המהפכה הדמוגרפית

בתגובות בפוסט הקודם שותף סרטון שמראה את השינויים ברשימת עשר הכלכלות הגדולות בעולם בכמעט שישים שנה. האירועים הבולטים הם עליית יפן ולאחר מכן כמובן הזינוק הסיני הגדול ולאחרונה גם הודו מצטרפת לחגיגה. בולטות מאוד ברשימה לאורך הדורות האחרונים: גרמניה, צרפת, בריטניה, איטליה, ספרד. פה ושם הגיחו גם דרום קוריאה ואפילו הולנד.

ננוע חמישים שנה קדימה בציר הזמן, בהתאם לתחזיות הלמ"ס שלנו והדמוגרפים בעולם ונגלה ממצא בלתי נתפס, שכבר עמדתי עליו לא פעם. מספר התינוקות שיוולדו בישראל יהיה דומה או לפחות יתקרב מאוד למספר התינוקות שיוולדו בכלכלות העצומות האלו שלהן היה לאורך הדורות מקום של קבע בעשיריה הפותחת.

עוד הרבה יותר תינוקות יוולדו באפריקה, אך קשה להאמין שמשם תבוא בשורה גדולה לכלכלה העולמית. המחצבים ומשאבי הטבע שבהם בורכה אפריקה יהיו ככל הנראה פחות חשובים אז מכלכלת הידע.

כל אימת שלוקחים תהליכים אקספוננציאליים ומנסים למשוך אותם קדימה מגלים דברים מדהימים, אפילו בלתי נתפסים. אבל ארבעים או חמישים שנה אינם פרק זמן בלתי נתפס. סביר להניח שלחלקנו יהיה מזל לחיות אז. בעולם כבר קיימים הילדים שיהיו הסבים או אפילו חלק מההורים של התינוקות שיוולדו אז. אפילו הגניקולוגים הוותיקים של אז כבר שוקדים על תלמודם בבתי הספר לרפואה. גם אין מדובר במספרים חסרי תקדים בתולדות המדינה. ב-2023 יחיו בישראל פי שלושה בני אדם משחיו בה חמישים שנה קודם לכן, בזמן מלחמת יום הכיפורים. כדי שמספר התינוקות בישראל ב-2065 יעלה על זה שבספרד ובאיטליה, חברות קבועות בעשיריה הפותחת של כלכלת העולם, מספיק קצב גידול נמוך יותר מזה שאפיין את המדינה בחמישים השנה האחרונות. המהפכה הדמוגרפית השקטה במעמדה של ישראל בין האומות מתקדמת בשקט מדי יום במחלקות היולדות והשפעותיה בטווח הארוך מדהימות.

17 תגובות על ״המהפכה הדמוגרפית״

 1. אוף טופיק,

  פוסט של רועי צנזה על עתיד אכילת הבשר, ועל הדילמות המוסריות המתלוות להבחנה החדה בין בעלי חיים (שבשרם ראוי למאכל) לבין בני אדם (שתמיד אסור לאכול את בשרם).

  תחילת הפוסט:
  _________________
  " בשם הקניבליזם: חוקרי האתיקה תומכים באכילת בשר-אדם המיוצר במעבדה
  כולם מכירים את ריצ'רד דוקינס – ביולוג, אתאיסט ומדען-על בריטי שנהנה לזעזע את הציבור מפעם לפעם באמירות שנויות-במחלוקת. בתחילת 2018 הצליח דוקינס להוסיף נדבך חדש לאישיותו הציבורית המורכבת גם כך, כשצייץ ברבים כי הוא מחכה בקוצר-רוח לראות האם נוכל לגדל בשר אדם במעבדה, והאם נצליח להתגבר על הטאבו האוטומטי שלנו כנגד קניבליזם[1].

  דוקינס נערך להגעתו לשווקים של בשר המעבדה.

  מאיפה מגיעה תאוותו הפתאומית של דוקינס לבשר אדם עסיסי? נראה שהיא קשורה בעיקר לסקרנותו בנוגע להחלטות המוסריות שנקבל על עצמנו בעתיד, בכל הקשור לבשר מעבדה.

  אז בואו נסביר קודם מה זה בכלל בשר מעבדה.

  נתחיל בתיקון: בשר מעבדה כבר זכה לכינוי מגונדר יותר – "בשר נקי". נקי ממה? נקי מסבל של בעלי-חיים, מכיוון שלא מדובר ברקמה שנחצבה מפרה או מתרנגולת, אלא בתאים שגודלו במעבדה, והתחברו ביחד כדי ליצור רקמה חדשה שמגיעה בסופו של דבר לצלחת שעל שולחננו. …. "

  ———————————

  https://madaduhcom.wordpress.com/2018/12/23/cultured-meat-cannibalism/

  אהבתי

 2. השאלה הגדולה היא האם דפוסי הילודה של ישראל ישארו, במהלך 50 השנים הקרובות, בערך ברמתם הנוכחית.

  העובדה שדפוסי הלידה הישראליים מאוד חריגים (בהשוואה לרוב העולם שמצפון לסהרה, ובודאי שבהשוואה לכל שאר מדינות העולם הראשון) – רק מגבירה את הספקות.
  ניתן לטעון לאפקט מעוכב של השואה – אך סביר להניח שבשלב מסוים אפקט זה יחלש וידהה.

  חיזוק מכיוון אחר לספק – נמצא שהולכת ומתפתחת בישראל יהדות – ישראלית. סוג יהדות חסר תקדים. כיון שאנו מצויים בתהליך בהתהוות, מאוד קשה לנבא לאן יתפתח.

  זהו אחד הממצאים מסקר ענק של קמיל פוקס & רוזנר.
  סקר שמצא, בין השאר, שתהליכי החילון חזקים מתהליכי ההדתה. אך גם שהחילונים בישראל מאוד מחוברים, בין אם ירצו בכך ובין אם לאו, ליהדותם.

  קטע מהכתבה:

  " … שני חגים שהתעצבו בישראל באופן עצמאי, מלמטה, בלי שלממסד הרבני יש נגיעה לאופן שבו הפכו לאייקונים תרבותיים: חנוכה, ויום הכיפורים. לפי ההלכה, חנוכה אינו חג חשוב – הרבה פחות מסוכות, למשל. למרות זאת, כמעט כל הישראלים אמרו בסקר שהם מדליקים נרות חנוכה (ו־73% מדליקים חנוכייה בכל אחד משמונת ימי החג!), לעומת 58% שאמרו שהם יושבים בסוכה. היהודים בישראל חיים באווירת חנוכה: בכל מרכול מוכרים נרות וחנוכיות, המפיקים מציעים פסטיבלים לילדים, המאפיות מתחרות ביניהן על יצירתיות בסופגניות, הרחובות מוארים בסמלי החג.
  גם יום הכיפורים מקבל אופי ישראלי, שונה מיום הכיפורים ההלכתי. למנהג הרכיבה על אופניים לא שותפים כלל היהודים. רבים מהם חושבים שהוא סטייה ממה שיום הכיפורים אמור להיות בעיניהם: יום של תפילה, צום וחשבון נפש. שני שלישים מהיהודים, 67%, אומרים שהם צמים באופן מלא. אבל כששואלים לגבי אופניים, 43% מההורים אומרים שילדיהם רוכבים על אופניים ביום כיפור.
  רכיבה ביום כיפור היא סימן ל"יהדות ישראלית"?
  רוזנר: "הרכיבה כרוכה בתאריך חשוב בלוח השנה העברי ונובעת ממנו. רק ביום הקדוש ביותר מתפנים הכבישים. ורק בישראל זה קורה. יהודי שמתגורר בחו"ל ימצא כביש עמוס במכוניות. הנסיבות המיוחדות של רוב יהודי משמעותי בישראל יצרו את הקישור בין יום כיפור לאופניים.
  "עבור חלק מהאנשים זה סימן שהיהודים בישראל נעשים יהודים פחות, אבל ייתכן שהעלייה במספר רוכבי האופניים לא מבשרת על שחיקה במחויבות לתרבות היהודית אלא על שינוי של התרבות היהודית. שניים מכל שלושה ישראלים מבקרים ביום הכיפורים בבית הכנסת, כמחציתם למשך רוב היום, והמחצית השנייה רק לכל נדרי או לנעילה. במקביל ילדיהם של חלק לא מבוטל מאותם אנשים, רוכבים על אופניים".

  ______________

  https://www.israelhayom.co.il/article/617587

  אהבתי

 3. הרבה תלוי בשאלת הדיור והצפיפות.. אבל לכאורה אין בעיה לגור ברבי קומות. במנהטן זה עובד יפה. הסביבתנים מדברים הרבה על הנזק שבכך אבל האמת שמרוב הבחינות יש תועלת גדולה בצפיפות. מקומות מערביים צפופים כמו מנהטן או לונדון או ברצלונה או פריז הם המקומות הנהדרים ביותר לחיות בהם. הרבה אנשים משכילים חיים זה לצד זה – המון מגוון במסעדות, בתרבות ובבידור. וגם תחבורה ציבורית אפקטיבית. וגם היצע משרות עצום.

  אהבתי

 4. אינני יודע מה כל כך טוב בגידול האקספוננציאלי של אוכלוסית ישראל. אם האוכלוסיה תגדל פי 3 תוך 50 שנה זה יצא פי 9 בעוד 100 שנים. כלומר בעוד 100 שנים יגורו פה 80 מיליון איש. זה יהיה קטסטרופה. אינני יודע איך יאכילו 80 מיליון איש. מדינת ישראל בודאי לא תוכל לספק לתושביה ביטחון תזונתי. יותר גרוע מזה יהיה מצב המים. אוכל אולי אפשר לייבא (זה יגרום למדינה להיות מדינה מאוד תלותית) אבל מים לא ניתן ליבא. היום מדינת ישראל צורכת 2.5 מיליארד טונות מים והיא מתייבשת. מה יהיה אז נצטרך אולי 15 מיליארד טונות מים. אפשר להקים כמה מתקני התפלה נוספים אבל אפילו אם נניח שמתקנים אלו יוכלו להתפיל עוד 2.5 מיליארד טונות מים אז מאיפה נשיג עוד 10 מיליארד טונות? אם כל אוניה יכולה להביא 100 אלף טונות מים נזדקק ל-100 אלף אוניות בשנה.
  מה יהיה מצב הדיור מאיפה יש לנו מקום להגדיל את הדירות פי 10?
  מצב כזה יהיה אסון ויתכן שגם המדינה תחרב לחלוטין כמו מה שקורה לסוריה כיום. אם זה יקרה בר מזל הוא כל מי שלא יחיה כאן בעוד 50 שנה.

  בנוסף רציתי לציין שאם זה נכון שהתל"ג משקף את התוצרת האמיתית (ולדעתי הוא כלל לא משקף) אז הודו היא במצב גרוע מאוד. התל"ג שלה לנפש הוא רק 3% מהתל"ג האמריקאי. לפי זה גם סין סמצב לא טוב כי התל"ג שלה לנפש הוא 15% ההתל"ג האמריקאי.

  אהבתי

 5. מי היה מאמין שמדינה ענייה, לא טכנולוגית וצפופה כל כך כמו מצרים תחזיק מאה מיליון איש (יש בה שטחי ענק אבל כולם מדבר נטוש וכל התושבים מתרכזים סביב הנילוס). ובכל אופן אפילו במצרים ההמונים לא מתים מרעב. על אחת כמה וכמה שישראל מסוגלת לשרוד במצב כזה עם הטכנולוגיה של סוף המאה ה-21. הונג קונג מתקיימת בצפיפות כזו.
  אבל לא יהיו בסוף יותר בני אדם בארץ ישראל מאשר אטומים. מתישהו הגידול האקספוננציאלי יהיה חייב להיעצר. ועד אז אני גם מניח שארצות אחרות פחות צפופות בהחלט יהוו פיתוי ומוקד להגירה.

  אהבתי

 6. התמ"ג הנומינלי מייצג את הערך המוחלט של הכלכלה מבחינת העולם אבל לא את התחושה הפנימית של התושבים. אם אתה משלם לספר שלך 5 ש"ח או 50 ש"ח, התספורת תהיה דומה למדי, כך שצריך לתקן את התמ"ג ולהתאימו ליוקר המחיה. אחרי תיקון כזה סין תתקרב לארה"ב והודו תתקרב לסין.

  אהבתי

 7. מצרים היא מדינה עניה וצפופה ולא נראה לי שכדאי לחיות בה. בכל אופן התושבים בה מפוזרים על שטח גדול פי 4 לפחות מאשר השטח שעליו מפוזרים תושבי ישראל. נראה לי שמצרים מחזיקה מעמד בגלל סיוע חוץ שהיא מקבלת וכמו כן נראה לי שהיא מחזיקה מעמד בקושי. בהחלט יתכן שהיא תתמוטט כמו סוריה.
  אם בישראל מספר התושבים היה כמו זה שבמצרים, היתה כאן קטסטרופה.
  בכל אופן גם אם ישראל תחזיק מעמד עם 80 מיליון תושבים, רמת החיים כאן תרד בהרבה ויחיו כאן בעוני ויהיו חסרים מוצרים בסיסיים כך שזה דבר גרוע ולא דבר משמח.
  הונג-קונג זו לא דוגמא כי הונג-קונג זו עיר ולא מדינה. יש לה עורף (סין) שמספק לה מים, מזון ואנרגיה.

  אהבתי

 8. אין בסיס לטענה שיחסרו מוצרים בסיסיים.. יבנו עוד נמלים ומתקני התפלה על איים מלאכותיים במקרה הצורך.

  אהבתי

 9. מענין איזה אחוז מהתינוקות האלה או מהוריהם ידגלו בחופש דת, ישרתו בצבא, וישלמו מיסים לעומת הנתונים היום.

  אהבתי

 10. בקצב של התפוררות המדינות סביבנו וגל הפליטים הנוטש אותם דומני שבטווח הארוך המחיר לא יהיה כל כך כבד.

  אהבתי

 11. י.ד.,

  כדי שישראל תתפשט היא צריכה לשנות את האתוס שלה ולהפוך ל"מדינת כל אזרחיה"

  כלומר, להגדיר עם "ישראלי" חדש שמכיל גם ערבים מוסלמים ונוצרים. בדיוק כמו שהוגדרו עמים "סורי" ו ו "לבנוני" ו" פלסטיני" , כולם המצאות של הלאומיות הערבית אחרי השחרור מהכבוש האנגלי-צרפתי.

  האם אנו רוצים בזה? אני לא רוצה בזה – תראה איך ההמצאות המלאכותיות האלו קורעות המדינות האלו לגזרים.

  אהבתי

 12. 3718
  לא יודע. דומני שבסיפור הציוני ב150 שנה האחרונות היו כל כך הרבה הפתעות שקשה לי להגביל את הדמיון. גם הגידול הדמוגרפי הישראלי הוא סוג של הפתעה. אם היית שואל חילוני שמאלני ממומצע בשנות השמונים על דמוגרפיה הוא היה מסביר לך שהבעיה הדמוגרפית של ישראל היא הערבים הישראלים וכי הילודה היהודית הולכת ומצטמצמת לרמה מערבית. ואז באה העליה הרוסית והורידה את האיום הדמוגרפי הערבי משראלי והילודה היהודית עשתה פניית פרסה.למזלה של ישראל מי ששלט אז במדינה היו יצחק שמיר ואריאל שרון שידעו להתמודד עם המציאות הזו. היום ביבי חסיד הסטטוס קוו מזניח את התכנון, לא מקדם עליה ומאפשר לחבורה של פקידים חסרי מעוף להישאר בתחומי הקו הירוק.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: