מסתמנת בסקרים: מהפכה

הסקרים החדשים ביותר הם פשוט סנסציונים. היחלשות כחול לבן וכולנו לצד הצלחת זהות בהנהגת פייגלין יכולים לבשר מצב שבו גוש הימין הקשה, בלי כחלון, בלי לוי אבקסיס, יעקוף את ה-61 מנדטים ואפילו בגדול. הבחירות אולי מנומנמות במקצת כרגע, אבל זו יכולה להיות אחת התוצאות הדרמטיות בתולדות המדינה.

בכנסת ה-21, כפי שמשרטטים אותה סקרים אלו, הימין יהיה משוחרר מכבלים, יוכל לשנות כל חוק יסוד, יתאפשר לו לשנות מהיסוד את מערכת היחסים עם בית המשפט העליון. בכנסת כזו סוף סוף אדם גולד ודומיו יוכלו לבוא אל אנשי הימין בתביעה שיקחו אחריות מלאה על הנעשה במדינה. תקופת השופטים תוחלף בתקופת המלכים ובפרט בזו של מלך אחד, קינג ביבי.

כבר הבחירות ב-2009 הניבו תוצאה דומה, גוש הימין ניצח בגדול (אפילו שכדברי לבני, 28 של מפלגתה היו יותר מה-27 של הליכוד). אבל אז בחר נתניהו לצרף את מפלגת העבודה בראשות ברק. תסריט כזה לא יוכל לחזור. מפלגת מרכז-שמאל תתקשה לשבת עם נתניהו הנתון תחת כתב אישום, ולכן אין לו מה לחפש מחוץ לגוש ולשותפיו הטבעיים. ישנו עוד הבדל עצום: אז ישראל הייתה נתונה ללחצי ממשל אובמה. היום אנחנו יודעים מי יושב בבית הלבן (לפחות עד הגעת הנשיא ברני סאנדרס בתחילת 2021. אחריו המבול). גם התמריצים האישיים של נתניהו השתנו מהקצה אל הקצה. באותם ימים חתר להשגת הסכמה לאומית סביב ממשלתו. עכשיו חותר להשיג הסכמה פוליטית סביב חוקים שימנעו ממנו ללכת לכלא.

41 תגובות על ״מסתמנת בסקרים: מהפכה״

 1. תמריץ,
  כל זמן שנתניהו ראש ממשלה לא תהיה פגיעה בבג"ץ. בקדנציה הקודמת שימש כחלון ככולא הבקרים של נתניהו אבל נתניהו הקפיד בעבר למסמס כל הצעת חוק שעסקה בריסון מערכת המשפט. הוא למד לקח מחיסולו הפוליטי של יעקב נאמן וזאת בנוסף להזדהותו עם קבוצת הייחוס שלו מרחביה, שאת הערכת חבריה ניסה להשיג באופן אובססיבי בשנים עברו. זאת גם הסיבה ששריין בעבר את מרידור ובני בגין, החסידים המובהקים של החונטה המשפטית. בכנסת הבאה יתווסף התמריץ שלו לא להרגיז את אלן שעלולים לקבוע את גורלו.

  אהבתי

 2. תמריץ , אתה משדר המון אופטימיות , אבל , לא מובן על בסיס מה בדיוק כרגע . הייתה נפילת מתח . האיחוד בין מפלגות גוש המרכז , יצר מומנטום חזק , ועלו אפילו על 30 מנדטים בסקרים . המתח התפוגג ( הם לא מבינים שם , איך לשמור על מומנטום פשוט , קשה לתאר החובבנות שם ) . אבל , הכל עוד פתוח . אין לדעת . ובכלל :

  מה תביא זהות ? נניח 8 מנדטים . זה יהיה טוב ? ודאי !! גם הבית היהודי היה על 8 בממשלת נתניהו . שקד לא מספיק נחושה וחכמה . מה עשתה ? כלום ! כי אי אפשר לעשות כלום כפי שהסברתי ( כמעט כלום ) . מה ישנה המצב ? נניח יהיה גוש ימין . נניח יהיה 70 מנדטים אפילו . נניח אפילו נתניהו בראשו . זה עדיין יהיה נתניהו והליכוד , והשאר נשרכים מאחור . מה זהות תועיל הרבה אז ?

  אני בכלל מזועזע עמוקות מן האשמות נגד נתניהו . אויי לעיניים שכך קוראות מה שאני קורא לגבי האשמות הצפויות כנגדו . כתב ההודעה של היועמ"ש לנתניהו על ההאשמות הצפויות כאמור , הוריד לי שנים מן החיים . לא הייתי בין חסידיו , וגם לא בין מתנגדיו ממש . ההאשמות נגדו , מתוך היכרות מעמיקה עם המערכת , מבוססות היטב . העובדות בעיקרון אין חולקין עליהן . נשארו רק שאלות שבמשפט בעיקרון .נראה כיצד זה יפעל בכלל בהמשך הדרך עד לבחירות .

  להתראות

  אהבתי

 3. פינת הטרלול האמריקאי

  אהבתי

 4. בממשלה הקודמת כחלון סיכל דברים ימניים מדי. לביבי אין תמריץ לסכל. הוא אינו שוטה שחושב שמערכת המשפט תכיר לו טובה. ראה איך בג"ץ גמל לכחלון על הגנתו.

  אהבתי

 5. תמריץ
  ביבי הגן במשך שנים הן על מערכת המשפט והן על התקשורת הציבורית אין שום סיבה הגיונית שאין כאן תקשורת חופשית לגמרי כבר מ96. כל בר דעת יכל לראות שהם לא גומלים לו טובה ובכל זאת ביבי המשיך כך. כנ"ל בנושא מערכת המשפט לא רואה סיבה שזה ישתנה. בנושא הזה ביבי אכן שוטה. גם בנושא הנהנתנות הוא שוטה. אין ספק שההטפלות חסרת הפרופורציות אליו בנושא הנהנתנות היא רשעות מכוערת אבל כשזה המצב והוא לא מצליח להתגבר על הנהנתנות זה גם איזה סוג של שיטיון.

  Liked by 1 person

 6. לדעתי הנזק רב הרבה יותר גדול מהתועלת אבל יש דעות שונות לגיטמיות. בעיקרון אפשר לקבל שהיחס של ביבי למערכת המשפט אינו סוג של שיטיון אלא שהוא חושב כמוך – אבל כשאותה תופעה מתגלה גם כלפי התקשורת כלומר שום התקדמות לעבר תקשורת חופשית ודמוקרטית – קשה לקבל את זה.

  אהבתי

 7. לביבי יש עניין בתקשורת חופשית ודמוקרטית כמו שלימין שהעריץ את פסיקת אדמונד לוי בנושא ההתנתקות יש הערצה לריסון שיפוטי. אוהבים את מה שמשרת את האינטרסים, לא את ההתנהלות העקרונית.

  אהבתי

 8. ישראל היום מקור ראשון ווואלה אינם תקשורת ציבורית. התקשורת ציבורית גם עם ערוץ 20 בתוכה משרתת את ביבי???

  אהבתי

 9. אין דרך שערוץ טלוויזיה שבוחר אנשים באופן לא פוליטי יהיה אוהד לביבי. המועמדים שייבחרו יהיו יצירתיים ואינטליגנטיים שעוסקים בדברים הומאניים ואנשים כאלו מצביעים ברובם הגדול לשמאל.

  אהבתי

 10. הערות

  א. נראה לי שהמסקנות לגבי דפוסי ההצבעה באפריל 19 מקדימות את זמנן.
  סקרי דעת הקהל בישראל מעלימים מאיתנו שלוש עובדות חשובות:
  1. מהו אחוז האנשים אליהם בוצעה פנייה טלפונית (לא כולל "מתנדבים" למינהם מהאינטרנט) שנענו לבקשת הסוקרים לדווח על עמדותיהם (ואחוזי המסרבים לענות)
  2. מבין משתפי הפעולה – מה אחוז אלו שדיווחו שאינם יודעים / שעדין לא גיבשו דעה, או שהם מאוד לא בטוחים בהעדפתם ויתכן שישנו אותה (בהשוואה לאחוז היודעים בוודאות למי יצביעו)
  3. מבין היודעים בוודאות גבוהה למי יצביעו – מה אחוז אלו הבטוחים שיטרחו להגיע לקלפי ולהצביע (בהשוואה לאחוז הנמנעים מ"להתחייב" לסוקר)

  אני עדין מחזיקה בתחושה (שאינה מתבססת על דבר) שבוחרי ימין רבים לא "יערקו" לאיזושהי מפלגת שמאל – מרכז, אבל ימנעו מלהגיע לקלפי.
  יתכן גם שחלק משמעותי מבוחרי שמאל יחושו ייאוש מהאפשרות לשנות את השלטון וישארו בבית.
  מכאן, שבחירות 2019 יושפעו משמעותית משיעורי ההצבעה של מגזרים שונים.
  מידע שלפחות בינתיים סקרי דעת הקהל מסתירים מאיתנו.

  ב. בניגוד מוחלט לסעיף א' – מצ'ב עמדה התומכת בקיום "מהפך".
  זאב גלילי, מהבלוג הגיון בשגעון, טען לפני מספר ימים שיתכן שינוי מאוד משמעותי בגלל החלטת בג'צ האחרונה.
  מיד לאחר שהבג'צ הפך את החלטת הכנסת (את מי לפסול מלרוץ לכנסת ואת מי לא) הוא הזכיר את השתלשלות האירועים שהתחילו מהארוע הפעוט (לכאורה) של "מסיבת התה של בוסטון" והסתיימו במרידה של האמריקאים בבריטים והכרזת העצמאות של ארה'ב.

  שווה לקרוא גם אם, כמוני, מעריכים שהוא התנבא מהר מדי.

  http://www.zeevgalili.com/2019/03/23223

  אהבתי

 11. אחרי מעקב רב שנים אחרי סקרים לא נראה לי שפרמטרים שאת מונה ב-1 וב-2 באמת עוזרים בחיזוי. פרט לממוצע הסקרים ואולי גם שקלול חשיבות סוקר לפי הצלחות העבר, לא חושב שיש מודל שהוכח.
  בבחירות הקודמות היה פרויקט בטל בשישים שניסה לעשות שקלולים מתוחכמים ונכשל כליל עד כדי כך שליוצריו אבד התיאבון לנסות שוב השנה.

  אהבתי

 12. "אין דרך שערוץ טלוויזיה שבוחר אנשים באופן לא פוליטי יהיה אוהד לביבי. המועמדים שייבחרו יהיו יצירתיים ואינטליגנטיים שעוסקים בדברים הומאניים ואנשים כאלו מצביעים ברובם הגדול לשמאל." באמת? כל אלה שכותבים במידה וישראל היום ומקור ראשון מסוגלים לעשות זאת רק בעיתונות הכתובה ולא בטלויזיה וברדיו ???!!! (וחוץ מזה שההצע היום בטלויזיה וברדיו רחוק מאוד מלהיות יצירתי ואינטלגנטי ועוסק בדברים הומניים. הרבה מאוד מהם רדודים ועסוקים בכמה הם שונאים את ביבי. כך שהמציאות מכחישה את דבריך.)

  אהבתי

 13. דודו,
  אתה מטיל ספק באינטליגנציה של רותם סלע, מירי מסיקה, ושלומית אהרון?

  אהבתי

 14. אם יש מהפך (שינוי לייתר דיוק) אז לא ברור לי מה מניע את השינוי הזה.

  אהבתי

 15. לתמריץ,
  כתבת :
  " האם יש מצביע כחול לבן שיזעם על פסילת בן ארי? למה שתמונת הסקרים תשתנה?"
  ______________
  אכן סביר שרובם המכריע של מצביעי כחול לבן לא יזעמו על פסילת בן ארי.
  אבל חלקם אולי זועמים על אישור ריצתו של עופר כסיף ושל מפלגה ערבית מאוד עוינת. שמעוררת ביהודים רבים, כולל במצביעי כחול לבן אדום (ועוד כמה צבעים) שנאה.
  סביר אף יותר שלפחות חלק משמעותי ממצביעי כחול לבן ועוד זועמים על עצם ההתערבות של בג'צ בהחלטות ועדת הבחירות של הכנסת, ומרגישים שכוח ההכרעה בהרבה מדי ענינים גורליים (כמו בשאלת המסתננים וחופש הפעולה של צה'ל) נגזל מהכנסת והועבר למשפטנים ולבית המשפט העליון.

  *אם* הנחותי אלו צודקות – גם אלו סיבות לא לטרוח להצביע לגוף שלהחלטותיו אין חשיבות אמיתית (או להצביע לימין החדש בגלל ההנחה שאולי איילת שרד תצליח לשנות את המצב).

  אבל בעיני הסיבה העיקרית לשינוי בדפוסי ההצבעה אלו דווקא חקירות נתניהו.
  אני נוטה להאמין שמצביעי הליכוד הרבה פחות אדישים לנושא מכפי שהם מציגים כלפי חוץ. שבסתר ליבם רבים מהם מאמינים שנתניהו אמנם נרדף – אבל לפחות חצי, או אפילו רק רבע, מהאשמות נגדו הן נכונות. איני מסוגלת להאמין שהם באמת מאמינים לנתניהו ש"לא יהיה כלום כי לא היה כלום".

  מה שעדין לא הופך את החמישיה (גנץ, לפיד, אשכנזי, יעלון וניסנקורן) לצוות הנהגה אטרקטיבי.

  ####################################

  ירון לונדון על מאפייני המצביעים החדשים למפלגת זהות.
  רמז: הצאצאים הרוחנים של אלו שהתלבטו בעבר הרחוק בין מפלגת המגניבים של מר'צ (והעניקו לה בזמנו 12 מנדטים) לבין מפלגת צומת של רפול. אלו שמאסו באידיאולוגיה ובוחרים להצטרף למסיבה הכי טובה.

  גם אם לא כל כך מתרשמים מהתזה שלו – אי אפשר להתעלם מהעובדה שירון לונדון יודע לכתוב נפלא.

  https://m.ynet.co.il/Articles/5481768

  Liked by 1 person

 16. אני חושב שהאמת נמצאת בין קרפל ללונדון. זהות נבנית מצד אחד ממאוכזבי בנט והבית היהודי ומצד שני מהסטלנים וחובבי המסיבות. ביחד יכול להיות שהסטלנים ישיגו עם פייגלין מה שלא הצליחו להשיג בשנות דור. היות ופייגלין הוא גם אויב של הרבנות הראשית יכול להיות שיהיה כאן גם צדק פואטי עם הרב טאו. במשך שנים הרב טאו מירר את החיים לבנט עד שבנט קם והלך. אם פייגלין יתפוס עמדה של לשון מאזניים ויביא לפירוק הרבנות הראשית (מה שבנט אפילו לא חולם לעשות) לא ישאר לרב טאו להאשים אלא את עצמו.

  אהבתי

 17. נראה לי שסקרי דעת הקהל לא פונים למספיק אנשים. בסקר ממוצע משתתפים 500-600 איש (כלומר 4 אנשים שוים מנדט אחד), נראה לי שזה מעט מדי. בכל אופן עד כמה שאני זוכר מהעבר גוש הימין מקבל במציאות 3-4 מנדטים יותר ממה שהוא מקבל בסקרים.

  Liked by 1 person

 18. לקמילה:
  לא הצלחתי להבין למה (לדעתו של ירון לונדון) בבחירות 1992 הצביעו כל כך הרבה אנשים למפלגת מרץ ולמפלגתו של רפאל איתן ולמה הרבה אנשים התלבטו בין 2 המפלגות הנ"ל. עד עכשיו חשבתי שזה בגלל המצע החברתי שלהם (עד כמה שאני זוכר ל-2 מפלגות אלו היה מצע חברתי דומה).

  אהבתי

 19. שני הסקרים של ערוצי הטלוויזיה אמש החזירו אותנו לתמונה הרגילה: הניצחון של ביבי קטן והופך אותו לתלותי בכחלון. זה נכון שבבחירות 2015 הסקרים המעיטו בכוחו של גוש הימין אבל בבחירות 2013 קרה ההיפך. איש לא ציפה שלגוש הימין יהיו רק 61 מנדטים.

  אהבתי

 20. בלי להיכנס לסטטיסטיקה מורכבת, ברור שסקרים יכולים לתת תמונת מצב מאוד כללית אבל לחלוטין חסרי ערך בחיזוי של תנודות קלות, אפילו של חמישה מנדטים לכאן או לכאן. כפי שציין arn, סקרים כוללים 500 איש, כלומר כל 4-5 אנשים הם מנדט. הסיכוי לסטייה מקרית גדול מאוד – במקרה נפלו על יותר ימניים או יותר שמאלנים ביום מסוים. חוץ מזה, יש לא מעט אנשים שפשוט מסרבים לענות והם לא נכללים במדגם. בקיצור אין שום הבדל בין סקר שאומר כחול לבן 33 ליכוד 29 לסקר שאומר בדיוק ההיפך. שניהם למעשה משפים תמונת מציאות זהה לחלוטין. ועל כן אין להתרגש. לפי הסקרים, הילרי קלינטון כבר לקחה פרס נובל לשלום אחרי שבוז׳י וציפי סגרו הסכם קבע עם אבו מאזן.

  אהבתי

 21. נקודה שיש לקחת בחשבון:
  לסוקרים יש אלוגריתמים לתיקון עיוותים של איסוף קולות הסוקרים בהסתמך על תוצאות ההצבעה לכנסת בשנים קודמות.
  למשל ש"ס תמיד קיבלה יותר בקלפי מאשר בסקרים. זה גורם לתיקון של תוצאות הסקרים כלפי מעלה.
  דוגמה נוספת היא זהות שעברה את אחוז החסימה לא לאחר שהצטרפו אליה קולות כי אם לאחר שהסוקרים השתכנעו שלא מדובר בשגיאת מדידה מצטברת והעבירו אותה צד מעבר לאחוז חסימה.
  מה המשמעות של זה?
  אם דפוסי ההצבעה השתנו בבחירות הללו התיקונים אינם תקפים.
  לכן נראה לי שהניבויים עבור כחול-לבן אינם טובים (לשני הכיוונים) כי רק חלק ממנה (יש עתיד) מוכר לסוקרים. שינוי במנדטים לכחול-לבן משנים את כל מפת המנדטים הכללית.

  אהבתי

 22. ואני חוזר על ניחוש ישן שלי:
  ש"ס לא תעבור את אחוז החסימה.המומנט נגדה.

  אהבתי

 23. עיתונאים ופרקליטים, מספרים שגוגל מצא:
  we produce almost 12 million tons of steel per year.
  מתוך אתר חטיבת הפלדה של טיסנקרופ
  https://www.thyssenkrupp-steel.com/en/company/
  עסקת הצוללות הישראלית מוסיפה לכך כמה מאות טונות פלדה בשנה.
  ביבי ירוויח יותר ממחזור בקבוקים

  Liked by 1 person

 24. לכל המעונין :

  יצא עכשיו פסק דין חשוב ( מחוזי תל אביב) בקשר לביטקויין , וכיצד בנקים בישראל צריכים לנהוג לגבי תקבולים שמקורם בביטקויין וכדומה …. כאן לפסק הדין :

  https://app.box.com/s/l2e29meejtel4p9lk81kk1se03pkmp05

  וכאן למי שרוצה לקרוא בצורה יותר עניינית ופשוטה , אז עו"ד יהונתן קלינגר בגלובס :

  https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001278681#utm_source=RSS

  להתראות

  אהבתי

 25. רק לכל המעונין , בית המשפט העליון , מנמק בתמצית ( רק בתמצית , לא נימוקים מפורטים עדיין ) את הבסיס להחלטות שלו לגבי הפסילות /אישורים של מועמדים לכנסת ( בן ארי וכו….) . באחד הפוסטים הקודמים מזכיר , השארתי רק תיאור התוצאה . כאן עסקינן בנימוקים בתמצית . נימוקים מפורטים ומלאים עוד יבואו בהמשך . אז למי שמעונין , כאן להחלטה המנמקת בתמצית בעליון :

  https://goo.gl/LRdp5N

  להתראות

  אהבתי

 26. ברט סטיבנס הוא איש ימין מובהק מאז ומעולם אם כי סלידתו מטראמפ מאפשרת לו לבוא בקהל הטיימס.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s