הכול או כלום לכחלון ולאבקסיס. וגם לנתניהו.

הסקרים האחרונים מראים שמבחינת משה כחלון ואורלי לוי אבקסיס הסיטואציה הפוליטית היא מרתקת. יש סיכוי שמפלגותיהם לא יעברו את אחוז החסימה. מצד שני יש להם אפשרות לשריון בטוח במפלגתו של בני גנץ שזקוק להם נואשות. רק איתם יש לו סיכוי גבוה לגבש גוש חוסם לממשלת נתניהו. איתם הוא בהחלט יכול להיות ראש ממשלה, אולי ברוטציה עם גדעון סער אחרי שביבי יפרוש.

אבל אם כחלון ואבקסיס כן יעברו את אחוז החסימה מבלי שיצטרפו לגנץ, אז הם באמת מלכי הכיתה בממשלת ימין צרה. כחלון יוכל לקבל ארבעה-חמישה מנדטים ועדיין להמשיך לאייש את לשכת שר האוצר. אבקסיס תוכל לקבל תיק רווחה מורחב מורחב, כמו שחלמה שליברמן יסדר לה ולשווא. לנתניהו תהיה תלות מוחלטת בהם.    מדוע לכחלון אם כך להצהיר שלא יתמוך בראש הממשלה אחר הגשת כתב אישום? יכול להיות שקביעה זו היא עיקר אמונה שהוא מחויב לו מבחינה מצפונית כמאמין אדוק בשלטון החוק. אפשרות אחרת, סבירה יותר בעיניי, היא שהוא יודע שלא יהיה זה טבעי שימשיך להחזיק בתיק האוצר כאשר הוא ראש סיעה של ארבעה מנדטים בלבד. הוא צריך נימוק משכנע באמת כדי להסביר מדוע הוא זכאי לתיק.  אם כחלון ישוב ויתחייב שלא יישב עם ראש ממשלה שהוגש נגדו כתב אישום, יהיה ברור שרק תיק האוצר יכול לאפשר לו להפר את הבטחתו, רק בו יהיה מעין פיצוי על רגשי האשמה העמוקים שיחוש כמי שנתן מילה לבוחריו ולא עמד בה.

כחלון  ואבקסיס משנים את התמונה הפוליטית, כי אם ירוצו לבד, אין להם שום אינטרס בממשלת ליכוד-חוסן לישראל רחבה שבה יצטרכו להסתפק בתפקידי שרים זניחים. ריצתם לבד והצלחתם לעבור את אחוז החסימה היא האינטרס העליון של נתניהו בבחירות 2019.  רק כך הוא יכול להבטיח לעצמו עוד זמן כהונה, להרוויח עוד ימים בתפקיד ולעקוף את שיא הכהונה של בן גוריון, עד שבסופו של דבר ובאופן שנראה כרגע בלתי נמנע יעלה עליו הצונאמי המשפטי. ייאמר לזכות נתניהו רב התחכום שהבין זאת מזמן ועשה ניסיון נואש להוריד את אחוז החסימה ברגע האחרון, אך לשווא.

42 תגובות על ״הכול או כלום לכחלון ולאבקסיס. וגם לנתניהו.״

 1. אם כחלון יחזור למשרד האוצר לא תהיה מדינה. ישחטו את החיות בספארי כדי להתקיים.
  מוטב ששני חדלי האישים הללו לא יעברו את אחוז החסימה.
  להזכירך, הסקרים תמיד מחמיאים למפלגות החדשות מיד אחרי לידתן (כך היה השנה עם אורלי, הימין החדש ועכשיו עם גנץ).
  כל עוד אנשי הימין-מרכז יבינו שגנץ הוא שמאלן מסוכן אין מקום לדאגה.
  ראוי להזכיר מעל כל במה שגנץ התגאה בכך שהעדיף להמר על חיי חיילי גולני, ולו רק בשביל שלא יפצע אף פלסטיני.

  Liked by 1 person

 2. טוב תמריץ, זה קצת ניתוח צר כאילו הכל כסאות ומנדטים. הרבה אכן כסאות ומנדטים, אבל, יש גם מהות. אורלי לוי וכחלון, הם באמת ובתמים חברתיים / כלכליים. אז הם רצים לבד. עם מי אחרת ? נתניהו ? ליברמן ? שני האחרונים ממש לא בקטע לכאורה ( של כלכלה חברתית ). אז אולי יש חישובים צרים, אבל, לא רק.

  השאלה הינה שאלה של היום שאחרי, תמיד שוכחים זאת :

  מפלגות אד הוק כאלו, מתפוגגות בסופו של יום. תמיד היה כך. אבל :

  לאחרונה, זה השתנה. יש ואקום מנהיגותי אדיר שרובץ לפתחנו. כרגע,רק ביבי ממלא אותו. אבל, אם הוא יגיע לסוף דרכו אכן, אז, מישהו מן הצעירים והלא מנוסים, יצטרך להחזיק במושכות. זוהי משימה לא פשוטה. וייווצר מצב מענין :

  איך שביבי יפרוש ( אם…) לקו הזינוק עשויים להתייצב, הרבה מאוד לא מנוסים :

  לפיד, אורלי לוי, גנץ, גל הירש, גדעון סער, גבאי, ציפי ליבני, יעלון , מירי רגב אולי, אולי שקד או בנט…. ועוד כהנה וכהנה.

  ואגב, נתניהו לא כזה מתוחכם. הוא צמח בוואקום אדיר. כל " הגדולים " הלכו : פרס, רבין, אריק שרון ועוד…. הוא היה בודד בפנתיאון של אבות האומה ( או בתורת אבי האומה ). אז עכשיו על מה ? סיגרים ושמפניות וורודות , הבלות רוח יחצנית עם מוזס ? זה תחכום ? חוסר תחכום , ליווה אותו כל הדרך . הוא היה ראש ממשלה לא רע .אבל , לא ידע להתרומם מעל זוטות. לקח יותר מדי ברצינות , את המנטרה , שהפרספציה קובעת את ההוייה, שהדימוי התקשורתי, זה גם הדימוי המהותי או המציאותי . וראה לאן הגיע .

  להתראות

  Liked by 1 person

 3. קרולין, מעולם לא היו ימים טובים לכלכלה הישראלית כימי כחלון כשר אוצר.

  אל רום, עם מי ירוצו כחלון ואבקסיס? עם בני גנץ. אגב, אבקסיס לא יכולה לרוץ עם מפלגה קיימת לכנסת מאחר שפרשה מסיעה בכנסת הקודמת.

  אהבתי

 4. תמריץ כתב: מעולם לא היו ימים טובים לכלכלה הישראלית כימי כחלון כשר אוצר. אולי תזכיר לנו בארבע שנים שלפני כחלון כשר אוצר האם הצמיחה היתה יותר נמוכה? אפשר סקירה קדנציית כחלון לעומת הקדנציה הקודמת לו?

  אהבתי

 5. משה, דיברתי בערכים מוחלטים. לא בנגזרת. שמצד אחד זו לא כזו חוכמה כי לרוב העניינים משתפרים וההווה הוא הזמן הכי טוב. זה הפלא של עידן הקידמה שאנו חיים בו כמו שסטיבן פינקר מרבה לכתוב. מצד שני כשמנבאים קטסטרופה שבה נאכל את חיות הספארי, זה מענה טוב.

  אהבתי

 6. תמריץ,
  הבית היהודי + מרזל + פייגלין + ישי = 8 מנדטים אבודים. סאפארי + אינתיפאדה.

  אהבתי

 7. תמריץ , טוב , אתה מתעלם עם כל הכבוד ממושכלות יסוד ממש . כחלון ואבוקסיס ברמה המהותית , הם חברתיים . הם צריכים להתבלט ככאלו . הם פחות יתבלטו אם ירוצו עם מפלגה או רשימה קיימת ( אין זה משנה כרגע ) .

  אין להם ביטחון במובנים אחרים גם . שני המימדים החשובים ביותר הם :

  גיאו פוליטיקה , וכלכלה . לשניהם אין מספיק ביטחון לתחום הראשון . מאידך , הם לא יכולים להיראות כאילו הם חוסים תחת מישהו אחר לגמרי .שוב , שהרי , לא יוכלו להתבלט אישית , ולהתבלט בקטע החברתי כלכלי .

  להתראות

  אהבתי

 8. היסטוריה.
  סקר אחרי בחירת גבאי (2017)
  29 ליכוד
  24 מחנצ
  16 יש עתיד

  סקר אחרי נאום גנץ (2019)
  30 ליכוד
  24 גנץ חוסן לישראל
  9 יש עתיד

  Liked by 1 person

 9. ובקיצור תמריץ :

  אורלי לוי ,לא פרשה מישראל ביתנו , בשביל להיות נניח מספר 5 אצל גנץ . היא לא משבצת להשכיר ( משבצת חברתית/ כלכלית להשכרה ). אם היא לא באה לידי ביטוי אצל ליברמן או ישראל ביתנו , היא מרגישה שהיא צריכה להתקדם בכוחות עצמה , ולהחזיק כלים ומינוף בזכות עצמה . לא להיות תלויה בשיבוץ לרשימה . זו אחרת , נסיגה בשבילה , או למעשה דעיכה , ועם רשימה עצמאית , יש לה כוח מיקוח , והתבלטות אישית גם כמובן . זה מחד , מאידך :

  קשה להקים רשימה עצמאית כמובן , ולא להיות קוהרנטי או להחסיר את התחום הגיאו פוליטי ומראש . מאידך , היא מרגישה סביר להניח , שהתחום הינו שדה מוקשים . גם מבחינת דעת הקהל , וגם אובייקטיבית כך , ואין לה כלים אישית להתמודד עם טירוף מדיני / בטחוני . כך גם כחלון . נניח מה :

  כחלון ייצא עם תוכנית לפתרון הסכסוך הישראלי פלסטינאי ? זו תהיה בדיחה או סצנה מספר קומיקס ממש ( לא אובייקטיבית בהכרח , אלא איך שייתפס הדבר סובייקטיבית בדעת הקהל , שמאי דירות שיפתור הסכסוך , וואלק יורידו עליו פטישים שלא נראו כמותם ) . בשביל לייצר תוכנית כזו , אתה צריך להיות עם כריזמה , בקיאות , ביטחון וכו…. . אז זה המצב שנוצר כמובן . הרבה קשור לביטחון , ביטחון אישי וכדומה …..

  כאן למשל , תוכל לקרוא על אורלי לוי , באיזה מפגש בחירות בפאב בתל אביב ,ותהיות אינספור מצד המשתתפים לגבי תוכנית מדינית :

  https://elections.walla.co.il/item/3215444

  להתראות

  אהבתי

 10. רק המחשה אכזרית , לכתוב בנוגע לביטחון אישי , ונושאים בטחוניים וכו… נחזור קצת במנהרת הזמן , לעמיר פרץ והמשקפת המפורסמת , להדים שזה עורר , ללעג , לבוז וכדומה …… ונבין הסוגיה פשוט . הנה כאן , לא לפספס :

  https://he.wikipedia.org/wiki/תמונת_עמיר_פרץ_צופה_דרך_משקפת_סגורה

  להתראות

  אהבתי

 11. ולא לטעות : אין שום בעיה עם פרץ . שום בעיה של ממש . הוא עצמו היה קצין חימוש במלחמת יום כיפור . האמינו לי , עמד במצבים קשים מאוד ( הוא גם נפצע במלחמה , אם כי , לא בקרב ). הוא עצמו פוליטיקאי ותיק , ויודע דבר או שניים . איפה הבעיה ? אם כך , הוא מזרחי , ומשדרות , ולא ממש גנרל כמובן ( במובן הצרוף : נניח מפקד סיירת מטכ"ל לשעבר , קרבי לעילא , בכיר בדרגות ,עם חזות ונראות אינטלקטואלית של ממש וכו…. ). אז הוא הפך לחוכא ואיטלולא כמובן ( בצירוף הקטלני של מלחמה שנפלה עליו ) .

  ולשים לב , התגובה שלו בסיפור של המשקפת , היא העיקר , ולא המשקפת עצמה :

  הוא נכנס למעין פניקה .מעין תחושת בושה קשה . הוא לא שידר ביטחון ושאל בפשטות מישהו מה הולך כאן . אלא , התגובות שלו , שפת הגוף , תנועות הידיים היו מהוססות , זה העיקר ! הוא פחד לשאול . פחד להיתפס בקלקלתו . חוסר הביטחון , הרג אותו . אדם עם ביטחון : קורא למישהו , ושואל אותו , מה הבעיה פה עם המשקפת ? אבל , לזה צריך ביטחון באופן פרדוקסלי . הדברים הקטנים הורגים אנשים .

  אז עכשיו , תארו לכם את כחלון , או את אורלי לוי . זה קשה מאוד. אמנם , אובייקטיבית לא נכון כך להתייחס לדבר , אבל , מבחינת פרספציה סובייקטיבית , דעת הקהל וכו…לא פשוט בכלל . בשביל להצליח עם רקע בחסר , וחסר מהותי , אתה צריך יכולות אישיות וכריזמה יוצאי דופן . וזה לא פשוט , כלל ועיקר לא .

  להתראות

  אהבתי

 12. והנה , רק לקלוט כמה מושרש הדבר :

  ב – 2005 במהלך ישיבת סיעת העבודה , כך דני יתום לעבר פרץ ( מצטט , חשדות לזיופי טפסים של עמיר פרץ ) הנה יתום אליו , כהאי לישנא אליו :

  "אתה פּישֶר, אתה אפס מאופס. מקומך לא פה, מי אתה בכלל? הכדור היחיד ששרק לך על-יד האוזן היה כדור פינג-פונג. לא שכבת במארבים".

  עד כאן הציטוט :

  בשביל יתום ,זה מובן מאליו , שאדם כזה , חסר רקע הירואי של ממש , הוא לא כלום , הוא לא ראוי . זוהי נקודה אריכמדית של ממש , בהויה הישראלית .

  כאן :

  https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3086171,00.html

  ודוק :

  בתפיסה הישראלית , זה יותר משמעותי , מאשר פיאסקו של ממש . מחדל של ממש . ניסיון ההתנקשות למשל בחאלד משעל בירדן דאז ( 1997 ) . מי היה ראש המוסד ? דני יתום . היה מכונה " הפרוסי " על שום הקור רוח והפדנטיות משהו . מי היה ראש הממשלה ? ביבי כמובן . הנה כאן :

  https://he.wikipedia.org/wiki/ההתנקשות_בח%27אלד_משעל

  ושוב , לא שופט כרגע , רק מתאר את התפיסות הסובייקטיביות ,ומשליך על כחלון ואורלי לוי ומה שכתבתי לעי"ל .

  להתראות

  אהבתי

 13. כחלון ולפיד עבדו קשה במדבר הפוליטי (כחלון לפני משרד האוצר, ולפיד אחרי משרד האוצר) כדי לייצר לעצמם מפלגה שאיננה מפלגת מדף, בביסוס מנגנון, יצירת תרבות ארגונית כלשהי, ניסיונות להשפיע בנושאים שונים, וכו'. אפשר היה לראות את זה בהשקעה שלהם בבחירות לרשויות המקומיות השנה.

  אין זה דומה למפלגות הוירטואליות שיצרו יעלון (תל"ם), לוי-אבקסיס (גשר), וכדומה. הנייר סובל הכל.

  לכן אני לא רואה סיטואציה שלפיד או כחלון, שירקו בשנים האחרונות כל כך הרבה דם בזירה הפוליטית, "מניחים את האגו בצד" וחוברים תחת גנץ. עם כל הכבוד, ועם כל הרצון הטוב (נניח שיש….), זו דרישה חצופה מצד כל אלה שמדברים על "חיבורים".

  תרחיש יותר סביר זה שאחרי הבחירות הקרובות יהיה סיוט שעוד לא נראה כדוגמתו אצלנו לכל מי שינסה להרכיב קואליציה. כל ממזר (=4-5 מנדטים) מלך.

  Liked by 1 person

 14. דיבורים על מפלגה מסורתית שייכים לעידן אחר כנראה. אגב אפילו במוניציפלי רשימות כמו אלו של רון חולדאי או אסף זמיר קמות ומתחלפות במהרה על בסיס העומדים בראשם.

  אהבתי

 15. לא כל שכן , כאשר אורלי לוי , היא אישה כמובן . זה משפיע מאוד על הביטחון העצמי , הדימוי העצמי , או כפי שגורסים :

  הדימוי העצמי , הוא נגזרת של הדימוי החברתי . היא ופרץ כמובן מאותו רקע בקירוב . אז זה מה שעשו לגבר , עם רקע צבאי של ממש , ותיק בפוליטיקה הישראלית וכדומה . תארו לכם , אישה מאותו הרקע . זה קשה מאוד . אפילו טראמפ ,או בכלל נשיאי ארצות הברית , עם משאבים אינספויים , לא יכולים להתמודד עם הטירוף של בית המשוגעים כאן של המזרח התיכון והסכסוך הישראלי פלסטיני . מה נאמר ? מה נוסיף ?

  להתראות

  אהבתי

 16. רק תיקון טעות שלי לגבי עמיר פרץ , הוא לא נפצע במלחמה עצמה ( אם כי לא בקרב כפי שכתבתי ) אלא בקונטקסט קצת שונה ,הנה מצטט מוויקפידיה :

  שירת כקצין חימוש בחטיבת הצנחנים והגיע לדרגת סרן. ב-22 באפריל 1974 הגיע למיתלה לסייע לטירונים שהסתבכו באימון, ונדרס על ידי נגמ"שים.

  להתראות

  אהבתי

 17. אל רום,
  כדאי להיזהר בציטוטים מויקיפדיה. באפריל 74 מעבר המיתלה כבר לא היה בידנו. צה"ל היה פרוש מצידו המזרחי והצבא המיצרי מצידו המערבי (בכח מדולדל על פי הסכם ההפרדה). חטיבת הצנחנים תפסה קו בגיזרה זו (לא אימונים ולא טירונים). פרץ שהה בקו וטיפל ברק"מ שם כי זה היה תפקידו. פציעתו התרחשה עקב הסעת נגמ"ש שלא על פי הנהלים, ללא מוביל וללא קוון (כמו משקפת עם מכסים).

  אהבתי

 18. 4 הערות:

  א. " … משה כחלון ואורלי לוי אבקסיס … יש סיכוי שמפלגותיהם לא יעברו את אחוז החסימה. מצד שני יש להם אפשרות לשריון בטוח במפלגתו של בני גנץ שזקוק להם נואשות. רק איתם יש לו סיכוי גבוה לגבש גוש חוסם לממשלת נתניהו. איתם הוא בהחלט יכול להיות ראש ממשלה …"
  ___________
  אולי גנץ זקוק להם אבל אולי ממש ממש לא. איני משוכנעת שהכנסת כחלון ואבוקסיס למפלגת "חוסן לישראל" לא תבריח מגנץ יותר בוחרים פוטנציאלים מאשר תביא לו מצביעים נוספים.
  שני נימוקים:
  1. השקפת עולמם הכלכלית של המכונים "חברתיים" – אינה לטעמם של כל בוחרי המרכז / השמאל רך והימין רך אליהם מנסה גנץ לקרוץ. קיים סיכוי (שאיני יודעת מה גובהו) שאימוצם ע'י גנץ יתרום משמעותית בעיקר להעלאת האטרקטיביות של מפלגתו הקפיטליסטית של יאיר לפיד.
  2. עדין לא נעלמה לחלוטין הרתיעה, של חלק מהמצביעים, מלתמוך במועמדים מזרחיים. מוכרת הטענה שהכתרת מועמדים מזרחיים לראשות מפלגת העבודה (אמיר פרץ ופואד בן אליעזר) הבריחה ממפלגה זו חלק ממצביעיה המסורתים (כולל בקיבוצים)- וסייעה רבות למפלגות שהתחרו במפלגת העבודה.
  אגב, מעט מוזר להתעלם מהעובדה שחלק מכוח המשיכה של גנץ מוסבר בגובהו החריג ובעייניו הכחולות. כלומר במונח שכיום אסור לבטאו (אך הוא כן משפיע על דפוסי הצבעה) שגנץ הוא אשכנזי "בעל מראה ארי". באותו זמן בו מתעלמים מהעובדה שכחלון ולוי אבוקסיס הם מזרחיים.

  ב. "… אם כחלון ואבקסיס כן יעברו את אחוז החסימה מבלי שיצטרפו לגנץ, אז הם באמת מלכי הכיתה בממשלת ימין צרה. כחלון יוכל לקבל ארבעה-חמישה מנדטים ועדיין להמשיך לאייש את לשכת שר האוצר. אבקסיס תוכל לקבל תיק רווחה מורחב מורחב, כמו שחלמה שליברמן יסדר לה ולשווא. לנתניהו תהיה תלות מוחלטת בהם.
  ——————————————
  אין לי מושג לגבי שאיפותיה הפוליטיות של אורלי לוי אבוקסיס (פרט להמשך דרכו הפוליטית של אביה, מיסד גשר, ששאף להיות ראש ממשלה וכשל בכך),
  אבל יש כאן גם הנחה מובלעת שכחלון משתוקק להמשיך לכהן כשר אוצר.
  אולי, אבל איני משוכנעת.
  נדמה לי שבחודשים נ האחרונים כחלון עשה כמיטב יכולתו, אך מבלי להיתפס על חם, בכדי להקדים את הבחירות [+ להתחיל את תעמולת הבחירות ( שפע פרסומי "נטו כחלון …") עוד לפני שמתחריו אפילו התחילו להתארגן]
  מה שהוסבר בנסיונו לקיים מערכת בחירות *לפני* שיתפרסמו כל מיני מדדים שאינם מחמיאים למשרדי האוצר והכלכלה.
  אם כחלון אכן שואף להתמנות, ביום מן הימים, לראש ממשלה בישראל – תועיל לו יותר מקדנציה נוספת כשר אוצר – קדנציה כשר הביטחון. או לכל הפחות – שר חוץ.

  ג. "מדוע לכחלון אם כך להצהיר שלא יתמוך בראש הממשלה אחר הגשת כתב אישום? יכול להיות שקביעה זו היא עיקר אמונה שהוא מחויב לו מבחינה מצפונית כמאמין אדוק בשלטון החוק. אפשרות אחרת, סבירה יותר בעיניי, היא שהוא יודע שלא יהיה זה טבעי שימשיך להחזיק בתיק האוצר כאשר הוא ראש סיעה של ארבעה מנדטים בלבד. … רק תיק האוצר יכול לאפשר לו להפר את הבטחתו, רק בו יהיה מעין פיצוי על רגשי האשמה העמוקים שיחוש כמי שנתן מילה לבוחריו ולא עמד בה.
  ——————-
  אפשרות שלישית, סבירה אף יותר בעיני, היא שכחלון מונע מטינה עמוקה כלפי נתניהו ורצון לחזות במפלתו (בדומה לרבים מדי שעבדו / שעובדים עם נתניהו) + מרצון למצוא חן בעיני כנופיות הממונים מטעם עצמם כשומרי המוסר והסיפים במדינה.
  בנוסף, הוא כנראה בונה על כך שכאשר יוגש נגד נתניהו כתב אישום – אכן יתחולל גל צונאמי שימנע מנתניהו להמשיך להחזיק בתפקידו – בלי כל קשר להתנהגות כחלון. כלומר, שבמילא לא תהיה יכולת לקיים הבטחה להמשיך לשבת בממשלת נתניהו אחרי הגשת כתב האישום נגדו. .

  ד. " … ריצתם לבד והצלחתם לעבור את אחוז החסימה היא האינטרס העליון של נתניהו בבחירות 2019. רק כך הוא יכול להבטיח לעצמו עוד זמן כהונה, להרוויח עוד ימים בתפקיד ולעקוף את שיא הכהונה של בן גוריון, עד שבסופו של דבר ובאופן שנראה כרגע בלתי נמנע יעלה עליו הצונאמי המשפטי. ייאמר לזכות נתניהו רב התחכום שהבין זאת מזמן ועשה ניסיון נואש להוריד את אחוז החסימה ברגע האחרון, אך לשווא."
  ___________________
  לו נתניהו היה באמת מבין בזמן את חשיבות הורדת אחוז החסימה, בכדי להציל המוני קולות של הימין – היו עומדות לרשותו יותר משלוש שנים בכדיהלעשות זאת. אך סביר שהיה מצליח.
  (ניתן רק לטעון להגנתו שאף אחד (?) לא חזה שדווקא מפלגות הימין ילכו ויתפצלו ולא יצליחו לאחד קולות. תופעה שבעבר אפיינה יותר דווקא את מפלגות השמאל).

  חשוב מכך שבעתיים, לו נתניהו היה באמת "רב תחכום" – הוא לא היה מסתבך כל כך בהמוני השטויות המיותרות והקטנוניות שבהם הוא מואשם. אדם היודע שמחפשים אותו ללא לאות – אמור להתנהג למופת. אומ לפחות מאוד מאוד מאוד בזהירות.

  אהבתי

 19. קמיליה, העובדה שבנושא אחד ביבי היה לא מתוחכם בעליל, אינה אומרת שאינו מתוחכם כלל. תחכום אינו דבר מוחלט אלא הסתברות סטטיסטית. כמו עונה גשומה שאינה מביאה גשם בכל יום ויום.

  אהבתי

 20. לתמריץ,
  כתבת: "העובדה שבנושא אחד ביבי היה לא מתוחכם בעליל, אינה אומרת שאינו מתוחכם כלל. תחכום אינו דבר מוחלט אלא הסתברות סטטיסטית. כמו עונה גשומה שאינה מביאה גשם בכל יום ויום."
  __________________________
  איני חולקת כלל על העובדה שנתניהו הוא אדם משכיל ואינטליגנטי ביותר. בחלק מהתחומים – הוא מאוד מתוחכם.
  אבל גם איני יכולה להתייחס לרשימה המאוד ארוכה של התיקים שכנגדו (הן הפליליים והן אלו ש *רק* מעלים צחנה ומטילים בו דופי) כאל איזושהי מעידה חד פעמית. משהו מעידה שהייתה יכולה לקרות לכמעט כל אדם שמסתובב בחוץ גם בעונות גשומות.

  זכור לי במעורפל, עוד מהקדנציה הראשונה שלו, שנטען נגדו שהוא ניסה לגנוב מתנות השייכות למעשה לאוצר המדינה, שנמנע מלשלם למוביל הרהיטים שלו (עמדי?), שהוא נוהג לצאת למסעדות יקרות ללא כרטיס אשראי או כסף מזומן בציפייה ש"מישהו" כבר ישלם במקומו את החשבון ועוד.
  אדם שלרשותו חשבונות בנק של עשרות מיליוני דולרים.

  בקדנציה הראשונה הוא איכשהו הצליח לחמוק מכל ההאשמות הפליליות – אך הוא ואשתו היו אמורים להפיק הרבה מאוד לקחים מנסיונם זה.
  הם סרבו ללמוד. או שהתנהגותם היא כפייתית והם אינם מסוגלים לשלוט בה. בכל מקרה, לטעמי זו לא עדות לתחכום.

  #################################################
  אוף טופיק,

  דיוויד גולדמן במתקפה על תחזית יובל נוח הררי לגבי העתיד.
  כיון שהמתקפה יוצאת מנקודת מבט דתית – אמונית, היא כמעט דוחפת אותי לנסות להגן על הררי, למרות כל הביקורת שלי כלפיו.
  לטענת גולדמן, האליטה שלהערכת הררי תתנתק משאר בני התמותה – מייצגת את פנטזיית הפרעונים /הפאגנים לזכות לחיי נצח. (יחד עם חלק מרכושם ומספר משרתים אנושיים מומתים צמודים)

  (כיון שכבר שכחתי באיזה פוסט/ים דנו ביובל נוח הררי – אשבץ את הלינק בפוסט זה. אם תמריץ ירצה הוא יוכל להעתיקו למיקום אחר).

  https://pjmedia.com/spengler/lord-execute-judgment-against-the-new-pharaohs-and-their-new-pagan-gods/

  קטע מהפוסט:
  the mainstream of enlightened opinion now believes that artificial intelligence, gene manipulation, and other techie fads will transform the human race into something utterly different. The popular writer Yuval Harari, a favorite of Bill Gates, Mark Zuckerberg and Barack Obama, prophesies that we will make ourselves into science-fiction caricatures of ourselves. In a recent interview, the best-selling author declared:

  Given the current pace of technological development, it is possible we destroy ourselves in some ecological or nuclear calamity. The more likely possibility is that we will use bioengineering and machine learning and artificial intelligence either to upgrade ourselves into a totally different kind of being or to create a totally different kind of being that will take over. In any case, in 200 or 300 years, the beings that will dominate the Earth will be far more different from us than we are different from Neanderthals or from chimpanzees.
  Harari isn’t ready to have his brain preserved for a future upload, but his vision of human self-transformation is the next worst thing. All the metaphysical and existential investigation of the philosophers, all the inspiration of the artists, all the revelation of the prophets is tossed into the recycling bin at the brain lab. It is madness, but it now offers serious competition to the biblical foundations of Western society.

  Our new pharaohs believe in methods to achieve immortality as silly as the old ones. And they entertain such fantasies for the same reason: They want to make themselves into immortal gods who have no more constraint on the satisfaction of their appetites than the rapacious, concupiscent and murderous gods of ancient paganism.

  The secular elite scoffs at the notion of Divine Providence, but they believe that our brains are machines subject to deterministic physical laws, which rules out the possibility of free will. Shamefully, this notion has infiltrated progressive Jewish thinking as well. If we have no choice in what we do, to be sure, we can’t be blamed for anything that we do

  אהבתי

 21. לגרום לאחרים לממנך בצורה הקלאסית של נתניהו אינו בדיוק שחיתות, לפחות כל עוד אתה כפוי טובה כלפיהם.
  אני מפקפק מאוד בחזון של הררי ולא מהסיבות של גולדמן, אלא פשוט כי כל הפלאים שהררי מצפה להם רחוקים מאוד מהישג ידו של המדע.

  אהבתי

 22. העלאת אחוז החסימה לכשעצמה היא דבר נכון. כרגע זה מסכן מעט את שלטון הימין – אבל בבסיס זה דבר נכון. אחוז חסימה נמוך מזמין יותר מדי מפלגות שלא ניתן לקיים איתם ממשלה.
  העלאת האחוז כבר מתומחרת בהצבעת הבוחרים, בוודאי כאשר מדובר בבחירות השניות עם אחוז חסימה כזה ואחרי כשלון "יחד" (אלי ישי) בפעם הקודמת.
  לכן אני מהמר שהבית היהודי יעברו את אחוז החסימה בעוד שאורלי לוי לא תעבור. כחלון בסימן שאלה.
  למה? בדומה למה שכתב KB, ככל שמפלגה היא יותר מוסד מ-one men show, כן יש לה יותר מחויבות מצד הציבור שלה ("מגזר"). כיון שהציבור שלה מתמחר את אחוז החסימה הוא יכול להצביע לה רק בשביל "להרים לה את הראש מעל למים" ולא יותר.
  מפלגה ללא ציבור מחויב או מגזר – טקטיקת הבוחר היחיד תהיה שלא לאבד את קולו.
  לתחושתי (ואולי יש למישהו מקור סטטיסטי) הבחירות הנוכחיות חריגות בהיקף הפיצולים (מחנ"צ, חוסן לישראל, המשותפת, הבית היהודי, החרדים, …). נראה לי שהיקף הפיצולים החריג נובע מהכרה שראש הממשלה הבא הוא ביבי ושהוא עומד למשפט. מדובר בבחירות של "דחיקת רגל בדלת", כלומר ניסיון להיכנס לעמדת נוחה יותר לבחירות אחרי סיום משפטו של ביבי.
  אם מטרת הבחירות הייתה באמת הפלת ביבי – השמאל (גנץ, לפיד וגבאי) היה מתאחד.
  אולי נראה את זה רק אחרי הגשת כתב-אישום.

  Liked by 1 person

 23. י.ד.,
  הבעיה שלנו היא שהדברים האלה לא נאמרים בישיבות מטכ"ל. אייזנקוט היה רמטכ"ל נפל (עילוי בהשוואה לגנץ) והיחיד שהעז לחשוף את זה בזמן כהונתו היה בריק. עוד 4 שנים אייזנקוט יקבל 30 מנדטים בסקרים.

  אהבתי

 24. אוף טופיק
  על המצעים הכלכליים של המפלגות.

  די מדהימה הקרבה בתפיסות הכלכליות בין מרצ, מחנ'צ, יעלון וכחלון.
  הבית היהודי והליכוד הם הפחות סוציאליסטים שבחבורה – אבל אפילו הם אינם דוגלים בהגברת החירות הכלכלית. להפך.
  אם בין מגיבי הבלוג נמצאים גם בעלי זכות הצבעה לפרימריז בליכוד – אנא שימו לב לשרן השכל ולאמיר אוחנה. הבולטים לטובה. ולפרימריז בעבודה – לאיציק שמולי הבולט ביותר לרעה.

  1. אתר מידה – מדד החירות הכלכלית (לחברי כנסת ולמפלגות).
  מומלץ להתבונן בעיון בגרף דרוג המפלגות מהגרועה ביותר ע להכי פחות גרועה. כולל בפער הגדול בתפיסות הכלכליות בין ש'ס לבין אגודת ישראל. די הופתעתי.

  https://mida.org.il/2019/02/03/מדד-החירות-לכנסת-ה-20-השכל-ואוחנה-בראש-הב/

  2. עומר מואב המתבסס על כתבה, שאחרי חומת התשלום, בדה מרקר

  http://omermoav.com/מצעי-המפלגות-בסוגיות-חברתיות-כלכליות/

  אהבתי

 25. אל רום

  לא ברור לי איך אותם אלו שחושבים שכחלון או פרץ לא יכולים להביא תוכנית מדינית (לכאורה בגלל חוסר נסיונם בתחום), הצביעו בהמוניהם ליאיר לפיד
  (לפחות עד שהגיע המשיח החדש – גנץ)

  אהבתי

 26. משתמש אנונימי :

  שאלה לא רעה . נשמעת מובנת מאליה . אבל לא ממש :

  אתה כותב " תוכנית מדינית " . אבל , עסקינן גם בביטחון , ולא רק תוכנית מדינית . אין לערב בין השניים .

  על כך : לפיד הרי לא הביא שום תוכנית מדינית קונקרטית . הצביעו לפיד , לא בגלל תוכנית מדינית . אז למה ? מאוד פשוט :

  קדימה התפרקה , וקולות צפים , עברו ללפיד . ובעצם מה : רק לא לליכוד . רק לא ביבי . אז לאיפה יילכו ? לפיד . הוא גם הכר החמים והנוח של הרבה ישראלים אהבלים משהו ( אני בינהם ) שמחפשים להרגיע ככה . מחפשים הנורמל . מחפשים לא את האקסטרים , אלא :

  אדם מיושב , רציונלי , אחראי , ממלכתי , ציבורי בגישה , ישר באופיו בעיקרון וכדומה …. עם כושר תמרון , ושלא ירגיז את אומות העולם יותר מדי וכדומה , מחד , מאידך , לא יתפשר על ליבות של ממש בהויה הישראלית .

  ואכן , כאשר נכנסו כפי עתה למרכז עוד מפלגות ,ברור שלפיד ירד כוחו עתה .

  ושוב : כאשר מדובר בביטחון פרופר , שזה אישיו חזק מאוד במדינת ישראל , בעיני רבים כמובן , לפיד לא מספיק מנוסה כמובן בעיניהם . זה לא רק ניסיון אגב אינסטרומנטלית במהותו , זה גם :

  קור רוח . אנו שוכחים שהמימד המנטלי הוא קריטי מאוד . לא ראש ממשלה אחד , ולא שניים , פה חוו דיכאונות , התמוטטויות עצבים וכו…. מאירועים בטחוניים קשים מאוד . זה לא פשוט . אנשים פה מאוד מודעים וחרדים למצב בטחוני קריטי , ורוצים לדעת , שמישהו מחזיק בהגה , ביד יציבה .

  ושוב , זה לא אומר אובייקטיבית ( מדגיש : אובייקטיבית ) שהוא חייב להיות עם עבר גנרלי , אבל , כך ההעדפה , וכך נתפסים הדברים בעיקרון .

  להתראות

  Liked by 1 person

 27. הנה ממש בקטנה אנונימי :

  שני תגובות זניחות , מלינק שהושאר בווקיפידה לעי"ל ( פרץ והמשקפת ) . זה ממש בקטנה , מצטט:

  תגובה מס' 286 :

  הפרץ הזה.
  וכעת באמת פרץ:אני נשואה למרוקאי.לא אידיוט כמוך.אך אתה גורם לבושה למרוקאים במדינה הזו.
  סתום את הפה ותעוף לנו מהעיניים.
  אתה יש בך יכולת לגרום להשמדת העם הזה לו היית היום שר ביטחון שצריך להתמודד מול הגרעין האירני.

  מס' 285 :

  פרץ אתה מוקיון קטן שב בשקט ולך תלמד אנגלית
  תותח (21.03.10)
  פרץ זה פוליטקאי עם אינטלגציה של זבוב הם לא היו מעירים לו שהמשקפת היתה סגורה הוא היה מסוגל לומר שהוא ראה מציון ו ומקרוב את התרגיל של צהל ומאוד גאה בצבא הגנה לישראל ולאישתו הוא היה מספר בשקט שאפחד לא ישמע ראיתי את כול התרגיל של צהל ןמה זה היה חושך עמיר פרץ עשה לנו טובה שב בשקט את הפדיחות שלך עשיתה בכול העולם לך תלמד אנגלית למה גם שם עשיתה את הפדיחות שלך

  כאן :

  https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3865332,00.html

  לא סביר שיגידו זאת על בני גנץ כמובן …….

  להתראות

  אהבתי

 28. ועוד הערה חשובה אנונימי :

  לכך יש גם את הדוקטרינה של משבצות כמובן . גם אם העומד בראש המפלגה , הוא לא ביטחוניסט או עם עבר הירואי , יש אפשרות למשבצת בטחונית גנרלית , וזה כמובן עושה העבודה לא רע . הנה אפרופו לפיד , אז יעקב פרי ( ראש השב"כ לשעבר שובץ כמובן ) . קראתי לאחרונה , שיש מגעים בין אלעזר שטרן לבין גבי אשכנזי בנדון למשל ,מאוד רוצים שם את אשכנזי כנראה , הנה כאן :

  https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5457161,00.html

  להתראות

  אהבתי

 29. אני רק כתבתי לאנונימי :

  " אתה כותב " תוכנית מדינית " . אבל , עסקינן גם בביטחון , ולא רק תוכנית מדינית . אין לערב בין השניים "

  אבל , צריך להיות כתוב :

  אין לערב בהכרח בין השניים ….הדברים כרוכים אחד בשני לא פעם , ומדי פעם לא . הכל תלוי בתנע , בזוית , ובנסיבות .רק שחשוב להבין , שלפיד לא הביא תוכנית מדינית , גם לא ציפו ממנו ממש לכך הבוחרים , ובפועל הצביעו לפיד מהרבה סיבות אחרות , אבל , לא זה שהוא יביא שלום וביטחון כמובן . זו הייתה הציפיה האחרונה הריאלית .הרבה עניינים אחרים עמדו על הפרק אז .

  להתראות

  אהבתי

 30. וכמובן הצביעו ללפיד ( בשוט הראשון ) הואיל ואנו אחרי המחאה החברתית של 2011 ( דיור בר השגה ויוקר מחיה ) . והם ציפו שהוא יעשה העבודה וכו…. . להתראות

  אהבתי

 31. לתמריץ,
  כתבת: " … אני מפקפק מאוד בחזון של הררי ולא מהסיבות של גולדמן, אלא פשוט כי כל הפלאים שהררי מצפה להם רחוקים מאוד מהישג ידו של המדע."
  ————————-
  כמוך, גם דיוויד גולדמן מניח שהפלאים אליהם מייחל הררי (והמוני תומכיו הפרוגרסיביים, שוחרי הקדמה) לא יתממשו לעולם. בעיניו הם בדיוק כמו כל שאר חזונות הפרעונים (והפגאנים האחרים) להינות מחיי נצח. גם הם לא זכו להתעורר, לצד רכושם, לתקופת חיים נוספת בעולם המתים. לתפיסתו אלו פנטזיות שעצם הנסיונות של מיעוט האצילים – העשירים לממשן עלולות לעלות בחיי אנשים רבים ורכושם.

  אני עצמי הרבה פחות בטוחה מכם. לפחות לגבי חלק מהחזונות.

  נזכרתי בשיר די ישן "בשנת 2525.".
  [מצ'ב גרסה, הכוללת את מילות השיר, יחד עם דימויים ויזואלים די חזקים ואפילו מעט מפחידים. מומלץ]

  אכן נדמה שחלק מ"הנבואות" לא יתממשו לעולם, אך חלקן כנראה יקדימו משמעותית את זמנן.
  כבר היום אנו בדרך לבחירת ילדים לפי הזמנה. או לפחות לאפשרות לסנן את כל / רוב הפגמים הגנטיים המולדים ו/או לבצע תיקוני גנים. מה שעתיד להבדיל, די בקרוב, בין אלו שיהיה באפשרותם לבצע את כל הסינונים הנדרשים לפני הבאת ילדיהם לעולם, לבין ההמונים שלא יוכלו (או לא ירצו) לאפשר זאת לעצמם.

  In the Year 2525
  Zager and Evans

  In the year 2525, if man is still alive
  If woman can survive, they may find
  In the year 3535
  Ain't gonna need to tell the truth, tell no lie
  Everything you think, do and say
  Is in the pill you took today
  In the year 4545
  You ain't gonna need your teeth, won't need your eyes
  You won't find a thing to chew
  Nobody's gonna look at you
  In the year 5555
  Your arms hangin' limp at your sides
  Your legs got nothin' to do
  Some machine's doin' that for you
  In the year 6565
  You won't need no husband, won't need no wife
  You'll pick your son, pick your daughter too
  From the bottom of a long glass tube
  In the year 7510
  If God's a coming, He oughta make it by then
  Maybe He'll look around Himself and say
  Guess it's time for the judgment day
  In the year 8510
  God i

  אהבתי

 32. הליכוד בעיניים של בבון
  סער בצמרת – הצלחה
  גלנט, ברקת ודיכטר בצמרת – כישלון
  אוחנה וקיש בפנים – הצלחה
  השכל בחוץ – כישלון
  ליכודניקים חדשים בחוץ – הצלחה
  הקומוניסטים עידן ועטיה בפנים – אסון!!!

  אהבתי

 33. לחייל זקן,
  אשמח לקבל הבהרות.

  1. "סער בצמרת – הצלחה"
  חושבת כמוך, אבל מעניין אותי האם הגענו לאותה מסקנה בדרכים שונות או מאותם נימוקים.

  2. "גלנט, ברקת ודיכטר בצמרת – כישלון"
  מדוע? מה יש לך נגדם ו/או נגד השפעתם הפוטנציאלית על המפלגה?

  3. "אוחנה וקיש בפנים – הצלחה"
  ראה סעיף 1

  4. השכל בחוץ – כישלון
  ראה סעיף 1
  אגב, אני די מתאבלת על כך שענת ברקו בחוץ.

  5. ליכודניקים חדשים בחוץ – הצלחה
  פטור מלענות. נדמה לי שטריוויאלי.
  בעיני כנ'ל קבוצת הקבלה מפתח תקווה. ואם להמשיך באותו כיוון עוד מס' צעדים – אז גם ועד עובדי תעשיה אווירית, נהגי המוניות וכד'

  6. "קומוניסטים עידן ועטיה בפנים – אסון!!!"
  מודה בבורותי. בכלל איני מכירה אותם ואת משנתם.
  מי הם? מה עלה בגורלם?

  אהבתי

 34. קמיליה,
  1. סער פוליטיקאי מעולה שהיה שר מוצלח מאד. הוא ימין מדיני וכלכלי וגם אינו סנג'ר של ביבי.
  2. דיכטר, גלנט וברקת אינם אנשי ימין אמיתיים. דיכטר כבר השתפשף בפוליטיקה ארצית ולגבי השניים האחרים הייתי שמח מאד אם היה אפשר להצריח אותם עם אוחנה וקיש. מיקומו הגבוה של גלנט עלול להביא לכך שהוא ימונה לשר ביטחון, מעשה שיהיה טעות קשה. אסור למנות גנרל לשר ביטחון, זה מרשם לכישלון. המועמד המועדף עלי לתפקיד זה הוא שטייניץ.
  3-4. אוחנה, קיש והשכל היו חברי הכנסת הכי מוצלחים של הליכוד והם גם הכי פחות "חברתיים". הייתי שמח מאד לראות אותם בממשלה.
  6. פנחס עידן מוועד רשות שדות התעופה ואתי עטייה היתה מזכירה של כ"ץ מהתעשייה האווירית. אם תהיה ממשלת 61 הלך עלינו.

  אהבתי

 35. לחייל זקן,
  תודה.

  רק הערות:
  1. גם בעיני סער היה שר חינוך מוצלח (בעיקר בגלל הכנסת מדדים להישגי מע' החינוך).
  פחות התלהבתי מתרומתו לחיזוק עוצמת המערכת המשפטית.
  אבל הסיבה העיקרית לשמחתי על מיקומו הגבוה בפרימריס היא שזו הוכחה שהם אינם חסידים שוטים של נתניהו. והם אינם מוכנים להתאבד יחד אתו. הם לא יאפשרו למנהיג שוקע להטביע את מפלגתם. למרות נאמנותם המוצהרת למנהיג שעומדת לו חזקת החפות (ואמונתם שהוא נרדף) – הם כבר נערכים ליום שאחרי נתניהו – בדאגה לנבחרת מנהיגים מחליפים פוטנציאלית. סער הוא אחד מהם.

  2. מסכימה אתך שעדיף שר ביטחון "אזרחי", שאינו חלק מהקצונה הבכירה של צה'ל. הדוגמ' הבולטת מישה ארנס. אבל אפילו אמיר פרץ
  אתך גם בהערכה ליובל שטינמיץ (שלתפיסתי קיבל מקום נמוך מדי)

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s