שלושים שנה במחלקת יולדות

  מספר לידות בשנה (1988) מספר לידות בשנה (נתונים אחרונים זמינים)
ישראל 100 אלף 184 אלף
פורטוגל 118 אלף 86 אלף
בולגריה 113 אלף 64 אלף
יפן 1.34 מיליון 977 אלף
שוודיה 112 אלף 115 אלף
הולנד 186 אלף 169 אלף
בלגיה 119 אלף 121 אלף
טאיוואן 342 אלף 194 אלף
דרום קוריאה 633 אלף 357 אלף
פולין 595 אלף 401 אלף
אירן 1.95 מיליון 1.53 מיליון
ספרד 418 אלף 408 אלף
הונגריה 124 אלף 92 אלף
איטליה 570 אלף 464 אלף
ארה"ב 3.9 מיליון 3.88 מיליון

כבר לא פעם הצגתי את השינוי, הדמיוני בעוצמתו, במעמדה הדמוגרפי של ישראל בעולם המערבי. ויום העצמאות, שבו העיתונים מפוצצים בכותרות על הצפיפות העתידית של המדינה, הוא הזדמנות לשוב לאותו נושא, חשוב מאין כמותו.

מדוע החרם הערבי כבר לא רלוונטי, אמזון רוצה לפתוח פה סניף, עוד ועוד חברות תעופה נוהרות לפתוח קווים ישירים, מדוע הצמיחה גבוהה ומדוע הדירות כל כך יקרות פה – הטבלה למעלה לא מסבירה את הכול, אבל היא מסבירה חלק גדול מהתשובות לשאלות אלו.  שלושים שנה של דעיכה דמוגרפית במערב ונסיקה דמוגרפית בישראל. אפשר לראות את הצדדים הטובים בכך וגם את הצדדים הרעים: הצפיפות, המחסור בנדל"ן, התרבות סקטורים עניים ופחות יצרניים וציוניים ועוד כהנה וכהנה. אבל זו הטבלה והשלכותיה ילוו את כולנו עד סוף חיינו, ובפרט, אם כפי שנראה כרגע, המגמה שהיא מתארת רק עתידה להימשך. לקנות דירה בסופיה, בטאיפיי, בסיאול, או בירושלים? מהטבלה התשובה ברורה. שימו לב לקריסה הדמוגרפית בבולגריה, בטייוואן ובדרום קוריאה. כמה מילים על ארצות הברית: מצבה טוב משנדמה מהטבלה המצביעה על קפיאה דמוגרפית על השמרים. היא קולטת גם כמיליון מהגרים חוקיים בשנה. לצד ההגירה הידועה ממרכז אמריקה באים אליה גם לא מעט סינים, הודים, פיליפינים, אפריקנים. מהגרים אלו נוטים להיות מהאליטות בארצותיהם ובכך מאזנים את ההגירה המקסיקנית הענייה.

25 תגובות על ״שלושים שנה במחלקת יולדות״

 1. טבלה מעניינת , אירן מעניינת . יש שם מדיניות ברורה , של עידוד ילודה ונישואין , המון תמריצים לכך . הסנקציות , במדינת תיאוקרטיה , עשו שמות במדינה הזו . והנתון מדבר נראה כך , בעד עצמו .

  רק חשוב לזכור , שאין ממש קשר בין צפיפות נדלני"ת לבין ילודה ואוכלוסיה . הבעיה במדינת ישראל , היא הטירוף של לגור סביב מרכזי כבידה אורבניים ( כמו במקומות אחרים בעולם ) . הכל סביב מרכז העיר , ופריפריות חלשות יחסית במובן זה . זה מעלה מחירי דירות , ומגביר צפיפות כמובן . אז יש לאבחן בין השניים .

  להתראות

  אהבתי

 2. חצי מישראל כמעט לא מאוכלס אבל זה נכון לכל מדינה שיש לה מדבר. תסתכל על מצרים או סעודיה. לכאורה מדינות עם שטחי ענק. למעשה אף אחד לא חי בשטחים האלו. אוסטרליה היא מדינה בגודל בלתי נתפס אבל למעט הרצועה הצרה סביב החופים חיים בכל שטחיה תושבים במספר שהוא בערך כמו בנגב.

  אהבתי

 3. תמריץ , ממש לא קשור למדבר . ואפילו כך , בערבה הבאמת בוכיה וקשוחה , יש המון קיבוצים פורחים . העיר אילת היא עיר שוקקת חיים . התופעה היא תופעה כשלעצמה . זוגות צעירים אמרת , רכישת דירה אמרת , ובמרכז העיר . אין שום קשר תמריץ . יש את הגליל . הנגב הוא לאיו דווקא מדבר . זוהי מנטליות פשוט . תסתכל למשל על חיפה ות"א : מרכז כבידה תל אביב , ואורביטים : פת"ח , רמת גן , בת ים , חולון , ראשל"צ אפילו קריות למינהם וכו… זוהי תופעה ממש ברורה וידועה .

  אגב , מי שרוצה לקרוא לגבי איראן והילודה והנישואין שם , אז כאן , רז צימט למשל ( מומחה לאיראן ) :

  http://www.regthink.org/en/articles/marrying-late-young-adults-and-the-marriage-crisis-in-iran

  להתראות

  אהבתי

 4. יכול להיות שלרכב ללא נהג יהיה עוד עשור אפקט דומה לזה שהיה לרכבת על התפתחות מערב ארה"ב. אפשר לדמיין מקומות כמו מצפה רמון או קצרין משתנים לגמרי אם אפשר לעזוב אותם בקרון שינה ולהתעורר בלב הארץ. הגעה מדלת לדלת. הכול באנרגיית שמש כמעט חינמית.

  Liked by 1 person

 5. משבר הדיור רק ילך ויחמיר, ועל כך חתום השר משה כחלון. העיתונאים הכלכלים חסרי כל השכלה מינימלית בכלכלה (ע"ע נדב אייל) ולכן מסקרים אותו באהדה (או שזה אולי משנאתם לנתניהו), אבל את נתוני הלמ"ס לא ניתן לצבוע בצבע אחר:
  בשנת 2017 חלה ירידה של 14.1% בהתחלות הבניה, זאת בהשוואה לשנת 2016.
  לא קשור לנושא, אבל כחלון גם חתום על שנת שיא בסגירת העסקים בישראל – 43200 עסקים נסגרו בישראל ב-2017 (זאת בזמן שנפתחו 47600 עסקים). הכלכלה הבולשיביקית שכחלון מנהיג יד ביד עם חברו אבי ניסנקורן יצעידו את המשק חזרה לשנות ה-50.

  אהבתי

 6. תמריץ , זה לכאורה רעיון מענין , שהעלת בעבר ( רעיון או גרסה ) אבל , כבר אז גרסתי , שיש פקקים מטורפים במדינת ישראל , אז רכב ללא נהג , לא יכול לעזור הרבה במובן זה . זוהי אותה הבעיה .

  כאן למשל , מפות פשוטות ובהירות , לגבי תפוצת האוכלוסיה , ואפשר לראות בבהירות הדבר , המפה הראשונה 2001 , והשניה וויקיפדיה משמאל המפה , שנת 2014 או 2015 , כאן בהתאמה :

  http://lib.cet.ac.il/pages/item.asp?item=9563

  https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%93%D7%9E%D7%95%D7%92%D7%A8%D7%A4%D7%99%D7%94_%D7%A9%D7%9C_%D7%99%D7%A9%D7%A8%D7%90%D7%9C

  להתראות

  אהבתי

 7. תמריץ,
  לפי הנתונים שהבאת בשבדיה לא היתה קריסה. האם ניתן לשמוח על כך שמספר השבדיות אינו קטן?

  אהבתי

 8. בדקתי כמה נתונים ברשת כדי לא להשאיר תשובתי סתם פופוליסטית. נראה שהילודה של מוסלמיות גדולה ב-55% מזו של לא מוסלמיות בשוודיה. מכיוון שלהערכתי מוסלמים כמעט לא היו קיימים בשוודיה ב-1988 והיום הם 8% מהאוכלוסיה, אז אפשר להעריך ש-14% מהלידות נוספו בגלל הגירה מוסלמית, ובלעדיה היו בשוודיה 98 אלף לידות כיום לעומת 112 אלף ב-1988.

  Liked by 1 person

 9. צריך להוסיף עמודה של גידול במספר התושבים באותה שנה, 2017 כדי להעריך כמה מהגרים הגיעו. בקיזוז התמותה ,23,444 תושבים נוספו לשבדיה כולל לידות מהגרים טריים ב 2017. סך הכל 000 72 תושבים נוספו לשבדיה באותה שנה בהנחה שאין הגירה משבדיה כמעט 50,000 מהתושבים החדשים הם עולים חדשים. בחישוב די מדויק מספר המהגרים השנתי גדול פי שניים ממספר הלידות המקומיות. ב 1955 שבדיה היתה המדינה ה 54 המאוכלסת ביותר ב 1985 המדינה ה 74 המאוכלסת ביותר וכיום היא ה 89. שבדיות ללא בורקה אומנם לא חזון נפוץ

  תמריץ תולה תקוות רבות מדי במכונית ללא נהג/ת. מי רוצה להכנס לקרון שנה במצפה רמון ולהתעורר בתל אביב? ממש חוויה. מדוע שמכונית ללא נהג תביא למהפכה בחיינו?
  בגרמניה מתחיל כעת נסיון שיאפשר לתושבי 5 הערים הגדולות שימוש בתחבורה הצבורית בחינם, בדומה להורדת המחירים בארץ, דבר שנועד לצמצם שימוש במכוניות פרטיות ולהקטין זיהום אוויר.
  מה שיביא למהפכה זו תחבורה מהירה מאד, מכוניות מעופפות. אפשרות לשבת בבית במצפה רמון להזמין פיצה מעופפת ולשוחח עם חברים על מסך HD מבלי לחטוף שפעת או עשן סיגריות או לשלם חשבון של מישהו אחר

  אהבתי

 10. אם נשכלל את המספרים של תמריץ, על פי 14% 16 אלף מהלידות היו של מוסלמים אם כך אם הגידול באוכלוסיה בקיזוז התמותה 23444 אז כ 7500 שבדים מקוריים נוספו לאוכלוסיה מתוך 72 אלף בהנחה שרוב המתים היו שבדים. איפה טעיתי בחישוב?

  אהבתי

 11. מוטב האדם, מי אמר שטעית. אבל ייתכן שיש הגירה נוספת למוסלמית וגם אותה צריך לשקלל.
  באשר לקרון השינה, זה לא שכל מי שגר במרכז תל אביב יעבור לגור למצפה רמון, אבל לכל אחד שפעם היה מוכן לשקול מרחק X מעבודתו, פתאום מרחק של יותר מ-X יראה הרבה יותר הגיוני. יש לזה גם אפקט עצום על הסעת ילדים.

  אהבתי

 12. קרולין, מצב התחלות הבנייה מדאיג אבל פתיחת עסקים וסגירתם זהו סוד הקפיטליזם – הרס יצירתי ואבולוציה מתמדת.

  אהבתי

 13. נפתחה קפסולת הזמן מ-1998:
  http://mynetkibbutz.co.il/article/282606/4

  התלמידים הקיבוצניקים חזו לעוד עשרים שנה כפיה דתית שסומלה בסלע שחור קשה וגדול שסביבו פוזר חול רך. בפועל כמובן אם תשווה חנויות שפתוחות בשבת, זכויות חד מיניים, הכרה בגיור רפורמי, בכשרות אלטרנטיבית – בישראל יש הרבה יותר חופש דתי מאשר ב-1998.

  אהבתי

 14. סליחה על האיחור:
  חג עצמאות שמח !!

  70 שנים מרתקות ופוריות שיובילו לשנים עוד יותר פוריות ומרתקות.
  Stay tuned

  Liked by 1 person

 15. http://www.unz.com/isteve/this-could-be-a-good-next-novel-for-david-reichs-mom/
  לתשומת לב קמיליה. בכתבה אחת גם האנטישמיות שבאה מתוך השחורים בארה"ב וגם האנטשימיות הלגלגלנית של הכותב, שיש לו זיקה לתנועת העליונות הלבנה בארה"ב שחוגגת בימים אלו את הספר של דיוויד רייך שסיקרתי בפוסט הקודם.

  אהבתי

 16. "האיש ששרף מיליוני שקלים" עבד בבנק ישראל.

  http://m.ynet.co.il/Articles/5235793
  ולי פעם סיפרו שהממשלה צריכה את כספי המיסים בשביל להוציא הוצאות.
  אם היא צריכה אותם אז למה היא שורפת אותם? למה עיריות לא שורפות כספים?
  למה בנק ישראל לא שורף דולרים,יורו ויינים?

  אז שלא יעבדו עליכם.
  בבלכה.

  אהבתי

 17. גיא, האמת – אחת הכתבות היותר משכנעות שהבאת בעניין. חבל רק ששורפים אותם במקום להשתמש בהם כחומר מילוי לסתום את החורים הגרעוניים בתקציב.

  אהבתי

 18. כן, צ' צ' צ' (צקצוק, צקצוק) …
  וזה עוד על חשבון הדורות הבאים.
  איך יהיה להם כסף אם שורפים ולא חוסכים?

  Liked by 1 person

 19. האם ניתן למצוא הגיון בדעיכה דמוגרפית? זאת לא דעיכה דמוגרפית במערב היות ומדינות הלוין של הגוש הקומוניסטי חוות תהליך דומה, כך גם מדינות דרום מזרח אסיה. גם בסין למרות שהוסרו ההגבלות על ילודה הם אינם ממהרים הביא ילדים לעולם.
  הרעיון של קץ הציויליזציה ע"י הפסקת ילודה עלה בסרטי מדע דמיונים בעבר, הוא הוצג כשלב של יאוש וחוסר עניין בחיים, זהו חוסר רצון שנוגד את הדחף הטבעי הראשוני העמוק ביותר שקיים בכל בעל חיים וצמחים, להתרבות

  אהבתי

 20. הכתבה הבאה שלך יכולה להיות על (חוסר) עתיד המזומן. בהרבה מדינות יש כיום נטיה לשלם אלטרנטיבית כמו עם הטלפונים בדוגמת עלי פי
  https://he.wikipedia.org/wiki/Alipay

  חנויות קטנות, מוניות, רוכלים, אופניים צבוריים, מקבצי נדבות. בסופו של דבר לא יהיה צורך בניירות, האם בנק הפועלים עדיין יחייב אותי ב 7.5 ש"ח בכל פעם שאני משלם שכירות? בנקים דיגיטלים הגיונים יותר מכסף דיגיטלי.
  כמה עובדים יאבדו את מקום עבודתם? עובדי חברת ברינקס, יצרני המכונות שסופרות כספים, שורפי השטרות ומדפיסי השטרות ובעיקר הבנקים שלמעשה אין להם ממש סיבה לקיום פיזי, זה יכול להיות חלק נכבד מהפוסט הבא שלך- האם צריך בכלל בנקים פיזים בעידן התקשורת המכוונת.
  בשבדיה שהיא בתחתית הסולם המזומני השימוש במזומן שווה ל 1.4%מכלל הכלכלה שלה ומנגד יש את יפן ש20% מהכלכלה שלה מבוססת על מזומן.
  השימוש מחשבים לתשלומים לא ידידותי לאוכלוסיה מזדקנת אבל הסיבה היא חוסר הגמישות וההבנה של מתכנתי הבנקים לצרכי הציבור. אם פיסבוק יכולה לזהות צרכנים על פי זהוי פנים אין סיבה שהבנקים יתישו אותנו באמצעי ביטחון ארכאים.

  בסין מפתחים כיום תוכנה שתחייב את התושבים לשלם מיסים על פי הערכה של כל הפעילות הדיגיטלית שלהם כפי שנאספה על ידי המחשבים מהרשת ולא על פי דיווח.

  http://www.scmp.com/business/banking-finance/article/2130969/japanese-dont-need-digital-currency-they-love-cash-boj-says

  The longest time breath held voluntarily (male) is 24 min 3.45 secs and was achieved by Aleix Segura Vendrell (Spain), in
  Barcelona, Spain, on 28 February 2016.

  Liked by 1 person

 21. איזה נערות לווי? כולן תהינה מוסלמיות מכוסות שחור מכף רגל ועד זנב נודפות ריחות ניחוח של קיץ שרבי ולח. תצטרך לתת תרנגולת בשביל לראות עקב או להתחתן אתן ללילה כדי לעמוד בחוקי הערייה.. סליחה השערייה.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: