האמת על הפשיעה בשוודיה

דונאלד טראמפ עורר סקנדל כשדיבר על פיגוע בשוודיה שלא היה ולא נברא. הוא התכוון, כך התברר, לראיון שנערך בנושא הפשיעה הגוברת בשוודיה בפוקס ניוז. פוקס ניוז ייחסו את העלייה בפשיעה להגירה.

אתרי החדשות הליברליים מיהרו לציין שהטענות הן שקר וכזב, אין גידול בפשיעה בשוודיה ומהגרים אינם אחראים לפשיעה סטטיסטית יותר מאחרים. זה לא מדויק מאחר ששוודיה במכוון אינה עורכת בדיקה של אחוז המהגרים הפושעים. בעבר, לפני כמעט עשרים שנה, כשנערכה בדיקה כזו הסתבר שמהגרים מבצעים פי 3 עד פי 6 תקיפות מיניות או מעשי שוד.  

כיצד ניתן לטשטש את הסטטיסטיקות הבעייתיות של המהגרים? בכמה דרכים עושה זאת התקשורת הליברלית. הדרך הראשונה היא להשתמש בטכניקה סטטיסטית לייחוס גורמים ולקבוע שאין הבדל ברמת הפשיעה כאשר מכניסים משתנה של עוני למשוואה. דהיינו מהגרים עניים אינם מבצעים יותר פשעים מאשר שוודים עניים. אבל קביעה כזו מטשטשת את האמת לפיה בקבלת מהגרים מקבלת שוודיה בהכרח המון עניים ולפיכך צפויה לגידול בפשיעה. 

דרך אחרת היא להתבונן בגרף הפשיעה הכולל ולהראות שתנודותיו אינן אחידות במרוצת השנים וקשה להראות בו בבירור שההגירה משנה משהו. דבר זה מתעלם מכך שסכנת הפשיעה אינה דווקא באה מהגעת מהגרים כשלעצמה אלא מהשתקעותם ובעיקר מבני הטיפש עשרה שיולידו בסופו של דבר. האפקט של קבלת מהגרים יכול להתבטא במלואו רק עשרים שנה אחר כך.

בנוסף צריך להבין שמהגרים, רבים ככל שיהיו, הם עדיין חלק קטן מהחברה השוודית בשלב זה. פשעים שלא היו קיימים כלל בשוודיה טרם הגעתם כמו פשעי טרור ואנטישמיות פתאום הופכים לבולטים. אבל סוגי פשיעה שגם שוודים היו שותפים להם, כמו אונס ושוד, נתונים לתנודות טבעיות שמגמדות השפעה מצד קבוצת אוכלוסיה קטנה. אם הקבוצה הבעייתית של המהגרים, גברים צעירים מארצות ערביות ואפריקניות, מונה היום רק אחוז או שניים מהאוכלוסיה, אפילו אם שיעור הפשיעה שלה גבוה פי חמישה או אפילו עשרה, הדבר יכול לחולל תוצאה שלא ניכרת אל מול מגמות נגד שמצמצמות פשיעה כמו העלייה ביכולת הטכנולוגית של המשטרה.

הדבר דומה לכך שאחוז ערביי ישראל באוכלוסיה עלה משמעותית עם השנים ומעורבותם בפשיעה ובתאונות דרכים גבוהה משמעותית ביחס של פי שניים או פי שלושה. היית מצפה אם כך ששיעור הפשע והתאונות יעלה, אך הוא כמובן רק ירד בחדות כי גורמים אחרים נגדיים היו הרבה יותר משמעותיים. 

כתבתי בעבר ששיעור רצח הנשים בקרב מסתננים אפריקניים גבוה פי 45! עם זאת התבוננות בגרף רצח הנשים בישראל בעשור האחרון לא תראה לנו גידול מיוחד עם הגעת גל המסתננים. הסיבה היא שיש כל כך מעט נשים במסתננים שאפילו פגיעות קיצונית שלהן לרצח בידי בני זוג לא משנה הרבה בתמונה הכוללת. 

התרחיש הטוב מבחינתה של שוודיה הוא שקצב הגעת המהגרים בעתיד יהיה משמעותי פחות מקצב השיפור התמידי בכל הדברים שהצליחו להפחית פשיעה ברחבי העולם בעשורים האחרונים.

14 תגובות על ״האמת על הפשיעה בשוודיה״

 1. תמריץ,
  היית עדין בתיאור בירת האונס האירופית
  "…הקצין תיאר כיצד רשימת העצורים מלאה בשמות עלי, מוחמד ומחמוד שחוזרים על עצמם שוב ושוב. קצין המשטרה גם ציין את מדינות המוצא של העצורים: עיראק, טורקיה, סוריה, אפגניסטן, סומליה וארצות מוסלמיות נוספות. לדבריו זו המציאות כבר עשר או חמש עשרה שנים."
  http://www.inn.co.il/News/News.aspx/339753

  אהבתי

 2. צריך להבין משהו: זו בעיה קשה אם שיעור הפשיעה של המהגרים הוא פי חמישה משל שוודים אבל מבחינה סטטיסטית העלייה הכללית בפשיעה כתוצאה מהגירה היא לא עצומה כאשר החלק הקרימינלי של המהגרים, גברים צעירים מארצות מוסלמיות ואפריקניות, הוא רק אחוז או שניים מהאוכלוסיה.
  מדיווחי אתרי הימין נדמה לפעמים ששיעור הפשיעה של מהגרים הוא פי מאה משל האוכלוסיה, אבל זו כנראה כבר דמוניזציה רחוקה מהמציאות. ערביי ישראל למשל גם אוכלוסיה בעייתית שקשורה לחצי מהרציחות בארץ. אבל לחצי ולא לתשעים אחוזים. וזה הבדל.

  אהבתי

 3. מה שאני אומר תקף לפשיעה רגילה. בכל הקשור לטרור ואנטישמיות לא אתפלא אם היחס בין מהגרים לשוודים מדורות הוא גם אלף לאחד. לכן בסוגי הפשיעה האלו העלייה התלולה ברורה.

  אהבתי

 4. גם מהומות המוניות אופייניות לקבוצות של מהגרים אולי פי מאה או אלף מאשר לקבוצות שוודים ילידים.. ולכן מה שקורה עכשיו בשטוקהולם מאוד בולט. מן הסתם רק יגביר התמיכה בטראמפ בקרב מצביעיו שיראו אותו כיחיד שמעז להגיד האמת ללא כחל ושרק.

  אהבתי

 5. ניתן ללמוד על טכניקות להטות את תוצאות המחקרים על פשיעת מהגרים ממה שנעשה בארץ. בין השאר ע'י מרכז המידע והמחקר, האמור להיות אוביקטיבי, של הכנסת.
  למיטב זכרוני, התפרסמה על כך גם כתבה באתר מידה.

  א. להתבסס רק על מספר כתבי האישום (או מספר ההרשעות) שהוגשו נגד מהגרים ספציפיים, בהשוואה למספר כתבי אישום / מספר הרשעות נגד אזרחים וותיקים בארץ.
  קיימת תופעה כללית של תת דיווח למשטרה על פשיעה מצד אוכלוסיות חלשות (שהם רוב תושבי השכונות בהן יש ריכוז גדול של מהגרים) + תופעה כללית של תת דיווח על עברות של תקיפות מיניות + תופעה ספציפית של תת דיווח על פשיעה מצד מהגרים בשל הקושי לזהותם (אפילו במסדרי זיהוי) ואמונה שהמשטרה לא תצליח להעמידם לדין ולהענישם.

  ב. ידוע גם שהמשטרה רומזת לקורבנות הפשיעה מצד מהגרים לשנות את אורחות חייהם (לשנות מקום מגורים, לא להימצא ברחוב אחרי רדת החשיכה וכדומה) ולהפסיק להעסיק אותם בתלונותיהם.
  ידוע גם שברבעים מסוימים באירופה, ובערים כמו מלמו שבשוודיה, המשטרה ממליצה ליהודים לא להסתובב עם כיפה (ולנשים לא להסתובב בלבוש חשוף או לשבת בבתי קפה). אבל ברור שהכפייה לשנות את אורחות החיים לא מופיעה בסטטיסטיקות על פשיעה של מהגרים.
  עורכי המחקרים מתעלמים מתופעת העלייה במספר השכונות והאזורים שאליהם המשטרה נמנעת מלהיכנס, ותושביהן נאלצים לברוח או לשנות את אורחות חייהם. עלייה שיש לה קשר מאוד הדוק עם עליית מספר המהגרים. אך כיון שמדובר בתופעה גיאוגרפית – קהילתית, ונהוג לחקור פשיעה בכלים אינדיוידואליסטים, עורכי המחקרים מתעלמים ממנה,

  ג. בהרבה תיקי תלונות על תקיפות, שבהן לא נמצא חשוד, מופיעים תיאורים כמו "חזות אפריקאית". אך כיון שלא נעצר אף חשוד ספציפי עורכי המחקרים הסטטיסטיים מתעלמים מהם. [המקבילה להתעלמות האירופאים משמות פרטיים כמוחמד, אחמד, יוסוף וכדומה]

  ד. במחקר אחר בארץ הוכנסו כל הזרים, החוקיים והלא חוקיים, משני המינים ומכל ארצות המוצא, לאותו סל של "פשיעת עובדים זרים".
  כיון שהמעורבות בפשיעה של "פיליפיניות" הסועדות קשישים בעפולה, של הסינים העובדים בבניין ושל ה"תאילנדים" העובדים במושבי הערבה נמוכה מרמת הפשיעה הישראלית הכללית – הם קיזזו את רמת הפשיעה, הגבוהה בהרבה מהממוצע הישראלי, של הסודנים והאריתראים.

  מה שמוכיח שעורכי מחקרים מדעיים אינם שונים משופטים. השקפות העולם והתוצאות הנתפסות כרצויות – מצליחים להכתיב את התוצאה הסופית, שלאחר מכן מנסים להציגה כ"אובייקטיבית".

  אהבתי

 6. תמריץ,
  חשבת שהשבדים פסיכים?
  מועצת הכבלים והלוויין נגד "שמש": "לא ראויה לצפיית ילדים"
  במכתב ששלחה היום יו"רית המועצה למנהלי ערוצי הילדים בהוט וב-yes, היא מורה להם לא לשדר את הסדרה, ש"רוויה בייצוגים סטראוטיפיים" ומציגה "דימויי גוף ומיניות נשית בוטים שאינם ראויים לצפייה לילדים"
  http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001178087

  אהבתי

 7. כתבה מ pj media הטוענת שטראמפ צדק בטענתו שמשהו רע קורה בשבדיה.

  https://pjmedia.com/homeland-security/2017/02/21/trump-is-completely-right-about-the-crisis-in-sweden/

  בתגובות לכתבה יש גם ניסיונות (לצערי, די חלקיים) להסביר את פשר הכחשת המציאות, ונסיונות הטיוח של הליברלים תומכי המשך ההגירה החופשית.

  התגובה שמצא חן בעיני ביותר:

  “If you pick up a starving dog and make him prosperous he will not bite you. This is the principal difference between a dog and man.” — Mark Twain

  אהבתי

 8. אכן ,משפט ענק של טווין. אחד מרבים.
  רק שהמילה man בהקשר הנ"ל מאד מעליבה ומסלילה. ברוח התקופה צריך לשנותה ל person.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: