יום הדין אינו רחוק

הכתבה הזו בג'רוזלם פוסט היא אחת המוזרות. היא מנסה לשכנע את הקוראים שההשלכה המשפטית של ההחלטה באו"ם – הבאת ישראל כנתבעת להאג בגין מפעל ההתנחלויות – היא רחוקה. אבל ככל שהקורא בעל השכל הישר מעמיק בה, בשלל הנימוקים והטיעונים, נעשה לו ברור יותר ויותר ההיפך. שפתיחת הליך פלילי בהאג היא כמעט בלתי נמנעת, אלא אם ישראל תוציא מכובע שפן בדמות תהליך שלום רציני או לפחות הקפאת התנחלויות מלאה, מה שיהפוך את הדיון בהתנחלויות לפחות קריטי לקהילה הבינלאומית.

משכנעת במיוחד הטענה שעד עתה בית המשפט התעסק בעיקר בענייני אפריקה, והתובעת, אפריקנית בעצמה, בוודאי תשמח שיהיה ברור שאין זה בית משפט שמתעסק רק עם שחורים.

19 תגובות על ״יום הדין אינו רחוק״

 1. תמריץ,
  אין קשר ישיר בין החלטות באו"ם לבין בית הדין בהאג ווטו אמריקאי לא היה מעלה או מוריד דבר בהקשר הזה. עד היום נשפטו בו רק כאלו שהפסידו במלחמה. אני מבין את האופוריה של השמאלנים אבל מזכיר לחברת כנסת מהמחנה הציוני מי השר הישראלי (לשעבר) היחיד עד היום שהיה בסכנת מעצר בבריטניה.

  אהבתי

 2. חייל, מאוד סביר שגם וטו אמריקני לא היה מונע. אבל היעדר וטו ודאי מגביר הסיכוי. וההבחנה הזו גם מוסברת היטב בכתבה. נכון, היו כבר החלטות קודמות דומות. אבל עכשיו ניתן תוקף מחודש למשפט הבינלאומי נגד ההתנחלויות. ההחלטה הקודמת הייתה לפני הסכמי קמפ דיוויד והסכמי אוסלו שניתן היה לומר שהפחיתו בחומרת העניין.

  אהבתי

 3. תמריץ,
  חקירה בעניין ההתנחלויות החלה ב2015 ולהחלטת מועצת הביטחון אין שום מעמד משפטי.

  אהבתי

 4. השאלה אם להחלטת מועצת הביטחון יש מעמד משפטי מכריע בחוק הבינלאומי היא שאלה שיש בה דעות שונות, ויש סיכוי טוב שהתובעת בהאג אינה סבורה כמוך בנידון.

  אהבתי

 5. תמריץ,
  ככל הידוע לי (בור משפטי) בהליך משפטי יש חוק וראיות. כיצד תוצג במשפט הצבעה פוליטית?

  אהבתי

 6. אכן, אבל החוק המדובר קיים כבר שנים רבות. לפי העמדה האמריקאית גם גבולות 48 אינם חוקיים והיושבים ברחוב שערי המשפט בירושליים הם פושעי מלחמה.

  אהבתי

 7. להערכתי, סיכויי ישראל בבית הדין הבינ'ל נמוכים, עם או בלי הרוח הגבית מהחלטת מועצת הבטחון.
  גם אינני מאמינה שאם ישראל תוציא מכובע שפן בדמות הקפאת התנחלויות מלאה, הדיון בהתנחלויות יהפוך לפחות קריטי לקהילה הבינלאומית.

  מספיק לבחון את ההיסטוריה של החלטות האו'מ נגד ישראל. אפילו באנק קי מון, שאי אפשר לחשוד שהוא אוהד ישראל, הודה שהאו'ם אובססיבי בהמוני גינויייו לישראל, וכמעט אך ורק לה.
  העובדה שהפעם, באופן חריג, אפילו ארה'ב לא תמכה בנו, אינה אמורה לגרום לנו להתעלם מהעובדה שצרפת ואנגליה, שגם להן זכות וטו, לא נוהגות להפעיל אותו להגנתנו. שלא לדבר על סין ורוסיה. התרגלנו מדי לעובדה שאפילו המדינות המערביות, המהוות מיעוט בלבד מהמדינות האו'מ, נוהגות לתמוך אפילו בהאשמות המופרכות ביותר, או להימנע מהצבעה. מעולם לא להתנגד.

  ההתנכלות לישראל אינה מוגבלת רק לעצרת הכללית או למועצת הביטחון, והיא מתבטאת גם בכל שאר הגופים של האו'מ. לדוגמא, אונרא המפעיל קריטריונים שונים לחלוטין מסוכנות הסעד והסיוע לכל שאר פליטי העולם, אונסקו שהכריז שליהודים אין קשר לירושלים, סוכנות הרפואה שגינתה את ישראל על הפגיעה בבריאות ערביי הגולן (?!) וקיבלה דו'ח הזוי שהאשים את ישראל בהפצת וירוס יוצר סרטן בקרב הפלסטינאים ועוד ועוד.

  קשה להניח, לאור היסטוריה מאוד לא מלבבת זו, שבית הדין הבינ'ל בהאג ינהג בדרך שונה לחלוטין מכל שאר הגופים של האו'מ, וישפוט את ישראל בצורה הוגנת.

  מצד שני, כותרת הפוסט, המבשרת ש"יום הדין" שלנו קרוב, נתפסת בעיני כדרמטית מדי. דווקא מההיסטוריה המאוד עשירה של גינויים והאשמות, שספגה ישראל במהלך 70 שנות קיומה, ניתן להעריך שכנראה גם הפעם נצליח איכשהו לצאת מזה ללא נזקים משמעותיים.

  אהבתי

 8. קמיליה,
  אוהבי מדע בדיוני מוזמנים לצפות בסיכומי הקולנוע הישראלי לשנת 2015
  http://rotter.net/forum/scoops1/370919.shtml
  האלוף הבלתי מעורער הוא מדען הקולנוע עמוס גיתאי שתרם שני סרטים. בראשון צפו 301 על מסך 1 ובשני 2832 על 17 מסכים. אסי דיין סיכם את כישוריו לאחר צפייה בסרטו "כיפור" – "השתתפתי במלחמת יום הכיפורים ולא זכור לי שהיתה כל כך משעממת".
  מתוך 30 סרטים רק סרט אחד, "גויבות" של קובי מחט, כיסה את הוצאות הפקתו.
  תמריץ,
  מה דעתך על שיטת התימרוץ של הקולנוע הישראל?

  אהבתי

 9. עמדתו של דן שפטן בנושא.
  למעשה כתב האשמה חמור כלפי העולם המערבי "הנאור".

  מי שולט בארגונים הבינ'ל

  https://news.xoox.co.il/item_3526908.htm

  קטע מהכתבה:
  " … האירופאים בחרו בדרך אחרת, והם מתייצבים בדרך כלל בצד המעוות של המאבק על הערכים שהם עצמם הנחילו לעולם ומקיימים בביתם פנימה. נוסף על המניע שכבר הוזכר – מעמד והשפעה בארגונים הבינלאומיים המחייב שיתוף פעולה עם גוש הרוב של הקיצוניים ובעלי בריתם – לאירופאים מניע נוסף ומפוקפק: אישוש נטייתם להונאה העצמית הניצבת בליבת התרבות הפוליטית בתחום מעמדם בזירה הבינלאומית.
  דרכה של אירופה להתמודד עם הטראומה של מלחמת העולם הראשונה, שממנה טרם התאוששה, עם המבוכה ואובדן האופטימיות ועם חוסר הנכונות להגן בכוח, גם כשצריך, על הישגיה המרשימים, היא להעלות באוב עולם דמיוני. מי שאינם מוכנים להתמודד עם העולם כפי שהוא, מפנטזים עולם שהם מצוידים היטב למצוא בו את מקומם. על רקע הצלחתם המסחררת להפוך בדורות האחרונים בית מטבחיים ליבשת של שלום ושלטון החוק, מפנטז חלק ניכר וחשוב של האליטות האירופיות, בניגוד לכל העדויות והניסיון, על עולם הנמצא בדרך לאותה מציאות של שלום, סובלנות וזכויות אדם; ועולם זה נבנה על ידי "הקהילה הבינלאומית" לאור "המשפט הבינלאומי" באמצעות הארגונים הבינלאומיים, הפוליטיים והמשפטיים. את מי שמעיר להם שהבדלים תרבותיים עמוקים בין אירופה לרוב החברות בעולם עושים את חזונם להזיה, הם פוטרים כגזען. את העובדה שמדיניות ההגירה שלהם, המבוססת על הנחה של סולידריות אוניברסלית, איבדה את אמון הציבור בביתם פנימה, הם פוטרים כנטייה לימין הקיצוני … "

  אהבתי

 10. לגופו של עניין הייתי מבדיל בין חקירות על מבצעים צבאיים שהן באמת נבזיות כי צה"ל מאופק מאוד וכי צבאות אחרים, גם מערביים, אינם טובים יותר לבין מדיניות ההתנחלות שבה ישראל מצפצפת בגלוי על הנורמות הבינלאומיות.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s