אל תסתכל בחוק אלא במי שאוכף אותו

יש חוקים שנועדו להיות אות מתה. למשל, גם אם החוק יקבע שכל חרדי חייב להתגייס, ברור שהמשטרה הצבאית של צבא ההגנה לישראל לא תהפוך להיות גרסה מודרנית של צבא הצאר ולא תקח רבבות תלמידי ישיבה ענוגים מתלמודם אל הקסרקטינים. אי ציות המוני של ציבור מלוכד ובעל מנופי כוח פוליטיים חזק בהרבה משלטון החוק. כן אפשר יהיה לחנוק את זרם התקציבים לתלמידי הישיבות, אבל אי אפשר להלבישם בכוח במדים. יש כבר תקדים: החוק שקבע חובת שירות לאומי לבנות לא נאכף מעולם ונותר אות מתה. מנהיגי החרדים אמרו שמוטב לבנות להיהרג מאשר לציית לחוק זה.

פסיקת בית המשפט העליון הערב ממחישה עוד סוג של חוק שהוא בגדר אות מתה. חוק שסותר את ערכיהם של השופטים שאמורים לאכוף אותו. כזה הוא הסעיף בחוק הבחירות לכנסת שקובע שמפלגות ששוללות את קיומה של ישראל כמדינה יהודית, אפילו במשתמע, אינן אמורות להשתתף בבחירות לכנסת. שופטי בג"ץ תומכים מן הסתם בהמשך קיומה של ישראל כמדינה יהודית, אך לא כמדינת אדונים יהודית שמשתיקה את מאווייהם הטבעיים של אזרחיה הערבים. אם לערביי ישראל שאינם שלמים עם טבעה הנוכחי של המדינה לא יהיה פתחון פה פוליטי, הדבר ייתפס רע מאוד בעולם. הוא גם יגרום להחרמת הבחירות בידי הערבים וכך יאפס את סיכויי גוש המרכז-שמאל לניצחון. ובכלל כבר לינדון ג'ונסון, הנשיא האמריקני המנוח, אמר שעדיף להכניס את יריביך לתוך האוהל כדי שיטילו מימיהם החוצה. אחרת יעשו זאת מחוץ לאוהל פנימה.

את כל זה מבינים השופטים העליונים, ועל כן הם הכשירו השנה את ריצת בל"ד ובעבר הכשירו אף את עזמי בשארה. צריך הרי אקרובטיקה משפטית מטורפת כדי להגיד שבשארה קיבל את קיום ישראל כמדינה יהודית.

אין בהכרח רע בכך שלשופטים יש ערכים משלהם. מעטים יביעו היום צער על כך שהחוק האוסר משכב זכר שהיה תקף בישראל עד שנת 1988 לא נאכף בחומרה בזמנו. השופט חיים כהן המנוח הסביר את אי האכיפה בכך שהשווה חוק זה לחוקים הנאציים שהיה מצפה משופטי גרמניה להתעלם מהם. לשופטים יש מרחב רחב מאוד של שיקול דעת. הם אינם כמו שוטרים שמקבלים פקודה פשוטה וברורה וצריכים למלא אותה. לתפקיד כזה שדורש שיקול דעת רחב נבחרים אנשים חכמים ומשכילים, אבל אותן השכלה וחוכמה מטות את דעתם אל הכיוון הליברלי, שמאז ומתמיד משך יותר את האליטה האינטלקטואלית.

חברי הכנסת מצידם אינם יכולים לחוקק חוקים ולהתעלם מכך שהחוק לא יפורש בידי רובוטים, אלא בידי בני אדם עם קשת דעות מסוימת מאוד. הדבר שם גם בפרופורציה את צהלת הימין על חקיקת חוק הלאום. בעניין זה, דרך אגב, התרעומת משמאל על החוק היא אבסורד מוחלט כי השוויון בין אזרחי המדינה, מה שלכאורה חוק הלאום שם בצד, כבר מעוגן לא רק בפסיקות בית המשפט העליון אלא אפילו בחוק הכנסת שעבר בזמן ממשלת רבין, בעת שדדי צוקר היה יו"ר ועדת החוקה, והכניס את ערכי מגילת העצמאות לחוק היסוד. לשם שינוי, לא צריך אקרובטיקה משפטית כדי למצוא את השוויון בחוקי היסוד של מדינת ישראל.

בהקשר הנוכחי כבר הסיק בצלאל סמוטריץ' מסקנות וקרא בטוויטר לביטולו המוחלט של סעיף 7א בחוק יסוד: הכנסת. ייפתחו שערי ההתמודדות לכולם, לשונאי המדינה ולשונאי הערבים. עם זאת יש תמריץ חיובי בכך שמוטלת סנקציה פוליטית על גזענות, אנטי ציונות ותמיכה בטרור. אפילו אם השופטים לא אוכפים אותה באופן שווה.

11 תגובות על ״אל תסתכל בחוק אלא במי שאוכף אותו״

 1. פסיקת בג"ץ ממחישה את המוסר הכפול האירופאי ששופטת ערבים/מוסלמים בשונה מאחרים.
  בג"ץ מאמץ את תפיסת העולם האירופאית ששופטת יהודים לחומרה ומקילה עם ערבים או מוסלמים.
  זה מוסר כפול וזה מרגיז.
  אני מסכים שאי אפשר לחסום את הערבים מלהביע את דעתם על יהדותה של המדינה, וגם אני מעדיף לבטל את החוק האוסר על השתתפות מפלגות המתנגדות להיות מדינת ישראל מדינה יהודית ודמוקרטית.
  אבל במקביל (ובכך אני מסכים עם סמוטריץ) צריך לבטל את החוק הפוסל מועמדים או מפלגות גזעניות.

  אהבתי

 2. אני לא בטוח שיש פה בדיוק מוסר כפול – בל"ד היא מפלגה אנטי ציונית אבל לא מפלגה אנטישמית, בעוד שאצל בן ארי באמת ניתן למצוא שנאת ערבים ארסית. כן יש פה צפצוף על סעיף אחד של המדינה היהודית והדמוקרטית מבלי לצפצף על הסעיף של הגזענות. אבל כאמור באליטה הסלידה מגזענות גדולה בעוד שהסלידה מחתירה תחת דמותה היהודית של המדינה לא גדולה.

  אהבתי

 3. תמריץ , כמה פעמים צריך להסביר , שתוצאת הפסק דין , היא רחוקה מאוד מלהיות מהות הכל . התוצאה מתעתעת . הדרך לא אחת , יותר חשובה . פסק הדין אגב ( השארתי אותו בפוסט הקודם שלך ) ניתן בלי נימוקים . נחכה בסבלנות , ונקרא הנימוקים . אין פה שום אקרובטיקה משפטית. צריך בכלל להבין בחוק ומשפט , בשביל להבין נימוקים כדבעי . תעזוב .

  וכמה פעמים צריך להסביר :

  כאשר מדובר על עקרונות יסוד ( במקרה דנן , חוק יסוד : הכנסת אגב , לא חוק הבחירות לכנסת ) אזי מדובר על עקרונות . עקרונות מופשטים . תלויים ועומדים מקדמת דנא . החוק אני מדגיש :

  רק מצהיר על העקרונות . לא מכונן אותם . העקרונות בעינם עומדים בעיקרון . כך הדבר ולא אחרת .

  כך למשל , חופש הביטוי , לא נקוב כערך יסוד , בשום חוק יסוד . אבל , הערך כשלעצמו , הוא תלוי ועומד מאז הקמת המדינה , ולאורו , הלכו בתי המשפט ורשויות ציבוריות ( ראה פסק הדין המפורסם של שנות החמישים : " קול העם " כדרך משל ) .

  כך הדבר גם בעולם . כך הדבר גם בארה"ב :

  בבית המשפט העליון בארה"ב , ניתן לאחרונה פסק דין , הנוגע לתיקון השמיני לחוקה . התיקון אשר אוסר על קנסות מופרזים , וענישה חריגה ואכזרית .

  בפסק הדין ( Timbs v. Indiana ) טענה המדינה בעיקרון ( אבל , לא לישון ) שאין ולא הייתה אינקורפורציה של התיקון השמיני לחוקי או חוקת המדינה . פסק הדין נגע לאדם אשר סחר בהירואין , והוטל עליו קנס אזרחי , שהוא פי 4 מן הקנס הנקוב ( הקנס הנומינלי , נגבה מן הרכב שלו שחולט , ושווה פי 4 ויותר הרכב ) . בית המשפט העליון בארה"ב פסק :

  מקדמת דנא הדבר . מן המגנא כרטא , עד היום . אין להטיל עונשים חריגים ואכזריים , או קנסות מופרזים . מניה וביה הדבר תלוי ועומד , משל הייתה אינקורפורציה ( משמע : אימוץ לתוך ) של העיקרון החוקתי , לתוך חוקת המדינה . וקיבל את טענות הנאשם .

  כך גם בענייננו :

  מדינת ישראל הינה מדינת היהודים ( לא מדינה יהודית , אבל נניח עכשיו לכך ) . כך מובע הדבר בחוק השבות למשל . באופן בלתי הדיר ( בלתי חוזר ) מובע הדבר . מדינת ישראל הינה מדינה בה שורר משטר דמוקרטי . כך הדבר ולא אחרת . לא משנה הרבה באם ננקב מפורשות הדבר , באם לאיו .

  להתראות

  אהבתי

 4. Liked by 1 person

 5. רק לצטט בקשר לערכי יסוד , הנה מתוך בג"ץ ידוע , בג"ץ 680/88 מאיר שניצר נ' הצנזור הצבאי הראשי , מב (4) 617 , כך :

  אכן, כל דבר חקיקה – בין שמקורו בתקופת המנדט ובין שהוא מקורי ישראלי, בין שעניינו ביטחון המדינה ובין שעניינו אינו ביטחון המדינה – מתפרש על רקע עקרונותיה הכלליים של השיטה. ביטחון המדינה והסדר הציבורי אינם דוחקים ואינם שוללים את תחולתם של ערכי היסוד. הם משתזרים בתוכם, משפיעים על עיצובם ומתאזנים במסגרתם.

  עד כאן הציטוט :

  והנה מתוך : Timbs v. Indiana מצטט את השופטת גינסבורג :

  The Excessive Fines Clause traces its venerable lineage
  back to at least 1215, when Magna Carta guaranteed that
  “[a] Free-man shall not be amerced for a small fault, but
  after the manner of the fault; and for a great fault after
  the greatness thereof, saving to him his contenement . . . .”

  ועוד :

  As relevant here, Magna Carta required that economic
  sanctions “be proportioned to the wrong” and “not be so
  large as to deprive [an offender] of his livelihood.”

  נתרגם ספונטנית באופן ממצה :

  מן המגנא כרטא ( 1215 ) כחוט השני לימינו אלו ,הובטחה זכותו של אדם לעונש פרופורציונלי למעשה העבירה , ואסור שמעשה הענישה , יגזול באופן יסודי מאדם , את חירותו ופת לחמו .

  כך הדבר בארה"ב . כך הדבר בארץ . וכך הדבר בכל העולם בעיקרון . החוק חסר פשר , מבלעדי עקרונות יסוד. ערכי יסוד . ואלו האחרונים , תלויים ועומדים , מקדמת דנא .

  לפסק הדין בעליון בארה"ב , כאן :

  https://www.supremecourt.gov/opinions/18pdf/17-1091_5536.pdf

  להתראות

  אהבתי

 6. רק לינק לכל המעונין , לפסק הדין של העליון בזמנו , המאשר / דוחה את החלטת ועדת הבחירות המרכזית של הכנסת , בקשר לפסילת זועבי וברוך מרזל וכו…. ולשים לב :

  שם למשל , השופט רובינשטיין , עם כיפה לאומנית חזקה , גרס כדרך משל , שיש לפסול את ברוך מרזל ( בדעת יחיד ) וגם את זועבי . הנה מצטט אותו ( עילת הגזענות ) :

  בענייננו מר מרזל לא הסתייג בהצהרותיו מדרכו של הרב כהנא ומדרכה של תנועת כ"ך, ומעבר למספר תיקונים זניחים של האמירות שצוטטו מן העיתונות, לא הבהיר כיצד בדיוק עוותו דבריו ומה הייתה כוונתו האמיתית. כפי שציינתי מעלה, חזקה על אדם שתפיסת עולמו אכן אינה גזענית, כי יתנער מאמירות גזעניות באופן ברור ושאינו משתמע לשתי פנים, ולטעמי אין להסתפק מהתנערות כללית ולא מפורטת .

  עד כאן הציטוט ( פסקה קיט לדעתו ) :

  אז לרדת מסיפורי הבדים האלו , על הטיות פוליטיות אידיאולוגיות של שופטים . זה אפילו לא קשקוש בגרוש . צריך לקרוא ולהבין , וזה לא דבר פשוט. מה שחשוב , זה שהדרך , לא פעם , חשובה יותר מן התוצאה.אין אצלם ימין / שמאל . רק בכותל יש . בטקסי השבעה ואללה .

  כאן :

  https://goo.gl/cyFswd

  להתראות

  אהבתי

 7. דווקא סמוטריץ' מתגלה כליברל אמיתי, בעוד תמר זנדברג היא היא הפשיסטית הגדולה.
  בג"ץ נשלט ע"י מרצ, ובמרצ אפילו לא מתביישים להודות בזה (ע"ע הקמפיין הפרסומי האחרון שלהם, "אנחנו הוצאנו את הכהניסטים!").
  מה שראינו אתמול מהווה הוכחה לכך שאיילת שקד לא עשתה כלום ב-4 השנים האחרונות בנוגע לבתי המשפט המושחתים בישראל.

  אהבתי

 8. קרוליין,
  הפעם טעית.
  ראש הממשלה נתניהו בראיון לערוץ הכנסת: "היו הצעות להגביל ולקצץ בסמכויות בית המשפט העליון – מנעתי את כולן".

  אהבתי

 9. צודקת קרולין , איילת שקד לא עשתה כלום . אבל , את טועה , זה בגלל שאי אפשר לעשות כלום ( כמעט ) .כך העסק בנוי . ואי אפשר לשנות הדברים . כשם שאי אפשר שמשטרה תפסיק לעסוק בגילוי עבריינים והעמדה לדין שלהם , כך גם בתי המשפט . זוהי העבודה הטבועה והיסודית שלהם לעשות כל זאת . וכשם שאי אפשר להאשים שוטרים בפמניזם ( למה לא ? כל היום הם מתעמרים ורודפים אחרי גברים , שאחראים על 99 אחוזים מן עבירות המין ) כך אי אפשר להאשים שופטים בשמאלניות בוגדנות עלק ( בעיני המתבונן ). כי זוהי העבודה הטבועה שלהם . ואי אפשר לשנות זאת .

  להתראות

  אהבתי

 10. ורק למי שהדברים מרים עליו , מרים כלענה , אז נמחיש אפילו בצורה מאוד קיצונית :

  פקיסטן , באמת מדינה קשה מאוד . אין צורך להרחיב . היה שם קייס מסוים מפורסם . אזיה ביבי אחת . נוצריה אומללה . הואשמה בגידוף של הנביא מוחמד וכו…. סיפור באמת מטורף . מהומות אלימות במדינה . דרשו לתלות אותה בלי פשרות . בית משפט העליון שם , הפך הקייס , הפך התוצאה ( של ערכאות נמוכות ) וזיכה אותה ושיחרר אותה. פקיסטן , אתם קולטים ? לא להחמיץ :

  לפסק הדין של העליון בפקיסטן :

  http://www.supremecourt.gov.pk/web/user_files/File/Crl.A._39_L_2015.pdf

  וכאן וויקיפדיה , קצת רקע כללי מאוד מומלץ להבין הרקע :

  https://en.wikipedia.org/wiki/Asia_Bibi_blasphemy_case

  להתראות

  Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s