הקריסה שלא ממשמשת לבוא

בגיליון אוגוסט של המגזין ליברל כתב הלל גרשוני על "תרמית הביטוח הלאומי".

בחברת ביטוח אתה מקבל רק אם אתה משלם. לא שילמת פרמיה – לא קיבלת. שילמת פרמיה גבוהה – קיבלת ביטוח מקיף יותר. בביטוח הלאומי בדרך כלל אין קשר בין התשלום לתקבול. אתה משלם לא לפי הכיסוי שאתה רוצה לקבל, אלא לפי ההכנסות שלך וסוג העבודה שלך. ואתה מקבל לרוב בלי קשר למה ששילמת.

עד כאן – אמת לאמיתה. הביטוח הלאומי אינו באמת ביטוח. זו תוכנית ממשלתית להענקת קצבאות שמשום מה, בשם הסירבול, הביורוקרטיה ומצג השווא, גם צירפו אליה אגף שעסוק בגביה ומיסוי. אפשר היה לבטל את העיסוק של הביטוח הלאומי בגביה ובמקום זאת להעלות את מס ההכנסה בכמה אחוזים, מה שלא היה מצריך תוספת כוח אדם.

מכאן גולש גרשוני לאמירה מפוקפקת מאוד, שלמעשה סותרת לחלוטין את הרישא.

זו מערכת קורסת. כיום נמצא הביטוח הלאומי בעודף של מיליארדים. אבל חישוב אקטוארי, הנסמך על כמות מקבלי הקצבאות העולם יחסית למשלמים, מתוך שבתוך כ-27 שנה הביטוח הלאומי יפשוט את הרגל.

מנקודה זו ממשיך גרשוני ומחדד את המסר באמצעות הביטויים "תרמית פונזי" ו"פראיירים".

האמת היא שתחילתו של המאמר שלו שהיא אמת צרופה, הסבירה מדוע סופו שגוי ומופרך. קצבאות הביטוח הלאומי הן חלק אינטגרלי מתוכניות התקציב הממשלתיות. הביטוח הלאומי מחובר למדינה ולמוסדותיה בעטיניו. הוא לעולם לא יפשוט רגל מאחר שלמדינה יש את מדפסת הכסף והיא תמיד תוכל להדפיס כסף כדי לממן את קצבאותיו. אם לפונזי המקורי הייתה מדפסת דולרים הוא לא היה פונזי אלא הנדיב הידוע.

יאמר גרשוני או מי מטעמו – נכון, אפשר יהיה להדפיס כסף, אבל לכסף לא יהיה ערך, אפשר יהיה להמיר מזוודת שטרות בנייר טואלט כמו בוונצואלה וכהנה וכהנה טענות מסוג זה.

בפועל אנחנו מצויים אחרי שנים של אינפלציה אפסית. השקל חזק ואילו בעיית יוקר המחיה לא נובעת מחולשתו אלא קשורה בקשר הדוק בעיקר למחסור בדיור וכנראה תישאר כך בשל הנתונים הדמוגרפיים. כל עוד גרעין התמריצים הקפיטליסטי יישמר, המצאות שונות ומשונות ימשיכו להפוך את החיים לזולים יותר. האייפון המדהים של שלשום יימכר בגרושים מחר ואוטומציה תקטין את עלויות העבודה (מי יודע אולי יום אחד כחלק מההתייעלויות אפילו יסגרו את אגף הגביה בביטוח הלאומי). בנסיבות אלו סביר להניח שממשלות, כמו ממשלת יפן מזה עשורים, רק יצטרכו להדפיס כסף בקדחתנות כדי למנוע לחצים דפלציוניים, ואין פסול בכך שחלק מהכסף יודפס עבור קצבאות הזקנים, הנכים והמובטלים של הביטוח הלאומי.

37 תגובות על ״הקריסה שלא ממשמשת לבוא״

 1. ושוב, אתה נשמע כמו ההזויים מהאוהלים בשדרות רוטשילד בת"א שהסבירו לכולם שפשוט צריך להדפיס כסף,
  "למדינה יש את מדפסת הכסף והיא תמיד תוכל להדפיס כסף כדי לממן את קצבאותיו". אולי אז שתדפיס עוד כסף ותיכנע לדרישות הנכים?
  ביטוח לאומי בהחלט יכול (ויגיע) לקריסה, ואכן, המדינה תזרים לו כספים, אבל את זה הציבור ישלם, בין אם ע"י העלאת מיסים ובין אם ע"י לקיחת הלוואות שתפגע קשות באזרחי המדינה.

  אהבתי

 2. ברור שאם תהיה עליה חדה ופתאומית בהוצאה על ביטוח לאומי יהיה בכך סיכון והדבר עלול לדרוש קיצוצים במקומות אחרים. אבל בנסיבות של התנהלות שגרתית לאורך שנים הדיבור על קריסה עתידית בפתח נשמע הזוי.

  אהבתי

 3. אמרתם שגם "קטיושות מעזה" זה דבר הזוי.
  נתניהו הבטיח העלאה שנתית קבועה בשווי מליארדי שקלים למשרד הביטחון (שמבזבז כספים בלי לתת עליהם שום דין וחשבון),
  נוסף על זה יש את כחלון שמנהל כלכלת בחירות מהרגע הראשון שנבחר ושופך כספי ציבור להאדרת שמו בלי הכרה,
  יש את הגרעונות של עשרות המליארדים של חברת החשמל, יש את משרד החינוך שמקבל עשרות מליארדים אף הוא (והתקציב ממשיך לעלות, למרות שהתמורה מתחת לכל ביקורת) וכו'. עם כל זה, יש מצב שהקריסה הכלכלית תגיע הרבה לפני שביטוח לאומי יקרוס.
  ולא, זה לא הזוי.

  אהבתי

 4. תמריץ. אחת הביקורות (הממש לא הוגנות) היא שכן יש אינפלציה שלא משתקפת במדד. כלומר מחירי הדירות בבעלות.
  אז מחישובים שאני ערוך כרגע בראש מנתונים שאני בערך זוכר (וכל אחד מוזמן לערוך התאמות עם הנתונים האמיתיים שיבדוק ) אבל מעריך שהנתונים שאציג מזכרוני קרובים מאד למציאות.

  אז ככה.
  בעשר שנים מאז משבר 2008 עלו מחירי הדיור בבעלות בכ 100 אחוז. כשנאמר שמחירי השכירות עלו בכ50 אחוז.
  מדד מחירי הצרכן עלה אולי באחוז מאז 2013 ובכ12 אחוז מאז 2008. כלומר נניח 1.1 אחוז ממוצע לשנה מאז 2008.
  אחוז מחירי השכירות מהממד הוא כ20%
  כך שאפילו אם ניקח את מחירי הדיור בבעלות(100) ונוריד את השכירות(50) נקבל עליית מדד דיור של כ50% אבל לעשור … שיוצא בערך 4% לשנה … כפול 20% מהמדד הכללי… ייצא פלוס 0.8 אחוז לשנה…
  פלוס 1.1% לשנה שיצא קודם… עדיין יוצא 1.9 אחוז לשנה…. שזה אין אינפלציה
  (ובטח ובטח שזה אין אינפלציה לעומת תחזיות אוסטריות)

  עכשיו … אם נוסיך לכך שבעשור 1998- 2008 לא היו כמעט עליות בדיור בבעלות אבל היו עליות בשכירות .כלומר שהיה אפקט הפוך בעשור זה אם כי לא בגודל זהה.
  בכל מקרה בערך ב1998-1999 עברו ממדידה של מחירי דיור בבעלות לשכירות כל שבטח אין פה קונסםירציות ממשלתיות וזה..
  (גם משום שהם לא ממש מתוחכמים שם אצלם).

  אהבתי

 5. העליה במחירי הדיור שנגרמה מהירידה בריבית לא יכולה בשום פנים להיחשב כעליה במדד כי מבטאת באותו זמן ירידה בהוצאות המשכנתא.

  אהבתי

 6. לא יודע/זוכר איך הם מודדים שם בדיוק…
  אבל נראה שאני מסכים עם מה שאתה אומר (וגם זוכר במעומעם מאמר של פרופסור מואב על כך)…
  כלומר בגלל שהמחירים עלו משלמים יותר על המשכנתא אבל מתוך זה משלמים פחות על הריבית כך שבערך העליה הזו מקבילה(אפילו אם גבוהה במקצת) לעליה במחירי השכירות.

  ובכל מקרה גם בתסריט הקיצוני שהצגתי … אין ממש אינפלציה.

  Liked by 1 person

 7. תמריץ,
  זה המקום להזכיר שרבין שדפק אותנו עם אוסלו דפק אותנו גם עם הביטוח הלאומי כשביטל את קצבת יוצאי צבא וגרם לכך שהערבים לוקחים את רוב כספי הביטוח הלאומי. מה שצריך להוסיף לחוק הלאום זה לא סעיף שוויון שאותו בית המשפט מעקם כרצונו אלא סעיף "יתנו יקבלו…", סעיף כזה יציל את הביטוח הלאומי, ירגיע את הדרוזים וישמח את הבבונים. והערבים? שילכו לשתות את המים של עזה.

  אהבתי

 8. תמריץ, בעניין אחר אך מקביל, ברשותך אני רוצה להזכיר ש (מגלובוס) ========
  פרופ' מריו בלכר, הכלכלן היהודי הבכיר שמועמד לתפקיד נגיד הבנק המרכזי, הודה כי התאוריה הכלכלית שעליה גדל עומדת במבחן הגדול בתולדותיה. בלכר, בוגר מובהק של אסכולת שיקגו של מילטון פרידמן, ציין בדבריו את הדפסת הכסף בהיקף של טריליונים שביצעו הבנקים המרכזיים בארה"ב, האיחוד האירופי ויפן (באמצעות תכניות ה-QE). לדבריו עם התערבות כזו אינה מחוללת אינפלציה, [הדבר סותר ואולי אף מפריך את התאוריה הכלכלית הקלאסית.]
  =========
  ואת הגדרת קמיליה על כל בני האדם (שלדידך חבל להתווכח עליה וכל ויכוח הוא בזבוז זמן)

  "כנראה לכולם יש אינטרס או הטייה אידיאולוגית לעוות את תיאור המציאות לאחד הצדדים."
  ==========
  אז כנראה שלפרופסור מריו בכלר יש אכבר אינטרס והוא בא מאכבר אידיאולוגיה … אבל בשל הרוח המדעית שכנראה חונך עליה אמר לעיל את שאמר ועל כך הוא ראוי לשבח.

  Liked by 2 אנשים

 9. י.ד.,
  הןגש בג"ץ נגד קיצבה שווה ששולמה על ידי הממשלה לתלמידי "תורתו אומנותו". בג"ץ דחה את העתירה בנימוק הלא יאמן (בימינו) שהממשלה רשאית לעודד לימוד תורה. קיצבת יוצאי צבא שולמה על ידי הביטוח הלאומי (כמו תשלום עבור מילואים) מכח חוק חיילים משוחררים ולא כתשלום שמקורו במוסד לביטוח לאומי. ממשלת רבין גם חוקקה את חוק הביטוח הלאומי לאחר שביטלה את קצבת יוצאי צבא, כל זאת בנוסף לתופינים רבים שחילקה לערבים לאחר שחברו למפאניקים ביצירת גוש חוסם.

  אהבתי

 10. אני זוכר את דבריו של אלן גרינספיין נגיד הבנק המרכזי לשעבר עוד לפני המשבר הפיננסי חסידו המושבע של מילטון פרידמן ..
  הוא זה שאמר בעת פרוץ המשבר שהשוק החופשי נכשל בתפקידו כמי שיודע לרסן ולישר גיבנת מלאכותית פחות או יותר לא מדייק
  אבל העיקרון ברור כלכלה קפיטליסטית התרסקה אין יותר כלכלת שוק בשום מקום בעולם אולי בג'ונגלים בברזיל עדין זה קיים..
  כל זמן שאין אינפלציה הרסנית ומסוכנת צריך להדפיס חוב או כסף ורצוי כמה שיותר אחרת כלכלת העולם תהפוך
  לדיפלציונית וזה מצב חמור פי כמה מאינפלציה..היום אנחנו עדים לניהול מאוד מוצלח של מדיניות כלכלית בארה"ב הורדת המיסים
  ממריצה את הפעילות הכלכלית ובוול סטרית חוגגים צריך להצדיע לנשיא עם "ביצים של שור" הוא לא טכנוקרט לשעבר
  הוא בא מעולם העסקים ויודע מה דרוש לעסק טוב והוא פועל בהתאם.. החוב הלאומי באמריקה עבר את שני הטריליונים של דולרים
  אז מה מי מת..?

  אהבתי

 11. אוף טופיק,

  השפעות גלי ההגירה הלא חוקית לקליפורניה על ויקטור דיוויד הנסון.
  הוא נאלץ למכור את בית משפחתו מזה 5 דורות ולברוח.

  הוא מבכה את קץ העידן בו מטרת העל של המוני המהגרים (החוקים) לארה'ב הייתה להתערות בתרבות האמריקאית ולהשתלב בתוכה. תופעה שפסקה כאשר רובה המכריע של ההגירה לאזור היא בלתי חוקית ומגיעה מתרבות אחת בלבד.
  בתרגום למונחים ישראליים – הוא מתגעגע לתקופה בה פעלה מדיניות "כור ההיתוך" (ולא מדיניות הרהבת "סלט", לפיה מאוד רצוי וחשוב שכל רכיב ורכיב ישמור על זהותו הייחודית המובחנת).

  תחילת הפוסט:
  : A Nation-State Of Immigrants
  The Diversity Of Illegal Immigration
  by Victor Davis Hanson

  I live on a farm beside a rural avenue in central California, the fifth generation to reside in the same house. And after years of thefts, home break-ins, and dangerous encounters, I have concluded that it is no longer safe to live where I was born. I stay for a while longer because I am sixty-five years old and either too old to move or too worried about selling the final family parcel of what was homesteaded in the 1870s.

  Rural Fresno County used to be one of the most ethnically diverse areas in the United States. I grew up with first-, second-, and third-generation farmers—agrarians of Armenian, German, Greek, Mexican, Japanese, Portuguese, Punjabi, and Scandinavian descent.

  Race and ethnicity were richly diverse; yet assimilation was the collective shared goal—made easier because immigration was almost entirely a legal and measured enterprise. No one much carried for the superficial appearance of his neighbors. My own Swedish-American family has intermarried with those of Mexican heritage. My neighbor’s grandchildren are part white, Japanese, and Mexican. The creed growing up was that tribal affiliation was incidental, not essential, to character. …"

  https://www.hoover.org/research/diversity-illegal-immigration

  Liked by 1 person

 12. תמריץ,
  ברשותך עוד חפירה בנושא הדמוגרפיה של האיי קיו.
  על פי הנתונים הדמוגרפיים של הבחירות האחרונות התפלגות הצבעתם של גברים לבנים בוגרי אוניברסיטה היתה 53% לטראמפ לעומת 39% לקלינטונית. אצל הכהים בוגרי אוניברסיטה (אין חלוקה מגדרית בסקר) הצביעו 21% לטראמפ לעומת 74% לקלינטונית. האם ניתן להסיק מנתונים אלו שלכהים יש איי קיו גבוה משל הלבנים?
  https://edition.cnn.com/election/2016/results/exit-polls

  אהבתי

 13. שמאלנים יותר אינטליגנטיים אבל זה לא אומר אצלנו בארץ שמצביעי הרשימה המשותפת זכו בנובל אחד אחד. בהינתן שוויון ביתר התחומים כגון גזע, מידת דתיות ועוד, הבדל באייקיו מושך חזק שמאלה.

  אהבתי

 14. לדבריך לא חשוב שרוב הגברים המשכילים הלבנים הצביעו לטראמפ, מה שקובע הוא למי רוב הגברים הלא משכילים הצביעו. או במילים אחרות לא חכמת ההמונים המשכילים קובעת אלא חוכמת ההמונים הנעבכים

  אהבתי

 15. תמריץ כתב: שמאלנים יותר אינטליגנטיים אבל זה לא אומר אצלנו בארץ שמצביעי הרשימה המשותפת זכו בנובל אחד אחד. בהינתן שוויון ביתר התחומים כגון גזע, מידת דתיות ועוד, הבדל באייקיו מושך חזק שמאלה.
  כך מידת דתיות אצל יהודים יש לך נתונים על זה בציבור הדתי לאומי? אין לי נתונים אבל הרושם שלי הוא שאם תקח את כל בעלי האיי קיו מעל 115 בציבור הדתי לאומי ותבדוק כמה אחוזים מהם בשמאל וכמה בימין אני חושב שיהיה רוב מוחץ לימין
  גם בארצות הברית – כך מידת דתיות גבוהה (אוונגליסטים קתולים מוסלמים … מאותו גזע אנגלוסכסי) כך את כל אלו עם איי קיו מעל 115 כמה מהם בימין וכמה בשמאל?!

  אהבתי

 16. משה, כוונתי שאם בקרב דתיים עם 100 אייקיו יש 95% ימניים אז בקרב דתיים עם 130 אייקיו יש רק 85%. ובאמת מפלגת מימד בזמנו נהנתה מתמיכה באליטה האקדמית הדתית.

  אהבתי

 17. א. תיקון טעות נפוצה בישראל: רוב מצביעי הרשימה הערבית משותפת אינם שייכים לשמאל כפי שגם רוב מצביעי דגל התורה והאגודה אינם שייכים לימין.
  אזרחי ישראל הדוגלים באידיאולוגיה של האחים המוסלמים (הרשימה האיסלמית) די דומים בעמדותיהם הפוליטיות והכלכליות לחרדים היהודיים. שניהם אפילו אנטי ציוניים.
  מצביעי בל'ד, הלאומניים הקיצוניים, למעשה מזדהים עם עמדות מצביעי עוצמה לישראל – אם כי בכיוון ההופכי. כלומר בהיבט המדיני שניהם ימניים.
  גם הערבים וגם החרדים יתפסו ליברליזציה כלכלית, קיצוצי מיסים, הפחתת שרותים ממשלתים וקיצוץ בקצבאות – כאיום משמעותי על המשך התנהלותם. כלומר, בהיבט הכלכלי שניהם שייכים לשמאל.

  לא ברור לי איך זה אמור להשפיע על האינטליגנציה המיוחסת להם.
  האם האינטליגנציה אמורה להימצא במתאם לימין vs שמאל – מדיני או כלכלי או הממוצע שלהם?

  ב. מכיוון אחר – סרטון תמציתי להפליא על הסיבות ל"התאבדותה" של אירופה.
  מאוד מומלץ.
  6 דקות בלבד, ואפילו עם כתוביות בעברית. תמורה מעולה לזמן הצפייה.

  לאחר הצפייה בסרטון ניתן להרהר בשאלה האם מי שמובילים את יבשת אירופה לאובדנה ולחורבנה (כלונר השמאל האירופי, המחזיק כעת בשלטון במדינות המובילות את האיחוד) יכול בכלל להיתפס כאינטליגנטי.
  אם כן: שם התואר "אינטליגנטי" יהפוך בעיני לשם גנאי מפחיד.

  http://www.zavitaheret.com/ההתאבדות-של-אירופה

  Liked by 1 person

 18. תמריץ
  מה המשמעות של 'יותר אינטלגנטי' במובן שאתה כתבת? במובן שאני כתבתי שרוב החכמים בדעה א אז למתבלט זו נותן סבירות שדעה זו נכונה. אבל לדבריך שהאיי קיו עולה אחוז תומכים בא' יורד מ95% ל85% ובהתאמה אחוז התומכים בב' עולה – מה המסקנה הנובעת מזה? נתת לזה שם 'תומכי ב – יותר אינטלגטנים' אבל חוץ מהתואר היפה שנתת איזה מסקנה הגיונית יוצאת מכאן? (זה בעצם מה שחייל זקן שאל בסופו של דבר אם רוב החכמים אומרים משהו אז בגלל שיש רוב יותר גדול של טיפשים שגם אומרים את זה לא נאמר שדברי רוב החכמים סבירים יותר ממיעוט החכמים?!)

  אהבתי

 19. תמריץ,
  ראשית אני שמח להודיע לך שנוסף לך עוד חייל זקן אם כי הצבע הכחול מעיד שמדובר בנראה בטייס.
  אם נשווה להצבעה של הכהים נראה תמונת ראי לזו של הלבנים. אחוז המצביעים הכהים שאינם אקדמאים לקלינטונית גבוה מזה של המצביעים הכהים האקדמאים. לשיטתך יש כאן הוכחה שהאיי קיו של הכהים חסרי ההשכלה גבוה מזה של הכהים האקדמאים?

  אהבתי

 20. אני לא מכיר את הנתון שציינת, שבקרב לא לבנים התמיכה בקלינטון יורדת עם ההשכלה, ולמען האמת נשמע לי מפוקפק.

  אהבתי

 21. זה שאנשים אינטליגנטיים תומכים בעמדה מסוימת לא בהכרח אומר שהיא נכונה יותר. יש להבדיל בין עמדות בנושאים חדשים אבולוציונית כמו למשל מדיניות מוניטרית שבהם אינטליגנציה מועילה לבין תחומים אחרים שבהם השפעתה מעורבת כי מדכאת אינסטינקטים קדומים נחוצים אבולוציונית.

  אהבתי

 22. תמריץ,

  כתבת:
  > זה שאנשים אינטליגנטיים תומכים בעמדה מסוימת לא בהכרח אומר שהיא נכונה יותר. יש להבדיל בין עמדות בנושאים חדשים אבולוציונית כמו למשל מדיניות מוניטרית שבהם אינטליגנציה מועילה לבין תחומים אחרים שבהם השפעתה מעורבת כי מדכאת אינסטינקטים קדומים נחוצים אבולוציונית.

  תשובתי:
  1) איך אנשים נחשבים אינטילגנטים אם הם בוחרים באפשרות הלא נכונה בנושאים הישרדותיים אבולוציוניים? מה בדיוק אינטליגנטי בזה? למות כשהצדק לצידך ? לחיות ולהילחם עוד יום נשמע לי אינטילגנטי הרבה יותר. נראה לי שהפרק ההישרדותי חסר בבחינה.

  2) בוא נדבר על נושא אנקדוטלי אחר – אם נניח שהמבחן הפסיכומטרי ומבחני הבגרות מייצגים גם הם אינטילגנציה, ואם נניח שלתלמידי הפקולטות למדעים מדוייקים והנדסה נדרש סף כניסה יותר גבוה, ואם נוכיח שיש יותר ימניים בפקולטות הללו, לעומת מדעי הרוח והחברה, האם זה לא אומר שהימניים דווקא יותר אינטילגנטים?

  3) דבר שמחזיר אותי למדידת אינטילגנציה,מי מודד זאת בעצם? האם אלו לא אותם אנשי מדעי הרוח והחברה באוניברסיטאות שידועים בהטיות מסויימות? (לדוגמא, ויתור עם הפרק ההישרדותי בשאלות)

  אהבתי

 23. 3718,
  אשמח אם תציע שאלות שיוכלו להיות בפרק ההישרדותי. אינטליגנציה היא על אמיתות לוגיות. לא על אינסטינקטים שהוכיחו עצמם מועילים במיליוני שנים של אבולוציה. האדם היותר ברברי אינו מצויד בגוף של ידע לוגי כלשהו, הוא פשוט חש בתוכו את האינסטינקטים שהועילו לאנושות לאורך אינספור דורות של ניסוי ותעיה.
  גם במדעי הטבע שיעור המדענים השמאלנים נמוך מאוד.
  https://www.huffingtonpost.com/2009/07/10/only-six-percent-of-scien_n_229382.html

  בכל מערכת בחירות של מדינה כלשהי יש נושאים שבהם אינסטינקטים אבולוציוניים יכולים לשנות את החלטות הבחירה. לפעמים זה לטובה. לפעמים זה לרעה. הבה נחשוב על הבחירות לכנסת. המצביע היותר ברברי בנפשו יהיה מחובר יותר לדרכים הישנות, הפראיות והאכזריות, שבהם בני אדם התמודדו מול אויבים כמו הפלסטינים. מצד שני לא יהיה לו שמץ מושג איך מתמודדים עם לחצים בינלאומיים ואמנת ז'נבה, דברים חדשים אבולוציונית.

  אהבתי

 24. תמריץ צודק.
  והוכחה נוספת שעליה באייקיו והבנת אמיתות לוגיות אינה משפיעה על נכונות עמדה פוליטית וכלכלית היא שמאז צ'רצ'יל מספיקה כבר רק שיחה של דקה וחצי עם בוחר המומצע להוות הטיעון הטוב ביותר נגד דמוקרטיה….. (ותחשבו שחצי מהבוחרים טיפשים יותר מהממוצע).

  אהבתי

 25. תמריץ,

  לא דברתי על מרצים באוניברסיטה, דיברתי על סטודנטים. במדעים מדוייקים והנדסה מי שנשאר באוניברסיטה אחרי תואר 1 אלו האנשים שלא מצאו עבודה בתעשייה,או שלא אוהבים לעבוד בתעשייה. אלו אנשים שהחממה האוניברסיטאית מתאימה להם יותר מבחינה אישיותית, ולאו דווקא האינטילגנטים ביותר. במידה מסויימת זה נכון גם לגבי מדעי החברה והרוח. האם ההטיה האישיותית הזו לא גורמת גם להטיה במסקנות שלך?

  לגבי הנושא ההישרדותי, אתה מדבר על אינסטינקטים, ואני מדבר על ערכים והגיון . החרדים פועלים מתוך אינסטינקט כאשר הם עושים הרבה ילדים? לדעתי לא. יש פה החלטה לוגית של המנהיגות לחדש את הקהילה החרדית ועולם הישיבות אחרי השואה.
  מדוע מי שחושב על טובת עצמו בלבד, ולא על טובת הקהילה שלו, נתפס בעיניך כיותר אינטילגנט?

  > מצד שני לא יהיה לו שמץ מושג איך מתמודדים עם לחצים בינלאומיים ואמנת ז'נבה, דברים חדשים אבולוציונית.

  האם בנימין נתניהו לא מתמרן יפה בסיטואציה הזו? האם הוא לא ימני?
  אגב, במושגי ימינו גם בן גוריון היה נחשב ימני

  Liked by 1 person

 26. תמריץ,
  הנתון שאתה לא מכיר מופיע בסקר. 72% מהכהים האקדמאים הצביעו לקלינטונית לעומת 76% כהים לא אקדמאים
  non-whites college grads
  13%
  72% 22% 6%
  non-whites no degree
  16%
  76% 20% 4%
  24558 respondents

  אהבתי

 27. תמריץ – לגבי סין והאויגורים, מאוד לא השתכנעתי. העולם המוסלמי אדיש במידה מסוימת (לא לגמרי) לסין כי הוא מבין שזה קרב אבוד. לא כי היא אכזרית, אלא כי היא חזקה. הטענה שיחסו לישראל יהיה טוב יותר אם היא תהיה אכזרית כמו סין לא משכנעת, והראייה היא מיאנמר: הצבא המיאנמרי נהג במוסלמים שלו ב"עדינות" בערך כמו זו של הסינים, אבל הוא לא נהנה מהעוצמה (הכלכלית, הצבאית והדיפלומטית) הסינית. אז כל מיני ארדואנים ונג'יב־רזקים למיניהם חשבו שיש להם סיכוי להרוויח כמה נקודות מניגוח שלהם, כמו שהם חושבים לגבי ישראל.

  מי שרוצה ללמוד משהו מהמצב הסיני, השיעור החשוב לדעתי הוא: הרוויחו המון כסף, חזקו את הצבא, נהלו מדיניות חוץ חכמה לקידום האינטרסים הלאומיים.

  Liked by 3 אנשים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: