גבאי או לפיד יכולים להיות ראש ממשלה

האווירה הנוכחית במדינה, בקרב מביני הדבר, היא שהליכוד ישלוט לנצח וביבי יהיה ראש ממשלה עד שימאס לו. יש לתחושה זו הצדקה עניינית – מדינת ישראל מצויה בתור זהב ולביבי מגיע קרדיט על כך. אבל אין לתחושה זו הצדקה משפטית – נתניהו עלול להסתבך קשות בחקירות סביבו, וההימור שלי הוא עדיין שייאלץ לפרוש בעטיין. ובמפתיע, גם אין לכך הצדקה בסקרים ואפילו לא בתמונת המנדטים הנוכחית בכנסת. לגוש הימין אין רוב בכנסת. הוא תלוי במשה כחלון. כחלון לא יכתיר באופן אוטומטי את נתניהו או יו"ר אחר של הליכוד כראש ממשלה. אם גוש הימין יהיה תלוי בכחלון, ואם, שלא כפי שקרה בבחירות האחרונות, יהיה שוויון בין המפלגות הגדולות או אף יתרון למפלגה שאינה הליכוד, בהחלט יתכן שכחלון ידרוש הקמת ממשלת אחדות לאומית, שבה ראשות הממשלה תחולק בין ראשי המפלגות הגדולות. בלי כחלון אף ממשלה לא תוכל לקום ולכן גוש השמאל יכול להסתייע בו ליצירת גוש חוסם. אם גם ליברמן, שכשר ביטחון נעשה כל כך פרגמטי ושקול, יתן יד, אז בכלל מצבו של מנהיג הליכוד ייעשה קשה. 

אבל כשמדובר ספציפית באבי גבאי עולה השאלה למה שכחלון יהפוך עולמות למענו, אחרי הדם הרע שנוצר ביניהם כשגבאי נטש את כולנו. ולמה שליברמן יסלח לו על כך שהתפטר בתגובה למינויו לשר ביטחון. 

גם אם מדובר בלפיד – שם אין איבה אישית, אך עדיין יש חידה: למה לכחלון להכתיר מנהיג לגוש המרכז שאינו הוא.

והתשובה יכולה להיות אידיאולוגית. כחלון פעם היה ממורדי הליכוד בטרם ההתנתקות, אבל מאז הלך כברת דרך שמאלה. ייתכן שיחפוץ להשלים המהלך. ייתכן גם שהח"כים שלו יצאו מפוזיציית המריונטה וידרשו זאת. השאלה בבחירות הבאות תהיה אם המדינה תלך שמאלה, האם גוש המרכז-שמאל יתלכד סביב לפיד או גבאי וגם האם אדם אחד – משה כחלון – ילך שמאלה ולשם כך יהיה מוכן להכתיר מישהו שאינו הוא כראש ממשלה רענן.

37 תגובות על ״גבאי או לפיד יכולים להיות ראש ממשלה״

 1. תמריץ , החישוב בגדול מענין , אבל , מעבר לסיבוך ולמורכבות של הסיפור הפלילי של נתניהו , נראה לי שאתה נופל לתוך קטש די אופייני , של חישוב המצאי הקיים , במקום , חישוב של מתחמי הסתברויות עתידיים . אתה מציג את כחלון כמעין לשון מאזניים קריטית , ומניח שיישארו לו ה – 10 מנדטים . אבל , זה לא בטוח כלל וכלל . הקולות שלו , הם " קולות צפים " או קולות של ליכוד חברתי . קולות צפים , יכולים לצוף ממנו והלאה . לליכוד החברתי , ספק רב אם הוא סיפק הסחורה . אז מי יודע ? אני מזכיר , לפיד גרף מן הקולות הצפים , 19 מנדטים , ירד ל – 11 בבחירות האחרונות , ועכשיו לפי סקרים מסויימים , עלה ל – 25 . קשה לדעת !

  על כך , אסור לשכוח את " אפקט מקרון " . אפקט מקרון , צינן מאוד המומנטום הלאומני ימני . מי יודע איך ימנפו זאת פה , איך זה ייגמר פה . קשה מאוד לדעת עכשיו .

  להתראות

  אהבתי

 2. תמריץ, חלוק לגמרי על הניתוח שלך.
  אם ביבי יואשם או יתפטר הרי שנלך לבחירות. המערכת הפוליטית די התעצבה סביב ביבי (גם כיון שהקמפיין של השמאל מבוסס על "רק לא ביבי") . יציאת ביבי מהמערכת הפוליטית תשנה את המפה ותחלק אותה מחדש בכך שיתכן שכחלון יחזור לליכוד להחליף את ביבי, בכך שהמרכז יצטרך להגדיר את עצמו מחדש, ולא פחות חשוב – תחייב את השמאל לשייף את משנתו הפוליטית, מה שהוא לא עשה כעשור ולא ברור שהוא מסוגל לכך.
  להבנתי, יציאת ביבי מהמערכת לא תחזק את השמאל כי אם תחליש אותו ותעביר את כוחו למה שמכונה "המרכז". גבאי עצמו הוא הסנונית שמבשרת את ההחלשות האידאולוגית של השמאל.

  אהבתי

 3. אם אדם שנוא על הציבור כמו צחי הנגבי חזר לליכוד אז כחלון אהוב הציבור יוכל לחזור, בגדול ובתמיכת המתפקדים.
  וביום שבו מנהיגי הליכוד יראו ב"כולנו" איום על הליכוד אז הם יחבקו את כחלון לליכוד.

  אהבתי

 4. אני מסכים אתך תמריץ אבי גבאי לא יכול לדלג ולקפוץ יותר גבוהה היות ויהיו לו מתנגדים רבים מדי גם במחנה שלו.. אם זה המצב מי יכול להחליף את ביבי אם הוא יחליט לפרוש מכל סיבה שהיא..? מסכים עם הגדרת התקופה לפחות לגבי שמונה שנים אחרונות כתקופת הזוהר של הכלכלה בישראל לביבי יש בהחלט במה להתגאות.. אבל לא הכל זהב המשק צמח יפה כלכלת הייטק הוכיחה את עצמה ככלכלת העתיד וזה מה שהביא להרבה מאוד מבני עמינו עושר ועושר כאן בישראל ובעולם כולו.. אבל אנחנו אזרחים מן השורה חושבים על מחר וזה מעורר הרבה סימני שאלה לא רק בתחום הפוליטי מקומי אלא גם ובעיקר בתחום הכלכלי וחברתי… האופק לא נראה זוהר יותר מדי עננים אפורים בנוסף למנהיגים חסרי מעוף וטכנוקרטים קשה להיות אופטימי בימינו אנו על אף שוורן באפט הוכיח לכולם שהעולם שייך לאופטימיסטים וכל היתר זה חסר חשיבות..

  אהבתי

 5. תמריץ , ברור שהכל תמיד יכול להשתנות , אלא שמה שאני מסביר לך , זה שיש הבדל , בין ניתוח מתחמי , לבין ניתוח שמתבסס על נדבך מרכזי , שהוא מפלגת כולנו – כחלון , והמפלגה עצמה , היא כל כולה אלסטית . אין לה גרעין נוקשה / טבורי של קולות . הציר שלה או המנעד , יכול לנוע : בין מנדט אחד , ל – 15 מנדטים בעיקרון . אז זוהי בעיה , שהרי :

  הוא את הסחורה לא סיפק ( ליכוד חברתי ) ואם לא ליכוד חברתי , אז ניתן לטעון , שהצבעה לכחלון , מיותרת לגמרי . נשארת האישיות , אבל שוב , היא הייתה בנויה על רפורמות עלק , וחברתיות . ולא ממש סופקה הסחורה .

  אם כך , הנדבך המרכזי בפוסט : כחלון כלשון מאזניים קריטית , בעייתי מאוד . מה שאגב יכול להוות מומנטום , להצבעה חברתית , יותר טבעית או אורגנית , לכיוון שמאל – מרכז , ולא לכאורה יצור כלאיים די מלאכותי , כמו כחלון : ימין גיאו פוליטי וכללי , ומעין שמאל חברתי .

  להתראות

  אהבתי

 6. אני אישית חושב על אילת שקד כמועמדת טובה לרשת את מקומו של ביבי כמנהיגת המחנה הלאומי ומועמדת לרשות הממשלה גילוי נאות אני לא שייך אידאולוגית למחנה שלה ….כאשר אני מסתכל על המנהיגות אשר צומחת בישראל או יותר נכון העדר מנהיגות יש לי סיבה לדאגה..דבר נוסף וחשוב שכדאי לכולם לדעת ביבי כנראה טעה הלך עמוק מדי עם הצוללות אבל מנגד יש גורמים זרים אשר בוחשים בסיר הלאומי שלנו ומנסים להכתיב לנו איך לחיות ועבור מי להצביע..מדאיג אותי שבדרך לניקוי אורוות וזה חשוב מאוד אנחנו נכנעים לתכתיבים זרים בעלי אינטרסים שאיש כרגע לא יודע מה הם..

  אהבתי

 7. אל רום,
  מה הפרספציה שלך?
  הדתה או הטפשה?
  התנ"ך בבתי הספר הממלכתיים יילמד ללא הקשרים דתיים או היסטוריים, אלא כספר חילוני למהדרין, שיכלול סיפורים, שירים ולא מעט פוליטיקה והגות פילוסופית על משמעות החיים.
  http://news.nana10.co.il/Article/?ArticleID=1255341

  אהבתי

 8. שוב חוזר הניגון האווילי של ללמוד תנ"ך מבלי לגעת במוקשים ה"דתיים" שבו, ללמוד תורה שבעל-פה מבלי להתעסק בהקשרים של "תורה מן השמים", והמצאות דומות ….
  אולי נלמד אזרחות מבלי לדבר על ערכי האזרחות וזכויות אדם.
  אווילות !!!

  אהבתי

 9. חייל זקן , איפה כתבתי על הדתה או הטפשה ? אלא שאם כבר אתה תוהה ( ואני רוצה להניח לטובתך שברצינות ולא בדאחקה , כי אין לי עצבים …. ) אזי :

  זוהי כמובן הטפשה !! שהרי ההיבטים הפילוסופיים והקיומיים , מתגלמים גם ובעיקר בסתם סיפורים עלילתיים , ולא פחות מאשר בשירה ומשלים וכדומה …. . מעבר לזה , התנך , הוא כלל וכלל לא יצירה אחידה וכוללנית כפי שנחזה להיראות הדבר. אז מה הטעם ?

  התנך , הוא יצירה ספרותית , שמהווה רפלקציה , השתקפות של מצב דברים היסטורי . אז זה כמו שהיו מלמדים נניח את ביאליק , או את טשרניחובסקי , בלי קונטקסט של לאומנות , רומנטיקה באירופה ובקרב היהודים באירופה נניח .

  או מחמוד דרוויש , בלי קונטקסט של נכבה ופליטים ואללה … הייעשה כדבר הזה ?

  לא מתקבל על הדעת ….

  להתראות

  אהבתי

 10. אני אענה פה על הטענות שהועלו נגדי בתגובות הפושט הקודם:

  1. אני גדלתי בעיר שבה עד היום אחוז מצביעי הליכוד הוא מעל 40% ואני בטוח שבילדותי ונערותי האחוז הזה היה גבוה הרבה יותר. לא גדלתי ברמת השרון או רמת אביב ג' שם היכרותם עם המזרחיים (הארדקור) היה בעיקר ע"י צפייה בסרטי בורקס (כמדומני). היו לי הרבה חברים מזרחיים וגם היום יש לי כאלה כמובן.
  כך שתאמינו לי שאני יודע על מה אני מדבר.
  המזרחי היחיד שהכרתי שהצביע למפלגת העבודה היה חבר שלי מהתיכון שאביו עלה כנער לפה ונשלח לאחד הקיבוצים ובגלל ששם הוא קיבל חינוך סוציאליסטי אז הוא הצביע "עבודה". הכרתי כמובן גם אשכנזים שהצביעו לליכוד אבל הם היו מיעוט בקרב האשכנזים. אבל יותר אשכנזים הצביעו לליכוד מאשר מזרחיים שהצביעו לעבודה.
  כך שאני יודע מניסיון חיים אישי שסטיגמות לא נולדות סתם כך ויש בהן גרעין של אמת, ואף יותר מסתם גרעין….

  2. אל רום, אני דיברתי על הגרעין הקשה של המצביעים. אני יודע שהדור הצעיר יותר היום שונה ולא תמיד הולך בדרכי אבותיו ואמותיו. המזרחים הצעירים הצביעו לדעתי במשקל גבוה יחסית ללפיד וכחלון למשל.

  אבל אני דיברתי על הגרעין הקשה. למפלגת העבודה יש גם גרעין קשה של מצביעים כמובן, אנשי המושבים והקיבוצים ואשכנזים מבוגרים. אני מעריך אותם בין 10-12 מנדטים. אך הגרעין הקשה של הליכוד הרבה יותר גבוה ונראה כיום באזור 18-20 מנדטים.

  3. יאיר, כתבת: "קדימה הייתה דוגמה למפלגה שסחבה אחריה גם מצביעים מזרחיים. גם אי הצבעה היא אופציה עבורם.
  ולכן זה שמזרחיים מצביעים לליכוד לא מגיע ממנטליות של "מדינות ערב שם הולכים עם המנהיג עד המוות"."

  על זה נאמר, "הפוך גוטה הפוך", הדוגמה הזו ממחישה את טענתי. שרון היה מנהיג הימין הבלתי מעורער באותה התקופה. וכשהוא החליט לעשות מעשה שנוגד את ערכי הימין (ההתנתקות) ואת דבריו שלו עצמו כשאחת הסיבות העיקריות למהלך כזה הוא הפסקת חקירת השחיתויות שלו אז הוא עדיין הצליח למשוך אליו סביבות -90%80% מחברי הכנסת של הליכוד וחלק גדול ממרכז הליכוד כי הם הלכו בעקבות המנהיג מבלי לערער עליו (כמעט).

  אך כשבן גוריון התפלג ממפא"י ולקח איתו את משה דיין הם השיגו רק עשרה מנדטים במקסימום וישבו באופוזיציה. תסכים איתי שלבן גוריון ומשה דיין ("מר ביטחון" בזמנו) היה מעמד ציבורי "קצת" יותר גבוה מאריק שרון ואולמרט אך רוב בכירי מפא"י לא עזבו את המפלגה וגם המצביעים לא הצביעו להם.

  קח למשל את כל השחיתויות שיש אצל ביבי וסביבתו. כל הליכודניקים הבכירים יודעים שהם מושחתים כבר 20 שנה ושלשרה יש משקל גדול על הנעשה במדינה ובכל זאת כל בכירי הליכוד שותקים והולכים אחרי המנהיג בעיניים עצומות. אפילו גדעון סער שישב מחוץ למפלגה ואפילו לא היה חבר כנסת לא אומר מילה כנגד ביבי.
  אפילו סילבן שלום שלא צריך דבר וחצי דבר ובלי שום עתיד פוליטי סותם את הפה.

  בכירי הליכוד הם חבורה של אנשים חסרי עמוד שדרה מוסרי ויושרה שנותנים לראש המפלגה שלהם להשפיל אותם ולרמוס אותם השכם וערב. בעוד שבכירי מפלגת העבודה התייצבו כנגד אבי המדינה בכבודו ובעצמו כשחשבו שהוא טועה.

  4. יאיר, כתבת: "ככל שאנשים הם יותר לאומיים ופטריוטים (כמו בימין) הביקורת שלהם יותר מצומצמת". סליחה?!?!? בשמאל אין אנשים לאומים ופטריוטים??? עמירם לוין, עמי איילון, מוטה גור, אמנון ליפקין שחק, יצחק רבין, יגאל ידין, בן גוריון ועוד רבים רבים אחרים כמובן הם לא פטריוטים?!?!?!

  5. יאיר, לגבי הסכינאות במפלגת העבודה, בוא נחכה ליום שאחרי ביבי בליכוד ונראה אם תשרור שם אהבה ואחווה…..

  מעניין כמה סכינאות הייתה בליכוד אם גם הוא 40 שנה היה רוב הזמן מחוץ לשלטון ומפסיד בבחירות.

  אהבתי

 11. ד' , אלא , שמן התגובה שלך , אפשר היה לקלוט בעליל סטיגמטיות כוללנית משהו , ולא אבחנה בין דורות קודמים לבין דורות נוכחיים . אז היית צריך לכתוב שם הדבר , ורק מצאתי לנכון , להבהיר , כמה הדורות הצעירים , שונים בעליל , מאבותיהם .

  זה שהיו לך חברים מזרחיים בילדות , בבחרות , לא מעלה ולא מוריד הרבה . עם כל הכבוד . מה זה קשור ? אתה בתורת חבר שלהם , חקרת אותם ? היית חבר שלהם !! אלו עינינים ומושאים למחקר , ולא לזכרונות אינטואטיבים .

  הרי נניח ישאלו אותך , למה מזרחיים נוטים ימינה בבחירות ובהצבעות . אפילו תסתובב 20 שנה , ב- סלמס מזרחי , מה יבאר ? איך יבאר הדבר ? אתה הרי מתנהג בצורה אינטואטיבית . לא חוקר הדבר בצורה מאורגנת ושיטתית .

  להתראות

  אהבתי

 12. בתגובה לחייל זקן שכתב:
  "הדתה או הטפשה?
  התנ"ך בבתי הספר הממלכתיים יילמד ללא הקשרים דתיים או היסטוריים, אלא כספר חילוני למהדרין, שיכלול סיפורים, שירים ולא מעט פוליטיקה והגות פילוסופית על משמעות החיים."

  לתפיסתי – לא הדתה ולא הטפשה. בעיני זהו מהלך נוסף במלחמת התרבות על ליבו של הנוער, שהורחבה גם לתחום לימודי התנ'ך.
  כוונתי למלחמת התרבות, שלא הוכרזה בגלוי, בין השמאל החילוני – קוסמופוליטי לבין הימין הדתי – מסורתי. מלחמה האמורה להשפיע על דור המצביעים הבא בישראל.

  חלק ממהלכי הקרבות עד שלב זה (בהקצנה קלה):

  1. השמאל, שהודאג מנטיית בני הנוער ימינה, הצליח להשתלט על לימודי האזרחות. הוא שינה את תוכנית הלימודים במקצוע זה, בתקווה שיצליח להחדיר לראשם של בני הנוער שכל מדינה שאינה מדינת כל אזרחיה היא בעלת דמוקרטיה פגומה, וגובלת במדיניות אפרטהייד לא מוסרית.
  ולקינוח הוא הוסיף את לימוד שירי דרוויש, בתקווה שהילדים יזדהו עם כאב הנאכבה והזעם האדיר שהיא עוררה בקורבנותיה הפלסטינאים.

  2. הימין קלט לאחר ההתנתקות שעליו להתנחל בלבבות, והבין שקל יותר להשפיע על ילדים ובני נוער מאשר על מבוגרים. הוא עלה על הרעיון לשלוח המוני בנות שירות לאומי לגנים ולבתי הספר החילונים בכדי להעניק להם "תכניות העשרה". בנוסף לתכנים הפטריוטים – מסורתיים / הלאומנים – מיסיונריים (כל אחד מוזמן למחוק את המיותר בעיניו) הוא מנסה להציג בפני ילדים חילונים גברים חובשי כיפות וצעירות עם חצאיות ארוכות – כאנשים נחמדים ולא בהכרח כדמוניים.

  3. השמאל המאוים פוליטית התחיל לצרוח "הדתה", ומנסה לשכנע עיריות / מנהלי בתי ספר / הורים לא לאפשר לדתיים / ימניים להתקרב לילדים חילוניים. האיום אינו לגבי החזרת ילדיהם בתשובה אלא לגבי שינוי ערכי היסוד שלהם, כך שיהפכו ליותר לאומניים / ימניים מהוריהם.
  הוא גם מנסה לסגור את בתי הספר הממלכתיים לכניסת דתיים, בטיעון שהעברת תכנים לימודים וחינוכים אמורה להתבצע רק ע'י סגל המורים הקבוע של בית הספר. כך שניתן יהיה לשמר את דימויים השלילי של כל המתנחלים וכל התומכים בדרכם.
  במקביל קיים נסיון לשבץ מורים ערביים בבתי הספר הממלכתיים היהודים. הן בכדי לסייע לפתור את בעיית עודף המורים במגזר הערבי והן בכדי שילמדו את השפה הערבית ויקרבו את הילדים היהודים לתרבות ולמסורת הערבית.

  4. שר החינוך הימני הכריז שהשנה תעמוד בסימן ירושלים, בתקווה לשנות את דימוייה השלילי של העיר בעיני רוב החילונים. עיר שהשמאל הקיצוני היה שמח למקמה אחרי חומת ההפרדה, ולמסור את העיר המאוחדת לנצח (אך בעיקר את הר הבית והכותל המערבי) לפלסטינאים, לחוסיין, לחסות הוותיקן או לכל מי שיהיה מוכן לקחתה.

  5. מכסת לימודי התנ'ך קוצצה לרבע מכפי שהייתה בעבר (מארבע שעות בשבוע מכיתה ב' עד י'ב לשעתיים בשבוע שנה כן ושנה לא).
  ועכשיו השמאל הצליח סוף סוף לשנות אפילו את תוכן המקצוע המשוקץ. לימודי התנך שונו כך שיהפכו לאוניברסליסטים במקום רק יהודיים. נבנתה תוכנית תנ"ך "פילוסופית – ספרותית" שניתן יהיה ללמדה את בני כל הדתות האברהמיות, את הבודהיסטים ואת ההינדואיסטים.

  – המשך יבוא –
  [המלחמה עדין לא תמה. קרבות 6 , 7 , 8 ו 9 יגיעו כנראה במהרה.]

  אהבתי

 13. הערה לגבי לימודי התנ'ך בבתי הספר החילוניים:
  תוכנית הלימודים החדשה בתנ'ך נתפסת בעיני כקטסטרופלית, אבל בהחלט קיים צורך בשינוי מעמיק של תוכנית הלימודים.

  בעיני תנ'ך היה מקצוע מאוד קל אבל גם המקצוע המשעמם ביותר מבין כל מקצועות הלימוד (והיו לו מתחרים רציניים).
  עדין זכורה לי ההתעלות שחשתי כשיצאתי מבחינת הבגרות בתנ'ך. התרוננתי מהמחשבה שאוכל סוף סוף לזרוק את כל מדף ספרי הקסוטו שלי, ולעולם לא אאלץ לפתוח פעם נוספת בכל ימי חיי איזשהו ספר תנ'ך.
  אבל כיום אני משתתפת בצערם של ילדי המתענים, כפי שאני התענתי בעבר, בלימודי התנ'ך שלהם. משום מה הם מתקשים להתנחם מהידיעה שהוריהם סבלו פי 4 מהם.
  מכאן, זהו מקצוע האמור לעבור ניעור רציני. אבל לא בכיוון שאליו מנסה לקחתו וועדת המקצוע.

  אהבתי

 14. אל רום, אבא שלי גם היה פעיל בסניף העבודה באותה עיר הרבה שנים אז יש לי גם ידע מהשטח הפוליטי עצמו.
  תאמין לי שאני לא מתבסס על היכרות עם שניים, שלושה אנשים בלבד.

  אתה מכיר את הקומדיה "שנות השמונים" של שלום אסייג שמשודרת בערוץ2 על החיים שלו כילד בטירת הכרמל? היא מלאה בדמויות סטיגמטיות שאם אשכנזי היה יוצר אותן אז ישר היו מאשימים אותו בגזענות.
  אבל אלה החיים שהיו שם (כמובן שבקומדיות מקצינים אותן לצורך הצחוק).
  אני לא גדלתי בטירת הכרמל אבל הוא גם מתאר די במדויק את הילדות שלי. הרבה מהדמויות שם היו גם בשכונה שלי.

  אהבתי

 15. לי נראה שאנו בכלל לא נמצאים בתור המצב. המצב הבטחוני טוב יותר אבל מבחינה כלכלית ודמוגרפית אין זה כך.
  ריבוי האוכלוסיה לא גורם לכך שהמצב הכלכלי יהיה טוב יותר אלא ההפך – יש את אותם המשאבים לאוכלוסיה גדולה יותר וזה גורם לכך שלכל אחד יהיה פחות. הפנסיה במצב די גרוע ולא ידוע כמה יקבלו אלו שיפרשו מהעבודה בעוד 30 שנה. ישנה גם אפשרות שלא יקבלו כלום.מחירי הדיור הם בעננים ודבר אלמנטרי כמו רכישת דירה הולך להיות מחוץ להשג יד של משפחה ממוצעת.
  בתי החולים על סף קריסה. שמעתי שכ-5000 עד 6000 חולים מתים מזיהומים כל שנה. דבר זה הוא אסון (יחד עם זה צריך לציין שרובם זקנים והיו מתים כנראה תוך זמן קצר אבל בהחלט אפשר היה למנוע מצב זה ולהאריך ולשפר את חייהם).
  קשישים סיעודיים שאין להם כסף למטפלת פרטית (עובד זר עולה 8500 ש"ח בחודש בערך – כולל כל ההוצאות) סובלים קשה במוסדות סיעודיים בגלל חוסר תקציב.
  גם מצב התעסוקה נראה לי פחות טוב. לאנשים מבוגרים יוצאת הנשמה עד שהם מוצאים עבודה חדשה כך שנראה לי שהאבטלה היא הרבה יותר גדולה ממה שמפורסם.
  נכון שמחירי הטיולים לחו"ל ומחירי המכוניות הוזלו באופן משמעותי אבל צריך לציין שדירה ופנסיה חשובים מהם הרבה יותר. אדם עלול להזרק לרחוב אם נקלע למשבר כלכלי (דבר שלא היה קורה אילו היתה לו דירה בבעלותו). טיולים לחו"ל ומכוניות חדשות – זה רק לוקסוס.
  בקשר למצב הבטחוני צריך לציין שאומנם לביבי יש הצלחה בדיכוי אינתיפדת הסכינים אבל ראש ובראשונה האחראים המרכזיים לכך הם בגין, דיין וויצמן שהביאו הסכם שלום מוצלח אם היריב הגדול ביותר של ישראל (שהיה אפילו מסוגל לאיים על קיומה) – מצריים. אח"כ יש לציין את שרון שדיכא אינתיפדה הרבה יותר אלימה מאינתיפדת הסכינים.

  אהבתי

 16. גלגל, כשמתחילים לדבר על מצב המדינה ואז מגיעים למצב הזקנה במסדרון בבית החולים בנהריה – זה חשוד מאוד. לא מאחר שהזקנה הזו אינה חשובה אלא כי מי שמדבר עליה בעליל אינו מתכוון ואינו רוצה לערוך השוואות בדרך היחידה שיש לה משמעות – מול קבוצת ביקורת. האם יש יותר זקנות במסדרון בתקופה הנוכחית מאשר במדינות העולם המפותחות האחרות, ואם כן, האם הפער מצטמצם או מתרחב. אני לא יודע אבל בלי להגיד את זה, לנתון אין כל משמעות והוא דומה לאמירה שזה לא תור זהב, כי עדיין אנשים מתים בסוף. אין ספק שאם יבוא יום והאנושות תנצח את המוות, הרי שחזרתו של המוות לאחר מכן תקשה לראות באותם זמנים את תור הזהב, כי יהיה באמת משהו סותר להשוות אליו.

  אהבתי

 17. קמיליה,
  הוראה גרועה אינה קנה מידה לחשיבות הנושא הנלמד. אפילו בהמה לוחכת קש וגבב כמוני יודעת שאי אפשר ללמד את שיר השירים בלי ללמד על שלמה. הסיבה מופיעה כבר בפסוק הפותח של הספר האירוטי "שיר השירים אשר לשלמה…"

  אהבתי

 18. רק לחדד תגובתי :

  התנך אינו יצירה כוללנית ואחידה , ואז גרסתי מה הטעם ? ולא הבהרתי ממש :

  התנך , בנוי טלאים טלאים , ולא נכתב כמובן בצורה מיידית וסינכרונית כולו . אלא שמדובר בפערים של מאות שנים אפילו בין מקורות שונים לכתיבה. האם אפשר להעלות על הדעת , ששיר שכתבה לאה גולדברג , או רמי פורטיס , ילמד בלי לבדוק הפערים וההתפתחות ההיסטורית התרבותית והכללית . ודאי שלאיו !!

  מה שנכון להקמת המדינה , ל – 68 שנים , בטח מאות ומאות שנים , ובטח בעת העתיקה .

  למי שרוצה רק להעיף מבט בנושא סבוך זה , אז למשל , על " תורת המקורות " כאן :

  https://he.wikipedia.org/wiki/השערת_התעודות

  אגב קמיליה , כפי שלומדים או למדת בתיכון , זה מקצוע קל לתלמידים מסוימים , אבל , מה שזה באמת , אז ממש לא פשוט !! סבוך ביותר ….

  להתראות

  אהבתי

 19. קמיליה, התכנית החדשה ללימודי תנ"ך היא אכן טיפשית ביותר ובנט כבר עצר אותה.

  כתבת קודם שהשמאל הקיצוני ישמח למסור את העיר המאוחדת לפלסטינאים. אבל בנט הודה לפני שבוע שהוא בעד להעביר את השכונות הפלסטינאיות בירושלים המאוחדת לשלטון עצמי של הפלסטינים ע"י הקמת רשות מוניציפאלית עירונית נפרדת. אם זו לא חלוקה דה פאקטו של העיר אז מה כן?

  אפילו פרס לא העלה רעיון כזו אבל אם הוא היה מציע את זה אז כל הימין היה "הורג" אותו.

  Liked by 1 person

 20. לתמריץ
  כשכתבתי על בתי-החולים כתבתי על מצבם לעומת העבר (לא לעומת מדינות אחרות כי אינני חי במדינות אחרות ואינני יודע מה המצב שם. יתכן וגם המצב שם מתדרדר) ומצבם לעומת האמצעים שיש בידנו.
  כמובן שצריך להגיד שלא מדובר על מקרה בודד אלא על המון מקרים.

  אהבתי

 21. ד' , זה סתם חארטה של הצעה . ישנו חוק יסוד ( חוק יסוד : ירושלים בירת ישראל ) והוא מתיחס לירושלים המאוחדת , כולל שטח כפרי מסביב ( עצום ) . עכשיו , חוק היסוד , סעיף 6 , כך מצטט אותו :

  6. לא תועבר לגורם זר, מדיני או שלטוני, או לגורם זר אחר בדומה לכך, בין דרך קבע ובין לתקופה קצובה, כל סמכות המתייחסת לתחום ירושלים והנתונה על פי דין למדינת ישראל או לעיריית ירושלים.

  עד כאן הציטוט :

  עכשיו, לא רק שצריך רוב חברי כנסת לשנות החוק , לא רק שהבית היהודי לא יוכל לעשות זאת ( יטיל על עצמו קלון , בתקדים בלתי נתפס ) אלא , שיש הצעת חוק בצנרת , שמשנה חוק היסוד הנ"ל , וגורסת , שצריך , לא רוב רגיל , אלא מיוחס של 80 חברי כנסת על מנת לשנותו ( לשנות חוק היסוד ) .

  אז מי יעשה ? מי ישלם ? בנון ישלם ? בנט ישלם ? מגוחך ….

  להתראות

  אהבתי

 22. ד' ( וכל המעונין ) הנה הצעת החוק בצנרת ( ובין מציעיה , איך לא ? שולי מועלם רפאל מן הבית היהודי הרי ) ויסודה בהחלת רוב מיוחס ( 80 חברי כנסת כאמור ) לתיקון או שינוי או ביטול וכדומה , של חוק יסוד : ירושלים בירת ישראל כאמור :

  http://fs.knesset.gov.il/%5C20%5Claw%5C20_lst_387240.docx

  להתראות

  אהבתי

 23. רק להמחיש , הנה שיר של רמי פורטיס וברי סחרוף ( הגדולים ) שנות השמונים / תשעים משהו . שם השיר : " אין קשר " להלן :

  אין קשר
  רמי פורטיס
  מילים: רמי פורטיס
  לחן: ברי סחרוף ורמי פורטיס

  ותכל"ס מילות השיר :

  הכל מתחבר נשבר וחוזר
  מסתבך ושוב מסתדר
  בלי קשר, אין קשר
  מה מסתתר מאחורי הגישה
  אולי יש קוד ויש שיטה
  ואין קשר, אין קשר

  עולה ויורד ללא שיטה
  מתחמק ואין בו אחיזה

  כסף, כסף, כסף
  שורף לי את קצה היד
  כסף, כסף, כסף
  בא ונעלם מיד
  אין שקט, אין שלווה
  אין הגנה ואין תרופה
  אין שקט, אין שלווה
  אין הגנה ואין תרופה

  הכל מתברג לתוך המבנה
  מה שנכנס תמיד לא יוצא
  בלי קשר, אין קשר
  קח מהר את מה שחסר
  אפילו אם זה פחות או יותר
  בלי קשר, אין קשר

  עולה ויורד ללא סיבה
  מתחלק ואין בו אחיזה

  כסף, כסף, כסף…

  אז לא צריך להיות בעל כושר מילולי ורגשי עילאי , לקלוט : ניכור , מימסד אל מול הפרט הנכבש , זהות עצמית בעייתית וכדומה ….. תהיות קיומות תכל"ס : מי אני , מה אני לנוכח כל זה ? לאיפה כל זה הולך ? ברורה התקופה , ברורה התפיסה .

  הכל לעומת רחל המשוררת הדגולה כדרך משל ( כולה כמה עשרות שנים הפרש ) הנה :

  אל ארצי
  מילים: רחל
  לחן: יהודה שרת

  ותכל"ס מילות השיר :

  לא שרתי לך ארצי,
  ולא פארתי שמך
  בעלילות גבורה
  בשלל קרבות.
  רק עץ ידי נטעו
  חופי ירדן שוקטים,
  רק שביל כבשו רגלי
  על פני שדות.

  אכן דלה מאוד,
  ידעתי זאת, האם,
  אכן דלה מאוד
  מנחת בתך
  רק קול תרועת הגיל
  ביום יגה האור,
  רק בכי במסתרים
  עלי עניך.

  אין צורך להכביר במילים . האם אפשר ללמוד את השירים , במנותק מן הקונטקסט ההיסטורי תרבותי ? כולה שמונים שנה הפרש משהו בינהם . תארו לכם , בעת העתיקה , הפרשים של מאות שנים בכתיבה . ברור שצריך להיות אדם לא בר דעת . זה , מעבר לשאלה מהותית , בנוגע לזיקה שבין תנ"ך והיסטוריה. שהרי בדת היהודית , הלאום , הוא עיקר העיקרים . ומה , לאום בלי היסטוריה ?

  להתראות

  Liked by 2 אנשים

 24. אל רום אתה גדול אהבתי את התגובה שלך..
  דרך אגב בלי כל קשר ביקרתי לאחרונה בבאר שבע ביקור די מקיף בשכונות ובעיר הישנה או העתיקה זה היה ביקור ראשון אחרי תקופה ארוכה של התנתקות..בשורה תחתונה אפשר לומר כמעט בודאות שהעיר באר שבע היהודית בירת הנגב היא כבר לא שם ולא בשום מקום רק שמות הרחובות מזכירים את העבר העיר עצמה הפכה לבירת הבדואים וערבים מהצפון..הכסף הגדול של בירת הנגב עבר לשכונות איכותיות במרחק של קילומטרים ספורים מהעיר יחד עם הכסף עברה כל האליטה וגם אחרים..אם המגמה הזו תתפוס את הגליל נחזור לחיות במדינת חלוקה בהתאם למנדט של האו״ם מ1948 וזה במקרה הטוב..בהמשך לתגובה שלך אל רום ציונות כפי שהכרנו אותה בעבר עברה מן העולם ושלא יבלבלו לי את המוח עם המושג הזה זה פסה..

  אהבתי

 25. תודה מירון , אלא , שדווקא בגליל , יש משרד ושר לפיתוח הגליל וכדומה … מעבר לזה ( אני כבר צופה התחרעויות פה ….) המתנחלים , לפחות סובייקטיבית , כך תופסים עצמם , וכך נתפסים בעיני חלק מן הציבור , כחלוצים המודרנים של הציונות ( בין אם זה לרוחך בין אם לאיו ….. ) . אז למה פסה ? ניתן לטעון , שזה לובש צורה , ופושט צורה …לא לגמרי פס מן העולם ….. להתראות

  אהבתי

 26. רק תיקון טעות , המשרד הינו :

  " המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל "

  ודווקא , יש השקעה ופעילות בנדון . מודעים לבעיה הדמוגרפית שמירון העלה . אפשר לקרוא כאן בוויקיפידיה :

  https://he.wikipedia.org/wiki/המשרד_לפיתוח_הפריפריה,_הנגב_והגליל

  ואגב , גם הציונות הדתית , משקיעה בגליל לא מעט . לאחרונה ,יש את הפרשיה עם השר אורי אריאל והעברות תקציבים בהיותו שר השיכון , כאן :

  https://www.calcalist.co.il/Ext/Comp/ArticleLayout/CdaArticlePrint1280/0,16492,3713257,00.html

  להתראות

  אהבתי

 27. לא הייתי מגיב למאמר של נצר אילולי קראתי השבת את ספרו הקטן והחדש של עמוס עוז "שלום לקנאים".
  אולי עוד דקה אצטט ממנו משהו נכון ויפה בפוסט המקביל של תמריץ אודות אבסורד וקוהרנטיות, ציטוט שאני מסכים איתו. אך מקריאת כלל ספרו, כמו המאמר של נצר, אני שואל את עצמי שוב ושוב – למי הוא כותב את הדברים הללו?
  נדמה שהתמסדה לה כת קטנה של אנשים שהשפעתה מצטמצמת והולכת אך היא בטוחה שהיא ממשיכה להוביל, כאשר רוב כוחה כיום הוא כח הסבוטאז' בלבד. חבל.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: