מי אנחנו וכיצד הגענו לכאן?

"מי אנחנו וכיצד הגענו לכאן?" הוא ספר חדש שהתפרסם באנגלית ומתאר את מצבו העדכני של חקר הדנ"א האנושי, וכך שופך אור על שאלה גדולה: איך התהוו הקבוצות האתניות הקיימות כיום על כדור הארץ. כותב הספר, דיוויד רייך, אינו סתם מחבר ספרי עיון, אלא המדען המוביל בתחומו, גנטיקאי מהרווארד וחתן פרס דן דוד. עבודתו של רייך סוקרה לאחרונה בקיצור בכתבה בהארץ. אבל על הספר יש הרבה מה להוסיף. למי שמתעניין בנושא, ואיזה אדם אינטליגנטי יכול להרשות לעצמו שלא להתעניין, זהו רצף של חידושים ופלאים. הספר מתעד ממצאים ממש מהדקות האחרונות של המחקר, והשנה 2016 למשל מוזכרת בו בהקשר לתאריך של גילויים חשובים. זהו גם מקור חולשה כי אפשר לנחש שיתיישן מהר, ובכל אופן מה שיש הוא מרתק.

קודם כל יש אנקדוטות מעניינות. הידעתם שכדי למנוע זיהום של דנ"א ישן עם דנ"א חדש של חוקרים וחופרים, מעבדות לחקר דנ"א נראות כמו מעבדת המוליכים למחצה של אינטל? לחץ אוויר וסינון קפדני, מדענים בחליפות ומסכות, אור אולטרה סגול מחטא. כל פריצת דרך גנטית חשודה בכך שבעצם היא תוצאה של זיהום וצריך לא מעט מאמץ כדי להוכיח שלא כך פני הדברים.

אנקדוטה אחרת: אחת התגליות החשובות בחקר הדנ"א היא שאזור האוזן הפנימית הוא האזור שמיטיב לשמר דנ"א יותר מכל. גילוי זה אפשר למצוא דנ"א משרידי אדם שקודם נחשבו לעתיקים מדי ולפיכך הדנ"א בהם היה צפוי להתפורר מזמן. הוא יושם ממש לאחרונה בחקר שרידי האדם במערת רקפת בכרמל.

ישראל מוזכרת בספר הרבה, הן בשל שורשיו היהודים של המחבר והן כמקום שבו נמצאו שרידים פרה היסטוריים חשובים, בפרט בכרמל. אפשר לבסס תיירות שלמה על השרידים העתיקים האלו, אבל כמו שלימדה כתבה בהארץ לא מזמן, שרת התרבות מירי רגב לא קופצת על האפשרות לטפחם. פחות מדי יהודי ויותר מדי פרה היסטורי.

הניאנדרטלים

לפני כ-40 אלף נעלמו אחרוני הניאנדרטלים, כנראה כתוצאה מהתפרצות הר געש בדרום איטליה שחוללה אקלים חורפי מתמשך והרסני. במשך תקופה ארוכה מאוד, הרבה יותר מ-40 אלף שנה, חיו זה לצד זה שני מינים אנושיים שונים. ניאנדרטלים והומו סאפיינס. ממש בטרם היעלמותם הותירו הניאנדרטלים חותם בגנום האנושי של כולנו, פרט לאפריקנים. כיום יש בנו כמה אחוזים בודדים מהם, קצת יותר באסייתים, קצת פחות באירופים. הגנום הניאנדרטלי הולך ומתמעט עם התקדמות האבולוציה, ולפיכך כנראה אינו בהכרח לתפארת מלחמת הקיום. עם זאת אין במה להתבייש באבותינו אלו – הם היו די אינטליגנטיים: הכינו יפה כלי אבן ודאגו לנכים שלהם.

הגילוי על התערובת הניאנדרטלית היווה סנסציה שקשה היה לקבל אותה כי סתרה את התיאוריה המקובלת, לפיה האדם כפי שהוא התפתח מאפריקה, שבה התנתק מכל צורות האדם הקדמוניות, וממנה יצא אל העולם. אחרי כמה מבחנים קשיחים של רצפי דנ"א לא היה מנוס בשנת 2010 מלהודות – הניאנדרטלים נספחו אל האדם אחרי יציאתו מאפריקה. רייך דן בשאלות מרתקות שקשורות לנושא. הוא מראה שבשל המרחק הגנטי בין הניאנדרטלים וההומו סאפיינס, מפגשים מיניים ביניהם בדרך כלל היו עקרים וילד הוא תוצאה נדירה. כיצד אין אפקט דומה במפגשים בין לבנים לשחורים בימינו? לבנים ושחורים נפרדו זה מזה לפני עשרות אלפי שנים אבל פער השנים בין היפרדות הניאנדרטלים וההומו סאפיינס הוא במאות אלפי שנים, פי עשרה.

האדם מדניסובה

האדם הדניסובי ששרידים ממנו התגלו בעשור הקודם במערה בסיביר אינו בדיוק האדם המוכר. הוא איזשהו בן דוד מגזע אנושי אחר, ממש כמו הניאנדרתלים אבל לא לגמרי דומה להם. מכל הגזעים עלי אדמות הוא קרוב במיוחד לגזע האדם שחי בפפואה ניו גיני. ממצא מאוד מפתיע בשל המרחק והבדל האקלימים בין סיביר לפפואה. שלד של אדם כזה לא התגלה, רק שיניים ענקיות, ולכן מעט ידוע על צורתו. העובדה שהניו גינאים הושפעו הן מהניאנדרטלים (כמו האירופים) והן מאבותיהם של הדניסובים (שלא כמו האירופים), מלמדת שיש אחוז לא זניח מהדנ"א שלהם שמגיע מהאדם הקדמון, בין 5% ל-8%, יותר מכל גזע אחר.

אין גזעים טהורים

האם ניתן לחלק את האנושות לגזעים מובחנים היטב – אסייתים, שחורים, לבנים, אינדיאנים ואוסטרלים? בעיקרון עד לאחרונה המחקר הגנטי תאם למדי חלוקה כזו. הקשר בתוך העמים של הגזע הלבן הוא פי שבעה יותר מאשר הקשר בין הלבנים לאסייתים. עם זאת הנבירה המעמיקה בדנ"א האנושי מגלה שגזעים טהורים אינם קיימים ושהתשובה לשאלת הגזעים מורכבת בהרבה. קיימים גזעי רפאים, שקיומם בעבר מתחייב ממה שרואים ברצפי הדנ"א, אבל אין כיום כאלו שנמנים על שורותיהם. כל מי ששייך להם התבולל בתוך גזעים אחרים. כזה הוא גזע צפוני אירופי-אסייתי שקיומו בקע מהסטטיסטיקות הגנטיות עד שבדרך נס התגלה באמת שריד אדם עתיק בסיביר שהשתייך לגזע זה. צאצאיו הם גם האינדיאנים וגם האירופים.

יש תובנה שיוצאת מהספר ומשליכה אולי על שאלות של זכות והצדקה למיניהן – בהרבה מקומות, למשל בבריטניה, אין הרבה קשר גנטי בין האוכלוסייה העתיקה של מקום מסוים, למשל אלו שסידרו את האבנים בסטונהנג', לבין אלו שתפסו את מקומם לאחר מכן. אירופה היא ארץ הפולשים. נישול עמי כנען בידי העבריים, אם אירע כמתואר בתנ"ך, הוא הכלל ולא היוצא מהכלל. מה לנאטופים ולצאצאיהם ראשוני החקלאים במזרח הקרוב, תושבי ארץ ישראל, שמוזכרים בספר לא מעט וששאריותיהם נמצאו במערות הכרמל, וליהודים בני זמננו. הנאטופים היו כה ייחודיים גנטית, שאם היו חיים בזמננו הם היו מוכתרים כגזע בפני עצמו, ממש כמו אסייתים או אינדיאנים. מה שנותר מהם בזמננו כלול בדנ"א של גזעים אחרים ונמצא בפרט בקרב אתיופים.

הנאצים עשו שימוש בהגותו של ארכיאולוג בשם גוסטב קוסינה, שטען ששרידי הקדרות מלמדים על כך שאירופה התהוותה במסע כיבושים של הגרמנים המקוריים שבאו ממזרח אירופה. אחרי מלחמת העולם השנייה הארכיאולוגים קיבלו קבס מהרעיון וניסו לשכנע את עצמם שדפוסים דומים של יצירת כלים נובעים מהשפעה תרבותית, לאו דווקא מכיבוש והשתלטות. אבל הממצאים הגנטיים קרובים למדי לדברי המלומד הגזען. מסע כיבושים שבא מהמזרח שינה לחלוטין את הגנטיקה של אירופה לפני כ-5,000 שנה. מקורו בתרבות היאמנה שישבה בדרום-מערב רוסיה ושורשיה הקדומים אולי מדרום לקווקז, בארמניה ובאירן. ההשתלטות המהירה של היאמנה, ככל הנראה תרבות אלימה ושוביניסטית, על אירופה היא ממצא קיצוני שהארכיאולוגים הכחישו עד שאושש בשנים האחרונות בידי הדנ"א. מה שמראה את ההבדל בין מדע שמבוסס על היסקים קלושים למדע בעל יכולת דיוק אמיתית. ארכיאולוגיה היא מעניינת, אבל לא יוצאים מהספר עם כבוד גדול לה ולמדעים ספקולטיביים מסוגה, שערוותם מתגלה כשמגיע לשכונה בחור חדש, מדע אמיתי.

צאצאי היאמנה היום הם הצפון אירופים. בקרב הפינים למשל הדנ"א היאמני גבוה, והוא מהווה את רוב מורשתם הגנטית, אך שאריותיו קטנות בקרב הדרום אירופים. איך היאמנה ניפנפו ככה את הצפון אירופים המקוריים? אחת ההשערות היא שעשו זאת בלא מודע כמו שהלבנים חיסלו את האינדיאנים – הביאו עמם מגפות שהם עצמם היו חסינים להם כבר.

הממצאים ההודיים

היאמנה הצליחו לחדור גם להודו והתערבבו גם בקרב תושביה וכנראה ביססו בה את שפתם. הממצאים החדשים מהמחקר הגנטי יכולים להסביר את הקשר בין השפות ההודיות לשפות האירופיות ולהחליף את התיאוריה הישנה בנושא שגרסה שהקשר נוסד לפני 9,000 שנה והתבסס על התפשטות החקלאות מאנטליה. בהודו הממצאים הגנטיים החדשים מחוללים בלגן גדול כי מלמדים שאבותיהם של תושבי תת היבשת בעצם היגרו אליה מהצפון. הברהמינים, הקסטה המובילה בהודו, הם אלו שבאמת זורם בהם הכי הרבה מהדם האירופי. בילידי האי אנדמן, בקצה השני, לא זורם כלום ממנו. באופן כללי יש בהודים תערובת בין הזכרים הקדומים של היאמנה (אך כמעט שלא הנקבות! תמיד זכרים פולשים הם אלו שמצליחים להותיר חותם גנטי גדול.) לבין גזע דרום הודי קדום שקרוב למדי גנטית למזרח אסייתים. שני מרכיבים אלו גם התערבבו עם גזע חקלאים שהגיע מאירן.

כשהוא מראה כיצד הדם היאמני-אירופי היה דומיננטי בפרה היסטוריה, רייך מודע היטב לכך שהוא לכאורה מצדיק סטריאוטיפים גזעניים אפלים. בטרם יישרפו ספריו במדורות גדולות במדשאות אוניברסיטת ברקלי הוא מקפיד להדגיש שבעת ובעונה אחת ממצאיו מראים כיצד הדנ"א אף פעם אינו טהור אלא מהווה תערובות על גבי תערובות. גם אם יש בהם דומיננטיות, לעתים בולטת, לקבוצה מסוימת, גם היא תוצר של תערובת. בכלל, על כל פעם שבה הוא מטיל מימיו על התקינות הפוליטית, רייך מקפיד לספק איזושהי אמירה מתקנת. כשביטל מכל וכל את הטענה האנטי קולוניאליסטית האהובה בחוגי הסוציולוגים\היסטוריונים שרק הבריטים הם אלו שהעצימו מטעמיהם שלהם את ההפרדה בין הקאסטות והראה שהפרדה זו ניכרת בדנ"א ההודי העתיק, תיקן זאת בתיאור עגום של תחושת המחנק שהקאסטה שלו עצמו, היהדות האשכנזית, הטילה עליו כשתבעה ממנו להתחתן רק עם יהודיה. כמה אמפתיה הוא חש לרומיאו וליוליה של הודו לדורותיה שרצו להתחתן בנישואי תערובת בין קאסטות, אך הדבר נמנע מהם.

רייך מציין שהודים שחיים באותו הכפר יכולים להיות שונים אלו מאלו גנטית פי שלושה מאשר צפון אירופים שונים מדרום אירופים. דבר דומה לא יכול להיאמר על העם הסיני, שהתערבב באופן חופשי בתוכו לאורך אלפי שנים.

השאלות המוסריות

רייך מודע היטב לכך שהעיסוק שלו בדנ"א ובמוטציות הרבות המבדילות בין גזעים מציב אותו בעמדה לא נוחה שיכולה להצדיק השקפות שלפיהן הבדלים בהתנהגות ובמנת המשכל בין קבוצות אוכלוסיה שונות מקורם גנטי. רייך בוודאי לא בא להכחיש את טיבן הגנטי של תכונות. בספר מובא למשל מחקר שמראה אפקט של ירידה גנטית באינטליגנציה האיסלנדית. גנים שקשורים להצטיינות בלימודים הולכים ופוחתים בקרב האיסלנדים, מאחר שנשאיהם מולידים פחות ילדים.

הוא דוחה באומץ את הטענה שאוכלוסיות האדם נפרדו רק לאחרונה ולכן אין זה צפוי שייפערו ביניהן הבדלים משמעותיים ובולטים. קבוצות אנושיות שונות נפרדו זו מזו כבר לפני עשרות אלפי שנים, ובמקרים מסוימים אפילו לפני 200 אלף שנה. אלו לא פרקי זמן זניחים. מצד שני, ובצורה חכמה מבחינתו, הוא תוקף בחריפות ובבוטות את הניסיון להפוך כל סטריאוטיפ על הבדל בין קבוצות לאבחנה מדעית, בפרט ההבדלים בין שחורים ללבנים. למשל הוא מזכיר את ההבדלים הגנטיים הניכרים בין גברים לנשים. אלו שימשו הצדקה להדרת נשים, אך כשניתנה לנשים ההזדמנות הן הפגינו את יכולתן לפעול בתפקידים שונים.

למקרא דבריו של רייך על ההבדלים בין קבוצות בתכונותיהן שוב נזכרתי כמו בפוסט בנושא מהשבוע שעבר בכתיבה הפילוסופית הדתית בימי הביניים, שמצד אחד רמזה לתקפותן של טענות שנחשבו כפירה גמורה בזמנה, ומצד שני שמרה על מרחק מהן, מן הסתם גם בשל הנידוי שהיו עלולות להביא – אף יצור חברתי לא רוצה בגורלו של שפינוזה. וגם כי לא בהכרח העלאת השקפות אלו על נס תניב טובה לחברה.

רייך מזכיר בספר את דודו הרב האורתודוקסי החשוב, אבי וייס. הוא מציין ששיתף אותו בהתלבטותו המוסרית באשר להתעסקותו עם עצמות של אנשים שמתו כל כך מזמן אבל אולי לא היו רואים בעין יפה את טיפולו בהן. אבל התלבטות זו היא לצרכי התלבטות בלבד. הפסקת חקר הדנ"א מטעמים אלו היא הרי לא פרקטית. נראה שכולנו נצטרך לקחת בחשבון, אם זה מה שיטריד אותנו בנשימותינו האחרונות, שאולי עוד נשרת בגופנו את תשוקתם של מדעני העתיד לפרסומים. ברם, העובדה שרבים מאיתנו מנדבים מיוזמתם את הדנ"א שלהם למאגרים מסחריים כנראה מקטינה את הסיכוי שיצטרכו לדוג אותו מקברינו. רייך, דרך אגב, מספר בספר שהחליט שלא לבדוק את הדנ"א שלו משום שיהודים אשכנזים נחקרו דיים.

56 תגובות על ״מי אנחנו וכיצד הגענו לכאן?״

 1. תמריץ , אתה משום מה מבדיל בין מדע כדבריך , שמבוסס על היסקים קלושים , למדע בעל יכולת דיוק אמיתית , וממחיש באמצעות ארכיאולוגיה דווקא ? הארכיאולוגיה , אם היינו הולכים לשיטתך , הינה מדע מאוד מדויק ( לשיטתך ) . אתה פשוט מבלבל כנראה כמו רבים , בין היסטוריה או אנתרופולוגיה וכדומה , לבין ארכיאולוגיה . הארכיאולוגיה , מזהה פוטנציאל לגילוי וחפירה , יודעת איך לחפור ולחשוף , ובפועל , מבצעת תיארוך , באמצעות כלים מדעיים אמפרים לעילא ( נניח פחמן 14 , לייזר , סריקות אימיג'ינג שונות וכדומה ) . אחרי חפירה , חשיפה , ותיארוך מדויק , הרי בעיקרון , ההיסטוריון נכנס לתמונה , ומבצע פרשנות ושיוך והיקשים לממצאים הארכיאולוגים . אז ברור , שגם עם זה ארכיאולוגים מתעסקים , אבל , הדיסציפלינה עצמה , בכך יסודה מבחינת ליבת העיסוק : גילוי פוטנציאל לחפירה , חפירה חשיפה , ותיארוך . אז למה לבלבל ?

  אפילו כך , הגדרת המדע כמדע באופן כללי , לא קשורה ממש לדיוק . אתה פשוט מבלבל בין מחקר אמפירי , לבין מדע כטרמינולוגיה כללית לעיסוק כללי בחקר תופעות . אפילו כך , הרי הרבה ממצאים מדעיים , אמפיריים , מוחלטים לכאורה , התהפכו על הראש , נניח , בעקבות תורת היחסות של איינשטיין כהמחשה מאוד אופיינית . אז תמיד צפוי להגיע לשכונה בחור חדש , ולהטיל חיתתו עליה . מה לעשות ?

  להתראות

  אהבתי

 2. אי אפשר להשוות בין הגילוי שחוקי ניוטון הם מקרה פרטי של תורת היחסות שהוא סוג של "נכון, אבל.." לחיסול של השערות ארכיאולוגיות ספקולטיביות.
  אם הארכיאולוגים היו מסתפקים במה שמצאו ותיארכו הם היו משועממים ומשעממים. אז הם נדחפים כל הזמן להעלות השערות גדולות יותר. וזה לא באמת יכול לעבוד כל כך בקלות.

  אהבתי

 3. תמריץ , אין שום הבדל , בין מה שאיינשטיין עשה לניוטון ולמדע בכלל , לבין תיקוני פרשנות למימצאים ארכיאולוגים , נהפוך הוא !! אתה לא מבין בחייך מה אתה כותב . איינשטיין הפך על הראש , הכל כולל הכל . וזוהי עובדה . מתפיסת הזמן , מהירות האור , היחסיות , מארג המרחב זמן , הכל התהפך על הראש . זה לא : נכון , אבל …כדבריך , זה משהו אחר . המחשתי פה בפוסט אחר . הזמן בחור שחור למשל , עומד מלכת בעיקרון , לא זז . תנאי כבידה שונים , מייצרים תקתוק זמן שונה לגמרי . מהירות האור אינה יחסית , אלא מוחלטת , יהיו התנאים אשר יהיו . אז תעזוב .

  לגבי ארכיאולוגיה , הנה קצת הפניות לגבי השיטות המדעיות איתן מתארכים . ואם היית מבין , לא היית כותב , ששום עברים , גירשו שום כנענים בארץ ישראל . אז תעזוב בחייך , והכל בהתבסס בעיקר , על ארכיאולוגיה .

  הנה כאן שיטות מדעיות לתיארוך מימצאים :

  https://he.wikipedia.org/wiki/תיארוך_פחמן-14

  http://www.bbc.com/future/story/20120827-the-laser-archaeologists

  http://www.sourcinginnovation.com/archaeology/Arch08.htm

  להתראות

  אהבתי

 4. ואגב תמריץ , לקחת איזה ארכיאולוג , משנת תרט"ח , כל עבודתו הארכיאולוגית , נועדה לפאר ולרומם ולהשביח הגזע הארי או הזיקה הטריטוריאלית בין גרמניה " הליבתית " לבין גרמניה הגדולה , כולל פולין למשל , והתבססת עליו להראות הנפסדות של דיסציפלינה כל כך חשובה ומאורגנת . קצת ציטוטים לגבי ( מוויקיפדיה ) ומאותו גוסטב קוסינה :

  He became the most famous archaeologist in the German-speaking world, and was notable for his use of archaeology to promote claims for an expanded German nation.

  In 1919 he allegedly sent a copy of his book "The Vistula Area, an ancient homeland of the German people" to the Versailles conference in order to emphasise that territory claimed for the new Polish state should be German

  One of his best-known books was Die deutsche Vorgeschichte – eine hervorragend nationale Wissenschaft (German Prehistory: a Pre-eminently National Discipline). Here Kossinna introduced the idea that an Aryan race, superior to other peoples, could be equated with the ancient Germans, arguing that Germany was the key to the unwritten history of the ancient world. The purpose of the book is clear from the beginning, as the dedication reads, "To the German people, as a building block in the reconstruction of the externally as well as internally disintegrated fatherland

  אז זה תמריץ , המחשה מובהקת ביותר , למדען , ארכיאולוג , בשירות ומטעם , לא כל שכן , תפיסה אובר לאומנית , ואם נאצית / ארית , אזי , מה נאמר , מה נוסיף ? זה לא המחשה לארכיאולוג או ארכיאולוגיה כלל וכלל . עשית פיק אפ אדיר ממש . כל הכבוד !! זה היה שוט מהמם !!

  https://en.wikipedia.org/wiki/Gustaf_Kossinna

  להתראות

  אהבתי

 5. ורק נמחיש באמצעות מתודולוגיה רזה , המוגבלות של אמפיריות או מה שמכנים מדע מדוייק :

  ברור שמה שחד משמעית , מפוענח באמצעות העין , אזי , הוא קונקלוסיבי ואמפירי . עיננו רואות התופעה בעליל . אנו זורקים עצם באויר , והוא נופל מטה באם משקלו הסגולי , גדול מזה של האויר . זה מדוייק ? בוודאי !! אמפירי לחלוטין ?? כן ודאי !! סיסטמטי ואמפירי לחלוטין !!

  אוקיי :

  האדם במשך אלפי שנים , נשא עיניו לשמיים , ומה ראה ? אם כך , השמש זורחת במזרח , נעה בגלגל השמיים , ושוקעת במערב ( והשווה כמובן : שמש בגבעון דום , ירח בעמק איילון ,ספר יהושוע , הציטוט הידוע ) . האם העיניים רואות אותה , את השמש , נעה ? חד משמעית . אלא , שהיא לא נעה כלל וכלל ( נעה , אבל , לא באופן שאנו קולטים אותה ) . כדור הארץ מסתובב סביב צירו , וסביב השמש , ובכלל בעקמומיות . מי רואה כל זאת ? אנו רואים בדיוק ההיפך . טוב תגידו , זה היה בזמנים ענתיקות , שוק הפשפשים דאז . לא ממש :

  עד לא מזמן ( נניח תחילת המאה הקודמת , עשרות שנים בתוך , נניח 1940 ) היה ברור , שכאשר אנו רואים משהו , בעין ממש , הוא נמצא איפה שהעין רואה אותו . אבל , לא ממש !! מסתבר עם תורת היחסות , שהכבידה משפיעה על קרני האור , וגרמי שמיים , לא נמצאים בהכרח איפה שנראה שהם ממוקמים . מדוע , מכיוון שעל פי תורת היחסות , הכבידה מעקמת את האור , ומה שאנו רואים בעיקרון הרי , אינו העצם , אלא קרני האור המגיעים ממנו כמובן . ואם הכבידה מעקמת את האור ( או בולעת אותו כפי בחור שחור ) אזי :

  אנו רואים כוכב למשל במקום אחד , והוא בכלל נמצא במקום אחר בפועל . אז הנה המחשות מתודולוגיות רזות , כמה זה מתעתע פשוט . המחשה אחת מיני אלפים ממש .אותו כנ"ל חור שחור , בחור שחור , כלום לא נצפה . חלל ריק , אבל , יש שם עצם או גרם שמיים למעשה . רק הכבידה כה קשה , שהאור נלכד ועיננו לא קולטות הדבר .

  כך אגב הוכחה בפועל תורת היחסות . הפער או הסטיה בין המיקום בפועל של העצם ( כוכב מסויים ) לבין המיקום כפי שהעין קולטת אותו למעשה .

  להתראות

  Liked by 1 person

 6. כאן תוכלו לקרוא על הדוקטרינה וגם הניסוי בקשר להבדל בין המיקום בפועל , לבין המיקום לפי תפיסתינו , על פי תורת היחסות . תגיעו ישר להמחשה הויזואלית תראו שם התצוגה שמביעה ההבדל בין :

  real star position
  לבין :
  observed star position

  כלומר ,ההבדל בין מיקום הכוכב בפועל , לבין כפי שהוא נתפס . כאן :

  https://goo.gl/hiFXhH

  להתראות

  אהבתי

 7. ואגב תמריץ ,

  לא הצלחתי להבין מה אתה רוצה בדיוק ממירי רגב . תוכל להביא ציטוט שלה . הנושא הזה של עתיקות , הוא בסמכות משרד החינוך ושר החינוך ( חוק העתיקות, תשל"ח-1978 ) . מעבר לזה , בנוגע לתיירים , יש את שר התיירות . מה בדיוק זה נוגע למירי רגב לא הבנתי ( אם כי ייתכן היפוטתית איזה מימשק עם המשרד שלה ) . אתה יכול להביא איזה מובאה ישירה , מה היא גרסה בקשר לכך . לא שמעתי אותה מעולם מתבטאת בדבר . בוא תביא לנו משהו אם תואיל .

  להתראות

  אהבתי

 8. ששום עברים , גירשו שום כנענים בארץ ישראל . אז תעזוב בחייך , והכל בהתבסס בעיקר , על ארכיאולוגיה .
  מה האמת ארע פה אם בני ישראל לא כבשו את ישראל לאחר שיצאו ממצרים? האם כל סיפור שלושת האבות הם רק מתולוגיה רומנטית? יהושוע בן נון היה רק כמשל ומשה רבנו סיפור שהומצא מאוחר יותר כדי לאחד את ישראל ויהודה?

  אהבתי

 9. אלרום, ציטוט מהכתבה בהארץ שמקושרת בפוסט:
  השרה מירי רגב לא סופרת אותנו ממטר", אומרת בלפר־כהן, "והתחום כולו נמצא בבלגן נוראי". לדבריה, פרהיסטוריונים בישראל סובלים יותר מארכיאולוגים שעוסקים בתקופות אחרות, מאוחרות יותר. הסיבה, היא מסבירה, היא שיש בארץ המון ממצאים מתקופות מאוחרות יותר, והפרהיסטוריונים לא עוסקים בתולדות עם ישראל — התחום הפופולרי ביותר.

  אהבתי

 10. אל רום, אבל זו בדיוק האירוניה שקוסינה הנאצי הזה צדק ואילו הארכיאולוגים המודרניים והנאורים שהכחישו דעותיו עד לאחרונה טעו בגדול.

  אני מעודי לא שמעתי על קוסינה, אם לומר את האמת, והבאתי אותו רק כי מוזכר בהרחבה בספר.

  אהבתי

 11. תודה, ג'ורג'. זה הבלוג של גרוגרי קוקראן. רייך דווקא תוקף את טענותיו על עליונות האינטליגנציה האשכנזית והקשר בינה למחלות גנטיות ומתארה כספקולציה שנועדה לאושש סטריאוטיפים.

  Liked by 1 person

 12. אם היינו חוזרים בזמן כולה עשור (אפילו לא עשור -מספיק 7-8 שנים – מספיק אפילו פחות אם לא היינו חוזרים לתוך מגדלי השן של האקדמיות לחקר הד.נ.א האנושי) העניין שיש לנו גנים משותפים עם ניאנדרטליים כתוצאה מזיווג היה נחשב מדע בידיוני (למרות שהיו סברות שנשמעו מרחיקות לכת) … אפשר בקלות לראות כך בכל תוכנית דוקומנטרית של הBBC לפני 2010.
  "לפני כ-40 אלף נעלמו אחרוני הניאנדרטלים …." כתב תמריץ …. זה נשמע לי מוזר כי זכרתי נתון שלפני 28-30 אלף שנה נכחדו האחרונים בארץ ישראל בכרמל. הצלבתי טיפה את המידע ו 40 אלף נראה נכון – אולי כתוצאה מגילויים והתאמות חדשות.

  בכל מקרה חשוב לזכור במיוחד בעידננו שהמפה אינה הטרטוריה והיא כל הזמן משתנה וצריך לשמור על ראש פתוח.

  Liked by 1 person

 13. גיא, באמת מדהים לראות כיצד מדע חדש פורץ לעולם אבל נראה לי שלא יהיו כל כך מהר חידושים נוספים בסדר גודל שמתאר הספר. תמיד כשמתגלה פרדיגמה מדעית חדשה היא קודם קוטפת את הפירות שנמצאים נמוך ואחר כך המשך ההתקדמות נעשה איטי יותר.

  Liked by 1 person

 14. התיאוריה של היאמנה כבר הוצגה על ידי ג'ארד דיימונד בספרו "השימפנזה השלישית". ובקצרה בספרו הגדול "רובים חיידקים ופלדה". והוא מבסס אותה על שיקולים ארכיאולוגיים ובלשניים בלבד בלי צורך בגנטיקה. החידוש היה אם הגנטיקה הייתה מפריכה מכל וכל את הבלשנות ואת הארכיאולוגיה (למשל שהבראהמינים הגיעו מאוסטרליה) אבל עכשיו שהיא מאוששת את מה שארכיאולוגים ובלשנים ידעו כבר אין חידוש גדול (וכך העניין הוצג גם באטלס טיימס משנות השמונים ועוד ועוד). דרך אגב התיאוריה של דיימונד היא שמה שאפשר את ההתפשטות המהירה של היאמנה היה ביות הסוס על ידם לפני 6000 שנה. דווקא מבחינה בלשנית הפינים לא מתאימים לתבנית בהיותם דוברים אורל אלאטית.

  הנושא של תקינות פוליטית משעשע למדי כולל הצגת היהודים כקסטה.

  Liked by 1 person

 15. תמריץ , נו אז מה אומר הציטוט עליה לא הבנתי . זה אפילו לא מפי השמועה . זה לא מצוטט משהו אפילו שהיא גרסה ישירות . אלא שהתחום בבלגן נורא , וההשערה הינה זו , שבגלל שזה לא עוסק בתולדות עם ישראל . ואפילו טענה זו יכולה להיות מופרכת , שהרי עיסוק בארכיאולוגיה של עם ישראל בעת העתיקה , מוביל למסקנות מאששות , וגם מפריכות , לגבי כל טיעון פופוליסטי אם לאיו . אפשר להניח , שהמימצאים היותר רוויים , הם אלו הארכיאולוגיים , ואז , יש יותר טעם להשקיע או מוטיבציה להשקיע .

  אלא באמת , שהסתבר לי , שבחוק העתיקות המובא לעי"ל , השר האחראי הוא אכן שר החינוך , אבל , בכל הנוגע לרשות העתיקות ( חוק רשות העתיקות , תשמ"ט 1989 ) השר האחראי הוא באמת שר התרבות והספורט שזו היא למעשה .עדיין , שניהם לא שרי תיירות כמובן , או בכלל זה בעיה לא קשורה .

  בכל אופן , לא קראתי שום ציטוט ישיר שלה . ייתכן שסתם רואים סרטים , וכל דבר הרי מפילים עליה במדינה פה . ספורט לאומי הפך להיות ….. אני אברר הענין עוד אם יהא לי זמן .

  כאן אפשר להגיע באמת לחוקים הרלבנטיים :

  חוק העתיקות , תחת סמכות שר החינוך :

  https://www.nevo.co.il/law_html/Law01/p186_001.htm

  חוק רשות העתיקות , תחת סמכות שר התרבות :

  https://www.nevo.co.il/law_html/Law01/p186_012.htm

  לגבי מיודענו הארכיאולוג הארי , מה זה צדק ? כל המיתודות והתפיסות שלו , אפילו לא מוטלות בספק , אלא מגוחכות . תקרא עליו מה כתוב בוויקפידה . זה שבאקראי קלע למשהו , ממש מגוחך תמריץ ……..

  להתראות

  אהבתי

 16. להבנתי הארכיאולוג הגרמני הגזען פשוט שיער שדפוסים דומים של קדרות משמעותם הגירה וכיבוש של בעלי הדפוס הזה. שיער וצדק.

  אהבתי

 17. תמריץ , הוא לא שיער , ולא צדק , אלא באקראי . התפיסה שלו , הינה זיקה טריטוריאלית , ואתנית , בין ממצאים לבין טריטוריה למעשה. כלומר , הוא גרס , שמימצאים ארכיאולוגים , מעידים על אחידות אתנית , או זיקה בין טריטוריה , תרבות , ומוצא אתני . אבל , לא כך הדבר בפועל כמובן . אתה הרי לא יכול למצוא שרידים למשל של פלישתים שישבו בערי החוף , ולגרוס שכנען הייתה שלהם . זה אבסורד . התפיסה היותר נכונה , מייצרת דיפרנציאל אינדיבידואלי , דווקא בגלל הגירה וכיבוש הרי , שיוצרים שתי וערב . הנה כפי שמוסבר יפה בלינק לוויקיפדיה :

  Unlike modern settlement archaeology, which refers only to individual settlements or patterns of settlement, Kossinna meant to emphasise, in Stefan Arvidsson's words, that "a unified set of archaeological artifacts, a 'culture', was the sign of a unified ethnicity."[3] Thus, Kossinna's ideas were closely tied to the German

  כלומר , הוא אימץ והגה תפיסה או תיאוריית על , על מנת שתתאים לתפיסה הלאומנית נאצית / ארית . אבל , בין זה לבין ארכיאולוגיה אין הרבה ? ממש לא !!

  להתראות

  Liked by 1 person

 18. צריך באמת להגיד שרייך עצמו מציין את המקרה האיברי שבו התפשטות שרידים ארכיאולוגים דומים לא לימדה על השתלטות גנטית-אתנית.

  אהבתי

 19. רק הערה או הבהרה כללית :

  הארכיאולוגיה של ארץ ישראל , זה אחד הנושאים המטורפים בתחום , ואוניברסלית ( כמעט ) כך . כולם פה יש להם ענין לחפור בקריזה . נוצרים ( פונדמנטליסטים וכדומה ) מוסלמים , יהודים , ישראלים וכו…. כל הנרטיבים של שלשת הדתות הגדולות והמונותיאיסטיות , כרוכים או חבוקים בארכיאולוגיה של ארץ ישראל , אין להרהר אחרי הדבר . אז היתד התאריכי מה צריך להיות בקירוב ? אם כך , מאברהם אבינו , וצפונה ( נניח שאם היה מתרחש הנרטיב של אברהם , אזי , עסקינן ב – 1800 לפני הספירה לערך ) . כלומר , החיבור המוטה , בין נראטיבים לאומיים , ודתות גדולות , זה עיקר הענין כאן , והוא מאוחר בהרבה לארכיאולוגיה פרה היסטורית . לכן , לא ממש חושב שיש פה קשר למירי רגב . זה אמנם ספורט לאומי , לרדת עליה ( ימין , שמאל , מרכז , כמו מפגרים ) אבל , כך הדבר מקדמת דנא . ברור שיותר משאבים וענין , בארכיאולוגיה של ארץ ישראל בתקופה הנדונה , מאשר פרה היסטורי . נניח שאכן מוצאו של האדם , מקוף אדם , שימפנזה במזרח אפריקה . לא קולע לשום נראטיב הרי ( דת אפריקנית , לא כל שכן ) . אז מגלים בזה הרבה פחות ענין כמובן . שלא נדבר , על שיבת ציון , וחידוש הזיקה , בין התרבות העברית / ישראלית דאז , להקמת מדינת ישראל .

  נ.ב : דווקא הגילוי של שלדי ההומו סאפיינס לאחרונה , במרוקו , יכול היה לעורר ענין נראטיבי , אפילו כך , לא עשה כלום כמעט …….

  להתראות

  Liked by 2 אנשים

 20. 16 אפריל 2018
  ‏א' אייר תשע"ח
  הוד. 2364/18
  הודעה לעיתונות:
  משרד החקלאות נלחם בתופעה של נטישת הכלבים:
  משרד החקלאות הגיש כתב אישום נגד תושב אשקלון בגין נטישת כלבתו באזור התעשייה שבעיר
  שר החקלאות ופיתוח הכפר, אורי אריאל: "אנחנו רואים אפס סובלנות בפגיעה ברווחת בעלי החיים. משרד החקלאות לא מהסס להגיש כתבי אישום כנגד המפרים את החוק ופוגעים בבעלי חיים באכזריות שכזו. שמירה על רווחת בעלי החיים הינה מצווה מן התורה, ואנו ממשיכים לפעול למען שמירה על רווחת בעלי חיים"
  משרד החקלאות הגיש לבית משפט השלום בבאר שבע כתב אישום נגד תושב אשקלון בשנות ה-60 לחייו בגין נטישת כלבתו. מן החקירה עולה כי הכלבה גדלה בביתו של הנאשם מאז היותה גורה ובמשך למעלה משנה. אולם, כאשר היתה הכלבה בתקופת הייחום הוביל את כלבתו אל אזור התעשייה שבעיר, ושם נטש אותה עד שנמצאה על ידי עוברת אורח, אשר לקחה אותה לעמותה המטפלת בבעלי חיים. לאחר מתן טיפול רפואי ועיקור, נמסרה הכלבה לאימוץ.
  כתב אישום זה הוא רק חלק מפעילות משרד החקלאות לאכיפת חוק צער בעלי חיים, ובפרט הטיפול בתופעה של נטישת בעלי חיים המהווה עבירה לפי החוק שהעונש המירבי בצידה הוא עד שנה מאסר או קנס בסך 75,300 ₪.
  תופעת הכלבים המשוטטים וחסרי הבית משפיעה הן על בריאות הציבור והן על בריאות בעלי החיים ורווחתם. כלבים משוטטים מועברים לכלביות עירוניות אשר אינם מתאימים לשהות ארוכת טווח. במקביל, הרשויות המקומיות והעמותות הפועלות למען בעלי החיים מעודדים אימוץ כלבים, אולם קצב התרבות הכלבים המהיר מקשה על קבלת מענה הולם לכלבים חסרי הבית בישראל.
  משרד החקלאות קורא לציבור הרחב להמשיך ולדווח על מקרי חשד להתעללות בבעלי חיים או נטישת בעלי חיים על ידי בעליהם, למוקד המשרד, בטלפון: 9096*. המוקד פעיל 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע.
  בברכה,
  דפנה יוריסטה
  דוברת משרד החקלאות ופיתוח הכפר.

  אהבתי

 21. אל רום אתה גדול מעריך את הידע הנרחב שאתה מגלה בארכיאולגיה כל הכבוד…
  סתם שאלה מתוך סקרנות יש לך כלב..? כלבים אם מלמדים אותם נכון יכולים לאתר עתיקות במקמות שונים בישראל..
  מהידע שלך אני לומד שאתה כבר ניצלתה הזדמנוניות שונות לחפור ולגלות עתיקות באמצעות כלבי גישוש..
  רק לידעתך אסור לאף אחד לחפש עתיקות באדמת ארץ ישראל רק לרשות העתיקות והם נוקשים ולא מתפשרים לכן
  כל מה שיש ברשותך מימי אברהם אבינו תסתיר מיד אחרת יגלו אותך שודדי עתיקות-ויפגעו בך פיזית..
  המלצה לך…תמשיך לכתוב באתר הזה ולגלות לכולנו את חוכמתך הרבה שלך בהערכה מ kalbasa אחלה יום שיהיה לך ידידי..

  אהבתי

 22. מאמר המתאים בדיוק לקו התפר שבין יום הזכרון לחללי צה'ל לבין יום העצמאות.

  ד'ר אורי מילשטיין על ההישגים המופלאים, ועל המחדלים הנוראיים, של בן גוריון בהכנת היישוב למלחמת 1947/8 והתנהגותו אחריה. כולל התייחסויות לתחילת דרכו, השוואות לתחומי החוזק והחולשה של ז'בוטיסקי ועוד ועוד קפיצות.
  מומלץ לשים לב לכותרת, האירונית להפליא, של המאמר : הגאון, הנדיב והאכזר הוא דווקא בן גוריון.

  http://m.maariv.co.il/news/politics/Article-632724

  בקישור מאולץ מעט לנושא המאמר הנוכחי – גנטיקה: מילשטיין טוען שדפוסי ההתנהגות של בן גוריון [אי ההתכוננות ראויה למלחמה העתידית, השגת הצלחות בעיקר בזכות רוח היחידה של החיילים, ולאחר המלחמה, טיוח הכשלונות והמחדלים בכדי שתדמית הבכירים לא תוחתם] – למעשה קבע את ה DNA של צה'ל לכל הדורות הבאים. DNA המסביר מה קרה לצה'ל במלחמת יום כיפור ובשתי מלחמות לבנון.

  כמחווה לעובדה שזהו בלוג "גם כלכלי", העתקתי את הקטע היחיד במאמר בו מילשטיין מתייחס להשקפות עולם כלכליות.
  בחירה באידיאולוגיה כלכלית מוטעית – עלולה למנוע מהאדם לזהות נכונה מי אויביו ומי ידידיו. ואפילו עלולה לגרום להפסד במלחמות.
  ________________
  " …. בן–גוריון ארגן שביתה כללית של פועלי המחט בפלונסק, כדי להגביל את יום העבודה ל–12 שעות בלבד. הצטרפותו למפלגה סוציאליסטית הייתה מהלך מכונן בהיסטוריה הציונית והישראלית: היא מיקדה את תשומת לבו במעמד ולא בעם, וגיבשה את תפיסתו שהאיום הוא פנימי – הקפיטליסטים, המעסיקים, המנצלים – ולא הערבים והמוסלמים. הוא התפתח להיות מנהיג של מעמד, לא של עם. האידיאולוגיה המעמדית הרחיקה אותו מהתעמקות בשאלות ביטחון. הרי אין לציונים סכסוך אמת עם הערבים. שני הצדדים – בני המעמד העובד – מנוצלים."
  ______________

  אהבתי

 23. התייחסותי לתגובה של תמריץ:
  " … אל רום, ציטוט מהכתבה בהארץ שמקושרת בפוסט: השרה מירי רגב לא סופרת אותנו ממטר", אומרת בלפר־כהן, "והתחום כולו נמצא בבלגן נוראי". לדבריה, פרהיסטוריונים בישראל סובלים יותר מארכיאולוגים שעוסקים בתקופות אחרות, מאוחרות יותר. הסיבה, היא מסבירה, היא שיש בארץ המון ממצאים מתקופות מאוחרות יותר, והפרהיסטוריונים לא עוסקים בתולדות עם ישראל — התחום הפופולרי ביותר."
  ______________
  בשל מקומה הגיאוגרפי הייחודי כגשר בין יבשות, ישראל בורכה (או קוללה – תלוי בנקודת המבט) לא רק בהמוני מסלולי נדידה של ציפורים – אלא גם בהמוני אתרי חפירות ארכיאולוגיות פוטנציאליות.

  מכאן שישראל חייבת לתעדף את האתרים בהם יחפרו כיום, ואת האתרים הארכיאולוגיים שיוזנחו לטובת כל הדורות הבאים של ארכיאולוגים שעדין לא נולדו.
  גם בעיני האתרים פרה היסטוריים, פרט להעמקת והרחבת החיפושים באתרים שכבר התגלו בכרמל ובמקורות החרדן, אינם בעדיפות הראשונה.

  ניתן להניח שעיתון שלפני יום העצמאות בחר לשאול את כתביו הבכירים "מהו השיר העברי השנוא עליך ביותר" (במקום מי השיר העברי האהוב עליך ביותר) – יהיה גם אותו עיתון שיבקש להמעיט ככל האפשר בממצאים ארכיאולוגים הקושרים את עם ישראל אל לארץ ישראל. כנראה שאינו מונע *רק* מעוצמת הסקרנות לגבי חיי האדם הקדמון.
  נדמה לי שמנקודת מבט אלו שבעיניהם 'התקווה' ו'ירושלים של זהב' הם השירים העבריים השנואים ביותר – ההזדמנות להכפיש בנושא נוסף את מירי רגב היא רק בונוס צדדי קטן לנושא האידיאולוגי העיקרי.

  ***
  הלינק שהביא אל רום ל bbc , על גילוי השלדים במרוקו, מפתיע ביותר ממובן אחד.
  הוא כולל מדען המודה בפה מלא, לאור ממצאים חדשים שגילו מתחריו, שטעה בגדול.

  Prof Stringer says it is not inconceivable that primitive humans who had smaller brains, bigger faces, stronger brow ridges and bigger teeth – but who were nonetheless Homo sapiens – may have existed even earlier in time, possibly as far back as half a million years ago. This is a startling shift in what those who study human origins believed not so long ago.
  "I was saying 20 years ago that the only thing we should be calling Homo sapiens are humans that look like us. This was a view that Homo sapiens suddenly appeared in Africa at some point in time and that was the beginning of our species. But it now looks like I was wrong," Prof Stringer told BBC News

  Liked by 1 person

 24. קמיליה , כדאי לך באמת לעשות היכרות , עם עמותת " עמק שווה " כי הם פוגעים בול כהמחשה לאבחנה הזו בתגובתך בדבר ארכיאולוגיה נראטיבית נקרא לזה כך ( במקרה הזה כמובן , אנטי ימנית או אנטי לאומנית או ישראלית / יהודית ) כאן :

  http://alt-arch.org/he/

  להתראות

  אהבתי

 25. המדען שחוזר בו – באמת מרעיש ביותר.
  חשבתי על זה ששפר מזלנו שאנחנו בסכסוך לאומי עם הערבים ולא עם האתיופים, שבהם מסתבר זורם דמם של יושבי ארץ ישראל הקדומים. הייתה להם טענה ניצחת של קדימות. בלית ברירה היינו נאלצים להשפיל ראשנו ולהפוך לנתיניה של מלכת שבא.

  Liked by 1 person

 26. ציונות זו מילה ריקה בזמננו. החרדים הם אולטרה ציונים והם אנטי ציונים בעת ובעונה אחת.. בפועל אפשר לסכם את השקפת עולם בפתגם הערבי הידוע:
  "אני נגד אחי. אני ואחי נגד בן־דודי. אני, אחי ובן־דודי נגד השכן". הם מתעבים חילונים, אך מתעבים יותר ערבים. וזו, ברוח הפוסט הנוכחי, השקפת עולם אבולוציונית ולפיכך עם סיכוי טוב לשרוד הלאה.

  אהבתי

 27. בבלוג של קוקרן שג'ורג' הפנה אליו מתקיים דיון ער מאוד בספר. והנה תגובה שתצלצל לקמיליה את כל הפעמונים:
  https://westhunt.wordpress.com/2018/03/30/rapid-change-in-polygenic-traits/#comment-105715

  Ashkenazi make an interesting example of high IQ bundled with eccentricity.

  If we define mental illness as “your mind becoming the enemy of your life”, there is a certain scorpion-and-the-frog pattern that’s hard to miss.

  Example 1: the only known way to make Ashkenazi poor is to let Ashkenazi design the economic system under which they live. Their own invention of communism managed to do something that eluded generations of jealous anti-semites.

  Example 2: What’s the definition of chutzpah? Killing your parents and demanding mercy on the grounds of being an orphan? Flooding Europe with Muslims and protesting a rise in anti-semitism? Promoting multiculturalism and lamenting the end of your materilneal group identity because all your sons are falling for asian girls.

  One of the smartest people I know is a South African of Lithuanian background, who fled his home in the early 2000s because the place was fast becoming no country for smart people. With a straight face he tells me “it’s really ironic, because my parents were in the forefront of the struggle against apartheid.”

  I said “yeah man, that’s some crazy inexplicable twist of fate there, one of those things nobody could see coming.”

  מי שמסתובב בפורומים שמושכים את הגזענים הלבנים, כמו הבלוג של קוקרן שבו מדברים בפתיחות על הבדלים ביולוגיים בין גזעים, די נדהם מעוצמת השנאה העמוקה ליהודים של אנשים שלפי כתיבתם הם מאוד אינטליגנטיים. אני מניח שלפי התיאוריה של קמיליה, זה מיוחס לחוצפה של מיעוט המנסה לקבוע לרוב בארצו תורת חיים ליברלית לחיות לפיה.

  Liked by 1 person

 28. תמריץ
  אני חושש ששנאה ליהודים היא חלק בלתי נפרד מהתרבות המערבית. כל דור פשוט מוצא סיבה אחרת לשנוא אותנו.
  בעבר היהודים היו בדלנים יחסית, אז שנאו אותם על שונותם, על הסתגרותם, על מנהגיהם המוזרים.
  כיום היהודים בארצות המערב הם בדיוק ההפך: נטמעים, מאמצים זהות ותרבות מקומית, מתערבים בקהילה ובפוליטיקה. אז שונאים אותם על הנחלת וכפיית דעותיהם הליברליות.
  הסיבה ככל הנראה נעוצה בנטייה האנושית הטבעית (פה אני דווקא לגמרי מסכים שמדובר בגנטית), לפחד ולשנוא את הזר והשונה. היהודים פשוט מחזיקים במעמד הזר והשונה בעולם המערבי כבר דורות ומסרבים להיכחד.

  Liked by 2 אנשים

 29. יהודים שונאים יהודים תעקבו אחרי הכתבות והטוקבקים בגלובס הארץ דה מרקר ועוד …במציאות בה יש פערים חברתיים שינאה כלפי הבנקאים המושחתים פוליטיקאים חסרי מצפון אין סיבה שבגולה הגויים לא ישנאו את היהודים הכל תוצרת הארץ…

  אהבתי

 30. א. מזה שנים רבות אני מנסה להבין את הסיבות לאנטישמיות, ולקרוא כל מה שנופל לידי בקשר אליה, ועדין לא מרגישה שהצלחתי לפצח את התעלומה.
  ברור לי שמדובר בצמח רעיל וטורף, בעל שורשים רבים: דתיים (בשל היחס של הדתות "הממשיכות" לדת "המקורית"), הקשורים לדינמיקה בין קבוצות ושימוש ביהודים בכדי לגבש את קבוצת הרוב (שיכולה גם להתנשא על קבוצה אחרת), תגובות נגד להתנהגויות המיעוט היהודי ועוד ועוד.
  כשבמהלך ההיסטוריה חלק מהשורשים האלו התחזקו וחלקם נחלשו. אך לעולם לא חסרו לצמח רעיל זה שורשים שיזינו אותו.

  ב. בעיקר במאות האחרונות, כנראה בעקבות האמנספיציה של נפוליון ושיוויון הזכויות הפורמלי שניתן ליהודים, יהודים התחילו להתערב בכוח בנעשה בארצות מושבם ובארצות אחרות.
  .
  לא בהכרח רק לכיוון הקוסמופוליטי – ליברלי ( המאפיין את יהודי המערב בכחמישים השנים האחרונות). מס' עשורים קודם הם ניסו להתערב בכוח להשלטת הקומוניזם על ארצות רבות ככל האפשר (ו/או בכדי לסייע לגוש הסובייטי).
  היהודים סרבו לקלוט ששיוויון זכויות פורמלי אינו משפיע על החשדנות והעוינות החבויה של בני קבוצת הרוב כלפי היהודים, והעובדה שמה שאיכשהו יסלח לגויים לא יסלח ליהודים.

  ב. חמור מכך, היהודים מסרבים לקלוט שהחוק השני של ניוטון נכון גם לגבי כוח השפעה משפטי – כלכלי – תקשורתי – פוליטי. ככל שהיהודים מפעילים לחצים חזקים יותר על קבוצת הרוב – כך הם יוצרים כוח נגדי שווה בעוצמתו המופנה כלפיהם.
  לתפיסתי רובם המכריע אפילו לא מודעים לכך שהם משחקים באש.

  אחד הסיפורים הנודעים לשמצה של ימי ראשית המדינה הוא גזיזת הפאות של ילדים תימניים בניגוד מוחלט לרצון הוריהם , ושליחת המוני ילדים שהגיעו ממשפחות מסורתיות או דתיות לזרם החינוך הממלכתי. מה שתקע טריז בין הילדים הללו לבין הוריהם – על כל ההשפעות השליליות שהיו לכך הן על דור ההורים והן על דור הילדים.
  דוגמא מכוערת להפעלת כוח אלים ודורסני, שניתן היה לנבא בקלות את תגובת הנגד שיביא (אם כי באיחור של דור).
  כלומר, גם כאשר כוח דורסני מופעל מבני קבוצת הרוב אל בני קבוצת הרוב – יהיו לכך בעתיד תוצאות שליליות.
  על אחת כמה וכמה כאשר הכוח הדורסני מופעל מבני קבוצת המיעוט על בני קבוצת הרוב.

  ג. כאשר ג'ורג' סורוס מנסה להשתמש בכוח הקנייה של כספו בכדי להניע את מדינות האיחוד האירופי ומוסדות האיחוד ללחוץ חזק ככל האפשר על הונגריה ועל פולין לקלוט המוני מהגרים מוסלמים (ולשנות לנצח את הדמוגרפיה שלהן) בניגוד מוחלט לרצון עמים אלו והנהגותיהם.
  לתפיסתי, סורוס מפעיל כוח אלים ודורסני על מדינות אלו – וברור לי שתגובת הנגד בוא תבוא. אם כי לא ברור לי איך ומתי.
  סורוס ובני ביתו כנראה מעולם לא ינזקו ישירות מתגובת הנגד. הם עשירים מדי, וגרים הרחק מהארצות שאת עתידן הם מנסים להכתיב (מה שרק מחריף את הכעס כלפי זכות התערבותו). אבל יתכן שיהודים אחרים יהפכו ל"ילדי המלקות" של העשיר הגדול או ינסו להחלץ מכך באמצעות הסתרת זהותם היהודית.

  באופן דומה, כאשר יהודים בארה'ב מפעילים את מלוא כוחם הכלכלי – משפטי – תקשורתי (הרב מאוד ביחס למשקלם באוכלוסייה) בכדי להכניע בעל עסק קטן, שבשל ערכיו הדתיים / שמרניים דחה הזמנה להכין עוגת חתונה לשני הומוסכסואלים – ברור לי שיהיו לבסוף יהודים שישלמו על כך את המחיר.

  ד. אני לא מצליחה להבין כיצד יהודי ארה'ב, האמורים להיות הרבה יותר אינטליגנטים ממני, לא קולטים אמת זו, שנתפסת בעיני כדי טריוויאלית

  אהבתי

 31. קשור לנושא האנטישמיות – אם כי בדרך פתלתלה מעט,

  הכעס הלא מוסתר של קרולין גליק על יהודי ארה'ב "הליברליים" והתנהגותם.

  http://m.maariv.co.il/journalists/Article-632695

  ###############

  לתמריץ,
  גם לי אין שום התנגדות לתיקון עולם. יש לי אפילו כמה רעיונות מה כדאי לתקן.
  אבל ברור לי, גם בשל החוק השני של ניוטון, שתיקון העולם לא יגיע לאחר הפעלת כוח ברוטלי ודורסני על המתנגדים.
  יהיה הכרח לנסות להשפיע, באמצעות פנייה להגיון ו/או לרגש, על האמונות והערכים של המתנגדים. תהליך ארוך ומתיש שאין כל ערובה שיצליח. גם אם כן – ברור שגם לאחר דור או שניים – ההצלחה לא תהיה מלאה.

  יש יותר מדי עדויות היסטוריות על מה שקורה כאשר מנסים ל"תקן עולם" מהיום למחר, באמצעות הפעלת כוח ברוטלי. אפשר ללמוד אפילו מהפכה הצרפתית, הרוסית ועוד – שכל המהפכות נוטות להרוג את מחוללהן.
  מאוד כדאי שיהודים לא יזמו שום "מהפכות" בכדי לא להזיק ליהודים אחרים, ואולי אפילו לעצמם (אבל מותר להם לנסות להניע תהליכים אבולוציונים איטיים, של השפעות רכות וכמעט לא מורגשות).

  אהבתי

 32. ההשפעה היהודית בארה"ב שרובה באמצעות תרומות, פעילות בתקשורת, ייעוץ פוליטי והצבעה היא עדינה למדי. ברור שהשתתפות היהודים בקומוניזם הייתה זוועה לדורות והמיטה אסון על אחיהם.

  אהבתי

 33. קראתי ביקורות טובות אחרות על הספר, אשתדל לקרוא אותו.
  במסגרת הזו של ״מי אנחנו וכיצד הגענו לכאן״ ממליץ בחום על פרק בפודקאסט על גנטיקה שעוסק בגנטיקה יהודית: https://insitome.libsyn.com/jewish-genetics-the-exodus-comes-full-circle. החמש דקות הראשונות לא משהו אבל אח״כ יש המון אינפורמציה מאוד מעניינת. הפודקאסט עצמו מומלץ, הפרק האחרון שעוסק באינטלינציה וגנטיקה גם היה מאוד מעניין ואינפורמטיבי: https://itunes.apple.com/us/podcast/the-insight/id1324744423?mt=2

  Liked by 1 person

 34. תמריץ,
  מאחר ואנו עוסקים בשאלה "מי אנחנו ואיך הגענו לכאן" אנצל את הבמה הזו להביע את מחאתי על ההתעללות הנפשעת בשירים של פעם שהגיעה לשיאה בערבי השירה השונים ששודרו אמש בטלוויזיה. טוב היו עושים פרנסי הטלוויזיה אילו שלחו את אוסף המעבדים המוסיקליים והזמרים המזייפים לשיר בטקס האלטרנטיבי שם לפחות היו גורמים קצת סבל לכמה משפחות מחבלים.

  Liked by 1 person

 35. קמיליה,
  על האנטישמיות הגרמנית בעבר (ובהווה) יש את הבלוג המצוין של ענת פרי:
  http://anatperi.blogspot.co.il/?m=1
  למרות שמבחינת פרטים הוא מצוין אני לא מסכים עם התזה הבסיסית שלו המקשרת את האנטישמיות לנצרות מכמה נימוקים:
  א. מבחינה סטטיסטית היו עוד כמה מדינות נוצריות באירופה ולא מצאנו כזו רמת אנטישמיות. הן דנמרק והן שבדיה היו גם הן לותרניות ולא שתפו פעולה עם הנאצים.
  ב. הנצרות לא רק פגעה ביהודים אלא גם הגנה עליהם. או בגלל שאין מקור אחר להתגלות מהסיפור היהודי כפי שטען הכוזרי או מסיבות תיאולוגיות פנימיות.
  ג. הנאציזם היה תנועה חילונית בסופו של דבר. הוא אמנם קיבל גיבוי מהכנסיה הלותרנית הגרמנית אבל הוא עדין היה חילוני.
  מסיבות אלו אני חושב שאת מקורות האנטישמיות צריך לחפש במקום אחר.

  נראה לי שמקום טוב יהיה בספר אורתודוקסיה ומשטר המודרניות של דוד סורוצקין שבו שללו ההיבראיסטים הגרמנים את התלמוד כספר לא הגיוני ולא טבעי. שלילה זו יצרה את הרפורמה כגרמנים בני דת משה (ולא בני דת רבינא ורב אשי).בשלב הבא שהתרחש בעקבות הממצאים של ביקורת המקרא והארכיאולוגיה המודרנית החל התנ"ך להיתפס כספר ארכאי שאין לו מקום בעולם המודרני עד הוצאתו מכתבי הקודש של הכנסיה הלותרנית הגרמנית ב1930, שלוש שנים לפני היטלר. בכך ניתן האישור הדתי להיטלר להתחיל בהשמדת היהודים שבדומה לתנ"ך נתפס כעם לא טבעי שהסתנן לעולם המודרני מן העבר.

  כפי שמראה סורוצקין המהר"ל תפס את השור בקרניו עוד במאה השש עשרה. זה נכון שהתלמוד ועם ישראל אינם טבעיים אך לא בגלל שהם שייכים לעבר אלא בגלל שהם שייכים לעתיד (לעולם הבא). לשאלת הטבעיות/אי הטבעיות של עם ישראל יש השלכה על שאלות נוספות כמו bds (החרם על ישראל) ועוד. נראה כי הפילוסוף הנאצי היידגר סבר כי היהודים אינם טבעיים כיון שאין להם שפה משל עצמם. בשביל היידגר כפי שהבהיר לסרטר הסובייקט האמיתי איננו האדם התבוני אלא השפה. ליהודים חסרי השפה אין סובייקט אמיתי ולכן הם לא טבעיים. הגותו של היידגר שולטת היום במה שמוכנה פוסט מודרניזם או פוליטיקה של זהויות ומכאן מובן הלילה של קיומה של מדינת ישראל.

  אהבתי

 36. אני חולקת קשות על טענת תמריץ שההשפעה היהודית בארה'ב מוגבלת בהיקפה ועדינה למדי.
  ניתן היה להסיק מטענתו שהלא יהודים בארה'ב בקושי מצליחים לשים לב אליה ואינם נוטים לייחס לה כל חשיבות.
  מכאן לטענתו – להתנהגות היהודים בארה'ב אין לה שום השפעה על עוצמת האנטישמיות. טענה שאיני יכולה לקבל.
  [חשוב לי להדגיש פעם נוספת שאיני טוענת שהאנטישמיות נובעת רק או בעיקר מהתנהגות היהודים. אני רק טוענת ש*חלק*, קטן או גדול ככל שיהיה,מהאשמה / מהאחריות מוטל על כתפי חלק מהיהודים].

  יהודי ארה'ב אינם מואשמים *רק* בשימוש בהשפעתם הפיננסית ובתיעול "מוטעה" של כספי התרומות והקרנות שהקימו.
  היהודים מואשמים גם בדומיננטיות רבה מדי בכל מערכות המשפט האמריקאיות, וכאחראים במידה רבה מדי להחלטותיה השנויות במחלוקת / הלא פופולריות.
  הם מואשמים גם בשליטה בכלי תקשורת רבים (מדי) וב"סתימת פיות" של כל אלו החולקים עליהם ומנסים לבטא עמדה אחרת.
  היהודים מואשמים ב"נפוטוזים אידיאולוגי" באקדמיה, בה הם נמצאים באחוזים מאוד גבוהים, ובחלק ניכר מהאחריות ל"גל טרלול ה PC " במערב, ועוד ועוד.

  ****
  לראשונה בהיסטוריה האנושית עומד לרשותנו כלי מופלא לחקר האנטישמיות, שלא נמצא בעבר : ניתוח תגובות אנטי יהודיות באינטרנט.
  [אני עדין מחכה לגל עבודות תזה ודוקטורט שיכתבו על סמך מאגר מידע מופלא זה].

  ניגשתי למאמר של גורדן פטרסון, על השלכות האינטליגנציה החריגה בגובהה של היהודים. זו שהביא ממש לאחרונה דני פ'.
  חשוב להוסיף שמאמר זה עורר גל חריג בגובהו של כאלף תגובות. מה שמלמד / רומז שהנושא בוער ואולי אפילו נפיץ.

  העתקתי ממנו, ללא כל עריכה וכל סלקציה, את מספר התגובות הראשונות.

  כולם מוזמנים לבחון בעצמם את מאפיני התגובות האנטי יהודיות הנ'ל, ולשפוט בעצמם ופמה עומד אחריהן:
  1- האם יש תגובות העונות להגדרות קלאסיות של תגובות המזוהות כאנטישמיות (כמו הכללת יתר ממקרים מבודדים ושימוש בקריטריונים מחמירים יותר לגבי יהודים מאשר לגבי לא יהודיים).
  2 – האם נמצאים דברים לא נכונים בעליל, כולל כאלו שעליהם ניתן לטעון שהלוואי והיו נכונים (כמו שיתוף פעולה בין כל היהודים לתועלתם ההדדית, ותמיכה עזה של כל יהודי העולם בציונות ובמדינת ישראל.
  3 – האם ישנן גם טענות אנטי יהודיות – אותן ניתן להבין, ואולי אפילו להצדיק (מנקודת מבט הרוב הלא יהודי).
  האם ישנן גם כאלו איתן אפילו ניתן להזדהות לחלוטין (מנקודת מבט של ישראלים שלעיתים הבחישה של יהודי ארה'ב בעניניהם מוציאה אותם מכליהם),

  __________________________________________
  ll know the world runs on money, and no one knows this better than the Jews. That's why our foreign policy has been about securing Israel's security. That's why our politicians get money from AIPAC. Why we send billions to Isarel every year. Why our relationship with the Muslim world has declined because of this one-sided affair.

  And Jordan B Peterson tells whites to stop playing identity politics because it's victimology like the left and to go 'clean our room'. Yes. Go clean you room, and then understand that the IQ theory Peterson is pushing actually proves the point that Jews are acting nepotistically.

  Ask yourself. Why do Black Lives Matter protest in the street when one of their own dies? Shouldn't they be happy they live in a society, according to Jordan Peterson's own metric, run by high IQ whites? They should be grateful, because they have much lower IQs than whites and Jews, to have the privilege to live in a white country. Yet, it doesn't work that way. They want to be in control and to dictate the terms of the society they live. So, just apply that metric to Jews. Jews also want to dictate the means by which they live in our white countries, and that means telling whites to give more free stuff to blacks, to let in millions of hispanics. There is an economic rationale for that: lower cost of production and thus more money for the elite (remember 40% of all billionaires are Jews). There is also the cultural and racial aspect. The more the white gentile majority of this country declines, the harder it will be for whites to recover their own country – and this all benefits jews because it means it'll be harder to dislodge them from power.

  In the end, people want to be ruled by people like them, and it's a racial and ethnic struggle.

  Jordan Peterson is a smart man. But he's being disingenuous.
  210
  Reply

  Avatar
  Jacob Smith TheDrogger
  25 days ago
  10/10 refutation, would read again.
  88
  Reply

  Avatar
  Judaism=Islam Jacob Smith
  25 days ago
  Jewish "power" is ultimately based on "hard" money power, that is the "classic" Jewish Question.
  That's what threatened the stability of older, more unitary forms of European gov't. Royalty in hock to money power.
  Those in business understand, above a certain level, high IQ is not required. Monopoly – which Jews secured from medieval nobles in exchange for favorable loans – pays. As does "finance", the money power.
  Check the IQs of gentiles in non-Jewish targeted sectors of economy. Do you see the highest IQ governs? Nope.
  You might see economic monopoly, depending on the industry. Ethnic monopoly is a culturally Jewish equivalent.

  In societies that have allowed Jews to express their culture freely, the more prevalent complaint has been the resulting antagonism towards the host population. The transvaluation of culture, subversion of cultural institutions – a "soft" power. High (verbal) IQ would indeed be more at play in the literate life of a culture. Look for that reflection in the simple language justifying Jewish expulsion – "corrupting the moral or spiritual character of citizens". Denigrating the host culture – public influence, not private worship practice. Or listen to complaints today. The free expression of Jewish identity antagonizes the outgroup. When kept under censure, that paradigm is necessarily less expressed. When Jews ascend – as they did in Medieval Poland, Wiemar Germany, or the Anglosphere today – external censure AND the logic of internal censure is removed. Internal ethnic supremacy – "chosenness" – appears validated by external high position; antagonism of host culture returns and is freely expressed.

  When it comes to "ultimate" power though, we're back to the Non-IQ money power. And there "SHUT IT DOWN" explains everything pretty simply. All the while Jews turn *any* institution they've infiltrated into a cottage industry attacking White Identity.
  Shut something down. Other things promoted using tax payer dollars, monopoly.
  It's a reflection of Jewish identity – which Spinoza characterized (400 yrs ago) as "hatred of the other" so intense it's entered their "nature".
  Completely metastasized in Academia – no debate.
  Look at what the Jew now in editorial role of National Geographic is publishing….

  "Whiteness" as a targeted attribute becomes "problematic" when allowed into controlling positions of institutions native to Whites' own culture!
  Imagine that.

  Don't micturate on our shoes and tell us it's raining. It's just tiring at this point. NO ONE admires or is "jealous" of Jews. Just tired of the culture of antagonism produced, which originates – per heterodox Jewish critics like Spinoza – within Jewish identity. The one commonality across their expulsions.
  It is actually the egalitarian idealism of Whites that strives to rationalize Jewish behavior away, strives to incorporate them.
  Peterson's ancestral Christian gentile ethos governs. Along with cowardice.
  The philosophic universalism of Greeks, the logos of Christianity, the egalitarianism of Germanics. All counterpoints to tribal Jewish exclusivity.

  Hairplugs Peterson, please explain:
  – Herem
  – Shanda
  – Lashon Hara
  … and on and on and on. All constructs for purpose of division, privileging and punishing vis a vis the outgroup.

  How people get to the "top", or why, may not be as big an issue as what they pursue once there.
  All Jewish, all the time. Taking advantage of White egalitarianism and fair play. Responsible for all our accomplishments yet oppressed and marginalized? Might one just simplify and call it lies? Are they manipulating our access to information?

  Alan Dershowitz: Never Apologize for Being a Jew — disq.us
  This is also a great video, where I got my screenname. The concepts demanded of gentiles in the West are foreign in other lands, Why? – Israelis: Is Judaism more similar to Christianity or Islam? — disq.us
  see more
  36
  Reply

  Avatar
  Keely Swan Judaism=Islam
  25 days ago
  Jordan said: "IS THE FACT THAT SMART PEOPLE [Jews] ARE WORKING HARD FOR OUR MUTUAL ADVANCEMENT REALLY SOMETHING TO FEEL UPSET [ABOUT]?"

  Did you really just type that embarrassingly abominable drivel? Working for the "advancement" of who exactly, Mr Peterson? Certainly not for the advancement of white Gentiles, considering Jews use all the major institutions they own and control to blame, abuse, and attack white Gentiles virtually non-stop. Do you consider that helping?

  They only work for the "advancement" of their Jewish ethnostate (Israel) at everyone else's expense. The US spends trillions fighting Israel's wars, while our own country goes to shit and our citizens are neglected. That's why Trump won. It was a primal scream from the American people to focus on OUR country for a change, instead of the usual "Israel First" agenda.

  Let's also not forget that Jewish activists are responsible for flooding the West with a hostile, barbaric, violent assortment of anti-white 3rd-worlders, who run around killing and raping white girls at an unprecedented rate. (All of which is swept under the rug by the Jewish owned and controlled mainstream media.)

  And don't give me that "They control the world because they're geniuses! They can't help it they're so smart!" bullshit. Can you do basic math, Mr Peterson? Jews are a very small global minority. Even if the average Jew had a 130 IQ, they would still be outnumbered by white Gentiles with a 130 IQ because white Gentiles vastly outnumber Jews overall.

  ——————————————————————————–
  Here are the top 3 reasons that Jews wield extreme power:

  1) ***RACISM / TRIBALISM***
  They are extremely racist/tribal/nepotistic and only hire and extend the benefits of privilege and power to others within their racial group. Which is illegal in the West, but because they own and control everything they manage to get away with it. Jews would be the first to scream "RACIST!" if white Gentiles used the same hiring practices. Hypocrites.

  2) ***SOCIOPATHIC / POWER-HUNGRY***
  Jews have a higher rate of schizophrenia and sociopathy. Their sociopathic nature makes them willing to do ANYTHING to gain power with no regard for the suffering of others in the process, which gives them a BIG advantage over pathologically altruistic/empathic white Gentiles who are generally not willing to be sociopathic and network with each other for the sake of obtaining tyrannical power.

  White Gentiles have a guilt-complex and generally adhere to a strong sense of honor, virtue, and integrity. (Jews are well aware of that fact, and often use the pathological empathy of white Gentiles as a weapon against them.)

  3) ***HAVE 100% CONTROL OF THE CURRENCY***
  Jews are a tiny minority with trillions of dollars at their disposal. They own and control the banking system, and can therefore "buy off" anything and anyone. That's how they were able to seize power of most major corporations. They simply bought up all the companies.

  Jews also love to use usury, and have been loathed for it for millennia. Owning the banks also allows them to (illegally and unfairly) allocate funding to their communist/Marxist revolutions and degenerate cultural Marxist programs, etc.

  Scariest of all, they can "buy" world leaders who pander to Israel at the neglect of their own people.

  Admit it, the sky is the limit when your group owns and controls the entire banking system.
  56
  Reply

  Avatar
  Daisy Keely Swan
  23 days ago
  View — uploads.disquscdn.com
  47
  Reply

  Avatar
  alexreg90 Daisy
  a day ago
  This is scary. They want a "leading role" for a ethnocultural group that makes up a minute fraction of the European population?

  Also, no, Europe has not been composed of "monolithic societies" for many centuries. And we all know multiculturalism, at least in its modern popular form, is a deeply flawed ideology that has failed in multiple places.

  Reply

  Avatar
  Arthur Frayn Keely Swan
  24 days ago
  Our mutual advancement! lol
  31
  Reply

  Avatar
  lolwut? (Deplorable Hoser) Arthur Frayn
  24 days ago
  LOL! Nearly choked to death on my coffee when I read that part.

  Peterson is a smart guy and does a lot of good but at the end of the day I wouldn't trust him as far as I could throw him.
  He'd stab us in the back in a jew york minute for (((them))).

  Faith Goldy as well. She's not to be trusted.
  22
  Reply

  Avatar
  Daisy lolwut? (Deplorable Hoser)
  24 days ago
  Besides, what kind of IQ level is required to churn out what passes for "news" these days?
  30
  ______________

  אם מישהו מעוניין להעמיק עוד יותר – המאמר מצ'ב פעם נוספת, כולל מאות רבות של תגובות נוספות.

  https://jordanbpeterson.com/psychology/on-the-so-called-jewish-question/

  אהבתי

 37. אז מה הפיתרון? יהודי צריך לסרב לכהן כשופט בכיר בארה"ב? יהודי צריך לסרב להצעה לקבל תוכנית אירוח ברדיו או טור בעיתון? או שהוא צריך לקבל החלטות שלא משקפות את דעותיו, בתקווה שירצו אנטישמים?

  אהבתי

 38. י"ד, אתה מאוד מחמיא לאנטישמים כשאתה מתאר נימוקים פילוסופים מורכבים כאילו הם עומדים מאחורי השקפתם. האמת היא כמובן שלאנטישמיות ולטיעונים מורכבים אין שום קשר. כמו שהערבים שמכריזים שהיהודים הם דת ולא עם ולא זכאים למדינה לא עשו דוקטורט בהגדרת דת, לאום ומה שביניהם. זה תירוץ שמשרת רגש קדמוני של שנאה למי ששונה.

  אהבתי

 39. לתמריץ,

  א. רקע: עמדתי הכללית לגבי התנועות הליברליות העכשוויות, הפופולריות כל כך בקרב יהודי המערב (ועל חלק מהשמאל הישראלי)
  #####################################
  הדבר היחידי אתו אני מסכימה עם חנה ארנדט הוא בהשוואה שביצעה בין העריצות הטוטליטרית הפשיסטית / נאצית ובין העריצות הטוטליטרית הקומוניסטית. הדמיון בדרכי הפעולה של שני משטרים, שהם לכאורה הפוכים זה לזה, בלתי ניתן להכחשה.
  גם התיאוקרטיה המוסלמית של איראן (ומאוחר יותר של השטחים שבשליטת דאע'ש) הראו שהמשיכה לעריצות טוטליטרית אינה מוגבלת כלל לאידיאולוגיות חילוניות.

  לתדהמתי, בשנים האחרונות אני צופה בצמיחת מה שבהעדר מינוח מתאים יותר אני נאלצת לכנותו המסע להקמת ה"עריצות הטוטליטרית הליברלית".
  (מה שלהערכתי מסתתר אחרי הדוגמאות, הרבות מנשוא, של מה שחייל זקן מכנה "הטרלול הדמוקרטי".)
  "ליברלים" אלו למעשה ויתרו על הנסיון לשכנע אחרים בדרכים דמוקרטיות רכות.
  למעשה אמצו נוהגים ודפוסי פעולה כוחניים של העריצויות האידיאולוגיות האחרות : נטייה להתעלמות מוחלטת מרצונות הרוב, אמונותיו וערכיו ; חוסר כבוד מוחלט לחופש המצפון האמונה והדת; סתימת כל הקולות המתנגדים שמנסים להביע עמדות ודעות אחרות, והוקעתם כ"פושעים" ; "טיהור" מקומות עבודה מבכירים שאינם מחזיקים בעמדה הנכונה היחידה ועוד ועוד.

  נכון להיום, נתקלתי רק במאמר אחד התומך, ולו חלקית, בתפיסתי זו.
  של יונה גולדברג (מותר לנחש מהי דתו), שכתב גם ספר (אותו עדין לא קראתי) על התאבדות המערב.

  קטע נבחר מהמאמר:
  today’s political culture increasingly rejects persuasion, recognized as far back as Aristotle as the essence of politics. Everything noble about the Enlightenment assumes the possibility of persuasion, through reason, evidence, and argument. Our political system was designed to be deliberative. Deliberation is a waste of time if minds cannot be changed. But today, partisans left and right value purity and passion over persuasion. Opponents aren’t potential converts; they’re an abstract and unredeemable them, and their tears, we’re told, are delicious.

  https://www.nationalreview.com/magazine/2018/04/30/jonah-goldberg-suicide-of-the-west-excerpt/

  BOOKS
  Suicide of the West
  By JONAH GOLDBERG
  Freedom is a fragile thing and is never more than one generation away from extinction. It is not ours by inheritance; it must be fought for and defended constantly by each generation, for it comes only once to a people. Those who have known freedom and then lost it have never known it again. — Ronald
  Reagan, …

  ב. תגובה לטענות ספציפיות של תמריץ בנוגע לציפיותי מיהודי המערב

  ####################################
  1. תמריץ: "אז מה הפיתרון? יהודי צריך לסרב לכהן כשופט בכיר בארה"ב? "
  ___________________
  כל אדם המסרב לכהן כשופט בכיר במדינתו – כנראה מטומטם מכדי להיות ראוי למלא תפקיד בכיר זה.
  אבל להערכתי דווקא שופטים יהודים אמורים להיות מראשי המתנגדים לאקטיביזם יתר של בתי המשפט. על שופט יהודי להסס שבעתיים, בהשוואה לשופטים המשתייכים לקבוצת הרוב, לפני קבלת הכרעות "אקטיביסטיות", שברור שיתקלו בהתנגדות מאוד עזה של רוב האוכלוסייה. (*)

  2. תמריץ: "יהודי צריך לסרב להצעה לקבל תוכנית אירוח ברדיו או טור בעיתון?
  _________________
  ברור שלא. אבל מותר לו להיזכר גם באמירתו של וולטיר שהוא מוכן למות בכדי לאפשר זכות דיבור גם לאלו שהוא מאוד חולק עליהם.
  התרעומת העזה היא על הנוהג, השכיח מדי, של סתימת פיות כל בעלי הדעות האחרות. כאשר עיתון או רשת טלוויזיה, על אחת כמה וכמה בבעלות יהודית ו/או דומיננטיות יהודיים בהנהלתו, מסלקים משורותיהם את כל אלו שאינם מאמצים את "הדעה האחת והיחידה שהיא הנכונה והצודקת",אינם מראינים אותם ואינם מאפשרים להם אפשרות הוגנת להביע את דעותיהם ועמדותיהם – קשה לא לצפות את תגובות הנגד.

  3. תמריץ: "או שהוא צריך לקבל החלטות שלא משקפות את דעותיו, בתקווה שירצו אנטישמים?
  ____________________
  ברור שלא. אבל יהודים חייבים להשלים עם כך שעליהם להיות מאופקים יותר ולהיזהר יותר מהכעסת ההמונים יותר מאשר בני קבוצת הרוב. מה שיסלח לראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו, לא יסלח ליהודים הנמצאים לצידו. חמור מכך, קיים סיכוי לא מבוטל שהכעס יוכלל מיהודי ספציפי זה אל כלל היהודים.
  ילדים הסובלים מסכרת נעורים, צליאק או אלרגיות מזון חמורות חייבים להשלים עם העובדה ש"מה שמותר לכל שאר הילדים – אסור להם". רובם משלימים עם מציאות זו, של יתרונות ומגבלות המוכתבים להם מלידתם, כבר בשנים הראשונות של בי'ס עממי.
  גם יהודי העולם הנוטים לאקטיביזם פוליטי, חייבים להשלים עם העובדה שאחת ממשמעויות העובדה שהם יהודים היא שנולדו עם מגבלה הפוגעת ביכולתם להפוך לעריצים שנואים.
  גם אם אקטיביסטים יהודים ליברלים אלו – לא חוששים לעורם שלהם, (בשל אמונתם שהם חזקים / חשובים / עשירים / ניידים פוטנציאלית …. מכדי להיפגע מאנטישמיות) – עליהם להביא בחשבון שקיימים המוני יהודים אחרים, חלשים מהם, העלולים לשאת בתוצאות מעשיהם ומחדליהם.

  4. (מפוסט קודם, שאינו מצוטט במדויק)
  היהודים הליברלים חשים כורח לעסוק במצווה היהודית החשובה של "תיקון עולם"
  __________________
  הדת ממנה הם בחרו דווקא את הערך של "תיקון עולם" – היא גם הדת שטענה "לא עליך החובה לגמור … ".
  לו היו יכולים להשלים עם כך שמדובר במסעות שכנוע ושינוי עמדות של אלפי צעדים, ושבתקופת חייהם מוטלת עליהם החובה לקדם את המסע בכיוון הרצוי במספר צעדים (במקום לנסות להשיג את היעד הסופי, מייד ועכשיו, בכמה קפיצות נחשוניות קדימה) – הם לא היו מסתכנים בליבוי הגחלים האנטישמיות (הרוחשות תמיד במילא).
  לו יהודי ארה'ב היו מפנימים את העובדה שבהחלט מותר להם, לדוגמא, לנסות לקדם את מעמד ההומוסקסואלים וזכויותיהם בחברה, אבל אסור להם לאכוף את עמדותיהם על המוני אנשים בעלי אמונות וערכים אחרים – הם היו יכולים לקדם את הנושא היקר לליבם במספר צעדים. לדוגמא ע'י הפקת סרטים / סדרות טלוויזיה המציגים הומוסקסואלים כבני אדם שקל להזדהות אתם, כולל להזדהות עם רצונם למסד זוגיות ולזכות בהכרה בזוגיות זו מצד בני משפחות המוצא שלהם, החברה הסובבת אותם והממסד.

  אהבתי

 40. י.ד.

  א. תודה על הצגת הבלוג של ענת פרי. לא הכרתי אותו.

  אפילו העתקתי ממנו לינק למאמר מצוין (לטעמי) על הימשכות האידיאולוגיה הנאצית בעיתונות הגרמנית בת זמננו.

  http://anatperi.blogspot.co.il/2018/04/blog-post_10.html?m=1

  עם זאת, מאוד קשה לי להשלים עם העובדה שאפילו מי שאינה שוגה באשליות שהאנטישמיות היא רק נחלת העבר, ונעלמה לנצח מעולמנו בדומה למגפות הדבר והאבעבועות השחורות, אינה מסוגלת לשמוח ביום העצמאות של מדינת ישראל.
  לתפיסתי, דווקא היא הייתה אמורה להיות מלאת שמחה והכרת תודה על כך שעומדת לרשות יהודי העולם עוד אופציה (שלא עמדה לרשותם בעת הרדיפות האנטישמיות הקודמות). ולו רק כתעודת ביטוח לעת חרום קיצונית.

  אבל יתכן שאני יותר מדי מחמירה אתה כיון שקשה לי להזדהות עם כל יהודים ישראלים שמקפידים להצהיר ברבים שאינם שמחים ביום העצמאןת.

  ב. כתבת: " … אני לא מסכים עם התזה הבסיסית שלו המקשרת את האנטישמיות לנצרות … מבחינה סטטיסטית היו עוד כמה מדינות נוצריות באירופה ולא מצאנו כזו רמת אנטישמיות. הן דנמרק והן שבדיה היו גם הן לותרניות ולא שתפו פעולה עם הנאצים …"
  אני בהחלט מסכימה אתך שלא ניתן להסביר את *כל*, או אפילו רוב, האנטישמיות בתיאולוגיה הנוצרית ובעימותיה עם היהדות.
  עם זאת, אני חולקת על טענתך ששבדיה לא שיתפה פעולה עם המשטר הנאצי (דנמרק היא באמת מקרה יוצא דופן יחודי, שלצערי איני יודעת עליו מספיק).
  המוני הולנדים, שבדים ונורווגים תמכו בכל לבם באידיאולוגיה הנאצית של "הגזע העליון הארי", וידוע שגדודים רבים של מתנדבים ממדינות אלו הגיעו לעזור לרייך השלישי.
  יותר מכך, כל התעשיה השבדית, כולל כל תעשיות הרכב שלה, העמידה עצמה לרשות המאמצים הצבאיים הגרמניים. קראתי טענה שללא הגב התעשייתי השבדי האיתן – הצבא הגרמני בכלל לא היה מסוגל להתקדם.
  מכאן שהטענה על "הנייטרליות השבדית" היא למעשה מצג שווא.

  אהבתי

 41. המדע ועתיד חקר העבר האנושי.
  ==================#
  ההקשבה חובה. החומר הזה זה יהיה במבחן.
  פרופסור מייקל מקורמיק אליו הפנייתי בבלוג של שי.
  17 דקות בטד.ההקדמה אומנם קצת מייגעת למי שבענינים אבל בסוף כמה דוגמאות מרתקות על התוצאות של שילובי המדע האינטרדיספלנרים כולל ההשפעה הדרמטית של הדרכים הרומיות על המסחר והשפעות זיהומי העופרת על אירופה באלף שנים האחרונות(כן אלף!) מלבד בתקופת המגפה השחורה.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s