שיטת המדרגות להשמדת העולם

התנהלותה של צפון קוריאה מהווה הדגמה מרשימה כיצד מדינה קטנה מסוגלת להתקדם לעבר יכולת אולטימטיבית להשמדת העולם, כלומר צבירת ארסנל עצום של פצצות מימן וטילים בין יבשתיים. צפון קוריאה עדיין לא הגיעה ליכולת זאת, אך היא בדרך הבטוחה אליה, גם אם יידרשו לשם כך עוד כמה עשורים.

השיטה של צפון קוריאה היא הדרגתית. היא צוברת יכולת עצומה מסוג אחד ואז מגבה באצעותה את החלטתה להוסיף עוד יכולת כבירה לסל.

כאשר הצפון קוריאנים החליטו להתקדם בפרויקט הגרעין שלהם ולהתעלם מההסכמות עליהן חתמו קודם לכן עם ממשל קלינטון, היה להם גיבוי צבאי להחלטה. אם היו נקלעים למלחמה עם ארצות הברית ודרום קוריאה, הם היו יכולים למחוק חלקים נכבדים מסיאול על מיליוני תושביה באמצעות אש ארטילרית.

עתה הצפון קוריאנים כבר מחזיקים בפצצת גרעין. ממשל טראמפ והממשלים הבאים יתקשו לאיים עליהם מחשש שישתמשו בה. תחת חסות פצצת הגרעין יכולים בצפון קוריאה לעלות עוד מדרגה ולעסוק בפיתוח טילים בין יבשתיים שיוכלו להפוך את סן פרנסיסקו ולוס אנג'לס לעיי חורבות. 

כשיהיו להם הטילים האלו, מי יעז למנוע מהם שכלול ופיתוח של פצצות מימן מפלצתיות שיכולות להביא לחורף גרעיני גלובאלי.

בעת ובעונה אחת צפון קוריאה נמנעת מלבצע אקטים תוקפניים מרחיקי לכת ועל כן אינה מאלצת את יריביה לפעולה. התנהלותה מהווה שילוב חכם בין צבירת יכולות לבין שימוש מחושב בהן. 

העולם המערבי מכור לשקט ולשלום ולכן דלה יכולתו להתמודד עם אסטרטגיה של התעצמות במדרגות. ייתכן שטראמפ ישבור את הפרדיגמה ויבחר בעימות גדול עם צפון קוריאה. הוא יכול להסתיים באסון בקנה מידה תנ"כי או בהשגת הסדר שיציג את טראמפ כנשיא הדגול שהוא מדמיין שהוא. בתסריט קצה שנראה עתה רחוק מאוד אולי אפילו נחזה בקץ שלטון האימים בצפון קוריאה.

מבחינת יחסי הכוחות ארצות הברית חזקה לאין ערוך מבחינת הנשק, ואילו צפון קוריאה חזקה בהרבה מבחינת סובלנותה לאבידות. אילו הנשיא לא היה טראמפ ניתן היה להניח בקלות שמאזן זה מציב את הצפון קוריאנים ביתרון גדול. אבל טראמפ אינו מצטייר כמי שדאגה לאלמנות וליתומים תסיט אותו מגישה אסטרטגית מנצחת. בשל כך ייתכן שהצפון קוריאנים עומדים בפני סיכון גדול משנדמה להם. בחירת טראמפ הייתה החלטה של האומה האמריקנית להצטייר כשחקן משוגע במגרש המשחקים. זו גישה שיש לה השלכות חיוביות והסדר עם צפון קוריאה עשוי להיות אחד מהן. סימנים ראשונים לנשיאותו של טראמפ מעידים עם זאת שהוא אינו כזה משוגע ובסך הכול מתנהג כמו כל נשיא רפובליקני סטנדרטי. דבר זה טוב מהרבה בחינות, אך לא בהכרח יקדם הסדר של שלום בצפון קוריאה.

17 תגובות על ״שיטת המדרגות להשמדת העולם״

 1. אם הייתי צריך להמר הייתי מהמר על זה שטראמפ יצליח לפחות לעצור את הצפון קוריאנים מהמשך התעצמות אם לא יותר מזה.

  אהבתי

 2. אין לי היכרות עם הסיפור של צפון קוריאה, אבל ממה שמפורסם בעיתונות העניין פה אינו על עם שהחליט לייצר מאזן אימה אל מול שכניו, אלא על מנהיג מטורף.
  אם זה נכון והסיפור הוא על מנהיג מטורף (+ קבוצה צרה שמקיפה אותו) הרי שהאסטרטגיה הנכונה צריכה להיות חיסול מנהיג זה יחד עם הקבוצה שמקיפה אותו.

  אהבתי

 3. יאיר, זו טענה מעניינת. אבל גם בהנחה שמבצע עריפת ראש כזה אפשרי מבצעי ומודיעינית, רוב הסיכויים שיש נאמנות למנהיג שתחולל מלחמה מיידית כתוצאה מכך ושוב הגענו לתסריט האימה של מחיקת סיאול.

  אהבתי

 4. לפי הערכה של רוב המומחים, צפון קוריאה חיה על זמן שאול. גם ברית המועצות הייתה חזה ומאיימת עד הימים האחרונים, ומצבה הכלכלי של צפון קוריאה רע בהרבה.
  מעבר לכך שקים חונך לשיגעון גדלות ואולי הוא טיפה טרללה, אבל זה מדינה שאנחנ לא יכולים להבין את התרבות שלה לעומק, והמטרה של קים היא לשרוד הרבה יותר מאשר לממש איומי סרק, לעומת איראן לדוגמה שהמטרה שלה זה להשיג הגמוניה אזורית שיעית .
  צפון קוריאה לא תשגר רבע טיל בליסטי, ויום יבוא והם יקרסו לתוך עצמם – כמו כל דיקטטורה טוטליטרית .

  אהבתי

 5. דניאל, המשבר הכלכלי הנורא ביותר זה שאנשים גוועים ברעב. צפון קוריאה עברה מצב כזה ושרדה. אני לא אומר שתתקיים לנצח אבל יכולה בהחלט לשרוד עוד מאה שנה ולשכלל את כלי המשחית שלה כך שבלחיצת כפתור תוכל להביא לחורף גרעיני גלובאלי.

  אהבתי

 6. 3 הערות

  א. איני חושבת שמנהיג צפון קוריאה הוא מטורף פסיכוטי. סולם הערכים שלו מעוות, ובכדי להבטיח את כסאו הוא מוכן להפעיל משטר טרור אכזרי, ולהרוג ברעב מיליונים מבני עמו.
  אך לשיטתו הוא מאוד רציונלי. ההשקעה שלו בהתעצמות צבאית ובהפחדת העולם מקדמת את מטרותיו. יש הרבה הגיון ב"שיגעון" שלו.

  ב. בהשוואה לצפון קוריאה – לבנון היא מדינה פתוחה, שזרים יכולים להיכנס לתוכה ולצאת ממנה בחופשיות. למרות זאת, נסראללה עדיין חי. שנים רבות לאחר שישראל רמזה שתשמח מאוד לשמוע על מותו בטרם עת.
  מכאן, נראה לי שסיכויי איזושהי חולייה של אריות ים אמריקאים לחסל את הרודן הצפון קוריאני, די זניחים. כנ'ל סיכויי הפצצה צבאית מדויקת על הבונקר בו הוא לכאורה, עפ'י דיווחי מודיעין שקשה לאמתם ולהצליבם, מתאכסן ברגע נתון. נותר רק להמתין, בסבלנות רבה, לניסוין חיסול פנימי של המנהיג ע'י מקורבים לשליט, המוכנים לסכן את חייהם ואת חיי בני משפחתם. המתנה שעלולה להימשך עשרות שנים.

  ג. המאבק של ארה'ב בדרום קוריאה די דומה למאבק של ישראל בחיזבאללה. בשני המקרים מעדיפים לרכז את המאבק בבן החסות ולא לצאת למאבק ישיר בפטרונו. ישראל העדיפה לא להילחם ישירות באיראן, בדיוק כפי שכיום ארה'ב מעדיפה לא להילחם ישירות בסין. לסין יש אינטרס בהמשך קיומה של מדינת חיץ "סוררת" בינה לבין המדינות הפרו אמריקאיות שמקיפות אותה.
  להערכתי, בעיית צפון קוריאה תעלם ברגע שבו סין תחליט לשנות את מדיניותה כלפי מדינה זו. לארה'ב, ליפן ולדרום קוריאה יש שפע של מקלות וגזרים שהן מסוגלות להפעיל כלפי סין. זו לא בעייה צבאית בלבד ולא של ארה'ב בלבד.

  אהבתי

 7. אנלוגיה הסוסים לאירן וצפ קוריאה וכו
  האם הכצעקתה?
  האם אירן כה מאיימת על ישראל כפי שמנסים לצייר? האם צפ קוריאה כה מאיימת על העולם כפי..?
  או שזה רעש שנועד להסוות עוד גניבת סוסים בצד השני? רימון עשן.
  כמובן שזה נתמך בבעיה הכי גדולה של עורך העיתון ( התקשורת(
  שהיא..
  על כך בתגובה הבאה

  אהבתי

 8. תודה ששבתם אלינו
  ובכן
  בעייתו הגדולה ביותר של עורך העיתון, אתר האקטואליה ומהדורת החדשות..
  היא..
  היא..
  למלא את הדפים/הדקות הריקים/ות…

  רק תנו לו ולפרשניו ללרלר עד אינסוף על אירן.. קוריאה וכו

  אהבתי

 9. התשובה האמיתית לשאלת האיום היא שאיננו יודעים. בדוגמאות ההיסטוריות אפשר למצוא רמזים לכאן ולכאן. היטלר מרמז לכך ששליטים עלולים להיות מטורפים משנדמה בעוד סטלין לא יזם מלחמה עם אויב חיצוני והסתפק בטיהורים פנימיים. הסבא של השליט הנוכחי התקיף את הדרום, אך אולי בשל המחדל הקטסטרופלי של ממשל טרומן שרמז שאינו מחויב להגנתו.

  אהבתי

 10. תמריץ, גם פה העתיד הפשוט ביותר הוא בעל הסיכוי הגבוה ביותר להתממש.
  (מזכיר שההערכה שלי לדוגמה על הקצנה ימנית של אירופה הולכת וקורמת עור וגידים)
  אולי המשטר הצפון קוריאני שכלל את שיטות ״1984״ אבל חוץ מיכולות גרעיניות רוב התעשייה והצבא תקועים בשנות ה 70.
  אמיליה כרגיל צודקת בכך שאם סיו לא תסייע הקריסה הכלכלית תואץ דרמטית, אבל היחידים שהמשטר מסוכן להם הם אזרחי צפון קוריאה.
  מזכיר שגם בריהמ עברה את כל הניסויים החברתיים של סטלין שהנציחו אותו באחד הרוצחים הכי גדולים בהיסטוריה ודווקא שינוי הכלכלה העולמית הביטה עליה את סופה, יחד עם מנהיג פרו מערבי יחסית.
  גם צפון קוריאה לא תוכל להחזיק את תושביה לעד במסך הערפל והברזל , וגם שם בסוף יהיה שינוי שלטוני, אלים או אחר. באמת יכול לקחת 100 שנה, אבל זה יקרה

  אהבתי

 11. תמריץ,
  לגבי סטאלין, פינלנד ופולין הם לא אויב חיצוני?

  אהבתי

 12. קוריאה מפתחת נשק אטומי כדי להגן על המשטר מפני האמריקאים, מסיבה דומה אירן מפתחת. מסיבה דומה לוב פיתחה אבל נכנעה לסנקציות של ארה"ב והאמינה שאם תחתום חוזה ותציית לחוקים ארה"ב לא תתקוף אותה.
  טראמפ וארה"ב לא יתקפו בצפון קוריאה מבלי לקבל את ברכת האו"ם וסין קרובה מדי מכדי להסתבך לידה, זו לא עירק. גם עם טילים אטומים קוריאה לא איום על ארה"ב.
  זו סתם פרופגנדה של טראמפ

  אהבתי

 13. לבבלכה, (ובמידה מסוימת גם לדניאל)

  אכן לא רצוי לזלזל ברצון אמצעי התקשורת למלא מהדורות באמצעות דיווח על אויבים דמיוניים, ולהעלות בכך את אחוזי הצפייה.
  רצוי גם לא לזלזל במוטיבציה של פוליטיקאים להסיח את הדעת מבעיות פנימיות, וללכד אחריהם את השורות, בהערכות למלחמה באויבים חיצונים מדומיינים.

  אבל (וזה אבל גדול), אתה מתעלם מהעלות של 99 מקרים של זהירות – יתר והשקעת זמן ומשאבים בהערכות לסכנות שלא יתממשו בהשוואה לעלות של מקרה 1 של שאננות – יתר, ואי הערכות מוקדמת לסכנה קיומית.

  בעיני, אחד הלקחים החשובים ביותר מהשואה ומאי רצונם של מיליוני יהודים להאמין שהיטלר אכן יבצע את מה שהצהיר שברצונו לבצע, הוא שחייבים להאמין ברצינות כוונתיהם של המאיימים, ובפרט של מי שטוען שברצונו להשמיד עם אחר + שניתן להעריך שאולי (ואפילו ברמת ביטחון די נמוכה) גם יש לו את היכולת לעשות זאת.
  אני מוכנה לטעות 999 פעמים בכיוון אחד מאשר פעם אחת בלבד בכיוון השני.

  ##############################################

  לתמריץ,

  מי שקורא על ההיסטוריה הצבאית של בריה'מ בתקופת סטלין – מקבל סחרחורת ממספר המקרים בהם סטלין תקף, הן ישירות והן באמצעות שליחים, מדינות אחרות.
  בנוסף לתקיפת פינלד ופולין שהזכיר חייל זקן, יש להוסיף את כיבוש המדינות הבלטיות, את סיפוח סרביה וצפון בוקובינה שהיו של רומניה, את המעורבות הצבאית במלחמת האזרחים בספרד, במלחמה במונגוליה נגד יפן והנסיון לכבוש שטחים מסין, במלחמה בסין לצד מאו, ועוד ועוד ועוד.
  מעבר לרצון הרוסי, הבלתי ניתן להשבעה, להקיף את עצמם ב"אזורי ביטחון ושטחי חיץ', סטלין גם העביר החלטה שלבריה'מ זכות, ואפילו חובה, להתערב בכל מדינה בעולם שבה מיעוט קומוניסטי מנסה להשתלט על השלטון. הפרשנות הייחודית, והמפחידה, שלו למושג "אחוות עמים".

  אבל מה שבאמת מפריע לי הוא תיאורך את כיבוש פולין : "בפולין ספק אם סטאלין היה מעז לפעול לולא היטלר הקדימו".
  סטלין לא קיבל מהיטלר השראה ודוגמא!. הוא כרת עמו חוזה, המתאים לראשי שתי כנופיות פשע בינ'ל, לכבוש את פולין ולחלק ביניהם את השלל. חוזה הידוע כהסכם "ריבנטרוף מולוטוב". התקפה משולבת של גרמנים ורוסים שנגדה לפולנים לא היה כל סיכוי.
  נהוג אמנם להאשים רק את היטלר בפרוץ מלחה'ע השניה – אך אסור לזלזל בתרומתו של סטלין לתחילת הכיבושים של המדינות השכנות לגרמניה ולבריה'מ. מרבים לגנות את המחדל וקוצר הראות של צ'מברלין, ובאותו זמן מתעלמים משיתוף הפעולה ואיחוד הכוחות, בשלב הראשון של המלימה, של הרוסים והנאצים. העובדה שבהמשך סטלין והיטלר נלחמו זה בזה בחירוף נפש לא יכולה להשכיח את שיתוף הפעולה המופלא ביניהם בשלבים הראשונים של מלחה'ע השנייה.

  אהבתי

 14. עדות אפשרית לחוכמת מדיניות החוץ של טראמפ וממשלו (לפחות בהשוואה למדיניות החוץ של אובמה וממשלו)

  http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/876/313.html?hp=1&cat=479&loc=11

  ולכך ניתן להוסיף את המינוי של נציגת ארה'ב לאו'מ. ניקי היילי הפרו ישראלית. מישהי שאין כל סיכוי שהייתה מתמנה ע'י אובמה או ע'י הילארי קלינטון. מינוי שבעיני יכול לקזז הרבה מאוד החלטות שאיני מסכימה אתן של טראמפ.

  אהבתי

 15. משהו בהחלט משתנה תחת נוכחותו של טראמפ. מוקדם לדעת מה ילד יום אבל בטוח שלא מדובר בסביבה קשקשנית ללא מעש כמו שיצרו אובמה ויועציו הפרוגרסיבים. אני חושב שטראמפ וצוותו מתנסים ומתרגלים עכשיו את היכולת להשפיע עם מינימום הפעלת כח. ההפגזה בסוריה היא דוגמה לכך.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: