הגירה? ההמונים יודעים את האמת

הנשיא טראמפ לאחרונה טען שהפשיעה בגרמניה עלתה בעקבות גל ההגירה המוסלמי למדינה והותקף בידי העיתונות הליברלית ואנשי האקדמיה שטענו שלא הייתה עלייה כזו. בפועל העלייה בפשיעה היא לא בהכרח גדולה כמו שמדמים אנשי הימין מתנגדי ההגירה, אבל האמת הפשוטה והאינטואיטיבית היא שהגירה מארצות מוסלמיות אכן גורמת לעליה בפשיעה. ברם, כפי שאמר ג'ורג' אורוול:"נדרש מאמץ מתמיד לראות את מה שמתחת לאף".  אפשר לעצב שאלות סטטיסטיות כך שיספקו את התשובה הרצויה, גם אם היא לא משקפת אמת. מדגימים זאת  הנתונים שדווחו פעם לפיהם האריתראים בדרום תל אביב מבצעים פחות פשעים מהממוצע. נתונים אלו אפילו צוטטו, אמנם במידה של הסתייגות, בפסיקת בית המשפט העליון בנושא המסתננים. כל אחד שלא סונוור לחלוטין בידי תקינות פוליטית מבין שאלו נתוני שווא שקריים, אבל לאקדמאים בעלי נטייה ליברלית יש דרכים להגיע לנתונים הרצויים להם, לפחות בהקשרים מסוימים ועל בסיס סט נתונים מוגבל ובפרט כאשר האוכלוסיה הנחשדת כגורמת פשיעה או צרות אחרות מהווה עדיין אחוז קטן מהאוכלוסיה בכללותה, כך שקשה לאסוף לגביה נתונים מהימנים ויציבים.

ישנו תת זרם באקדמיה, קטן במספר אנשיו ובתהודה התקשורתית שהוא מקבל, אך משמעותי מבחינת יכולתו לספק נתונים מעניינים המבוססים על סטטיסטיקות אמינות, שעורך מחקרים דווקא כדי להוכיח שהאינטואיציות הבסיסיות שיש לאנשים והסטריאוטיפים שהם מגבשים אינם רחוקים מהאמת. לקבוצה זו שייך מחקר מדנמרק, שהראה ממצא מעניין – שילוב של כוחם של סטריאוטיפים ושל חוכמת ההמונים. אנשים מנבאים יפה על סמך סטריאוטיפים מאילו ארצות יבואו מהגרים שיהיו נתמכי סעד ומאיזה ארצות יבואו מהגרים שלא. לדנים שהשתתפו במחקר היה ברור שסומלים, אפגנים ועיראקים יככבו בצמרת נתמכי הסעד בארצם, והם צדקו. ניבויים של יחידים לא היו מדויקים במיוחד, אבל הממוצע המשוקלל של הניבויים היה ממש מדויק ברמה יפה, "חוכמת ההמונים". פה ושם היו טעויות. העריכו יותר מדי ישראלים (בפועל יורדים מישראל כן שותים את הרווחה הדנית, ברמה אחת עם האתיופים, הפקיסטנים ואלו מאוגנדה). המעיטו בערך המהגרים ההודים (כנראה השגיאה הרגילה לגביהם – הודו הרי כל כך ענייה והמהגרים ממנה כל כך לא).

בני אדם מחונכים לתעב סטריאוטיפים, אבל מפרספקטיבה אבולוציונית תיעוב סטריאוטיפים הגיוני כמו לתעב את תפקודו של עמוד השדרה. האחד קוגניטיבי והשני פיזיולוגי, אבל שניהם מנגנונים שיוצרו בידי מנגנון הברירה האבולוציוני כדי לתת לבני אדם כלים לשרוד טוב יותר.

על פי המחקר הדני, השקפה שמרנית ולאומית עזרה לאנשים לדייק יותר בהערכותיהם בשאלה איזה מהגרים מאילו ארצות יהפכו לנתמכי סעד, אבל במידה מסוימת. החל מרמה מסוימת האיבה למוסלמים עיוותה את ההערכות והביאה להגזמה. לכן נראה שתומכי מפלגת הימין צדקו יותר מתומכי השמאל, אבל צדקו גם יותר מתומכי מפלגת הימין הקיצוני. אני חושב שהממצאים האלו משקפים יפה את העובדה שנתוני אמת לגבי ההשלכות של הגירה מהעולם המוסלמי ומאפריקה נמצאים בדרך כלל באמצע בין הגזמות גרוטסקיות מצד ימין (אף שלעתים האמת כן נדמית כמו הגזמה גרוטסקית) לבין גישת "לא אירא רע" של ליברלים הטומנים ראשם בחול.

40 תגובות על ״הגירה? ההמונים יודעים את האמת״

 1. א. למיטב זכרוני, "הנתונים שדווחו פעם לפיהם האריתראים בדרום תל אביב מבצעים פחות פשעים מהממוצע. נתונים אלו אפילו צוטטו, אמנם במידה של הסתייגות, בפסיקת בית המשפט העליון בנושא המסתננים." – נכתבו בדו'ח רשמי של מרכז המחקר והמידע של הכנסת.

  מאוחר יותר התבררה השיטה לפיה הגיעו ל"נתונים" הנ'ל.
  1. הם התייחסו *רק* להכרעות בתי משפט שקבעו שהאחראי לפשע ממסוים הוא מהגר/ת.
  אבל בגין רוב מקרי הפשיעה של מהגרים אפילו לא מוגשת תלונה למשטרה. קשישים ונשים שמפחדות לצאת לרחוב אחרי רדת החשכה – אינם מגישים תלונות למשטרה. הם מסתגרים בבתיהם.
  אפילו במיעוט מהמקרים שבהן מוגשת תלונה – הפרקליטות לא נוטה להעמיד לדין. בין השאר בגלל בעיות זיהוי. במסדרי זיהוי – ללבנים קשה יחסית להבחין בין אפריקאים מאותו מוצא אתני.
  מכאן, שאישומי מהגרים בבתי משפט אינם מהווים אפילו את קצה קצהו של קרחון הפשיעה.

  2. הם לא התייחסו רק לפשיעה בדרום תל אביב (ובמובלעות מהגרים אחרות כמו אילת) אלא לפשיעה בכלל הארץ.

  3. הם הכניסו לחבילת "חסרי האזרחות הישראלית" לא רק את הגברים מאתיופיה, אריתריאה ושאר מדינות אפריקה אלא גם את המוני הנשים הפיליפיניות (והאחרות) העובדות בישראל בעיקר בסיעוד. כולל מטפלות בקשישים בעפולה.
  ברור שתרומת המוני נשים אלו לפשיעה – נמוכה משמעותית מהפשיעה הכלל ישראלית.

  1+ 2 + 3 = חסרי האזרחות, כולל גם את האריתראים בדרום ת'א, מבצעים פחות פשעים, שהוכחו בבתי המשפט, מהממוצע הישראלי.

  ב. "כל אחד שלא סונוור לחלוטין בידי תקינות פוליטית מבין שאלו נתוני שווא שקריים, אבל לאקדמאים בעלי נטייה ליברלית יש דרכים להגיע לנתונים הרצויים להם."
  ——–
  כפי שאכן הסתבר לאחר שבוררה זהותו, ועמדותיו הפוליטיות, של מחבר דו'ח "המחקר" הנ'ל של מרכז המחקר והמידע של הכנסת.
  בעיני זו לא טעות תמימה של מסונוורי התקינות הפוליטית -אלא נסיון הונאה מודע.
  אם כי בדרגת חומרה נמוכה יותר מהמשטרה ורשויות הרווחה באנגליה שהתאמצו לטייח את מעשי כנופיות פשיעה מוסלמיות שתקפו מינית המוני נערות וצעירות אנגליות.
  כנראה החשש מלהצטייר כ"גזען" ו/או לפרסם מידע שעלול לעורר תגובות גזעניות – מצדיק בעיניהם את כל הנסיונות להונות את הציבור ולטייח את האמת.

  מכאן שכל הטוענים עכשיו בתוקף שהפשיעה בגרמניה לא עלתה משמעותית בעקבות גל ההגירה – חשודים בעיני כנוכלים וכרמאים. לא כסתם טועים תמימים.

  Liked by 1 person

 2. לא התכוונתי להגיד אחרת. אכן נדרש מאמץ לשם טיוח. מה שכן, יש מצב טבעי שבו כאשר אחוז מאוד קטן מהאוכלוסיה (גברים צעירים מהגרים שזה אולי שליש מציבור המהגרים בכללותו שהוא כשלעצמו עדיין אחוז קטן בגרמניה ובארצות אחרות) בולט במשהו, זה עדיין לא מטלטל מהקצה אל הקצה את הטבלאות של סטטיסטיקת הפשיעה במדינה כולה. פרט אולי לפשעים אנטישמיים ולטרור שלרוב היו ממש נדירים לפני גל ההגירה.

  אהבתי

 3. ואל תשכח את התקיפות מיניות של נשים מהטרדות מיניות ועד מעשים מגונים ומעשי אונס.
  הן התגברו משמעותית בכל הארצות שקלטו המוני מהגרים מארצות שבהן נשים לומדו שלא כדאי להן להעז לצאת מפתח ביתן ללא ליווי גברי ו/או בלי ללבוש אוהלים שיכסו אותן מקצה השיער ועד הקרסולים.

  אהבתי

 4. According to Brå, the number of reported rapes in Sweden increased by 34 percent in the decade between 2008 and 2017. 
  לכאורה ההסבר מתבקש אבל תנודה כזו יכולה, תיאורטית או לא, לקרות בתוך אוכלוסיה ללא הגירה.

  אהבתי

 5. תמריץ,
  עזוב אותך מאקדמאים קפוצי תחת. אצלנו הבבונים לא צריך דיסרטציה כדי לראות שהקפידא של מירי רגב על מסי עובדת

  Liked by 2 אנשים

 6. חייל זקן,

  > עזוב אותך מאקדמאים קפוצי תחת. אצלנו הבבונים לא צריך דיסרטציה כדי לראות שהקפידא של מירי רגב על מסי עובדת

  בבונים או לא, פסיכולגיה מהווה גורם משמעותי בכדורגל

  רונלדו אמר בראיון לפני יומיים שהוא שומר על הזקן הצרפתי שלו, כי הוא חושב שבזכותו הבקיע גולים

  ובוא לא נתחיל לדבר על תחתוני מזל, או דברים בסגנון 🙂

  גם אם נשים השטויות האלו בצד, עצם זה שמסי ביטל הביקור בגלל לחצים עליו מראה שהוא לא עמיד בלחצים

  אהבתי

 7. 3718'
  מרוקולוגיה קודמת לפסיכולוגיה. מסי קיבל טיפול בינוני. קפידא זה יותר חזק משחור אבל עדיין רחוק מפולסא-דנורא. אמל"ק – אל תותיר אחריך מרוקאית עצבנית.

  אהבתי

 8. לתמריץ.
  כתבת: " the number of reported rapes in Sweden increased by 34 percent in the last decade between 2008 and 2017.
  לכאורה ההסבר מתבקש אבל תנודה כזו יכולה, תיאורטית או לא, לקרות בתוך אוכלוסיה ללא הגירה."

  הסברים סבירים יותר מאשר ההגירה המונית לקפיצה של 34% בעשור אחד במקרי האונס הם …,? ? ?
  (התנגשות שוודיה עם אסטרואיד ענק שקוף שקיומו נשמר בסודיות? תופעת היפנוזה המונית ששינתה בזמן קצר להפליא את כל מערכות התרבות, האמונה וההתנהגות של אוכלוסיית שבדיה? …)
  נראה לי שהמשפט שלך "ההמונים יודעים את האמת" נכון להפליא גם בהתייחסות לעלייה המטאורית בתקיפות המיניות.

  ################################

  מצטרפת להמלצה על הכתבה על עזה בידיעות אחרונות.

  היא כוללת בשורה רעה ובשורה טובה.

  הבשורה הרעה היא שהעזתים עדין לא קלטו את הרעיון שיש להם אחריות לגורלם.
  לדוגמא את התפיסה שקים איזשהו קשר בין עוניים, צפיפותם ווהמחסור שלהם במי שתייה מתוקים, לבין רמת הילודה שלהם.
  הם מצפים ש"מישהו" ידאג לכל מחסורם. שבלי כל קשר להתנהגותם, ולשפע מעשי הטרור המוצדקים (לתפיסתם) שלהם – שהישראלים והמצרים עוד יסכימו להעסיק אותם, ולספק להם מים, חשמל ושירותי בריאות.

  הבשורה הטובה בכתבה היא שהם כנראה מתחילים לקלוט שלא יצליחו לנצח את ישראל ולחזור לאדמות סביהם. טוב איחור של 70 שנה מאיחור של 170 שנה

  לטעמי משפט המפתח של הכתבה הוא: " אסאם חאמד, מיוזמי ומארגני "צעדות השיבה", לא מפקפק לרגע בזכותם של הפליטים לחזור למקומות שמהם גורשו או ברחו הסבים והסבתות שלהם ב־1948. "המטרה שלנו היא לשוב למולדתנו. לשוב וזהו", מצהיר חאמד. אבל מדובר בעיקר בהצהרות. במציאות הקיימת ברצועת עזה, שלאורכה ולרוחבה הסתובבתי במשך שבוע, הרבה אנשים היו מסתפקים באישור עבודה בישראל. אחרים מודים שעם כל הכבוד לזכות השיבה, ברגע שהשערים ייפתחו הם יהגרו לאירופה, לטורקיה או למדינות המפרץ. …"
  מוטיבציה שישראל הייתה אמורה להשתדל לעזור להם לממשה.

  אהבתי

 9. אגב לפעמים סטטיסטיקות משתנות בחדות בלי הסבר. בתחילת 2017 הייתה עליה גדולה בתמותה של ערבים בתאונות דרכים ובתחילת 2018 צניחה. לכן העיתונים מדווחים לאחרונה שב-2018 יש ירידה בהרוגים בכבישים.

  אהבתי

 10. "בני אדם מחונכים לתעב סטריאוטיפים, אבל מפרספקטיבה אבולוציונית תיעוב סטריאוטיפים הגיוני כמו לתעב את תפקודו של עמוד השדרה. האחד קוגניטיבי והשני פיזיולוגי, אבל שניהם מנגנונים שיוצרו בידי מנגנון הברירה האבולוציוני כדי לתת לבני אדם כלים לשרוד טוב יותר."

  תמריץ,
  לתיעוב, אין כלום עם מנגנון הברירה הטבעית.
  האבולוציה עובדת ברמת הגן או המין. מה שאתה לא נולד איתו – הוא תוספת שאתה לומד מהסביבה ולפיכך תלוי מקום, זמן והקשר. בשר צבים מתועב בעייני. אצל חלק מהצרפתים מדובר במעדן של ממש. ל"חינוך" אין שום קשר עם מנגנון הברירה הטבעית.

  לספרדים שכבשו את אמריקה היו בוודאי סטראוטיפים, לא מחמיאים במיוחד, על האוכלוסייה המקומית. מאידך, קיום יחסי מין עם הנשים המקומיות – תרם להפצת הגן "הספרדי" בעולם. הישג גדול מבחינה אובוליציונית!

  מספר התרנגולות בעולם היה קטן לאין-שיעור אלמלא האדם *בחר* לגדל אותן לצורך מאכל בשר וביצים. מבחינת התרנגולת הבודדת, מדובר בהרעה בתנאים. מגדלים אותה בלול צפוף ותוחלת חייה קוצרה. אבל מבחינת המין "תרנגול" – מדובר בהישג אבולוציוני.

  אהבתי

 11. המנגנון ליצירת סטריאוטיפים הוא בבירור מנגנון קוגניטיבי מולד שיודע להקיש מהפרטים אל הכלל כי זה מועיל לעשות כך.

  אהבתי

 12. בקיצור: הליברלים אומרים "אסור להכליל". האבולוציה של המוח שלנו אומרת, לעומת זאת, אתה חייב להכליל כדי לשרוד.

  אהבתי

 13. מסכים עם קמיליה
  צריך לפתוח קו שאטלים ימי בין עזה לאירופה. תעודות הפליט של אונר"א מחייבות את האירופאים לקלוט אותם שם.
  זה לא נראה טוב תקשורתית, אפילו שזה לא גירוש אלא רק פתיחת אופציה בפני מי שמעוניין בכך, אבל די סביר מבחינה מבצעית.

  אהבתי

 14. ברור שנמאס אבל הם עדיין כבולים משפטית ותרבותית לחובת קליטת פליטים. צריך לאתגר אותם

  אהבתי

 15. תמריץ,
  אתה מבלבל בין סטראוטיפ (דעה קדומה) לבין הסקת מסקנות מהפרט אל הכלל (אינדוקציה).

  כמעט כל היצורים החיים משתמשים באינדוקציה כדי ללמוד על הסביבה. כדי ללמוד שהאש מסוכנת מספיק להיכוות פעם אחת (אצל מטומטמים, פעמיים). אין טעם לחזור על הניסוי שוב ושוב.

  אבל לסטראוטיפ שיש ללא מעט לא-יהודים על יהודים, אין כלום עם הקשה מהפרט אל הכלל – מפני שחלק גדול מהם *מעולם* לא פגש יהודי.

  אהבתי

 16. המנגנון ליצירת סטריאוטיפים הוא העניין כאן. הוא בסך הכול עובד יפה.
  הסטריאוטיפים עצמם יכולים להיות נכונים או שגויים, תלוי בהרבה נסיבות. אבל באופן כללי מחקרים כמו זה שתיארתי ברשומה מראים שהם נוטים להיות נכונים במידה מפתיעה, ובפרט אם אתה עושה ממוצע מסטריאוטיפים של הרבה אנשים ומקבל איזושהי "חוכמת המונים". זאת בעוד שהתרבות הכללית מכוונת אותנו לתעב סטריאוטיפים.
  מובן שכאשר לא פוגשים אף אדם מקבוצה מסוימת ומצד שני שוטפים לך את המוח בדעות נגדה – הסטריאוטיפים שנוצרים יכולים להיות שגויים מאוד. אבל לא נראה לי שזה המקרה עבור הדנים שהשתתפו במחקר. שטיפת המוח שהם מקבלים היא כנראה ברובה ליברלית (אבל באמת אלו שהיו קיצוניים בדעות אנטי מהגרים גיבשו סטריאוטיפים מוגזמים, כמתואר בפוסט).

  Liked by 1 person

 17. "…אחרים מודים שעם כל הכבוד לזכות השיבה, ברגע שהשערים ייפתחו הם יהגרו לאירופה, לטורקיה או למדינות המפרץ. …"

  לא מבין על איזה "שערים" הם מדברים. השערים לישראל אמנם סגורים אבל השערים למצרים פתוחים. אם לא כל הזמן אז חלק מהזמן. מי שרוצה ויכול להגר לאירופה, טורקיה או מדינות המפרץ – עושה את זה (ואם השער סגור באופן זמני, כל מה שעליו לעשות הוא להמתין לפתיחת השער – והופה להגר…).

  אלו דיבורים כאלם-פאדי.

  אהבתי

 18. א. תמריץ טען ש "גם לאירופה נראה שקצת נמאס לספוג את העולם השלישי בהמוניו."
  ___________
  העובדה שמדינות המערב *מתחילות* להתעורר ולהתנגד לקליטת המוני מהגרים נוספים – רק מחייבת את ישראל להזדרז לעזור לעזתים להגר – לפני שהשערים יסגרו סופית להגירה המונית. עלינו להספיק לנצל את חלון ההזדמנויות (ההולך ונסגר) של התקופה שבה אנג'לה מרקל, עמנואל מקרון וגסטין טרודו "ההומניסטים הגדולים" עדין שולטים,לפני שיוחלפו ע'י מפלגות ומנהיגים המתנגדים להמשך ההגירה ההמונית לארצותיהם.

  ב.שקשוקה כתב: " … לא מבין על איזה "שערים" הם מדברים. השערים לישראל אמנם סגורים אבל השערים למצרים פתוחים. אם לא כל הזמן אז חלק מהזמן. מי שרוצה ויכול להגר לאירופה, טורקיה או מדינות המפרץ – עושה את זה (ואם השער סגור באופן זמני, כל מה שעליו לעשות הוא להמתין לפתיחת השער – והופה להגר…).
  אלו דיבורים כאלם-פאדי."
  _______________
  כפי שנכתב בכתבה בידיעות – גם השערים למצרים סגורים כמעט כל הזמן, ורק מיעוט קטנטן מהעזתים מצליחים לצאת דרכם.
  אבל אלו המנסים להגיע לאירופה אינם אמורים רק להצליח לצאת ממצרים. הם אמורים גם להגיע ממצרים ללוב או לתוניסיה, ולשלם סכום נכבד (במונחים עזתים) בכדי להעלות על ספינה רעועה של מבריחי אדם. כלומר לסכן את חייהם.
  זו דרך המתאימה למיעוט קטן של גברים צעירים מאוד נואשים ומאוד נחושים – לא להגירה המונית שכוללת נשים, ומשפחות שלמות על ילדיהן וזקניהן.
  (בהתחשב בעובדה שהפוליגמיה בעזה מקובלת על קנאי האיסלם ודי שכיחה – הגירת גברים צעירים כנראה לא תצמצם משמעותית את גודל האוכלוסיה העתידית בעזה. רק הגירת נשים בגילאי הרבייה תעשה זאת).
  אגב, אין לי אפילו מושג איך העזתים יכולים להגיע לטורקיה או למדינות המפרץ.

  לתפיסתי,על ישראל *למהר* להתעורר "לעזור לנדכאים להגשים את חלומותיהם" (וכיון שאיני כל כך צבועה – לעזור לעצמה).

  ######################

  כתבה על האידיאולוגיה והמדיניות של קנדה / של בני משפחת טרודו לדורותיהם לדיקטטורים בכלל ולאיסלם בפרט. כולל לקובה, לאיראן, לאחים המוסלמים וללוחמי דאע'ש שחזרו לקנדה.
  עם טענה ש*אולי* מסתמנים ניצנים לשינוי במדיניותה המחבקת של קנדה כלפי איראן.

  https://www.gatestoneinstitute.org/12549/canadian-iran-policy

  קטע מהכתבה
  [שאולי יעניין גם את הטוענים שקיימת הבחנה דיכוטומית חדה בין פלורליזם תרבותי (שנתפס בעיניהם כחיובי) לבין רב תרבותיות (שנתפסת בעינהם שלילית), בהסתמך על עוצמת ולכידות התרבות המשותפת של בני קבוצת הרוב. (עוצמה ולכידות שאני מפקפקת בקיומן בקרב אוכלוסיית המערב האינדיוידואליסטית – חילונית של המאה ה21) ]

  As for Justin Trudeau: Although he himself is not an Islamist, his cooperation with Islamists is part of his overall ideology in relation to Canada's political, cultural and value systems. According to him, Canada has "no core identity" with "no mainstream." He believes that Canada is the "first post-national state," and that the nation is no longer shaped by its European national origins, but by a "pan-cultural heritage." This is false. Canada simply is not that different from many other Westphalian states in being "post-national" or any other way.

  The totalizing nature of Trudeau's positions, however, appears to be a goal, rather than a statement of the current reality. His views appear to include the belief that only the so-called globalist "elites" can be trusted to shape the future of the world, and that the populace cannot be trusted with such things as referenda or a direct role in governance.

  In December 2015, newly elected Prime Minister Trudeau sent a video message to the Toronto-based "Reviving the Islamic Spirit" conference — which has morphed into a virtual "Who's Who" of Islamists in Canada and the U.S. Its speakers have included Tariq Ramadan, the grandson of Muslim Brotherhood founder Hassan al Banna; and Imam Siraj Wahhaj, an unindicted co-conspirator in the 1993 World Trade Center bombing. The conference was also sponsored by IRFAN Canada — until it lost its charitable status for funding terrorism.

  Trudeau had the option of not sending any message at all, or of conveying one of assimilation. The message he did send, however, included repeated and direct references to how he shared the values and vision of the conference. What values, exactly, did he mean by this? Those similar of the Muslim Brotherhood and other radical Islamists?

  אהבתי

 19. המאמר של גיא בכור על אפוקליפסת המים במזרח התיכון (המלצת חייל זקן) – הוא מאמר שלהערכתי חובה לקראו.
  למרות שאין לי שום מושג איך ניתן יהיה להתמודד עם עשרות מיליוני איש, אם לא מאות מיליוני איש שיהפכו די בקרוב למהגרי אקלים נואשים. נראה שגלי ההגירה הנוכחיים, בעקבות "האביב" הערבי וילודת היתר באפריקה – עוד יתגמדו בהשוואה לגלי ההגירה העתידית.
  פרט כמובן להגבהת הגדרות שסביב גבולותינו וחיזוקן.

  אהבתי

 20. לתמריץ,

  טענת שניתן להסביר את העליה האדירה באחוז מקרי האונס והתקיפות המיניות בשבדיה לא בהגירה לשבדיה (המהווה כיום כמעט 15% מהאוכלוסייה) אלא בכך ש "קמפיין מי טו העלה את מודעות הנשים וגרם להן להתלונן."
  נסיון יפה. אבל:
  1. קמפיין מי טו לא עסק כלל באונס ובתקיפות מיניות של נשים ברחוב ע'י זרים, אלא בהטרדות מיניות ובניצול סמכות לרעה במקומות עבודה להשגת טובות הנאה מיניות. הוא התחיל בחשיפת התנהגותו של הרווי וינשטין לנשים שהיו תלויות ברצונו הטוב בכדי לקבל עבודות
  2. קמפיין מי טו תפס תאוצה רק באוקטובר 2017. יהיה קשה להסביר באמצעותו את העליה התלולה בעשור האחרון (מאז 2018).

  היה אמור להיות מאוד קל לחשב עבור כל שנה ושנה בעשור האחרון – את המתאם בין אחוז המהגרים ממדינות מוסלמיות לכל מדינה מערבית לבין שיעור העלייה בדיווח על תקיפות מיניות ואונס בכל מדינה שכזו בכל שנה.
  אמנם לא הוכחה לסיבתית אך גישוש ראשוני מתחייב. למיטב זכרוני קיימת עליה משמעותית בדיווח על תקיפות מיניות גם בגרמניה קולטת ההגירה, אך לא במדינות מזרח אירופה.
  העובדה שלא יצא לי לראות שום גרף שכזה – מעוררת בי חשד שאין אף חוקר מערבי "מכובד" שמוכן להסתכן בחשיפת האמת. אמת שעלולה לקדם את האג'נדה הפוליטית שהוא כל כך מתעב.

  אהבתי

 21. מצטרף להמלצת קמיליה על קריאת המאמר של גיא בכור, בעיקר לכל מי שחובב עדיין את רעיון "שתי המדינות".

  אם תקום פה מדינה פלסטינית עצמאית וריבונית, אז היכולת שלה (מוסרית ומעשית) למנוע הגירה של ירדנים (שרובם פלסטינים בעצם), עיראקים, סורים, לבנונים ושאר ערבים צמאים למים לשטחה שואף לאפס. בהתרחש מצב שכזה על הגדר שלנו ישבו מיליוני ערבים שהבעיות ההומניטריות בעזה יראו כלוקסוס לעומתן, רק שאת עפיפוני הנפץ לא יקבלו תושבי שדרות כי אם תושבי גוש דן, והביוב שלהם לא יזרום למתקן ההתפלה באשקלון כי אם לנחל הירקון.

  כך שמראש כל גבולות השיח פה הן על בין אוטונומיה למדינה מינוס-מינוס-מינוס, וצריך להפסיק את מחול המסכות המדומיין אודות מדינה פלסטינית ריבונית ועצמאית. זה לא תורם לאף אחד, כולל לא לפלסטינים, כי זה לא יקרה ויוצר לחינם תסיסה בלתי נגמרת מצד הרחוב הפלסטיני שחי על אדי דלק של חלומות שנגוזו. תסיסה שמונעת מהם להשקיע את עצמם בשיפור חייהם, תסיסה שרק דוחפת אותם להילחם בנו, תסיסה שמחזקת את ארגוני הסירוב הפלסטינים (כולל החמאס והג'יהאד האיסלמי שנמצאים גם ביו"ש ולא רק בעזה), תסיסה שלקחה את החיים הפלסטינים (מכל הבחינות) רק אחורה [כמה שנים] מאז הסכמי אוסלו. הסכם אוסלו עשה לנו טוב בכך שנפטרנו מהצורך לנהל את חיי הפלסטינים, אבל במקביל יצר רשות פלסטינית בלתי מתפקדת (על-אף המיליארדים שהוענקו לה) שמסיתה ומתסיסה נגדנו – דיפלומטית בעולם, תודעתית את תושביה, וחינוכית את ילדיה.

  כמו שלמנהל לא מתפקד לא מוסיפים סמכויות, מחלקות ותקציבים (אלא להיפך) כן במקום להפוך את הרשות למדינה עצמאית צריך לרכז אותה במה שהיא כן יכולה לעשות. צריך להתאמץ בשביל לשמר את הטוב (הפלסטינים מנהלים את חייהם) אבל במקביל לצמצם את הרע (מקור לתסיסה והסתה). כיון שלא יקום מנהיג פלסטיני שיאמר לעמו את האמת ויפוצץ את החלום הפלסטיני למדינה עצמאית וריבונית (וטבעי שלא יקום מנהיג כזה כי כל הלאומיות הפלסטינית בנויה סביב נקודה ארכימדית זאת), אז אני לא מוצא ברירה אלא שאנחנו אלו שנבהיר זאת ברורות. ככל שהזמן עובר ומתגלגל לו, אני יותר ויותר משתכנע בצורך בהחלת ריבונות על יהודה ושומרון. ראמאלה וערים פלסטיניות גדולות נוספות יקבלו מעמד אוטונומי וימשיכו לנהל את חיי החינוך, תרבות, ועוד … שלהם (מעמד מוניציפאלי++), וכל השאר על-ידינו. מי שלא מבין זאת עכשיו יבין זאת בהמשך. אני לא מוצא דחיפות להחיל ריבונות מחר, אבל בהחלט חושב שצריך להתכונן לכך, כי בקצבים שהאזור שלנו עבר לעבוד בהם, תוך שנים ספורות המודל הנוכחי (חיילי אבו-מאזן עובדים בשבילנו לשמור על שקט סביר על-מנת לשמור על מקומות העבודה שלהם) יכול לקרוס.

  מנגד, מי שחושב שהחלת ריבונות מבחינה משפטית (קרי החלת החוק הישראלי) היא סוף הסיפור (קרי פתרון הבעיה) גם הוא טועה. ריבונות היא לא רק עניין משפטי. ויותר מהחלת החוק נדרשת החלה מעשית של כל אופני ההתנהלות בתוככי ישראל על יהודה ושומרון, כי זאת ריבונות. פלסטינים שגרים בערים על כביש 6 מבינים את ישראל הרבה יותר טוב מאחיהם ב"עומק השטח", כי הם רואים מקרוב את ישראל (בעוצמתה ובמיטבה), בעוד שאחיהם על ההר רואים רק חיילים ומתנחלים. בכדי לגשר על הפער (בין ריבונות משפטית-הצהרתית לריבונות מעשית), ובכדי להגיע מוכנים יותר לקריסת מודל העבודה הנוכחי (חיילי אבו מאזן עובדים בשבילנו) נדרשת השקעה עצומה בתשתיות וב"ריבונות מעשית". אם פלסטינים ב"עומק השטח" יתחילו לנסוע על מחלפים וכבישים ישראלים, אם פלסטינים יראו עוד עיר ישראלית נבנית ביהודה ושומרון, אם פלסטינים יראו צינורות מים ממתקני התפלה על החוף מגיעים אליהם, אם פלסטינים יראו סימני שלטון ישראלי – זה הרבה יותר חזק מהצהרה משפטית לבדה.

  אהבתי

 22. הצבא של הרמטכ"ל המצטיין אייזנקוט ברוב תפארתו.
  פיגוע דריסה ליד ביתר. חיילות קרביות (גדוד חילוץ מעורב של פיקוד העורף) מוטלות מיבבות, החיילות הבריאות בהלם, לא יודעות היכן הן נמצאות וכיצד להזעיק עזרה. מזל שעובר אורח ערבי לקח אחריות ותפעל את הארוע כשערבי אחר מצלם. הצבא המוסרי בעולם…

  אהבתי

 23. תמריץ, המודל שהעלתי לא רחוק מהמודל הקיים בתוככי הקו הירוק:
  רוב הערבים חיים להם בכפרים ובערים שלהם עם התערבות ממשלתית מעטה מאוד. במקביל, רוב הערבים משולבים תעסוקתית בישראל, חלקם בעבודות טובות מאוד (למשל רופאים ורוקחים). הריבונות הישראלית מעניקה יציבות ומונעת כאוס (כמו ברוב העולם הערבי) ומכוונת ומשדרת את הציבור הערבי לחיים טובים.

  מה אמור לקרות במצב של מדינה פלסטינית ריבונית?
  היא תעניק יציבות? היא תעניק קידום כלכלי? היא תשמור על הגבול איתנו?
  התשובות הן שלא.
  אז נכון שהמצב הנוכחי יחסית סביר ולכן אני לא רץ לשנות אותו ולהחיל ריבונות משפטית.
  אבל לחזק את הריבונות המעשית (כבישים, מחלפים, אזורי תעשייה, ערים יהודיות, סמלי שלטון) יתרום בהחלט. מהותית, מה אפרטייד בהצעות הללו? השקעה של תשתיות נחשבית אפרטהייד?

  אהבתי

 24. תמריץ,
  ברשותך אני רוצה למחות על ההתעמרות הבריטית ביהודים. לא זו בלבד שהנסיך שלהם החליט לחלק את ירושליים, אתמול הצטרף למתעמרים גם הלורד רינגו סטאר. במקום מופע של שירי הביטלס קיבלנו מופע קריוקי של שירים שונים מהאייטיז. האם רינגו נוקם בנו על מה שעשו המפאייניקים לביטלס? על זאת נענה לו באימרתו המפורסמת של ג'ון לנון: "רינגו הוא אפילו לא המתופף הכי טוב בין חברי הביטלס"

  Liked by 1 person

 25. באמת מאמר יפה בקישור. אבל מראה שיש טעם לכתוב על נושאים כאלו בעברית אורגינל. שם שומעים יותר מדי את התרגום.

  אהבתי

 26. יאיר
  כל מה שכתבת על הסכנה בהרחבת הסמכות של גורמים פלסטיניים נכון. ועם זאת הפתרון שלך גרוע כמו שהצביע תמריץ . לא רק שהוא גרוע הוא יביא לתוצאה הפוכה – אתה צודק שזה שחשוב לפוצץ את החלום של מדינה פלסטינית אבל סיפוח של ערים ערביות לא יעשה זאת הגינויים מהעולם שיבואו רק ישכנעו את הערבים שכל העולם מאחוריהם בדרך לחלום שלהם על מדינה פסלטינית. התקשורת העולמית תשתולל על נושא המדינה הפלסטינית. הערבים יתמכרו לתקשורת האירופאית והצפיות שלהם רק יעלו.
  צריך להפנים שהמצב הוא שאין פתרון. כל מי שחותר לפתרון בין מהימין בין מהשמאל מביא אסון. המגרש הנכון לשחק בו הוא כאילו 'חתירה לפתרון' – ביבי כרגע המנהיג הכי מוצלח כי הוא היחיד שמתנהל במגרש הזה. לטעמי הוא מתנהל בו גרוע מאוד (במסגרת הזו צריך להדגיש שישראל אינה מחוייבת לפתרון שתי המדינות אלא רק פתוחה לפתרון כזה במידה והחברה הערבית תהיה במצב שהמדינה תהיה אכן מדינה ולא מדינת טרור. אין שום סיבה להקפאה בגושי ההתיישבות וכו'. ההסברה של ישראל באופן כללי מתנצלת במקום לתקוף את הערבים.) אבל בכל אופן כרגע ביבי הכי טוב כי עדיף שחקן גרוע במגרש הנכון מאשר שחקן במגרש שיוביל אותנו לאסון.
  הדרך לפוצץ את החלום של מדינה פלסטינית אצל הערבי המצוי היא להכריז שהתקדמות למדינה פלסינית יכולה להעשות אך ורק כשהחברה הפסלטינית תעשה דמוקרטית/יציבה. זו טענה שהחלק האנטי ישראלי אבל הלא אנטישמי בעולם יכול להבין שאין שום הגיון בהקמת מדינה ערבית שתהפך למדינת טרור ומאידך כל ערבי יודע שזה לעולם לא יקרה וכך יתפוצץ החלום ולא על ידי הכרזה ברורה של מדינת ישראל נגד זה.

  Liked by 1 person

 27. תמריץ ומשה,
  לגבי זכות ההצבעה – נשים רגע בצד (כי ניתן לייצר הענקת זכות הצבעה בשלבים מתמשכים).
  מה דעתכם לגבי "ריבונות מעשית"?

  אהבתי

 28. לגבי המאמר (המעולה) של גיא בכור:

  אחד הדברים שמרתקים אותי בסוגייה הזאת היא הקשר שלה לאחת הרשומות הקודמות של תמריץ: סיפורים על נהרות מתייבשים תמיד, באופן טבעי, מגיעים בסופו של דבר לסכרים שמפיקים חשמל. סכרים שמפיקים חשמל הם אחד החלקים החשובים בעולם האנרגיות המתחדשות. אני תוהה כמה מכל אותם הגורמים הירוקים שחוגגים את עליית השימוש באנרגיות מתחדשות עוצרים מדי פעם לחשוב כמה מאותו החשמל ה"ירוק" מגיע מסכרים שמייבשים את הארץ שבמורד הנהר מהם.

  (למען הסר ספק: אני חובב גדול של אנרגיות מתחדשות וכבר כתבתי בעבר על הפשע העצום בעיני שבהתמכרות העולם המפותח לנפט; אבל עדיין צריך לקחת בחשבון את כל ההיבטים)

  Liked by 2 אנשים

 29. מה שצריך ללמוד מהסיפור של שי הוא שבניגוד לתפיסה של טובים ורעים, לרוב אין טובים ורעים אלא מרוויחים ומפסידים.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s