הסופרמרקט של אמזון

אמזון הכריזה היום על שימוש בטכנולוגיה דומה לטכנולוגיית הרכב ללא נהג למטרה לא צפויה: סופרמרקטים ללא קופאיות. המצלמות החכמות שיודעות לזהות את המתרחש בכביש, יכולות גם לזהות את הקונים ואת המוצרים שהם לוקחים מהמדפים (או מחזירים) וביציאתם מהחנות לחייב אוטומטית את חשבון האמזון שלהם. פריצת דרך טכנולוגית מעוררת השתאות, שמחדדת את השאלה הגדולה: האם בעידן האוטומציה הבא עלינו לטובה תימצא תעסוקה לכל עובדי משרות שכר המינימום? ההימור שלי הוא שהתשובה חיובית. אבל זה לא יהיה תהליך פשוט.

מודעות פרסומת

24 תגובות על ״הסופרמרקט של אמזון״

 1. לא קשור לנושא

  האם נמצאה הסיבה מדוע אנשים וחיות ישנים?
  (בהיבט האבולוציוני – שינה מגדילה את הסיכון להיפגעות ע'י טורפים. מכאן, לא הייתה אמורה להתקיים)
  כולל קשר אפשרי בין צמצום משך השינה בקרב זקנים לבין ירידה קוגניטיבית בגילאים אלו.

  http://www.eol.co.il/articles/495

  אהבתי

 2. הביג בוס של חברת המזגנים שטראמפ לחץ עליה לא לסגור המפעל באינדיאנה מסביר שהחליטו להשקיע שם בחיסכון דרך אוטומציה.
  The CEO of United Technologies just let slip an unintended consequence of the Trump-Carrier jobs deal – Read at Business Insider: http://www.businessinsider.com/united-tech-ceo-says-trump-deal-will-lead-to-more-automation-fewer-jobs-2016-12

  אהבתי

 3. סטפות? לאן שאנו הולכים לא צריך סטפות.
  וגם תעסוקה אף פעם לא תחסר כשהבעיות הקיימות הן בצד הביקושים של המשוואה ולא בהיצעים. אולי אפשר יהיה לעסיק אותם בלהסביר לאנשים את המפה הזו:

  אהבתי

 4. גיא, היוטיוב פשוט נפלא.

  אבל דווקא MMT כמדומני מכירה בכך שייתכנו ביקושים גבוהים ועדיין ייפסחו על חלק מהעובדים. אחרת מה הטעם ברעיון הג'וב הממשלתי המובטח של האסכולה.

  אהבתי

 5. תמריץ, לגבי המפעל באינדיאנה, זה ניצחון אדיר של טראמפ. הוא הצליח להשאיר אותם בארה"ב בטווח הקצר. המנכ"ל אמר שבלווא הכי עדיף לעשות אוטומציה אז לפחות זה ניצחון בטווח הקצר. הוא גם ישקיע 16 מיליון דולר במפעל הזה. עוד ניצחון לתעשייה האמריקאית.
  האוטומציה בסוף גם תהפוך את העבודה במקסיקו לפחות רלוונטית (למה להתעסק עם ניהול בני אדם כשהרבה יותר נוח ופחות כאב ראש להתעסק עם מכונות).
  לגבי האמזון go, זה פשוט מפחיד. כל המצאה כזו שתייתר עובדי צווארון כחול פשוט תעצים את כוחו של טראמפ והפופוליסטים.
  אולי הוא רוצה פחות קופאים כדי שיהיה לו יותר מלאי של עובדי מחסן…? וכך אולי גם השכר שלהם יוזל וזה ישפר לו את הרווחיות.

  אהבתי

 6. ד, לגבי מה שאמרת בסוף, אבל נוותר על המטוסים לטובת משיטי הספינות? על הרכבים לטובת העגלונים? בעבר הדברים הסתדרו מעצמם וצריך לקוות שכך יהיה גם הפעם.

  אהבתי

 7. תמריץ,
  מתי שילמת לאינסטלטור עם כרטיס אשראי? איך אתה נותן טיפ לשליח של הפיצה? למלצרית? לנגן רחוב? תרומה לקבצן?

  אהבתי

 8. לגבי החנות של אמאזון –
  כמו שאומרים "אל יתהלל חוגר כמפתח"
  זה מסוג הרעיונות שנשמעים ממש טוב, אבל קשה לי להאמין שזה יעבוד במציאות. ממש כמו הדרונים של אמאזון שהיו אמורים להביא חבילות.

  אולי זה עובד בתנאי מעבדה, אבל מה קורה אם יש 5 אנשים ליד מדף? מי לקח מה? ואם מישהו לא לקח פריט פריט, אלא פשוט הוריד כמות לתוך עגלה?
  ואם מישהו השאיר משהו במדף הלא נכון? וכו'.

  בקיצור, נחיה ונראה. לי קשה להאמין.

  אהבתי

 9. יכול להיות שאפילו אם אתה צודק עדיף איש שירות לקוחות מסתובב אחד שיעשה סדר במקרים כאלו מאשר חמישה קופאים או שניים ותור אינסופי.

  אהבתי

 10. לחייל זקן,

  התפרסמו לאחרונה מספר כתבות על שבדיה, שהולכת והופכת למדינה כמעט ללא מזומנים. כמעט כל התשלומים מבוצעים בכרטיסי דביט או קרדיט, העברות בנקאיות דרך הסלולר וכדומה.
  הרבה מאוד עסקים מסרבים לקבל תשלום כלשהו במזומן בכדי להקטין סיכויי שוד. אפילו הקבצנים מבקשים שיבצעו העברה אלקטרונית לחשבון הבנק שלהם.

  כתוצאה מהתהליך, הבנקים הולכים ועוקרים כספומטים, ונהנים מהקטנת עלויות השמירה על המזומן שבסניפים ועל רכבים ממוגנים להעברת כספים אל / מ סניפיהם. בנוסף, הבנקים גם נהנים מעמלה על כל עסקה כספית. אבל, חלק מהחיסכון מופנה להגברת ההגנה מגניבות אלקטרוניות.

  גם הממשלה השבדית נהנית כמובן מהעובדה שהאינסטלטורים לא יכולים ל
  אעבוד בשחור. הם חייבים להעביר את כל תקבוליהם דרך חשבון הבנק שלהם, כי לאף אחד מלקוחותיהם אין מספיק מזומנים בארנק. הכלכלה השחורה, שפטרה את עצמה מעול תשלום מיסים, מצטמצמת.

  החיסרון העיקרי הוא בנושא אובדן מוחלט של הפרטיות. כל עסקה כספית שהאדם מבצע היא עוד פרור בשובל הפירורים שכל אדם משאיר אחריו. איפה היה באיזו שעה, מה קנה, ממי ובכמה. שובל פרורים בלתי ניתנים למחיקה, וישרדו גם עשרות שנים אחרי שהאדם נקבר.
  על זאת יש להוסיף את הקושי לשמור על אנונימיות כשאדם רוצה לבצע עסקה בלתי חוקית. לדוגמא רכישת מריחואנה. בשבדיה – גם תשלום לזונה.

  בקיצור, שיטה מודרנית למשטור ההתנהגות של תושבי שבדיה. שרובם גם מתוחכמים טכנולוגית וגם די צייתנים.

  בהודו, הניסיון להכריח את התושבים להקטין את השימוש במזומנים, לפתוח חשבונות בנק, ולעבוד עם כרטיסי אשראי מעורר מהומת אלוהים. כולל הפגנות המוניות נגד השלטונות. מהלך שככנראה אפילו יצמצם השנה את התל'ג של המדינה.

  אהבתי

 11. לתמריץ ויואב,

  גם בארץ חברת שופרסל ניסתה להכניס לסניפים קופות בשירות עצמי.

  חלק ניכר מהאנשים, בעיקר מבוגרים וזקנים, סרבו להתקרב לעמדות אלו.
  אחרים הסתבכו ודרשו עזרה מיידית ממנהל הסניף / מהקופאיות, ובעיקר עם מוצרים ללא ברקוד כגון פירות וירקות.
  חלק גם "פיצו" את עצמם על ה"עבודה ללא תשלום" שביצעו – באי העברת כל המוצרים שבעגלתם דרך הקופה. במיוחד כאשר המכשיר לא קלט, מסיבה כלשהי, את הברקוד ולא ציפצף כנדרש. או שבחרו מהרשימות מספרי פריטים פחות יקרים לפירות ולירקות שקנו.

  תוצאה סופית: הניסוי הוכרז ככישלון, והעמדות הוסרו.

  אני מניחה שחלק מהבעיות לא יחזרו באמזון. אין להם, לדוגמא, מוצרים נטולי ברקוד שיש לחפש את מספרם הנכון ברשימות מודפסות. אבל יתכן שחלק כן. נותר באמת רק לחכות ולראות.

  אהבתי

 12. קמיליה,
  כדי להבין את השבדים חובה לקרוא את ספרו של העיתונאי הבריטי רולנד האנטפורד, "הטוטליטרים החדשים" (משנת 1972).
  מה שטוב לשבדים לא טוב ליהודים (לעולם לא נוותר על הקניפל שלנו)

  אהבתי

 13. התחלתי לחפש את "הטוטליטרים החדשים'.
  פרט למאמר של אמנון לורד במידה, הגעתי להפתעתי לאתר "הגדה השמאלית". אתר עליו אני בד'כ נוהגת לדלג.

  גיליתי בו מאמר, להערכתי מעניין, על הקשר בין רמת אי שוויון / מדיניות כלכלית סוציאליסטית ורמת הפערים בין גברים לנשים לבין מידת החילוניות – דתיות של האוכלוסייה. כלומר, בין מדיניות כלכלית לבין אמונה דתית. דיון שבו מדינות סקנדינביה מייצגות את קצה הרצף.
  (הקצה המועדף כמובן ע'י חסידי הגדה השמאלית).

  התזה במאמר היא שהמדינה המאוד מגוננת מייתרת את הצורך בהסתמכות על האלוהים ועל המוסדות הדתיים. רווחה ושחרור מחרדות לעתיד בחסות המדינה במקום צדקה לה מטיפים הדתיים. עיסוק בטובת בני העולם השלישי ומדוכאי העולם כולו במקום במוסריות לה מטיפה הכנסיה וכדומה.

  מיותר לציין שנושא הטוטליטריות / הפגיעה בחופש הפרט והאוטונומיה שלו אינו מוזכר, ולו ברמז, באתר הגדה השמאלית.

  http://hagada.org.il/2016/09/08/על-פמיניזם-דת-ומיניות-בסקנדינביה-חלק-iii/

  אהבתי

 14. קמיליה,
  לפי הנטפורד השבדים זרים למונח חירות והם מתוכנתים לציות עיוור. אחד מהאדנים האידיאולוגיים של המפלגה הסוציאליסטית השבדית היה אאוגניקה ובשנות ה70 עדיין נהגו שם לעקר את מי שאיים על טוהר הגזע.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s