שנה טובה!

עוד שנה עברית חלפה, עוד שנה באה. כמו בשנים עברו זו הזדמנות לאחל שנה טובה לקוראים ולצפות לשנה מעניינת לכולנו, אבל אך ורק במובן הטוב של הביטוי – להיחשף לצדדיו היפים, המסקרנים, המרתקים והמשובבים של עולמנו.

29 תגובות על ״שנה טובה!״

 1. הבחירות לכנסת הבאה אמורות תיאורטית להתקיים רק בתחילת שנת תש"ף.. אבל נדיר שבחירות בישראל לא מוקדמות.

  אהבתי

 2. תמריץ יקר, שנה טובה ומתוקה.
  לך ולכל משתתפי הבלוג, בארץ ובניכר.

  אתגרים רבים עומדים בפני עמנו ומדינתנו אבל יש לי אמונה רבה בנו, ביכולות שלנו, בהישגים שלנו, במסורת שלנו ובביחד שלנו.

  קשה לעיתים, למשל בכל הנוגע לחילוקי הדעות הקשים שבתוכנו, אבל אם במשך מאות שנים אבותינו ניחמו את עצמם בעתיד דהוי וחסר פנים ובתקווה חסרת סיכוי למימוש, אז אנחנו שחיים את העתיד הזה וממשים את התקוות הללו – צריכים להתאמץ בשביל לחיות בגדול את החיים הלאומיים שלנו. אין לנו צורך להתנצל ואין צורך להתבלבל מי אנחנו.

  החיים הלאומיים שלנו קשורים קשר בל ינתק לחיים הפרטיים של כל אחד מאיתנו. למצב הכלכלי שלנו, לתעסוקה שלנו ולערכנו האישי, לחינוך ילדינו, לביטחון שלנו, לאושרנו, ולאספקטים רבים ונוספים בחיינו.

  בפרספקטיבה של מאה שנה המניה שקרויה הקולקטיב היהודי בארץ ישראל קפצה באלפי אחוזים יחסית לשאר השוק, ומי שקשר גורלו בה הרוויח בענק.

  שתהיה לכולנו שנה טובה !

  נ.ב
  אם אני הייתי צריך להמר מה יגרום ל"מעניין" בזמן הקרוב, אז הייתי בוחר בהחלטת טראמפ לקדם שינוי סטטוס בפליטות הפלסטינית. זה יהפוך לגיים צ'נג'ר רציני ביותר. מדהים איך הוא רואה משהו שאנחנו לא מבינים.
  שנה טובה !!

  Liked by 2 אנשים

 3. ליאיר,

  לא ברורה לי כוונתך במשפטים:

  . " … מה יגרום ל"מעניין" בזמן הקרוב, אז הייתי בוחר בהחלטת טראמפ לקדם שינוי סטטוס בפליטות הפלסטינית. זה יהפוך לגיים צ'נג'ר רציני ביותר מדהים איך הוא רואה משהו שאנחנו לא מבינים."
  _______
  אשמח אם תרחיב

  ברור לי רק שטראמפ הרבה פחות מוטרד ממערכת הביטחון הישראלית (ושפע גרורותיה) מהמחירים הכבדים שכנראה נאלץ לשלם בטווח הקצר על התגברות המצוקה של הפלסטינים.
  מעין חוק הלאום (המזיק בוודאות בטווח הקצר אך עם תקוות לתועלות גדולות בטווח הארוך) – אך בחזקה עשירית.
  נכונות שאחרים (כמו הסוהרים) ישלמו בטווח הקצר מחירים כבדים – היא אחד מיתרונותיו של האאוט סיידר.

  Liked by 1 person

 4. ראיון עם בן שפירו (פובליציסט יהודי – אמריקאי – רפובליקאי).
  אולי אין בכתבה זו הרבה חידושים גדולים, אך נטען בה שמדיניות ממשלת נתניהו בנושא הקשרים עם יהודי ארה'ב והאוונגליסטים – היא נכונה, מעשית ומוצדקת.
  חוות דעת די נדירה בעידן המקדש חמיצות ביקורתית, ולפיכך ראויה לפוסט "שנה טובה".
  [למרות שכותרתה פונה בעיקר לפחדנים כרוניים: הרפורמים לא יתמכו בישראל בעת צרה. כאילו לא ראינו, בכוחות עצמנו, לצד מי נצבה רוב יהדות ארה'ב בעת העימות בנושא הגרעין האיראני בין אובמה לבין נתניהו]

  https://www.makorrishon.co.il/קרובים-רחוקים/75177/

  קטע מהכתבה:
  " … בלשכתו של ראש הממשלה נתניהו החליטו על שינוי אסטרטגיה. לדברי מקורבים, הובן שם כי היהדות הליברלית צפויה להיעלם ולכן יש להשקיע דווקא באורתודוקסים ובנוצרים האוונגליסטים בארה"ב. "זה הרבה יותר פרקטי", מסכים שפירו עם הדברים. "הרפורמים הצביעו למפלגה הדמוקרטית, שבה חברים אנשים כמו קית' אליסון (המוסלמי הראשון שנבחר לקונגרס, התנגד לתמיכה האמריקנית ב"כיפת ברזל" וביקר רבות את ישראל. צ"ק) ושבוועידה שלה צעקו בוז לישראל. ההשקעה שם איננה משתלמת".
  אז זה נגמר? צריך לוותר לחלוטין על היהדות שאינה אורתודוקסית?
  "אני לא אומר לוותר עליה לחלוטין, אבל אם יש לך דולר אחד כדאי שתשקיע אותו במקום שבו תהיה לך יותר תשואה. לא הייתי משקיע בקהילה הרפורמית. הייתי משקיע באורתודוקסים; הם פרו ישראלים, יותר מחוברים לזהות היהודית שלהם, ולילדים שלהם יש יותר סיכוי להיות יהודים בעתיד. לצאצאים שלהם יהיה אכפת מישראל בעוד דור. אני לא אומר לנטוש את מי שלא אורתודוקסי, אך אם אתה מחפש את קהלי היעד הכי כדאיים, אתה הולך למקומות שהכי סימפתיים כלפיך. …
  "צריך להבין: הרפורמים רוצים מישראל משהו שיגרום להם להרגיש חמים ונעים, מבלי שיצטרכו לתמוך בה בעת סכנה. הם רוצים להיות מה שאני מכנה 'יהודי פיטר ביינרט' (עיתונאי יהודי אמריקני ליברלי שנחשב לקול המוביל של יהודי ארה"ב הצעירים הפרוגרסיבים. צ"ק) – יהודים שמצהירים על עליונות מוסרית בכל הנוגע לישראל ומנתקים עצמם ממנה בכל פעם שלא נעים להם לתמוך בה. בעיניי זה תמוה להשקיע כל כך הרבה משאבים מצד ישראל במי שמתנגד לה. אני מסופק אם פיטר ביינרט הוא ציוני. הוא משקיע את רוב זמנו בהגנה על חמאס. הוא מסביר למה הפעילות שלהם מוצדקת ומוסרית, למרות שהם תוקפים אזרחים. …
  "אם תרצה בכל זאת לקרב יהודים רפורמים, אז זה דרך ארגונים כמו 'תגלית', שמצליח לגרום לסטודנטים להיות קשורים לישראל. בגילים האלה שווה להשקיע. אך יש דור ביניים של אנשים שלא היו חשופים לזיכרון השואה, שלא הולכים לבית הכנסת באופן קבוע, והיהדות שלהם מסתכמת בזכויות להט"בים. אם כן למה להשקיע בבית כנסת רפורמי אם תוכל להשקיע בבית כנסת אורתודוקסי …."

  Liked by 1 person

 5. > לא ברורה לי כוונתך במשפטים:
  > " … מה יגרום ל"מעניין" בזמן הקרוב, אז הייתי בוחר בהחלטת טראמפ לקדם שינוי סטטוס בפליטות הפלסטינית. זה יהפוך לגיים צ'נג'ר רציני ביותר
  > מדהים איך הוא רואה משהו שאנחנו לא מבינים."

  קמיליה,

  אני לא יאיר, אבל אני מסכים עימו ולכן אענה מזווית ראייתי.

  טראמפ מציע לאזרח הפלסטינים במדינות מושבם, ירדן , סוריה , לבנון וכו'. זה ישנה המצב מבסיסו, כי במקום לעמוד מול בעייה ניצחית גלובלית של פליטות פלסטינית נצחית שרק גדלה בכל רחבי המזה"ת, נעמוד מול בעיה מקומית קטנה יותר של אוכלוסיה תחת כיבוש באיו"ש. זכות השיבה בעצם תעלם מעצמה.

  האם זה נכון? בוודאי. האם זה טוב לנו? בטווח הקצר כנראה שלא, בטווח הארוך, אולי כן.

  האם הפלסטינים יסכימו לזה? לדעתי אין סיכוי. הם אף פעם לא מפספסים הזדמנות לפספס הזדמנות.

  Liked by 1 person

 6. תיקון,

  זה טוב לנו גם בטווח הקצר וגם בטווח הארוך.

  הסיבה שהסתייגתי בהתחלה היא כי הנחתי מהומות בצד הפלסטיני בטווח הקצר, כמו בהעברת האמריקנית השגרירות לירושלים, זה אמנם יקרה, אבל עצם האפשרות להתאזרח ישנה המצב

  אהבתי

 7. לא ברורה לי הטענה אודות ההתאזרחות. אני רואה את העניין כך:
  טראמפ ילחץ לבטל את המעמד המיוחד שיש לפליטים פלסטינים וכן לביטול אונר"א.
  אני מעריך שיקבעו סידורי מעבר, למשל מעמד הפליט עבור צאצאי פליטים אמיתיים יבוטל תוך 5 שנים ולא מיידית. בסיום חמש שנים כל הפליטים (האמיתיים) יעברו לטיפול סוכנות האום לפליטים.
  במצב שכזה:
  1. מספר הפליטים הפלסטינים בעולם יקטן – טראמפ יציג זאת כהישג שלו.

  2. הפלסטינים שיאבדו מעמדם וגרים בחו"ל – יוצאים מהמשחק לגמרי כי הם אזרחי ארצות מגורם ואין להם שום מעמד פליט, לא מהיותם צאצאים ובוודאי מעצם זה שהם יושבו מחדש.

  3. פלסטינים בישראל נושאי תעודת פליט של אונר"א (בעיקר בעזה) יצטרכו לקבל החלטה – או להגר לאירופה תוך 5 שנים (היכן שתעודת הפליט מקנה להם כניסה אוטומטית ו"חבילת קליטה") או להישאר בעזה עם סיכון ממשי שהם יהפכו ללא רלוונטיים. אני חושב שרבים יבחרו להגר.

  האם הפלסטינים שישארו כאן יקבלו אזרחות ישראלית? לא רואה את ההכרח והקשר.
  אם ישארו מעט (חצי מיליון-מיליון) אז זה אכן הפתרון העדיף בשביל לסגור את הסוגיה.

  4. ברגע שמעמד הפליטים יוגדר מחדש ויהיה רישום מסודר אז ההנהגה הפלסטינית נכנסת למצב חדש כי הציבור שאמור לבחור בה הצטמצם, קיבל פנים חדשות ומוגדרות, והוא לא בהכרח מעדיף את ההנהגה הנוכחית.

  ועל זה נאמר יהיה מעניין.

  אהבתי

 8. יאיר, שליטי ערב לא יתכחשו כל כך בקלות ללאומנות הפלסטינית, אירופה לא תרוץ לקלוט עוד פליטים וטראמפ נשיא רק עד 2020.

  אהבתי

 9. שליטי ערב לא יתכחשו כל כך בקלות ללאומנות הפלסטינית – אמת. אבל עם הזמן היא משרתת אותם פחות ופחות והיום יש לנו מנופי לחץ ישירים עליהם.

  אירופה לא תרוץ לקלוט פליטים פלסטינים – אמת. אבל הם לא יוכלו לומר זאת בקול אלא רק ללחוץ עלינו ועל הקהילה הבינלאומית למנוע את ביטול אונר"א.

  טראמפ נשיא רק עד 2020 – בכלל לא בטוח, והחריש העמוק שטראמפ עושה ישאר איתנו כאן גם אם הוא יוחלף.

  לא פחות חשוב מה תהיה תגובת ממשלת ישראל לכל היוזמות הטראמפיות וללחצים מאירופה ומדינות ערב שיווצרו עקב כך. אני חושב שטראמפ יצר שינוי פרדיגמה גם כאן אצלנו. אולי הוא פרובוקטור ויוצר זעזועים בטווח הקצר, אבל בטווח הארוך הוא בהחלט "טיפוס מייצב" כי הוא יוצר כללי משחק שכולם מתיישרים לפיהם. אם קובעי המדיניות אצלנו יפנימו את השינויים שהוא יצר בחשיבה וביחס כלפי הפלסטינים – דיינו !!

  אהבתי

 10. יאיר,
  אין שום מדינה ערבית חוץ מירדן שנותנת אזרחות לזרים ולישראל אין שום אמצעי לחץ עליהם. המהלך היחיד שיאפשר לישראל לנצל את הטראמפיזם הוא הסרת המצור על עזה וחיבורה לתורכיה (ומשם לגרמניה)

  אהבתי

 11. לא התכוונתי לאמצעי לחץ על מדינות ערב שיתנו אזרחות לפלסטינים, כי אם מנופי לחץ למנוע מהם מלעשות יותר מדי רעש בכל מהלך שנבצע, והסתפקות בחיבוקים ונשיקות ואירוח מלכותי של נציגים פלסטינים ותו לא.

  אהבתי

 12. חייל,
  אתה לא רואה את התרומה של טראמפ עבורנו כללית, וספציפית בנוגע לשינוי הסטטוס של הפליטים וביטול אונר"א?

  אהבתי

 13. הרגשתי שאני לא מדבר עם שאר המגיבים באותה שפה, ולכן גיגלתי קצת והבנתי שאני בפער ידע לעומת השאר ומכאן הפערים בתגובות. למשל:
  טראמפ סגר את משרדי אש"ף; יאזרח פליטים
  http://www.news1.co.il/Archive/001-D-405938-00.html

  "אל חליג'": טראמפ מתכנן לפעול לאזרוח פליטים פלסטינים במדינות ערב
  http://www.maariv.co.il/breaking-news/Article-660691

  זה נראה לי יותר הדלפה כמנוף לחץ על הפלסטינים מאשר תכנית אמיתית

  אהבתי

 14. גם אם אונר"א תסולק והאחריות על מחנות הפליטים תעבור לרשות תהיה כאן אמירה אדירה. הפתרון לפליטים איננו בישראל כמו שרוצים הערבים ותומכיהם האנטישמים.

  חוץ מזה נדמה לאחרונה שבבלאגן הנוכחי, לסעודיה יש מחשבות נוספות על ישראל והאזור.

  אהבתי

 15. יאיר,
  אני רואה בקו המדיני של טראמפ הזדמנות גדולה שביבי מתאמץ להחמיץ. סדרת המהלכים של חוק טיילור פורס, הסתלקות מאונרא (והאו"ם), ביטול מעמד הפליטות בהורשה ועוד נתקל בכתף ישראלית קרה. ממשלת נתניהו לא עשתה שום מהלך מקביל/משלים למהלכים האלה של טראמפ והקפידה לדבר בשני קולות, שבחים רפים לטראמפ ומנגד זעקות של פאניקה ממערכת הביטחון. שים לב לעובדה שביבי מקפיד להקפיא את הבנייה בירושליים אפילו יותר מאשר בימי אובמה שר"י.
  המדינות הערביות הקרויות אצלנו מתונות שומרות של שתיקה כדי לא להרגיז את טראמפ אבל לא יתנו לו תמיכה בשום מהלך שעשוי לסייע לישראל.

  Liked by 2 אנשים

 16. יאיר,
  בשפה של ביבי "יתנו יקבלו…" זו תמצית התפישה המדינית (והמדיניות) של טראמפ. אצל ביבי זה "הכל דיבורים"

  אהבתי

 17. יאיר,
  ההחלטה של טראמפ להפסיק העברת כספים לבתי חולים במזרח ירושליים (כנראה שהוא לא קרא את החלטת בג"ץ האחרונה לגבי החמאסניקים החולים מעזה) מהווה הכרה (דה פאקטו) בריבונות הישראלית במזרח ירושליים. זו פגיעה גדולה יותר בנתניהו מאשר בעבאס.

  אהבתי

 18. אוף טופיק,

  מבלוג של ד'ר רועי צנזה – שינוי העולם (והמחלות ששררו בו משחר ההיסטוריה) באמצעות הנדסה גנטית.

  https://madaduhcom.wordpress.com/2018/09/12/afriaca_genetically_engineered_mosquitos/

  [ גם זו דוגמא לפער בין מחירים כבדים בטווח קצר לבין התועלות העמוקות בטווח ארוך.
  בטווח הקצר – צפוי להיות גידול מואץ באוכלוסייה האפריקאית שמדרום לסהרה, וכנ'ל באוכלוסיות האזורים הטרופיים בדרום אמריקה ודרום אסיה.
  בטווח הארוך – לצמצום בתמותת התינוקות והילדים צפויות להיות הרבה השלכות חיוביות. כמו הקטנת מספר ילדים לאישה והשקעה רבה הרבה יותר בכל ילד והשכלתו).

  ___________________
  קטע מהפוסט:
  " … יתושים מהונדסים-גנטית שכאלו הופצו בשנתיים האחרונות באיי קיימן, בפנאמה, בברזיל, בארצות הברית ובהודו. ההצלחה הייתה מרשימה: תוך שישה חודשים נרשמה ירידה של שמונים אחוזים בערך במספר היתושים. בברזיל בלבד, שם התמקדו המדענים ביתושים שהפיצו את קדחת דנגי הקטלנית, נרשמה ירידה של 91 אחוזים במספר מקרי ההדבקה במחלה באותה שנה[6].

  עכשיו מתחילות גם מדינות אפריקה לאמץ את היתושים המהונדסים-גנטית, בהובלתה של בורקינה פאסו הקטנטנה אך הנועזת. היא לא לבדה במערכה: בקרוב יצטרפו אליה גם מאלי ואוגנדה. בשלב הראשון מתכוונים המדענים לשחרר 10,000 יתושים מהונדסים-גנטית עקרים, שיצמצמו את מספר היתושים החיים בטבע. בשלב השני, ישוחררו יתושים שהונדסו עם תכונות מתקדמות יותר: למשל, יתושים שאינם מסוגלים להדביק בני-אדם בטפילי המלאריה, מהסוג שפותח כבר באוניברסיטת קליפורניה[7]. בדרך זו ניתן יהיה למגר את המלאריה מבלי לערער את מארג המזון – מכיוון שחיסול כל היתושים עלול לפגוע גם בחרקים ובציפורים הניזונים על מוצצי-הדם הקטנים. …"

  אהבתי

 19. חבל שהמדיניות שלנו לא עסוקה בהרמת הסוכריות מהרצפה שטראמפ זורק עלינו בלי שאנחנו בכלל מבינים את המשמעות שלהן.
  ועם זאת, אנסה להיות מליץ יושר לנתניהו (בימי תשרי אלו) ולקוות שהוא כן מבין ורוצה את מה שטראמפ עושה רק שהוא מעדיף להישאר בשקט ולתת לטראמפ לעשות את העבודה השחורה. נראה שנתניהו החליט שזכות השתיקה היא המהלך הכי נכון. זה קורה בהמון סוגיות מקומיות שנתניהו שותק ונותן לאחרים להוביל. נדמה שזאת צורת המדיניות שלו בשנים האחרונות, ומבחינתו היא די מוצלחת. קושניר, גרינבלט, פרידמן ועוזריהם מנהלים בפועל עבור נתניהו את המדיניות כלפי הפלסטינים (והעולם הערבי). מה שגם מותיר לנתניהו להשקיע את זמנו באירופה, במדינות הבלטיות ובמקומות נוספים (לפי הסיקורים האחרונים), אך בעיקר מאפשר לעשות דברים שנתניהו לא יכול לעשות (כמו היחס לאונר"א). הכח המוביל את הממשל בסוגיות שלנו אינו נתניהו או ממשלת ישראל כי אם המקורבים האורתודוקסים והאוונגליסטיים הסובבים את הנשיא (ראו את הכתבה שהביאה קמיליה ממקור ראשון).
  אני רק מקווה שלממשל טראמפ לא ימאס להיות קבלן הביצוע של ממשלת ישראל. לזכותו של טראמפ יאמר שביצוע היא לא מילה גסה מבחינתו כי אם מימוש של מדיניות שהוא מוביל. בניגוד לנתניהו שמרגיש כמועמד פייבוריטי שעדיף שישתוק בשביל להיבחר שוב, טראמפ ממשיך להתנהג כמו החמור שחיברו לו גזר על מקל לראש. הוא ממשיך להתנהג כאילו הבחירות לפניו והוא פועל ושועט במלוא הכח קדימה.

  אהבתי

 20. חייל זקן כתב:
  " … אני רואה בקו המדיני של טראמפ הזדמנות גדולה שביבי מתאמץ להחמיץ. סדרת המהלכים של חוק טיילור פורס, הסתלקות מאונרא (והאו"ם), ביטול מעמד הפליטות בהורשה ועוד נתקל בכתף ישראלית קרה. ממשלת נתניהו לא עשתה שום מהלך מקביל/משלים למהלכים האלה של טראמפ והקפידה לדבר בשני קולות, שבחים רפים לטראמפ ומנגד זעקות של פאניקה ממערכת הביטחון. שים לב לעובדה שביבי מקפיד להקפיא את הבנייה בירושליים אפילו יותר מאשר בימי אובמה שר"י. …"
  _________
  לתפיסתי הכתף הקרה למהלכי טראמפ & בולטון אינה מונהגת ע'י נתניהו והמערכת הפוליטית הישראלית. היא למעשה מוכתבת להם. חלקם (כמו צחי הנגבי) נכנעים ללא טרוניות, ולכאורה לפחות בהשלמה על המציאות. וחלקם מצייתים לתכתיבים בחירוק שיניים על אפם ועל חמתם.

  ההתנגדות של ישראל למהלכי טראמפ מוכתבת ע'י מערכות הביטחון (בהגדרתן הרחבה ביותר), ושותפותיהן (כמו "האינטליגנציה" / "האידיאולוגים הראשיים של השמאל הישראלי, מערכות המשפט והתקשורת ועוד)].
  הם עקביים בנכונותם לשלם בעתיד הרחוק כל מחיר שהוא עבור "שקט תעשייתי" בהווה ודחיית העימותים לעתיד. כנ'ל בכמיהתם לאאוט סורסינג, ונכונתם ש"מישהו" ישלם ב"משהו" לכל מיני קבלני משנה שיבצעו במקומם חלק ניכר ממשימות שמירת הביטחון שלהם (כמו צד'ל, הרש'פ, החמאס, המורדים הסונים בסוריה).

  במאבק הכוחות הקודם בין המערכת הפוליטית בראשות נתניהו לבין המערכת הצבאית ושותפיה [על הפצצת איראן או כניעה לתכתיבי אובמה והאיחוד האירופי להשלים עם הסכם הגרעין] נתניהו נוצח בנוק אאוט.
  הוא אפילו לא הצליח למנות רמטכ'ל שניתן היה להאמין שיציית להנחיית ממשלת ישראל להפציץ באיראן. בכירים שהתגאו בתקשורת בכך שהדליפו לממשל אובמה על הכוונה להפציץ באיראן (כמובן במטרה לסכל את המהלך) – אפילו לא הועמדו לדין. לא רק שלא נהפכו למנודים חברתית בתוך ישראל, התקשורת הישראלית נטתה למחות להם כפיים והם מוזמנים כיום לפורומים המכובדים ביותר. מ

  סביר שאחרי הנוק אאוט שקיבל נתניהו – הוא לא יעז להיכנס לעימות נוסף עם מערהת הבטחון. אולי הוא אפילו נשבה בקסם האסטרטגיה הביטחונית הישראלית של של "שקט עכשיו".

  אהבתי

 21. יאיר,
  טראמפ למעשה אומר לביבי, אתה יכול לבנות איפה וכמה שאתה רוצה, אתה יכול לתקוף באירן (וגם בסוריה ולבנון) עם מטריה של ארה"ב, אתה מוזמן לגרש את אונר"א מיו"ש ואת האו"ם מארמון הנציב, אתה צריך להפסיק את מימון הרשות כל זמן שהיא משלמת משכורות למחבלים שפוטים. למה ביבי לא עושה דבר מכל אלה? קרא בתשובה לקמיליה.

  אהבתי

 22. קמיליה,
  לפחות לפי ידיעה אחת שקראתי מערכת הביטחון הבינה שהיא יוצאת מפגרת ולכן החליטה לתמוך במהלך של טרמאפ:
  https://www.makorrishon.co.il/news/74887/
  רק חבל שהיה צריך את טראמפ בשביל זה. על זה צריך לפתוח בחקירה אבל מי יפתח בחקירה בנושא?
  בנושא עצמו אני מחזיק אצבעות לטראמפ. אם המהלך שלו יצליח לפירוק אונר"א ואולי הסדרה בין ישראל לערבים הוא יוציא את כל החומר בעירה שממשל דמוקרטי אחריו היה משתמש בו להבעיר את ישראל. אם אין אונר"א ואין מריבה עם הערבים אז על מה הם יוציאו את האינסטניקטים האנטישמיים שלהם? אינני דואג לישוב ארץ ישראל (בשביל זה יש את ריבונו של עולם). יותר חשוב לי לנקות את השולחן לפני שהדמוקרטים חוזרים.

  אהבתי

 23. קמיליה,
  ביבי האיש הכי חכם בפוליטיקה הישראלית. הסיבה העיקרית לבריחתו מעימותים עם מוקדי כח נעוצה באופיו.

  אהבתי

 24. חייל זקן כתב: " … אין שום מדינה ערבית חוץ מירדן שנותנת אזרחות לזרים ולישראל אין שום אמצעי לחץ עליהם. המהלך היחיד שיאפשר לישראל לנצל את הטראמפיזם הוא הסרת המצור על עזה וחיבורה לתורכיה (ומשם לגרמניה) "
  ______
  1. לארה'ב יש הרבה מנופי לחץ על הרבה מדינות ערביות. לדוגמא על לבנון, שבתחומה הרבה מחנות של צאצאי פליטים פלסטינאים – חסרי כל אזרחות, שסובלים משורה ארוכה של מגבלות כלכליות ותעסוקתיות. ומצד שני המשך קיומה העצמאי של לבנון מאוים ע'י כוחות סוריים, איראנים, רוסים וטורקים.

  אפילו לישראל יש מנופי לחץ על חלק מהמדינות הערביות. מדינות הנזקקות למים מותפלים ו/או למערכות הגנה נגד טילים ו/או למידע על ארגוני טרור המסוגלים לאיים על שלטונות המדינה.

  2. מכאן שהשאלה אינה האם יש מנופי לחץ חזקים דיים להשגת אזרחות ל X צאצאי פליטים + הסרת מספר מגבלות חוקיות אלא למי יש מניע חזק דיו בכדי לרצות להפעיל את מנופי הלחץ שברשותו להשגת מטרה סףציפית זו.

  אפילו בעידן טראמפ קשה מאוד לסמוך על מחלקת המדינה האמריקאית. כידוע לכל צופי הסדרות האלמותיות של הבי.בי.סי 'כן אדוני השר' ו'כן אדוני ראש הממשלה' – לרוב ה"שירות הציבורי " מתפעל את הפוליטיקאים ולא להפך. הזנבות הרבים לרוב מקשקשים בחוזקה בראש הכלב הבודד עד שהוא מתקפל ומבצע את רצונם.
  על מערכת הביטחון הישראלית (כולל המוני מוביליה, נספחיה ונגרריה) קשה לסמוך יותר מאשר על מחלקת המדינה האמריקאית.
  במהלך 70 השנים האחרונות הם הוכיחו שאינם מבינים את מלוא חשיבות הנושא של הסרת תביעת השיבה מסדר היום העולמי ו/או שאינם מעונינים לפתור בעייה זו ו/או שהיא נמצאת בתחתית תחתיות סדרי העדיפויות שלהם.

  ***

  להבנתי – ההפנייה של י.ד. למאמר על תגובת מערכת הביטחון הישראלית לצעדי טראמפ נגד אונרא – מהווה הוכחה לדברי. בניגוד לפרשנות שנתן י.ד – בעיני תגובתם מהווה בדיחה מעציבה.
  הם אמנם מסכימים שאונרא הוא ארגון שגרם לנזקים קשים, אבל למעשה דורשים שכל מיליוני "לקוחותיו" ימשיכו להינות מכל השירותים וכל הקצבאות אותם הורגלו לקבל מאונרא.
  כלומר, הם אמנם תומכים בסגירת אונרא אך מתנים זאת בפתיחת ארגון שהוא תאום זהה בשם בונרא או גורנא ( או כל שם יצירתי יותר הרומז למטרה של השגת צדק, וסיוע הומניטרי, לקורבנות מדינת היהודים).

  אהבתי

 25. דברים שאמריקה יכולה לעשות, ישראל לא יכולה כי היא צריכה לחשוב מה יאמרו באירופה. לכן אמריקה יכולה להיות קיצונית יותר. מערכת הביטחון הישראלית חושבת לטווח הקרוב. איך היא תתמודד עם מליוני אנשים שלא קיבלו אוכל וחשמל. אם טראמפ לא ישלם ישראל תכניס משאיות אוכל ותתן כסף. וזה יהיה משונה כי אמריקה תטיל סנקציות על מדינות שיעשו זאת.
  אם יבטלו את אונרא מה ישתנה? הפלסטינים לא יתמסמסו ויעלמו. יש סכוי שאיזו מדינה תקח שניים שלושה מליון פליטים נכדי פליטים על מרבד קסמים?
  ואם הפליטים יפסיקו להיות שיכים לאונרא הם יקבלו אזרחות של המדינה בה הם חיים. איזו מדינה? ישראל? פלסטין? ומה עם הפלסטינים הישראלים? ישללו להם את האזרחות? האם טראמפ יכול לשכנע את תורכיה או מצריים לקבל כמה מאות אלפים? ספק.
  הכוונה של טראמפ היא לגרום להם להפסיק להתלות באונרא ולקבל תמריץ לצאת למקום אחר.
  ליתר דיוק הכוונה של טראמפ היתה לבצע צעדים שיצמצמו את מספר הפליטים הרשומים ויגדילו את הסכוי לזכות בבחירות אמצע הקדנציה
  חשיבות הנושא של הסרת תביעת זכות השיבה עלתה בהסכמים עם הפלסטינים, התקווה של פרס היתה שכשתהיה להם מדינה משל עצמם, לדעתו הם יוכלו להמשיך לרצות מהבית בגדה.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: