האם יבוטל האובמה-קר?

החדשות המגיעות מאמריקה מבשרות רע לרפורמת הבריאות של הנשיא אובמה. הסנאט ובית הנבחרים החלו בהליך חקיקה במטרה לבטלה. ההימור שלי ל-2017 הוא, אף על פי כן, שהאובמה קר ישרוד אותה (שלא כמו ביבי). למה ומדוע? נפתולי המשפט החוקתי האמריקני. הצבעות תקציב יכולות לעבור ברוב פשוט בארה"ב. חוקים בעלי משמעות רחבה דורשים, לעומת זאת, 60 קולות בסנאט. זאת כדי לחסום פיליבסטר, התמשכות אינסופית של הדיון ללא הצבעה. הדמוקרטים יכולים להקריא את ספר הטלפונים וכך למנוע הצבעה על חוק מלא חדש, כל עוד אין 60 סנטורים שידרשו להצביע תכף ומייד. הרפובליקנים מחזיקים ברוב פשוט ולכן יכולים לחסל כל תקצוב של האובמה קר וכך להפוך הרפורמה לאות מתה. אבל הם אינם בעלי רוב של 60 ואינם יכולים לחוקק חוק מלא חדש.

מכאן שבפניהם עומדות שלוש אפשרויות: להותיר את האובמה קר, לבטל את האובמה קר מבלי למצוא לו תחליף או לבטל את מוסד הפיליבסטר. האפשרות השניה היא כמעט אובדנית כי אמריקנים זועמים שאיבדו את ביטוח הבריאות שלהם יאשימו בכך את הנשיא טראמפ. האפשרות השלישית היא הימור עצום. על פי העתיד הדמוגרפי של אמריקה הרפובליקנים צפויים להיות במיעוט ולהיות אלו שיפיקו תועלת מכח הפיליבסטר.

טראמפ עצמו אינו באמת אידיאולוג נוקשה של ביטוח בריאות פרטי. אדרבה באחת ההבלחות הנדירות שיוצאות לו לפעמים ושמלמדות שיש בו יותר משנראה, הוא טען בעבר שהכי טוב לאמריקה יהיה ביטוח בריאות ציבורי אוניברסלי.  בפומבי הוא כבר התחייב שלא יהיה ביטול של אובמה קר ללא חוק חילופי מיידי.

יש להודות שקיימת עוד אפשרות – האובמה קר יבוטל והדמוקרטים שישמעו את צווחות היאוש של בוחריהם יסכימו להתפשר עם הרפובליקנים על רפורמה חדשה. אולם כיום האווירה הפוליטית באמריקה כה רעילה שנראה לי שהרפובליקנים יהססו להמר על כך. לדמוקרטים יש את כל התמריץ הפוליטי להגיד אובמה קר או כלום. במקרה של קטסטרופת ביטוח בריאות הבוחרים יאשימו את הנשיא, לא סנטור דמוקרטי כזה או אחר.

מודעות פרסומת

17 תגובות על ״האם יבוטל האובמה-קר?״

 1. נראה מה יהיה. בטוח שיהיה מעניין.
  נאום ההכתרה של טראמפ הולך להיות כנראה הנצפה ביותר בהיסטוריה. אפילו אני שלא התעניינתי באף אחד מנאומי ההכתרה בעבר מחכה לשמוע אותו.

  מיום ליום גוברים החשדות שטראמפ הוא בובה של פוטין ואני מתחיל להשתכנע בכך.

  בנימה אחרת, אני טס לשבוע למקום עם שמש וים אז לא בטוח שאגיב פה עד שאחזור.

  אהבתי

 2. ד, תהנה! ו…ספר לאן?
  בשביל כלכלת המדינה אני מאחל שאתה טס לשבוע שמש באילת.
  (אם תתקשר לאייל גולן הוא אולי יסדר לך את הסוויטה שהוא סידר לאביב)
  בשבילך אני מאחל שבוע שמש במלדיביים.

  לא קשור לנושא … (אולי בעצם כן)
  מטבעות ושטרות חדשים:
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4907269,00.html
  =======================================
  בשנה שעברה הודיע משרד האוצר האמריקני כי דמותה של הארייט טאבמן, פעילה חברתית ומשחררת עבדים שחורים, תופיע על שטר 20 דולר החל מ-2020 במקום דמות הנשיא לשעבר אנדרו ג'קסון. היא תהיה האדם השחור הראשון אי פעם שמופיע על שטר אמריקני.
  =======================================
  לדידי , בהחלט הגיע הזמן שיורידו את אנדרו ג'קסון שמסמל מדיניות ממשלתית גרזנית מהשטרות.
  –>
  אנדרו ג'קסון שבזמן ממשלו ב1835 נסגר הגרעון האמריקאי (בפעם האחרונה) והתקציב היה מאוזן. ב1837פרץ מיתון – דבר שלא אמור להפתיע את קוראי הבלוג.
  =======================================

  אהבתי

 3. יופי ד' , תוכל לספר להם שאתה מכיר את משל הקוף והדג הטנזני.

  אם ישמעמם לך בחוף תוכל לעיין בסרטוון הזה שמסביר בפרוטרוט את המערכת הכסף ההיברידית.

  חשבונות ה IOU הללו נוצרים בכמה דרכים:
  א.)כשמפקידים,כסף בבנק זה יוצר IOUs בבנק.
  ב.)כאשר הממשלה מוציאה, זה גם יוצר IOUs בבנק למי שהממשלה משלמת.
  ג.) הדרך העיקרית היא כאשר בנקים נותנים הלוואות: למעשה, הלווה מוכר שטר חוב שלו לבנק (שטר המשכנתא) והבנק משלם עבור זה עם שטר חוב משלו(פיקדונות שהבנק מעמיד את החשבון של הלווה).

  למרות שכל זה די עמום עכשיו, במהלך המאה ה19 בנקים הנפיקו שטרות חוב של עצמם כך שהיה ברור מאוד כי "הכסף" שלך היה IOUs של בנק! וגם שיש בדרך כלל יותר כסף של בנקים במחזור מאשר יש כסף ממשלתי.

  אהבתי

 4. חשוב לזכור שטראמפ, לטוב ולרע, הוא יותר פופוליסט מאשר קונסרבטיבי או ליברטיאן.
  הוא לא ירשה ששמו יוחתם מגסיסה ברחובות של עשרות מיליוני איש שישלל מהם כל ביטוח רפואי. מכאן, הוא לא יבטל מיידית את אובמה קאר, ואח'כ יחשוב כמה חודשים (או שנים) במה להחליפו. כפי שאכן רוצים חלק מהקונסרבטיבים.
  הוא כנראה ינסה למצוא משהו שונה דיו מאובמה קאר, יכניס בו כמה שינויים (יותר או פחות קוסמטיים), ויעניק לו את השם, המכובד מאוד לדעתו, "טראמפ קאר".

  מערכת הבריאות האמריקאית חולה בבסיסה. האמריקאים משלמים הרבה יותר מהאירופאים והקנדים על בריאות ומקבלים שירותי רפואה נחותים מהם – מכאן, קשה לצפות שטראמפ יצליח, בזמן הקצר יחסית העומד לרשותו, להבריא מהיסוד את המערכת החולה הזו.

  חשבתי על הרעיון שטראמפ יוכל לתת לכל אחת מ 50 המדינות יותר חופש פעולה לגבי מערכת הבריאות / ביטוחי הבריאות המופעלים במדינתם. רעיון שהמוני סנטורים וחברי קונגרס מאוד יתלהבו ממנו. אפילו אם הם שייכים למפלגה הדמוקרטית ו/או מתעבים את טראמפ ורוצים שיכשל בכל מעשיו. בדרך זו, של העברת סמכויות מהשלטון הפדרלי אל המדינות, הוא גם יוכל לקדם את הבטחתו לבוחרים שייבש את הביצה הוושינגטונית הרקובה. ובמקביל – לזרוק את תפוח האדמה הלוהט הזה, והקשה מאוד לתיקון, לידי אחרים. אין לי כמובן מושג האם יפעל בדרך זו, אך בעיני גם זו אופציה.

  #################################################

  לד'

  אם תחזור מהאי עם מספיק מקלות וניל (שמחירם אסטרונומי), אגוזי מוסקט וקצת תבלינים אחרים – תוכל כנראה להחזיר לעצמך את חלק מעלות החופשה.

  אגב, כפרט טריוויה, אחת ממחשבותיו הראשוניות של היטלר לגבי פתרון "הבעייה היהודית" היה להגלות לאי זנזיבר עשרות מיליוני יהודים, ולהניח להם למות בו במלחמות עם תושבי האי, מצפיפות, מרעב וממגפות. תוכנית שכידוע לא יצאה לפועל. אבל זהו רק אחד מ 150 המקומות בעולם שבהם חשבו לשכן את המוני היהודים הלא רצויים במדינות אחרות.

  אהבתי

 5. תמריץ
  כתבת "האפשרות השלישית היא הימור עצום. על פי העתיד הדמוגרפי של אמריקה הרפובליקנים צפויים להיות במיעוט ולהיות אלו שיפיקו תועלת מכח הפיליבסטר."
  נראה שטעות בידך לרפובלקנים אין שום תועלת משימור הפיליבסטר הדמוקרטים כשהפיליבסטר לא מתאים להם באיזה נושא והם יבטלו אותו. ראה כאן
  http://mida.org.il/2017/02/04/%D7%94%D7%96%D7%9C%D7%96%D7%95%D7%9C-%D7%A9%D7%9C-%D7%94%D7%A9%D7%9E%D7%90%D7%9C-%D7%91%D7%9B%D7%9C%D7%9C%D7%99-%D7%94%D7%9E%D7%A9%D7%97%D7%A7-%D7%97%D7%95%D7%96%D7%A8-%D7%90%D7%9C%D7%99%D7%95-%D7%9B/

  אהבתי

 6. יש הבדל בין פיליבסטר לחסימת מינויים שתמיד עורר ספקות כי לכאורה סותר את חובות הסנאט לפי החוקה להצביע על מינויי הנשיא לבין פיליבסטר לחקיקת חוקים. ביטול הפיליבסטר מהסוג האחרון יהיה הימור רפובליקני גדול.

  אהבתי

 7. בכל אופן יש מספיק סנטורים רפובליקניים מתונים שלא ילכו להרפתקה של ביטול הפיליבסטר באופן גורף. מעשה כזה הוא קיצוני מדי ולא יהיה לו רוב.

  אהבתי

 8. אתה צודק שיש הבדל אבל השאלה העיקרית היא לא האם המקרים דומים אלא של אמינות. שינוי כלל לצורך מקומי הוא סוג של הפרת אמון אחרי שהדמוקרטים עשו את זה לגבי מינויים האם לא סביר שהם יעשו זאת גם לגבי חוקים כשזה יתאים להם? ואם הם יעשו זאת אין שום סיבה לרפובליקאים כעת לעשות זאת. האמת היא שזו אפילו טיפשות לא לעשות זאת מי שהפר אמון בדבר קטן אחר כך יפר אמון בדבר גדול. ובמיוחד אם לא יהיה תשלום ברור וחד על הפרת האמון הוא ימשיך כך.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s