כשמפסיקים לשקר ומתחילים לגגל

"כל אחד משקר" מאת סת' סטפנס דווידוביץ הוא אחד הספרים המעניינים שקראתי בזמן האחרון. הוא עוסק באמת שחושפים חיפושי הגוגל עלינו בני האדם. ברשתות חברתיות כמו פייסבוק מנסים אנשים לשווק את הצדדים הטובים, הנעימים והחכמים של עצמם. זה לא שנעדרים שם הצדדים המכוערים של מיננו, אבל לפחות הנבונים שבנו מנסים לטשטשם.  חיפושי גוגל לעומת זאת חושפים את ההומו סאפיינס בצורתו הטהורה. בגוגל בני אדם שואלים שאלות שמשקפות מה באמת עובר להם בראש.

כדי שלא נשקע בקנאה ממליץ לנו הספר: "לעולם אל תשוו את הפוסטים של הזולת בפייסבוק למה שאתם מחפשים בגוגל". בפייסבוק הדרך הפופולארית עבור נשים לתאר את בעליהן היא:"הטוב ביותר", "החבר הכי טוב", "כל כך חמוד". בחיפושי גוגל שמות התואר הנפוצים עבור בעלים הן "אידיוט" ו"בלתי נסבל" והחשש הגדול שנשים מביעות בפני גוגל הוא שהבעל שלהן הוא בעצם הומו. אבל מתברר שאפילו בגוגל יש נשים שקוראות לבעל שלהן "מדהים". פתח צר עבור הקורא להמשיך להאמין שאהבה יש בעולם.

הכלל שיש להתעלם ממה שאנשים אומרים על עצמם בפומבי ולתת אמון רק במה שרואים אותם עושים בפועל, אומץ בתבונה בידי נטפליקס. בעבר אנשים נשאלו באתר נטפליקס איזה סרטים ירצו לראות בעתיד, והם הכינו רשימה של סרטים כבדים, אינטליגנטיים ומכובדים. נטפליקס הזכירה להם אותם מאוחר יותר, אך הם לעולם לא טרחו לצפות בהם בפועל. היום נטפליקס מציעה סרטים לצופיה על בסיס מה שבחרו לצפות בו בעבר בפועל וכך מאכילה אותם  בקומדיות המטופשות ובאקשן הזול שהם רוצים באמת.

מאחר שהבחינה השיטתית של חיפושי גוגל היא מדע חדש, הספר מלא בממצאים מסקרנים ושונה מהדברים הטריוויאליים לרוב שמחקרים במדעי החברה מגלים על העולם. הדוגמה הקלאסית לתועלת הגלומה בבחינת חיפושי גוגל לאנושות שניתנה בעבר היא שניתן לגלות באמצעות חיפושי אנשים על סימפטומים של שפעת שמגפה ממשמשת לבוא. תמיד הדוגמה הזו הזכירה לי את דבריו של הקוסם ג'יימס ראנדי על אורי גלר – "אם הוא באמת מכופף כפיות בכוח המחשבה, הוא עושה זאת בדרך הקשה". כשמגפת שפעת פורצת רופאי המשפחה רואים זאת מייד. לגייס את גוגל כדי לגלות זאת – זו הדרך הקשה. אבל הספר מראה שיש באמת מקומות שבהם גוגל מוסיפה מידע שיש לו ערך רב. למשל:

 • הורים מחפשים מידע על בנים מחוננים בתדירות גבוהה יותר מידע על בנות מחוננות. ממצא שמראה שהורים נוטים לייחס את תכונת המחוננות והגאונות לבנים יותר מאשר לבנות. וההפרש גדול – יותר מפי שניים! זה לא שלהורים לא אכפת מהבנות שלהן. הם עורכים חיפושי גוגל הקשורים אליהן, רק בתחומים אחרים – למשל איך לגרום להן להוריד במשקל.
 • יש מתאם שלילי בין מדינות שבהן נפוצה עריכת חיפושים גזעניים (כאלו המשתמשים במילה "ניגר") לבין שיעור ההצבעה עבור ברק אובמה בבחירות לנשיאות (וכנראה מתאם חיובי עבור הצבעה לדונלד טראמפ). הספר אומר שבניגוד לטענות לפיהן באמריקנים נותרה גזענות סמויה, האמת היא שהגזענות שנותרה היא מפורשת מאוד, רק שאנשים אינם מדברים עליה בפומבי אלא מקלידים אותה לגוגל.
 • 5% מחיפושי הפורנוגרפיה הגברית באינטרנט הם עבור פונוגרפיית גייז, מה שתואם לממצא הכללי הידוע ש-5% מהגברים נמשכים לבני מינם. אבל המפתיע הוא שגם במדינות דרומיות בארה"ב שבהן שיעור ההומואים המוצהרים נמוך, שיעור החיפוש דומה למדי. כלומר עדיין יש שם המון הומואים בארון.
 • ממצא מפתיע – נשים מחפשות יותר מידע על בן זוג שמסרב לסקס, מאשר ההיפך – גברים שמחפשים על בת זוג שאינה רוצה סקס. מול זה נותרתי באמת שמוט לסת. עוד ממצאים כאלו בענייני מין אפשר למצוא בשפע בהרצאה שהעביר כותב הספר ונמצאת בשלמותה ביוטיוב.

מאוד בלט לי ממצא אחד שהמחבר עצמו פסח עליו – כהני הביג דאטה שמוזכרים בספר, החל מהבעלים של גוגל והבעלים של פייסבוק ועד למומחה שהצליח לגלות באמצעות בחינת המוני קורלציות את סוד הניצחון של סוסים במרוצים ולמיליארדר שהסתייע בשירותיו – כולם יהודים. גם המחבר עצמו הוא יהודי. כאילו שקיעתם בים התלמוד של אבותינו חוללה איזה פלא ביכולתנו להתעסק בנושא.

מודעות פרסומת

36 תגובות על ״כשמפסיקים לשקר ומתחילים לגגל״

 1. אל רום,
  מה הפרספציה שלך על המאבק הדו קוטבי בין הירדני לאורן חזן? מי היה לוקח?

  אהבתי

 2. תודה על הפוסט תמריץ . אפשר בהחלט לטעון , שללא גוגל , החיים או האינטרנט היו טעות מעיקרם . ודוק : זה בהחלט נכון , כאשר מחפשים בחיפוש ממוקד , מסמך וכדומה …. אותנטי , רחוק , לא נגיש בחיים הרגילים עד כה . למצוא אותו וזהו !! ובמינימום משאבים . בין זה לבין חקר תופעות באמצעות חיפוש של דיסטריבוציה ( תפוצה ) סטטיסטית בגוגל , המרחק גדול מאוד . זאת מהסיבה הפשוטה , שגוגל , מפתה להינעל על תופעות שטח , ולא על תופעות עומק , לא על מיכניזמים עמוקים . כך נוצרות הפתעות מדהימות שפורצות באחת אל פני השטח :

  אביב העמים הערבי , האינתיפאדה הראשונה , הפתעות מדהימות בבחירות , טראמפ בניגוד לכל צפי עולה לשלטון וכדומה …… אני נוהג להמחיש באופן מאוד פשוט ורזה הדבר :

  לבעל , היה יום אכזרי בעבודה . הבוס ירד לו חזק על התחת . השפיל אותו קשות . הואיל והאינטליגנציה הרגשית של מיודענו , מאוד נמוכה : הרי הוא מוריד את זה על אשתו כאשר הוא חוזר הביתה . אלא מאי : שהוא כמובן , לא יגיד לאשתו שהבוס ירד עליו , ולכן הוא יורד עליה , אלא : הוא מייצר עילות שטוחות לרדת על אשתו : האוכל לא עשוי היטב , בלגן בבית , למה היא לא סגרה ענין עם השכן לגבי תשלום החשבונות נניח וכדומה . אז למה גיבורנו מתרגז ? ברור שבגלל תופעה מוכמנת , שרק פסיכואנליזה , תבאר אותה ( פסיכואנליזה לא ממש סבוכה כמובן במקרה דנן , אבל , בשביל המתודולוגיה ) .

  השכן יפגוש אותו בחדר מדרגות , וישאל אותו : אתה ככה נראה עצבני , הכל בסדר ? תשמע הוא יגיד לו : נשים , כל מה שצריכות לעשות , זה לבשל , ואפילו כך בקושי עומדות בזה . מה יאכל בן אדם ? השכן קולט הפרספציה , קולט הראש , וזה מטפח לו בתורו איזה מנטרה או תפיסה , שאין לה קשר ממש לשום אירוע של ממש . וכך , מתפתחות בועות סובייקטיביות , הנוגעות לפרספציה של הדברים , לביטוי שלהם , אבל , לא לתיאור האובייקטיבי שלהם .

  זה מה שעשוי לקרות בחיפוש בגוגל , והתרשמות מקתרזיס או מסוגסטיה או אוטו סוגסטיה ( השפעה , או השפעה ושכנוע עצמיים ) במקום מן התופעה גופא , שהיא במקרה לעי"ל : יום קשה בעבודה , ופירוק תסכול על האישה , ולא חביתה שלא עשויה נכון נניח .

  אתה הרי בפוסט הבאת אכן את נטפליקס למשל : ייתכן שצופים , ביטאו אוונטה ( שאו אוף , דאווין ) ייתכן שאפילו ממשות : רוצים לראות , היו רוצים לראות סרטים כבדים ואינטליגנטים , אבל , זה תלוי במצב רוח גם . זה מ- תנע אפס רוצים , על הנייר , אבל , בפועל : לא תמיד יש הזדמנות , מצב רוח , התמדה וכדומה …..

  קשה מאוד להבין את מוח האדם . קשה מאוד להבין תופעות . גוגל בכך , לא ממש יעזור , אם אתה הולך שולל אחרי ביטוי השטח , או הביטויים הסובייקטיביים , במקום האובייקטיבים והפסיכואנליטיים . אלא , שגם סובייקטיבית , זה חשוב כמובן כשלעצמו בהרבה מקרים , נניח בשיווק מכללא , ויקצר המצע מהשתרע פה כמובן .

  להתראות

  נ.ב. : כלב זקן , אל תחשוב שאתה מוגן מאחורי מסכים שפלים , ושמות בדויים . כי אני אגיע אליך . אני אכרסם לעצמי הרגליים ויגיע . ואז נראה , כמה אתה גיבור גדול. אותו ירדני מפגר , או אורן חזן , לשניהם , עם כל הרדידות , יש עשרות מונים יותר אומץ ושכל , מפסיכופט כמוך . זכור מילותי אלו !!

  אהבתי

 3. התובנה העיקרית מהממצאים היא שמה שנמצא על השולחן, ומובע למשל בסקרים, אינו מה שאנשים חושבים באמת. לכן תמיד צריך לבדוק את המעשים ולא את ההצהרות.
  חיפושי גוגל ממחישים שאנחנו הרבה יותר מושפעים מאנושיותינו וגופינו מאשר מתקינות פוליטית המוכפפת עלינו.

  אהבתי

 4. יאיר , יותר נכון יהיה לגרוס , את היחס בין המעשים לבין ההצהרות . לפעמים , ההצהרות למשל , עוזרות לנתח המעשים ולהבינם . אם אדם משקר למשל , אזי , השקר מכסה על מה ? על האמת !! משמע , דרך השקר , יש לך סיכוי להגיע לאמת . לפעמים , סיכוי יותר טוב . האמת לפעמים , יכולה לבלבל מאוד אגב .

  להתראות

  אהבתי

 5. מיכל חלימי, שנרצחה על ידי ארוסה הערבי משכם היתה נשואה ליהודי. הצל שופך אור על הפרשה:

  אהבתי

 6. תמריץ כתבת "זה לא שנעדרים שם הצדדים המכוערים של מיננו, אבל לפחות הנבונים שבנו מנסים לטשטשם"
  אולי הנבונים ה"סחים" (*) ינסו לטשטשם.
  כפי שכתבתי בתגובה הקודמת בפוסט ההיסטורי קפקא הבין שאם באמת רוצים להגיע לאיפה שהוא יש מקום אחד בטוח וכו'
  There’s only one thing certain. That is one’s own inadequacy. One must start from that.

  (*)תרגום: במובן של basic … ולמהנדסים פה במובן base class של נבונים.

  אהבתי

 7. כמובן שיש להבדיל בין צדדים מכוערים (במיקום גבוה על הסקאלה) לבין כאלו שנחשבים למכוערים או פחות רצויים לפי המוסכמות המקובלות מבחינה חברתית. אני לא דיברתי על הצדדים המכוערים שחצרוני הוואנבי מציג לתפארת אלא על החוכמה שבחוסר הבטחון ועל החומכה שבצגתה ולא בטשטושה. לרוב , הצגת צדדים אילו לא אמורה להטריל מי שאינו 'סחי' כי זה לא מכוון בכלל כלפיו אלא אל
  המציג עצמו…. אבל מי שטמבל (ומוטרל מזה) גם אללה כבר לא יעזור לו.

  אהבתי

 8. הבנתי כוונתך. אני לחלוטין מעריץ של מי שמציג פגיעותו קבל עם ועולם. החל מ"הוידויים" של רוסו ועד "אלוהים לא מרשה" של חנוך דאום.

  אהבתי

 9. בהחלט … , וכמה נבונים כאלו אפשר למצוא ברשתות החברתיות?

  ממה שאני נתקלתי אפשר אולי לספור אותם בכף יד אחת ( של בעל תסמונת אקטרודוקטילית)

  אהבתי

 10. הפוסט הזכיר לי כתבה מעניינת, על השפעות גוגל פייסבוק ודומותיהם על חיינו ועל הכלכלה. כתבה שקראתי לפני כמה שנים.
  ועכשיו אפילו הצלחתי לאתר אותה ! עד לרגע זה – כל הכבוד לגוגל. 👏

  http://www.epochtimes.co.il/et/13650

  גיבור הכתבה – ג'רון לנייר (אבי המציאות המדומה, מי שנבחר פעם לאחד מ 100 האנשים המשפיעים ביותר, מוסיקאי וטיפוס מעניין בכמה סדרי גודל יותר מחצרוני ודומיו)
  הכתבה מתמקדת במחיר הגבוה מאוד של "החינם".
  לטענתו, בכל פעם שאנחנו משתפים משהו בפייסבוק – אנחנו מקטינים בטיפה את סיכוי התעסוקה העתידית של בני האדם. כלומר, הוא תומך בעמדה שהאוטומציה והבינה המלאכותית יגרמו בעתיד למשבר תעסוקה.

  הוא גם טוען שגוגל ושות' ימוטטו את הכלכלה. המוני בני אדם משתפים מידע (רב ערך למפרסמים, לחברות ביטוח, למפתחי בינה מלאכותית ועוד) בלי לקבל על כך כל תמורה. ואילו מספר קטנטנן עד זניח של בני אדם מתעשר מכך באופן אגדי.
  מה שמגדיל את אי השוויון והפערים בעולם. מכאן הצעתו לחייב את החברות האוספות עלינו מידע בעל ערך מסחרי – לשלם לנו עליו.

  אפשר כמובן לא להסכים אתו, אך שווה לקרוא.

  ב. תהיתי האם האקרים מסוגלים לפרוץ לעננים שבהם גוגל ופייסבוק שומרות את הררי המידע שהן אוגרות על כל בני האדם, ולהציפו בתפוצה עולמית.
  אם כן: האם נוכל לתבוע מהחברות הללו פיצויי על הנזקים שעלולים להיגרם לנו כתוצאה מכך.
  אשמח לשמוע את מחשבותכם על הנושא.
  .

  אהבתי

 11. ברור שאפשר לפרוץ. אני מניח שאם הג'ימייל והודעות הפיייסבוק של כולנו ייחשפו זה יהיה ארגמדון אמיתי. יום הדין של הפרטיות.
  לגבי הטענה שהעשירים מתעשרים וכל השאר מאבדים עבודה – זו בעיניי עוד פעם אותה חשיבה אווילית שמודדת הכול בכסף בשעה שכסף הוא מדד מטופש. היכולות שפייסבוק וגוגל נותנות לנו היו שוות בימים עברו מיליארדים ואם הן נותנות זאת בימינו בחינם זו לא סיבה שלא להבין שמדובר באוצר שלא יסולא בפז. לכאלו עם חשיבה כזו (אולי שווה לקרוא לה חשיבה אבריאלית, כי בעברית אין לה דובר נאמן יותר מאיתן אבריאל מדה מרקר). לא הייתי מציע לאבריאלים להפסיק לנשום חמצן רק כי הוא חסר חשיבות, הוא בחינם ולא נמנה במאזנים כספיים.

  Liked by 2 אנשים

 12. כל כך קצרצר, מחדשות המדע, שהחלטתי להעתיק את כולו במקום להביא לינק אליו.

  אם תרצו, ניתן לקשר (אם כי בדוחק רב) לפסקת הסיום של הפוסט הנוכחי.
  אנו רק בתחילת הדרך של הבנת המטען הגנטי של היהודים. אולי, כפי שמוטציות גנטיות משפיעות על מידת החברותיות, יש מוטציות גנטיות המשפיעות על משיכת יהודים לתחום עיסוק רווחי זה. 😊

  _______________________________________________________________

  הבסיס הגנטי המשותף של כלבים ובני אדם המסביר חברותיות-יתר
  ————————————————————————————————-

  פורסם ב 31/07/2017 מאת עופר בן חורין

  "הכלבים, לפחות ברוב המקרים, הם בעלי חיים חברותיים, צייתנים ונוחים- זאת בניגוד לתנים או לזאבים השייכים גם למשפחת הכלביים. מחקר שנעשה לאחרונה באוניברסיטת פרינסטון בראשותה של ברידגט פון הולדט (Von Holdt) ושפורסם בכתב העת Science Advances, זיהה שינויים גנטיים הקשורים לכלבים ובני אדם, וטוען שיש בסיס גנטי משותף המסביר את החברותיות הרבה אצל כלבים ואצל לוקי תסמונת נדירה (תסמונת וויליאמס-בורן ) בין בני האדם.
  תסמונת ויליאמס בורן (Williams-Beuren Syndrome) הינה תסמונת שבה קיימת מוטציה בכרומוזום 7 אשר נובעת מטרנספוזונים (Transposon), רצפי DNA ניידים אשר מתמקמים באיזור של כרומוזום זה (האיזור נקרא WBSCR-WBSCR Williams-Beuren Syndrome Chromosome Region). הלוקים בתסמונת זו סובלים משלל תסמינים במערכות רבות בגוף, אך בין השאר הם ניחנים בחברותיות יתר, חריצות, שפה עשירה, עניין גבוה במערכות יחסים ובאנשים.
  המחקר כלל תצפיות התנהגות וריצופים גנטיים על כלבים, והדגים את השינוי הגנטי בכרומוזום 6 של הכלבים המבויתים (ולא אצל זאבים שאינם מבויתים), הדומה לשינוי בכרומוזום 7 של לוקי תסמונת ויליאמס בורן הנובע מטרנספוזונים. מחקר זה יכול להעיד על איזור גנטי ספציפי אשר אחראי לחברותיות אצל כלבים ואנשים, אך נדרשים מחקרי המשך על מנת לאשר זאת."

  אהבתי

 13. עוד קישור, מעט דחוק

  http://www.calcalist.co.il/world/articles/0,7340,L-3718155,00.html

  הודו תילחם במעלימי המס עם תמונות מהאינסטגרם
  פרויקט "אינסייט" שפותח במשך שבע שנים בעלות של 10 מיליארד רופי, נועד להצליב בין דפוסי ההוצאות של הצרכנים להצהרות המס שלהם. המהלך יחסוך פשיטות פיזיות בבתי התושבים

  בלומברג21:0430.07.1

  "חזית חדשה במלחמתה של ממשלת הודו במעלימי מס: תמונות של מכוניות חדשות או חופשות יוקרתיות באינטסגרם יביאו לפתח דלתם של אזרחי הודו את הרשויות.
  החל ממחרתיים, ממשלת הודו תתחיל לאסוף מידע וירטואלי לא רק ממקורות מסורתיים, כמו בנקים, אלא גם מאתרי הרשתות החברתיות, זאת בניסיון להצליב בין דפוסי ההוצאות של הצרכנים להצהרות המס שמסרו לרשויות …"

  אהבתי

 14. קמיליה , כאן תוכלי לקרוא על הפריצה לחשבונות המייל של משתמשי יהו . אחת הפריצות הגדולות בהיסטוריה אגב ( זה כמובן בענן ) .

  אם אפשר לתבוע , יש לשאלה דנן שני פנים : פן אחד קצת סבוך , פן שני קצת פשוט . אם הייתה רשלנות אזי אפשר לתבוע !! מהי רשלנות ? חריגה ברורה מסטנדרט מצוי ומקובל . ודוק : אם אין ממש סטנדרט רצוי ומקובל , יש לנו בעיה ענקית. ותקצר היריעה פה כמובן .

  מעבר לזה , לגבי כלבים וזאבים צריך לזכור :

  זאבים , יותר קרובים לטבע האינסטינקטיבי והראשוני שלהם . משמע : צייתנות מוגברת למנהיג הלהקה . לכן , לא צריך לחשוב בהכרח , שזאבים יהיו פחות חברותיים וצייתנים , זה תלוי מאוד בנסיבות . השאלה , הינה כיצד הכלב או הזאב , רואים או תופסים את הבעלים שלהם . אם הבעלים ישדר אנרגיה חלשה , בלי אותות מנהיגות והטלת מרות ומשמעת , גם כלב יכול להתחרפן בקלות מאוד . ואפילו כלבים ידידותיים כך . כי הרי אז , הכלב , וגם הזאב , יקחו מנהיגות , ויבואו בנעלי בעל הבית , זה הטבע שלהם , להיות מונהגים או מנהיגים . כלבים מבוייתים , לא תמיד רגילים למנהיגות , ולכן , הם יכולים להיות פחות חברותיים לפעמים , ופחות צייתניים אפילו . אלא מאי : שכלבים , רגילים לסביבה אנושית , ולא נוהגים בה חשדנות . זה סיפור אחר לגמרי !!

  להתראות

  אהבתי

 15. אם כבר הזכירו פה בתגובות כסף אז
  כאן נשמע איך הפד באמת מוציא כסף ואיך הוציאה כסף במאה ה19 ולפני בזמן המושבות בארהב.

  (חובה להקשיב – החומר הזה יהיה במבחן)

  Liked by 1 person

 16. לגיא,

  יהיה למבחן הזה גם מועד ב'?

  הסיפור על שריפת השטרות שהתקבלו מהמיסים הזכיר לי סיפור (שאין לי מושג לגבי נכונותו) כיצד חברת הטואלטיקה האמריקאית Dove עלתה לגדולה.
  העוני של המתיישבים באמריקה יצר מנהג בו פעם אחת בשבוע (בלבד) הם חיממו מים, מילאו בהם חבית גדולה, וכל בני המשפחה התרחצו בה אחד אחרי השני. בתקופה זו המשפחות היו כדולות,וכללו פעמים רבות גם את הסבא והסבתא. לפיכך, כשהגיע תורם של אחרוני בני המשפחה להתרחץ – המים כבר היו די עכורים. אם סבון הרחצה נשמט מידי המתרחץ ושקע לקרקעית החבית – היה כבר די קשה לאתר אותו באמצעות מישוש הקרקעית בלבד.
  חברת Dove הצליחה לייצר סבון רחצה בעל יתרון ייחודי – הוא כלל בועות אוויר שגרמו לסבון לצוף על פני המים במקום לשקוע. מה שגרם לסבון שלה לנצח את כל המוני מתחריו.
  סיפור זה גורם לי לתהות איך המתיישבים הכל כך חסכניים הללו הדפיסו כל פעם מחדש המוני שטרות כסף (ושרפו אותם בסוף כל סבב) במקום לעשות בהם שימוש חוזר.

  Liked by 1 person

 17. התובנה שלי לגבי מאגרי המידע שבידי חברות גוגל, פייסבוק ודומותיהן – היא שהדרך היחידה בה אדם יוכל להגן על עצמו מחשיפת יתר – היא דווקא "לשקר" ללא הפסקה.
  להשתדל לא לאפשר למס' חברות קטנטן לצבור לעצמן כוח שהוא כמעט בלתי מוגבל, ולא להמתין בחיבוק ידים להגעת יום הארמגדון של הפרטיות.

  כדאי לאדם לאמץ לעצמו יותר מיישות רשת אחת, להקפיד על ניסוח מטעה של שאלות הגוגול שלו, להשתדל לא לחשוף פרטי מידע או תמונות שעלולים לא לשאת חן מתישהו בעתיד בעיני מעסיקים, לקוחות פוטנציאליים, חברות ביטוחי בריאות או רשויות המס וכו' וכו'.

  יתכן וזו דוגמא נוספת לפער בין האינטרס הכללי לבין האינטרס הפרטי. אם כולם יקפידו לא לחשוף יותר מדי מידע על עצמם ומדי פעם ישתדלו לשתול במערכות מידע מטעה – הכלל יפסיד את כל התובנות המעניינות שניתן להסיק מניתוח שאלות הגוגל. אבל הפרט יהיה מעט פחות פגיע.

  אהבתי

 18. קמיליה. נקודה יפה. כנראה שממשלות לא היו אף פעם ממש חסכניות
  (אבל זה עדיין לא אומר שלא צריך צריך אותן בכלל)
  מועד ב יקבל רק למי שיביא למורה תפוח (*)

  (*) אפשר גם iphone.

  Liked by 1 person

 19. היום היארצייט של גדול מצביאי מלחמת העולם השניה, קונסטנטין רוקוסובסקי.
  כבוד.

  אהבתי

 20. חייל זקן, לא הבנתי בדיוק איך עובד האתר שהפנית אליו, אבל יש למעלה ממיליארד מוסלמים שרובם ככולם אנטישמים חסרי בושה, אז זה לא מפתיע. התקינים פוליטית עושים רעש גדול, אבל הם לא חלק גדול מהאנושות.

  Liked by 1 person

 21. תמריץ,
  מדובר בשרות של גוגל לניטור טוקבקים שמפעילי אתרים יכולים לעשות בו שימוש. בלינק שהבאתי אתה יכול להתנסות בכך. בערך באמצע האתר יש ריבוע לבן שכתוב בו:
  Type here to see potential effect
  שים שם את הסמן בתחילת המשפט הזה והקלד את הטקסט שלך.

  אהבתי

 22. לחייל זקן,

  הסתקרנתי לדעת מיהו קונסטנטין רוקוסובסקי, כיון שלמיטב ידיעתי הג'נרלים המצטיינים ביותר בקרבות מלחמת העולם השנייה היו דווקא הנאצים.
  מה עוד שהשם הזכיר לי במעורפל שם של רוסי שהפולנים מאוד מאוד שונאים. אז הלכתי לויקיפדיה לחפש מעט מידע עליו.
  מה שמצאתי מפחית בעיני, ולו במעט, את הכבוד הגדול שאתה חולק לו.

  1. "לאחר המהפכה הבולשביקית התגייס לגווארדיה האדומה, לימים הצבא האדום, וב-1919 הצטרף למפלגה הקומוניסטית …"

  אמנם בתקופה זו רבים וטובים עדין לא הבינו שהקומוניזם מוביל בהכרח לדיקטטורה רצחנית, אך קשה לי להתלהב ממי שעזר למפלגה ארורה זו לתפוס את השלטון.

  2. "בשנת 1937 נאסר רוקוסובסקי במסגרת גל הטיהורים שביצע סטלין בצמרת הפיקוד של הצבא האדום (1937–1938). הוא הואשם בקשרים עם שירותי המודיעין היפניים ובהעברת מידע מסווג למדינות זרות, ולאחר עינויים קשים נשלח לבית כלא "קרסטי" הידוע לשימצה בלנינגרד. במרץ 1940 הופסקו ההליכים הפליליים נגדו והוא שוחרר מן הכלא. לאחר תקופת החלמה קצרה בבית הבראה של הצבא, מונה רוקוסובסקי לתפקיד מפקד הקורפוס הממוכן ה-9 במערב אוקראינה …,"
  + "… ב 1962 מונה לתפקיד סגן שר ההגנה של ברית המועצות, אך ב-1962 הודח מתפקידו על ידי מנהיג ברית המועצות דאז ניקיטה חרושצ'וב, בגלל סכסוך אישי שפרץ ביניהם על רקע סירוב של רוקוסובסקי לגנות את יוסיף סטלין"

  העובדה שלמרות כליאתו ע'י סטלין וכל העינויים שעבר – הוא נתן את המקסימום שיכל לתת בכדי להילחם בצבא הגרמני (שלמרבה האירוניה כנראה הציל את חייו) , מזכה אותו בעיני בהרבה נקודות על הפטריוטיות שלו.
  אבל, הייתי מצפה מאדם שהכיר מקרוב ועל בשרו את איימי המשטר הסטליניסטי, שלאחר סיום "המלחמה הפטריוטית הגדולה" לא ישתף יותר פעולה עם שלטון האיימים הסטליניסטי.
  על אחת כמה וכמה שיצטרף לחורצ'וב בגינוי המשטר הסטליניסטי, ויתמוך במאמציו להפוך את הדיקטטורה הבולשוויקית למעט פחות מטילת אימה וטרור.

  3. "… ב-1949 הוא מונה על ידי סטלין לשמש כשר ההגנה של פולין (החל מ-1952 שימש גם כסגן ראש הממשלה של פולין), על מנת לארגן את הצבא הפולני לפי המודל הסובייטי, ולהדק את השליטה הסובייטית בפולין. רוקוסובסקי נבחר לתפקיד בשל מוצאו הפולני, אך הפולנים ראו בו נציג של שלטון הכיבוש הסובייטי. הוא לא נרתע מהפעלת כוחות צבא לצורך דיכוי מהומות והפגנות נגד ממשלת פולין הקומוניסטית, ושליטת ברית המועצות בפולין. בשנת 1956, לאחר מהומות בפולין הוא הוצא מחברות בגוף העליון של המפלגה הפולנית השולטת ובהתאם לבקשת הממשל הפולני הוחזר רוקוסובסקי לברית המועצות ומונה לתפקיד סגן שר ההגנה של ברית המועצות. …"
  זה מה שזכרתי. הדיכוי הסופר ברוטלי של כל הניסיונות הפולנים להתקומם נגד הכיבוש הסובייטי. אפילו אם רוקוסובסקי קיבל ממוסקווה הנחיות לבצע זאת, והיה בסך הכל "בורג קטן" בהיררכיה, הוא לא היה חייב להצטיין כל כך גם בכך. [מה עוד ש"הצדקות" מסוג זה נשמעו פעמים רבות מדי מפי נאשמי משפטי נירנברג].

  ועדיין, למרות הכל, גם אני חולקת כבוד לכל מי שעזר להביס את הצבא הגרמני במלחמת העולם השנייה.

  כולל לכל הווטרנים הרוסים הקשישים המסתובבים עם המוני מדליות על חזם ביום הניצחון על הנאצים.
  יום שהייתי שמחה לו היה נהוג לחגגו גם בישראל (במקום לציין *רק* את יום השואה).

  אהבתי

 23. לגיא,

  עלה במוחי הסבר חלופי אפשרי לנטיית ממשלות לא להיות יעילות וחסכניות.
  *אולי* בתקופה זו שטרי הנייר היו באמת עשויים מנייר ולא מבד (כלומר מעץ במקום מכותנה כמו בימנו). וכך, לאחר מחזור שימוש אחד לא הייתה ברירה אלא להוציאם מהמחזור באמצעות שריפתם.

  אהבתי

 24. לחילופין , אולי עלויות השריפה היו זולות מעליות האחסון, השמירה וניוד הכסף ליעדו בפעם הבאה.
  מממ , אני מהמר שהם שרפו מהסיבה שהם יכלו ומבלי לחשוב על זה יותר מדי
  כי הם היו סתם קולוניאליסטים פאנקיסטים – כמו כותב השיר (המוצלח) הזה –>

  אהבתי

 25. קמיליה,
  התרבות הגרמנית מתאפיינת בתכונות כגון משמעת, חריצות, דייקנות ודקדקנות. זה היה הבסיס שעליו נבנה הצבא היעיל בהיסטוריה, צבאה של גרמניה הנאצית. הצבא האדום היה רחוק מאד באיכויותיו מהצבא הנאצי אבל הגנרלים שלו שצמחו מתוך מסורת של מאות שנות מלחמות הצטיינו בניהול מערכה. הגדול מביניהם היה רוקוסובסקי שפיקד על הקרבות המכריעים במלחמה וניצח בהם. עם כל הכבוד לאמריקאים הסובייטים התמודדו עם 80% מהכח הגרמני ויכלו לו. הצבא הגרמני ניהל קרב נסיגה לאורך אלפי קילומטרים מול הכח הצבאי הגדול בהיסטוריה ולא גילה שום סימני שבירה עד לנפילת ברלין. צה"ל התפרק בנסיגה ללא אש למרחק 10 ק"מ שהפכה לבריחה מבוהלת.
  אחרי מלחמת ששת הימים החמיאו האמריקאים ללוי אשכול על הגנרלים שלו. אשכול השיב להם שהוא מוכן להחליף את כל הגנרלים שלו בשניים שלהם. כשנשאל איזה ענה גנרל אלקטריק וגנרל מוטורס.
  גנרלים ישראלים מצטיינים בשלושה תחומים: פנסיה, עמלות ופטיציות.

  Liked by 1 person

 26. קמיליה ,נזכרתי שהוצאות ממשלות ארה"ב בסוף המאה ה18 היוו כ 2% מהתוצר. במאהה19 היוו כ 3% מהתוצר אז יכול להיות שאם מבנה ההוצאות הוא במכות גדולות ולא בתפזורות עדיף אכן להשמיד את הכסף מאשר לאחסנו ולשנעו למיקום הבא שיצטרכו אותו מאשר לשלוח לשם את הצוות של מדפסת הכסף.
  בזמנו גם כל בנק פרטי הדפיס כסף של עצמו והסתובבו הרבה שטרות במחזור שיצרו בלבול גדול אז אולי היה עדיף להדפיס כסף ממשלתי בשביל עבודות מוזמנות ספציפיות….. אבל אלו סתם רעיונות שאני זורק.
  יכול להיות שאם אלמד לעומק גם סוגיה זו אוכל באמת באמת להתמודד
  על תואר אלוף העולם במידע בלתי נחוץ 🙂

  Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s