תודה למעטים כל כך

בבחירות 1984 הושג תיקו בין הליכוד לעבודה, ואחד מבכירי הליכוד צוטט למחרת הבחירות בעיתון מעריב:"אם אחרי ארבע מאות אחוזי אינפלציה ושש מאות הרוגי מלחמת לבנון – זו התוצאה, אז סימן שהעם יותר מטומטם ממה שחשבנו".

לבחירות האלו לעומת זאת מגיע נתניהו כשבאמתחתו יציבות ביטחונית וכלכלית מרשימה, שיעור האבטלה הנמוך בהיסטוריה הכלכלית המודרנית של ישראל, הישגים מדיניים שלא ייאמנו: השגרירות בירושלים, ההכרה בגולן, ביטול הסכם הגרעין, ההתקרבות בין ישראל לציר הסוני.  הישגים צבאיים ומודיעיניים פנטסטיים: מלחמה נחושה באירן בלי אף חייל שנפל במהלכה, הבאת ארכיון הגרעין מלב טהרן.

מה תהיה התוצאה? נדע בערב. אולי לא תיקו, אבל כנראה די צמוד. נתניהו לא יזכה לתמיכה מקיר אל קיר על אף הישגיו הגדולים. האמת ניתנה להיאמר שגם אם התמונה הייתה הפוכה והיה מגיע עם כשלונות עצומים, כנראה כמעט כל מצביעיו היו נותרים עמו, כפי שאירע לליכוד ב-1984.

ההצבעה בישראל היא שבטית, לא מבוססת תוצאה. לא משנה איזה הישגים מדהימים יביא ראש ממשלה, בסוף התקשורת תציג תמונת זוועה לא רציונלית בהתבסס על קונספירציות לגבי רכש צוללות וכדומה. אין לנו אלא להכיר תודה עמוקה לשלושה, ארבעה או חמישה אחוזים מהמצביעים שמוכנים להתעלות מעל כותרות העיתונים ולהצביע על סמך תוצאות בשטח ולא על בסיס בית גידולם, סביבתם החברתית או היסטריה תקשורתית. בלעדיהם לא היה שום תמריץ למנהיג להצליח, והמדינה הייתה כמו עיריות חרדיות שבהן כהונה מובטחת לראש העיר בלי קשר למעשיו והצלחותיו (או לפחות כך היה נדמה עד המהפך שאירע בשנה שעברה בבית שמש). התוצאות עוד לא ידועות לנו, אבל סביר להניח שבערב אפשר יהיה להגיד לאחוזים הבודדים האלו: תודה גדולה. בגללכם יש תמריץ למנהיג לפעול נכון. רבים כל כך חייבים הרבה כל כך למעטים כל כך.

30 תגובות על ״תודה למעטים כל כך״

 1. 1. לגבי הערכת הקדנציה האחרונה של נתניהו – נראה לי שמי שמתמקד בחצי הכוס המלאה טועה בתפיסת המציאות בערך כמו מי שמתמקד בחצי הכוס הריקה.

  2. להערכתי הצבעה לימין החדש או לאיחוד מפלגות הימין מהווה תמיכה בנתניהו.
  ברור כשמש ששתי מפלגות אלו יצטרפו לליכוד או ישבו באופוזיציה. מפלגות "ימין" אחרות אכן נמצאות בסימן שאלה.

  3. הכרת תודה על ביצועים מוצלחים מתייחסת לעבר. הצבעה לכנסת מתייחסת בעיקר לעתיד.
  אני בהחלט תומכת בהענקת מצנח זהב לנתניהו, בונוס של כמה עשרות משכורות ואפילו חנינה בטרם משפט.
  אבל אני חוששת ממתן כוח רב מדי לאדם שאפילו לפי הערכת תמריץ ינסה להרכיב את הקואליציה שתחלץ אותו ממלתעות המערכת המשפטית. לא את הקואליציה הטובה ביותר, לעניות דעתו, למדינת ישראל. למרות כפיות התודה המשתמעת מכך – טובתו האישית של נתניהו הרבה פחות חשובה לי מאשר טובת מדינת ישראל.

  אהבתי

 2. אם נתניהו אסטרטג גדול במידה יוצאת דופן, קואליציה שתעניק לו חסינות היא אינטרס המדינה. הוא בוודאי חושב כך על עצמו במלוא הכנות.
  אני מסכים שהצבעה למפלגות הגוש הסקטוריאליות שקולה בשיטה הישראלית להצבעה לנתניהו עצמו.

  Liked by 1 person

 3. אני חוזה ניצחון גדול לנתניהו ולגוש. זו התחושה שלי מהימים האחרונים והיום. מצד שני אולי זה Wishful Thinking.

  Liked by 1 person

 4. תמריץ, בנושא בזק אני זוכר היטב את ידו של נתניהו ואת פועלו ליתן יתרון בלתי הוגן לבזק ומניעת תחרות. אני גם זוכר את מינויו של פילבר לאחר שקודמו בתפקיד ניסה להכריח את בזק לבצע את הרפורמה הקווית. בנושא הצוללות, ההסבר של נתניהו לגבי 'סוד מדינה' אשר שר הביטחון והרמטכ"ל לא שותפים לו, ולהבנתי גם לא ראש אמ"ן – אם אתה קונה את זה יש לי איזה גשר בברוקלין למכור לך. אין (עדיין?) תיק בנושא הגז אולם גם שם עולה ריח מוזר.

  נתניהו אולי פעל בעבר באופן חיובי עבור ישראל, אולם השחיתות, לכאורה, כבר מגיעה להיקף כזה שעדיף לישראל ראש ממשלה אחר. כפי שכתבת הצבעה לימין משמעותה הצבעה לנתניהו ולכן בבחירות האלה כנראה שמי שרצה להצביע לימין עדיף לו להצביע למרכז.

  אהבתי

 5. גם אני חושב שהתנהלותו בנושא בזק הייתה פלילית. אולי לא שוחד אבל כן הפרת אמונים. המערכת המשפטית תגמול לו על כך. אין צורך שאני כבוחר יעשה זאת.

  אהבתי

 6. אז אם אני מבין נכון בין השורות, אתה ממש ממש בעדו וממש זוכר לו חסד נעורים ומבוגרים?…

  Liked by 1 person

 7. למיטב התרשמותי ההצבעה בדור הצעיר (ילידי שנות השבעים צפונה) איננה שבטית כל כך, ודומני שלמרות ההשמצות, גם אצל אבותיהם היא לא הייתה שבטית.

  אהבתי

 8. ביום חמישי הקרוב יתקיימו בחירות בהודו, קבלו בדיחה שהגיעה משם:
  אמר החמור לנמר: "הדשא כחול'. השיב הנמר: "לא, הדשא ירוק."
  הדיון התלהט והשניים החליטו ללכת לבוררות בפני האריה, מלך הג'ונגל.
  עוד לפני שהגיעו לקרחת היער, בה ישב האריה על כסאו, החל החמור לצעוק: "הוד מעלתך, נכון שהדשא כחול ? האריה השיב: "נכון. הדשא כחול."
  החמור הזדרז והמשיך: "הנמר חולק עלי וזה מעצבן אותי אנא הענש אותו."
  המלך הכריז: "הנמר יישלח לכלא לשנה".
  החמור קיפץ בעליזות לדרכו, תוך שהוא נוער: "הנמר נשלח לכלא לשנה".
  פנה הנמר לאריה ושאל: "הוד מעלתו, למה? הרי הדשא ירוק".
  השיב האריה: "אכן הדשא ירוק".
  שאל הנמר: "אם כך מדוע שלחת אותי לכלא" ?
  השיב האריה: "זה לא קשור לשאלה אם הדשא כחול או ירוק. זה בגלל שיצור אמיץ וחכם כמוך התווכח עם חמור ובא להטריח אותי בשאלה הזו."
  מוסר השכל:
  הצביעו למועמד הטוב ביותר ואל תבזבזו את הזמן בוויכוח עם חמורים, אחרת תיענשו בארבע השנים הבאות.
  ההודים והשטויות שלהם…

  Liked by 1 person

 9. לא מסכים לגבי טענת השחיתות בבזק, בתור מי שהחזיק מניות בזק מ 2010 עד לא מזמן , הרגולטור עשה הכל כדי לפגוע בבזק, וכדי לפתוח השוק לתחרות תוך שמוש בתשתית בזק (השוק הסיטונאי). למה לא משתמשים בתשתית הוט לשוק סיטונאי?

  אני מציע לכולם לקרוא את התחקיר של אבי וייס מטלקום ניוז

  אהבתי

 10. שקד ובנט קיבלו שיעור קשה ביותר בהיבריס.

  ייחוס הכלכלה הפורחת לביבי הוא מצחיק, הכלכלה פרחה גם בימי אולמרט, שרון וכו
  גם אם אחוז האבטלה היה קצת יותר גבוה.

  ביבי בן 70, אנ לא מאמין שהוא ימשיך הרבה אחרי גיל 80..

  Liked by 2 אנשים

 11. אהבתי

 12. איני מתחרטת על שנתתי את קולי לאיילת שקד.
  למרות שנכון לרגע זה (לפני ספירת קולות הימאים ושות') – יתכן ואגלה שקולי התבזבז.

  מאז מסיבת העיתונאים (התמוהה והחובבנית) שבה הכריזו על נטישת הבית היהודי והקמת הימין החדש – הייתה לי תחושה רעה לגבי מפלגה זו.
  למרות שלרגע לא שיערתי שיתכן ויתנדנדו ליד אחוז החסימה, ויסתכלו עליו מלמטה למעלה.

  לו יתברר שחסרים להם (לדוג') רק אלף קולות – הייתי מאוד מתקשה לסלוח לעצמי אם לא הייתי מצביעה עבורם. משימה הרבה יותר משמעותית בעיני מדאגה לכך שנתניהו יקבל את המנדט ה 35 שלו ואולי אפילו את ה 36.
  מכאן שאני חשה עצב על כשלונו הצורב של הימין החדש (גם אם יצליח לבסוף להידחק לכנסת) – אך לפחות איני צריכה להאשים גם את עצמי במצבם העגום.
  [למרות שיתכן שזוהי התוצאה הטבעית והמתבקשת של טעויותיהם הפוליטיות, יהירותם קוצר רוחם].

  נותר לי רק לקוות שאיילת שקד תשאר בפוליטיקה, ושתצליח לקום מההריסות טוב יותר מכפי שהצליח פייגלין אחרי שהועף מהליכוד.

  Liked by 1 person

 13. כישלון הימין החדש מצער. גם איני אוהב את זה שבהעדרותם לליברמן יש יותר מדי כוח בכנסת הנוכחית. יש להם סיכוי לעבור במעטפות הכפולות אבל הסיכוי נראה ככה ככה כי החיילים בטח שמרו ההתלהבות לפייגלין. הפער הסופי יכול להיות קולות בודדים ממש לכאן או לכאן.

  אהבתי

 14. בפעם שעברה הבנטים והסמוטריצ'ים לקחו מעל 41K של קולות הימאים. הפעם בנט לבד זקוק ל13K. עוד לא אבדה תקוותנו…

  אהבתי

 15. קמיליה,
  המהלך הפוליטי הנכון לשקד (וגם לבנט) הוא להודיע על הצטרפות לליכוד ללא תנאים בין אם ייכנסו ובין אם לאו. קדנציה נוספת במפלגה מתה תחסל אותה בעתיד.

  Liked by 2 אנשים

 16. אופירה, מה תגידי?

  אהבתי

 17. מסכים עם חייל.
  בנט, ובטח שקד, צריכים להיכנס לליכוד גם אם הם יצטרכו להוריד את הראש בפני הבוס ביבי.

  אהבתי

 18. האמת כשהליכוד קיבל 35 התפלאתי מאוד אבל סך הכל נראה שהחמישיה האחרונה של הליכוד שנכנסו די טובה

  אהבתי

 19. בנט הוא אופוזיציה לנתניהו מבחינה ביטחונית ולכן אין מצב שהוא יכנס לליכוד. את שקד אני מאמין שביבי ינסה להפריד מבנט ולהכניס לליכוד.

  אני מקווה שלמרות הכל בנט יכנס כדי שתהה אופוזיציה לנתניהו בכנסת (עוד שעתיים וחצי נדע הכל) אבל אם לא אז לא.

  אהבתי

 20. בנט לא יכול להיכנס לליכוד כי הליכוד לא סולח למי שניסה להחליף אותו. בנט ניסה להחליף את הליכוד ונכשל. בזאת הוא הצטרף לרשימה המכובדת של פייגלין שניסה להשתלט על הליכוד מבפנים וגלעד שרון שהקים את קדימה שהפכו לפרסונה נון גרטה בליכוד.

  איילת שקד לעומת זאת הייתה רק שותפה ולא יוזמת של המהלך ולכן כמו דיכטר וצחי הנגבי מקדימה או יהודה גליק ממנהיגות יהודית לא יהיה לה בעיה להיכנס לליכוד.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: