החיה הקורסיקנית, הוד מעלתה

סטיב סיילר הוא אחד האינטלקטואלים המעניינים באמריקה ומהיחידים שתמכו בטראמפ לאורך כל הדרך, דבר שאינו הפתעה לאור הזהות בין השניים בעמדותיהם הלא תקינות פוליטית עד קיצון. את היחס כלפי טראמפ השווה כבר מזמן לסיפור על כותרות העיתונים שתיארו את התקדמות נפוליאון. תחילה: "המפלצת ברחה ממקום גלותה", "החיה הקורסיקנית נחתה בכף חואן". ולאחר מכן עם התקרבותו:"נפוליאון יגיע לשערי פריז ביום המחר", "הקיסר מגיע לפונטנבלו", ולבסוף: "הוד מעלתו ערך את כניסתו הפומבית. דבר לא יכול היה לגבור על צהלת ההמון".

נראה שהחוגים הפוליטיים האמריקנים עוברים טלטלה דומה. תחילה היה הממסד כולו נגדו, אחר כך היו אלו מתנגדיו הרפובליקניים כמו רוביו וקרוז שיישרו קו והביעו תמיכה, ואילו עתה הנשיא אובמה מקבלו בכבוד רב בבית הלבן ומבטיח לעשות הכול כדי לעמוד לצדו בעת העברת התפקיד, ויריבתו קלינטון קוראת להפגין ראש פתוח כלפי נשיאותו. גם סנטור דמוקרטי פרסם היום מכתב שבו נזף בחריפות בעמיתו שסירב לקבל יפה ניצחון טראמפ וקרא להתלכד ולהפגין נכונות לעבוד עם הנשיא.

מעניינת גם תגובתו של פול קרוגמן, שאחרי שניבא נפילות חדות בשווקים והתבדה מייד (בבלוג לא נפלתי בפח הזה), שינה התחזית ועתה סבור שמדיניות הרעפת הכסף של טראמפ יכולה להניב תוצאות טובות לכלכלה בזמן הקרוב, אם כי עדיין פסימי לגבי העתיד הרחוק יותר. גם בשפה העברית אורן נהרי, אחד מגדולי הסולדים מטראמפ בין הכותבים אצלנו, כתב על הניעור החיובי שהוא עשוי להעניק למערכת.

ברוח זו גם אני אכתוב על כמה נקודות אור בתוצאות הבחירות. את עניין התמריץ הפיסקלי החשוב כל כך הזכרתי בפוסט הקודם, והוא משתקף בעלייה בריביות באג"חים בכל העולם וגם בארץ – סוף סוף מישהו אולי יביא משב רוח של צמיחה לכלכלה. אבל גם פרט לכך ואף שבכללותה בחירת טראמפ היא אולי טירוף, יש כמה וכמה תחומים שבהם היא עשויה להביא שפיות.

שפיות בהגירה

כל אדם עם טיפת שכל ישר צפה בהתנהלות של גרמניה והקנצלרית שלה אנגלה מרקל במהלך משבר הפליטים הסורי והוכה בתדהמה. גרמניה היא מדינה שכבר כך סבלה מגרעון דמוגרפי חמור (ולהבדיל מגרעון תקציבי, זה גרעון הקשור בקשר אמיתי ובעייתי למציאות). הטלטלה הדמוגרפית המיותרת לחלוטין שיצרה מרקל בגרמניה באמצעות קבלת מבול הפליטים תהיה בעלת השפעות שליליות לעוד שנים במישורים כמו טרור, פשיעה, רב תרבותיות ומדיניות רווחה, ואם לא די בכך – היא גם עוררה מפלצת רדומה, הסנטימנטים הלאומניים של הגרמנים עצמם.

כשטראמפ ביקר בחריפות את התנהגות מרקל הוא ביטא את מה שכל אדם עם הגיון היה אומר. יש בטראמפ אלמנטים נרקיסיסטיים לא הכי בריאים נפשית, אבל כשהתייחס למה שקרה לגרמניה הוא זה שתיאר את מה שמרקל עשתה כלא שפוי, והוא צדק במאת האחוזים. תענוג לראות את הסרטון הזה, לשכוח לרגע מכל הבעיות הכרוכות באישיותו של טראמפ, ולחשוב שבראש העולם החופשי עומד מישהו שאומר את הדברים כהווייתם ולא שבוי של תקינות פוליטית מתחסדת.

שפיות במסים

קלינטון רקמה תוכנית מטורפת למדי להתעללות במשקיעים באמצעות מסי רווח הון מפותלים ומסי ירושה דרקוניים. מי שקונה מניות ומוכרן לפני תום תקופה ארוכה היה אמור לשלם מס רווח הון גבוה, באזור ה-40%. הכול כדי לרצות את בסיס המצביעים של סאנדרס. מס הירושה היה אמור לעלות עד 65%. לכאורה אלו צרות של אמריקנים, אבל גובה מסים נקבע בארץ על ידי השוואות עולמיות. העלאה במסים באמריקה בניסיון להגשים את חזון התעתועים של הסוציאליסט הצרפתי תומס פיקטי ואנשים מסוגו, הייתה מבשרת רעות גם פה, לכל מי שלא מתלהב מהגותה של שלי יחימוביץ'.

קלינטון גם לא הייתה מקצצת במס הגבוה המוטל על תאגידים באמריקה, מס שמהווה נזק אמיתי לכל משקיע בחברה אמריקנית, ויש סיכוי מעולה שיירד לרמה שפויה בעידן טראמפ.

שפיות ברגולציות

מאפיין של המפלגה הדמוקרטית הוא הרצון להטיל רגולציות על כל דבר. טראמפ לעומת זאת התחייב לבטל רגולציות בכל תחום שאינו קשור לבטיחות.

רגולציות הן לא בהכרח דבר רע, הן יכולות לעצב מערכות תמריצים בצורה מועילה. הבעיה היא שכאשר הלך הרוח הוא כזה שכל דבר יכול להיפתר באמצעות רגולציה, הנזק בדרך כלל גובר על התועלת ובהפרש גדול. רגולציות הן גם כלי עבור כל מיני לוביסטים להכניס לתוכו את האינטרסים של שוכריהם באמתלה של אינטרס ציבורי.

אפליקציית ההסעות אובר הצליחה לבעוט ברגולציות שהקיפו את תעשיית המוניות באמריקה וכך חוללה מהפכה בעלת השלכות דרמטיות לתועלת הציבור. באופן דומה איר בי אן בי טלטלה את ענף המלונאות והוזילה את החופשה בעולם תוך ניצול מיטבי של משאב פנוי – דירות מגורים ריקות. אפשר למצוא סיבות מאוד טובות לרגולציה בענף המונית – הרצון לעזור לנוסעים נכים, בטיחות הנוסע, מחויבות כלפי המשקיעים במספר ירוק. כך גם לגבי איר בי אן בי שמעמידה במצב לא הוגן את יזמי בתי המלון. אף על פי כן, הניסיון מעיד שבחופש גלומה תועלת גדולה לא פחות מאשר ברגולציה. הבורסה בתל אביב מדגימה זאת היטב. ברור הצורך להגן על המשקיעים מחברות נכלוליות, אבל התשוקה העצומה לעוד רגולציה ועוד רגולציה פשוט חיסלה את השוק כזירה לגיוס הון.

שפיות במערכת המשפט

אם קלינטון הייתה נבחרת, ובפרט אם לצדה היה נבחר סנאט דמוקרטי, היא הייתה עלולה להעמיד בית משפט ליברלי אקטיביסטי שהיה הופך את הבחירות בארה"ב לטקס כמעט חסר חשיבות. כמו בארץ שבה ההחלטות הכי חשובות של הממשלה והכנסת הופכות לחסרות ערך אם לא עומדות במבחן בג"ץ, כך יכול היה להיות גם בארה"ב.

במקום בית המשפט הליברלי ימונה בית משפט שמרני. גם שופטים שמרנים יכולים להיות אקטיביסטים ולעשות בחוק כברצונם. בשנת 2000 השופטים למשל הכתירו את ג'ורג' בוש כנשיא. אבל ישנו הבדל מובנה בין השקפות העולם המשפטיות שהופך אקטיביזם שמרני לבעייתי פחות בדרך כלל. ראשית, השמרנים נוטים לכבד יותר חוקים שהתקבלו בקונגרס גם אם אינם לטעמם. נשיא בית המשפט העליון ג'ון רוברטס הוכיח זאת כשסירב לפסול את אובמה קר (על כך זכה לניגוח מצד טראמפ במערכת הבחירות). שנית, השמרנים מאמינים בזכויות המדינות ולכן החלטותיהם לרוב אינן פוסלות מכל וכל חוק מסוים, אלא מותירות אותו למדינות. גם אם בית משפט עליון שמרני יחזור בו מהיתר ההפלות ומההכרה בנישואים חד מיניים, לא יהיה פירוש הדבר שלילה מוחלטת של הפלות ונישואים חד מיניים, אלא העברת הנושא לבתי המחוקקים של המדינות. אמת, בתי המחוקקים של המדינות נוטים להיות רפובליקניים כי מיעוטים וצעירים אינם טורחים להופיע ולהצביע בבחירות אליהם. בעיה שלהם, אבל לפחות מקומות כמו קליפורניה וניו יורק שבהם היתרון הליברלי מוצק, יישארו כפניה הנאורות של אמריקה.

43 תגובות על ״החיה הקורסיקנית, הוד מעלתה״

 1. חחחח. אהבתי הכתבה.
  לגבי אובססיה לבחירת טראמפ – זה האירוע הפוליטי הגדול ביותר שקרה בעולם המערבי מאז תום מלחמת העולם. ובעולם כולו – מאז נפילת חומת ברלין.

  Liked by 1 person

 2. לגבי air bnb
  יש כמה ערים שיש בהן טענות לעליה במחירי נדלן ושכירויות בגלל bnb.
  זה בהחלט לא משמש רק בדירות ריקות.

  אהבתי

 3. לגבי השפעות על הפוליטיקה הישראלית, הבחירה של טראמפ מעודדת מאוד את הימין אבל לדעתי מי שאמור הכי לחשוש עכשיו זה ביבי.
  הבחירה של טראמפ הופכת בבת אחת את הבחירה ביאיר לפיד להרבה יותר לגיטימית ושפויה. בטח ובטח אם טראמפ עוד יתגלה כנשיא יחסית טוב.

  אם הבחירה בטראמפ גם תגרום להמשך גל של שינויים בפוליטיקה האירופאית ושאר העולם אז הוא צריך לחשוש על כסאו…. שינוי בשאר העולם יכול להגדיל את הסיכוי לשינוי הסטטוס קוו בישראל.

  אהבתי

 4. גם בממשלה שלנו יש שרים מטומטמים כפי שהכתבה הבאה מדברת בה.
  יתכן מאד שהשוק שבחירת טראמפ גרם יחזיר את האירופאים לשפיות. החשש הוא שטראמפ יצליח כמנהיג העולם החופשי ואז השלב הבא הוא לבחור קוף לתפקיד מכיוון שזו תהיה ההוכחה שלנשיא ארה"ב אין כל השפעה.

  http://www.calcalist.co.il/articles/0,7340,L-3701705,00.html

  אהבתי

 5. ד…בחירות בארה"ב לעת עתה לא שינו את המפה הפוליטית בישראל והסיכוי של ממשלת מרכז שמאל כמעט ולא קיים לפחות לפי שעה..אני מעריך שהליכוד ברשותו של ביבי יקבל לא יותר מ24 מנדטים פחות ממה שיש להם היום אבל ליברמן יתחזק עד ל 10 מנדטים ואולי יותר הבית היהודי 14 מנדטים החרדים ימשיכו עם 13 אולי אפילו 14 מנדטים כך שהימין ימשיך לשלוט עם רוב מוצק בכנסת החדשה..הכל כמובן נכון להיום ולפי הערכה זהירה שלי -תחושת בטן-..כמובן שעד הבחירות עצמן יכולים לחול שינויים רבים אבל אלה יהיו בעיקר לרעת השמאל לצערי ולטובת הימין שילך ויתחזק בכל מקרה אני לא רואה היום את המנהיג האלטרנטיבי אשר יחליף את ביבי בהנהגת המדינה גם לא גבי אשכנזי..

  אהבתי

 6. מירון, אני רק טוען שאחרי שינוי כזה גדול כמו טראמפ אז גם ירידה של ביבי מכס ראשות הממשלה נהיה תסריט ממש לא הזוי.
  לא טענתי לרגע שהמחליף שלו תהיה ממשלה שמאלנית. אפילו מתוך הליכוד או בנט.
  אל תזלזל ב"יש עתיד" אם לפיד יצליח להכניס אליו את גבי אשכנזי או את בוגי (ואולי עוד איזה שם מוכר). הדבר שהכי חסר ללפיד כדי להצליח יותר בבחירות זה תדמית ביטחונית חזקה יותר.

  אהבתי

 7. ד…אני לא מזלזל ביאיר לפיד ההפך בעיני הוא מתחרה רציני ובעל משקל כבד כנגד ביבי והליכוד ..יעלון ואשכנזי לא יחזקו אותו ההפך אולי אף יחלישו את יש עתיד מדובר בשני גנרלים מוצלחים אבל חסרי עמוד שידרה ואין להם ברק ומסר אידאולוגי..במחנה הלאומי לביבי יש מתחרה חזק בדמותו של גדעון סער לאיש יש אחיזה איתנה בתנועת החירות הוותיקה לרבות תמיכה מצד לימור לבנת שעדין יכולה להשפיע גם מבחוץ..דווקא השמאל בלי המרכז יכול להתאושש ולהפתיע לטובה אבל הדבר הזה כרוך בניתוח מעמיק ולידה קיסרית של מנהיג חדש או מנהיגות חדשה אשר יכולה לגלות עצמאות בכל הקשור לנושאים לאומיים בוערים.
  בכל מקרה העולם החדש זה שלפנינו דורש מנהיגות קשוחה בעלת כוח ותפיסת עולם מגובשת נגמר העידן של מריונטות מונעות על ידי תאגידים רב לאומיים כדוגמת הילרי קלינטון בארה"ב נשיא הולנד בצרפת ואחרים.. אנחנו בפתחו של עולם אלים רעב בחלקו ראה מצרים עולם חסר סובלנות ואחווה חייבים להתחזק ולהתגונן ובהתאם לנסיבות אף להתקיף במידת הצורך אחרת אין חיים…

  אהבתי

 8. יעקב,
  אשכנזי ויעלון גנרלים מוצלחים? מדובר בשני כשלונות גמורים שגרמו נזק בכל תפקיד בכיר שמילאו. לזכות אשכנזי אפשר לומר שבהשוואה לחורבן שנגרם על ידי יעלון אפשר להגדיר אותו כגנרל סביר.

  אהבתי

 9. ידועני פייסבוק ואושיות רשת…בינהם אמיר חצרוני החביב עליך. מאז שאמרת שיש לו חוש הומור אהוב עליך ואתה מנוי לפיסבוק שלו אני קורא אותו. כנראה שאתה לא מבין את הגבול בין פסיכופטיה להומור. את האידיוט הזה אתה מבין ומחבב ולטראמפ יש לך טענות? תסביר לי מה ההבדל?

  http://www.mako.co.il/nexter-internet/social-networks-facebook/Article-ef40cac417d5851006.htm?Partner=rss&utm_source=start&utm_medium=Content&utm_campaign=start_Content&Partner=start_Content

  אהבתי

 10. גבות את דברי אלו:
  סיבה שאנשים כמו טראמפ או ביבי נבחרים היא השיטה. אני לא מתכוון לבחירות יחסיות או אישיות אלא לרעיון המטומטם שלכל אדם יש קול. הרעיון הזה צמח מרעיון מטומטם עוד יותר שכל אדם יכול להיות אזרח.
  אם במקום לחקות דמוקרטיה פוסט-מודרנית רקובה כמו ארצות הברית היינו הולכים על הקלאסיקה – זה לא היה קורה. כשאני מדבר על קלאסיקה, אני מתכוון ליוון כמובן. בתור הזהב של אתונה לא היו נותנים לכל דרעק עם סבתא יוונית להתאזרח. מי שלא היה לו קפיטל סביר, השכלה מכובדת ומקצוע שזה לא בושה לדבר עליו – היה יכול לשכוח מאזרחות ולחיות חיים מלאי סיפוק כעבד.

  חבל שישראל וארה"ב לא מאמצות את הדוגמא היוונית. ההתעקשות שלנו לתת לכל בוגר מכללת אשקלונה שעובד במחלקת שימור לקוחות של חברה סלולרית כושלת להצביע היא שגורמת לכך שנבחרים מנהיגים פשיסטים שבמקום לעשות שלום עושים מלחמה.

  התשובה לשאלה שאני נשאל לא מעט בימים האחרונים – אם אלך בעקבות טראמפ ואכנס לפוליטיקה – שלילית. למדינה שמיועדת לגריטה כמו ישראל לא מגיע מנהיג בשיעור הקומה שלי עם שיער מהמם. חוץ מזה, טוב לי באקדמיה ובבידור. אין לי דחף לרדת על רוגעלך לא טבעוניים עם אופיר אקוניס במזנון הכנסת.

  הכרטיסים למופע הקרוב שלי – "חיוכים וטינופים" – כבר אזלו, אך בקרוב יהיו הופעות נוספות.
  מי שרוצים לשמוע אותי שר את השיר בלדה למחבל ולמתנחל בלי ששרצים יפריעו בקריאות "אמא פיפי" מוזמנים ב-19.11 בשעה 2230 לקפה ביאליק בתל-אביב להופעת הבכורה של תוכניתי: "צחוקים וטינופים עם פרופסור חצרוני".

  ממש נתן אלתרמן

  אהבתי

 11. חצרוני איננו מסוגל לצחוק על עצמו, הוא נרקיסיסט, הוא מאמין לשטויות שהוא אומר, הוא לא שפוי. הדברים שהוא אומר באים ממוח סוטה ואתה מתקשה להבין את הגבולות

  אהבתי

 12. אני אוהב לקרוא את אובריאן אבל נראה לי כרגע שמגזים. ימים יגידו. הבעיה עם כותבים מסוגו שאינם מבינים שסוף המערב זה גם ובעיקר הגירה חופשית מהעולם השלישי לעולם מערבי שהילודה בו דועכת.

  אהבתי

 13. אלן גרינספאן בשוק , לא הצביע לאף אחד למרות היותו קונסרבטיבי מצביע קבוע של הרפוליקאנים. בכל מקרה , כמו איש מים מתוקים משיקאגו הוא עדיין מחזיק בתיאוריות שהשווקים אינם טועים והם סומכים על כך שטראמפ הוא שחקן והוא ישחק את תפקיד הנשיא כמו שכתוב בסרטים(הטובים) – נקווה שהפעם גרינספאן והשווקים אינם טועים.

  אהבתי

 14. אגב, לפי הדיווחים טראמפ אמר למקורביו שמיט רומני מתאים לשר החוץ כי בסדרת טלוויזיה אופיינית דיפלומט בכיר נראה בדיוק ככה. אז כן, הוא מאמין בלשחק את החיים.

  אהבתי

 15. חזרתי לבלוג של אחד הפרשנים היחידים בישראל שראו את עליית טראמפ (וגם לא סלדו מפניה) וזה אורי רדלר.
  קראתי את הפוסט שלו ממרץ בעבר אבל עכשיו בעיון. הוא מתאר אדם אינטליגנטי מאוד שהחזות הגסה שהוא משדר היא משחק.

  אהבתי

 16. אורי רדלר לא ממש חזה את עליית טראמפ. הוא חזה את ניצחון רומני ב-2012. לנבא בכל מערכת בחירות שהרפובליקנים ינצחו זו חוכמה קטנה.

  אהבתי

 17. לגבי טראמפ. אם מגדירים אותו כאינטליגנטי, זה כמו להגדיר את בר רפאלי כמכוערת או את מייקל ג'ורדן ככדורסלן כושל. אלא אם מתכוונים במילה אינטליגנטי למשהו כמו חוכמת שוק, תבונת בעלי באסטות. אבל זה שינוי תוכן המילה המקובל ועדיף להשתמש בהגדרות מקובלות.

  אהבתי

 18. רדלר מתאר את טראמפ שלא דרך הזווית הרפובליקנית, וזה עוד בתחילת המרוץ כשטראמפ היה מועמד מתוך 5 ויותר. נכון שהוא חזה את נצחון רומני אבל מדובר במקרים שונים כי רומני הוא נציג הממסד הרפובליקני לעומת טראמפ שאינו.
  אבל אתה צודק שהקדמתי להריע לרדלר כי עיקר הניבוי שלו הוא לא שטראמפ ינצח אלא שהוא, בניגוד לנשיאים רפובליקאים מסורתיים, בא לעבוד ולשנות את הכלכלה והחברה האמריקאית. לא רק קיצוץ מסורתי במיסים בקדנציה הרפובליקנית, אלא שינוי כמו שאובמה בא לשנות ולקדם את עמדותיו.
  ונכון, את מדידת הניבוי הזה מוקדם מלקבוע.

  אהבתי

 19. ההגדרה המקובלת: אינטֶליגנציה היא מכלול הכישורים שבאמצעותם ניתן לפתור בעיות הדורשות חשיבה בצורה יעילה.
  מקור המילה אִינְטֶלִיגֶנְצְיָה במילה הלטינית intelligere, שמשמעה "לבחור", "להחליט", "להבחין". בהתאם לכך, אינטליגנציה מוגדרת גם כיכולת להבין דבר מתוך דבר וכן כיכולת להבחין בין דבר לדבר.

  מצטער, טראמפ אינטלגנט לְעֵלָּא וּלְעֵלָּא

  אהבתי

 20. כלי מדידה רגילים לאינטליגנציה יתקשו למצוא אינטליגנציה גבוהה בטראמפ לדעתי. אוצר המילים שלו עלוב. הוא מאמין בקונספירציות. הידע הכללי שלו זעום.

  אהבתי

 21. ואני לא חולק על זה שיש לו כמה רעיונות מצוינים בנושאים של מדיניות ציבורית כמו חסימת הגירה מהעולם השלישי ומימון גרעוני של תשתיות והורדת מסים. אני רק לא חושב שיכולת אינטלקטואלית גבוהה עומדת מאחורי זה.

  אהבתי

 22. בכתבה מכלכליסט מתמצתים : לפני דונלד היה את רונלד
  גם יואב קרני קרני כותב על כך שגם על רייגן אמרו ש"אין שם אפחד בבית"\"סירה ריקה" ובכל זאת היתה מאחוריו קואליציה של אינטרסים שנתנה נתנה את הטון בחיי אמריקה ב-28 השנה הבאות:
  ========================================

  על רייגן אמרו, שהוא "פנוי להובלה" (empty vessel). הוא לא היה אידיאולוג. הוא נכנס לפוליטיקה בייחוד כדי לקצץ מסים. הוא עלה לשלטון על גב קואליציה של אינטרסים פיננסיים ושל מתקנים חברתיים שמרניים. בפעם הראשונה, חסידי השוק החופשי עשו יד אחת עם מתנגדי גרידות ועם מליצי יושר של יתר דת בחיים הציבוריים.

  הקואליציה ההיא נתנה את הטון בחיי אמריקה ב-28 השנה הבאות, עד בחירת אובמה לנשיא. רק במשך שנתיים (1993-1995) היא לא החזיקה לפחות באחד משני מרכזי הכוח הפוליטיים, הבית הלבן או הקונגרס.

  נשיאות אובמה שיבשה את סדרי היום של הקואליציה הזו, אם כי לא הצליחה למוטט אותה. ניצחון הבחירות של טראמפ, דחוק כאשר היה, לא היה מושג אלמלא התגברה הקואליציה על הסתייגויותיה מפני אישיותו, ונאספה ברגע האחרון אל דגלו. השפעתה עומדת להיות מכרעת.
  http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001166154
  =================================
  וגם לשים לב:
  ========
  ה"ניו-יורק טיימס" הביא שלשום את תגובתו של מייקל היידן, מי שניהל את הסי.איי.אי בימי נשיאותו של ג"ורג" בוש הבן: "שהנשיא המיועד של ארה"ב פשוט ידחה את ההערכה של קהילת המודיעין, המבוססת על עובדות, מפני שהיא מתנגשת עם הנחות המוצא שלו – וואוו (Wow)".
  ========================================
  והנה עוד מסקנה למה קורה שכשהערכות המבוססת על עובדות מתנגשת עם הנחות המוצא (משמע אין אף אחד בבית בצד בשני של הדיון)
  That pretty much forecloses useful discussion.
  הם אפילו תוקפים את קרוגמן(*) –

  Donald Trump won the electoral college at least in part by promising to bring coal jobs back to Appalachia and manufacturing jobs back to the Rust Belt. Neither promise can be honored – for the most part we’re talking about jobs lost, not to unfair foreign competition, but to technological change.

  The track record of regional support policies in other countries, which spend far more on such things than we are likely to, is pretty poor. For example, massive aid to the former East Germany hasn’t prevented a large decline in population, much bigger than the population decline in Appalachia over the same period.

  http://krugman.blogs.nytimes.com/2016/12/08/the-economics-of-regional-self-esteem/

  (*)
  And for what it’s worth, I’ve spent decades writing and talking about the problems of rising inequality and stagnant wages, so characterizing me as someone telling workers that their problems exist only in their heads is pretty strange.

  Now, if we want to have a discussion of regional policies – an argument to the effect that my pessimism is unwarranted – fine. As someone who is generally a supporter of government activism, I’d actually like to be convinced that a judicious program of subsidies, relocating government departments, whatever, really can sustain communities whose traditional industry has eroded.

  אהבתי

 23. אגב , שכחתי קודם לציין שלהתדיין עם אנשים שאין אצלם אפחד בבית
  שקול לניסיון לתקוע מסמר המים. אין קונטרה.
  לא מייעץ , לא ממליץ. איך מזהים שזה המצב ?
  זה קשה . עדיף לפני. זה דומה למשחק 'מכירה פומבית של דולר'
  משחק שבו האסטרטגיה הטובה ביותר היא לזהות לפני ולא להיכנס למשחק.

  על הפוסט הז אני דווקא כן ממליץ.

  אהבתי

 24. לתמריץ,

  טענתך שלטראמפ יש כמה רעיונות מצוינים, במגוון תחומים, אבל אתה לא חושב שיכולת אינטלקטואלית גבוהה / אינטליגנציה עומדת מאחוריהם, עלולה לעורר ספקות.
  בעיקר האם הגדרתך מהי אינטליגנציה גבוהה אינה מצומצמת מדי.
  אוצר מילים וידע כללי הם אמנם חלק ממרכיבי האינטליגנציה, אך רק חלק.

  אגב, נטיה להאמין בתאוריות קונספירציה אינה קשורה בעיני לאינטליגנציה אלא למשתנים אישיותיים (אישיות שמתקשה לתת אמון – חשדנית – פראנואידית)

  לי היא הזכירה משפט של "החיה הקורסיקאית" המקורית "אני לא רוצה גנרלים מוכשרים, חכמים, טובים, נאמנים או אחראיים. אני רוצה גנרלים שיש להם מזל."
  אז נראה שבמקרה של טראמפ זכינו לקבל נשיא שמזלו המופלא מפיל עליו עוד ועוד תוכניות פעולה טובות. 😊

  אהבתי

 25. אהה, הכי חשוב שוב שכחתי.
  כיצד יודעים שאין שם אפחד בבית?
  פוקה בורה כלב. העניין די דומה , אני מניח ,
  להשקעת ערך-
  אם הבנו שאין שם אפחד בבית
  זה כמו שהבנו שהשוק הגיע למינימום או למקסימום
  ואף אחד לא מצלצל או יצלצל בפעמו ן לכולם כשזה קורה.

  אהבתי

 26. קמיליה,איני מומחה אבל הייתי מנחש שאלו הנוטים להאמין בתאוריות קונספירציה הם בעיקר טיפוסים תאבי שליטה והעניין שהם לבדם או במיעוט שמבין לדידם מה באמת קורה מאוחרי הקלעים מספק להם נחמה גדולה ותחושת שליטה.

  אהבתי

 27. קמיליה , אם נגדיר אינטילגנציה כיכולת חשיבה שמובילה לתפיסת הבננה אז ללא ספק לטראמפ יש אותה. אם נלך להגדרה קצת יותר מתוחכמת ונגדיר
  אינטילגנציה מנהיגותית כחשיבה שאפשרה במהלך ההיסטוריה ליותר פרטים לתפוס יותר בננות נסכים שטראמפ נעדר מרכיבים חשובים שלה.

  טראמפ ,בתור אחד שמאמין בקונספירציות ולא נותן להערכות המבוססת על עובדות סיכוי לשנות הנחות המוצא שלו מסמל חזרה אחורה לעולם רדוף שדים.

  https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A2%D7%95%D7%9C%D7%9D_%D7%A8%D7%93%D7%95%D7%A3_%D7%A9%D7%93%D7%99%D7%9D
  חשיבותו של המדע בתרבות המודרנית, למול כוחותיו המצטברים (בעשורים האחרונים של המאה העשרים – נכון לשעת כתיבת הספר) של הפסאודו-מדע על צורותיו. סייגן מרחיב בשבח החשיבה הביקורתית ביחס למציאות ובהסקת המסקנות המגובה בראיות אמפיריות, תוך הדגשה שאלו הן בסיסה ומהותה של השיטה המדעית.

  אהבתי

 28. שיהיה ברור, אם הפד מעלה את הריבית בקרוב זה רק בגלל טראמפ. בתרבות הפוליטית של ארה"ב פקידי הציבור מתיישרים לפי האג'נדה של הנשיא.

  אהבתי

 29. יאיר(1) חבל שלא נתת לייק גם לשאר תגובותיי 🙂 אני חושב שיש להן ערך מוסף אמיתי שלא מקבלים במקום אחר.

  יאיר (2)לגבי הריבית- העניין הוא שלפעמים , למזלו של טרמפ , הצעד הפופליסטי הוא הצעד הנכון שגם הוכח אמפירית והוא הגדלת הוצאות הממשלה כשהסקטור הפרטי בדיכי מתמשך. לכן גם (בשל הציפיות האינפלציוניות (*))תעלה בקרוב הריבית שאם אנני טועה היתה אמורה לעלות בדצמבר בסבירות גדולה בכל מקרה.
  עכשיו , זה שאפשר להדפיס כסף ולהגדיל את הוצאות הממשלה לא אומר שצריך להוציא את ההוצאות בדרך הלא יעילה , שהוכח כבר מספר פעמים שלא הצליחה במקומות אחרים (כפי שכתב קרוגמן במאמר לעיל).

  (*) חשוב להדגיש שהיסטורית יש קורלציה של שמונים אחוז השפעה של ריבית הפד הקצרה על הארוכה ובכל מקרה לפי החוק כיום אף אחד לא מכתיב לפד מהי הריבית הרצויה כל עוד הוא עומד ביעדי האינפלציה שלו.
  בעקרון (תיאורתית)הפד יכול לקנות כל מה שמוצע למכירה בדולרים וזה כולל אג"ח אמריקאי כך שהוא יכול לשמור על רמת ריבית שהוא רוצה. במקרה שלנו לשמור על מחיר גבוה וריבית נמוכה.

  אהבתי

 30. לגיא,

  1. כתבת "אם נגדיר אינטילגנציה כיכולת חשיבה שמובילה לתפיסת הבננה אז ללא ספק לטראמפ יש אותה. אם … נגדיר אינטילגנציה מנהיגותית כחשיבה שאפשרה במהלך ההיסטוריה ליותר פרטים לתפוס יותר בננות, נסכים שטראמפ נעדר מרכיבים חשובים שלה."

  אני בהחלט מסכימה שלטראמפ אין את אותה "אינטליגנציה מנהיגותית", משנת היסטוריה, מהוללת זו.
  אבל גם איני מכירה אחרים שיש להם אותה. בודאי לא כשאני חושבת על ביל קלינטון, בוש הבן, אובמה או הילארי קלינטון.
  האם נדמה לי שכאשר טראמפ מתקרב – מעלים דווקא לו את הרף של הציפיות / הדרישות?

  2. כתבת "טראמפ בתור אחד שמאמין בקונספירציות ולא נותן להערכות המבוססת על עובדות סיכוי לשנות הנחות המוצא שלו, מסמל חזרה אחורה לעולם רדוף שדים"
  נכון לרגע זה, עדיין איני משוכנעת שטראמפ מאמין בתאוריות קונספירציה או בקיום שדים. (אולי בעתיד אשנה את דעתי).

  אפשר להטיל ספק האם האמין, אי פעם, שאובמה נולד בקנייה – או שרק השתמש באגדה זו לצרכיו. וכאשר צרכיו השתנו – כפר בה.
  יותר מכך, דווקא הוא צודק בטענתו שאסור להתייחס ל"קביעות" של ה CIA כאמת מסיני. יש עדויות מצטברות רבות מדי להררי טעויות ופרשנויות מוטעות שעשו שירותי ביון בעולם. כולל שירותי הביון האמריקאים.
  בעיני, דווקא מי שתוקף את טראמפ על ספקנותו, מבוססת העובדות, חשוד בסגידה לאלילי שקר. כמו אליל הצדק והאמת ששמו CIA

  3. האם נדמה לי שדני רשף הופך בהדרגה לממלא מקום גיא בכור? שהם מתחרים זה בזה ברמת האופטימיות שלהם?
  [כנראה קשה לי כשלא מנסים להפחיד אותי ממשהו או ממישהו]

  4. אני נותנת לייק גם לשאר תגובותיך, ומכירה בתרומתן הייחודית.😊

  אהבתי

 31. קמיליה,מקבל את הטענות שלך ב1 ו 2 . אני חושב שבין טרמפ לקלינטון טרמפ הוא הפחות גרוע. נחיה ונראה.

  לגבי סעיף 3 . אם תקראי את תגובתו של דני לאורי תראי שהוא כותב שכל תשובה היא בגדר ניחוש. זה ההבדל בינו לבין גיאבכור ש[יודע] או מתיימר יותר לדעת.

  לגבי סעיף 4. תודה , תודה. יאיר , אתה רואה 🙂

  אהבתי

 32. קמיליה ….דונאלד טראמפ בעיני הוא גאון בשיווק לא ראיתי אחד כדוגמתו בכל ימי חיי נכון לומר שהיו לפניו אנשים כמו סטיב ג'ובס ג'ון לנון ואחרים אבל אף אחד לא הגיע לרמה שלו..
  בכל מקרה דונאלד טראמפ הוא לא האיש שישנה את ההיסטוריה כל רצונו זה להחזיר לאמריקאים את גאוותם שאבדה להם במהלך השנים האחרונות כל זה בגלל הגלובליזצייה של הכלכלה והמשבר הפיננסי שהנו תוצר לוואי לכל אלה..
  מהיסטוריה הלא רחוקה אני מכיר מספר מנהיגים אשר שינו את העולם וזה לנין ,סטאלין,היטלר ,רוזוולט,גאנדי ודוד בן גוריון ז"ל אשר שינה את ההיסטוריה היהודית..חשוב אולי להזכיר שדווקא העם הקטן העם היהודי העמיד לעולם מבלי שהתכוון לכך מנהיג רוחני דתי אשר השפיע על ההיסטוריה האנושית במשך אלפי שנים והוא יהושע בן יוסף מנצרת המכונה גם ישו..

  אהבתי

 33. היוצר של דילברט כתב על גאונותו של טראמפ בשכנוע:
  http://blog.dilbert.com/post/139541975641/the-trump-master-persuader-index-and-reading-list

  אני לחלוטין לא מתחבר לקונספט ההשתכנעות מטראמפ, אבל עובדה שהמוני אמריקנים הצביעו לו ורבים אחרים הלכו לאוניברסיטה הנכלולית שלו, או חשבו שלינה במלונות שלו היא דבר נפלא.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s