הבועה שאין, הבועה שכן

סבר פלוצקר כתב בטורו בשבת בידיעות אחרונות, בעקבות חילופי אימיילים עם כלכלנים בכירים, כמה נוראים קיצוצי המס של טראמפ, ואיך הם, בצוותא עם שוק המניות הגואה יביאו לפיצוץ הבועה ולמשבר כלכלי חריף במהרה בימינו. וההימור שלי – לא יקרה. תעודת הסל SPY על מדד המניות עומדת על 265. נחזור אליה עוד שנתיים והסיכוי גדול שתעלה עוד. המכפילים בשוק המניות גבוהים (עומדים על אזור ה-23 לעומת הממוצע ההיסטורי הרגיל העומד על 15). אך הם משקללים זינוק ברווחים שצפוי בעקבות הקלות המס וגם את התמשכות תקופת הריביות הנמוכות. כל זה בצדק. בועה אין פה. הגרעונות שיתהוו בעקבות קיצוצי המס ממש לא מהווים סכנה חמורה, אלא ההיפך הגמור.

הביטקוין, שגם ממנו מתפלץ פלוצקר, הוא סיפור אחר כמובן. כאן ישנה בועה הדומה עד גיחוך לבועות ההיסטוריות הגדולות, החל מבועת הצבעונים בהולנד במאה ה-17 ובועת הים הדרומי במאה ה-18. יש לי רקורד גרוע לגבי הביטקוין. חשבתי ששוויו חסר שחר גם כשהיה עשירית מהשווי הנוכחי. ובכל אופן בפרפרזה על דברי גלילאו, פצוץ יתפוצץ. זו סוג של זכות היסטורית – להיות נוכח בשיאה של בועה, אירוע מגוחך אך טיפוסי כזה, שבו אתה חולף ברחובות ומאזין לשיחות אקראיות של עוברי אורח והמילה הבועתית חוזרת ונשנית על שפתותיהם.

22 תגובות על ״הבועה שאין, הבועה שכן״

 1. תמריץ , טוב , זה באמת סבוך , אבל , צריך לשים לב , יש הבדל בין בועה שלוקחת איתה לתהום מערכות כלכליות בפיצוץ ( כפי נניח בורסה או השווקים בארה"ב מכללא ) לבין , הביטקוין , שהרי זה האחרון , במצב הנוכחי , לא יכול לקחת איתו הרבה , בטח לא מדינות או כלכלה גלובלית . סתם פיצוץ בועה במחיר של נכס מסויים עם השפעה שולית וזניחה יחסית כרגע . להתראות

  אהבתי

 2. תמריץ , כמובן מסכים איתך אבל לגבי הביטקווין צריך להודות שאני חשבתי ששווויו היה חסר שחר גם כשהיה מאית מערכו הנוכחי כך שאם הייתי קונה אז וסופג היום ירידות של 90 אחוז עדיין היה נשאר לי רווח יפה שהיה משאיר לי מספיק לקנות כובע במקום זה שהייתי צריך לאכול.
  http://www.hasolidit.com/איך-חיים-מתיק-ההשקעות-חלק-2#comment-5503

  אהבתי

 3. חחח. גיא, בבועות שולטים שני כללים. תיאוריית "יהיו עוד קונים. עוד לא הגענו למטומטם האחרון" מחד ומאידך חוק ההתפוצצות האולטימטיבית. קשה מאוד לשער כיצד תעבוד האינטרקציה בין שני הגורמים.

  Liked by 1 person

 4. תמריץ , הוא מזכיר שם בפוסט עקרון חשוב שmmt חוזרים ומדגישים
  שהעובדה שממשלה מסכימה לקבל את המיסים שלה אך ורק במטבע שלה
  הוא תנאי מספיק לעמוד מאחורי מטבע ושאנשים ירצו לסחור בו. לעומת זאת יש לשים לב קביעת מטבע כ'הילך חוקי' זה nice to have אבל לא תנאי מספיק.
  יש שם גם איזה מחקר שהוא מפנה אליו שנראה לי ששווה לקרוא. כרגע אני קצר במשאבי זמן.

  Liked by 2 אנשים

 5. גם אני מצטרפת להמוני החוזים את התנפצות בועת הביטקויין, אבל בשתי הסתיגויות קלות:
  1. קראתי איפושהו שהסיבה לזינוק המטאורי האחרון של הביטקויין הוא, למרבה הפלא, העיצומים שהוטלו לאחרונה על צפון קוריאה, והאיומים עליה בעיצומים נוספים. צפון קוריאה, האינטליגנטית, נערכת לחרם באמצעות קניית כמויות עתק של ביטקוינים, בכדי לשלם באמצעותם למדינות ולחברות שיחפצו להמשיך לסחור אתה למרות כל העיצומים, אך בלי להיתפס.
  כיון שבעיית צפון קוריאה כנראה לא תיפטר בקרוב – נראה שהביטקויין עדין לא הגיע לשיא גובהו.

  2. קיים צורך בלתי מסופק במלואו במטבע אנונימי, עוקף רשויות, בכדי להעלים מיסים ובכדי למכור ולקנות סמים, רוצחים שכירים וסרטי פדופילים. המוטיבציה להתחמקות מתשלום מיסים כנראה טבועה ב DNA האנושי, ולארגוני פשיעה בינ'ל מאוד לא נוח לבצע העברות בנקאיות של דולרים, יינים ויורוים.
  מצד שני, הביטקויין כנראה ירד מעל במת ההיסטוריה בגלל בעיות טכנולוגיות שונות, כיון שחלק משמעותי מדי מהביטקוינים נמצאים בידי חבורה מצומצמת אחת של ה"ראשונים", וכיון שקיבל תשומת לב רבה מדי מרשויות להן אינטרס לחסלו.

  להערכתי הפתרון לדילמה הנ'ל יהיה עלייה הדרגתית של מטבע וירטואלי אחר (לא ביטקוין), שישתמש בטכנולוגיות מתקדמות יותר משל הביטקויין, ויפיק את כל הלקחים הנדרשים מעלייתו של הביטקוין ונפילתו.

  כמובן שאין לי מושג איזה מטבע זה יהיה – ולכן כנראה נגזר עלי שלא אתעשר 😊.

  ############-#############

  לגיא,

  אחת הסיבות העיקריות לכך שעד ימינו יש אנשים המהללים את נבואותיו המעורפלות והרב משמעיות של נוסטרדמוס היא הימנעותו מלציין לוחות זמנים כלשהם. מה שמשאיר לקוראיו את כל האפשרויות פתוחות: לחשוב ש"נבואה" מסוימת כבר התרחשה לפני כמה מאות שנים, במאה שלנו, או שתתממש בעוד שנים או שלושה עשורים מהיום.
  מכאן, כל עוד תקפיד לא לרמוז לאיזשהם לוחות זמנים, תאריכי תכולה ותאריכי תפוגה של תחזיותך – לעולם לא תאלץ לאכול אף כובע. 😊

  Liked by 2 אנשים

 6. איפה קוריאה קונה את הביטקוין? יש לה חלפן כספים שמקבל דולרים ומפקיד בחשבון בנק שלו ומשלם למוכרים? ועם הביטקוין הזה מה היא תיקנה ואצל מי?
  ומדוע בכל מקום כתוב שהאקרים קוריאנים מנסים לגנוב ביטקוין מהבורסות? אם להפיץ שמועות מצוצות אז אני שמעתי מיודעי דבר שהמנהרה שצה"ל פוצץ אמש היתה מלאה בביטקוין שהחמס חמס משיירות בלוקציין של מבריחי סמים בדויים.מאחר והבעייה הפלסטינית לא תיפתר מחירי הביטקוין לא ירדו

  הביטקוין עולה כי המסחר בחוזים עתידיים החל מה שאומר שאפשר להמר על הביטקוין בלי לקנות אותו ולאבד פי 10 יותר ביטקוין משקיים בשוק.

  למה יש צורך לא מסופק? הנה רשימה קצרה של 1340 מטבעות וירטואלים שונים
  https://coinmarketcap.com/all/views/all/
  אפשר להגיע לסיפוק
  https://motherboard.vice.com/en_us/article/bmjegv/sex-workers-guide-to-bitcoin

  אפשר לשכור הרבה רוצחים מקצועיים ועדיין לא הבנתי איך לקנות סמים שמה אבל במדרגות ברחוב החלוץ תמיד אפשר לשלם בשקלים בלי שאלות וירטואליות.

  מה שצריך זה שיטה להעביר דולרים שלא דרך הבנקים, למה צריך שיהיה בכסף וירטואלי? מה רע בדולר? והרשויות ירשו לנו להעלים מיסים ויעלימו עיין? היש לך מושג מה הלקחים הנדרשים מעלייתו של הביטקוין ונפילתו? של הריך השלישי? של האימפריה הרומית? דרושים לקחים אחרי שרות צבאי, יש לפנות במקום, משלמים בביטקוין קש בלי קבלות. אי אפשר לקח בלי שיפול?

  Liked by 1 person

 7. מסימני הבועה:

  קיבלתי היום, במתנה, קריפטו-חתול (https://www.cryptokitties.co/). באמת חמוד. הוא שווה את ערכו במטבעות את'ריום.

  נדהמתי לגלות שיש שוק מסחר ענף בחתולים האלה, שמגלגל מיליוני (!!?) דולרים.

  מה אני יכול לעשות עם החתול הזה? מסתבר שאני יכול להכליא אותו עם חתולים אחרים, כדי לקבל חתול יותר ייחודי (??), רק שזה יעלה לי בעמלה… או סתם להשאיר אותו אצלי בתקווה שערכו יעלה (אוליי יש עוד דברים לעשות איתו, אבל לא מצאתי…).

  Liked by 1 person

 8. כישלון בן חצי שנה לא מרפה את ידיו של פלוצקר שציטט בשבת האחרונה כלכלן אירופי כלשהו שטוען שיש סיכוי של יותר מ-50% לירידות של יותר מ-50%. ה-SPY כרגע 273. נחיה ונראה.

  אהבתי

 9. אחרי ירידות חדות ה-SPY כרגע 269. עדיין היה שווה לשים את הכסף בתעודה במועד שבו פורסם הפוסט. נמשיך לעקוב.

  אהבתי

 10. חלפה שנה מפרסום הפוסט וה-SPY עומד על 247. לכאורה פלוצקר צדק, הייתה ירידה. אבל נקבתי בפוסט בטווח זמן של שנתיים. אז נחכה עוד שנה.

  אהבתי

 11. מסתבר שהמנבאים את התפוצצות בועת הביטקוין – צדקו.

  אבל אף אחד מאיתנו לא חזה את הדרך המופלאה בה התפוצצה הבועה:
  . 190 מיליון דולר קנדי עלו השמימה (לכאורה לפחות) בהודו
  (אבל אולי חזרו לחיים, בזהות בדויה חדשה, באיזשהו אי טרופי שלו).

  הכתבה מכלכליסט:
  _____________________
  מייסד בורסת הביטקוין מת עם הסיסמה. כשפרצו אותה גילו שכל המיליונים נעלמו
  ג'רלד קוטן, מייסד בורסת הביטקוין הקנדית קוואדריגה מת בדצמבר האחרון עם הסיסמה למערכת והותיר לקוחות ללא גישה ל-143 מיליון דולר השייכים להם. כעת, כך מתברר לפי בדיקה שערכה פירמת ראיית החשבון ארנסט אנד יאנג, החשבונות התרוקנו כבר כמה חודשים לפני מותו

  חקירה שערכה פירמית ראיית החשבון ארנסט אנד יאנג (EY) העלתה כי חשבונות פלטפורמת המסחר במטבעות וירטואליים QuadrigaCX, שהמייסד שלה ג'רלד קוטן (Gerald Cotten) מת בדצמבר האחרון במפתיע ביחד עם הסיסמה למערכת, ריקים.

  עוד עולה מהחקירה כי החשבונות, שהכילו מטבעות וירטואליים וכסף פיאט (fiat money) בשווי של 190 מיליון דולר קנדיים (כ-143 מיליון דולר אמריקאי), התרוקנו כמה חודשים לפני מותו של קוטן.

  באמצעות תיעוד שנמצא על רשת הבלוקצ'יין, החוקרים מצאו כי כל מטבעות הביטקוין שהיו ב-5 חשבונות של QuadrigaCX הועברו לארנקים לא מזוהים בתחילת אפריל 2018.

  ג'ראלד קוטן. הכסף נעלם כבר 8 חודשים לפני מותו ג'ראלד קוטן. הכסף נעלם כבר 8 חודשים לפני מותו צי
  בחברה הודיעו על מותו של קוטן רק באמצע ינואר, וטענו כי הוא מת כתוצאה מסיבוכים של מחלת הקרוהן ב-9 בדצמבר 2018 במהלך ביקור בהודו, שם פתח בית יתומים "כדי לספק בית ומקלט בטוח לילדים נזקקים".

  לפי הצהרה שהגישה אלמנתו של קוטן, ג'ניפר רוברטסון, הוא היה בעל "האחריות המלאה לניהול ההון והמטבעות", כך שלאף עובד אחר לא הייתה גישה להון שאוחסן. מומחה שגייסה החברה ניסה לפרוץ למחשב של קוטן אך ללא הצלחה, ולטענת רוברטסון קוטן לא השאיר אחריו מסמכים הקשורים לעסק.

  אהבתי

 12. זה כמובן חלק קטן מהביטקוין העולמי ולא יקבע את גורלו אבל ממחיש כמה הרגולציה, שליברטריאנים כה מתעבים, היא בעצם חיונית.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: