אתון הקפיטליזם

בפודקסט בכלכליסט מתקיים דיון קצת סקפטי אבל לא כל כך רע יחסית בנושאים של חוב לאומי, גרעון, MMT, ההבחנה בין חוב שנקוב במטבע לאומי למטבע שנקוב במטבע מקומי ועוד נושאים דומים. נושאים שמירב ארלוזורוב ונערי האוצר עוד לא שמעו עליהם, אבל קיימים בבלוג הזה מאז שעמד על דעתו. תפוצתם העדכנית היא גם בזכות חברת הקונגרס האנטי ישראלית והשמאלנית קיצונית, אלכסנדרה אוקסיו קורטז.

לא לגמרי ברור מדוע דווקא השמאל הקיצוני דבק בהשקפת עולם נוסח MMT שבהיבטיה העיקריים היא פרו קפיטליזם ופרו שווקים ועומדת נגד הזיות שמנחות גופים ריכוזיים שמזלזלים בשווקים. למשל לראות אג"ח ישראליות שדורשות ריבית נמוכה מהאג"ח האמריקני ועדיין לטעון ש-4 אחוז גרעון זה מפלצתי וכהונת כחלון היא אסון גירעוני זו החלפת ההסתמכות על שוקי ההון בהסתמכות על מיתוסים.

אז אולי אוקסיו קורטז תהיה אתונו של המשיח הקפיטליסטי ותעזור למנוע משברים פיננסיים דוגמת זה מ-2007 (ומ-1929) באמצעות ביסוס תורת MMT? היא שקר אך תורתה אמת? עולה לראש המשפט האלמותי החביב עליי של רחל המשוררת על קבלת הגאולה מהמצורע.

9 תגובות על ״אתון הקפיטליזם״

 1. תמריץ , מעבר להבלות הרוח של נושא הגירעון שכבר עמדנו עליו , אתה הרי תוהה , מה לשמאל ולדבר ? אבל , השמאל הרי דבק בגירעון , מסיבות אחרות , והן, שהכלכלה נועדה לאנשים , לא למספרים . מאוד פשוט . זה לא ממש בעד גירעון , אלא , שמוטב גירעון ולספור אנשים , מאשר לספור מספרים נטו .

  הנה ציפי ליבני על נתניהו , מצטט :

  הוא עסוק בכלכלת המספרים ומתענג על נתוני צמיחה. הוא לא שואל את עצמו – וזה לא אכפת לו – האם נתוני הצמיחה מתורגמים לאיכות חיים לאזרחים או לא. הוא לא רואה אותם, ואני אומרת את זה כי עבדתי איתו. אני יודעת איך הוא חושב כלכלית-חברתית .

  כאן :

  https://news.walla.co.il/item/1844996

  להתראות

  אהבתי

 2. קשה לטעון זאת כאשר השמאל מתעסק אובססיבית באי שוויון, דבר שכל כולו מספרים באוויר, במקום לדבר על השיפור הכללי בתוחלת החיים, בחופשות בחו"ל, בקלוריות לנפש, במ"ר לנפש ועוד ועוד.

  Liked by 2 אנשים

 3. טוב תמריץ , מבחינתם זה הענין , שאין שיפור כללי באיכות החיים . הנה למשל סאנדרס , מצטט :

  All over America workers are asking themselves why, if the economy is “booming”, are they forced to work longer hours for lower wages. Why, if the economy is “roaring”, are they not able to afford childcare, send their kids to college or put aside enough money for a decent retirement.

  נתרגם ספונטנית :

  בכל רחבי אמריקה ,אנשים עובדים שואלים עצמם ותוהים : אם הכלכלה פורחת , למה הם עובדים יותר שעות בשביל פחות כסף . אם הכלכלה שועטת קדימה אכן , למה אין באפשרותם לייצר ביטוחים רפואיים לילדיהם , לשלוח ילדיהם לקולג' , או לחסוך לפנסיה כמו שצריך .

  אז הנה , סאנדרס ענה לך . כאן :

  https://www.theguardian.com/commentisfree/2018/jul/16/bernie-sanders-town-hall-low-wages-amazon-mcdonalds-walmart

  להתראות

  Liked by 1 person

 4. לתמריץ:
  אני חושב שאתה צריך להבחין בין שמאל וימין פוליטי לבין שמאל וימין חברתי. אתה יכול להיות שמאלני מבחינה פוליטת ולהאמין בקפיטליזם ואתה יכול להיות ימין מבחינה פוליטית ולהאמין בסוציליזם או קומוניזם. לפני כ-50-60 שנה היתה בישראל מפלגה שמבחינה פוליטית היתה מאוד ימנית ומבחינה חברתית היתה מאוד שמאלנית. קראו למפלגה זו: "אחדות העבודה".

  כמו כן צריך לציין שהמשברים של 1929, 2000 ו-2007 נגרמו בגלל הקפיטליזם.

  אהבתי

 5. קל להבין מדוע דווקא סוציאליסטים מתלהבים כל כך מ MMT / מ"ההיתר" להגדיל עוד ועוד את הגרעון (מבחינתם ההיתר הזה אינו מוגבל, כיון שהם נוטים לא להתעמק מדי בכל מיני אותיות קטנות ומעצבנות. לדוגמא בהכרח לעצור את הגדלת הגירעון אם/ כאשר האינפלציה מתחילה לתפוח).

  תוכניותיהם האוטופיסטיות / חובקות הכל / האיכפתיות / הנדיבות (ושאר הסופרלטיבים) – מחייבות סכומי עתק.

  תמיד טענו כנגד הסוציאליסטיים שבשלב מסוים יגמר להם הכסף לחלוקה שיקחו מהאחרים, ומה שיעשו אח'כ יגמר בטרגדיה ו/או בדיקטטורה ו/או בעוני מחפיר. כפי שכבר ארע לא מעט פעמים בהיסטוריה
  לפיכך בימנו הסוציאליסטים נאלצים להמציא רעיונות להגדלת היקף הסכומים שאותם יוכלו להקצות למטרות הקרובות לליבם.
  הם אמנם יכולים לפנטז שאם יעלו את המס על העשירים המופלגים מ 25% ל 75% , אזי במקום לקבל מהם x דולרים בשנה הם יקבלו מהם 3x דולרים בשנה (פנטזיה מטופשת).
  אך אפילו 6x דולרים או 600x דולרים אינם יכולים לממן את כל תוכניותיהם השאפתניות.
  לפיכך הרעיון ש"מותר" להם להגדיל עוד ועוד את הגרעון, ולממש את כל תוכניותיהם האוטופיסטיות, הוא כל כך קוסם – וכך הם בוחרים להבין את ה MMT.

  ##############

  במקרה מצאתי עכשיו ברוטר (שציטט את וואלה) :
  _________________________

  " … האחד הוא שינויי אקלים והשני הוא כלכלה שלא עובדת עבור כולם. אז בואו נעשה את הרפורמה הנחוצה בכלכלה כדי לטפל בשינויי האקלים".

  אלכסנדריה אוקסיו קורטז בת ה-29 הושבעה לקונגרס בסך הכול לפני 40 יום. ניתן היה לצפות שהיוזמה שלה תזכה בעיקר לתגובות צוננות כמו זו של פלוסי, המופנות באופן תדיר כלפי חברי קונגרס צעירים אשר מנסים לממש את הבטחות הבחירות שלהם באופן מילולי, מבלי להכיר במגבלות החקיקה בוושינגטון. אלא שמה שקרה הוא בדיוק ההיפך. ההצעה צברה תאוצה ועניין ציבורי כאשר לא פחות מ-84 נציגים בבית הנבחרים חתמו עליה, ועוד עשרה סנאטורים שחתמו על ההצעה המקבילה בסנאט, שאותה מקדם סנאטור אד מרקי ממסצ'וסטס.
  ……
  עבור הרפובליקנים, ההצעה החצי-אפויה והלא לגמרי מגובשת הזו היא הזדמנות מצוינת להציג את את המפלגה הדמוקרטית כמפלגה סוציאליסטית.

  מהצד הדמוקרטי, ההצעה מחדדת שוב את הדיון על איפה נמצא המיינסטרים של המפלגה בשנת 2019, כאשר קורטז וחבריה מנסים למשוך את נקודת שיווי המשקל הרחק שמאלה, ולא רואים ב"סוציאליזם" מילה מגונה כלל. בינתיים, סקרים שפורסמו ב-"פוליטיקו" וב-CNN ממחישים עד כמה חריגה הנסיקה של אוקסיו קורטז, וכמה תשומת לב היא מרכזת. לפני חצי שנה בלבד, באוגוסט 2018, כשהיא הייתה בעיצומו של המרוץ לקונגרס, 62% מהנשאלים השיבו כי לא שמעו את שמה. סקרים שנערכו באמצע ינואר ובתחילת פברואר כבר העלו תמונה הפוכה לחלוטין: 59% מהאמריקנים יודעים מי היא – נתון גבוה יותר מאשר מדד המוכרות של שלושה סנאטורים דמוקרטים ותיקים המתמודדים לנשיאות: קורי בוקר, קאמלה האריס ואמי קלובושר.

  מה אומרת התכנית?
  התכנית כוללת שורה של יעדים שאפתניים כמו "אפס פליטת גזי חממה", "החלפת או שדרוג כל המבנים בארצות הברית כדי להגיע ליעילות אנרגטית מקסימלית", השקעה מסיבית בתעשייה כדי למנוע זיהום וגם שינוי מהיסוד את כל מערך התחבורה הציבורית באמריקה כדי שיהפוך לידידותי לסביבה, בין היתר על ידי רכבות מהירות. גרסאות שונות של התכנית ביקשו לטפל באופן יסודי בכל סוגיית הפערים המעמדיים באמריקה, מביטוח בריאות דרך חופשת לידה ועד פנסיה, ואולם גרסאות אחרות שלה כללו מילים כלליות בלבד בסוגיות הללו.

  כמובן שהשאלה הראשונה היא מהיכן יגיעו טריליוני הדולרים שאמורים לממן את התכנית הזו. לפני מספר שבועות, בראיון לתכנית "60 דקות", הציעה אוקסיו-קורטז לעלות את המס השולי לעשירים שמרוויחים מעל 10 מיליון דולר ל-70%. על 9,700 דולר הראשונים שאדם מרוויח בארצות הברית בשנה יש 10% מס פדרלי. המס על הרווחים שבין 9,700 ל-39,000 הם 12%, ודרגת המס הגבוהה ביותר היא 37%. קורטז הציעה ליצור מדרגה של למעלה מעשרה מיליון, ועל הרווחים שעברו את הסכום הזה להטיל 70%.

  נראה שרוב הרפובליקנים, ואפילו חלק לא מבוטל מהדמוקרטים, יסכימו עם הטענה שמדובר ביוזמה קיצונית. אלא שזה מעט מורכב. בימי הנשיא אייזנאוור, המס השולי לעשירים כבר עמד על יותר מ-90%, והוא נשאר גבוה מאוד, מעל -70%, עד שרונלד רייגן נכנס לתפקידו. אבל הימים האלה לא שבו לארצות הברית מאז שנות ה-80 ועד היום. כדי להבין עד כמה ההצעה של אוקסיו קורטז נחשבת רדיקלית, נציין שאפילו ברני סנדרס, המנטור שלה, הציע בקמפיין 2016 מס של 52% "בלבד" על מרווחי משכורת של למעלה מעשרה מיליון דולר כדי לממן את ביטוח הבריאות לכל. מאז התבטאה כך לראשונה, נרשמה נסיגה מסוימת בהתבטאויות שלה בעלונים והודעות לעיתונות המופצים בהקשר לתכנית, "מס העשירים" לא מוזכר באותה תדירות, אם בכלל, אלא במילים כלליות בלבד על הצורך במדיניות מס הוגנת.

  ארבעת הסנאטורים מהצד הפרוגרסיבי – קאמלה האריס, אליזבת' וורן, קורי בוקר וקירסטן גיליברנד, כולם מועמדים לנשיאות, נחשבים לתומכים יותר קולניים של ההצעה. וורן, למשל, מדברת כבר שנים על הצורך בהעלאת המס על בעלי משכורות גבוהות.

  כמה כסף יהיה אפשר לגייס ככה? גם על זה יש ויכוח. בהערכה גסה, לפי חישוב של הוושינגטון פוסט, מדובר ב-72 מיליארד דולר, כלומר 720 מיליארד דולר על פני עשר שנים. אבל הערכות אחרות גורסות כי ההשלכה תהיה שולית, כיוון שהפחתת שיעורי המס לאלו שמשתכרים מעט כסף יכולה להביא לכך שהם פשוט יבחרו לעבוד פחות שעות, והתוצאה תהיה דווקא אובדן הכנסה.

  ומה התגובות? סקר The Hill-HarrisX שנערך בחודש שעבר מצא מספרים מפתיעים במיוחד. 59% מהמצביעים הרשומים אומרים שהם תומכים ברעיון. מהם, 45% מהרפובליקנים – מספר לא נתפס, 56% מאלה שגרים באזורים כפריים, שם מצוי בסיס התומכים של טראמפ. עם או בלי קשר, צייצה אן קולטר, פרשנית מן הקצה הימני של המפה הפוליטית דברי תמיכה שנגעו ספציפית למס העשירים וכתבה שהיא בעד הרעיון. זה יכול ללמד כי גם אם לתכנית של אוקסיו קורטז אין היתכנות מעשית בשלב הזה – או בשלב כלשהו – הסוגיות שהיא מעלה בנוגע למיסוי, למדדי אי-שיוויון ולהשקעה בתשתיות, יתפסו מקום מרכזי בשיח הציבורי לקראת 2020 ".

  https://news.walla.co.il/item/3219282
  _________________________

  אהבתי

 6. הם סוציאל דמוקרטים . לא סוציאלסטים . יש סיבות רבות לשגשוג.. לא רק בגלל קפטליזם .. תלוי גם איזה סוג .

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: