רע לבוגי, טוב לכלכלה

החדשות הפוליטיות הדרמטיות רודפות אלו את אלו – מפץ פוליטי גדול התחיל ברקימת ממשלת אחדות של ביבי ובוז'י ומסתיים במתן תיק הביטחון לאיווט ליברמן ובפרישת בוגי יעלון. מבחינה כלכלית לסיפור יש בעיקרו משמעויות חיוביות. ישראל ביתנו תצליח קרוב לוודאי לשפר משמעותית את תנאי הפנסיה של העולים מרוסיה. כשעולים מרוסיה מעבירים את זקנתם בעוני מחפיר בשל החלטתם לעלות לארץ, הדבר אינו יכול להתיישב עם ערכים ציוניים בסיסיים. עולים אלו לא בחרו להישאר בגוש הסובייטי בצעירותם. מדיניות מסך הברזל כפתה זאת עליהם. צריך גם לזכור שממשלת ישראל בראשות יצחק שמיר פעלה בתחילת שנות התשעים באופן אקטיבי לוודא ששערי מדינות אחרות, עשירות יותר, יהיו סגורים בפני העולים, ולא תיוותר להם ברירה אלא לחזק את המפעל הציוני דמוגרפית. המדינה אינה יכולה לחמוק מאחריות לרווחת העולים בזקנתם.

האם העלייה היא ההצדקה היחידה? לאו דווקא. שיפור מצבם של זקנים עניים הוא אחד המהלכים המוסריים ביותר שניתן לנקוט בהם מבחינה כלכלית. אין בכך עידוד בטלנות, מאחר שמדובר בקבוצת גיל שכבר אין מצפים ממנה לעבוד. כך גם במובן החברתי הרחב יותר – המגזרים בישראל שבהם שיעורי ההשתתפות בכוח העבודה גבוהים הם אותם המגזרים שבהם שיעור הזקנים גבוה.

כסף שמוזרם לזקנים עניים זורם במהירות חזרה למשק באמצעות צריכה פרטית, דבר שהיה יכול לעורר חשש בנסיבות אינפלציוניות, אבל משמעותו חיובית בנסיבות דפלציוניות. התחום הכלכלי היחיד במדינה שקיימת בו אינפלציה משמעותית – דיור, אינו צפוי להיות דווקא זה שיספוג זרימת כסף לקשישים.

כניסת ישראל ביתנו לממשלה סותמת את הגולל כנראה על הרעיון של העלאת אלפי בני הפלשמורה, שהיה נראה לרגע ששני ח"כים סוררים בליכוד הצליחו לסחוט מראש הממשלה. עמית סגל דיווח אתמול שסוגיית העלאתם כבר סולקה מסדר יומה של הממשלה. הדרישה להעלאת הפלשמורה באה אחרי שכבר הוכרז מעל כל בימה שעלייה זו תמה, ואין עוד יהודים באתיופיה. כל מיני גורמים אינטרסנטים רקמו קומבינה להבאה אינסופית של אתיופים לארץ על חשבון משלם המסים הישראלי שנתבע לשלם מיליארדים למען קליטתם, בפרט במענקי דיור.   יותר הגיוני להקצות מיליארדים לרווחתם של עולים זכאי חוק השבות שבחרו לעלות לארץ, מאשר להביא בכסף הזה אתיופים שאינם זכאי חוק השבות.

כניסת ליברמן לממשלה פורסת שטיח אדום בפני מתווה הגז וכל הליכי החקיקה הנדרשים ליישומו סוף כל סוף. אף שמגזימים בערכו של מתווה הגז כבוננזה כלכלית, בכל אופן יש לו חשיבות לא מבוטלת להעלאת הכנסות המדינה ולביטחון אנרגטי. חשוב עוד יותר מכך, אישור המתווה הסופי באופן שיהיה נוח לשני הצדדים אולי ימחה מזיכרון המשקיעים בעולם את האופן הבלתי נסבל שבו מתייחסת המדינה למי שמוכן לקחת סיכונים כלכליים על אדמתה.

אורלי לוי-אבקסיס חלמה שמפלגתה תצליח להגשים עוד תביעה כלכלית – מימון 90% משכנתא בערבות מדינה. סביר להניח שפרישתה מישראל ביתנו מחסלת את הרעיון. הרעיון של אבקסיס אינו בהכרח רע כלכלית, ולא היה יוצר סיטואציית סאב-פריים הרסנית. אבל ספק אם הוא היה מקל על הצעירים שלהם רצתה לעזור. בעיקר הוא היה מנפח את מחירי הדירות.

אמת, אם הפזיזות וחוסר האחריות שמזוהים עם ליברמן ייושמו במשרד הביטחון ויובילו אותנו למלחמת דמים עצומה ברצועת עזה או בזירה אחרת, החיסכון, גם במובנו הכלכלי, יהיה בטל בשישים. אבל אם יש משהו שניתן ללמוד מהקריירה של ליברמן על אופיו כמדינאי, הרי זה הניתוק המוחלט בין דיבורים גבוהים גבוהים למעשים שנותרים קטנים קטנים. לא יודע אם בתולדות הפוליטיקה הישראלית היה איש פקה פקה כליברמן. לא נראה לי שיש בו את ההרפתקנות או הנחישות לעולל במשרד הביטחון את אותן צרות שעולל אריק שרון בזמנו, בוודאי לאור זאת שנתניהו הרבה יותר מפוכח לגביו משהיה בגין לגבי שרון.

 

43 תגובות על ״רע לבוגי, טוב לכלכלה״

 1. אני דווקא צופה סיטואציה אחרת: הרמטכל הוא מאוד לא ניצי, וכמו שראינו ס. הרמטכל שותף לכך.
  מצד שני, גם המזכיר הצבאי הוא איש מוכשר וניטרלי.
  כמו שהיו מקרים בעבר, הצבא יקבל את ההנחיות המשמעותיות ישירות מרה״מ, וינסה לעצור הרפתקאות כמו שליברמן הבטיח. עם הזמן טיב היחסים של ליברמן עם ראשי הצבא יהיו עכורים, ותהיה שחיקה גבוהה בתפקידו כשר. ניסיונות של ליברמן הכוחני להכפיף את הצבא למרותו וויכוח עם רה״מ לגבי התפיסה הביטחונית, רק ידרדרו את המצב עד להפסקת תפקידו באופן בלתי נמנע.
  מצד שני, אנחנו יודעים שהוא אכן מאסטר פקא פקא ויכול מאוד להיות שהוא יהפוך עורו וייוותר על מימוש עמדותיו הביטחוניות. במקרה זה, הפעם הבוחרים אולי לא ישכחו כל כך מהר את הבטחותיו וכן ירסקו את כוחו בבחירות הבאות.
  במקרה הראשון, הוא ייזכר כשר הביטחון שנלחם בצבא וגרם להרפתקאות שחס וחלילה עלו לישראל בהקמת דאעש עזה לאחר הפלת חמאס ובאובדן עשרות או מאות חיילים, ואולי בתחייה מחודשת של השמאל בעקבות כך.
  בכל מקרה אני לא צופה לו הצלחה בעקבות מינויו.

  אהבתי

 2. אמשיך לעשות, בהנאה רבה, את מה שאורי היפו טען ש"לא מתאים לי לעשות".

  לדעתי, אי אפשר יהיה לנבא את התנהגותו של ליברמן אם לא מביאים בחשבון שהוא כנראה לוקה בהפרעת קשב וריכוז.
  הפרעה שלוקים בה כ 5-10% מהאוכלוסייה, ואינה אישיותית אלא נוירולוגית.

  לנוחותכם מצ'ב הערך בויקיפדיה על הפרעות למידה קשב וריכוז.
  השוו את הנאמר בערך זה לידוע לכם על ליברמן והתנהגותו.

  https://he.m.wikipedia.org/wiki/הפרעת_קשב,_ריכוז_והיפראקטיביות

  דוגמא לדברים עליהם שמעתי (אתם מוזמנים להכין רשימה משלכם) :
  – לא שוהה בישיבות ארוכות עד תומן. לפעמים נכנס ויוצא מאותה ישיבה יותר מפעם אחת.
  – ידוע שאינו קורא מסמכים / דוחות ארוכים
  – עיסוק אינטנסיבי באחד מענפי הספורט המומלצים להיפראקטיבים (טניס)
  – מעשים אימפולסיבים, לא רציונליים, בלתי צפויים מראש, שמפתיעים את כל הסובבים אותו. היקלעות לסכסוכים ולעימותים עם אנשים שהיה לו אינטרס לשמור עמם על יחסים טובים (כמו נתניהו).ריצה מטופשת אחרי ילד שעיצבן אותו בכדי להכותו, ועוד
  – ריבוי התבטאויות שלא שקל עד הסוף את השלכותיהם (כדוגמת האיום על מצריים שנפוצץ את סכר אסואן)
  – חוסר הצלחה פנומנלי בהשקעת שנת עבודה בכדי להעביר ולו חוק אחד שהוא חפץ ביקרו

  להערכתי, אם רק כל הסובבים אותו יבינו את הדפוס – אפשר יהיה לנסות להוציא ממנו את הצדדים החיוביים שבו ולנסות להימנע מהשליליים.

  חלופית, ניתן לנסות להחדיר למזונו רייטלין או קונצרטה. 😊

  אהבתי

 3. מעניין , אני שמעתי השבוע לפני עסקת ליברמן איזה תיאוריה חצי-קונספירטיבית
  שהיתה כבר אז קצת קלושה בעיני שבוגי הולך להיות הגנרל ברשות גוש השמאל שהשמאל-מרכז חפץ בו. הוא הרי מפאיניק בשורשים והבין שהקיסר ביבי ניתאי נתניהו לא מתכוון לפנות את מקומו והוא חושב שהוא יכול ללכת לבחירות ולהביא כמה מנדטים מהימין לייט לחבור ללפיד ושאיכשהוא לפיד יוותר לו על המקום הראשון.העניין לא נראה לי משום שלא נראה לי שלפיד היה מוותר לו וגם חלק גדול מהקהל ימין לייט(נניח אנשים כמוני)שהוא העריך כ6-7 מנדטים לא היה הולך איתו.

  אהבתי

 4. שכחתי להוסיף ליד משפט הראשון בתגובתי הקודמת את האימוגי 😜

  מצ-ב מאמר דעה מהגלובס הטוען שהכל פתוח לגבי ממשלת נתניהו – ליברמן. תלוי רק בהם.
  קופץ במהירות מנושא לנושא, ובכל אחד מהם מעורר עניין. לדוגמא:
  – הסכם בין ליברמן לנתניהו שליברמן יהיה ראש הממשלה הבא ?
  – הלחצים להעלאת פלשמורה כקש ששבר את גב הגמל
  – התגמול שיקבל זאב אלקין שרקח את הדיל
  – ההתפוררות הצפויה של מפלגת העבודה להנאת יש עתיד

  גם התגובות די מעניינות. כולל טיעון שכל סודות צה'ל יוזרמו מעתה לק. ג.ב.

  http://m.globes.co.il/news/m/article.aspx?did=1001125773

  אהבתי

 5. תמריץ , נושאים באמת סבוכים, אדם מזיע דם מן הסיבוכים והתעלומות בסיפור הזה , שבטח ובטח יתבהרו על ציר הזמן .

  אכן , מה שרואים מכאן , לא רואים משם , וזה ככלל נכון מאין כמוהו , אלא מאיי :

  בנושאי ביטחון , דברים לא נעשים רק ( אקטיבית נעשים ) אלא גם קורים , וקורים מאיליהם במזרח התיכון . ברור שניתן לגרוס , שתוכנית מרשל למזרח התיכון , קל להגיד , קשה לעשות וכאלו חרטיטות . אבל :

  בביטחון , דברים מתגלגלים מאיליהם , ואין לדעת , כבר ראינו בלבנון השניה , הראשונה , צוק איתן , איזה סיבוכים !!

  אז זה ככה איזה הבדל דק / עבה בין ביטחון לבין נושאים אחרים . ליברמן יוכל אולי להירגע עם מחשבות גורפות וגרנדיוזיות על :

  כניעה של החמאס , דגל לבן , מיטוט שלטון החמאס , הפסקת הזרמת כספים לרשות , להטיס קיבינימט את אבו מאזן , להוריד את איראן על אתר , טילים על אללה של סכראסואן וכו…. אבל :

  המציאות הבטחונית פר סה ( per se ) מייצרת חלומות בלהה כשלעצמה . גם כן נקודה למחשבה .

  Time will tell the tale

  להתראות

  אהבתי

 6. לגיא,

  אי אפשר לדעתי לפסול את התרחיש שיעלון ירוץ בגוש המרכז שמאל.

  יעלון נראה לי כאדם שיהיה מוכן להיות בתפקיד הסגן / הכינור השני, אם רק יתנו לו חופש פעולה מלא, ואת הכבוד וההערכה שלדעתו מגיעים לו.

  לפיד זקוק לצידו לדמות רצינית, מנוסה ואחראית כמו יעלון כאוויר לנשימה.

  למפלגה בראשות לפיד וסגנו יעלון יהיה כוח משיכה לא מבוטל גם בעיני ימין רך וגם בעיני שמאל רך.
  למעשה, סוף מפלגת העבודה כמפלגה המתחרה על השלטון. שאריותיה יוכלו רק לחבור למרצ.

  אהבתי

 7. דניאל, אל רום. ללא ספק יש סיכון במינוי ליברמן לשר ביטחון. גם אם הסיכוי שיתכנן מראש מערכה גדולה ויעבירה באישורו של נתניהו הוא אפסי, אבל המציאות מתפתחת במהירות וזהות האדם בעמדה רגישה משפיעה.

  קמיליה, ייתכן שיש אמת בהשערת הפרעת הקשב. זו פרספקטיבה פסיכולוגית מעניינת ומקורית עליו.

  גיא, קמיליה – בוגי נראה לי מתאים מאוד למפלגה אחת עם כחלון וסער, שתרוץ משמאל לנתניהו ומימין ללפיד. אבל זו קצת בעיה. סער רוצה להיות ראש ממשלה, בוגי שר ביטחון, כחלון שר אוצר. או שהמפלגה שלהם תקבל 50 מנדטים, או ששוב מישהו שם ייצא מאוד ממורמר.

  אהבתי

 8. אמשיך לעשות, בהנאה רבה, את מה שאורי היפו טען ש"לא מתאים לי לעשות".

  לא אמרתי שלא מתאים לך להיות דבילית. בכל פעם שגיא מצליח להראות לי שיש איזה תרומה בעלת ערך ממך את באה ועוזרת לי לזכות בהתערבות

  אולי במקום לחפש את הבעיות הפסיכולוגים של ליברמן תעבדי על שלך

  אהבתי

 9. תמריץ ,ראה את הציוץ של סער רק ארבע שעות אחר התגובה שלך.
  אם לחברה האלה יש שכל הם צריכים לקחת אותך בתור יועץ.
  http://m.ynet.co.il/Articles/4805587

  אורי , אני כבר זכיתי בהתערבות מזמן . את התשלום אני גם מוכן לקבל
  בדולר הונג קונגי.

  אהבתי

 10. תמריץ, בהונג קונג יש הרבה סוגי שטרות מכיוון שכל בנק רשאי להדפיס את הכסף שלו. אצל הסינים מקובל מאד להפיץ שמועות שהבנק עומד לפשוט את הרגל וככה מונעים התנפלות על הבנקים. זה הולם את הגישה הכלכלית שלך.
  ביקרת במדינה במקום חדש למה לא נהנית? הדקה שניסית להכניס שטר והוא נדחה נחרטה בזכרונך? למה את לא זוכר את החוויה בנסיעה ברכבת תחתית מעולה?

  המקום היחיד שבו השתמשת בשטר במכונה היה כשניסית לקנות כרטיס ברכבת התחתית. להונג קונגים יש כרטיס חכם לתשלום, הם לא קונים כרטיס. רק הסינים התירים מהיבשת קונים כרטיס וכנראה הבעייה עם האוטומטים היא לרמוז להם שהם לא רצויים. כל השטרות מוכרים באוטומטים.

  אהבתי

 11. אורי, לקמיליה יש תרומה גדולה לבלוג. ואני ממש לא מבין למה אתה מעליב אותה אישית. זה ממש לא מכובד

  אהבתי

 12. ממש מפתיע אותי לקרוא כל כך הרבה שבחים על פוליטיקאי מושחת שמוכן למכור את סבתא שלו בשביל מעמד וכסף ולשמחתו מצא סוחר מפולפל כמו ביבי שאף מוכן לשלם מחיר מכובד עבר אותה גברת זקנה וידוע בציבור..
  צר לי עלך תמריץ אני שוב מדגיש שאתה אדם מוכשר מבין עניין ולא ברורה לי עמדתך ביחס למשבר עם בוגי איש ליכוד נאמן מקצוען בתחום ביטחוני שלא סטה שמאלה אפילו במבט חטוף.. אז מה קרה כאן את מי הוא נשך לאחרונה..?
  אני מוכרח לציין שאני לא איש ימין לא מרכז וגם לא שמאל היום אני יהודי חרד לא חרדי אבל חרד לגורלה של המדינה היהודית אשר לפי כל הסימנים מתדרדרת לתהום לפחות מבחינה מוסרית אבל גם כלכלית וחברתית זמנים יגעים לפנינו..
  לגופו של עניין בוגי קרץ לממשל אמריקאי זה שבראשו עומד נשיא אובמה להראות להם שהוא כאן ביבי השורד הקבוע לא חיכה הרבה זמן בשביל להראות לבוגי מי כאן הבוס והראה לו את הדלת..? ביבי בעצת פטרונו הכל יכול מר אדלסון גם ידע לידע את המיועד לנשיאות מר דונלד טראמפ ואולי לפלס לו את הדרך ללבם של יהודים רבים אוהדי ישראל באמריקה..
  הימור של ביבי והבוס שלו אולי..? הרי מעסקי הימורים מרוויחים מיליארדים ראה את טדי שגיא ואת מר אדלסון עצמו אלא במקרה זה המהמרים סביב השולחן הם אזרחי ישראל..
  אם כן מי ישלם את המחיר אם חלילה ההימור לא יעלה יפה..?

  אהבתי

 13. יש לי הערכה רבה לבוגי. אני חושב שבפעם הראשונה בפוליטיקה הישראלית מזה שנים, אפשר להגיד שיש אלטרנטיבה לביבי. הציבור הישראלי לא מוכן לקבל שמאלן נאיבי כראש ממשלה, ובוגי בוודאי אינו שמאלן נאיבי. הציבור הישראלי צריך מישהו שיתן לו תחושת ביטחון, ובוגי שעל פי השמועות היה זה שווידא הריגה באבו ג'יהאד מסוגל לתת אותה. תמיד חסמו את הקריירה של בוגי האהדה המוגבלת כלפיו בליכוד והנאמנות שלו לנתניהו. עכשיו חוסמת אותה השאלה האם גדעון סער ירכין ראש וייתן לו להיות מספר אחת. אם כן יכול להיות שאפשר יהיה להקים אחרי הבחירות קואליציית בוגי-סער-לפיד-מחנה ציוני-ליברמן-חרדים שתנשל את נתניהו מהכתר, או שבוגי יגבה את סער כמועמד לראש ממשלה ויסתפק בהבטחה לביטחון.

  אהבתי

 14. אף אחד לא זוכר זאת היום אבל בבחירות 96' בוגי היה ראש אמ"ן ואישר שאירן מעוניינת במפלת שמעון פרס (אירן הייתה אותה אירן לפני 20 שנה, ואובמה משלה עצמו שעוד 15 שנה בתום הסכם הגרעין, זו לא תהיה אותה אירן).
  ביבי תקף אותו על כך, ובעימות ביניהם, כששמעון פרס התבקש להציג שאלה לביבי, הוא לא הציג שאלה, אלא בקשה – שיתנצל על כך שתוקף את צה"ל באופן פוליטי.

  אהבתי

 15. יעלון על הגולן ב-2005:
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3092989,00.html

  רגע לפני שהוא פושט את מדיו, הצליח הרמטכ"ל לחולל סערה ציבורית ופוליטית, עת הצהיר, בראיון לעיתון הנפוץ בעולם הערבי, כי אם ייכון שלום מלא ותימצא מנהיגות אחראית בסוריה – ניתן לוותר על רמת-הגולן.

  יו"ר הקואליציה, ח"כ גדעון סער (ליכוד), האשים: "מדובר בהתבטאות בלתי אחראית מבחינה לאומית ובלתי תקינה, כאשר היא נשמעת מפי הקצין הבכיר ביותר בצה"ל שעדיין לובש מדים. על רמת הגולן חל החוק הישראלי והיא חלק בלתי נפרד ממדינת ישראל".

  אהבתי

 16. אומרים על כל שמאלן שהוא ליברל שעוד לא שדדו אותו. יעלון הוא באופן ברור ליברל ששדדו אותו, כי שינה גישה אחרי שנחשף לים השקרים של יאסר ערפאת. אבל בכל תחום שבו הלקחים ממורשת השקרים של ערפאת אינם רלוונטיים, יעלון קרוב יותר להשקפות של הצד שמאלי של המפה.

  אהבתי

 17. תמריץ
  מי בדיוק מעוניין בקואליציה כזאת? שום איש ימין לא ירצה קואלציה שהמחנה הציוני בפנים והליכוד בחוץ. גם ימני שלא מרוצה מנתניהו וישמח לראות את גדעון סער או יעלון כראש ממשלה – הוא רוצה אותם בממשלת מרכז ימין. ואם אתה מדבר על אנשי שמאל הם לא יצביעו ליעלון בשום אופן כל התשבחות שלהם כעת ליעלון זה רק חלק מקמפיין 'רק לא ביבי'.

  אהבתי

 18. משה, רשימת כחלון-בוגי-סער תגרוף את כל המנדטים של כחלון פלוס שני מנדטים מהליכוד פלוס מנדט מהבית היהודי פלוס 2 מנדטים מלפיד. מספיק כדי להציב גוש חוסם לביבי ולדרוש את החלפתו.

  אהבתי

 19. אני מאוד מעריך את בוגי, אבל לאחר שהוא גיבה השוואה בינינו לבין הנאצים, אני לא רואה אותו נבחר להיות ראש ממשלה.

  עליו ועל סגן הרמטכ"ל נאמר "יש מאבד עולמו בשעה אחת".

  אהבתי

 20. תמריץ אבל למה להכניס את המחנה הציוני במקום הליכוד? כל אלו שעברו מכחלון מהליכוד ומהבית היהודי שרוצים את גדעון סער ראש ממשלה יעדיפו את ליבני/פרץ/יחימוביץ' שר אוצר מאשר את ביבי שר אוצר או כל תפקיד בכיר אחר?!

  אהבתי

 21. סגן הרמטכ"ל לא עשה השוואה "בינינו" לבין הנאצים. מאיפו השטות הזו?

  הוא אמר: "השואה חייבת להוביל אותנו לחשיבה על אודות חיינו הציבוריים, ועוד יותר מכך, היא חייבת להוביל את כל מי שיכול, ולא רק את מי שרוצה, לשאת באחריות ציבורית. כי אם יש משהו שמפחיד אותי בזיכרון השואה, הוא זיהוי תהליכים מעוררי חלחלה שהתרחשו באירופה בכלל, ובגרמניה בפרט, אז לפני 70, 80 ו-90 שנה, ומציאת עדות להם כאן בקרבנו בשנת 2016".

  וליאיר המתקשה בהבנת הנקרא:
  גולן דיבר על *תהליכים* שהתרחשו באירופה בכלל ובגרמניה בפרט בשנים 1926-1945. גולן לא אמר שאנחנו, כולנו, שותפים לתהליכים הללו, אלא שיש לתהליכים הללו עדות גם בישראל.

  עכשיו קח ספר היסטוריה וחפש אילו תהליכים החלו באירופה (ולא רק בגרמניה) החל מאמצע שנות העשרים (רמז: גזענות, שנאת-הזר, לאומנות, רטוריקה מתלהמת ועוד).

  אהבתי

 22. שקשוקה
  קצת הבנת הנקרא. כשאדם מדבר על: "תהליכים מעוררי חלחלה שהתרחשו באירופה בכלל, ובגרמניה בפרט, אז לפני 70, 80 ו-90 שנה" הדברים מתפרשים על תהליכים המייחדים את הזמן והמקום הזה. התהליכים שאתה מתאר (רמז: גזענות, שנאת-הזר, לאומנות, רטוריקה מתלהמת ועוד ) קיימים כמעט בכל חברה אנושית משחר ההסטוריה ועד היום.
  קח ספרי הסטוריה (רמז: בשביל להבין מה מייחד את הזמן והמקום ההוא לא מספיק לקרוא עליו כדי לאבחן את המייחד אותו צריך להשוות לכללי) ותגלה שהנאציזם הוא המייחד.

  אהבתי

 23. מסכים עם משה. זו היתממות לא לפרש את מה שאמר כמו שהוא – הנאצים כאן בקרבנו. וגם אם לא התכוון לכך, העובדה שבנאום מוכן מראש אמר משהו שכך השתמע, היא בלתי נסבלת.

  חוץ מזה, השנאה לאחר אפיינה את כל החברות כל הזמן והצורך להגיע לנאצים כדי לדבר על התופעה מעיד על חוסר אינטליגנציה.

  אהבתי

 24. יכול להיות שצריך לחזק את מערכת החינוך בשיעורי
  פורפוציומטריה והבנת הנקרא.

  אולי הנושא הבא לא הכי קשור אבל בכל זאת :
  נראה שגם שופטים בישראל מתקשים בכך
  http://m.ynet.co.il/Articles/4805265

  אהבתי

 25. שקשוקה,
  לא אכנס לויכוחים מה הוא התכוון או לא התכוון.
  אני מבין מה הוא רצה לומר, ובמידה מסוימת גם מסכים איתו שקורים כאן דברים שאסור להסכים איתן (שקורים דרך אגב במקומות רבים אחרים שנחשבים בעינינו כנאורים).
  אם הוא היה מדבר על גזענות, שנאת האחר וכדומה – זה בסדר.
  כשקצין בכיר משווה אותנו לנאצים, עם כל הזכויות הרבות שיש לו, בעיני הוא מחוק וכבר לא רלוונטי. יותר מחוק מאשר אם הוא היה אונס חיילת או יורה במחבל בחברון.
  זה לא עניין של ימין ושמאל כפי שהצטייר בתקשורת. זה משהו עמוק בהרבה מהגדרות פוליטיות, וניצולי השואה למשל שנפגעו עד עמקי נשמתם יכול להיות שהם בוחרים במפלגות שמאל.

  אל תסתכל על זה כעניין מוסרי אלא כעניין חברתי-תרבותי-רגשי.
  אחרי האמירה הזאת הבן אדם מחוק לגמרי מבחינה ציבורית-לאומית. הוא פגע בנימי הנפש הכי עמוקים. מדובר בקצין משכמו ומעלה שאיבד עולמו במשפט אחד.

  אהבתי

 26. תמריץ
  שאלתך עד כמה יכול ליברמן לגרום נזק אינה נוגעת לטור של ארנס הוא בכלל לא תוקף את ליברמן אלא את עצם העברת יעלון מתפקידו. לגבי עצם הטור – הטור נוקב אבל ציפתי מארנס למשהו מעבר לטיעונים סתמיים. הוא כותב 'שפר גורלם של אזרחי מדינת ישראל, ויעלון עמד בראש מערכת הביטחון בשנים האחרונות' ,"שר ביטחון מצוין" לפאר כך מישהו בלי לציין דבר אחד משמעותי שהשתפר אצלו לעומת קודמיו – זה ממל סתמי. יעלון וכל אחד נחשב כבינוני עד שיראה השג משמעותי לעומת הקולגות. וכך גם בשאר דבריו לא ראיתי שום דבר מעבר לדברים סתמיים. זה מסוג הטורים שמשכנע את המשוכנעים אף אחד לא מעבר לזה.

  אהבתי

 27. "האבסורד הכי גדול בישראל הוא חוזקה של הדמוקרטיה מול חולשת הביטחון העצמי. מצד אחד האמונה בצדקת הדרך ומדד האושר הגבוה יחסית לשאר מדינות העולם, ומצד שני סערה לאחר כל התבטאות — משולית עד מרגיזה.

  אחרי שבוע מכוער (שעדיין לא נגמר) בפוליטיקה הישראלית … נשמעו שתי אמירות שהצליחו לעורר סערה מחודשת לזמן קצר: האמירה על ניצני הפשיזם בממשלה שהשמיע אהוד ברק והמונולוג של רוני דניאל באולפן שישי.

  שניהם גדלו בישראל החילונית והחלוצית. מדינה שבה נדמה היה שהדת היא נספח שולי, והערבים נתפסו כגיס חמישי שצריך לשמור עליו בעזרת משטר צבאי. שניהם התחנכו על ברכי הישראלים של העשורים הראשונים — אלה שהחזיקו ביד מגל ונשק … שניהם, 68 שנים אחרי הקמת המדינה, רואים כיצד הזהות הישראלית השתנתה. לתוך סל הדימויים נכנסו היי־טק, בורסה, מזוזות, ספרי תורה וזמר מזרחי … אבל גם ברק וגם דניאל טועים … ישראל אכן משתנה, זו עובדה; אבל המשטר הדמוקרטי לא הולך לשום מקום.

  ברק לא לבד, אתמול שלח לי מישהו מאמר של שר החקלאות לשעבר מהמערך אברהם כ"ץ־עוז מלפני 40 שנה על בגין וסכנת הפשיזם. ישראל מורגלת בכך …"

  http://www.yediot.co.il/articles/0,7340,L-4807035,00.html

  אהבתי

 28. לתמריץ,

  אנסה לענות על שאלתך "עד כמה ליברמן מסוגל לגרום נזק, כשהוא תחת שבע עיניים ונתניהו משגיח עליו? ".

  אדלג דווקא על החשש העיקרי, המובן מאליו. החשש שהאימפולסיביות של ליברמן, נכונותו הנועזת מדי לקחת סיכונים, והקושי שלו להגיב באיפוק ובמידתיות, ולעיתים אפילו בהפניית הראש לצד השני – יביאו להסלמת עימותים במקום להימנעות מהם.
  לרוץ אחרי ילד שהרביץ לילדך, לתפסו ולהכותו – אינו מעיד על שיקול הדעת הראוי לשר הביטחון הישראלי.
  לא כל סכסוכון זעיר נתנייהו יצליח לעצור לפני שיסלים למלחמה כוללת. וכידוע, בסביבתנו לא חסרים ילדים מופרעים ואלימים שיהנו לעשות פרובוקציות, במטרה לגרום לשר הביטחון הישראלי לצאת מכליו ולהשתולל.

  אתייחס לשלוש נקודות נוספות:
  א. החשד בשחיתות וקבלת החלטות המושפעת ממניעים אישיים.

  ליברמן, בתו, נהגו (כמו גם רבים מהחכ'ים במפלגתו) התעשרו פלאים בתקופה קצרה יחסית. ידועים גם קשריהם ההדוקים עם כל מיני אוליגרכים מפוקפקים ועוד.
  מצד שני, מחלקת החקירות המהוללת של משטרת ישראל, הפרקליטות, היועץ המשפטי לממשלה ומערכת המשפט – לא הצליחו להוכיח שום דבר משמעותי נגדו, מרחו את הזמן עד שהגיעו להתישנות, נמנעו מהגשת כתבי אישום וכו' וכו'.
  מכאן, קיימות שתי אפשרויות:
  1. אנו חושדים בכשרים, רודפים אחרי אדם חף מכל פשע ומעלילים עליו. מעין דרעי הרוסי עליו שרו המונים "הוא זכאי".
  2. משהו פגום קשות, בחולייה אחת לפחות, של מערכת החוק והמשפט בישראל ו/או ליברמן מתוחכם דיו בכדי להצליח להערים על המערכת.

  בהעדר הוכחות – אנו נאלצים להסתפק באמונות. אני מאמינה שאפשרות 2 היא הנכונה. אני גם פוסלת על הסף את הטיעון שרודפים אחריו רק כיון שהוא רוסי שהצליח לטפס למעלה, ומנסים לקצוץ את כנפיו.

  מכאן, אני חוששת שהחלטות מערכת הביטחון על הקצאות מיליארדים בכל מיני הסכמי רכש, התקשרויות עם קבלנים וכדומה – יושפעו מגודל הקופון אותו יצליחו לגזור כל מיני "מקורבים לשר".
  יש להוסיף שלא ניתן למצוא קרקע נוחה יותר למעשי שחיתות מאשר משרד הביטחון. משרד שבמילא חלק ניכר מפעילותו אמור להישאר סודי וחסום בפני רוב גופי הביקורת ועין הציבור.
  יהיו אשר יהיו חסרונותיו של יעלון – אף אדם לא העלה אפילו צל של חשש שדבק בו אבק שחיתות, והחלטותיו לא נקיות במובן זה.

  ב. חשש מקשר הדוק מדי, ואוהד מדי, לרוסיה של פוטין.

  גם בנושא זה – מדובר בחששות ללא כל בסיס עובדתי מוצק. אפילו הפארסה בה ח'כים של ישראל ביתנו "התנודבו" לפקח על מערכת הבחירות ברוסיה, והכריזו שמצאו אותה נקייה לחלוטין – אינה הוכחה לדבר.
  ניתן לטעון שאלו למעשה דעות קדומות כנגד כל אלו שלא נולדו ל"שבט הנכון", וניסיון לחסום את דרכם לצמרת. אך לא מופנים חששות דומים כלפי זאב אלקין, ואף אחד אינו תוהה האם הוא באמת פטריוט ישראלי או שהאינטרסים של מקום הולדתו בראש מעייניו.

  מצד שני, קיימים חששות שחלק מבכירי מערכת הביטחון משרתים את האינטרסים האמריקאים יותר מאשר את האינטרסים הישראלים. ליברמן לפחות אינו חשוד בכך כלל.
  אבל, השינוי בזהות הפטרון אותו אולי משרתים בסתר, מפטרון אמריקאי לפטרון רוסי, אינו שינוי קליל ומרענן.
  יתכן שליברמן יזיק לקשרים הביטחונים ביננו לבין האמריקאים – רק כיון שגם בקרב האמריקאים יהיו כאלו שיחשדו בקשריו החמים מדי עם פוטין, ומדליפת סודותיהם לק. ג.ב.

  ג. מערכת יחסים עוינת ולעומתית עם הקצונה הבכירה של צה'ל.

  המצדדים במינוי שר ביטחון אזרחי, שלא הגיע משורות הצבא, משתמשים בנימוק שאסור ששר הביטחון יתפקד כראש וועד הקצינים הבכירים. תפקידו חייב לכלול גם החלטות על קיצוצים ושינוי סדרי עדיפויות שברור שיהיו למורת רוחה של הקצונה הבכירה. ואפילו, אם מתעורר הצורך, העמדתם במקום ונזיפה בהם כשהם חורגים מתפקידם ומתחום סמכותם.

  כזכור, חלק ניכר מהביקורת כלפי יעלון היא בדיוק על רקע זה: הימנעות משינוי סדרי עדיפויות וביצוע קיצוצים נדרשים, קפיצתו האוטומטית להגנת הרמטכ'ל וסגן הרמטכ'ל, וקריאתו לדרג הצבאי לשים עצמו מעל הדרג המדיני ולבקרו.

  אבל, ומדובר באבל משמעותי ביותר, בכדי שמערכת תוכל לתפקד חייבים להיות יחסי עבודה תקינים ושיתוף פעולה בין השר לבין הקצונה הבכירה.
  יש מקום לחשש שקציני צה'ל יגיבו לכניסת ליברמן ו/או להדחת חביבם יעלון בעוינות ובגישה לעומתית.

  כיון שמדובר במערכת היררכית, כל מי שירצה להמשיך בקריירה הצבאית שלו לא יעז לצאת בגלוי נגד ליברמן, ולא יכריז ברבים על סרובו להישמע להנחיותיו. אבל, יש בצבא שפע מקום לכל טכניקות ה"פסיב אגרסיב". תהליכים קצרים שפתאום "נמרחים" חודשים בשל כל מיני עיכובים בלתי צפויים, שלכאורה אי אפשר היה להתגבר עליהם. משחקי "ראשים קטנים" שאינם מבינים בכוחות עצמם גם את מה שלא ציוו עליהם במפורש, ועוד ועוד ועוד.

  אפשר להוסיף שהעמדה הלעומתית שפיתחו בכירי משרד החוץ כלפי ליברמן – הזיקה ליחסי החוץ של ישראל.
  קשה להתעלם מהחשש שתופעה זו תחזור על עצמה גם במשרד הביטחון.

  אהבתי

 29. קמיליה, האמת שתשובתך לגבי הנזק של ליברמן משכנעת מאוד. הדבר היחיד שאני יכול להגיד זה שצריך למדוד את זה מול הנזק בסחטנותם של חזן ואמסלם וכו'.

  אהבתי

 30. לתמריץ,

  פשוט אסור לבטא, ליד חוזת אסונות פסאודו- מקצוענית שכמותי, את המשפט "איזה אסון כבר יוכל לקרות אם… ". 😊

  גם אני מקווה שהעסק יגמר טוב. ונוטה להאמין שאם רק נוכל להצביע על כל האסונות האפשריים ולהערך לקראתם – הם לא יקרו. נבואות שמבטלות את עצמן.

  בכל מקרה, תמיד נוכל להתנחם בעצירת זרם ההגירה האינסופי של המוני האתיופים, הטוענים שיש להם איזשהו קשר רחוק לאיזשהו אתיופי ממוצא יהודי שהגיע לישראל.

  אהבתי

 31. הסיכוי של בוגי להיות ראש הממשלה בישראל הוא פחות או יותר כסיכוי של בוז'י.
  עם כריזמה של צנון לא נבחרים לראשות ממשלה.

  אהבתי

 32. זה לא רק עניין של כריזמה. גם לרבין לא הייתה כריזמה ( אם כי כשאתה רואה במוזיאון רבין את הסלון שלו עם הטלביזיה בה הוא היה צופה במשחקי כדורגל [עם דרעי ורמון], אתה מבין שלבוגי יש עוד פחות כריזמה ועממיות מלרבין).

  בוגי פגע ב-2 פרות קדושות בישראל. הראשונה השואה והשנייה צה"ל כצבא העם.
  לגבי השואה – עצם הגיבוי של שליש השוואה בינינו לנאצים זאת פגיעה בנו ובזכרון השואה.
  לגבי צה"ל -התחושה שלי, שהציבור מזהה את תסמונת הש"ג. כאשר הקצונה הבכירה מקריבה חייל צעיר בשירות חובה לא עבור ביטחון אלא עבור תקינות פוליטית והתייפיפות מול העולם. הציבור לא חולק על הערכים שבשמם מדבר בוגי, אלא שקיימת הרגשה שנכשתה טעות והגנרל לא לקח אחריות.

  אז אחרי שפגעת ב-2 פרות קדושות, והצלחת לעשות זאת תוך חודש ואתה מסרב להתנצל ולחזור בך, ולהיפך אתה ממשיך בדרכך המאשימה – אחרי כל זאת אני לא רואה את בוגי הופך לראש ממשלה.

  אריאל שרון "ביצע עברות" רבות (לבנון, סברה ושתילה, עליה להר הבית, ימית) אבל הציבור מחל לו לבסוף כי הוא שידר חיבור לציבור וכמובן לא פגע בציפורי הנפש של העם בישראל. הלך למדבר הפוליטי לכפר על פשעיו וקיבל את האחריות בעצם שתיקתו.
  בוגי יצטרך לכפר בשנים הקרובות על 2 הפגיעות שלו. אחרת אני לא רואה אותו ראש ממשלה.

  אהבתי

 33. כתבה מהגלובס שמשמעותה היא "רע לבוגי. קטסטרופה לכלכלה".

  ליברמן, "נציג" האינטרסים הרוסיים ופוטין בישראל, יכניס את חברת הגז הרוסית גזפרום לליויתן, ויחבל באפשרות שיפור הקשרים עם טורקיה. שיפור המנוגד לאינטרסים הרוסים באזורנו.
  לטענת הכותב מדובר בפיגוע אסטרטגי.
  יותר מכך, הוא מסביר את כניסת ליברמן לממשלה באינטרסים רוסיים אלו.

  http://m.globes.co.il/news/m/article.aspx?did=1001127999

  אהבתי

 34. פועל יוצא של הכתבה היא שהקשרים המדיניים שבוז'י דיבר עליהם כסיבה להצטרפות לממשלה, היא לא שיפור יחסים וחתימת הסכם עם הפלסטינים, אלא שיפור היחסים עם טורקיה.
  שיפור שעכשיו בוטל "בגלל שלי מלכת הפייסבוק".

  אהבתי

 35. ועכשיו ברצינות:
  אני לא יודע אם הנכתב בכתבה הוא אמת, ומהן המטרות האמיתיות של ליברמן, אבל עקרונית אני חושב שאנחנו צריכים לחזק יחסינו עם רוסיה.

  אהבתי

 36. מינויו המסוכן של ליברמן לשר הביטחון יתרום בוודאי את חלקו לתיאום הביטחוני המתחייב בעקבות המעורבות הרוסית בסוריה, לפחות ברמת השפה.

  שיא ברמת הקשקשנות. הולם את קמילה להעלות בבל"ת שכזה

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: