שיקולים נגד השקל

איתן אבריאל מדה מרקר כתב מאמר ארוך נגד מדיניות בנק ישראל לקניית מט"ח על מנת להחליש את השקל. העיתוי למתקפה כזו על בנק ישראל מפתיע כי השקל דווקא חזק כיום מאוד. חזק עד כדי כך שהוא מקפיץ את נתוני התמ"ג לנפש הישראלים הנקובים בשקל בהמרתם לדולרים נומינליים לרמה שמשתווה ואולי אף עולה על זו של מדינות כמו גרמניה, בריטניה, צרפת ויפן. זה מצב חסר תקדים שהובילני בין השאר למסקנה שמדינת ישראל מצויה כיום בתור זהב

בין הטיעונים שמונה אבריאל בעד ונגד נשמט לגמרי עיקר העיקרים. בנק ישראל מחויב על פי החלטת הממשלה ליעד אינפלציה שנתי העומד על שני אחוזים. ניתן לטעון לדעתי שלאור הפספוס של היעד כלפי מטה בשנים האחרונות ראוי לפצות ולכוון לשלושה אחוזים. אין זה מתקבל על הדעת שבנק ישראל ישנה מדיניות ויעבור למדיניות המקבלת ללא סייג חיזוק השקל וכך יתרחק עוד יותר מיעד האינפלציה שלו. הרי אם השקל יעלה המחירים ירדו ויווצר לחץ דפלציוני.

10 תגובות על ״שיקולים נגד השקל״

 1. האינפלציה יכולה להיות מדרון חלקלק. היא לא מודיעה לפני שמתפרצת. תכוון היום ל-3% ואתה עשוי להתעורר מחר עם 13%.

  אהבתי

 2. ערך מוסף, אני לא חושב שיש לנו דוגמאות מאז סוף שנות השמונים לכזה תהליך. אבל האם בכל מקרה זה שיקול נגד קניית דולרים? הייתי אומר ההיפך – עתודות מט"ח עצומות הן כלי בידי בנק ישראל לייצב המשק בשעת משבר אינפלציוני. קרה ברוסיה כזה דבר לאחרונה והעובדה שנותרו שומנים במט"ח משנות הנפט בוודאי עזרה למנוע קריסה מוחלטת של הרובל.

  אהבתי

 3. בהמשך לתגובה הקודמת צריך להבין שלקניית דולרים יש אפקט פרדוקסלי. נכון, בטווח הקצר זה מחליש השקל. אבל ביום מבחן בעת מלחמה או רעידת אדמה זה יחזק אותו. זהו חיסכון. אתה מוותר על הנאות החיים בטווח הקצר, אבל בתמורה מקבל עושר עתידי.

  אהבתי

 4. [במילים אחרות הגרעון במאזן התשלומים של ממשלת ארה"ב הוא החסכון של ישראל]. (החסכון הדולרי של ישראל הוא ביקוש בארה"ב במצב צבירה קפוא.)
  אם לא יקנו את הדולרים השקל יתחזק ומחירי הייבוא ירדו ותהיה דפלציה(כפי שתמריץ כתב – הבנק לא יעמוד ביעדי הממשלה!). בנוסף יהיו פיטורים בענפי הייצוא (גם בהייטק) והאבטלה תעלה. כשהאבטלה תעלה ירדו הביקושים במשק והמחירים ימשיכו לרדת מה שיגרום לעוד אבטלה. הסקטור הפרטי הסנוב לא מגיב מהר ומעסיק\מבקש את העובדים ובמיוחד כשהוא רואה ביקושים יורדים ואז הממשלה תצטרך להתערב ולהעסיק את המובטלים או לשלם אבטלה – מה שמגדיל את גרעונה. אומנם גרעון ממשלה הוא חסכון של הפרטים אבל למה
  צריך את כל התהליך הכואב הזה שיכלול פגיעה הענפי הייצוא שאי אפשר להקים מהיום להיום אם אפשר לקנות ביטים דולריים במאזן הפד שמשמשים כאמור כחסכון?

  אהבתי

 5. בגדול, אני נגד התערבות יתר של גורמים בעלי תמריצים רעועים (מדינה), אם מדובר על שע"ח, ריבית וכו'. לגבי המוכנות למשבר הבא, אנחנו יכולים להתווכח אם המדיניות מדכאת משברים או דווקא יוצרת את הקרקע למשברים הבאים.

  אהבתי

 6. לא קשור לנושא

  פוסט על תשומת הלב של התקשורת הבינ'ל לה זוכה לאחרונה מיאנמר. נראה נולדה לנו אחות חדשה לצרה.

  https://stuffshaireads.wordpress.com/2016/12/18/האם-מיאנמר-היא-ישראל-החדשה/#comments

  ======================================================
  לחייל זקן,

  נדמה לי שיעניין אותך.
  כתבה "רכילותית", מלאה בשמות של בדימוסים, על הג'נרלים של אוסלו וממשיכיהם.
  מעוד מישהו, פרט לד'ר אורי מילשטיין, שמתקשה להתפעל ברמתם הגבוהה של בכירי מערכת הביטחון.

  https://mail.walla.co.il/#/mbox/-1000?msg=284021686

  אהבתי

 7. קישור מתוקן: מיומנו של זקן השבט, הגנרלים של אוסלו.

  נדמה לי שיעניין בעיקר את מי שמכיר הרבה בדימוסים של מע' הביטחון, וירצה לחפש את שמותיהם ברשימה. פחות את האחרים.

  https://zfonim.wordpress.com

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: