שבויה בסיפורה

בשלהי האלף הקודם כבשה האסכולה הפוסט מודרניסטית בסערה את מדעי הרוח. זו אסכולה שזלזלה בערכם של ממצאים בשטח, עובדות וראיות, והציגה כל תיאוריה וטענה כאילו היא סיפור המשרת כוחות מסוימים. לשיא של אבסורד הגיעו הדברים במתיחה המפורסמת של אלן סוקל, שהצליח לפרסם בכתב עת פוסט מודרניסטי מאמר שהציג את חוקי הפיזיקה הבסיסיים עצמם כאילו הם סיפור ותו לא.

גם האדוקים שבפוסט מודרניסטים לוקים לפעמים במחלות ובמכאובים, ובמקרים כאלו הם פונים לרפואה המדעית. זה לא שהם באמת חושבים שהנראטיב הרפואי המודרני שקול לחכמת הכורסה היוונית שהייתה נפוצה בימי הביניים או להומאופתיה של ימינו אנו. ממש כפי שהרבנים החולים הולכים לקנות את התרופות של פייזר, טבע וסנופי אוונטיס ולא רוקחים לעצמם את התרופות הכתובות בתלמוד.

ברם, ספר חדש ומרתק של פרופ' בני מוזסלהיות רופא בעידן הבערות מרצון, מעורר מחשבת כפירה: אולי הפוסט מודרניסטים צדקו, לפחות במקצת. אסור להמעיט בכוחו של הסיפור. מוזס מתעקש על ראיות, איסוף נתונים, מחקרים, אך מה כוחם נגד הסיפורים? לפני כמעט שני עשורים אסרו עליו מנתחי הלב הבכירים בארץ מלחמת חורמה אחרי שסקר שערך הראה שהכוכבים הגדולים של התחום לא מצליחים להציל חיים יותר מהמנתחים הבינוניים. ומה על שמותיהם של המנתחים הדגולים, בעל ידי הזהב, הנלחשים מפה לאוזן, ומסוגלים להרוויח בשל כך מיליונים? יכולותיהם האגדיות הן בגדר סיפור ותו לא. אם בפועל אחוזי ההצלחה שלהם כה בינוניים, אזי מתברר שבניגוד לרגיל ברפואה, זהו אפילו סיפור ללא אפקט פלצבו. אולם הסיפור על ידי הזהב של המנתחים בעלי המוניטין עדיין מסופר – ביוזמתם של המנתחים המובילים נאסר לערוך סקרים חדשים מאז ועד היום.

מוזס מכיר לקורא בספר סיפורים אוניברסליים של הרפואה המודרנית. למשל, במשך שנים שלטה האמונה כי נירמול רמת הסוכרים חיוני לבריאותו של חולה הסוכרת ומצריך משטר תזונתי קשוח. סיפור שמתקבל יפה מאוד מן הסתם מאחר שמהדהד את חטא הגרגרנות של הנצרות. היום הנתונים לא ממש תומכים בכך, והרי נתונים יכולים להשתנות מהר ברפואה. מאמר פורסם בז'ורנל חשוב אחד. מאמר אחר מבוסס על מחקר רב משתתפים פורסם בכתב עת יוקרתי אחר, ואופס – המדע השתנה. עדיין אין ספק שחולה סוכרת חייב להימנע מעליה מופרזת במשקלו, אך כלל לא ברור ששיטת שמירת המשקל שלו חייבת לכלול הימנעות קיצונית מסוכרים. כותב על כך מוזס:

"מה נגיד לחולה שניסינו אך לפני שבוע לשכנע לשנות את הרכב המזון, ולימדנו אותה בפעם המי יודע כמה איך להגיב על עלייה ברמת הסוכר", שאלתי את ידידי התזונאי, ועניתי מבלי לחכות לתשובה:"שנים רבות חיינו בחשכה, האור נגלה לנו, הקץ לסגפנות, הקץ לעיסוק האין סופי במחלה. אנו מציעים לך לחיות עם סוכרת ולהרגיש בלי". "והחולה תסתכל עליך בתימהון ובתדהמה ותמלמל לעצמה, הרופא השתגע, ותפנה למרפאה אחרת", אמר לי התזונאי.

ומה בדבר הממוגרפיה שנחשבה לאבן הראשה של הגילוי המוקדם בסרטן השד, וקודמה באינספור תשדירים של האגודה למלחמה בסרטן? מחקר קנדי שעקב אחרי שתי קבוצות של עשרות אלפי נשים, האחת עברה ממוגרפיה כל חמש שנים, והאחרת לא עברה כלל, מצא שלא היה כל הבדל בין הקבוצות בתמותה מסרטן השד. ממוגרפיה רק הובילה לסבל מיותר שנבע מטיפולים מיותרים בגידולים בלתי מסוכנים שהתגלו ללא צורך. ייתכן עם זאת שממוגרפיה כבר לא מועילה משום שנשים למדו לגלות גידולים בשד בעצמן ואין הן זקוקות לממוגרפיה לשם כך. באוכלוסיה שבה המודעות לגילוי גושים בשד קטנה מאוד, סביר שממוגרפיה עדיין תועיל.

ישנם כמובן סיפורים המסוקרים בספר המתיישבים יפה עם המסרים של הרפואה המודרנית. כזה הסיפור על התועלת הרבה שהביאו לאנושות החיסונים. כיצד חסך החיסון נגד פוליו אין קץ מקרים של נכות וסבל. מוזס פעיל ברשתות החברתיות בקידום החיסונים ובהדיפת תעמולת המתנגדים, והוא קורא לכפות על הורים מתן חיסון לילדיהם.

ישנם מקרים שבהם היה נדמה לרגע שלא סיפור כזה או אחר יצטרך להשתנות, אלא שאושיותיה של הרפואה המודרנית מתערערות בידי ממצאים בשטח. ב-1988 פורסם בנייצ'ר מאמר של חוקר צרפתי שהניח בסיס עובדתי להומאופתיה, כאילו אפשר למהול מולקולות עד אין קץ ועדיין תכונות שלהן יישמרו. בסופו של דבר המאמר הופרך, אך נכונותו של נייצ'ר לפרסמו מעידה טובות לגבי יכולתה של האליטה הרפואית לבקר את עצמה. ממש כפי שפרסום המאמר המפורסם על הצפנים בתורה בכתב עת סטטיסטי יוקרתי, שהניב לכותביו את פרס איג-נובל לספרות לשנת 1997, לא בישר בסופו של דבר על מהפכה דתית במדע הסטטיסטיקה, אך הנכונות לפרסמו הצביעה על רוחב אופקים ועל פתיחות לגילוי עובדות אמפיריות המבדילים את אנשי המדע מכל מספרי הסיפורים האחרים.

 

40 תגובות על ״שבויה בסיפורה״

 1. פוסט מענין תמריץ , ברור שמוצגים כאן סיבוכי אינספור . המסגרת האמפירית חשובה , אבל , גם כובלת , מקבעת את התודעה . העובדות , המספרים , הנתונים , לפעמים מעניקים למתבונן , כר נוח וחמים לישון עליו , אבל , זה בדיוק התעתוע לא פעם . אינספור פעמים למשל , נתקלתי במלומדים , שלא יודעים מהי עובדה אפילו , מה הגדרתה , אבל , משתמשים בה כלאחר יד .

  בסך הכל , יש הרבה גורמים לספקות בקשר למדע , מספיק להזכיר חברות תרופות ורופאים שמעלו באמון הציבור , והמליצו ודחפו תרופות שגרמו נזק עצום למטופלים , עבור דרך תורת היחסות של איינשטיין , אשר הצליחה לערער כמעט לגמרי , את ההבנה לגבי טיב היקום ומוזרותו הבלתי נתפסת , ובאמת תקצר היריעה .
  אבל מה , אתה תאהב הלינק הזה , דה קולוניזציה של המדע , תחזיק חזק :

  http://www.haokets.org/2016/10/27/גבולות-הידע-ומאבק-פוסט-קולוניאלי-על-מח/

  להתראות

  Liked by 1 person

 2. תודה אל רום, הקישורים מעניינים ובפרט הראשון הוא לא ייאמן. העובדה שחבר מק"י מתנגד להצגת המדע המערבי כסוג של קולוניאליזם שיש למוטט מעידה שבכל אופן התקדמו שם מאז הימים שבהם סטלין אסר להאמין בניסויים של מנדל.

  הדוברת האפריקנית בסרטון מדרא"פ בשפה עשירה להפליא אומרת שטויות שלא ייאמנו.

  אהבתי

 3. איל, סוכרת ללא ספק מושפעת מעודף משקל ולכן מושפעת מתזונה. תיקנתי את הרשומה כדי להבהיר זאת. אבל האם דיאטה שמבוססת על מיעוט סוכר מועילה במיוחד לעומת כל שיטה אחרת של שמירת משקל סביר? אין כנראה ראיות לכך.
  המאמר הזה בניו יורק טיימס הוא נקודת התחלה טובה להכרת הנושא:

  אהבתי

 4. לתפיסתי הפוסט מודרניזם מנוגד למדע הרפואה בדיוק כפי שהוא מנוגד לתחום החקירות המשטרתיות.
  חוקרי משטרה יחשדו שהנחקרים מספרים להם חצאי אמיתות, רבעי אמיתות ושקרים מוחלטים. הם יטרחו לזהות את המניעים של כל אחד ואחד מהמעורבים הפוטנציאלים בפרשה לא למסור את כל האמת ורק את האמת. במקביל, לזהות את אלו שאמנם מספרים את כל האמת הידועה להם, אך יתכן ומסיבה כלשהי הם מוטים וטועים.
  אבל הדבר האחרון שחוקרי משטרה יעלו על דעתם הוא שאין בכלל דבר כזה הקרוי אמת מוחלטת. הם יניחו שהיא עדיין לא לגמרי ברורה להם, לא שאינה קיימת.

  גם בהתייחסות שלנו למחקרים רפואיים ולהמלצות רפואיות עלינו לגלות חשדנות דומה לזו של חוקרי משטרה. והשלב הראשון הוא לזהות את המניעים של כל העוסקים בתחום לא לדווח את כל האמת ורק את האמת. ובנוסף, גם את הדעות הקדומות והטיות השיפוט של כל העוסקים בתחום.

  ברור לכל שלחברות התרופות קיים אינטרס כלכלי לחקור רק מחלות שיחזירו את ההשקעה (לא כולל "מחלות יתומות" מעוטות נפגעים או כאלו התוקפות רק את עניי העולם השלישי), להמעיט בהיקף ובחשיבות של תוצאות לוואי שליליות של תרופותיהם, להגדיל את מס' צרכני התרופה הפוטנציאליים באמצעות הרחבת טווח אלו המוגדרים כלא מספיק בריאים ועוד ועוד ועוד.

  ברור גם שלחוקרים אקדמיים אינטרס לפרסם מחקרים, ולזכות ביוקרה ובקידום. גם אם שיטות המחקר שלהם פגומות מתודולוגית, בוצעו לאחר סינון מאוד בעייתי של נחקרים, סובלות מהטיות בשל אי סמיות כפולה ועוד. ניתן גם להניח מראש שאחוז מסוים מהחוקרים אפילו יתפתו לדווח על תוצאות שקריות לחלוטין מאשר לא לפרסם כלל. מכאן, שקיימת חשיבות דרמטית ליכולת צוקרים אחרים לחזור על תוצאות מחקרים.

  ברור שגם לבתי חולים, למכוני בדיקות ולממסדים רפואיים יש אינטרסים משלהם. כנ'ל גם לגילדה של מנהלי המחלקות והמומחים הבכירים בכל תחום רפואי. אינטרסים שחשוב לחשוף את השפעתם על ההמלצות שהם נותנים למערכת הרפואית ולמטופליהם.

  והאינטרס המשותף החשוב מכל – לא להודות (בפני אחרים ואפילו בפני עצמם) בכל מה שאינם יודעים.
  עד לפני שנים ספורות הרופאים אפילו לא קלטו שאינם מבינים מספיק את מלוא השפעת ה DNA הייחודי של כל אדם, ואת השפעת הקילו וחצי של החיידקים המתגוררים בגופו, על הטיפול הרופאי הספציפי שעליו לקבל ועל ההמלצות לתזונתו ואורח חייו.
  חוסר היכולת להיות מודעים להיקף אי הידיעה שלנו – משותף לכל בני האדם ובכל תחומי החיים. הרפואה אינה יוצאת דופן.

  אבל, למרות כל הבעיות הנ'ל, ברור שהידע הרפואי "האמיתי" שלנו בשנת 2017 גבוה משמעותית מהידע שהיה לנו בשנת 2007 (והוכחה חד משמעית לכך היא תוחלת החיים), אך יתגלה כנמוך משמעותית מהידע הרפואי שיהיה לנו בשנת 2027.
  אלא אם המגיה הפוסט מודרניסטית, הטוענת שאין מציאות ואין אמת אלא רק המוני נראטיבים שאף אחד מהם לא עדיף על משנהו, תחדור גם לעולם הרפואה. תהליך שמאוד לא סביר שיתרחש בקנה מידה משמעותי.

  Liked by 1 person

 5. נזכרתי במשהו הקשור לנושא שהעסיק אותי בילדותי.
  זמן מה לאחר שלמדנו בשיעור "טבע" על מחזור המים (בכיתה ב' או ג'?) [מים מתאדים מהאגמים ומהאוקינוסים, עולים למעלה והופכים לעננים, הרוח סוחפת אותם מעל היבשות והם ממטירים גשם, הגשם מתנקז לנחלים שזורמים חזרה לים …].
  – קראתי באיזושהי אנציקלופדיה לילדים איך היוונים הקדמונים הסבירו את התופעה שבה מדי פעם יורד גשם מהשמים:
  אחת לכמה זמן מתקיים באולימפוס יום כביסה של בגדי האלים הגרים בו ומצעיהם. כאשר באולימפוס סוחטים את המים מהבגדים, האדמה שלנו סופגת מטחי גשם.

  בשלב הראשון השתעשתי במחשבות על טמטומם הרב של היוונים הקדמונים. אפילו אם לא ידעו את התשובה הנכונה – איך הם יכלו לחשוב שבכל תקופת הקיץ האלים באולימפוס לא עשו אף פעם כביסה? ואיך לא שמו לב לכך שתמיד לפני שיורד גשם השמים מתמלאים בעננים אפורים, והגשם צריך להיות קשור אליהם ולא לכביסה?
  אבל, לאחר חשיבה מעמיקה בסוגיות אלו, הגעתי למסקנה שאולי היוונים הקדמונים האמינו שלאלים באולימפוס יש כל כך הרבה בגדים עד שהם לא זקוקים לעשיית כביסה בקיץ, או שיש להם כוחות קסם שמונעים מבגדיהם להתלכלך, והכביסה היא משהו שנעשה רק פעם אחת בשנה לרענון בלבד. והם נוהגים לרעננם בעונת החורף.
  ואולי חשבו שהעננים השחורים שבשמים הם בסך הכל השטיחונים המונחים על רצפת חדרי הכביסה באולימפוס, ומעליהם נסחטת הכביסה (ומסוננת לטיפות קטנות במקום למטחים עזים). ועוד ועוד "הסברים" אפשריים לטמטום לכאורה של היוונים הקדמונים.

  אבל אז התחלתי להתעמק בסוגייה מדוע לא אמרו שבעצם אינם יודעים מדוע יורד גשם. מדוע לא אמרו שאולי זה יום כביסה באולימפוס אבל אולי זה משהו אחר לגמרי.
  חשבתי שכנראה היה איזשהו יווני קדמון שרצה להיתפס כמאוד חכם, ולכן המציא את הסיפור על הכביסה באולימפוס, וסיפר אותו כעובדה מוכחת. כל השומעים אותו האמינו שזו אכן האמת – וסיפרו אותה הלאה, ואלו הלאה עד שכל היוונים הקדמונים חשבו שזהו ההסבר הנכון לגשם. כלומר, היה רמאי אחד והמוני תמימים.

  לקח לי הרבה מאוד שנים לתפוס שכל בני אדם, כולל אני עצמי, מאוד מתקשים להודות שאין להם מושג מהי האמת ומהן הסיבות לתופעות שהם חווים. וכשאינם יודעים משהו בוודאות – הם ממציאים לעצמם סיפורים המצלצלים בעיניהם כהגיוניים וכחסרי סתירות, ומספרים אותם לכל מי שמוכן להקשיב להם. אנשים מעדיפים להאמין לסיפורים שהם שומעים מאשר לסבול מחוסר וודאות מוחלט – עד שלא שמעו איזשהו סיפור מתחרה. רק אז הם מתחילים לחשוב איזה סיפור נראה להם יותר הגיוני, או איך אפשר לבדוק איזה סיפור יותר נכון.

  נראה לי שגם הרופאים שבויים במלכודת דומה.
  אבל לפחות הם במצב הרבה יותר טוב משל האפריקאית (מהקישור המומלץ של אל רום) שמאמינה שכל אדם אמור להאמין לכל הסיפורים שהמציאו אבותיו, ורק לסיפורים אלו.

  אהבתי

 6. קמיליה , מה הפלא אכן ? אז כבר מכיתה ג' משהו הציניות מסתבר ? טוב , אם רק היית מרשה לי , להקהות אותה במעט :

  תחילה , יש ביקום , תופעות הרבה הרבה יותר מוזרות , מאלים שעושים כביסה , ובגין , יורד גשם עלינו בני התמותה . החיזיון הזה של אלים , הוא תמונה קונקרטית , אבל , ברמה המושגית , התופעות מדהימות בהרבה .

  שנית , אסור לשכוח , שהטבע האנטומי של האדם , הינו להזות או להתחבר למקומות ולתפיסות , שהן לא ארציות , לא קונקרטיות . הטבע האנטומי , משמע , כך בנוי המוח , מטבעו בנוי כך .

  ואסור לשכוח , אנו נוטים לא פעם לבלבל בין אלוהים , אלים , לבין אלוהות . את האלוהות אין להכחיש , אנו רק ממציאים חזיון קונקרטי ( כי זה טבע המוח ) בדבר אלוהים כלשהוא, בעל צורה , פורמט כלשהוא . אבל , מה שמעסיק אותנו באמת , ואותו אי אפשר להכחיש , זוהי האלוהות . והאלוהות , הינה , אותו סדר נעלם טבוע ומאורגן בעולם , שהביטוי שלו , או אחד הביטויים , זוהי הדת , כמשנה סדורה , או אלים בעלי טבע פסאדו אנושי .

  להתראות

  אהבתי

 7. המוח האנושי בנוי תמיד למלא את החסר ולקבל אמת כלשהי, מאשר להודות בחוסר אונים או באי-הבנה. כל החושים שלנו עובדים בצורה הזאת, של מציאת קורלציות איפה שקיימות ואיפה שלא, והשלמת תמונות חסרות. זה עיקרון יסוד בכל מה שקיים סביבנו, מאמונה דתית ועד ניתוח טכני של מניות.

  זה עיקרון כל כך יסודי שגם מעוור את מי שאמורים על ספקנות, איסוף נתונים והסקת מסקנות מראיות – מדענים, רופאים, חוקרים. תחומים שלמים במדע היו (ועדיין) מבוססים על הנחות יסוד לא מבוססות שפשוט השתרשו. אבל להבדיל מהקשקושים של האפריקאית מהקישור המעניין שאל רום העלה, מה שטוב במדע זה שיש תמיד כוחות נגדיים, ויש להם תמריץ עצום אישי/פרסומי לסתור פרדיגמות מבוססות. המאבק הזה בין הבערות מרצון של קהילה מדעית ולבין paradigm shift שתחומים מדעיים עוברים הוא סה"כ חיובי והגיוני.

  Liked by 2 אנשים

 8. קמיליה ( וכל המעונין ) לינק יותר קונקרטי בקשר לאנטומיה של המוח ודת : הדמיה של מוח של נזירים בודהיסטים , וצפיה באחת התופעות היותר דומיננטיות בקשר לדת : תופעת הכוליות , או האחדה ( oneness ) הכל באמצעות ניטור גלי מוח למשל , כאן :

  http://www.bbc.com/news/world-us-canada-12661646

  להתראות

  אהבתי

 9. קמיליה ( וכל המעונין ) רק המחשה פשוטה ומוחשית ביותר, עד כמה היקום מוזר , ולכן , צריך להיזהר מקבעונות מדעיים ( מכבסת האלים ) :

  כולם מכירים התופעה אני מניח , שמתכנה " חור שחור " . בעיקרון , החור השחור , נצפה כחלל ריק . אלא , שהכבידה בו , כל כך חזקה , שקרני האור , לא יכולים להימלט משם , או כי אז , למתבונן מן הצד , נראה כאילו אין כלום בחלל ( שהרי מבלעדי קרני אור המגיעות לעיננו , לא נראה כלום הרי ) . נדמיין כאילו הירח סובב סביב כדור הארץ , אבל , כדור הארץ , אם היה חור שחור , היינו רואים הירח סובב סביב כלום . אבל , עצם הסיבוב , מיישם קיומה של כבידה ( המחזיקה הירח במסלול סביב כדור הארץ , ומושפעת מכבידתו ) . כך הגיעו להבנה בדבר תופעת החורים השחורים : עצמים סובבים אותם מכוח כבידה , אבל , לא נצפה העצם גופא ( העצם המייצר הכבידה ) .

  אלא מאי , לא רק שקרני האור לא נמלטים , אלא הזמן , מתקתק בקצב איטי , עד אינסוף כמעט איטי בחור שחור כאמור . אפשר לגשת לסימולציה הבאמת נחמדה להלן , לזרוק שעון ( Drop the clock ) ולראות , כיצד השעון נע לכיוון החור השחור . החור השחור מסומן במעין הילה לבנה . משמאל , תיקתוק הזמן בשעון המתאר הקצב של החור השחור , ומימין , שעון רגיל כפי הכבידה על פני כדור הארץ למשל . ובכך להיווכח , כיצד הזמן פשוט עומד מלכת . זה הרבה יותר מדהים מושגית , מאלים שמכבסים בסינטבון הבגדים שלהם למעשה , ומורידים עלינו גשם זלעפות הרי ( ולזכור תמיד איך הגחיכו את איינשטיין ) .

  כאן , מומלץ ופשוט :

  http://hubblesite.org/explore_astronomy/black_holes/encyc_mod3_q15.html

  להתראות

  Liked by 1 person

 10. רק לשים לב , השעון המסומן באות – A ( מימין ) הינו מייצג תיקתוק הזמן על פני כדור הארץ , וזה המסומן ב – B , קצב החור השחור . להתראות

  אהבתי

 11. רק הבהרה : כתבתי על הגחכתו של איינשטיין דאז , וצריך לציין , שהתופעה הזו של הזמן העומד מלכת בחור שחור , או תיקתוק זמן שונה , בהתאם לכבידה , הרי התופעה עצמה , הינה אחת מליבות תורת היחסות ( הכללית ) של איינשטיין .

  להתראות

  אהבתי

 12. וכמובן , מי שהבין הענין או העיקרון לעי"ל של הזמן בחור שחור , מבין גם שזו הדרך הטובה ביותר למלחמה בטרור . איך יתמה התמה ?? יקשה המקשה ?? מה הקשר בין תחת למחט ?? אם כך :

  אתה לוקח דעאשניק עם חגורת נפץ . יש לו נניח שעון / פצצה מתקתקת של עוד שעתיים , ובאנג ….. . אתה זורק אותו לחור שחור , ורבק , לא מתפוצץ …….לך תסביר לו איך אכל אותה ….

  להתראות

  אהבתי

 13. רק הבהרה או הדגשה :

  הבאתי את החור השחור והזמן בסביבתו , כהמחשה למוזרות היקום ולצורך לא להיות מקובע ודוגמטי במדע ובכלל , ואפילו " מכבסת האלים " של קמיליה ברמה המושגית , ממש לא ביג דיל מוזר ( אם כי מופרך , אבל שוב , ההתיחסות צריכה להיות מושגית , לא קונקרטית , מושגית משמע : מירווחי תודעה כלליים , ולא חיזיון קונקרטי ) .

  אלא שחשוב להדגיש : החור השחור , הוא לא ממש המחשה למוזרות ( עם כל המוזרות שבדבר בעיני אדם על פני כדור הארץ ) . ישנם ביקום מוזריות , לעומתם , החור השחור והזמן , ממש סרט אקשן ריאלי ומחוספס ( לא כל שכן " מכבסת האלים ) .

  מספיק יהא רק לציין , שלא מעט קוסמולוגים , בדיעה , שמאחורי חור שחור ( כשלעצמו עובדה מדעית מוכחת ) יש לא פחות ולא יותר מאשר " חור לבן " והוא למעשה פתח , ליקום נפרד . הטענה בכלל , שייתכן מאוד , שהיקום שאנו חיים בו , הוא " חור לבן " בהיפוך או מאחורי חור שחור . ביחס למתרחש פוטנציאלית ביקום נפרד דנן , נו…. אליס בארץ הפלאות , יכול להיות נניח : " הארי המזוהם " של קלינט איסווד .

  קוסמולוגים מזכיר , אלו לא פוסט מודרניסטים תלושים לכאורה . אלו פיזיקאים , ברמה הגבוהה ביותר , העוסקים באופן סבוך ואמפירי , בחקר היקום והיווצרותו ( סטיבן הוקינג הידוע כדרך משל ) .

  למי שמעונין , וויקיפדיה ( עברית ) על " חור לבן " :

  https://he.wikipedia.org/wiki/חור_לבן

  להתראות

  אהבתי

 14. אל רום, בהקשר למה שכתבת, תמיד אני משתאה לגבי המשיכה של אנשים רציונליים לאתאיזם מתוך בוז לכל מיני סיפורי המעשיות המוזרים ששיווקו הדתות, לבין המוזרות העצומה של ההסברים המדעיים החדשים ביותר לתעלומות היקום.

  אהבתי

 15. תמריץ , אנשים רציונלים , לא נמשכים לאתיאיזם ככלל , הם פשוט אתיאיסטים . האם המחדל הינו להיות אתיאיסט , או אדם מאמין ודתי , זוהי שאלה סבוכה מאוד .
  הבעיה עם סיפורי המעשיות , הינה שוב כפי שציינתי , שהם סיפורים קונקרטיים , לגביהם אין מה שאני מכנה מירווחי תודעה , ז"א , הטלת ספק מושגית כללית , בדבר הנעלם והלא ידוע . כלומר , על סיפור יציאת מצרים למשל , אתה יכול בעיקרון , באופן בינארי , רק להקשות : האם אירע , האם לאיו . אבל , מירווחי תודעה כלליים , מעמידים אדם תמיד , בספק , בציפיה , בקשר לאופקים רחבים פוטנציאליים וכלליים . תמיד גרסו למשל , שהאדם לא יוכל לעולם לעוף . כמובן , שבסוף נוכחנו כולנו . אבל , אדם עם מירווחי תודעה, יכול היה לגרוס , שאם עד 1903 ( האחים רייט ) הומצא כל מה שהומצא אכן , אז , יש סיכוי טוב , שבסוף , האדם יעוף . זה להבדיל מסיפור קונקרטי , שעליו אפשר להקשות , האם אירע , או לא אירע .

  נניח שהיית עושה תרגיל היפוטטי , האם האדם יוכל להגיע לחיי נצח בעוד 100 אלף שנים , באמצעות הרפואה . אז ברור שאדם , יכול לקחת כקנה מידה , 7 אלפים שנה לערך ( למן תחילת ההיסטוריה ) ולנסות לכמת נניח , יחידות מידה , ולהעריך , האם אפשר שכך יהא בעוד 100 אלף שנה , בהתבסס על קצב הפרוגרסיה או טיבה , עד רגע נתון . זה מירווח תודעה .

  אנשים רציונלים , יכולים , צריכים סובייקטיבית , לגיטימי הדבר , לבוז לסיפורי בדים המשווקים על ידי דתות וכדומה ….. אבל , אין לזה קשר , למירווחי תודעה כאמור . זה לא צריך לייצר , תודעה כללית , עקרונית , סקפטית וצרת אופקים לגבי הנעלם או המחר או הצפוי .

  להתראות

  אהבתי

 16. לאל רום,

  ההצעה שלך להשתמש בחורים שחורים בכדי לטפל בטרוריסטים הדאעשים הזכירה לי את התוכנית המופלאה, מתקופת מלחמת העולם השנייה, איך להשמיד את כל הצוללות הגרמניות שהטילו מצור ימי על בריטניה, והטביעו עשרות אוניות אמריקאיות וקנדיות שניסו לפרוץ את המצור:

  – לייבש את האוקיינוס האטלנטי !
  – מיקומן המדויק של כל הצוללות הגרמניות על קרקעית האוקיינוס ייחשף, וניתן יהיה לפוצץ את כולן כברווזים משותקים במטווח
  – למלא מחדש את האוקיינוס האטלנטי במים, ולשוט בבטחה מוחלטת אל בריטניה וממנה

  אהבתי

 17. ענק קמיליה , אבל , במחשבה שניה, למה לא ?? אם אפשר להזמין חיסול , או חוזה חיסול , ובאמצעות ברק ומגיה שחורה , להוריד נניח את אהוד ברק ( יטענו בליכוד ) אז למה לא , כך להילחם בדעא"ש .

  אגב ( ועכשיו ברצינות ) :

  הים התיכון , היה פעם יבשה למעשה , כמו איזה עמק ואדי ענק , והפתיחה של מיצרי גירבאלטר ( כתוצאה מזעזוע טקטוני ) הזרימה מים מן האטלנטי , לים התיכון , בגלל זה , הוא נראה כמו איזה אמבטיה סגורה למעשה .

  אבל , היה חזק , אין ספק ….

  להתראות

  אהבתי

 18. באיזשהו ספר מד"ב (ששכחתי מזמן את שמו) הותקנה בקירות יחידות המגורים של בני אדם מכונה קטנה, שכללה מכלים של יסודות כימים שונים. אדם ניגש למכונה, בחר מתפריט אינסופי את הארוחה בה חשקה נפשו. תוך כחמש דקות של סינטזת חומרים, וכל מיני ה"הוקוס פוקוס" שמכונת המזון המופלאה / מוזרה ידעה לעשות, יצא מהקיר מגש, ועליו הארוחה המהבילה אותה הזמין.

  לא הייתה לי שום בעייה לקבל את הנחת היסוד שאולי תיווצר פעם מכונה שכזו. [כפי שגם לא הייתה לי בעייה לקבל את הנחת היסוד של היוונים הקדמונים שבמקום כלשהו בשמים, הקרוי אולימפוס, מתגוררים המוני אלים. + שכל האלים לובשים בגדים שיש לכבסם].

  אבל התקשתי להשלים עם ההנחה הסמויה של אותו סופר מד'ב שגם באותו עתיד מאוד מאוד רחוק, התפקיד של הזמנת הארוחה מהמכונה והבאת המגשים אל שולחן האוכל, יהיה של נשים בלבד.

  אהבתי

 19. הדוגמאות שתמריץ הביא בשם מוזס, ממחישים את כוחה של האליטה/מונופול/אוליגרכיה/גילדה וכדומה לשמור את התופינים בעצמה, אבל אין בהם שום תימוכין לתפיסה פוסט מודרנית.

  בהזדמנות זאת, אני רוצה להמליץ על 2 ספרים שסיימתי לאחרונה. הראשון "מיהו העם הנבחר" של ד"ר אבי בקר. מומלץ מאוד. הייתי עורך אותו מעט ומקצר קצת אבל ספר ייחודי שעוסק בסוגיה בין דתית מעניינת ועל ההשלכות שלה עד היום. שווה קריאה.

  השני "שקרים שכולם מספרים" של טוביה טננבאום. קשה לי להגדיר את הספר מלבד ההגדרה שלו עצמו שהיא מסע בארה"ב בשביל להבין את תרבותה, ולייתר דיוק רב-תרבותיותה. כאן עריכה לא נדרשת כי הספר קולח כמו זרם מים לכוס.

  אהבתי

 20. אני לא בטוח שהדוגמות הרפואיות לסוגיהן זה כל כך עניין של גילדה שמשמרת כוח. הרופאים הבכירים לא יפגעו אם יידרש משטר מגביל סוכר לחולי סוכרת ואם לאו. אבל הם התאהבו בסיפור. וגם מטופליהם התאהבו. כוחם של נרטיבים זהו נושא לפוסט מודרניסטים.

  אהבתי

 21. רק להסיר כל ספק ( לא מאמין שכותב זאת ) :

  הקטע עם המלחמה בטרור , והדעאשניק והחור השחור , נכתב כמובן בצחוק . אבל , עם או בלי צחוק , מגרה להיקש כמובן …כי הנושא קצת לא פשוט . חורים שחורים , נמצאים במרחק של עשרות שנות אור מאיתנו ( שנת אור משמע : במשך שנה , נסיעה במהירות של : 300,000 ק"מ בשניה , על מנת להגיע ליעד ) וברור שבצחוק הדבר כמובן ….

  לגבי התובנות שהצגתי ( מירווחי תודעה כלליים נ' חיזיון קונקרטי מיתי ) הרי מעולם לא טרחתי לכנות אותם בשם כלשהוא , עתה , תודות לקמיליה , יכונו להלן " סינדרום מכבסת האלים " .

  להתראות

  אהבתי

 22. לתמריץ,
  אנו כנראה מגדירים באופן שונה מהו פוסט מודרניזם.
  בנוסף לעיסוק (המעניין והמבורך לטעמי) בכוחם של נרטיבים, הפוסט מודרניזם למעשה טוען שאין בכלל אמת מוחלטת. שהכל יחסי ונתון לבחירה חופשית של כל אחד, בהתאם לטעמו ולתרבותו. טענה שמעלה אצלי את הטורים.

  מתוך הויקפדיה העברית על פוסטמודרניזם:
  __________________________________________

  " … ההתנערות מסיפורי העל
  אחת מהשלכות המושג "קץ האידאולוגיה" היא התנערות ההוגים הפוסטמודרניים מסיפורי העל. השיח הפוסטמודרני מצביע על כך שהמודרנה ביקשה למצוא הסברים כוללניים לכאוס הסובב אותנו. תפיסה זו הביאה הוגים רבים לייצר תאוריות על או פרדיגמות באמצעותן אפשר להבין את המציאות. הפוסטמודרניסטים דוחים את הניסיון הזה ומביעים חוסר אמון בסיפורי העל (מטא-נרטיבים) של המודרניסטים. הגישה הפוסטמודרנית רואה את ריבוי הקולות, את הרב-גוניות ואת הסתירות שבמציאות האנושית. בשל כך היא מנסה להימנע מהכפפה אדנותית וכוחנית של תאוריות מסוימות על חברות אחרות, חלשות יותר, באצטלת טענות נוסח קאנט בדבר האנושיות האוניברסלית הכוללת כל אדם באשר הוא אדם. מכאן, הפוסטמודרניזם מוותר על מבט פאן-אנושי ומעדיף פתרון מקומי ויחסי נטול יומרות מסוכנות להצלת העולם.

  ההתנערות מהאמת המוחלטת
  החשיבה הפוסטמודרנית מתנערת מן האמת המוחלטת. הרעיון הרלטיוויסטי מצוי בהשקפה שהפילוסופיה איננה משקפת דבר הקיים במציאות ושהשפה מייצרת את המציאות ולא להפך (למשל, "משחקי שפה" על פי ליוטאר בהשראת ויטגנשטיין). משמעות האמת היחסית היא שאין כל נקודת שיפוט תקיפה אפריורית, ולכן אין בסיס לאדם לשאוף לכך שהאמת בה הוא מאמין, תהיה תקיפה בצורה כלשהי על אדם אחר. רעיון זה טוען כי על כל אדם למצוא מכלול אמונות התקפות אך ורק לדידו, וכי לא ניתן להשליך כלל מוסרי כלשהו על פרט אחר.

  פלורליזם וריבוי קולות
  התפתחות רעיון האמת היחסית ליווה את שקיעת האימפריאליזם ואת הכניסה לעידן הפוסט-קולוניאליסטי. עידן זה לווה במאבקי עצמאות רבים, בכל רחבי העולם, והתקוממות כנגד ההגמוניה המערבית הפאטרנליסטית. התפיסה כי האדם הלבן הביא למלחמות שמד דווקא בגלל עליונותו הטכנולוגית והארגונית, בשילוב עם הזדהות עם העמים הכבושים לאור ערכים ליברליים שונים, הביאו לכך שהחשיבה האימפריאליסטית והשימוש בכוח שלה נתפסה כשגויה מיסודה. את השגיאה שבאימפריאליזם, מצא האדם המערבי בכך שהנטייה לשוביניזם מערבי או ארופצנטריות, כלומר – העדפת התרבות של המערב על פני תרבויות אחרות – נובע מתפיסת-עולם מוטעית. תהליך זה הוביל לרעיון האמת היחסית, כתחליף לרעיון בדבר העליונות המערבית. כך שכערך-על, המקיים את אורח המחשבה הפוסטמודרני, הוצב ערך הסובלנות והפלורליזם. הסובלנות ביטאה את השאיפה של האדם הפוסטמודרני ליצור חברה בה תימנע כל אפשרות של מאבק על בסיס של מימוש האמת היחסית…. "
  ________________________________________

  קשור ישירות לנושא הפוסט – פוסט מודרניזם רפואה קונוונציונלית ורפואה "אלטרנטיבית".
  טענה שברפואה, בניגוד למערכת המשפט, הכל אמור להיות חשוד כלא מועיל, ואפילו כמזיק, אלא אם הצליחו להוכיח בוודאות, בסדרת ניסויים מדוקדקים, את ההפך.

  גם למתעצלים לקרוא – לקראת סוף המאמר נמצאת הפנייה לסרטון משעשע קצרצר: חדר מיון הומואופטי. אמנם אין כתוביות בעברית (כפי שהובטח) אך ניתן לחזות בגורל הפציינט, לאחר טיפול החירום בפתיחת הצ'א'קרות והטיפול באמצעות זר מלא של פרחים.

  https://hashiloach.org.il/לא-יועיל-כן-יזיק/

  אהבתי

 23. הטענה "אין בכלל אמת מוחלטת" אומרת בעצם שהטענה הזו עצמה, אינה אמת מוחלטת. כלומר, שלפעמים דווקא יש אמת מוחלטת… (הטיעון הלכאורה הפוסט-מדרניסטי הזה, שקול לטענה "אני משקר תמיד").

  פוסט-מודרניסט אמיתי, לא כופר בטענה שיש "אמת" או שקר" אלא הוא טוען שהמציאות אינה בינארית (כלומר, או שטענה נכונה או שאינה נכונה) אלא שיש גם מצבי-ביניים (כמו לא-אמת ולא-שקר או גם-אמת וגם-שקר). הניסוי המחשבתי של שרדינגר על החתול, הוא דוגמא טובה למצב-ביניים שכזה.

  אהבתי

 24. שק שוקה, סלט פירות אתה עושה, איש לא טרח לענות כי כולם מקשיבים רק לעצמם. המילים היפות שאתה אומר והולך שבי אחריהן זה הפוסט מודרניזם, זה הדוגמא של מה שנשמע יפה הוא נכון. להגיד אני משקר כשאני אומר שאני משקר זה להגיד אני מזיין את השכל כשאני אומר שאני מזיין את השכל

  מצב הבינים של החתול של שרדינגר הוא מצב ביניים בו אנחנו לא בידיעה, זה לא מצב ביניים שהחתול חצי מת. הוא עדיין בינרי מת או לא מת. הדוגמא שלך היא דוגמא פוסט הגיונית

  פוסט מודרניזם לא טוען שיש מצבי ביניים לאורך הסקלה, הוא טוען שהרוב מתקבל והרוב 1. תרופות סבתא זה מתקבל, תפילה זה מתקבל, מיים מדוללים זה מתקבל, הרבי שאומר אתה צודק וגם אתה צודק הוא הפוסט מודרניסט הראשון

  Liked by 1 person

 25. זה אולי יעורר קצת את תמריץ.
  זה שלי אין כוח כבר כל כך להגיב לא קשור לכלום.

  וורן מוסלר, אביה של התיאוריה המוניטרית המודרנית, עונה על שאלה כיצד מדינת אירו יכולה לעבור למטבע משל עצמה. מוסלר מתאר אתהצעדים שינקטו. בהצעתו של מוסלר, הממשלה פשוט תחליף את המיסוי שלה והוצאותיה למטבע החדש, מבלי לכפות על אף אחד להמיר את חסכונותיו, ובלי לנסות להמיר את החוב הקיים של האירו.

  Liked by 1 person

 26. תודה על התגובה. תקופה חלשה בבלוג.. הבעיה שאולי גרמניה יכולה לעשות משהו כזה. מדינות אחרות יהיו בבעיה גדולה – ערכו של חובותיהן באירו יחנקו אותן. והמטבע שלהן ייחלש מייד.

  אהבתי

 27. אהה , זה לא שכרגע המדינות האחרות ממש מחזירות את החוב ביורו ויש אצלם אכבר אבטלה. גם מוסלר מעדיף את תוכנית A שבה פשוט אירופה מגדילה את הגרעון(כי יש שם דיפלציה) … אבל המטרה של תוכנית B היא לאיים בפרישה כדי שתוכנית Aתתקבל. בתוכנית A מרויחים כולם…
  ובתוכנית B הם מפסידים פחות כי הם מחזירים לעצמם גם עצמאות ואם פה הם לא יקבלו הקלות אז הם מסירים את המסיכה מעל גרמניה שרק רוצה טו רול זי וורלד ולא איחוד אמיתי.

  אהבתי

 28. חוצמזה , המטבע לא יחלש כי הממשלה לא תכריח את כולם לעבור אליו בחשבונות הפרטיים
  והיא תשלם לעובדים שלה במטבע החדש – ניו-לירה(היצע לא מוגזם של המטבע) ותגבה את המיסים שלה [רק] בניו לירה כך שהיא יוצרת [ביקוש] למטבע החדש(לשלם את המיסים) מבלי שהיא מציפה את השוק בו.

  כלומר אם גרמניה תעצבן ולא תיתן אז הקלות על החוב אז אז כשאיטליה תעשה דיפולט לחוב ביורו או לחלקו לא יהיו מספיק ניו לירה בשוק בשביל להפיל הניו-לירה…
  ובא לרומא גואל (ולא , לא יפלשו לאיטליה כמו שלא פלשו לאיסלנד)
  (הפסקה השניה על אחריותי בלבד ולא קשורה בכלום להתיאוריה המוניטרית המודרנית )

  אהבתי

 29. אם כל עובד מדינה שקודם קיבל 4000 אירו יקבל עכשיו 4000 ניו לירה, אז המשמעות היא שהמטבע החדש שקול לאירו מקומי ולכן יעבור פיחות כי אירו מקומי בוודאי שווה פחות מהאירו הכללי.

  אהבתי

 30. אם מטילים מיסים בניו לירה יותר גבוהים ממה ששילמו על הוצאות הממשלה?

  אתה רוצה להתעסק עם הממשלה האיטלקית ולא לשלם לה מיסים?!
  הם יעסיקו את טוני סופרנו – השם יקום דמו.

  אהבתי

 31. הנקודה , אם לא הובנה , היא שמי שהרוויח בעבודה שלו או החברה בבעלותו וחי באיטליה ביורו ממשיך להרויח ביורו אלא שאת המיסים שלו הוא חייב לשלם בניו-לירה ואז הוא ימיר יורו תמורתם.
  כל התוכנית הזו היא משום שיש הרס של ציבליזציות בדרום אירופה ע"י אבטלה כרונית שגורמת על דור של צעירים שבקושי מוצאים עבודה.ןשוב – תוכנית B(פרישה) היא בסה"כ מנוף לגרום לתוכנית A (הגדלת הגרעון)לפעול ולהגדיל את הגרעון כשיש לך פרטנר שמבין עניין.
  אם יש לך פרטנר סתום בלום שלא זז מילימטר אז אין ברירה אלא ללכת על תוכנית B.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s