יש כסף להציל חיים

שני מקרים קשים ועצובים של אובדן חיים פתאומי אירעו במדינה בימים האחרונים. בפיגוע בשרונה נרצחו ארבעה. בתאונה בכביש הערבה שמשכה הרבה פחות תשומת לב נספו שלושה.

בשני המקרים מסתתרת סיבה פיננסית לכאורה מאחורי המוות והמשפחות שנחרבו.

גדר ההפרדה אינה מושלמת בדרום הר חברון וכך מאפשרת לשב"חים משם להגיע ללא מפריע וגם לרצוח מפעם לפעם. לגדר ההפרדה יש מתנגדים מטעמים פוליטיים ומשפטיים אבל חלק גדול מההתנגדות ומהעיכוב מקורו בחשבונאות של פקידי אוצר שמסרבים למצוא את הכסף הנדרש.

מאחורי התאונה בערבה עומד סירוב משרד האוצר לאורך שנים לממן את שדרוג כביש הערבה והפיכתו לכביש דו מסלולי נורמלי עם הפרדה בין הנתיבים. גם עתה כשהפרויקט החל מתקדמים בו בעצלתיים. מדהים כמה ראש הממשלה להוט לקדם פיל לבן חסר ערך והיתכנות בדמות רכבת לאילת בעוד שהכביש הבסיסי לשם אינו מוסדר.

משיקולים של כסף נמנעים מלבנות תשתית מצילת חיים, והדבר נשמע רע, אבל הוא בעיקרון בלתי נמנע. תקציבים מוגבלים והשמיכה קצרה.
אבל הוא לא בלתי נמנע בעת הזו, בסיטואציית הריביות האפסיות הנוכחית השוררת בארץ ובעולם. יש שפע של כסף שניתן ללוות בנקל ובריבית חוב זעומה, וזו העת להמיר אותו לכבישים ולגדרות טובים יותר וגם לחשוב על שיפורים בזירות אחרות, שמקרי המוות המיותרים בהם רבים עוד יותר אך בכלל נשכחים מלב. למשל בתי חולים עמוסים מועדים לזיהומים ולטעויות רופאים.

בארה"ב צפוי דונאלד טראמפ להפוך את מסע הבחירות שלו לקריאה לשיפור תשתיותיה המתפוררות של אמריקה. סביר להניח שהילארי תחרה תחזיק אחריו. הלוואי שגם אצלנו תוחלף האובססיה למספרים מתים בהתלהבות מתשתיות משמרות חיים.

מודעות פרסומת

34 תגובות על ״יש כסף להציל חיים״

 1. יש עוד סיבה פיננסית לתופעת השב"חים – יש כמות ניכרת של מעסיקים שיש להם אינטרס גדול בהמשך התופעה, כי השב"חים (בדומה למבקשי המקלט) הם אוכלוסיית עובדים שחשופה לניצול קיצוני בתנאי ההעסקה, וככאלה הם מהווים גם כוח עבודה זול, וגם כלי לשחיקת תנאי ההעסקה של כלל העובדים בענפים הרלוונטיים. מהצד השני, הם מאפשרים למגזרים מסויימים של צרכנים את הפוטנציאל (בהנחה שהמעסיקים לא שומרים לעצמם את כל הרווח העודף שנוצר מהעסקת כוח עבודה זול במיוחד) לקנות שירותים בעלויות נמוכות יותר מאשר אם היו נוצרים בעבודה של עובדים ישראלים חוקיים.

  אהבתי

 2. תמריץ , הקטע הוא , שגם תאונות דרכים זה כמובן חבוק בבחירות תקשורתיות . אבל בעיקרון , אין לך משרד , שלא יבלע לך תקציבים אדירים , והכל לטובת שירותים חיוניים , מצילים חיים , שלום הציבור , ואללה . בוא נתחיל :

  משרד הבריאות : מיטות בתי חולים , מכשירי הדמיה ,סלי תרופות , הכל מציל חיים .

  משרד הביטחון : מה נאמר , מה נוסיף ….מעילי רוח , כיפות ברזל , חיצים למינהם , שרביטי קסמים , גבולות מנוטרים , רובוטים , אין מה להוסיף .

  משרד הפנים : נו …. מהגרים , מסתננים , מכת מדינה , שירותים חיוניים ביותר לציבור .

  משרד התחבורה : אין צורך כלל ….. קרוב ל- 400 הרוגים בשנה בתאונות דרכים .

  איכות הסביבה : אבוי , סרטנים מזהמים , מפרץ חיפה , מים מזוהמים , אין לתאר פשוט הקריטיות ….

  ביטחון פנים : לספר לך … פשיעה , עליה ברמת הפשיעה , תחושת הביטחון של אזרחים , תופעה של אזרחים שלא טורחים אפילו להתלונן במשטרה . אכיפת חוק , בניות בלתי חוקיות ….

  אין תמריץ , לא נגמור . חשבון פשוט , יעלה לך , שהכל קריטי ביותר . לכל דבר , צריך בסוף , עשרות מיליארדים . אתה סתם מביא כמובן דובדבן שניים , זה המצב בכללותו . ומה תעשה ?

  להתראות

  אהבתי

 3. מה תעשה?
  אולי התחיל לעשות חשבון ולהבין את האמת הפשוטה:
  א. רפואה מונעת עולה הרבה פחות מטיפול במקרים שניתן היה למנוע.
  ב. השקעה בבטיחות עובדים עולה הרבה פחות מאשר תמיכה בעובדים פצועים ובמשפחות של עובדים הרוגים (עלויות של 4-5 מיליארד ש"ח לשנה, שנופלות על הציבור במקום על המעסיקים).
  ג. באופן דומה – השקעה בבטיחות בדרכים.
  ד. תקציבי רווחה עולים פחות מתקציבי שיטור ונזקי פשיעה.
  ה. השקעה באיכות סביבה עולה פחות מטיפול במפגעי סביבה.
  ו. אם לא מוותרים על גביית מיסים, יש לממשלה הרבה יותר כסף כדי להשקיע בכל הדברים האלה.
  ז. אם לא מפריטים אוצרות טבע ותשתיות לאומיות שמהוות מונופול טבעי, יש לממשלה הרבה יותר כסף להשקיע בכל הדברים האלה.
  ח. ממשלה היא לא משק בית – כל השקעה משתלמת היא יכולה לממן באמצעות יצירת אשראי ללא עלות.

  אהבתי

 4. אבשלום , אלא שאתה חי במציאות סינתטית עם כל הכבוד :

  התיאורים שלך נכונים בעיקרם , אבל , הם כרוכים במדיניות לטווח ארוך , וברפורמות מעמיקות . יש פה בעיה רצינית :

  יש פה משטר דמוקרטי , חקיקות לוקחות זמן , טרחנות וייגענות . איומי שביתות , לובים , קבוצות לחץ , זה לא דבר פשוט .

  ממשלות נבחרות לארבע שנים , במקרה הטוב ביותר , לרוב נופלות לפני . פוליטיקאים חושבים על הישגים לטווח קצר , בשביל להיבחר בשנית .

  אין פה פתרונות קסם . מההיבט הממשלי , צריך , בשלב ראשון :

  בחירות ל – 8 שנים , עם בחירות ביניים , על מנת שפוליטיקאים , יחשבו לטווחים יותר ארוכים . הכסף של קרן הגז , לרפורומות מעמיקות מבניות , בלי לפחד מפרות הולנדיות .

  אשראי ללא עלות ? אני תוהה מאיזה מערכון של הגשש יצאת ? למה שיקנו אג"ח עם ריבית אפסית ? יפתחו גירעון בתקציב ? יירד הדירוג ? ובכלל :

  אוירה של בזבוזים , יוצרת בתורה : חטוף ואכול , כל דאלים גבר , דרישות רוחביות ,לעוד ועוד תקציבים , גם כך , לא רואים תמונה כוללת , אלא , ועדת הכספים הפכה להיות קירקס להטיות פיננסיות לקבוצות לחץ .

  כל אלו מנטרות על הנייר . הביצוע הרבה יותר סבוך מהקלדות שסובלות הכל .

  להתראות

  אהבתי

 5. הרעיון של אג"ח ללא ריבית מעיד על תפישה מוגבלת של יכולות הממשלה. השקעה יצרנית שמגדילה את הצמיחה יכולה להתבסס ללא בעיה על הדפסת כסף, ללא שתיצור אינפלציה.

  אהבתי

 6. אבשלום , אתה רוצה להדפיס כסף ? ללא שתיווצר אינפלציה ? ואיך בדיוק ? אני תוהה , אולי אתה מסתלבט עלינו פה . ומה עם שערי חליפין ? אתה מבין מה היא אינפלציה אני תוהה אבשלום ? אני רציני , אתה יכול להסביר , מהי אינפלציה ? בוא תסביר לנו , מהי אינפלציה לפי מיטב הבנתך . אתה פה בבלוג כלכלי , מגיב בדעתנות , בידענות נחזה להיראות . בוא תסביר לנו מושג יסוד בכלכלת מקרו . מהי אינפלציה כולה ? זה יותר מדי לבקש ?

  להתראות

  אהבתי

 7. אבשלום, אני מסכים עם הסטנטימנט אבל מסעיפים ו' וז' נושבת התלהבות יתר מפגיעה בתמריצים של המגזר הפרטי ולכך איני מסכים.

  אהבתי

 8. תמרעץ, מסכים איתך לגמרי. סביבת הריבית הנמוכה מאוד מאפשרת לממשלה לגייס כסף זול היסטורית שיכול להיות מגוייס למטרות טובות וחשובות כפי שציינת. הגיע הזמן באמת שנערי האוצר ישחררו את הרסן ויפסיקו להסתכל רק על הורדת יחס חוב לתוצר כפרה קדושה. במיוחד אם הכסף יגוייס לצרכים אזרחיים כמו תשתיות ובריאות.

  דבר נוסף, למה תקציב הביטחון ממשיך לגדול כאשר האיומים הביטחוניים ירדו משמעותית (אין סוריה, מצרים מסובכת כלכלית קשות וירדן לר מהווה כלל איום וחיזבאללה עמוק בבוץ הסורי)? בושה.

  נ.ב – למי שעוקב אחר גיא בכור, שמתם לב שכמעט כל המאמרים שלו הפכו למאמרים בתשלום? עד לפני כשבועיים החלוקה הייתה חצי-חצי.

  אהבתי

 9. אל רום, אתה צודק. יש הרבה צרכים ותמיד אין מנוס מלתעדף. אבל יש עדיפות מיוחדת לדברים שגם יצילו חיים וגם חד פעמיים באופיים ולא יטילו עול על העתיד בסביבה שבה הריבית נמוכה במיוחד. יש יתרון להוצאת כסף על פני אי הוצאתו. ויש יתרון להשקעה בתשתיות על פני בזבוז בשוטף.

  אהבתי

 10. ד' , צריך לשים לב , שהן בגלל ציר הזמן , והן בגלל תרחוש בעדיפות נמוכה למלחמות קונבנציונליות , הצבא צריך יותר ויותר כסף לטכנולוגיה גבוהה , וזה מעמיס על משרד הביטחון .

  על זאת , נוצרו תפיסות הרואות איום אסטרטגי בגין מעגלים שלישיים רחוקים כפי המכונה ( איראן , מדינות באפריקה , דאע"ש , אל קעידה וכדומה … ) כל זה מזקיק המון טכנולוגיות , וכספים עצומים :

  צוללות דולפין , טילים נ' טילים , מערכות אלקטרוניות להתרעה , חמקנים , גדירות , רובוטים , לא גומרים ….. הם גם מגדילים היעילות , ברמה , שאתה לא יכול כלכלית , לוותר עליהם .

  לכן , זהו תעתוע מוח במבט מבחוץ .

  תמריץ , אז זה מה שהסברתי , הכל מציל חיים , הכל חיוני , לא רק בתי חולים וכבישים ( וזאת הייתה רשימה חלקית ) מעבר לכך :

  יש מחסומים מימשליים לא פשוטים כפי שהסברתי , צריך רפורמות מעמיקות , מימשליות , זה לא פשוט . יש דרכים , צריך מנהיגות , כריזמה , אומץ לב , אסטרטגיה / טקטיקה .

  להתראות

  אהבתי

 11. תמריץ,

  אתה גם מאמין למה שאתה כותב?

  "לגדר ההפרדה יש מתנגדים מטעמים פוליטיים ומשפטיים אבל חלק גדול מההתנגדות ומהעיכוב מקורו בחשבונאות של פקידי אוצר שמסרבים למצוא את הכסף הנדרש"… נו באמת.

  מדינת ישראל השלימה 60% מתוך תוואי גדר-הביטחון. למעשה נותרו 3 פרצות בתוואי שתוכנן: פרצת מעלה-אדומים, פרצת גוש-עציון ופרצת דרום הר-חברון.

  פרצת דרום הר-חברון, זו שדרכה נכנסים לישראל מרבית השב"חים, מורכבת מ-2 פרצות-משנה:
  * גדר באורך 40 ק"מ שלא נבנתה.
  * גדר באורך של כ-10 ק"מ אשר הושחתה ונהרסה.
  * סה"כ: 50 ק"מ גדר.

  עלות הקמת הגדר היא כ-10 מיליון ש"ח לק"מ (מדובר בגדר אלקטרונית, לא בחומת-בטון). בחישוב גס, השלמת הגדר בדרום הר-חברון תעלה לקופת המדינה כחצי מיליארד ש"ח. אני ממליץ לך לבדוק כמה כסף המדינה השקיעה בתשתיות (כבישים ומנהרות) ביו"ש כתוצאה מ"לחץ המתנחלים" או כמה כסף המדינה השקיעה בסלילת כביש + מנהרה בין חיזמה לעזריה, פרוייקט שהושלם אך לא הושמש מסיבות פוליטיות.

  בג"ץ לא מנע בשום מקום הקמת גדר-ביטחון. הדיון בבג"ץ נגע לשאלת התוואי. האם הגדר תעבור כאן או שם.

  בקיצור, המצג כאילו הממשלה רוצה בהשלמת הגדר אבל בג"ץ ופקידים קטנים באוצר מונעים זאת ממנה, הוא מצג שקרי. לגדר יש השלכות מדיניות-פוליטיות וממשלות הימין לא היו מעוניינות בגדר מלכתחילה.

  הרוצחים שביצעו את הפיגוע בשרונה, לא היו שב"חים במובן האמיתי של המושג. הם לא שהו בישראל ללא היתר לצרכי פרנסה. הם נכנסו לישראל במטרה לבצע פיגוע טרור. אם יסגרו את פרצת דרום הר-חברון, הם יכנסו מפרצת גוש-עציון או פשוט יחדרו דרך גדר קיימת (לא עניין מסובך במיוחד).

  כדי למנוע או למזער כניסת מחבלים מהגדה לתוך שטחה הריבוני של מדינת-ישראל, יש לקיים משטר גבול בדיוק כפי שהדבר מתבצע בגבול עזה, מצרים, ירדן, סוריה ולבנון. אבל בכך אין לממשלת ישראל עניין. לא השיקול המשפטי-תקציבי עומד על הפרק אלא ההשלכה המדינית-פוליטית.

  אהבתי

 12. שקשוקה, אני מסכים איתך. התנגדות מתנחלים, וגם פלסטינים וארגוני זכויות סביבה שיחקה אף היא תפקיד ואולי עיקרי. אבל על פי מה שקראתי גם הכסף.

  אהבתי

 13. יש בדבריכם הנחה סמויה ששיא המוסריות הוא השקעה בדברים מצילי חיים. ולכן הם אלו האמורים לעמוד בראש התור.

  תפיסה מוסרית חלופית: השקעה של כסף, שיושג בהלוואות אותם יצטרך לשלם בעיקר הדור הבא, אמורה לשרת בעיקר את הדור הבא.

  דוגמא, מעט קיצונית:
  השקעה בהסברה, ברפואה מונעת, ובפעילות ספורטיבית של ילדים בבתי ספר ואחה'צ, המתייחסת לבעיית השמנת יתר של ילדים ונוער (יותר מאשר בשיפור תנאי האשפוז, במחלקות פנימיות בבתי חולים, בהן שוהים בעיקר קשישים).

  אהבתי

 14. קמיליה , בזמנו היה חוק ומוסד בשם : " נציבות ( נציב ) הדורות הבאים " , מתפקידו היה לדאוג , שבדברי חקיקה , יילקח בחשבון , הנושא או ההשפעה על דורות העתיד . אלא , שהוא כלה מן העולם , והחוק בוטל . תוכלי לקרוא כאן :

  https://he.wikipedia.org/wiki/נציב_הדורות_הבאים

  להתראות

  אהבתי

 15. ככל שעוברות יותר שנים, אומן מתברר כיותר אידיוט.

  הבעיה אליבא דאומן מתמצה ב"חיכוך" שהביטוי הפיזי שלו הוא כבישים. אז את 167 הקנטונים של הרש"פ ואת 128 ההתנחלויות בגב-ההר יחברו ברשת מסופעת של כבישים תחתיים ועליים. הבעיה תיפתר אם לא יהיה חיכוך בין המכוניות של היהודים למכוניות של הערבים.

  ותמריץ,
  אם אתה מחפש פיתרון יותר הגיוני, הנה אחד –
  http://goo.gl/zZmmH7

  אהבתי

 16. שקשוקה, מסמך מאוד מרשים. לא הכרתיו.

  מה שמטריד אותי במיוחד באומן הוא שהוא חושב שכל מאחז שהתחשק למתנחל כזה או אחר הוא קדוש וצריך להקים כביש במיליארדים כדי לאפשר את שרידותו.

  אהבתי

 17. תוצאת מחקר מרתק במימון הפנטגון:
  PTSD (תסמונת לחץ פוסט טראומטי / הלם קרב) קשורה לפגיעה פיזית במוח, ואינה רק או בעיקר תוצאה של טראומה נפשית.
  הפגיעה במוח נוצרת מהשפעת גלי הדף העוברים בגוף ובמוח לאחר פיצוץ חזק חומרי נפץ. ההדף "מפורר" אזור במוח האחראי לשינה, לזכרון לחשיבה ועוד. פגיעה זו שונה מפגיעות מוחיות של נפגעי תאונות או נוטלי סמים.
  כלומר, תגליתו של נובל הורסת את המוח.

  למחקר השלכות פוטנציאליות גדולות על פיתוח טיפולים בפגועים, פיתוח קסדות עמידות טוב יותר להדף, תדמית הפגועים בחברה ועוד.

  מזעזע לחשוב שרבים נהגו (ויש הממשיכים כך עד היום) לתייג את נפגעי הלם קרב כחלושי אופי, כפחדנים וכמתחזים, ובמלחה'ע הראשונה אפילו הוציאו אותם להורג.

  מאמר באנגלית, מאוד ארוך. אבל אם מדלגים על האמצע (הכולל סקירה היסטורית מפורטת מדי לטעמי) אפשר להבין את העיקר ע'י קריאת שני העמודים הראשונים ושני האחרונים. או לחכות שמישהו יתרגם / יתמצת לעברית.

  http://mobile.nytimes.com/comments/2016/06/12/magazine/what-if-ptsd-is-more-physical-than-psychological.html

  מתקשר לתגליות על הפגיעות המוחיות המצטברות הקשות מאוד במתאגרפים ובשחקני הפוטבול האמריקאי.

  אהבתי

 18. המאמר מעניין מאוד אבל בבירור הוא תקף רק להסבר מיעוט ממקרי הפוסט טראומה.

  אהבתי

 19. אי אפשר להגיב ישירות, אז אני מדלג לאחור ומשיב לאל-רום, שנשמע קצת כמו איש דת ששמע דברי כפירה:
  אינפלציה היא ירידת ערך המטבע ביחס למוצרים, כלומר עליית מחירים. זו תופעה שיש לה כל מיני גורמים, אבל בדרך כלל הגורם שכולם מפחדים ממנו, וזה שאנחנו מתייחסים אליו כאן, הוא במקרה שהממשלה מדפיסה כסף. מכיוון שעכשיו יש יותר כסף ביחס למה שהיה קודם, ובהנחה שערך המוצרים (והשירותים) לא השתנה, יש עודף היצע של כסף, והמחירים יעלו. אינפלציה כשלעצמה היא לא בהכרח דבר רע, ולראיה, אפילו בנק ישראל חושב שצריכה להיות אינפלציה של 2-3% בשנה (אם כי זה יעד שבאופן מסורתי הוא מפספס). החשש הוא לא מאינפלציה אלא מהיפר-אינפלציה.
  עכשיו לעניינו – ההנחה שערך המוצרים והשירותים קבוע היא הנחה בעייתית. הדפסת הכסף, בהנחה שמשתמשים בו באופן פרודוקטיבי (בין אם בהשקעות ישירות של הממשלה דרך התקציב, ובין אם בהזרמה שלו לציבורים שימהרו להוציא אותו על צריכה, כלומר לבעלי הכנסות נמוכות), יכולה בהחלט להגדיל את ערך המוצרים והשירותים אל מול עליית היצע הכסף, ובכך לשמר את רמת המחירים (תוך כדי צמיחה).
  האקסיומה לפיה "הדפסת כסף = אינפלציה" (ובמובלע: הדפסת כסף=היפר אינפלציה) היא יותר עיקר אמונה מאשר מסקנה מבוססת על ניסיון.
  אם רוצים דוגמה – הבנקים המרכזים הזרימו לשווקים כמויות עצומות, חסרות תקדים) של כסף באמצעות הקלות כמותיות והלוואות בריבית אפסית למערכת הבנקאית. גם הגרעונות הממשלתיים גדלו מאוד בשנים הראשונות שאחרי המשבר, ובכל זאת לא נתקלנו בהיפר-אינפלציה, ואפילו לא בנתוני אינפלציה גבוהים מהרגיל (וזאת אפילו בהיעדר צמיחה משמעותית). זה, דרך אגב, מעיד לטעמי עד כמה לא פרודוקטיבית היתה הזרמת הכספים הזו.

  אהבתי

 20. רבים חושבים שאלמלא ההזרמה הזו היינו צונחים לשפל נוסח שנות השלושים, וכך גם נראה לי. אז לדעתי הייתה מועילה מאוד.

  אהבתי

 21. אבשלום ,

  התפיסה שלך שטוחה , ובעליל מעידה על חוסר הבנה של מערכות ומושגי יסוד בכלכלה ( מוטב היה לך אגב להתעסק עם תפילת שמע או שמונה עשרה , אפרופו …. אולי היית מגיע עדי שמש בית כנסת ) :

  הרחבות כמותיות , הינן בעידן של משבר . משבר בו השווקים מהוססים , צרכנים מהוססים , על כן , אפקט מראה , היפוך יוצרות , של הזרמות ועידוד צריכה , משיג את האפקט המתאים של המרצה של המשק , אין קשר בין זה , לבין הדפסת כסף סתמית .

  לא זו אף זו : ההרחבות הכמותיות , הינן של הבנקים , בנקים מרכזיים , לא של הממשלה , הואיל וכך , זה לא משפיע על גירעונות , או יחס חוב תוצר וכדומה …. לגבי ממשלות , ודירוגם בעולם , זה סיפור אחר .

  אפילו כך : בן ברננקי למשל , לא הזרים לעידוד צריכה ממש , כך גם מריו דרגי , אלא : לייצר אפקט פסיכולוגי כללי , ולעודד עסקים ובנקים לתת הלוואות לעסקים בקשיים . אבל , לא חולקו קופונים לאזרחים כמובן .

  אז אלו ההרחבות הכמותיות , הכל במשבר , הכל במדינה כמו ארה"ב , או באיחוד האירופי , להם יש אמצעי צמיחה וייצור אדירי מימדים , והם לא במצב שברירי כמו המשק הישראלי .

  נחזור למושגי יסוד :

  אתה כתבת , להדפיס כסף , בלי לייצר אינפלציה ( בתגובה הראשונה ) אחר כך , חזרת באינטרוול ארוך ( אולי עשית סקי בשמוני ) , וגרסת , שיש הבדל בין אינפלציה , לבין היפר אינפלציה , אבל , לא אחשוד בכשרים ( אעשה כאילו …. ) .

  אזי אכן , יש הבדל , והיית צריך , להדגיש זאת בתגובה הראשונה . אבל , השאלה שנשאלת , איך נמנעים מהיפר אינפלציה .

  האינפלציה אינה כלל וכלל , ירידת ערך המטבע ביחס למחירי מוצרים . מדוע ? מכיוון , שהמטבע יכול לרדת , ומחירי המוצרים גם כן יירדו . מטבע יכול להתחזק , ומחירי המוצרים גם כן יתחזקו , כל אפשרות תיתכן .

  אלא מאיי :

  האינפלציה הינה פרמטר מקרו כלכלי , להערכה של מצב המשק בפריזמה המוניטרית . סתם עליית מחירים , או סתם ירידת ערך מטבע , אינם אינפלציה , אלא :

  הקצב , הפילוח , ההיקף , של עליית מחירים , בגין כמות הכסף בשוק , וסנטימנט הצריכה , הינם , האינפלציה תכל"ס .עליית מחירים מסיבות אחרות , נניח מזיק בשדות אורז , לא מהווה אינפלציה כמובן . ומכאן :

  כאשר אתה מדפיס כסף , אתה יוצר מצב שבו :

  כוח הקניה גדל , והביקוש למוצרים עולה . כאשר הביקוש למוצרים עולה , המחירים עולים , ואחד מתופעות הלוואי האפשריות , הינה : ירידת ערך הכסף . אבל , לפני כן , המחירים עולים , כי הביקוש עולה .

  ולכן , אם אתה רוצה להדפיס כסף , ובטח בכמויות על פי הסברה ( אם רצית גיים צ'נג'ר במשק ) אזי , אתה תצטרך להסביר :

  איך תתגבר על ביקושים ועליות מחירים בצידם ? האם בצד ההיצע , תוכל לרסן אינפלציה על ידי עידוד תחרות והורדת מחירים ?? מה השפעה שתהא לכך על החיסכון במשק ?? ההשפעה על שער החליפין , שהרי אתה צריך מטבע קשה לקניות של חומרי גלם ובכלל ?? אתה צריך בשוק מוטה יצוא , לתחזק שער חליפין , שלא יקשה על יצואנים .

  כל זה לא פשוט , לא מדפיסים כסף , ויש כסף , הכסף הוא אמצעי תיאורטי , לקביעת ערך של מוצרים . אין לך מוצר , שיש לו ערך כשלעצמו . יש אולי לכל מוצר ערך אינטואטיבי / סנטימנטלי , אבל , לא אפקטיבי בשווי ( מבחינת צריכה , קניה , מכירה , חליפין וכו… ) . לכך נועד הכסף , בין היתר , נקודת יחוס חיצונית , לערכי מוצרים . אם תציף השוק , זה ישפיע על ערכי מוצרים , והתפיסה שלהם , ויכול לגרום , בלי סנטימנט , וחישוב מאורגן , לבוקה ומבולקה , החל מהצמדה לשכר , וכלה בחוסר איזון טוטאלי של מערכות .

  להתראות

  אהבתי

 22. אל-רום, אנחנו כאן בשיח מאקרו תיאורטי מאוד, ואני לא בטוח שאני מקבל את ההבחנות שלך לאיזו עליית מחירים היא אינפלציה ואיזו עליית מחירים היא לא. בכל מקרה, מדובר בנתון מצרפי בעייתי, כי כמו בהראתה אסתר אלכסנדר, אינפלציה מצרפית היא שקול כוחות של מגמות שונות של חלקים שונים באוכלוסיה ובכללה. אבל הטענה ש"הדפסת כסף = אינפלציה" עדיין לא עומדת בפני עצמה, ולכן היא לא יכולה להוות לבדה טיעון מספק נגד מדיניות כזאת.

  תמריץ – ההזרמה פעלה מצויין בשביל להציל (בינתיים) את המגזר הבנקאי מהתמוטטות, אבל הכלכלה הריאלית רחוקה (מאוד) מלהתאושש, ולא מעט אנשים שעוסקים בכלכלה חושבים שאנחנו על סף משבר נוסף. מכיוון שאני חושב שהבעיות הפנימיות של הכלכלה הפיננסית חשובות הרבה פחות מהבעיות של הכלכלה הריאלית (אני בהחלט לוקח בחשבון שהבעיות הפנימיות של הכלכלה הפיננסית תורמות הרבה לאלה של הכלכלה הריאלית), אני חושב שזה הישג מוגבל מאוד, בוודאי ביחס לסדרי הגודל של ההקלות הכמותיות האלה.

  אהבתי

 23. אבשלום , זוהי הגדרת האינפלציה , ההיקף , הפילוח , הקצב , ולא עליה סתמית של מחיר של מוצר כלשהוא או מחירים כלשהם . זהו פרמטר כלכלי , לבחינה של מצב המשק , ולצורך ויסות ובקרה של כוחות המשק , והכל בעיקרון , בפריזמה המוניטרית , משמע : כמות הכסף בשוק , והשפעתה על המשק .

  הדפסת כסף , בלתי מבוקרת , תוצאתה הטבעית , המסתברת , הינה אינפלציה , השאלה אינה זו :

  אלא , אם אתה מדפיס בכמויות , בלי שליטה בסנטימנט , ולא במהלך משבר כלכלי , אתה תצטרך בצד ההדפסה, להוכיח היטב :

  כיצד תתגבר על סכנה של היפר אינפלציה , כיצד אתה כובש היפר אינפלציה , מבקר ומווסת .

  אם יש לך רעיון , אבל לא בסגנון " הגשש החיור " נשמח לשמוע …

  להתראות

  אהבתי

 24. למהלכים כלכליים אין תוצאות טבעיות. כמו שציינתי, הזרמת כסף למשק לא בהכרח יוצרת אינפלציה. היו מספיק מקרים שבהם זה נעשה בלי שזה יקרה, אז כנראה שיש פתרונות שהם לא גשש חיוור. אני יכול להציע שני כיוונים לשימוש בכסף כזה:
  א. גידול ההשקעה ממשלתית בתשתיות, על בסיס מכרזי ביצוע, לא צריכה להביא לעליית מחירים. אם תשכור יותר מורים, זה לא אומר בהכרח עלייה בשכר המורים.
  ב. הזרמת כסף לאוכלוסיות שהכנסתן נמוכה (בכמות קטנה יחסית לכל אחד) תתווסף מיידית לצריכה שלהם, אבל סביר שהם יקנו יותר חולצות זולות (דימוי) מאשר שיתחילו לשלם פי 2 עבור חולצה שהם קונים.

  אהבתי

 25. אבשלום , למהלכים כלכליים אין תוצאות טבעיות ? מסתברות ? יעני מה :

  נניח קרנית פלוג קונה מוכרת דולרים , זה לא משפיע על שער השקל ? נניח היא מעלה מורידה ריבית , זה לא משפיע על החיסכון ? על התשואות ? על הסביבה העסקית ? נניח הממשלה מחליטה לתמרץ תחום מסויים , נניח סידס , הייטק , אין לזה השפעה ? לא תהא לכך תוצאה טבעית ? אולי גם לסובסידיות אין תוצאות טבעיות ? ועם הממשלה מחליטה לקצץ ולהקטין גירעון , לא יעלה הדירוג , ואם ההיפך , לא יירד הדירוג ?

  תמיד טענתי שיש גשש חיוור מוכמן , יעני : shadow scouter , גשש צללים , עכשיו אני מבין אבשלום , שאתה היית שם , רק בבלוג של תמריץ קלטתי את זה .

  אתה כותב הזרמה ? לפני כן כתבת הדפסה !! מה זה אותו הדבר לגביך ? ואם מורים , ואם תשתיות , למה לא לכל רוחב המערכת :

  יש כולה 30 אלף שוטרים , למה לא תגייס עוד 30 אלף ? הרי בנפשנו הדבר !! ואם יעלה 10 מיליארד ש"ח על פי ההערכה , להעביר את הכימיקלים מחיפה לנגב איפה שהוא , למה לא שם ( לא מובן אם להדפיס או להזרים ) , מסכנים אלאללה תושבי הקריות .חכה חכה , אסדות הגז , צריך להגן עליהן מפני הצוררים הטרוריסטים . אתה כתבת על תאונות עבודה , נכון , מעט מאוד אכיפה ומפקחים , תכפיל ותשלש הכמות , בנפשנו הדבר !!

  חכה חכה , איפה אנשי הקבע , המיובלים והמיוזעים , לא מגיע להם , להרויח יותר ממנכלי"ם אפילו , מנכ"ל של חברת ביטוח , איזה חזירי / סיגרי , למה שמח"טים בצבא , לא ירויחו , ככה בלי חזירות :

  60 אלף ש"ח בחודש . האם לא שווה הסיכון , המקצועיות , הכישורים , ההשקעה , ההתמסרות ,הערך החברתי .

  לבסוף , אם יש צוללות דולפין , במפרץ של הפרסים , אז למה להיות קמצן בן קמצן , נבנה נושאת מטוסים , הכל במים האפסיים של הים התיכון .

  לא נשאר לי , אלא להודות לך על המערכון ….. הרבה זמן לא חויתי כדבר הזה .

  אבל , לזכותך ייאמר , שניסית ….גם זה משהו .

  להתראות

  אהבתי

 26. לא קשור לפוסט – נאום האזכרה הנהדר והמצחיק למוחמד עלי (הגדול מכולם) של בילי קריסטל באזכרה שלו ביום שישי האחרון:

  אהבתי

 27. אל רום
  תעשה לעצמך טובה ותחפש כתבות של אבשלום בן צבי, תקרא את האתר המעולה שלו עמדת תצפית. קטונת מלהעביר עליו ביקורת. עליך להודות לו שהוא טרח לבזבז מזמנו ולהגיב לך.
  תתמריץ מושך לפה מגיבים מהשורה הראשונה ואתה בעקביות מבריח אותם והגיע הזמן שהוא יעשה חשבון נפש וישים סוף לטרול שכמותך.
  אתה מוציא את מרירות הנפש שלך והתסכולים האישיים שלך ומחבל במאמצים של אנשים ליצור משהו יפה.

  אהבתי

 28. מפגר טוקבקים ,

  אתה סוציופט קרימינל , ואבחנתי את זה מזמן . שים לב , איך אתה כותב בעלמא , ובצורה שטוחה ופוגענית ,שהרי , אין לך סיכוי , לכתוב שום דבר , קוהרנטי , ולענין , הכל לעומת הבניות מאורגנות , קוהרנטיות , ומוכחות כדבעי .

  האלימות , היא דרכם האחרונה של חסרי היכולת אכן . אתה ברחת מהתגבבויות איתי , ותקפת בצורה עקיפה , בלי להתיחס או אלי , או לגופו של ענין . פחדנות מתועבת . למה לא תשאיר את שמך המלא כאן !!

  וזוהי האמת הפשוטה , אתה דלי של מי שופכין …. סלאמת

  אהבתי

 29. תמריץ , איך אתה יודע ? כלומר ייתכן שאתה צודק , בוא תוכיח לכאן או לשם ….. להתראות

  מפגר טוקבקים :

  בוא תראה לי , תמחיש , תגובה אחת , שמונעת מתסכול או מרירות אישית . אני להבדיל מאלפי טוקבקיסטים ובלוגרים , לא תקפתי מעולם קבוצות או אינדיווידואלים , וביצעתי להם דה לגיטימציה עקרונית . אלא , הכל לגופו של ענין .

  זאת בעוד , ים בלוגרים וטוקבקיסטים : יורדים על שופטים כשלעצמם , על השמאל כשלעצמו , על הימין כשלעצמו , על נשים , על ערבים , מי לא … והכל סטיגמטי וגורף , ונאצות נוראיות .

  כתבת תסכול ומרירות … ועוד : אישיים , בוא תמחיש לי , חתיכת סוציופת , אתה כנראה איזה מכונה מקולקלת , שאין אפשרות לתקנה , פחדן מתועב !

  אהבתי

 30. מבקר טוקבקים מתועב :

  בוא תפנה אותי ללינק , לאותו אבשלום , שכפי טענתך המגוחכת , ניסה להתעסק איתי ( כי מי שמנסה אפילו לעשות דבר כזה , לא מבין , לא קולט , איך גורלו ייחרץ ) .

  חיפשתי באתר שלו , לא מצאתי כדבר הזה לעת הזו . אז בוא תפנה אותי במדויק .

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s