מה נשתנה?

מצאתי רשומה בבלוג של בחור דני, שניסה לערוך השוואה בין חייו ב-2018 לחייו ב-2008. על פי התזה של רוברט גורדון שדיסקסתי בעבר, הצמיחה הגדולה שאפיינה את רוב המאה ה-20 נעצרה. הטכנולוגיות קפאו במקום. הפירות הנמוכים על העץ כבר נקטפו. האם באמת כך היה העשור האחרון בחיינו הפרטיים? עשור של קיפאון?

הבלוגר סוקר שלל תחומים בחייו: שינה, נקיון הבית והמטלות, סופרמרקטים ומסעדות, תקשורת, תחבורה, דייטים, בריאות, בידור, חינוך. התובנות שלו ממש מעניינות. כדאי לקרוא.

המפנה הדרמטי הגדול הוא בתחום התקשורת. הסמרטפון שינה את הכול וגם הטאבלט הוסיף נופך משלו. הווטסאפ הוא מהפכה של ממש. הקלות והנוחות של תקשורת בין אנשים היא מדהימה. ב-2008 לא היו סמרטפונים, אבל אפשר היה לשלוח סמס. היום העולם כולו בקצה אצבעותינו מכל מקום.  תעריפי הנדידה בחו"ל שהיו מטורפים ב-2008 הם היום סבירים למדי. מהפכת התקשורת גם הפכה למהפכת הניווט וההתמצאות בזכות הג'י פי אס המובנה בסמרטפונים, גוגל מפס ווייז.

טכנולוגיות שבשימוש הסופרמרקטים והמסעדות לא השתנו כל כך, אבל נחמד שיש בסופרמרקטים עמדות תשלום בשירות עצמי. אפליקציות התחבורה, מפנגו ועד מוביט, שיפרו את התחום התחבורתי, בפרט במקומות בעולם שבהם מרשים לאובר לפעול. לאחרונה ויה, אפליקציית מוניות השירות השיתופיות, נכנסה לת"א, וזו גם התפתחות מעניינת.

תחום הדייטים גם הוא השתנה עם כניסת האפליקציות מבוססות המיקום, אבל לאו דווקא לטובה. מחקר שבחן כיצד אפליקציות משפיעות על מצב רוח של משתמשיהן, מצא שאפליקציות הדייטינג מבוססות המיקום הן בעלות יכולת בלתי רגילה לפגוע באושר.

בבריאות אין מהפכות מקצה לקצה. אבל יש התקדמות שמשתקפת בעליית תוחלת החיים. עלייה של תוחלת החיים בשנתיים תוך עשור היא לא דבר של מה בכך. האימונותרפיה לסרטן הייתה באזז וורד חזק, אך הישגיה מוגבלים. ליכולת להשתמש בידע על הגנום האנושי כדי לרפא יש עתיד מזהיר, אך הווה שאינו משנה כול.  כן השתפרה יכולתנו להבין את המורשת המסתתרת בגנום שלנו וגם יכולתה של המשטרה להשתמש בכך כדי ללכוד פושעים.

בבטיחות התעופה והתחבורה נרשמה התקדמות יפה (על אף קטסטרופת ה-737 האחרונה).

הרומבה והדייסון הביאו בשורה לתחזוקת הבית, אבל עדיין אין כמו עוזרת וכמו לפני עשור, לא קל להשיג עוזרת טובה.

בבידור קיבלנו את נטפליקס ובארץ את הסלקום טיוי, אבל הורדות פיראטיות היו קלות וזמינות יותר לפני עשור. אבל מה שוות הורדות פיראטיות, אם עוד לא היו פרקים של משחקי הכס להוריד.

הפייסבוק השתלט על תרבות האינטרנט, ועבורי זו הייתה ממש התפתחות מצערת. תרבות הפורומים והבלוגים שקדמה לו מצאה חן בעיני הרבה יותר. בתחום ההשקעות והדיון האינטרנטי בהן כבר כתבתי פעם על שינוי שבולט לי מאוד – קריסת העניין בהשקעות ערך.

לסיכום, דברים אכן השתנו. אבל רק הסמרטפון סיפק את הטלטלה הגדולה שאפשר היה לצפות מעשור לספק. עם זאת הטלטלה הזו כבר הייתה פה לפני 7 שנים. מה התחדש מאז? לא כל כך הרבה. אולי הצדק עם רוברט גורדון ותיאוריית הצניחה בצמיחה.

31 תגובות על ״מה נשתנה?״

 1. מענין , אבל , 10 שנים , זה לא טווח זמן . פעם באמת , היו פריצות דרך חדות , בין לילה . היום ההנדסה הצוברת , הפרוגרסיה של צעד על גבי צעד , היא היותר רלבנטית הרי. לא קראתי הרשומה שם , אבל , בשדה הקרב , יש הבדל בין 2008 , לבין 2018 כמובן. היום החמקנים נכנסו במלוא הקיטור לפעילות מבצעית ( וכבר דור שישי בדרך ) . גם נושא של חמקנים שמהווים מרכז שליטה ובקרה לנחילים של רחפנים ומזלטי"ם בשדה הקרב , כבר נכנס בהדרגה. הרבה רובוטים בשדה הקרב ( ממשחתות , דרך טנקים , דרך מלטי"ם וכו… ). כל זה לא היה ממש ב – 2008 ( רק לארה"ב היה את ה – אף 22 , ומפציצים אחרים) . זהו שדה קרב ( לא עלינו ) שונה.מה שכן ,זה נהרה כבר לפני 2008 , אבל תכל"ס , קצת הרבה שונה היום . להתראות

  Liked by 2 אנשים

 2. כאן למשל , אפשר לקרוא על הפיתוח של מטוסי קרב , שמהווים מרכז שליטה ובקרה לנחילים של רחפנים ומלטי"ם וכו… מצטט מן הנשיונל אינטרסט :

  The Air Force and DARPA are now testing new hardware and software configured to enable 4th-Generation aircraft to command drones from the cockpit in the air, bringing new levels of autonomy, more attack options and a host of new reconnaissance advantages to air warfare.

  נתרגם ספונטנית :

  חיל האויר ודארפה ( מח' הפיתוח של הפנטגון ) בוחנים תוכנות וחומרות חדשות ( מקונפגרות, קונפיגורציה ) אשר יאפשרו למטוסי קרב מן הדור הרביעי , לפקד על מלטי"ם מן הקוקפיט ( תא הטייס ) בכך יביאו לידי ביטוי רמה חדשה של כלי קרב אוטונומיים בשדה הקרב האוירי ( למודיעין ותקיפה וכו…) .

  כאן :

  https://nationalinterest.org/blog/buzz/air-force-hopes-arm-stealth-f-35s-f-15s-and-f-16s-ultimate-weapon-38332

  להתראות

  אהבתי

 3. כשמדברים מחוץ להקשר החיים האישיים צריך להזכיר גם את מהפכת הנפט בארה"ב, מהפכת האנרגיה הנקייה, מהפכת הגז הטבעי.. הם משפיעים דרך תלוש חשבון החשמל או עלות תדלוק אבל אנשים לא חיים את זה באופן בלתי אמצעי. במישור המדיני מלחמת האזרחים בסוריה ודאעש ואירן וטראמפ והיחסים עם סעודיה.. היו הרבה שינויים.

  אהבתי

 4. הסמארטפון בהחלט הביא לטלטלה, לא רק טכנולוגית אלא גם חברתית ופסיכולוגית.
  כמה תאונות קטלניות ו/או משפחות התפרקו ו/או חיים נהרסו בגלל הסמארטפונים?
  לפני שבועיים בערך יצא לי לראות אישה שלוקחת את שני ילדיה מהגן. היא הייתה עסוקה בסמארטפון שלה בזמן שהילדים משוועים לתשומת לב.("אמא, ציירנו היום בגואש!" "אמא, יש לי חור בגרב!"). היא לא טרחה להתייחס אליהם כי ההודעות שקפצו לה על המסך היו כנראה מאוד חשובות.
  ואגב, אתר פייסבוק נמצא בדעיכה ואינו מעניין את הדור הצעיר. לצוקרברג המשומד זה לא יפריע, הוא כבר עשה את ההון שלו מרעיונם של אחרים, אבל אולי עד העשור הבא תצוץ רשת חברתית אחרת שלא תסתום פיות.

  Liked by 2 אנשים

 5. כאן על הטנק הרוסי החדיש , שהוא רובוט למעשה ( כבר שומש בסוריה אגב ) :

  https://nationalinterest.org/blog/buzz/russias-robot-tank-terrible-its-military-adopting-it-anyway-42577

  ועוד חשוב מאוד לציין מהפיכה אדירה :

  החמקן F35 אס , הוא ממריא ונוחת אנכית . מטוס קרב לכל דבר ( כפי האדיר בחיל האויר שלנו ) אבל , ממריא ונוחת אנכית . זוהי מהפיכה שלא תיאמן פשוט.

  להתראות

  אהבתי

 6. על החיים של האדם הממוצע כנראה רק הטלפון משפיע משמעותית אבל מהפכת המידע והסביבה הרשתית שינתה דברים מאוד משמעותיים.
  אז אמנם זה לא תחילת המאה שרואמם בעין את השינוי הטכנולוגי, אבל אין היום הרבה תחומי מחקר שלא השתנו כתוצאה ממהפכת המידע.
  האם ההתקדמות האיטית והרוחבית שבשנים האחרונות אנחנו עדים לה (שהחליפה את פריצות הדרך) היא פחות טובה כדי להצעיד אותנו לסינגולריות?
  כנראה שלא – אבל מה שבטוח זה שהיא פחות סקסית.
  אני אישית יותר מודאג מכך שאני מזהה שהאוריינות הטכנולוגית של מרבית הצעירים יורדת בגלל שהטכנולוגיה יותר פשוטה והתרבות הולכת ומדרדרת לתהום, אבל אולי אני טועה ף.

  Liked by 1 person

 7. לא לפספס את ה- F35S כאן . יו טיוב . מ- 0.30 בערך . תראו אותו מרחף באויר , ונוחת אנכית על נושאת מטוסים . זוהי מהפיכה פסיכית ממש . כאן :

  להתראות

  אהבתי

 8. וכמובן , עוד מהפיכה פסיכית , שלא הייתה ב- 2008 , טילים העוברים את מהירות הקול ( פי חמישה לערך , hypersonic ) יש מירוץ חימוש אדיר בדבר . בלתי אפשרי למעשה כרגע ליירט אותם ( עד שעמיר פרץ יחשוב על כיפה חדשה ) . כאן :

  https://www.cnbc.com/2018/09/26/jp-morgan-hypersonic-missiles-are-the-pentagons-next-big-bet.html

  להתראות

  אהבתי

 9. חשוב רק לציין , שלא בכדי , בשדה הקרב , מעין מהפיכות של ממש . פוטין ( לכאורה ) אחראי על פי התפיסה , למירוץ חימוש אדיר ממש . פוטין וגם הסינים ( יריבות עם האמריקנים בקשר לטוויאן , והימים ( ים ) בדרום מזרח אסיה ובכלל ) . אז לא בכדי כל זה . כל העסק הואץ בטירוף . להתראות

  אהבתי

 10. ואפרופו מהפיכות תקשורת ויותר אישיות , הרי מהפיכת ה- RFI . מדובר בשבב מחשב , מושתל מתחת לעור , והוא מיועד ממש לצרכנות ( חיובים נניח וכדומה ) . בשבדיה יש כבר כמה אלפי צעירים שמתסובבים עם הדבר הזה , תחליף לסלולרי , כאן :

  https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-5726197/Would-microchip-SKIN-3-000-Swedes-electronic-tag-embedded-hands.html

  אחפש בעברית גם …. להתראות

  אהבתי

 11. מהפכות טכנולוגיות מופיעות הרבה פעמים כתוצאה מהצטברות מקבילה של טכנולוגיות שונות המחוברות יחדיו.

  אם ניקח את המטוס כדוגמא, הרי שלולא המצאת המכונית עם מנוע הבנזין בעל הצילנדרים באותה תקופה המטוס לא יכול היה להמריא כפשוטו. הדברים לא באים כמובן להפחית מחשיבותם של המחקר שעשו האחים רייט בניתוח מערכות השליטה של המטוס כגון כוח העילוי, הסיבוב והכי חשוב – האיזון; מחקר שבצדק מקנה להם את התואר ממציאי המטוס. ועדיין ללא החיבור של המטוס למנוע צילנדרים כל המחקר שלהם היה נשאר לא רלבנטי. מנוע קיטור היה כבד מידי, ונפנופי הכנפיים של לילנטל חלשים מידי.

  גם הסמרטפון שאתה מתלהב ממנו הוא פרי התפתחות מקבילה של טכנולוגיות שונות שחוברו. מצד אחד כוח המחשוב והממשק איתם שהלכו והתפחו עד יצירת מערכות ההפעלה של האייפון והאנדרואיד יחד עם מסך מגע ומצד שני טכנולוגיות של העברת נתונים אלחוטיים שהלכו והתפתחו כגון רשתות סלולריות משדרים מקומיים (ווייפיי) ורכיבים מקומיים (בלוטוף) וכמובן ההתפתחות של מערכות איכון ומצלמות דיגיטליות. כל הגורמים הללו התלכדו למהפכת הסמרטפון.

  אם יותר לי לנחש, אז השוס הבא יהיה הדפסת אברים. גם כאן מדובר בהתפתחות מקבילית. מצד אחד מדפסות תלת מימד ומערכות הדמיית אברים משוכללות יותר ויותר ומצד שני הבנה ושליטה גבוהה יותר של תאים ומערכות ביולוגיות. הנה דוגמא לפיתוח עכשווי של התהליך הזה:
  https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://healthy.walla.co.il/item/3230655&ved=2ahUKEwjn0t_EzOnhAhVPy6QKHe7hC48QFjADegQIAxAB&usg=AOvVaw3Ts2bgRO8Cb7euefPxcKgL

  Liked by 1 person

 12. נראה לי שהדבר היחידי שיש לו השפעה לטובה זה שפורים בתרופות וטפולים רפואיים והארכת תוחלת החיים.
  אני לא מתרשם מהסמרטפון ולא נראה לי שהוא הביא לשנוי משמעותי. אני לא יודע איזה יתרון יש לווטסאפ על סתם sms. אני כלל לא משתמש בו. מעשה בסמרטפון אני משתשמש רק בוויז.
  הבדור נראה לי די גרוע. לא הסתכלתי עח "משחקי הכס" אבל רק השם ותאורים של זה בעתונים מעוררים בי חלחלה.
  למה מפריע לך שחוסמים את הדרכים להורדות פירטיות (הורדה פירטית זו גנבה לכל דבר)?
  שפור בכלי הלחימה זה דבר שלילי. המצאת רובוטים לוחמים (כלומר מכונות לשחיטה המונית) זה דבר גרוע.

  אהבתי

 13. הורדה פיראטית היא לא "גנבה לכל דבר".
  חוקי הקניין הרוחני לא מתיימרים לקבוע שקניין רוחני זהה לבעלות על חפצים ממשיים. אלו הן תקנות שנועדו לעודד יוצרים על ידי הבטחת רווח לזמן מוגבל (והעובדה שהזכויות מוגבלות בזמן מוכיחה שהמחוקק לא חשב לרגע שהפרת זכויות יוצרים היא גנבה לכל דבר).
  כל זה לא אומר שהורדה פיראטית היא חוקית או מוסרית. רק לשים את הדברים בפרופורציה.

  אהבתי

 14. אל רום,
  מטוס סילון הממריא ונוחת אנכית – הוקר סידלי הרייר פותח כבר בשנות 60 של המאה שעברה. שוורצנגר הטיס אחד כזה בסרט שקרים אמיתיים
  טילים הייפרסוניים פותחו כבר בשנות ה50 של המאה שעברה
  שליטה בנחילי רחפנים ממטוס קרב – למה לשלוט ממטוס קרב אם אפשר לשלוט מסמארטפון?
  רובוטנק רוסי? רחוק מלהיות מבצעי. צה"ל מפעיל כרב"מים כבר למעלה מעשור. הרוסים מאד מפגרים בפתוח כלים אוטונומיים ונאלצו לרכוש מל"טים מישראל לפני מספר שנים עקב כישלון הכלים שלהם מפתוח עצמי.
  מטוסים חמקנים – יש רק לאמריקאים כל השאר לא מבצעיים. בינתיים הם הפסיקו להיות חמקניים. הם חשופים לרדארים בתדרים נמוכים ויש להם חתימה אקוסטית/תרמית/אופטית גבוהה שמאפשרת גילוי וביות לחיישנים תואמים.

  אהבתי

 15. תמריץ אני חייב לציין שהבלוג שלך מעניין מעורר הרבה מחשבות הייתי אומר שזהו בלוג יצירתי..
  אני אומנם לא פעיל ולא מגיב כאן אבל שומר על קשר עין וזה חשוב לי אני לומד ולומד כל הזמן..
  בבחירות האחרונות היו לי הרבה לבטים עבור מי אני הולך להצביע.?בבחירות הקודמות הצבעתי עבור מרצ
  מהסיבה הפשוטה לא הייתי רוצה שמפלגה זו תעלם מהמפה הפוליטית בישראל..אני לא מחשיב את עצמי כאיש שמאל ההפך אני בעד הפרטה ולא בעד קולקטיביזציה כלכלית אבל זה סיפור אחר..בחרתי בסוף להצביע עבור הימין החדש של איילת שקד אותה אני מעריך הרבה יותר מנפתלי בנט לצערי הפעם טעיתי הם לא הצליחו והקול החשוב שלי אבד..בעבר ההיסטורי של הארץ הזאת חיו כאן שני עמים קרובים רחוקים היהודים והשומרונים כל עם וטריטוריה מוכרת שלו וזה עבד..אי אפשר לגרש את הפלסטינאים הערבים כמו שלא ניתן לגרש יהודים מאדמתם עניין של זהות והזדהות לא חייב לעבור חקיקה כל אחד והנחלה שלו..ישראל זאת מדינה יהודית דה פקטו כבר במגילת העצמאות נאמר כך ערבים הם מיעוט וגם זאת עובדה אם כך מי צריך את הימין החדש..?
  סמרטפון ווטסאפ וענן הם המשך חיובי מאוד של מהפכת המידע אבל בשנים אחרונות מהפכה חשובה זו
  התייצבה התברגנה כמו כל מהפכה בשנים עברו כלכלת העולם מדשדשת החובות מתרבים ללא צמיחה הם יהפכו לנטל בלתי נסבל אלא אם יחול פיחות של כ50% בדולר אולי אז נצא לדרך הצמיחה..

  אהבתי

 16. לא להחמיץ הערעור הזה בעליון :

  אני מסביר תדיר , שרגולציה , הינה הכרחית . אין אפשרות אחרת .היא בכלל לרוב , באה מלמטה , מדרישות של ציבורים לאכיפה , חקיקה , אסדרה , פיקוח וכדומה . אפילו כאשר מדובר עלק בשוק חופשי , ניירות ערך וכדומה עלק קפיטליזם .

  הונאת פונזי ענקית של גרגורי לרנר . 572 מערערים נפלו קורבן . מה עושים ? אם כך :

  תובעים את מדינת ישראל . את השב"ס ( הונה אותם כאשר היה אסיר ברישיון ) את המשטרה , את רשות ניירות הערך . למה לא מנעו זאת . למה לא הצילו אותם מעצמם .המחשתי זאת בעשרות המחשות .אבל , כאן ההיקף יותר רציני .

  אז כך הדבר , ולא אחרת . לערעור :

  https://bit.ly/2IURoc9

  להתראות

  אהבתי

 17. ואגב , השופט המוביל , אלכס שטיין , ושאר השופטים פה אחד איתו , דחו הערעור . ואין שום קשר , לימין / שמאל ואללה . להתראות

  אהבתי

 18. רק יוער : 572 מערערים לעליון ( מכונים בצוותא " פלונים " בפסק הדין ) . אבל , בפועל עסקינן ב – 2500 משקיעים שנפלו קורבן , וסך הכל הונאה שגבתה : 62,000,000 שח' .וזוהי רק המחשה אחת מיני אינספור . להתראות

  אהבתי

 19. אל רום אתה צודק רגולציה במיוחד בחברה ישראלית היא הכרחית . אזרחי ישראל
  ברוב המקרים לא יכולים לדעת מה מסתתר מאחורי הצעה מפתה להשקיע וליהנות מתשואה עודפת על השוק לפעמים תשואה דמיונית..לגיטימי מאוד ליצור חברה שכל מטרתה להעביר ידע למשתתפים חסרי ידע
  בתחומים מסוימים ולגבות תמורה נאותה עבור יעוץ השתתפות וכ"ו..אם כל הלגיטימיות שיש ליזמים
  לעסוק בתחום אלפי אזרחים נאלצים להתמודד עם אבדן חסכונות פרטיים בגלל פיתוי של רגע מכירה אגרסיווית
  ומצגי שווא..במדינת ישראל רמאות פיננסית מתקרבת לנורמה מסוכנת מאז ועדת בכר כלכלת השוק השתנתה
  משוק הון מבוקר לשוק הון מבוזר.. טייקונים קטנים כגדולים גוזלים מיליארדי שקלים מקרנות פנסיה ואין
  מי שיעצור את המגמה הזאת..יש כאן כשל חינוכי ערכי וממסדי חייבים לחסום את תופעת הרמאות המתוחכמת אחרת המדינה והממסד הכלכלי יפגעו ומכאן הדרך למיתון כבד פשיטות רגל היא קצרה ביותר..

  אהבתי

 20. מירון, שמח שאתה מסכים כמובן . רק יודגש , שאתה שם דגש על רמאות כמובן וכדומה . אבל , כמובן שיש הרבה יותר מדי מצבים , שגם בלי רמאות , ואפילו יושרה של ברוקרים וכדומה , מביאים אנשים לפשיטות רגל . למה ? לא מבינים מה הם עשו ועושים. מתפתים בלי להבין בדבר . הרגולציה , דואגת לכך, או מנסה לדאוג לכך , שיהיה גילוי נאות למשל , ואדם , יבין מראש הסיכונים שהוא לוקח .

  להתראות

  אהבתי

 21. א. מצטרפת להמלצת תמריץ על הפוסט של הבלוגר הדני. הוא כותב היטב.
  אם כי ניתן להטיל ספקות כבדים במידה בה נסיונו האישי מייצג את מה שקרה לרבים, אפילו בעולם הראשון, בעשור האחרון.
  לדוג' : הוא מדווח שהפסיק לסבול ממשקל יתר מאוד משמעותי (ממנו סבל בנעוריו) ועבר לחיפושי אינטרנט של מסלולי ריצות מרתון.
  אבל ידוע שבעיית משקל היתר בעולם (על כל השלכותיה הבריאותיות הקשות) רק הלכה והחריפה משמעותית בעשור האחרון. אחד ה"אשמים" העיקריים בבעייה זו הוא אורח החיים "הישבני", שגם הוא התגבר משמעותית בעשור האחרון. רובה המכריע של האוכלוסייה האנושית אינו רץ מרתונים. הודות לזמינות ההולכת וגוברת של המסכים למיניהם – הוא בקושי מרים את ישבנו מהכסא.

  ב. קראתי שנית את הפוסט על רוברט גורדון. נזכרתי שהוא טען שהצמיחה הטכנולוגית, בעשורים הראשונים של המאה הקודמת, הייתה אפילו גבוהה מכפי שמשתקף במדדים. לטענתו המדדים לא התחשבו מספיק בהוזלה המשמעותית של מחירי המכוניות הפרטיות – מה שיצר שינוי משמעותי בהיסטוריה האנושית.
  להערכתי גם ההוזלה המאוד מאוד משמעותית של מחירי הסמרטפונים בעשור האחרון – יצרה שינויים משמעותיים. הן לחיוב והן לשלילה.
  לא רק שמנקה הרחובות בשכונתי (כנראה עובד זר) מעדיף לשבת על הספסל ולהתעסק בסמרטפון שלו במקום לטאטא, אלא שכיום הוא נמצא גם בידי ילדים מאוד מאוד צעירים. מצד אחד – רמת הרעש שהם מפיקים פחתה פלאים. דבר מבורך מעין כמותו להורים המעוניינים בזמן פנוי ובשקט, במהלך טיסות במחלקות גדושות ילדים, או כשנכפה על מישהו להיות הורה מלווה בטיול שנתי. מצד שני – גם הולכות ומצטברות העדויות (אם כי המתאמיות) על השלכות הבריאותיות השליליות של שהות יתר מול מסכים. בעיקר לגבי ילדים צעירים.
  לאחרונה נמצאו גם עדויות על הקשר בין זמן שעמום לבין הגברת היצירתיות. כלומר, יש מחירים לא צפויים לסמרטפון, שלכאורה גאל אותנו מרגעי בהייה באוייר ושעמום.

  ג. נראה לי שחלק ניכר מההתפתחויות הרפואיות המדהימות של העשור האחרון הן כרגע בקנה.
  גם לגבי השלכות היכולת לקרוא את הדי.נ.א הספציפי של כל ביצית מופרת ושל כל אדם (ולהתאים לכל אדם את הטיפולים המיטביים) וגם לגבי היכולת להדפיס לכל אדם את כל "חלקי החילוף" להם אולי יזדקק, ללא כל צורך להילחם בנטיית הגוף לדחות את כל ההשתלות מתתורמים זרים.

  ד. מצטרפת לטענת אל רום על חשיבות פיתוח אמצעי לחימה קטלניים, שאינם מסכנים את חיי הלוחמים של אותו צד.
  לוחמה בשלט רחוק ממרחקים אדירים, רובוטים שמנטרלים פצצות, ספינות לא מאוישות, מטוסים ללא טייס (במקום מטוסי קרב מאוישים ב"מיטב הנוער") וכד' וכד' הם רק דוגמא.
  זהו כנראה המענה המערבי לרצון / לצורך להילחם באוייבים מרים גם בעידן של צמצום הילודה וחוסר נכונות, הולך וגובר, לספוג איזשהן אבדות אנושיות.
  אני מניחה שקצב הפיתוח של אמצעי לחימה שכאלו יואץ אם / כש מדינות מערביות נוספות לארה'ב ולישראל ימצאו את עצמן בסכנת מלחמה ממשית. קשה לי להניח שמדינות אירופה, יפן ודרום קוריאה יעדיפו להיכנע ללא שום קרב או לסכן את חיי עשרות או מאות אלפי מהצעירים (הדי נדירים) שלהם.

  אהבתי

 22. קמיליה , הקצב הואץ ומואץ כך או כך . לא מחכים למעשה לאף אחד . ברור שזה אמור לחסוך חיים בצד הזה הנלחם כפי שכתבת. גם אמור להיות יותר מדויק ויעיל כמובן . יש עם זה רק המון בעיות משפטיות / אתיות . באמת סבוכות . שהרי על טעות עם תוצאות איומות כפי במלחמה , המהנדס לא ייתן הדין בעיקרון . ואילו רובוט גם כן לא ייתן את הדין . אז מי ייתן את הדין ? קורבנות למעשים איומים , נשארים בלי אפשרות לתבוע . זוהי בעיה .

  על כך צריך לזכור , שככל שנשק הוא רובוטי , הוא יותר מדויק . אבל , יותר מדויק לגופא של פעולה טקטית . הנזק המצרפי אבל , הוא יותר גדול בסוף , מה שאני קורא לו : " פרדוקס הדיוק " . ככל שאתה יותר מדויק ויעיל וחסכוני בקורבנות בשני הצדדים , אתה מפעיל הנשק תדיר , ואז , סך הכל הנזק האגבי המצטרף הכולל , הוא יותר גדול .

  אתה מוריד כל פעם נניח בן אדם אחד , עם נזק אגבי זניח לכאורה של עוד שני בני אדם ( במקום 100 שאז הייתה נמנע בכלל מלפעול ). אז אתה נוטה להפעיל הנשק יותר ויותר , וכל פעם מוריד 3 ( אחד עיקרי , ושניים אגביים ) . בסוף , זה יוצא יותר ממאה סך הכל .

  באמת סיפור …. להתראות

  Liked by 2 אנשים

 23. לאל-רום וקמיליה:
  פתוח אמצעי לחימה זה דבר שלילי ביותר. הם גורמים לטבח קשה. כמו כן צריך לציין כי כאשר צד אחד מפתח אמצעי לחימה גם הצד השני יעשה זאת או יעתיק ממנו. נשק רובוטי הוא מאוד מסוכן. עם נשק כזה אפשר לבצע טיהורים אתניים (כמו הטיהורים האתניים הידועים לשמצה במאה הקודמת) ביתר קלות. לרובוט אין בעיות של מצפון כאשר הוא מחסל אנשים.
  צריך להזכיר גם שבמהלך המלחמות העקובות מדם במאה העשרים הצליח האדם לראשונה בהסטוריה לפתח נשק כה קטלני עד שהוא מסוגל להשמיד את עצמו ואת כדור-הארץ. כדאי להזכיר שנשק זה גם היום מסכן את קיום האדם וקיום כדור-הארץ.
  כמו כן מדינות המערב אינן מדינות של צדק. הם שעבדו באכזריות את תושבי אסיה ואפריקה ובצעו בהן מעשי טבח קשים. לכן סביר להניח שנשק קטלני ישמש אותן לא רק להגנה.

  אהבתי

 24. משתמש אנונימי , הפחד שלך מובן . אבל , הוא ערטילאי ולא מאורגן ממש עם כל הכבוד.

  אתה כותב שעם נשק כזה אפשר לבצע טיהורים אתניים . לא מסביר איך . מה מייחד אותו לבצע טיהורים אתניים ? כך או כך מתבצעים טיהורים אתניים הרי . הוא גם מתוכנת לפעול על פי הוראות אלוגריתמיות . אז , השאלה איך הוא תוכנן ותוכנת להפעיל שיקול דעת . אפשר גם לבצע טיהורים אתניים , עם חרבות וזהו ( ראה רואנדה ).

  אתה כותב שלרובוט אין מצפון . אבל , מצפון צריך מצפן. המצפון הוא יסורי נפש מוסריים נניח . אבל , בסוף מה שקובע , זה התוצאות גם . אופי הפעולה וכדומה .שיקול הדעת . לא רק התחושות הערטילאיות ( יורים ובוכים מה שנקרא בציניות ) .

  אז לרובוט , יש יתרון :

  הוא לא מפחד . הוא נחרץ . הוא לא מפחד על העור שלו . הוא לא מגיב בהיסטריה , ויורה בלי הכרה ומייצר המון נזק אגבי . הוא חד . הוא כירורגי . הוא יכול לוודות בקור רוח מהו המצב שהוא עומד לפניו . שלא כמו אנשים , מפקדים , חיילים , שמגיבים בהיסטריה , בהפרזה , בדיספרופורציה , כי הם מפחדים באופן טבעי על החיים שלהם .

  הבעיות כפי שהסברתי , הינן יותר תכל"ס מי יתן את הדין . רובוט הוא לא ישות משפטית . לא יכול להיות גם . וזוהי בעיה .

  להתראות

  Liked by 1 person

 25. תמריץ, ברור שרוברט גורדון צודק.
  אין מה להשוות אף אחת מההמצאות של העשור האחרון לאלה שהיו בסוף המאה ה-19 ותחילת שנות ה-20.
  אין לי פייסבוק, טוויטר וגם לא אינסטגרם והחיים שלי תותים. גם בלי סמארטפון (ועם נוקיה פשוט יחסית) רמת החיים של כל אחד עדיין תהיה מעולה.

  אני יודע שאתה ממש מתלהב מהסמארטפון אבל אנחנו גדלנו כילדים בלי סמארטפון והייתה לנו ילדות מאושרת וכייפית אבל ילדים היום לא מבינים איך אפשר לחיות בלי זה. אז אפשר והחים שלהם לא ייפגעו.

  אבל תנסה לחיות בלי שירותים ומים בבית, רכב, מכונת כביסה ובטח ובטח בלי חשמל ומיד תרגיש איך אתה חוזר מאות שנים אחורה בזמן. וכמובן גם תרופות מודרניות (החל מהפניצילין)

  ההמצאה היחידה בעשורים האחרונים שהיא משמעותית לחיים שלנו זה האינטרנט. ולכן גישה לאינטרנט היום מאוד חשובה.

  כל "ההמצאות" היום שכולם מתלהבים מהם הם עם תפוקה שולית פוחתת מאוד לעומת אלה שהזכרתי מעלה.

  נטפליקס, אובר, אייר-בי-אנד-בי וכו' לא ממש משפרים את רמת החיים… משפרים קצת את איכות החיים בנישות מסויימות.

  Liked by 2 אנשים

 26. ּד, מסכים תכל'ס. רק שלא יתברר שכל מה שאפשר כבר הומצא ובסוף בשנת 2500 הכול יהיה אותו דבר, פחות או יותר.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: