עלייה בעלייה?

אם אפשר היה לעשות פאסט פורווארד ארבע שנים ולהסתכל בסטטיסטיקות, אחת הסטטיסטיקות שהיה מעניין אותי לראות נוגעת לזרם העולים מארה"ב. האם נראה יותר עולים? בטח לא יהיה שינוי טקטוני, אבל יהיה מעניין גם אם נראה עלייה בעלייה בסדר גודל העומד למשל על מאה עולים בחודש.

הקרקע נשמטה מתחת לרגליהם של רבים מיהודי ארה"ב בהיוודע תוצאות הבחירות, ניצחון אידיאולוגיה המתבססת על זהות אתנית ומסוכנת מאין כמוה ליהודים החיים בנכר. לא סתם היו אלו היהודים האינטלקטואלים הפעילים במפלגה הרפובליקנית הדמויות העיקריות שהצהירו שלעולם לא יצביעו לטראמפ.

המעורבות העמוקה של חוגים ניאו נאציים בקידום המועמדות של טראמפ, הרמה האינטלקטואלית הנמוכה שמאפיינת אותו ואת חוגי התמיכה בו, העובדה ששותף להסתה נגד וול סטריט אך מצרף לכך טוויסט אתני שהשתקף בפרסומת נגד גולדמן סאקס. היכולת לבסס קמפיין על הסתה נגד מיעוט. מבחינת יהודים כל הדברים האלו הם פחד אלוהים.

אמת, יכול להיות שסכנת האנטישמיות המזיקה מצד נוצרים לבנים היא נמוכה, בעוד שדווקא מהגרים מוסלמים, שטראמפ יחסום, מציבים סכנה זו באופן ריאלי יותר. אבל התקופה שבה סנטימנטים אנטישמיים הובילו גם לבנים נוצרים לביצוע זוועות ביהודים אינה כה רחוקה. שום דבר כזה לא ישתחזר חלילה תחת טראמפ, אבל נשיאותו היא תקדים רע. בנוסף ומעבר לאינטרס האישי, מי שהחשיבה שלו מתבססת על רמה גבוהה של תחכום והפשטה כמו יהודי אמריקה המשכילים, אינו יכול לסבול את צרות המוחין האתנוצנטרית ובכלל את כל הטיפשות הקולוסאלית הסובבת את אורחותיו של טראמפ.

הצד החיובי הוא שיהודים ששכחו מה זה להיות יהודים וכך הפכו גם למבקרים נוקבים של ישראל, אולי ייזכרו לפתע.

50 תגובות על ״עלייה בעלייה?״

 1. משווה ומעלה,
  טראמפ עתיד להכניס לתוכנית הלימודים את התנ"ך החדש של חוג אוהדיו "הלובי למען ישראל" פרי עטו של ג'ון הירשהיימר ולתת מימון ממשלתי לתנועה הפילושמית BLM

  אהבתי

 2. חייל, אני מסכים שגם משמאל יש איומים אנטישמיים. אבל היהודים החילוניים באמריקה מתעניינים בעיקר בסכנות שבאות מצד ימין. ובצדק מסוים כי השמאל האנטישמי מעצבן אבל קטן מספרית ואילו טראמפ הוא הנשיא הנבחר.

  אהבתי

 3. תמריץ,
  להבדיל מאירופה אין סכנה ליהודי ברחוב האמריקאי באזורים שבהם יש פעילות של שונאי יהודים וכושים. הסכנה קיימת בעיקר ברחובות שבהם יש פעילות של כושים רדיקלים (כמו הכומר של אובמה) וגם בחוגים מסוימים באקדמיה.

  אהבתי

 4. לא יהיה שום גידול משמעותי בעליית יהודי ארהב ע"ב תאורטי/אידיאולוגי כל עוד לא יהיה גידול משמעותי באנטישמיות גלויה. ולא נראה שזה יקרה שם בקרוב מהצד הלבן.
  וגידול של 100 בחודש עוד 4 שנים, לא מעיד על דבר.

  ("אינם יכולים לסבול את צרות המוחין האתנוצנטרית ואת הטיפשות הקולוסאלית הסובבת את טראמפ"? – הם יתרגלו מהר מאוד, אם זה לא ילווה באנטישמיות גלויה.)

  מועמדים לעלייה הם בעיקר יהודים צעירים בני דור Y, והחיבור שלהם ליהדות, או לכל דבר החורג מגבולות ה"אני אני ואני", הוא גם כך רופף.

  לעומת זאת, יהודי אאורופה עשויים לחוות התגברות אנטישמיות לבנה משמעותית, עם התחזקות צפויה של לה-פן ותומכיה, והתחזקות הימין הקיצוני באנגליה עם הרוח הגבית של נצחון הברקזיט. וכנל בשאר ארופה.

  ציר מעניין פוטין-טראמפ-ארדואן-ביבי-לה פן(?)-שאר הימין הארופי..

  יש למה לצפות
  נקווה שלא נתעורר עם פשפשים

  אהבתי

 5. חייל זקן, אתה צודק לכאורה. אבל האינטרנט יוצר גם זירות וירטואליות שבהם שבים ונתקלים באנטישמיות בוטה עד מיאוס מגזענים לבנים.

  אהבתי

 6. CLINTON TRUMP
  White men 31% 63%
  White women 43 53
  White women college graduates 51 45
  White women non-college graduates 34 62
  White men college graduates 39 54
  72 23 White men non-college graduates

  אלו המספרים של הבוחרים. מאחר ואתה נתקעת ב"רק מטומטמים חסרי השכלה בחרו בטראמפ" שים לב שיותר גברים בעלי השכלה אוניברסיטאית בחרו בו מאשר בקלינטון. גם בין הנשים המשכילות ההבדל לא כה גדול

  אהבתי

 7. מתנהלות כ-70 תביעות משפטיות נגד הנשיא הנבחר שנמצאות בשלבים ראשוניים ולא צפויות להתקדם ולהגיע לבית הדין. יותר מעשר תביעות הוגשו ככל הנראה על ידי אנשים הלוקים בנפשם, שטענו בין היתר כי נחטפו על ידי טראמפ ובנו.
  הקמפיין של טראמפ ספג תביעה על כך שהפר לכאורה את חוק הגנת הצרכן, כאשר שלח הודעות טקסט שבהם ביקש "לסייע בהשבת אמריקה לגדולתה". במקביל, היועצת הפוליטית שריל ג'ייקובס הגישה תביעה נגד טראמפ שבה טענה כי הקריירה שלה נהרסה לאחר שהוא כינה אותה "טיפשה" בטוויטר שלו במהלך הקמפיין לנשיאות.

  אהבתי

 8. תמריץ, נגמרה הספירה. קלינטון ניצחה בספירה הכללית בהפרש של קצת מעל 200 אלף קולות.

  אורי, אין ספק שאחוז הנשים שהצביע לטראמפ אכן היה הפתעה רעה למחנה קלינטון. גם קראתי שההיספאנים הפתיעו אותם לרעה כאשר 33% מהם הצביעו לטראמפ, הרבה יותר ממה שציפו.

  אפשר לראות את זה גם בגרף הנחמד הזה מהאקונומיסט:

  http://www.economist.com/blogs/graphicdetail/2016/11/daily-chart-5

  אהבתי

 9. א. בעשור – שניים האחרונים – קיימת מגמה של עלייה חדה בגילויי האנטישמיות בעולם. הן מצד מוסלמים והן מצד נוצרים.
  היא החלה הרבה לפני טראמפ, וכנראה תמשיך גם הרבה אחריו.
  (להערכתי, מיעוט מהסיבות לתהליך זה קשורות גם להתנהגות היהודים, אך רובן לא בשליטתנו.)
  מגמה שכנראה תגביר את העלייה לישראל, בעיקר מצד יהודים שומרי מצוות, המסתובבים עם סימני זיהוי גלויים לעין כמו כיפות וכיסוי ראש ו/או משתמשים במוסדות יהודיים כמו בתי כנסת ובתי ספר יהודיים,
  בהחלט סביר שחלקם יהיו כנראה גם אמריקאים. מכאן, שגם אם תתגלה עלייה בעלייה מארה'ב יהיה קשה לייחס אותה דווקא להשפעת טראמפ.

  ב. איני מאמינה שהיהודים השמאלנים -הליברליים של ארה'ב יתחילו לשקול חיים בישראל כאופציה. (פרט אולי לבני ישראלים לשעבר שהם תת קבוצה נפרדת).
  – הקשיים המלווים כל הגירה שהיא
  – הירידה הצפויה ברמת חייהם בהשוואה לארה'ב
  – ההסתברות הגבוהה שבמשפחותיהם נכללים כבר לא יהודים רבים
  – אצל חלקם – התנגדות אידיאולוגית לציונות ו/או לרעיון מדינות לאום אתניות ו/או לשימוש באמצעים הנדרשים לשמירת הריבונות כמו צבא הקלגסים הציוני ו/או תמיכה ב BDS ובהקמת מדינה פלסטינית מהנהר עד הים.
  אם האנטישמיות תמשיך להעלות – סביר שרובם רק יאיצו את קצב הנישואים עם לא יהודים, ואת מהירות התרחקותם מהמיעוט המנודה והשנוא.

  ג. רוב יהודי ארה'ב מצביעים למפלגה הדמוקרטית ותומכים במדיניותה, גם כאשר מדיניות זו פוגעת בישראל, ואפילו כשהיא מסכנת אותה.
  לדוגמא, רובם המכריע הצביע עבור קרטר, האנטי ישראלי הקיצוני תומך החמאס הנלהב.
  במאבק בין אובמה לבין נתניהו על הסכם הגרעין עם איראן, רובם תמכו בנשיאם, למרות שראש ממשלת ישראל צעק שמדיניות זו מסכנת את עצם המשך קיומה של ישראל.
  מכאן, אם אמצא במצב בו יהיה קיים ניגוד אינטרסים בין טובת ישראל לבין טובת היהודים הליברלים של ארה'ב – ברור לי באיזה צד אתמוך.

  ד. מאמר מומלץ של ד'ר יובל ברנדששטר על יהודי ארה'ב, ששמו להציל את יהדות אמריקה מעצמה.

  http://maraah-magazine.co.il/2563

  למתעניינים בנושא גם שני מאמרים נוסף

  http://maraah-magazine.co.il/2549

  http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/845/413/html/http

  אהבתי

 10. אם יהודים שיש להם סימני זיהוי יהודים ונמצאים במקומות רבים באמריקה יתחילו לחוות אנטישמיות בארה"ב, אני כן חושב שזה יכול להיזקף לחובת ההתעוררות הלבנה האנטישמית שקשורה לטראמפ. משהו שיש לו הד כל כך חזק באינטרנט יכול להתבטא גם בחיים עצמם.

  אהבתי

 11. אני בוודאי לא מאמין שנראה קפיצה מ-200 עולים בחודש ל-1,000. מכל הסיבות שמנית. אבל עליה של מאה בערך נראית לי אפשרות שמעניין יהיה לעקוב אחריה.

  אהבתי

 12. לתמריץ,

  מאוד ברור שטראמפ ותומכיו דוחים אותך ואפילו מגעילים אותך.

  קל לך להתחבר לרמה הגבוהה של תחכום, יכולת הפשטה והשכלה המאפיינים (לתפיסתך) את היהודים התומכים בקלינטון, מאשר לרמה האינטקטואלית הנמוכה, צרות המוחין והטיפשות הקולוסאלית (כהגדרתך) של טראמפ ותומכיו.
  אבל, עליך להכיר בכך שתחושות של גועל וקבס, מובנות ככל שיהיו, עלולות לשבש את תפיסת המציאות שלך ואת יכולתך לשפוט אותה באוביקטיביות.

  עם זאת, עלי להודות שיתכן וגם אני מוטה, אם כי לצד השני.
  בעיני, לדוגמא, האנטישמיות הירוקה – אדומה, הפסדו אינטלקטואלית, מסוכנת שבעתיים מהאנטישמיות החומה, הפרימיטיבית והלא מתוחכמת של הימין הניאו נאצי.

  אהבתי

 13. לתמריץ

  אין ביננו מחלוקת על העלייה החדה באנטישמיות בארה'ב, ועל כך שהאנטישמיות באינטרנט תתבטא גם מחוץ לאינטרנט.
  יש ביננו מחלוקת על הגורמים המסבירים את העלייה באנטישמיות.
  לתפיסתי, אתה מייחס לטראמפ משקל גדול מדי.

  הוכחה לכך (לתפיסתי) : דוחות מעקב אחר ביטויי אנטישמיות לאורך שנים, כמו של הליגה למניעת השמצה. מדובר בתהליך רב שנתי שהתחיל לפני שנים רבות + מתרחש בכל המערב, כולל אירופה, וכל העולם המוסלמי. לא רק או בעיקר בארה'ב.

  להערכתי, השפעת טראמפ ותומכיו היא לכל היותר עוד אדווה מקומית קלה

  אהבתי

 14. האם לפני שנתיים מישהו היה חושב שדונלד טראמפ כנשיא ארה"ב זה רעיון נסבל, או שמא סיוט רע שיש לצבוט את עצמנו שוב ושוב כדי להתעורר ממנו?
  מה השתנה בשנתיים האלו? הרבה רעש ובלגן אבל שום דבר לא באישיותו של כבוד הנשיא הנבחר.

  אין לזה קשר בכלל לעמדות של טראמפ שרבות מהן קרובות ללבי יותר מאלו של הילארי. גם אני בעד בניית תשתיות באמצעות גרעון תקציבי, גם אני בעד הגבלת ההגירה הלא חוקית. אך אני לא אובה בשורת גאולה אם מפי מצורע היא תבוא.

  אהבתי

 15. מה שמוכיח שאני פחות גאוותנית ממך 😊

  אני אובה בשורת גאולה, אפילו אם מפי מצורע היא תבוא, מאשר בשורת איוב, אפילו אם מפי בני אלים טהורים היא תבוא.

  למרות שכנראה אחשוד באפשרות התממשותה של בשורת הגאולה יותר מאשר באפשרות התממשותה של בשורת האיוב.

  עדין לא ברור איזה אחוז מ"תוכניות" טראמפ ומהבטחותיו במסע הבחירות הוא ירצה ו/או יוכל לממש. להערכתי, לא יותר מאחוז חד ספרתי.

  בכל מקרה, אינני תופסת את נשיאותו כביעוט לילה וכסיוט, אלא כשינוי משמעותי, שיהיו לו השלכות חיוביות והשלכות שליליות, יתרונות וחסרונות.

  מאוד לא סביר שאני הייתי מצטרפת להפגנות הצעירים בניו יורק ובקליפרניה, הצועקים 'טראמפ הוא לא הנשיא שלי', והמוחים על כך ש'גנבו להם את המדינה שלהם'.
  בתהליך האבל שלהם (הלם, הכחשה, כעס, דיכאון, השלמה) הם הגיעו לכל היותר עד לשלב הכעס וההאשמות. למרות שכנראה חלקם עדין בשלב ההכחשה, וחושב שצעקות יחזירו את הגלגל לאחור, וטראמפ לא יושבע כנשיא.
  האם אני טועה בהערכתי שלו היית בקרבתם – גם אתה היית מצטרף אל המפגינים?

  אהבתי

 16. לא הייתי אומר שאינו הנשיא.. יש חוק ובמסגרתו הוא הנשיא. לפחות כל עוד הוא מקיים את החוק והסנאט לא החליט להדיחו.

  אהבתי

 17. לד'

  אני נחרדת מכל תקיפה אלימה של נשים, הומוסכסואלים, שחורים או יהודים.
  אני רק מקווה שמדובר באחוז קטנטן ואפילו זניח מקרב תומכי טראמפ, ומדובר בתקריות חריגות ולא בתחילתו של גל. כפי שמשתמע מניסוח תגובתך ("הנה כבר הגיעו דיווחים …").
  נכון לרגע זה – חסר לנו מידע שיכניס את האירועים האלו לפרופורציות הנכונות. בארה'ב יש תמיד מאות מקרי אלימות בכל שעה. עדיין לא ברור האם קיימת עלייה משמעותית במקרי האלימות / בפשעי השנאה לאחר עליית טראמפ.

  בכל מקרה, לו הייתי אמריקאית הייתי מודאגת עכשיו יותר מעשרות אלפי, ואולי אפילו מאות אלפי, הצעירים שאינם מוכנים להשלים עם תוצאות הבחירות האמריקאיות ושורפים את דגלי ארה'ב. בעיני הם מהווים איום חמור יותר על עתיד הדמוקרטיה האמריקאית מאשר כמה עשרות פשעי שנאה.

  אהבתי

 18. קמיליה, גם אם קלינטון הייתה מנצחת אז בטח היו הפגנות של תומכי טראמפ.
  אבל אין ספק ששוב עולה פה הצביעות של השמאל שבעד שוויון, שמיעת הקול האחר ולתת לכולם להביע את דעתו, פתאום הצד הזה לא מקבל את הכרעת הרוב ואת "קול האחר". באמת צביעות. נקווה שזה יעבור עד מחר, מחרתיים.

  לגבי מקרי האלימות את צודקת. נקווה שזה רק מקרים מעטים ולא גל חדש ועכור שעולה פה.

  אהבתי

 19. לתמריץ ול ד עושה רושם ששניכם ב"פאניקה " כל זה בגלל שדונאלד טראמפ נבחר לנשיא ארה"ב ..יהודים באמריקה לא עולים לישראל זאת עובדה היסטורית ואם קיימת אנטישמיות בסביבת מגורים של חלק מהם אזי יש להם אלטרנטיבות טובות יותר מעליה לישראל לטעמם כמובן..אנטישמיות גזענות וזלזול בכבודן של הנשים אלה תופעות שמלוות את אמריקה מיום היווסדה כאומה עוד ממאה השמונה עשרה.
  הילרי קלינטון לא נבחרה כנשיאה מהרבה סיבות בין היתר מניהול די כושל של המופעים שלה בתקשורת.. היא לא שידרה אמינות והחיוכים שלה לקהל הרחב התפרשו כחנופה זולה של מי שמנסה להסתיר עובדות מהותיות ..אני לא חסיד של דונאלד טראמפ אבל במבט מעמיק על החברה האמריקאית היום אני סבור שהיה יכול להיות גרוע יותר מעצם בחירתו של טראמפ לנשיאות..השטח בארה"ב קורא למנהיג כריזמטי מהסוג הגרוע ביותר שישנם והיו באירופה דונאלד טראמפ הוא בסך הכל איש עסקים מפולפל וזריז אשר ראה כאן הזדמנות עסקית גדולה וניצל אותה עד תום הוא לא נאצי וגם לא גזען…

  אהבתי

 20. תמריץ,
  אתה רואה צל הרים כהרים. מנהיגים מסוכנים הם בדרך כלל אידיאולוגים אוטופיסטים. טראמפ הוא בסך הכל קומבינטור מוכשר ואין ללמוד מהקמפיין שלו על המדיניות של הממשל שלו.

  אהבתי

 21. תמריץ,
  אני לא הייתי מזלזל במצביעי טראמפ כפי שאתה עושה.
  אני לא חושב שנשיאותו תכיל מעשי אנטישמיות יותר מן הממוצע. להיפך, אם הוא יתן ללבנים להרגיש כבעלי הבית לא יהיה שום צורך בגילויים שליליים נוספים. דווקא בתקופת אובמה הליברל וה"נאור" התחזקו העימותים בין שחורים ללבנים.
  ממך כם הייתי מצפה להתייחסות עלפי השווקים. מאז בחירתו השוק עולה יפה. הכי מוזר זה שהבנקים עולים. להזכירכם הוא דיבר נגד וול סטרייט ונגד ה-big banks
  השוק כנראה לא קונה את הדיבורים שלו

  אהבתי

 22. כתבה יפה של רויטרס על הסיבות לטעויות של הסקרים בבחירות האלה (גם שלהם):

  http://mobile.reuters.com/article/idUSKBN1343O6?utm_campaign=trueAnthem:+Trending+Content&utm_content=5823e3e104d3013d77839552&utm_medium=trueAnthem&utm_source=twitter

  בגדול הם אומרים שהם נתנו יותר מדי משקל לתוצאות כלל המצביעים (ובזה הם צדקו כי בינתיים נראה שקלינטון מובילה) ונתנו פחות משקל למודל האלקטורים ופחות משקל לכל מדינה ומדינה וגם צריך לתת יותר משקל למדינות עם דמוגרפיות דומות והשינוי בטרנדים שלהם.
  בנוסף, צריך לתת מרחב של הסתברויות כי הכל בסוף תלוי בשיעורי ההצבעה. אם היו שיעורי הצבעה כמו אצל אובמה אז קלינטון הייתה מנצחת אבל אם כמו אצל ג'ורג' בוש ב-2000 אם שיעורי הצבעה נמוכים אז היא כנראה הייתה מפסידה (וזה רכן מה שקרה).

  פשוט בדיחה בעיניי שאחרי עשרות שנים של עריכת סקרים הם "רק" עכשיו מבינים שצריך להתייחס לזה כאל בחירות אזוריות ולא ארציות ולתת משקל לשיעורי ההצבעה….

  אהבתי

 23. לזכותו של מייקל מור ייאמר שהוא חזה את הניצחון של טראמפ במדינות התעשייתיות (The rust Belt States).
  תראו את הסיכום המדוייק שלו מטה לסיבה שטראמפ יזכה (סרטון קצר של 4 דקות):

  אהבתי

 24. כפרקליטת השטן, אני מוכנה לשרטט תסריט לפיו טראמפ עלול להתגלות כמסוכן לשלום העולם כולו.

  טראמפ הכריז, יותר מפעם אחת, שארה'ב משקיעה הון תועפות בצבא האמור להגן על יפן, דר' קוריאה ומדינות אירופה, ומקבלת בתמורה להגנה שהיא מספקת פרוטות בלבד. (בלשונו – בוטנים).
  ניכר שהדבר עורר זעם בסוחר / איש העסקים ששמו טראמפ, ובעיקר כלפי המדינות העשירות "על חשבונה של ארה'ב" כמו יפן, דר' קוריאה ומערב אירופה.

  הוא לא התכוון שמדינות אלו ישקיעו 2% מהתל'ג שלהן בהגנה צבאית, כפי שאובמה ביקש מהן בנימוס לעשות (וזכה בעיקר להתעלמות). אלא שמדינות אלו יכסו, במשותף, את רוב הוצאות הצבא, הצי וחיל האוויר של ארה'ב, המגינים על הסדר העולמי.
  המשמעות הכלכלית של דרישה זו אדירה, ורוב המדינות (בודאי שבמזרח אירופה) לא יוכלו לעמוד בה אפילו אם ירצו בכך.

  הוא גם הוסיף שמבחינתו בסדר שיפן ודרום קוריאה יפתחו לעצמן נשק אטומי בכדי להגן על עצמן, וסרב להתחייב שארה'ב תחוש לעזרתן של המדינות הבלטיות אם תותקפנה ע'י רוסיה.

  עלייתו לשלטון עלולה להתפרש ע'י סין ורוסיה כאישור בשתיקה להתרחב לכל האזורים אליהן הן לוטשות עיניים, בידיעה שארה'ב לא תמנע זאת מהן. מצב אותו כנראה ינסו לנצל גם מדינות תוקפניות אחרות, המאמינות (בצדק או שלא בצדק), שצבאן חזק מצבא שכנותיהן.

  סביר גם שהמדינות החשות מאוימות ינסו להגן על עצמן בכל דרך שיוכלו, כולל כריתת בריתות צבאיות, ופיתוח נשק גרעיני, כימי ו/או ביולוגי.
  כלומר, עתיד להתחיל מרוץ חימוש, ופיתוח נשק לא קונבנציונלי, בכל רחבי הגלובוס.
  מרוצים שלפני פחות ממאה שנה הסתיימו בשתי מלחמות עולם נוראיות.

  כלומר, יתכן שעליית טראמפ לשלטון משמעותה שתם עידן פקס אמריקנה, 70 שנים בהם ברוב הגלובוס לא נוהלו מלחמות ענקיות (פרט למספר מלחמות מקומיות קטנות יחסית במזרח התיכון ובאפריקה) כיון שארה'ב שמרה על הסדר העולמי.
  תום 70 שנות שלום יחסי, די חריגות בהיסטוריה האנושית בנדירות המלחמות והאחוז הנמוך של הרוגים בגינן.

  #################################################

  כתבה מהאטלנטיק – 5 המנהיגים הזרים שיהנו מנשיאות טראמפ ושמחים בשל עלייתו לשלטון. כולל כמובן הנמקות.
  1. הודו 2. מצרים 3. ישראל 4. אקוודור 5. צפון קוריאה

  להערכתי, גם כתבה זו היא במסגרת האורינטציה האנטי רפובליקאית / פרו דמוקרטית של האטלנטיק, אך למרות זאת די מעניינת למתעניינים ביחסים בינ'ל.

  איני מבינה מדוע הושמטה מהרשימה רוסיה. זו לא איזושהי מדינה קטנה שאפשר לדלג עליה כשעורכים רשימות, ולהערכתי גם היא בין המרויחות.
  לטעמי, היא גם שמה דגש גדול מדי על יחסים בינאישים ונוטה להתעלם מגורמים אחרים, כמו כלכלה והרצון להחליש אויבים, אך זה עניין של טעם.

  (אגב, שמעתי שהקרמלין כולו, כולל פוטין, קיבלו את הידיעה על ניצחון טראמפ בצהלולי שמחה).

  http://www.theatlantic.com/international/archive/2016/11/donald-trump-foreign-policy/472842/

  אהבתי

 25. הסרטון שהביא ד' של מייקל מור ממש חזק.
  נראה שהוא באמת הצליח להיכנס לנעלי מצביעי טראמפ ולהסביר מה הם מרגישים וחושבים, ומה הניע אותם להצביע עבורו.
  אל תפספסו.

  אהבתי

 26. גם טננבאום דיבר כמו מייקל מור וגם נדב אייל שלנו אם תחפשו בגוגל "נדב איל טראמפלנד".

  תמריץ, קשה יהיה להתבונן על עליה של יהודים מארה"ב כאינדיקטור למצב החברתי שם מכיון שישראל לא בואקום, גם בסביבה שלנו יכולים להתחולל הרבה דברים שישפיעו. אם אתה יהודי בארה"ב אתה יכול לזוז בתוך ארה"ב למקום נוח יותר. האם אתה לא חושב שאמריקה היתה צריכה זעזוע? החברה המערבית? זה לא הכל יחידה אחת, השוק האירופאי, ההתקדמות המהירה של הטכנולוגיה והדעות החברתיות. הקוסמופוליטיות, התמוטטות ערכי המשפחה.

  אהבתי

 27. הסרטון של מור חזר ומלמד שיש זרמי עומק חזקים יותר משרטוט כמותי שסקרים מציגים.
  אותי מעניינת השאלה הבאה:
  האם המצביעים של טראמפ, אלו של "רצועת החלודה" שמור מדבר עליהם, באמת מצפים לקיום ההבטחות הכלכליות של טראמפ? או שהם יודעים שזה לא אפשרי וזאת רק צורת התנקמות בממסד, בפוליטיקאים, ובעיקר בערכים המזויפים של השמאל?

  אהבתי

 28. התרחיש הסביר:

  When it appeared Trump would win, the Dow plunged 800 points in after-hours trading, and pundits predicted [Wednesday] would be the worst economic collapse since 9/11 and the 2008 meltdown. As I write this, the Dow is up 265 points, the NASDAQ up 43 points. Predictions are hard to make, especially about the future, particularly in elections and economics. With that caveat I predict:
  Markets will be fine and economic growth will continue steady and may even improve one half to 1 percent in 2017.
  No wall will be built on the Mexican border (and Canadians will not build a wall blocking us!).
  We will not change our nuclear policies, we will not adopt “no first use” policy (as Obama did not either), and we will go another four years without using nuclear weapons.
  North Korea … oh who the hell knows what that wingnut will do, but very likely nothing will change and eventually the country will go out of business with their failing economy, and North and South Korea will reunite just like East and West Germany did.
  Putin will hesitate to challenge NATO or take further territory in eastern Europe.
  ISIS will be completely eradicated before the end of 2017, but global terrorism will not be, as no president or government can reduce it to zero, but it will continue to fail as a means of bringing about political change.
  Tensions in the Middle East will continue as they have since I was in college and voted for the first time in 1972. Some things never change.
  Stay calm everyone. We have a strong republic that will continue growing stronger. We have lots of checks and balances in place to prevent any extreme actions taken by anyone, and as Pres. Obama has been reiterating this past year to those pessimists who think things are bad and getting worse, this is and will continue to be the best time there has ever been to be alive.
  —Michael Shermer, publisher, Skeptic magazine; monthly columnist, Scientific American; Presidential Fellow, Chapman University; author of The Moral Arc

  אהבתי

 29. הטענה של הררי לגבי החשיבות המעטה של היהדות הייתה אבסורדית. מסוג הדברים שעליהם אומרים שיש דברים כה אבסורדיים שרק אינטלקטואלים מסוגלים להגיד.

  אהבתי

 30. אורי, הייתי שמח לראות את חירט וילדרס נהיה ראש ממשלת הולנד או את afd מנצחים את הבחירות בגרמניה. נקודת המוצא שלי אוהדת לימין הפופוליסטי באירופה. זאת בגלל שאני שונא קיצוצי תקציב כמו שהם שונאים וחושב שדמוגרפיה היא גורל כפי שהם חושבים.
  אבל טראמפ הוא ליצן לא יציב נפשית.

  אהבתי

 31. ההסבר של מייקל מור הוא הסבר של תומך ברני סאנדרס. ומכיוון שברני סאנדרס לא מבין את העולם לדעתי, זהו הסבר חלקי מאוד. לא מדובר בתסכול כלכלי כמו באיבה בין גזעית.

  אהבתי

 32. לתמריץ,

  ההסבר של מור למניעי המצביעים לטראמפ מצא חן בעיני כיון שהוא מגיע לרובד עמוק יותר מאשר תיוגם כטיפשים, כבורים וכגזעניים. כפי שנוטה לעשות רוב השמאל בארה'ב ובישראל.
  למרות שאני מסכימה עם הערכתך שכתומך סנדרס מור לא ייחס משקל מספיק לבעיות איבה בינגזעית וזהות.

  בעיני, אין צורך לבחור בין הסבר הנשען על תסכול כלכלי לבין הסבר הנשען על איבה בין גזעית – כשמתייחסים להגירה ולאפליה מתקנת. אלו שני צדדים של אותו מטבע.

  כפי שטענתי בפוסט אחר, להערכתי ממשל אובמה לא רק שלא שיפר את מצב השחורים והאיבה הבינגזעית בארה'ב אלא אפילו החריף אותם.
  התמיכה הדמוקרטית בתנועת 'חיים שחורים נחשבים', ובקבוצות התקרבנות והאשמת האחר שחורות אחרות, יצרה, ובצדק, תגובת ריאקציה של הלבנים. תגובה שחיזקה את הרצון שלא לסבול מארבע שנות שלטון דמוקרטי נוספות.
  רצון שהאפיל על כל חסרונותיו של טראמפ.

  #################################################

  ליאיר,

  להערכתי גם מצביעי טראמפ מבינים שרוב הצהרות הבחירות שלו לא יתממשו, אך הם בהחלט מקווים שאפילו אם ינסה לממש רק רבע מהבטחותיו, ובסופו של דבר יצליח לממש רק 5-10% מהן, מצבם ישתפר.

  אני מעריכה, לדוגמא, שרובם מבינים שטראמפ לא יגרש את כל 10 מיליון ומעלה השוהים הבלתי חוקיים בארה'ב. מצד שני, אני מניחה שהם מעריכים שתנקט לגביהם מדיניות הרבה פחות מקלה מהמדיניות הדמוקרטית. שיגורשו שוהים בלתי חוקיים שיואשמו בביצוע פשעים, שתוגבר השמירה על הגבולות, שלא יבוצע אזרוח המוני של ילדים רק כיון שנולדו בארה'ב וכדומה.

  באנלוגיה לישראל – השוני הצפוי במדיניות כלפי מהגרי עבודה וכלפי בקשות ל'איחוד משפחות' כאשר משרד הפנים בידי מרץ (כשהקואליציה נתמכת ע'י הרשימה המשותפת) לבין המדיניות כשמשרד הפנים בידי אחת ממפלגות הימין. גם כאשר מביאים בחשבון ששר פנים מוגבל ביכולתו לממש את כל, ואפילו רוב, רצונותיו.

  אהבתי

 33. מסכים עם ההערכה שלך.
  מצביעיו לא מצפים שיקים חומה מול מקסיקו ויגרש מסתננים. הם מצפים שיגביל את האזרוח ויצמצם את ההסתננות.
  אבל זה בדיוק הכח של "מטורלל" כמו טראמפ. יותר זול להשתולל ולהרתיע בננית חומה מאשר לבנות אותה.
  אני חוזר על טענתי שמצביעיו אינם גזעניים הם רק רוצים להרגיש בעלי הבית בבית שלהם. וזאת לא ציפיה מוגזמת בעיני.

  אהבתי

 34. נקדם בברכה את מיליון העולים ה"ליברלים" אבל אני סקפטי לגבי בואם.

  בהזדמנות אחרת ארחיב מדוע היהדות הקונסרבטיבית והרפורמית לא נקלטו בארץ כשם שהצליחו בארה"ב.

  אהבתי

 35. גם בישראל, לאחר נצחון נתנייהו, רבים סיפרו שבכוונתם לארוז מזוודות ולקנות כרטיס טיסה לכיוון אחד. למיטב ידיעתי, רובם המכריע עדיין לא מימשו את האיום / ההבטחה הנ'ל. כולל לאה רבין ורוגל אלפר.

  אני מניחה שייקח כחודש עד שהרוב המכריע של הליברלים יצליח להתגבר על ההלם, לעכל את השינוי ולהמשיך בשגרת חייו. הם לא יעזבו את ארה'ב. ורוב המפגינים יחזרו לבתיהם.

  סביר רק שתמשך, ואפילו תתעצם, תגובת נגד קשה של מיעוט אנריכסטי – מיליטנטי, שיתעצם בעקבות הבחירה בטראמפ. קבוצות שחורות מיליטנטיות שיחברו עם קבוצות שמאל קיצוני לבן, אנרכיסטים ושוחרי סביבה קנאיים כדומה. השוליים כנראה יבערו בעוצמה גדולה יותר מאשר בתקופת אובמה.

  אהבתי

 36. As a kid growing up in New York, I never experienced a second of overtly detectable anti-Semitism. I had a recurring debate with my dad where I argued that the Jewish experience in America marked the end of history for the two thousand years of the Jewish Diaspora in which persecution and anti-Semitism were the defining features. And yet in the last two months, my kids’ Jewish schools have been subjected to multiple bomb threats, and my corner of Washington suburbia has seen an uptick in anti-Semitic graffiti and invective. Like Francis Fukuyama, I was wrong in allowing the exuberance of a brief moment to overtake the wider sweep of history, and despite being someone who never questioned the importance of Israel in the first place, that importance for me has now literally been driven home. Israel does indeed represent an idea for Jews around the world, and while we pray that it never has to transform for us from an idea into a practical imperative, it requires an absolute defense of Israel’s legitimacy and security.

  https://ottomansandzionists.com/2017/03/16/what-type-of-utopia-will-israel-be/

  אהבתי

 37. בשלושת החודשים הראשונים של 2016 עלו 410 עולים מארה"ב. בשלושת החודשים הראשונים של 2015 עלו 475. לעומת זאת, בשלושת החודשים הראשונים של 2017 עלו 335 מארה"ב. התחזית לעלייה, ולו מתונה וקלה, בעלייה מארה"ב נראית בינתיים כישלון מוחץ. עם זאת, ייתכן שלתכנון עלייה נדרשים יותר מכמה חודשים ויורגש בעתיד אפקט.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: