הגידו כן לזקן. ולשמולי.

הצעת החוק של איציק שמולי להעלאת גובה קצבת הזקנה כך שתשתווה לשכר המינימום היא בעייתית בשל העלות התקציבית העצומה. קשה למדינה להתחייב להוצאה כה גדולה לאורך שנים בנסיבות משתנות ובלתי צפויות.

עם זאת, אני מאמין שבעתיד יתברר שהרעיון הגלום בחוק הוא ראוי ושהשיקולים בעדו יגברו על השיקולים נגד.

יש שאלה יסודית לגבי עתיד הכלכלה במערב בשל המירוץ בין שני תהליכים המנוגדים זה לזה. מצד אחד האוכלוסיה מזדקנת וקטן חלקו היחסי של כוח העבודה. מצד שני ההתפתחות הטכנולוגית העתידית צפויה להחליף חלק ניכר מהעובדים. הטכנולוגיה החדישה אולי כבר אינה מרעישה כל כך מבחינת ההמצאות משנות הכול שבאות בקצב איטי יותר מבעבר. אבל מבחינת היכולת לשכפל כל דבר בזיל הזול – ההישגים מרשימים ביותר. דוגמה אחרונה ממש היא הצלילה במחיר הנפט בשל יכולתם של מפיקי הנפט בפראקינג בארה"ב לקדוח עוד ועוד מבארותיהם. עוד הרבה קודם הוכיחו חברות סיניות שהן מסוגלות לשכפל כל דבר במחיר מגוחך, הישר אל תיבת הדואר של הלקוח.

אם הקיטון בכוח העבודה יעורר מחסור במוצרים והמון זקנים, חולים וחלושים, ינהרו אל סופרמרקטים ללא עובדים וללא מוצרים ויתקוטטו על מוצרים מעטים שמחירם יאמיר – הרעיון של שמולי הוא זוועה. מה הטעם להפקיד בידי קשישים אומללים אלו עוד מטבעות. המחירים רק יזנקו עם עליית הביקוש. אבל הרי כל הסימנים מראים שההיפך עומד לקרות. יהיו המון מוצרים פנויים משוכפלים לזקנים של העולם ורק צריך לתת בידיהם כסף כדי שיוכלו לקנותם.

הרבה כלכלנים שמודעים לכך שבעתיד יהיה שפע רב ומעט צורך בעובדים מציעים להנהיג קצבה לכל אדם. החיסרון הגדול של רעיון זה הוא בעידוד חוסר יצרנות ובתמריץ לבטלנות. מתן קצבה כזו לזקנים בלבד מפחית מהבעיה. רק הזקנים שבמילא סיימו את הקריירה יהנו ממנה. אפשר אולי להשיג פשרה שלפיה העלאת קצבת הזקנה תלווה בהעלאת גיל הפרישה וכך למשל לא יינתן תמריץ לנשים באמצע שנות השישים לצאת ממעגל העבודה, זמן שאולי מוקדם מדי עבורן.

העובדה שהחוק של שמולי מציע קצבה אוניברסלית שאינה מפלה בעלי הכנסה גבוהה היא חיובית. אין הוא כרוך בתמריצים סוציאליסטים איומים ובהתעמרות במעמד הביניים ובמידה רבה הוא מעודד יזמות ופתיחת עסק כעצמאי, כי המחיר שמלווה זאת לעתים קרובות, סיכון הביטחון הפנסיוני, יהיה חריף פחות.

יש שני שיקולים ייחודיים למציאות הישראלית שרק הופכים את החוק של שמולי לנבון יותר. ראשית, גם בעתיד שבו כמעט כל מוצר ישוכפל בעלות אפסית והשפע ישרור, ספק אם יהיה בישראל הצפופה והמתפוצצת דמוגרפית שפע בדירות. לאור זה כסף שיינתן לצעירים שעסוקים במירוץ לדירה רק יזניק ביקושים לבתים ויביא לניפוח בועת הנדל"ן. זאת בעוד שזקנים מפנים את כספם לצרכים אחרים פרט לדיור.

שנית, קיים הפרש עצום בין קבוצת הילדים והצעירים שבה חלקם של החרדים בישראל מתנפח במהירות מדהימה לבין קבוצת הזקנים שבה חלקם זניח. המפלגות החרדיות שמחויבות ל"הדרת פני זקן" לא יוכלו למחות על הטבות לזקנים, אך הן יבואו על חשבון הסקטור שלהן.

24 תגובות על ״הגידו כן לזקן. ולשמולי.״

 1. כן לזקן? בתנאים מסויימים. לשמולי הפופוליסט? בחיים לא.
  הצעת החוק של שמולי דיברה על העלאה גורפת של קצבאות הזקנה. האם אדון אהוד ברק צריך העלה בקצבה? או שמא רובי ריבלין המדושן, אולי הוא זקוק לה?
  אין סיבה שצעירים שאין להם גרוש על התחת (ותסלחו לי על הביטוי) יממנו את חיי ההוללות של ברק וחבריו, ויש הרבה כאלה.
  רוצים למצוא תקציב להעלאת הקצבאות?
  סבבה, תואילו לסגור את התאגיד, משרד התרבות, בית הנשיא, גל"צ, והכי חשוב – שימו קץ לחגיגת הפנסיה התקציבית – והנה לכם כסף לקשישי ישראל.

  Liked by 1 person

 2. כן.. גם לאהוד ברק. הנזק, בתמריצים גרועים, ביוקרת הקצבה ובביורוקרטיה, משלילת קצבאות לבעלי הכנסה גבוהה, עולה בהרבה על התועלת.

  אהבתי

 3. בעיה כאובה אכן . אבל , באופן פילוסופי פרדוקסלי , זוהי כלל וכלל לא הגדרת הבעיה ממש , וגם לא הפיתרון המתבקש , ונסביר :

  נניח מצב אופטימלי , כפי המתואר בפוסט , שאכן , הגדלת קצבה לזקנים ( עד שכר מינימום ) אכן , מעצימה צריכה . ואפילו אם מצד ההיצע , בגין ייצור יעיל יותר , יועצמו ביקושים , ואפילו מחירים יירדו באופן פרדוקסלי ואופטימלי ( ביקוש שמוריד מחירים , זה המודל הנכון והעילאי . שאז , יותר יוזמה , יותר תחרות , והעוגה המיצרפית/ צרכנית גדלה יחד עם הורדת מחירים ) .

  אפילו אז , לא הייתה זו הגדרת הבעיה הנכונה .מדוע ? מכיוון שהבעיה האמיתית , אינה במקרו כלכלה כלל :

  הבעיה האמיתית נמצאת בהבנה , שגירעון ,נושא פוטנציאל אינסופי . אין סוף לגירעון המתבקש . אפילו רק לעניינים מצילי חיים . האם 10 אחוז , 15 אחוז ( ולא כפי 3 לערך המקובל ) יספיקו ? למה ? לכל מה שצריך ל:

  משרד הבריאות ? בתי חולים ? כבישים אדומים ? צבא וביטחון ? משטרה ? חינוך ? פיקוד העורף אפילו , רק הוא , יכול לזלול הכל :

  רעידת אדמה צפויה . מיתקפת טילים אכזרית. מלחמות אינספור , שריפות לאחרונה בטירוף במשך שנים . לא יוצאים מכלום .

  כלומר : אם הגירעון הוא אינסופי , והוא הרסני ככזה ( ועל כך אין לחלוק ) חייבים ככלל , לנהוג בקמצנות , ולא לייצר סנטימנט של כסף ציבורי זול , ולהפוך את קופת המדינה , לאבן שואבת , לכל משאב מתבקש בעליל אפילו, שלא נדבר על השלכות פוליטיות אלקטורליות , אסון מוחלט .

  וזוהי הגדרת הבעיה האמיתית .

  יש פתרונות . הם נעוצים ברגולציה , רגולציה חכמה ואכזרית . הרבה פחות בתקצוב של המדינה . אבל , הרבה יותר ברגולציה אכזרית וחכמה ביותר.

  למשל , שוקי הון חכמים . עידוד לביטוחים פנסיונים חכמים . להפוך למשל קמעונאים גדולים , גם למבטחים פנסיונרים גדולים , ולתת להם הטבות או עידוד, בתחומים הליבתיים שלהם. לעודד אותם להשקעות צולבות / הוניות .

  All around deals מה שנקרא .

  להתראות

  Liked by 1 person

 4. אני לא קורא להצעת החוק לעבור בהכרח כאן ועכשיו.. אבל בהסתכלות ארוכת טווח יש מקום לרעיון של קצבה לכל אדם ואם יש כזה מקום, נכון יהיה לממשו בהקשר של זקנים.

  אהבתי

 5. זה יתמרץ את כל זקני העולם שיכולו להתאזרח על ידי חוק השבות ו/או איחוד משפחות ו/או הסתננות (מה נסלק זקנים מכאן?) להגיע ואת כל הצעירים שיצטרכו לממן זאת לברוח מכאן.

  אהבתי

 6. משה, קצבאות ביטוח לאומי מגיעות רק למי שהיה מבוטח לאורך שנים. אולי זה יתמרץ יורדים לחזור אם שמרו בחוכמה על זכויותיהם בביטוח הלאומי.. מה שכתבתי על החרדים נכון גם לערבים. זו אוכלוסיה צעירה שתהנה פחות מחקיקה כזו.

  אהבתי

 7. א. מסיבות חינוכיות (כנראה שרידי אתוס "קדושת העבודה והמלחמה בטפילות" שעדין משפיעים בי), אני מתנגדת לכך שקצבתו של אדם לא עובד תהיה כגובה שכרו של אדם עובד.
  שכר המינימום אמור להיות גבוה יותר, ולו באחוז בודד או שניים, מקצבתו של לא עובד (מובטל, קשיש וכו')

  ב. פוסט זה מנסה להעריך את הצפוי לנו, לזקננו ולקשישנו בעתיד הרחוק, ולהערך לכך.
  לתפיסתי, זו טעות להמשיך להתייחס לאיזשהו גיל אחיד בו תבוצע *ה* פרישה מהעבודה.
  חלק מהעובדים, בעיקר כאלו העובדים בעבודות פיזיות ו/או העוסקים במקצועות טיפולים בעלי רמת שחיקה מאוד גבוהה, יאלצו לפרוש *או לבצע הסבה מקצועית* הרבה לפני אמצע שנות השישים לחייהם.
  רבים אחרים, מסוגלים ומעונינים להמשיך לעבוד גם בשנות השבעים ואפילו השמונים שלהם – אם כי במשרות חלקיות (או לאחר ביצוע כל מיני התאמות נדרשות).

  יפן המזדקנת, עם תוחלת החיים המאוד גבוהה שלה, יכולה ללמד אותנו על העתיד.
  נזכרתי בסדרת סרטים דקומנטרים על עלילות קבוצה של פנסיונרים בריטים, רובם סלבריטאים לשעבר, בהודו וביפן. הם ניסו לבחון את השאלה האם כדאי להם להעביר את ימי זקנתם באחת מהארצות הללו.
  הפנסיונרים הבריטים ניסו להשתלב במנהגי המדינה היפנית – לשבץ פנסיונרים המעונינים בכך, בלי שום קשר לגילם, בעבודות שונות. למדתי שבכל עיר יפנית קיימים מרכזי הערכה, ייעוץ והתאמה בין צרכי קשישים ורצונותיהם לבין מקומות עבודה המבקשים עובדים (בעלי כישורים גבוהים למדי אך זולים בהשוואה לצעירים בעלי כישורים זהים) במשרות חלקיות. לדוגמא: מוכרים בחנויות בשעות השיא בלבד, מלווי עובדים חדשים במקום העבודה, מטפלים בעציצים בבניני משרדים, סייענים למאושפזים בעלי צרכים מיוחדים ועוד ועוד.
  בניגוד לנטייה היפנית לתפוס כל אדם שאינו מוכן לעבוד לפחות 12 – 14 שעות ביממה כעצלן ראוי לגינוי – לקשישים היפנים הייתה גם אופציה לבקש משרות בנות של כ 4 – 2 שעות ביממה, 3-4 ימים בשבוע, שיתנו להם סיבה להתלבש בבוקר ולצאת מהבית.

  נוהג זה הזכיר לי את הנהוג בקיבוצים רבים, להעסיק קשישים, אפילו בשנות התשעים לחייהם, בעבודות המותאמות למצבם הגופני והנפשי.
  והזכיר לי את העובדה שקיבוצים הם שיאני תוחלת החיים בישראל למקומות יישוב (נדמה לי שקיבוץ רמת דויד נמצא במקום הראשון בישראל. לא מקומות היישוב העשירים ביותר בישראל כמו סביון וכפר שמריהו). נראה שהסיסמא הקיבוצית – מכל אחד לפי יכולתו לכל אחד לפי צרכיו – עובדת מצוין, אם כי לגבי קשישים בלבד

  מכאן, לא רצוי לקשור בין גובה קצבת הזקנה לבין מועד הפרישה מהעבודה. מועד שבעתיד יהיה כנראה עוד הרבה יותר נזיל ופלואידי מכפי שהוא כיום.

  ג. גם אני תומכת באי קישור גובה קצבת הזקנה במצבו הפיננסי של האדם – ממספר סיבות.
  אנסה לתמצת:
  – קצבת זקנה דיפרנציאלית היא למעשה הגדלת נטל המס על המעמד הבינוני והגבוה בישראל. נטל שלפחות לטעמי הוא כבר היום גבוה מדי.
  – עלות המנגנונים שנועדו "לשיפור הצדק החלוקתי" [כלומר שיבחנו את הכנסתו החודשית של כל אדם + עלות נכסיו (הנזילים והלא נזילים, בארץ ובעולם) + הערכת מצבו הגופני והנפשי, המשתנה תמידית, ומספר שעות העזרה להן הוא זקוק מדי יממה + השאלה האם יש סביבו קרובי משפחה המסוגלים ומעונינים לתמוך בו וכו] – יקרה מדי.
  – כדברי קרולין גרינברג, אכן יש משהו מכעיס ומקומם במתן קצבת זקנה לאהוד ברק, ולשאר חברי האלפיון העליון. אבל אסור לשכוח את הפרופורציות – 99.9% מאוכלוסית ישראל *לא* שייכת לאלפיון העליון. 99% מהם אפילו לא שייכים למאיון העליון.
  לא רצוי לבנות מנגנונים מיוחדים, ולעוות את כל מערכות המיסוי והקצבאות, רק בכדי לחמוק מהצורך לשלם גם לחריגים מעצבנים אלו.
  [לתפיסתי זה המשך השפעת היתר על מדיניות של מספרים קטנים, המעוררים רגשות עזים – כולל פועלי בנין הרוגים, כולל נשים שנרצחו ע'י קרובי משפחתן וכולל אהוד ברק וחבר מרעיו)

  ד. כן ניתן לקשור בין גובה הקצבה לבין גיל האדם. [ובכך להקטין את הנטל הכולל של קצבאות הזקנה על המשק, וההתחייבות הכספית האדירה הקשורה להעלת קצבאות זקנה. כשברור לכל שמאוד קל להעלות קצבאות אך כמעט בלתי אפשרי להקטינן (אלא אם מדובר על תהליכי שחיקה איטיים)].
  נכון לישראל בתחילת המאה ה 21 – רוב האנשים בשנות השישים ותחילת השבעים לחייהם עדין מסוגלים לעבוד, ולו במשרה מאוד חלקית, ובודאי ובודאי שהם עצמאיים פיזית ונפשית. רוב הקשישים בשנות השמונים והתשעים לחייהם כבר אינם מסוגלים להמשיך לעבוד, ואפילו אלו שלא הפכו לסיעודיים, אינם לגמרי עצמאיים ונאלצים לשלם עבור מספר שעות עזרה ביום.
  בעיני אין שום הגיון במערכת בינארית (כן / לא זכאי לקצבת זקנה) ולשלם קצבת זקנה אחידה לבני שישים ומעלה, שבעים ומעלה, שמונים ומעלה ותשעים ומעלה.
  חלוקת קצבאות נותאמות גיל היא גם קלה מאוד להפעלה, וגם תאפשר גמישות עתידית בנוגע לגובה כל אחת ואחת מהקצבאות (והתאמת גובה הקצבאות לשינויים הצפויים בעתיד בתוחלת החיים / .תוחלת שנות החיים הבריאות).

  ______________

  הערה לתמריץ: לא קיבלתי התרעה למייל על פרסום פוסט חדש,

  Liked by 1 person

 8. סיפור לחנוכה או כיצד הפך משרד החוץ למעוז שמאלני
  השגרירים של יהודה לרומי – אוופולמוס בן יוחנן בן הקוץ. ויאסון בן אלעזר.
  השגרירים של יונתן לרומי – נומניוס בן אנטיוכוס ואנטיפטרוס בן יאסון.
  המפקדים הצבאיים, להבדיל, תמיד בעלי שמות ציוניים.

  Liked by 1 person

 9. תוספת לפרשיות אדרי,
  מסתבר שחיבתו של אדרי לחושפי שחיתויות לא החלה עם רפי רותם. כבר ב2005, כשהיה מפקד משטרת כפר סבא, זכה מבקר העיריה לשיעור באדריות.
  Dañino Casino für Volksaufklärung und Propaganda - Update 2/12/18 - Appointment of Moshe Edri as Israel police chief rejected 30/11/18 משטרע הסקנדל השבועי – Calcalist Page 6
  ארדן הביתה!!!

  אהבתי

 10. לקמליה
  "אכן יש משהו מכעיס ומקומם במתן קצבת זקנה לאהוד ברק, ולשאר חברי האלפיון העליון" להערכתי מי שכתב אהרון ברק להערכתי לא התכויון דווקא לאלפיון העליון אלא לכל מי שלא צריך את תוספת הקיצבה בכדי להתקיים – ונראה לי שזה רוב מוחלט של הקשישים. לרוב המוחלט של הקשישים יש מספיק בכדי להתקיים. גם קשיש שרחוק מאוד מהאלפיון העליון יש לו רק בית רכב ונסיעה לחו'ל פעם בשנה – אין סיבה לקחת מס מאנשים לתת לו משכורת. איציק שמולי יוזם החוק טען ש30 אחוז מהקשישים אין להם מספיק להערכתי זו הפרזה גדולה מאוד.

  אהבתי

 11. גם אני לא חושב שיש לעשות עליה כזו דרסטית בקצבאות. היום הם משהו בין 1550 ל-2300 ש"ח הקפצתם ל-5300 ש"ח (10600 ש"ח לזוג) נראית מופרזת מאוד. אבל אפשר לתת תוספת של 200 – 300 ש"ח בשלב ראשון ואחרי תקופת זמן מסויימת לבדוק מה התוצאות.
  יחד עם זאת צריך לציין שבאמת במשך הזמן לתת קצבאות לכל אדם פשוט בגלל שמקומות העבודה מתחסלים בגלל ההתפתחות הטכנולוגית. לדעתי יהיה צריך לתת קיצבאות לכולם ללא תלות בהכנסה. אם הקיצבה תהיה תלויה בהכנסה זה יצור תמריץ להתבטל ותמריץ לעבוד בשחור.

  Liked by 1 person

 12. סיפור של חנוכה לחייל הזקן:
  לא היו אז ציונים.
  לא היו אז שמאלנים או ימנים.
  גם הדת אז היתה שונה לחלוטין ממה שהיא היום.
  כל היהודים אימצו לעצמם שמות יוונים באותה תקופה או יותר מאוחר. כל מלכי בית החשמונאים נקראו בשמות יוונים.
  היהודים אימצו לעצמם תמיד את השמות של האימפריה השלטת: משה מרדכי ואסתר הם שמות שמקורן באימפריה התורנית אז.

  אהבתי

 13. אנונימי,
  קבל שמות ציוניים מאותנ תקופה: יוחנן, שמעון, אלעזר יהודה ויונתן.
  קבל גם ציונות מאותה תקופה: "לא ארץ נוכריה לקחנו ולא ברכוש זרים משלנו, כי אם נחלת אבותינו, אשר בידי אויבינו בעת מן העיתים בלא משפט נכבשה. ואנחנו כאשר הייתה לנו עת, הושיבונו נחלת אבותינו"
  לכל דור היו השמאלנים שלו שהאמינו שהמילקי של האויב מתוק יותר.

  אהבתי

 14. לחייל הזקו:
  קבל שמות יווניים של מלכים יהודים: הורקנוס (בנו של שמעון), אריסטובלוס, אנטיגונוס, אלכסנדר ינאי (נכדיו של שמעון). שמות אלו חוזרים גם בניניו ובני ניניו של שמעון (יחד עם זאת יש לציין שלכל המלכים האלו היה שם יהודי).
  מה לגבי השמות מורדכי ואסתר שהם שמות פרסיים?
  מה לגבי השם אלכסנדר? עד היום אין בעיה בשם הזה. אבל זהו שם יווני בדיוק כמו: יסון, מנלאוס, אנטיוכוס, דמטריוס.
  מבחינה חברתית לא היה משהו כמו ימין ושמאל כלומר כמו קפיטליזם או קומוניזם. בכל אופן התנ"ך לא בודאי לא קפיטליסטי.

  אהבתי

 15. אנונימי,
  שמת לב שנסיכי הליכוד עברו תהליך זהה לזה שעברו נסיכי החשמונאים? התנ"ך סוציאליסטי? לא שמעת על דיני עבד עיברי?

  אהבתי

 16. תמריץ ולכל מי שחושב שיש להגדיל את הקיצבה (גם אני חושב שיש להגדיל אותה אבל לא עד כדי כך ויש לעשות זאת לאט ולבדוק כל הזמן את התוצאות).
  הגדלת הקיצבה דומה להצעה שלי לחזור לפנסיה הצוברת שהיתה נהוגה בעבר בימי מפא"י (לא לפנסיה התקציבית אלא לפנסיה הצוברת שהיתה נהוגה ברוב המקומות). בשיטת הפנסיה הצוברת כמו בהגדלת הקיצבה מי שמממן את הדברים האלו זה הדור הצעיר וזה מבוסס על ההנחה שהשיפורים בטכנולוגיה יגרמו לכך שהתפוקה שלו תהיה גבוהה ולא יהיה לו קושי לממן את ההגדלה הזו וחוץ מזה הוא יהנה מקיצבה או פנסיה גדולה שיגיע לעת זיקנה.
  (לחילופין אפשר להגיד שמי שיממן את הפנסיה או את הגדלת הקיצבה זה רובוטים ומכונות אוטומטיות).

  (כמובן שצריך לציין שאם לפתע תעצר ההתקדמות הטכנולוגית אי-אפשר יהיה להגדיל את הקיצבה או הפנסיה אבל עדיין יהיה אפשר לחזור לשיטת הפנסיה הצוברת אבל להאריך את גיל הפרישה).

  אהבתי

 17. לחייל הזקן:
  מה לגבי השמות: מורדכי אסתר ואלכסנדר. כולם שמות של גויים. למה שמות אלו לא מפריעים לך ושמות כמו: אפולוניוס נונומינוס ויאסון כן מפריעים לך?

  אהבתי

 18. אנונימי, צא ולמד.
  מורדכי אסתר ואלכסנדר זה כמו מלמיליאן ואוחנה
  אפולוניוס נונומינוס ויאסון זה כמו זנדברג ושניפיצקי (גלאון הצעירה)

  אהבתי

 19. לחייל הזקן:
  לצערי לא יצאת ולא למדתי וגם לא הבנתי:
  למה השמות מרדכי, אסתר ואלכסנדר לא מפריעים לך ואילו יאסון ואפימנס כן?
  כנ"ל מדוע שדימטרי יבגני וגנדי יעברתו את שמם (ובדרך כלל הם ימניים ממש לפי טעמך)?

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: