מסע לארץ לעולם לא

יצאתי להרפתקה חדשה במאגר העיתונות העברית ההיסטורית של הספריה הלאומית – לחפש את אזכורי הביטוי "לעולם לא" ולראות מה יצא מהם ברבות השנים. איני מתיימר כמובן להגיד שכיסיתי כל "לעולם לא", אבל בהחלט התעכבתי על בולטים שבהם. תחושת הבטן שלי הייתה שכל פעם שמישהו אמר "לעולם לא" לפני כמה עשרות שנים, אגלה כמובן שהמציאות טפחה על פניו. בכלל אני מתעב את הביטוי "לעולם לא", שמשתמעת ממנו יומרה לנצחיות, אבל הרי הנצח הוא רק אפר ואבק, ולמי יש את החוצפה המגוחכת להגיד משהו על העולם כפי שיהיה עוד אלף שנה, עשרת אלפים שנה או כאשר תגיע העת שוב למטאוריט עצום בגודל שהשמיד את הדינוזאורים. אבל כפי שאפשר לראות להלן, בדרך כלל נדרשים הרבה פחות מאלף שנה או מקטסטרופות על פני זמן גיאולוגי כדי שה"לעולם לא" יתברר כ"דווקא כן".

הקומוניסטים במערב לעולם לא יילחמו באחיהם במזרח – קבוצה שלמה של אמירות "לעולם לא" שנמצאות על דפים מצהיבים שייכת למשפחה הזו, למשל הכתבה הזו בקול העם מ-1949 וזו מ-1952. מנהיגי איגודים מקצועיים בארצות מערביות הכריזו שלעולם לא יאפשרו השתתפות ארצם במלחמה נגד הקומוניזם. לא יודע אם זו הייתה אחת הסיבות – כנראה שלא, אבל המלחמה הקרה אכן לא התחממה למלחמה מלאה.

עוד "לעולם לא" קומוניסטי שמעניין לקרוא הוא הבטחתו של איש השמאל ח"כ אברהם ברמן שעם ישראל לעולם לא ישכח את רצח הזוג רוזנברג בידי ממשלת ארה"ב. כיום ידוע שיוליוס רוזנברג אכן היה מרגל.

אגב קומוניזם, הנה ניבוי מ-1956 שקצת נחמד לקרוא. ביטאון המפלגה הקומוניסטית הצ'כית הכריז שהעם הצ'כי לעולם לא יפנה עורף ל"עקרונות הלניניים". כמדומני שיש כיום מעט מקומות בעולם שבהם הקומוניזם זוכה לתיעוב עמוק יותר מאשר בצ'כיה, אין חכם כבעל ניסיון. שווה לבקר במוזיאון הקומוניזם בפראג.

ירושלים, רמת הגולן לעולם לא יימסרו – זו אמירה שקשה לשפוט אותה. לכאורה התממשה עד הלום, אבל היו כמה וכמה ראשי ממשלה שמבחינתם הפרו את הטאבו על מסירת ירושלים או רמת הגולן ורק עקשנותם של הערבים מנעה זאת. בשנת 1970 אבא אבן התחייב גם שרצועת עזה ושארם א-שייך לא "יקרעו מעלינו", ואיך זה נגמר כולם יודעים. הפעיל הציוני מנחם אוסישקין הכריז כבר ב-1937 לתשואות הצירים הציוניים בציריך שהיהודים לעולם לא יסכימו לחלוקה. התבדה כמובן לגבי היהודים, אבל הערבים לא הסכימו, וזה מה שהיה חשוב.

בחלק מהתקופה שבה רווחו דיבורי "ירושלים לנצח", הכוונה הייתה לירושלים המערבית שרק היא הייתה בידי ישראל בטרם מלחמת ששת הימים, אך העולם דרש לבנאמה. סירובים עיקשים לכך, כמו זה של אבא אבן מ-1949, עמדו במבחן הזמן, ובאמת קשה להעלות על הדעת היום את ישראל ללא בירה בירושלים, לפחות זו המערבית.

מלחמת המפרץ – בסוף 1990 שני מנהיגים הכריזו "לעולם לא" – סאדם חוסיין שהכריז שעירק לעולם לא תוותר על כוויית שאותה כבשה. הנשיא ג'ורג' בוש האב שאמר שלעולם לא יתפשר עם סאדם. אנחנו יודעים למי בסוף חיטטו בשיניים מול המצלמה.

הסרבנות הערבית – מצרים הודיעה שוב ושוב בשנות החמישים שלעולם לא תסכים לשלום עם ישראל. האירוניה היא שהאמירה המצוטטת פה, בשנת 1954, נאמרה בתגובה להאשמה מצד האחים המוסלמים. אך גם אלו, כשעלו לשלטון כשישים שנה מאוחר יותר לא ביטלו את הסכמי קמפ דיוויד. גם אם השלטון המצרי לא נותר מחויב לאותה גישה שלילית, העם המצרי דווקא כן, וגם אם יש שלום פורמלי בין המדינות, אין היום שלום בין העמים ואולי באמת לא יהיה לעולם, או לפחות עוד הרבה מאוד שנים.

הייתה גם סרבנות ישראלית, אך היא החזיקה מעמד מעט מאוד זמן. "לעולם לא נדבר עם אש"ף", אמר יצחק שמיר לצעירים מהגולה בשנת 1989 ופתח בכך טיימר שצפצף כבר אחרי ארבע שנים.

לא לפיוס עם היטלר – הבריטים עמדו כמובן בצורה מרשימה מאוד בסירובם לכל הסדר עם היטלר במהלך מלחמת העולם השנייה.

ליטא לעולם לא תהיה אנטישמית – עצוב לקרוא את ההבטחה הזו מ-1938 מפי נשיא ליטא שארצו לעולם לא תהיה אנטישמית. כמה שנים בודדות חלפו והנאצים רצחו את יהודי ליטא בסיוע יוצא דופן בהיקפו של הליטאים.

הנאמנות האמריקנית לישראל – "לעולם לא" מעניין מצאתי כאן. גם מצדו של קיסינג'ר: לעולם לא תקריב ארה"ב את ישראל במשחק מעצמות העל. גם מהצד השני – סאדאת אמר לחייליו ב-1974 שארה"ב לעולם לא תתייצב לצדם מול ישראל. בינתיים, טפו טפו, ישראל לא הוקרבה גם אם יש עננים באופק.

לעולם לא נשק אטומי בידי ישראל – חשיפת ארכיון הגרעין האירני הוכיחה את ההונאה של האייתולות שתמיד הבטיחו שאין להם עניין בפצצה כי חומייני הוציא פתווה נגדה. אבל היה להם ממי ללמוד, להבדיל. דוד בן גוריון הכריז ב-1963 שלעולם לא תהיה פצצה אטומית לישראל.

לסיכום, אני חייב לומר שבאתי בגישה מזלזלת אל ארץ ה"לעולם לא", אבל יצאתי דווקא עם רגש של כבוד. נכון, פעמים רבות שה"לעולם לא" הנחוש מתבדה. אבל ערך שהכריזו על היצמדות אליו בסגנון ה"לעולם לא" אינו מתעופף סתם כך מהזירה. ואם נלך מהסוף להתחלה ברשימת הנושאים שדנתי בהם כאן, ישראל עדיין מתעקשת שהיא לא תהיה הראשונה להכניס נשק גרעיני למזרח התיכון, גם 55 שנה אחרי ה"לעולם לא" של בן גוריון בנושא. ממשל טראמפ שובר שיאים חדשים של ידידותיות לישראל, נאמן להבטחה האמריקנית לעולם לא לנטוש אותה. ליטא של היום, כמו ארצות אירופה הנוצריות, היא ארץ שריסנה את האנטישמיות שלה. הבריטים עמדו בגבורה מול היטלר עד הניצחון. הערבים נותרו בגישתם הסרבנית מול ישראל, גם אם לכאורה חלקם חתמו אתה על הסכמים. סאדם חוסיין ירד מהזירה, אך ההולכים בדרכו, הטרוריסטים הסונים, ממשיכים לעשות צרות צרורות במזרח התיכון ובנחישות מעוררת השתאות. המחנה בישראל שתומך בהחזקת השטחים רק מתחזק והולך על אף שנדמה היה לפעמים שהנה הוא נחל תבוסה מוחצת.

רק הקומוניזם פטר אותנו מעונשו (מינוס ונצואלה וצפון קוריאה), אך גם לשקר הזה נדרשו עשרות שנים כדי למות.

19 תגובות על ״מסע לארץ לעולם לא״

 1. תמריץ,
  מה עשית אל-רום? מי יסביר לנו את ההתחכמות המשפטית החדשה לגבי הודאות שהושגו באמצעות עינויים?

  אהבתי

 2. להזכירך תמריץ,
  בארהב אמרו לפני 2007 שמחירי הדירות לא ירדו,
  אתה ואחרים אמרתם מספר פעמים, שמחירי הדירות בארץ לא ירדו משמעותית.. בינתיים אתה צודק.. בינתיים..
  לזכותך יאמר שלא אמרת "לעולם לא".

  בברכת שלא נדע מחזור
  ש.

  אהבתי

 3. להגיד משהו כמו מחירי הדירות בארץ לעולם לא ירדו זה בטח מטופש. אפילו אם נניח שאתה משוכנע שיהיו בקו של עליה, הרי יכול להיות שיעלו ב-80% ויכול להיות שיעלו ב-100% וירדו ב-10% והתוצאה תהיה דומה.

  אהבתי

 4. אגב לפי מצב התחלות הבניה המזעזע – ירידה גדולה לא צפויה בעתיד אף שעליית הריבית כן יכולה להשפיע. יש מצד שני לחץ דמוגרפי גדול.

  אהבתי

 5. בתקופות של ירידת מחירים, תמיד יש ירידה בהתחלות בנייה.
  עע 97 – 07
  ההצע מגיב לביקוש.
  הריבית היא הלחץ החזק ביותר, והיא במגמת עליה. השאלה באיזה שיפוע..

  בבלכה

  אהבתי

 6. תמריץ, מסע בזיכרון.
  לינדון ג'ונסון ללוי אשכול ביולי 67: "לוי, לוי, איזה גנרלים יש לך, הלוואי עלי…"
  לוי אשכול: "קח את כולם תמורת שניים משלך"
  ג'ונסון: "קניתי, איזה גנרלים משלי אתה רוצה?"
  אשכול: "גנרל מוטורס וגנרל אלקטריק"
  היום – היסטוריה בוול סטריט: ג'נרל אלקטריק נגרעת ממדד דאו ג'ונס

  Liked by 2 אנשים

 7. שתי הערות צדדיות.

  א. הביטוי "לעולם לא" נתפס בעיני כבן דוד מדרגה ראשונה לביטוי "לא יעלה על הדעת".
  בביטוי השני – מאוד בולטת הסתירה הפנימית. עצם העובדה שנאמר המשפט "לא יעלה על הדעת ש …" למעשה מוכיחה שהדובר כבר העלה זאת על דעתו, והחליט להביע התנגדות עזה ולנסות לפסול את מה שהעלה על דעתו על הסף.
  סתירה דומה קיימת גם בביטוי "לעולם לא". אף אחד לא יאמר משפט כמו לעולם לא / לא יעלה על הדעת ש
  … נבטל את כוח המשיכה ונחליפו בכוח דחייה, או לא נגבה מיסים בהתאם לכמות החמצן שכל אדם צורך, או נחוקק חוק להשמיד את כל הילדים הבכורים. אנשים לא מוסיפים את הביטוי "לעולם לא" על דברים שהם באמת בלתי אפשריים או שברור כשמש שיתקלו בהתנגדות מאוד עזה.
  בקיצור, הביטוי "לעולם לא" רומז שמדובר באפשרות ריאלית, שהדובר העלה על דעתו, ורוצה להדגיש שהוא
  מאוד מתנגד לה.

  ב. לא הבנתי מה מסתתר אחרי השימוש שעשה תמריץ בביטוי "הנצח הוא רק אפר ועפר".
  זו שורה מאוד מפורסמת משירו של יהודה פוליקר, מהאלבום הקרוי על שם השיר "אפר ואבק", העוסק בקשיים הנפשים והרגשיים של בני הדור השני לניצולי השואה. שיר שנהוג להשמיעו בטקסי יום הזכרון לשואה.
  האם יש בפוסט רמז כלשהו לשואה, לניצוליה או לילדיהם? או שאלו רק האסוציאציות שלי?
  (אשמח לקבל תשובה)
  ****
  [להשכלה כללית – הבאתי את מילות השיר המדובר]

  מילים: יעקב גלעד
  לחן: יהודה פוליקר

  יום אביב ריחות לילך
  בין חורבות העיר שלך
  יום יפה לדוג בנהר
  בתוכי הלב נשבר
  שם היתה ואינה
  ילדותך אישה קטנה
  אנשים שאיש לא מכיר
  אין אפילו בית שיזכיר

  ואם את נוסעת לאן את נוסעת
  הנצח הוא רק אפר ואבק
  לאן את נוסעת לאן את נוסעת
  שנים וכלום עוד לא נמחק.

  קחי מעיל יהיה לך קר
  כסף כיס, גביש סוכר
  אם יהיו קשים הימים
  הזכרי בי לפעמים
  ואם זה עוד מסע נואש
  אל הצריף, אל המגרש
  במסילת העיר הישנה
  איש לא יחכה בתחנה.

  ואם את נוסעת…

  מי ימתיק לילותייך
  מי יקשיב לביכייך
  מי ישמור צעדייך בדרכך.

  לאן את נוסעת לאן את נוסעת
  הנצח הוא רק אפר ואבק
  לאן את נוסעת לאן את נוסעת
  שנים וכלום עוד לא נמחק.

  קחי מעיל יהיה לך קר.

  אהבתי

 8. אני מאוד אוהב את פוליקר.. השורה בהקשרה פה לא מתקשרת דווקא לשואת יהודי אירופה, אבל אומרת שהכחדה גמורה היא מה שצפוי לכל דבר. מה שמרמז על המופרכות של "לעולם לא". מי יזכור את שאלת ירושלים בירת ישראל ש"לעולם לא תחולק" בשנת עשרים אלף אחר הספירה? ואולי יזכרו. מי יודע.

  הדברים שנאמר עליהם "לעולם לא" ברובם הם תפוח אדמה לוהט עד ימינו ובמשך שנים רבות. כך שכנראה הביטוי כן מסגיר נושא שבני אדם לא יאמרו לגביו נואש גם אחר שנות דור.

  אהבתי

 9. יאיר,
  החברה מתכווצת כבר תקופה ארוכה, גם מוכרת נתחים וגם המניה יורדת. בשנה האחרונה למעלה מ50%. GM נזרקה מהמדד כבר ב2009.

  אהבתי

 10. אבל יש לך ניתוח איכותי למה שקרה?
  סין? איגודי עובדים? חוסר בחדשנות? ….

  אהבתי

 11. בשבילי זה חתיכת תמרור אזהרה כי פעם שמתי שם הרבה כסף בלי להבין כלום רק מתוך היוריסטיקות נאיביות. "חברה גדולה". "מייצגת את שגשוג הכלכלה האמריקנית" וכו' וכו'. למדתי מאז לא להשקיע מתוך קיצורי דרך מחשבתיים אוויליים כאלו. עדיף לקנות תעודת סל על כל המדד.

  Liked by 1 person

 12. תמריץ,
  כבר הדלקת נר זיכרון לכבוד היארצייט (למניינם) של גדול ההוגים הפוליטיים, ניקולו מקיאוולי?

  אהבתי

 13. חייל, כתבת נכונה.
  לא תמיד יש הסבר חד ומלומד.
  פעמים שמדובר בדרכו של הטבע/השוק.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s