השמש העולה על הכלכלה

בכלכליסט התפרסם ראיון עם האסטרטג הכלכלי ראסל נאפייר. כדרכם של חוזי שחורות מנבא נאפייר צניחה חדה עד טירוף במדדי המניות. אלו הבלים בעיניי, או לפחות ספקולציות מרחיקות לכת המבוססות על לא כלום. אבל לדעתי בנקודה אחת נאפייר הוא חד הבחנה: משהו דרמטי הולך להשתנות בכלכלה העולמית, והוא יבוא ממזרח, מארץ השמש העולה. ראש הממשלה שינזו אבה, אחד המנהיגים המשמעותיים בתולדות יפן המודרנית (מי זוכר שם של ראש ממשלת יפן בימים כתיקונם?), נחוש לעצור את הקיפאון הכלכלי ולעשות זאת בדרך שהתווה ליפן יהודי חכם מאוד, בן ברננקי, לפני כעשור – שילוב של הדפסת כסף עם בזבוזים ממשלתיים.

עד היום ניסו היפנים, במסגרת האבה-נומיקס, להסתפק בהדפסת כסף בלבד. זה לא היה חסר תועלת. הין צנח וכך תרם רבות לצמיחה היפנית בענף היצוא, אבל התמורה הייתה מוגבלת, כי הכסף הודפס אך לאחר מכן נח לו על זרי הדפנה באיזו כספת. היפנים לא היו מוכנים להירתם למאמץ הבזבזני ולכלות כספם בבולמוס קניות. עכשיו נראה שסוף סוף נפל האסימון – אם ממשלת יפן לא תבזבז, אף יפני לא יסכים לצאת מקבעונו על חסכונות ולבזבז עבורה. ראש הממשלה אבה מתכנן ליישם בקרוב תוכנית תמריץ ממשלתית שעלותה תעמוד על 90 מיליארד דולר. אני לא בטוח שסכום כזה, 2% מהתמ"ג היפני, יספיק לחולל מהפכה שלמה, וגם לא ברור לי על איזו תקופת זמן יתפרס. אבל בתקווה, אפילו סממני שיפור מוגבלים יוכיחו שתמריץ תקציבי עובד ומועיל ויספקו מוטיבציה לפוליטיקאים בכל העולם לעשות עוד מהדבר הזה, בין אם כדי לקצץ מסים או לסלול קו מהיר במיוחד לרכבת.

הזרמת תקציבי ממשלה למשק מעלה את בעיית החוב. יפן כבר היום חייבת חובות עתק, אבל אלו חובות שנקובים במטבע שלה, ולכן אינם מהווים סכנה מבחינתה. ההבחנה בין חובות לפי המטבע שבו נקובים הייתה בעבר, אפילו בזמן שבו כתבתי על כך בתחילת ימי הבלוג לפני 4 שנים, די בשוליים. אבל יותר ויותר כלכלנים חשובים מודים באמת שבה. החוב היפני משול למים במזרקה ששבה ומשתמשת במה שהזרימה ולכן אינה מצויה בסכנת יובש. כל ין שנרשם כחוב חוזר לכלכלה היפנית ובסופו של דבר יחזור לתקציב המדינה דרך שלל מסים. בכך הוא שונה מחוב באירו שיכול להילקח ביוון אך בסוף לחלחל דווקא לכלכלת גרמניה או מלטה.

יותר מכך – ביפן נראה שהולך להתבצע קיצור הליכים מרעיש. במקום שהאזרחים ילוו לממשלה, הבנק המרכזי ידפיס כסף וילווה לה באופן ישיר. דהיינו הממשלה תקבל כסף מעצמה או מאחד הגופים שלה, מה שהופך את החלת מושג החוב בהקשר הזה מפוקפקת במיוחד. הצפת השוק בכסף ממשלתי מודפס טרי צפויה ברוב הנסיבות ההיסטוריות להוביל לאינפלציה ואפילו להיפר אינפלציה. אבל ברור ששליטי יפן הזהירים, בממשלה ובבנק המרכזי, אינם פסיכים כמו צ'אבס ומדורו בונצואלה. כל אחד מבין שהם יהיו קשובים קשב רב לרחשי השוק ויבלמו תמריץ שעוצמתו תהפוך אותו למסוכן. החשש לדעתי הוא רק שיחטפו רגליים קרות ויבלמו אותו עוד בשלב שבו אינו מסוכן בעליל.

15 תגובות על ״השמש העולה על הכלכלה״

 1. תמריץ , באמת סיבוכים . אבל , צריך לזכור , בן ברננקי , לא זרק כסף או בזבז כסף , כמו שהוא דאג להרגיע במקום לקצץ ולחתוך . האלמנט הפסיכולוגי חשוב מאוד במשבר דנן . אם יש אוירה של משבר , מיתון , וקיצוצים , אזי , פירמות בריאות , מתנהגות כמו חולות . מקצצות , מתיעלות , מפטרות , ומוכיחות לבעלי המניות , שהן מוכנות למשבר ולהתמודדות איתו . או כי אז , אוירת המיתון , יוצרת או מעמיקה המיתון . למשק חסרים אז , כוחות בריאים , בשביל לצמוח ולצאת מן המשבר , הכל כאשר , ממילא החוב הלאומי עצום , ולא יועיל בטווח הקצר לנסות לצאת ממנו , השוק ( shock ) יהיה קשה , התועלת מינימלית , וכוחות המשק , לטווח ארוך ייפגעו ( אפרופו המאמר לאחרונה של ה – IMF , עליו כתבת פוסט לאחרונה ) .

  האוירה של עסקים כרגיל , של אופוריה או מעין בשוקי המניות , עד כה הוכיחה עצמה בעליל . אבל שוב :

  זה במשבר , זה למדינה עם כוחות ייצור וצמיחה כמו ארה"ב , מה קורה במדינות אחרות כמו יון או עניות אחרות , לא כל שכן , בגוש היורו . סיפור רציני !!

  להתראות

  אהבתי

 2. הבעיה עם הסתמכות על אפקט פסיכולוגי היא שאם המשקיעים קולטים שהבנק המרכזי והממשלה עובדים על פסיכולוגיה במקום על מעשים, אז הם מפסיקים לתת בהם אמון, ואז גם האפקט הפסיכולוגי נעלם.

  אהבתי

 3. תמריץ , קודם כל , איזה מעשים ? כאשר הבעיות קשות ועמוקות מדי , הרי עם הסברה נכונה לא כל שכן , מבינים , שלא פותרים בין לילה כלום . ובכלל , כאשר מעלים או מורידים ריבית , בהתאמה אם לאיו , לציפיות , אזי , אלו מעשים של ממש .

  עד היום הפסיכולוגיה הזו עובדת . הנה , רק אתמול , עלה האס אנד פי 500 שוב , ושבר נקודת התנגדות חשובה , והכל למה :

  שוב , בגלל נתונים כלכליים חלשים ( דו"ח תעסוקה אחרון חלש מאוד , בצורה בלתי רגילה חלש ) והפחד מהברקסיט . כל זה גרם , לעליה של שוק המניות , ירידה של הדולר , והעסק ממשיך וממשיך , מכיוון שברור מכאן , שקרוב לוודאי , ש- ילן , לא תעלה ריבית בפגישה הבאה ביוני .

  פשוט מדהים !!

  תוכל לקרוא כאן למשל על הדרמה האחרונה :

  http://www.marketwatch.com/story/wall-street-stocks-inch-higher-as-investors-wait-for-word-from-feds-yellen-2016-06-06

  להתראות

  אהבתי

 4. האם התכניות לשיפור כלכלת יפן מנסות בכלל להתמודד עם בעיות העומק של הכלכלה היפנית?
  לדוגמא:
  – ילודה מאוד נמוכה, קיטון האוכלוסייה והזדקנותה?
  – שיתוף מועט של נשים בכלכלה, ובעיקר בדרגים הבינונים והגבוהים?

  אם לא, אסתכן בניבוי שהכלכלה היפנית תמשיך לדשדש.
  (בדומה לניבוי שלא תהיה ירידה משמעותית במחירי הדיור כל עוד היצע הדירות בשוק לא יעלה על הביקוש להן.)

  אהבתי

 5. השאלה אם ותוך כמה זמן ניתן להשתלט על אינפלציה אם תפרוץ? קצת מרגיש כמו לשחק באש.

  אהבתי

 6. חושב בקול, קח בחשבון שאין מדובר בלהמתין עד שאינפלציה תתפרץ אלא בלהמתין עד שהשוק יאמין באינפלציה עתידית כלומר יעלה הפרמיה על אג"ח צמודות מדד. כלומר אתה מחזיק פה קנרית מכרות פנטסטית לצידך שאמורה להתריע בסימן הבעייתי הראשון.

  אהבתי

 7. אכן ניסוי מעניין. האזרחים החכמים יקנו דולרים עם היינים וכך ישמרו על ערך היין (או ירוויחו יותר יינים בתכלס עקב היחלשות היין).
  חלק גדול מהאוכלוסייה בני 60 ומעלה והם לא בזבזנים גדולים, אלא ההיפך.
  חלק מהכסף חייב להיות מופנה להגדלת קצבאות הילדים ועידוד הילודה.

  אהבתי

 8. לרונית,

  תודה על ההפניה למאמרו של פנחס עברי. אכן מעניין.
  תדמית 'ישראל היום' כה נחותה בעיני – שללא הפנייה הסיכוי שהייתי קוראת אותו היה זניח.

  על רקע ועידת "השלום" בפריז : תזכורת מכאיבה להסכמים החשאיים שחתמו מספר מדינות אירופה עם ארגוני טרור אנטי ישראליים. תמורת הימנעות מביצוע פעולות טרור נגד מטרות אירופיות – האירופים יתמכו בהם מדינית.
  גם כיום האירופאים תחת איומי טרור נגדן, ומטרתם היא לנסות להחזיר את כל הטרור למזרח התיכון / לנסות להסלילו לכיוון ישראל במקום גם נגדם.

  ——————————————————————————————–

  מאמר מהאקונומיסט (באנגלית) על כלכלת יפן.

  כותרתו: "אבה מנסה לדחות את הבלתי נמנע".
  מתייחס לסוגיות כלכליות ולפוליטיקה פנימית יפנית גם יחד.
  המגיבים מועטים אבל ברמה. למי שנכנס למאמר – מומלץ להיכנס גם לתגובות.

  כמו כל אדם הלהוט למצוא סימוכים לעמדותיו הקודמות: הצלחתי למצוא בו טענה שאבה אשם בהזנחת הטיפול בבעיות העומק של הכלכלה היפנית. האקונומיסט התייחס בעיקר לנושא הרגולציות הכלכליות החונקות, אחד המגיבים לאי הכנסת מהגרים שנבררו קודם לכן בקפידה, ואני לבעיות ילודה ומעמד נשים – אך נראה שכולנו שותפים לעמדה ששיפור ארוך טווח ומשמעותי בכלכלה לא יושג רק ע'י משחקים מוניטריים.

  http://www.economist.com/news/asia/21699938-doubts-about-prime-ministers-economic-record-are-growing-postpone-and-be-damned

  אהבתי

 9. תמריץ, מצאתי סרטון בשבילך לגבי ההבדלים בין אדם ליברלי לשמרני:

  לי זה אישית עשה קצת יותר מדי פלאשבק לנאצים וההוכחות ה"מדעיות" שלהם…
  אבל בכל זאת מעניין. די תומך בהרבה מהמסקנות שלך.

  אהבתי

 10. לד'

  אכן סרטון מעניין, אך מסקנותיה מרחיקות הלכת, מהמתאמים שנמצאו, נראות לי די מפוקפקות.
  יותר מכך, פסיקותיה קשורות להערכתי לדעותיה הקדומות לא פחות מאשר לממצאי המחקר. האמנם ליברלים משנים בקלות יחסית את עמדותיהם כשמוצגים בפניהם ממצאי מחקרים? (לפחות לא זה המצב על פי נסיוני האישי ממדגמים מאוד לא מייצגים)

  מעניין אותי להבין מה הוביל אותך לפלאשבק לנאצים ולהוכחותיהם המדעיות.
  האם רק בשל העיסוק במדידות הגולגולת, וסיווג אנשים ל"טיפוסים", או משהו נוסף?

  אהבתי

 11. אני משער שהמתאמים שהיא מדברת עליהם בין דעה פוליטית למבנה המוח הם ברורים סטטיסטית, אך מסבירים רק חלק קטן מהשונות.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s