מה נלמד מהעשור האבוד של הבורסה?

דה מרקר מסכם את העשור האחרון בבורסה בת"א, והוא לא נראה טוב. מדד ת"א 25 הניב רק 57% בעשור, מדד ת"א 100 הניב 34% בעשור ואילו מי ששם כספו במדד ת"א 75 (גילוי נאות: עבדכם הנאמן שייך לקבוצה זו) פשוט הפסיד כסף. יש לו היום 16% פחות משהיה לו בשנת 2006.  לעומת זאת מדד ה-s&p500 עלה פי 2. אמנם כשלוקחים בחשבון ששער השקל עלה יפה מאז, התמונה מעט מתבהרת. משקיעי ה-s&p500 הרוויחו רק 72% במונחים שקליים. ובכל אופן יתרון המדד האמריקני על המדדים הישראלים ברור. בפרט כשלוקחים בחשבון שהמשקיע הזהיר והחכם אמור היה להעדיף את מדד ת"א 100 על פני מדד ת"א 25 המצומצם יותר והמפוזר פחות, ולכן היה צפוי לתשואה נמוכה במיוחד.

העשור האחרון לא היה רע בכלל לכלכלת ישראל. ראשית, היא עברה יפה את המשבר הפיננסי. נכון שבשנים האחרונות נפלנו על נגידה בינונית שלא עושה כמעט דבר להחיש את הצמיחה, אולם הייתה לנו גם תקופת חסד עם סטנלי פישר. מבחינה דמוגרפית זה היה עשור זהב: מספר תושבי המדינה עלה ב-20% בעשור, נתון שאין לו אח ורע במדינות המפותחות (בארה"ב נרשם 8% גידול בעשור). החלו מגמות מאוד חיוביות בשילוב החרדים בצבא ובכלכלה. עלה שיעור התעסוקה בקרב נשים ערביות. העשור מסתיים כששיעור האבטלה במשק הוא בשפל היסטורי. וכמובן אין לשכוח – במהלך העשור קרה נס כלכלי של ממש – נמצאו מאגרי גז לחופי הארץ. המבצעים והמלחמות שחוותה המדינה בעשור האחרון לא הותירו צלקות עמוקות על המשק, והאיום הקשה מכולם, מלחמה עם אירן, לא התממש ואף התרחק מאוד.

מי שהיה יודע מראש שכך יהיה בוודאי היה מצפה לתשואה פנומנלית, שבוששה להגיע. נתוני המקרו לא משקפים את הטלטלות שעברו על החברות במיקרו. חברות הנדל"ן שחיפשו הרפתקאות במזרח אירופה ובלאס וגאס ספגו מפולת מהדהדת. הטייקונים של אותם ימים חיים כיום על חסדיהם של קרובי משפחה. הרגולציה האינסופית שחווה המגזר הפיננסי וחברות הביטוח פגעה בחברות קשה והמיתה את הבורסה בכלל. הקריסה של חברות הסלולר בעקבות רפורמת כחלון, הסביבה התחרותית הקשה שחוו רשתות השיווק – אלו מוטטו ענפים שלמים. המחאה החברתית הביאה להעלאת המס על המגזר העסקי והעצימה את הלחצים לירידת מחירים. השמאל הכלכלי בישראל יצא למסע נגד כי"ל וחברות הגז בשצף קצף. זה לא היה עשור כל כך מרשים לטבע, החברה הציבורית הגדולה בישראל, שנאלצה להיאבק בתחרות הגוברת לקופקסון שלה, אבל זה היה עשור עוד גרוע יותר לחברות אחרות. דבר זה השתקף בכך שבמדד ת"א 75 שאינו כולל את טבע, התשואות היו איומות במיוחד.

יכול להיות שבעשור הבא נראה זינוק חד בערך המניות, והבורסה תצא ממצב הזומבי שבו היא נתונה. יכול להיות שלא. מה שבטוח הוא שמי שיצפה לנתוני מקרו נאים וירצה למהר ולהסיק שאלו יניבו תשואה נאה למניותיו, יצטרך להיזכר בעשור האבוד של הבורסה הישראלית שבו נתונים דמוגרפיים מרשימים ואיתנות כלכלית יפה לא הואילו הרבה לחשבון ההשקעות.

26 תגובות על ״מה נלמד מהעשור האבוד של הבורסה?״

 1. הזכרת לי כתבה של מירב ארלוזורוב מהעשור הקודם על בדיוק העשור הקודם הקודם.
  http://www.themarker.com/markets/1.503365
  —————————————————————————–
  ניתן לראות ממנה
  שדווקא העשור שקדם(שבין יולי 96' ליוני 2006) היה פחות טוב לכלכלת ישראל וגם מהבחינה הגיאופוליטית. כלל קריסת הסכמי השלום, אינטיפאדה 2 , שר אוצר סילבן שלום עם צמיחה שלילית..פיחות הדולר ל5 שקלים פלוס מדד מעוף בשער 294 וירדה של 50 אחוז בבורסה משנת 2000 פלוס קריסה בשערי האג"ח הממשלתיים ובסיומו של העשור למרות מלחמת לבנון 2 נראתה תשואה פנטסטית של 301%(בין 11.5%-12% נומילי).

  פרמנטים מתוך הכתבה –>
  —————————————————————————-
  בעשור שבין יולי 96' ליוני 2006 עלה מדד שוק המניות של תל אביב, תל אביב 100, ב-301% לכל הדעות, זה היה אחד העשורים הטובים בתולדות שוק המניות הישראלי – רק שעצוב לשאול את השאלה "טוב למי". הציבור הישראלי, ככל הנראה, לא הצליח ליהנות מכך.
  —————————————————————————-
  ב-96'-2006 עלה מדד שוק המניות האמריקאי, ה-500 S&P, ב-9.1% בשנה.
  —————————————————————————

  אגב, ניתן לראות כ[אכלל אצבע מאוד מאוד גס] שכמה עשורים הביצועים של שוק הנדל"ן בארץ ובארה"ב הפוכים. שהנדל"ן מתחזק שם אז פה הוא חלש וליהפך.
  כמובן שאין להסיק מכך לגבי העתיד.

  אהבתי

 2. לתמריץ,
  האם כתבת פוסט ארוך רק בכדי להדגים שיתכן שמצב קנדה ישתפר פלאים אך הדבר בקושי ישתקף במדד המניות הקנדי? 😉

  אהבתי

 3. חלק מהגורמים שציינת לאי העלייה של שוק המניות הישראלי בעשור האחרון – למעשה מנבאים צמיחה בעשור הבא.

  – החלו תהליכים חיוביים של שילוב חרדים ונשים ערביות בשוק העבודה. כיון שהתהליכים הללו רק בראשיתם – סבור שנתחיל לקצור את פירותיהם במהלך עשור הבא
  – בשלב כלשהו בעשור הבא, נקווה שבקרוב, יתחילו לזרום הרווחים מתגליות הגז
  – סביר שהטייקונים המוחלשים שלנו לא יחזרו על הרפתקאות הנדל"ן שלהם בעולם;
  – סביר שהבנקים גם ילמדו משהו מניסיונם בעשור האחרון במתן הלוואות ענק שהפכו לחובות מסופקים או אבודים, ויקבלו החלטות מעט שקולות יותר

  לצערי, שאר הגורמים הבעייתים, אותם ציינת, כנראה ישארו איתנו גם בעשור הקרוב.

  אהבתי

 4. קמיליה , באמת , באמת שנראה לי שקשה לנבא אפילו לטווחים הארוכים.
  ב1996 כשביבי נבחר – אנשים לא היו אופטימים והשוק עלה 300% אחוז בעשור – אם אני לא טועה זה יצא משהו כמו 8-9% ממוצע ריאלי לשנה.
  בדצמבר אותה שנה זכורה אמרתו של גרינספאן על השווקים:
  https://en.wikipedia.org/wiki/Irrational_exuberance
  שכאמור למרות הנפילות הגדולות של שנת 2000
  ב-96'-2006 עלה מדד שוק המניות האמריקאי, ה-500 S&P, ב-9.1% בשנה.

  ——————————————————-
  נושא אחר, אני עוקב בערך אחרי האנליסטים שמסקרים את הבנקים בישראל וכבר כ5 שנים ויותר הם אומרים שהמחירים מאוד נמוכים יחסית ועדיין המחירים מדשדשים –>
  (מתוך הכתבה שתמריץ הפנה אליה)
  ————————————————————————
  קבוצה שלישית שמספקת ביצועי חסר כוללת את ענף הפיננסים — הבנקים וחברות הביטוח. הבנקים בישראל נסחרים כיום במכפילי הון נמוכים מאוד של 0.5–0.8. בתקופות נורמליות יותר נסחרו הבנקים בישראל במכפילי הון של 1 ויותר. במניותיהן של חברות הביטוח המצב אף גרוע יותר: כל חברות הביטוח הגדולות — שכמה מהן נמצאות "על המדף" בציפייה לקונה — נסחרות סביב מכפילי הון נמוכים של 0.5–0.6 בלבד. והקונים לא באים.
  ————————————————————————
  לחשוב שהתשואה על ההון של הבנקים היום היא בין 8-10% בשנים האחרונות.
  והם נסחרים ב [ במכפילי הון נמוכים מאוד של 0.5–0.8.] אומר שהתשואה על מחיר השוק היא משהו כמו 13-14%.

  כנראה שאנשים עדיין מפחדים מהרפורמות של כחלון או מחשיפה של ענף הבנקאות בארץ למחירי הנדל"ן המאוד גבוהים.
  —————————————————————–
  כמובן שאין לראות בכך המלצה אך אני מעריך שלא הרבה יאמרו שמחירי מניות הבנקים מנופחים אם הם יעלו ב30-50 פתאום באחת מהשנים הבאות.

  כאמור אין לראות בכך המלצה!

  Liked by 1 person

 5. בקשר לאמרה של גרינספאן אולי ראוי יותר היה להציג את מדד הנסדאק שהיה אז 1280 נקודות, בערך 2400 בסוף 2006(כמעט פי 2) והיום הוא 4760(כמעט פי 4).

  אהבתי

 6. תמריץ, אל תשכח שגם הריבית ירדה מאוד בעשור ועדיין הביצועים הם חלשים יחסית.

  אני לא צופה גדולות ונצורות למדדי המניות הישראלים. הסקטור העסקי היחיד שצומח בקצב גבוה יחסית לשאר הסקטורים הוא ההיי-טק ורוב החברות שם לא מונפקות לבורסה ולכן אנו נשארים עם שאר החברות שלא צומחות באותו הקצב.

  רק אם היחס למגזר העסקי ישתפר מצד הממשלה והאזרחים אז אולי (וזה אולי גדול) הבורסה תעלה. וכמובן אם הצמיחה בעולם תשתפר.

  אהבתי

 7. ד' , אני כאמור לא יודע מה יהיה אבל שים לב שלפי הכתבה
  מכפיל הרווח של ת"א 100 מסתכם בכ–9.5 בלבד שהוא מאד זול יחסית לעבר. בהשוואה ,מכפיל הרווח ההיסטורי הממוצע על השוק האמריקאי הוא 16. כשהיום הוא בסביבות 19. כלומר גם מצב העסקים לא ישתפר מי יודע כמה בעשור הקרוב אין מניעה שהשוק יעלה בכמה עשרות אחוזים טובים במהלך העשור.

  אהבתי

 8. מבנה שוק ההון בישראל הוא לא בריא ולא נכון קל לבעלי הון להתעשר לפחות כך היה בעבר אולם משקיעים מהציבור הרחב לא רוו נחת ולרוב הפסידו כסף למעט מקורבים לבעלי עניין והיו רבים כאלה.. ..
  גילוי נאות אני כבר שנים רבות לא משקיע בבורסה ישראלית בעבר בעיקר בשנות התשעים השקעתי בבורסה ישראלית למרות שלא אהבתי את התנהלות שלה ובכל זאת עשיתי כמה שקלים לביתי.. בשיטה מאוד פשוטה כל פעם שחברה פלונית הודיע על הנפקה חדשה קניתי מניות של אותה חברה במיוחד עם חברת בטוחה של כלל הובילה את ההנפקה כחתם מרכזי המניה במקרה זה עלתה עשרות אחוזים עד ההנפקה ומיד אחרי זה מחיר המניה היה מתרסק אבל אני כבר הייתי בחוץ..באותם ימים לא הבנתי הרבה בשוק ההון אבל תפסתי מהר את השיטה ולמשקיע מזדמן לא צריך יותר מזה בורסה ישראלית זה "אשכרה" ישראבלוף אמתי..
  באמריקה מרבית המניות של חברות מובילות נמצאות בידי הציבור הרחב ומשקיעים מוסדיים מייסדים מחזיקים רק בחלק מהמניות ולעתים מדובר בחלק קטן בלבד כמעט ואין קומבינות הכל מתנהל באופן שקוף יש תשואה וערך למניות ויש גם ענישה על ניהול כושל וכך צריך להיות יש דין ויש דיין..בבורסה ישראלית דבר כזה לא יכול לקרות שמייסדים יוותרו על שליטה..? רוב ההחזקה של המניות הם בידי הבעלים המייסדים ואלה עושים בחברה ככל העולה על רוחם לא לגעת בבורסה ישראלית חבל על הכסף..דוגמאות לחזירות לא חסר כדאי להסתכל על המתרחש באפריקה ישראל.. איש עסקים נחמד בשם לבייב הצליח להשתלט על אפריקה ישראל בעזרת הלוואה נדיבה מבנק הפועלים ומעט הון עצמי לא עבר זמן רב והנ"ל משך דיבידנדים קרוב ל4 מיליארד ש"ח ברוטו מנהלים מוסדיים עשו קופה נפה יחד איתו כאשר הזרימו את ההון לחברה דרך אג"ח להמרה ועל חשבון זה לבייב משך את הסכום הענק וההמשך ידוע לכל…בשורה תחתונה אחת החברות הטובות והסולידיות במדינת ישראל הולכת ונגמרת אין לחברה זו היום כל סיכוי לשרוד תחת ניהולו של בעל השליטה הנוכחי מנהל כושל עם תיאבון גדול במילים אחרות קומבינטור ולצערי יש הרבה כאלה בבורסה שלנו להתרחק ולא לגעת..

  אהבתי

 9. חבל שיעקוב מירון לא הביע תחזית על מיתון

  בארצות הברית מקובל מאד שפנסיונרים חיים על דבידנדים מתיק המניות שלהם. ב 2008 הביבי בומרס לא יכלו לפרוש לפנסיה. היה צורך או להפוך אותם לנזקקים עול על המדינה או להעלות את שוק המניות. תחשבו על הנזק הפוליטי שיכולים לגרום ביביבומרס רעבים ללחם.

  דנו פה אין סוף על המשבר באירופה וביוון. האם משהו השתנה שם? קראתי שחברות מעבירות מפעלים מבולגריה ליוון כי זול יותר. אנגליה מדברת על פרישה, סקוטלנד גם. מי יממן את המהגרים והאם יש להם סוף?

  יפן מפחתת את המטבע למורת רוחה של ארה"ב אחרי עשרות שנים אבודות, גם סין נחלשת כלכלית, בארה"ב יש כבר מיתון. בדרום אמריקה גם המצב הכלכלי מחריף אבל הם רגילים, מצריים על סף משבר כלכלי, מחסור במים ובתומכים כלכלים, גם השכנות שלה במצב כלכלי רע. סעודיה מחפשת כיוון כלכלי וחוששת ממלחמה עם אירן ודעאש על הגבול ובאפריקה המצב הכלכלי
  מתדרדר לכן הם מגיעים לאירופה והם עוד מתרבים בקצב מהיר.
  לגבי ישראל, הרבה הי טק בורח ועוד יברח להודו.

  מה אתם חושבים שגדול יותר הסיכוי למיתון עולמי או דריכה במקום עם עוד 10 שנים אבודות כי הרי אי אפשר להוסיף להוריד את הריבית?

  אהבתי

 10. גיא, מכפיל נוכחי לא אומר כלום אם מאמינים שהרווחים בעתיד יירדו כי אז המכפיל הנוכחי יכול להיות 9.5 אך העתידי הוא 12, 13 פמשל.
  מכפיל נמוך הוא אטרקטיבי רק אם אתה מאמין שנחזור לרמת הרווחיות שהייתה בעבר.

  אין הנפקות חדשות, אין כמעט אף חברה גדולה (או קטנה עם פוטנציאל) שמתכננת להנפיק בבורסה. להיפך, יש רק ריח של קריסות (אפריקה ישראל ועוד).

  שוב, החברות היחידות עם פוטנציאל צמיחה משמעותי הן חברות ההיי טק שבכלל לא חושבות להנפיק בבורסה (ובצדק מבחינתן).

  אהבתי

 11. ככל שמדברים כמה רע עכשיו בבורסה, כך אני נזכר יותר עד כמה דיבורים כאלו לרוב מנבאים עתיד טוב יותר ותשואות מרהיבות..

  אהבתי

 12. ד, אני מסכים עם תמריץ ומסכים איתך שזה רק אינדיקטור
  אבל אתה בעצם אומר ש'הפעם הזו זה שונה' רק מהכיוון ההפוך.
  _____________________________________________________ _____
  כן, בעשור שבו שוק המניות עלה ב-301% הצליח הישראלי הממוצע להפסיד 60% מהשקעתו, וזאת בגלל הנטייה העקבית של הישראלי להיכנס ולצאת מהשקעתו בשוק המניות בתדירות גבוהה – ולעשות זאת בעיתויים הכי גרועים. לכל אורך הדרך הצליח הישראלי הממוצע לקנות מניות ביוקר (כאשר השוק עולה) ולמכור אותן בזול (כאשר השוק היורד), והוא חזר על כך עשרות פעמים
  _________________________________________________________

  כאמור , גם גרינספאן חשב שהוא חכם שאמר ב 1996 שנסדאק ב1280 הוא בועה. ב2000 הנסדאק הגיע ל 5000 וב 2003 חזר ל 1280…. כך שהוא צדק לכמה חודשים מתקופה של 20 שנה. ב2006 הנסדאק כאמור הכפיל את עצמו וכו……
  והמסקנה שלי …לטווח הארוך….כמו בציטוט למעלה.

  אהבתי

 13. אז אולי כדאי שנחכה ל 1280 שוב. הסכוי למיתון גדול בהרבה מהסיכוי לעלית הבורסה. מניות של מותגי יוקרה עולים בעת מיתון.

  אהבתי

 14. אורי,לא נראה לי. בתור אחד שטחן את ערוץ ההיסטוריה בחודשים האחרונים
  וצפה כנראה לפחות פעמיים בכל הפרקים של תוכנית חנות המשכון הם כל הזמן אומרים שב2007 לפני המיתון היה אפשר להשיג אחלה מחירים על כל השטויות שהם מוכרים. ככה שנראה לי שמניות מותגי יוקרה עולות ביתר ביציאה ממיתון ולהיפך. פעם גם קראתי שכך זה עם כל מוצרי הסטטוס\יוקרה כולל דירות\בתים\ארמונות.

  אהבתי

 15. אגב, באוסציאציה בלי קשר זה בטח יעניין את מירון.
  אולי גם את האחרים שהזכירו את קליגולה בהקשרים שונים בבלוג.

  אהבתי

 16. חברות שמוכרות מוצרים זולים שנחוצים יצליחו בתקופת מיתון, כל בו זולים. רמי לוי. עשה במו ידך. מנית וולמארט שיש לה סניפים בכל העולם.
  לאנשים עשירים יש תמיד כסף לכן חברות שמוכרות מותגי יוקרה לא יפגעו.

  אהבתי

 17. לפני פחות משנה הזהרתי כאן כי השווקים לא טובים. הישראלי 20% מתחת לשיאו. הגרמני גם. וכך גם שאר מדדי המדינות האחרות המובילות- סין , יפן. האמריקאים החזירו את מרבית הירידות (נאסדק רק מינוס 9%). הנימוקים שהובאו על ידי רובכם לא רלוונטים כיום (מכפילים, מבנה השוק וכד). עליכם פשוט לחשב מסלול מחדש: 1.ריבית ומלחמת מטבעות מספרות את הסיפור 2. אלגוריתמים שפועלים בשווקים.

  אהבתי

 18. ג'וש , כלל ידוע הוא שזה אף פעם זמן לא טוב להשקיע בשוק המניות אבל יש לעשות זאת בכל זאת. תמיד או שיש בועה באיזה סקטור , משבר באיזור מסויים ומלחמה באחר. יש שלא משקיעים כשהמחירים נראים גבוהים משום זה לא כדאי וכשהם נמוכים אז כנראה לדידם יש לכך סיבה. מי שמתעלם מהרעשים. יושב ומשחק (עדיף לשבת פאסיבית)תמיד בשולחן ולא סופר את הכסף בשולחן יספור את הכסף במדרגות. מי שמנסה להכות את השוק בדרך כלל יחטוף ממנו. מעטים יצליחו , רבים יכשלו.

  אהבתי

 19. גיא, לייק. ואוסיף ואומר שבזמנים הנדירים שבהם בכל אופן נראה שהכול הולך נפלא, המומנטום בבורסה בשיאו והכול מושלם – דווקא אז צריך להתחיל לפחד.

  אהבתי

 20. מסכים תמריץ. אני חושב שעוד מעט אני חוגג 25 שנה של התעניינות בבורסות. התחלתי להתעניין עוד בצבא ( בסופו כשכבר הייתי בתפקיד הדרכה והיה יחסית זמן) בשנת 1992 כשהשיקו את מדד המעוף. היתה אחלה שנה כשהוא הכפיל את עצמו ויותר …( מזכרון הגיע עד משהו כמו 258. קצת אחרי חתימת הסכמי אוסלו) ואז באה הקריסה עד ל127 מתישהוא באמצ ע 1994 אם אנני טועה. הפסדתי אז יותר המדד אבל זה היה ניסיון חשוב על מעט הכסף שהיה לי.

  אהבתי

 21. גיא מטבע יפה מאוד של קיסר קליגולה ברור ואיכותי אני לא הייתי משלם עליו סכום כל כך גבוהה אלא אם היה למטבע קשר ישיר לארץ יהודה באותם ימים ..אגריפס הראשון היה ידידו של קיסר קליגולה והוא אף הנציח את דמותו על סידרה של מטבעות שהנפיק בירושלים סוג של סחורה נדירה יקרה ומבוקשת..

  אהבתי

 22. כתבתי בתגובה לעיל בשנה שעברה מ22 במאי 2016 בשעה 19:38
  על סיקור מניות הפיננסים בישראל
  "כמובן שאין לראות בכך המלצה אך אני מעריך שלא הרבה יאמרו שמחירי מניות הבנקים מנופחים אם הם יעלו ב30-50 פתאום באחת מהשנים הבאות."

  מאז עברה שנה(וחודש) מניות הבנקים עלו יותר מ30% והביטוח בסביבות 40%.

  יפה! מגיע לי צל"ש (שקיבלתי מעצמי) … נקווה שגם בטבע כך יהיו פני הדברים.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s