העקומה הישראלית

בעקבות הפוסט הקודם שבו נגעתי בעקומת הפעמון של האינטליגנציה היהודית בארה"ב, סיקרן אותי לבחון את עקומת יכולת החשיבה אצלנו כאן בארץ. כדי לעשות זאת פניתי למבחני פיז"ה 2012 שהונהגו בבתי הספר בארץ וקראתי את הדו"ח המקיף על תוצאותיהם.

נקודת המוצא עגומה מאוד – ישראל נמצאת בתחתית של מדינות ה-OECD מבחינת הישגיה, אולם התמונה נעשית ברורה יותר כאשר מבינים שישראל מתקיימת כשתי מדינות נפרדות – אחת שייכת לרוב היהודי, והאחרת שייכת למיעוט דובר הערבית. הערבים בישראל הם בני קבוצה אתנית שונה, דוברים שפה שונה, מתנהלים תחת נורמות תרבותיות שונות והישגיהם במבחן שונים מאוד. הציון הממוצע של הערבים נופל משמעותית מהציון בקרב היהודים, אך זהה לחלוטין לציון הממוצע בירדן. די מדהים לחשוב שאם ההיסטוריה של האזור הייתה משתנה מהקצה אל הקצה, התנועה הציונית לא הייתה קמה וערביי ישראל היו נספחים לירדן, דבר אחד היה כנראה נותר זהה – ביצועי התלמידים הערבים בארץ ישראל במבחני הפיז"ה. מה שמטריד במיוחד בקרב הערבים הוא העדר מוחלט של מצוינות. 0% מהם מגיעים לשתי הרמות הגבוהות ביותר במתמטיקה, מול 12% מהיהודים. המצב ביכולת הבנה של טקסט אינו טוב בהרבה. נתונים אלו נראים קיצוניים והפתיעו אותי – חשבתי שלפחות הערבים הנוצרים מצטיינים בהישגיהם הלימודיים, אבל אולי הם קבוצה קטנה מכדי שתהיה ניכרת בסטטיסטיקות. אם ההישגים של תלמידים ערבים כה גרועים ואם מערכת החינוך הישראלית לא הועילה להם דבר לעומת מערכת החינוך בירדן למשל, אלו נתונים שמבשרים רע למערכות החינוך של מדינות מערב אירופיות שקולטות בזמן הזה המוני פליטים ערבים צעירים מהמזרח תיכון. שוודיה אכן מודאגת מירידה בממוצע הישגי התלמידים בעקבות קליטת הגירה, מגמה שמן הסתם רק תחריף. פרספקטיבה בינלאומית לגבי הישגי ערביי ישראל במתמטיקה היא שהם אמנם דומים לאלו של בני עמם בירדן, אך גרועים משמעותית מהישגיהם של תלמידים שחורים בארה"ב או אבוריג'ינים באוסטרליה, אף שנראה שהשתלבותם של הערבים בישראל מוצלחת יותר משל שתי קבוצות אלו בארצותיהן. נתוני הערבים כל כך גרועים עד שהם מעלים את השאלה אם ההסבר נעוץ בחלקו בכך שמוטיבציית ההשתתפות במבחני פיז"ה בקרבם נמוכה במיוחד. אחרי הכול זה מבחן שאין שום תמריץ להצליח בו מלבד לרצות את משרד החינוך, וגם המדגשים עם הכיתוב "השתתפתי בפיזה" שמחולקים למשתתפים לשם העלאת המוטיבציה כנראה לא מועילים הרבה.

כשמסתכלים רק על התלמידים היהודים בישראל, מגלים שהתוצאות הן ממש באזור הממוצע של ה-OECD. בחלק המילולי יותר מהממוצע. בחלק המתמטי מעט פחות ממנו. דבר זה מעודד, אך עדיין מאכזב. ראשית משום שהיהודים מעולם לא הסתפקו בממוצע ושנית משום שאם מורידים את הערבים מהממוצע הישראלי, מתבקש להוריד גם את השחורים מהממוצע האמריקני, המוסלמים מהממוצע הצרפתי והמאורים מהממוצע הניו זילנדי, ואם כך נעשה, ההשוואה בין יהודי ישראל לכל השאר תנעם לנו עוד פחות. סיבה שלישית לא להתלהב מהתוצאות היא שהן זה מקרוב באו, ובסבב הקודם של פיז"ה ב-2009 הן היו גרועות יותר. מי יודע מה יניב הסבב האחרון מ-2015 שתוצאותיו עוד לא פורסמו.

התוצאות החינוכיות בארץ בקרב תלמידים יהודים הן אם כך די מאכזבות. מה שמותיר שאלה פתוחה: כיצד זה שבכל אופן בישראל יש כל כך הרבה הייטק ומדע וטכנולוגיה וחדשנות שהם לא רק בממוצע של העולם המפותח אלא גם בטופ שלו. לכך יש שתי תשובות. ראשית, הקשר בין הישגים במבחנים סטנדרטיים לבין חדשנות בוודאי קיים אך אינו מוחלט. עובדה שהעמים המזרח אסייתיים מוליכים את טבלת מבחני פיז"ה אך אינם נחשבים כחדשניים במיוחד. שנית, באה לעזרתנו אותה עקומה שציינתי בפוסט הקודם. עקומת ההתפלגות בישראל שונה מהעקומות המאפיינות את רוב ארצות ה-OECD בכך שהשונות בה גדולה במיוחד, אפילו אם מבודדים רק את החינוך היהודי. נתון זה נדון תמיד בשלילה ובהחמצת פנים, כי הוא מלמד על אי שוויון. אבל הפן החיובי של אי השוויון בהתפלגות הוא שבקצה הגבוה של העקומה ישנם הרבה תלמידים שמתוכם תוכל לבוא האליטה האקדמית של העתיד. בצד הגבוה איננו נופלים כנראה מרוב ארצות המערב, למעט אולי פינלנד המופלאה. מבחינה זו השוויון היחסי ביכולות בתוך החברה הערבית עומד בעוכריהם של הערבים – אם גם בבתי הספר שלהם היה אי שוויון גדול בהתפלגות, לא היה שיעור המצטיינים במתמטיקה מגיע ל-0% אצלם.

85 תגובות על ״העקומה הישראלית״

 1. תודה על הפוסט המענין תמריץ , תחילה , תקן אותי אם אני טועה : אם הבנתי נכון , מכללא , אתה לא נרתע כלל מהיקשים סטטיטסטיים , גם כאשר הקבוצה היא קטנה , ואפילו קטנה מאוד , פה נחזה שאתה קצת מהוסס לגבי ערבים נוצרים .

  טוב, סיבוכי אימים מעבר לזה , לא יודע מה זה בדיוק מבחן פיז"ה , אבל נראה די ברור , אלא ש :

  אתה גורס , ובעלמא , שאין יחס ישיר , בין אינטיליגנציה סטנדרטית , לבין חדשנות , וזה לשיטתך , מסביר את ההיטק והחדשנות הישראלית . אלא שיש !! ואחרת אין לך הרי הסבר ממשי . אז מה הבעיה ? אם כך :

  מדידת אינטילגנציה , שמתעלמת מנתונים מנטליים , הרי , לשיטתי , אינה כלל מדידה , והערכה מהימנים . ישנה אינטילגציה אינסטרומנטלית ( הבנת הנקרא , מטמטיקה , הנדסה , יכולות קוגנטיביות בסיסיות לימודיות וכו…. ) וישנה גם הערכה מנטלית של כישורי הנבחן .

  השכל , הולך אחרי המנטליות , ולא ההיפך !! מדוע זה ? מכיוון שבמוח , ישנה מערכת שמתכנה , המערכת הלימבית . היא אחראית לפרספציה , ולדחפים הרגשיים . מסתבר , שהדחפים הרגשיים , והשליטה בהם , קובעים את רמת האינטילגנציה , לא פחות מן היכולות האינסטרומנטליות פרופר .

  מנהיגות למשל , כריזמה , כושר אלתור , כושר ניהול , תקשורת אנושית , לא כרוכים בהכרח באינטיליגנציה איסנטרומנטלית , ואכן :

  המוטו של ישראל בעולם ( בשיווק נשק ) הינו :

  " הכל נוסה בקרב ….." וברור , שאדם מבין אם כך , במה עסקינן , ותקצר באמת היריעה …. להתראות

  אהבתי

 2. האמת היא שאני לא בטוח שצריך הסברים מיוחדים לגבי ההייטק פה. הרי היהודים האמריקנים מאוד מצליחים באמריקה גם בהישגים וגם במבחני אינטליגנציה. אז למה שיהודים לא יצליחו פה. מה שמעורר שאלות זה מדוע לא רואים בהשוואות הבינלאומיות הישגים דומים בישראל. והתשובה יכולה להיות שאליטה חילונית באזור המרכז משחזרת את האינטלקט היהודי אמריקני ומתוכה באים המצטיינים. אבל היא אינה מאפיינת את כל היהודים במדינה.

  מה שכן דורש מתיחת הפרדה כלשהי בין הישגים במבחנים לחדשנות זו החידה לגבי הישגיהם הלא מרשימים של האסייתים בחדשנות וכן באמת כנראה יש קשר להעדר תכונות שהזכרת כמו מנהיגות, כריזמה, כושר אלתור, תקשורת אנושית. בכל אלו אסייתים אינם מתבלטים.

  אהבתי

 3. תמריץ, אלא שצריך לשים לב :

  ישנם שני ווקטורים עיקריים ביכולת יצירתית :

  הווקטור הראשון , הוא המערבי הקלאסי , זה של חשיבה : מקורית , גאונית , חריגה , פורצת דרך , מחוץ לקופסה וכו….

  הווקטור השני : הוא ראורגניזציה של קונפיגורציה נתונה , משמע , משחק או רה ארגון של מערכות לקוניפיגורציה חדשה ( רה ארגון של עובדות נניח ) .

  אם כך , בראשון , האסייאתים עשויים באמת להיות חלשים , בשני , צריך לפעמים התמדה ודיסיפלינה , ומתוך זה זה מגיע , ושם , הם לא ממש חלשים , והיפנים הוכיחו זאת היטב בעבר , וכיום הסינים , בטח ובטח .

  להתראות

  אהבתי

 4. רק תוספת לתגובתי השניה תמריץ :

  בקשר לאסייאתים , ישנו תת ווקטור , בזה השני , והוא מה שאני מכנה : " ואריינט צובר " משמע , לא רק סידור פנימי מחודש או רה קונפיגורציה , אלא : מתוך עיסוק תמידי ודיסיפלני , מתוך מגמת חדשנות מנטלית כללית , אתה כל פעם , מחדש באמצעות ואריינט או טוויסט קטן יחסית וצובר במערכת , וכך , על ציר הזמן , אתה משיג חדשנות . חשוב ביותר ….. להתראות

  אהבתי

 5. תמריץ , אני שמח שאתה מסכים , רק שים לב :

  האבחנות לעי"ל , נעלמו ממך , אני רק משוכנע , שזה בגלל שהן לא סקסיות ( בקיצור : מערביות ) ויותר מאפיינות טיפוסים אפורים , ומשעממים .

  אם כך , קיבלת המחשה , בדבר חשיבות המערכת הלימבית לעי"ל , בקשר לאבחנה של רמת האינטיליגנציה ( מה שהוא כמובן , כלל וכלל לא מקובל ) .

  להתראות

  אהבתי

 6. "כשמסתכלים רק על התלמידים היהודים בישראל, מגלים שהתוצאות הן ממש באזור הממוצע של ה-OECD."
  אולי אפשר להתעודד מעט יותר ( אך בכל זאת לא להגזים בהתעודדות) משום שההוצאה בOECD פר תלמיד יותר גבוהה גם משום הילודה הנמוכה כך שיותר משאבים מופנים מהמערכת הציבורית אך גם בתוך התא המשפחתי פר תלמיד\ה.

  אהבתי

 7. "אליטה חילונית באזור המרכז משחזרת את האינטלקט היהודי אמריקני ומתוכה באים המצטיינים. אבל היא אינה מאפיינת את כל היהודים במדינה."

  התוצאות של המבחנים בקרב היהודים בארץ כוללות את היהודים ממוצא ספרדי, מזרחי מעורב. יתכן מאד שיש שונות גדולה. כמובן שזה נושא רגיש מכדי לדון בו אוביקטיבית.

  חוסר היכולת לדון בנושאים שונים בצורה אוביקטיבית מבלי שזה יעורר תגובה חריפה שתפסיק את הדיון גורם לי לחשוב שאולי כדאי לתת לטראמפ אפשרות להבחר ולשבור את הכלים. גם הכתבה שקמיליה העלתה על הארמנים ועל הרקע ההסטורי של המוסלמים שבאופן עקבי על בסיס דתי בלבד פגעו במיעוטים היא דוגמא לכך שאנחנו אוטמים את המוח ואת הפיות משיפוט אוביקטיבי.

  אהבתי

 8. אורי, אני חושב שבקרב מזרחיים יש שונות גדולה, שקשורה לעובדה שזו אינה באמת קהילה אחידה אתנית ושחלקים ממנה היו מנותקים זה מזה עשרות דורות ומידת התערבבותם עם האוכלוסיה המקומית בארצותיהם הייתה שונה.

  אהבתי

 9. לגבי תלונתך על התקינות הפוליטית שמונעת מאיתנו לדבר על הבדלים בין קבוצות, אני אצטט משהו שכתבתי בפוסט אחר:
  "אם נתפוס את החברה שלנו כמורכבת מקבוצת שנבדלות גנטית במאפייניהן המהותיים, איזו סולידריות תוכל להיבנות בין הקבוצות האלו. ואם החברה תוכל להשליך את האחריות לעוני על הגנטיקה של העניים, איזה תמריץ יהיה לסייע להם ולפעול לשיפור תנאי חייהם. הזנחת העניים מתוך תפיסה דטרמיניסטית של גורלם תהפוך לנבואה שמגשימה את עצמה".
  http://tinyurl.com/q66rtoo

  אהבתי

 10. אתה לא יכול להתמודד בבעיה על ידי שתתעלם ממנה. אם תכיר את התמונה היטב תוכל להשקיע באלו שהסיכוי שלהם להצליח גדול יותר. זה שימוש טוב יותר במשאבים.

  אהבתי

 11. אורי ,דעתי היא שגם אם הטענות הן במאה אחוז נכונות (והן לא כי ברור שיש גם השפעה סביבתית) זו מסוג הבעיות שיש להקפיד להתמודד עימם בצורה משתמעת(Implicit) ולא מפורשת (Explicit). במילים אחרות , אם משתינים מהמקפצה אין סולידריות לכן עדיף כמו אנשים תרבותיים להשתין בבריכה כשלא מצליחים להתאפק.
  מבחינת הסולדריות , בעידן שהיא חשובה מאוד ובמיוחד לנו כעם מוקף אויבים עדיף להצניע נבדלות גנטית במאפיינים המהותיים בין הקבוצות וטוב יהיה אם יהיה זה שקר אציל המסופר על ידי האליטות על מנת לשמור על הרמוניה חברתית.

  מי שהעניין יעניין אותו והוא יתעמק בנושא יגיע בנקל לפירושים המשתמעים ולפעול באופן פרטי כפי שהוא רואה לנכון אבל זו לא תהיה המדיניות של משרד החינוך לתת עדיפות במשאבים והשקעה לקבוצה זו או אחרת.

  אהבתי

 12. 5 הערות:

  א. בהשוואות הבינ'ל לא נכללת מערכת החינוך החרדית, למרות גודלה. ברור שלו נכללה – ציוני ישראל היו גרועים משמעותית מכפי שהם מוצגים (במקצועות כמו מתמטיקה, מדעים ואנגלית תלמידי כיתה י' במגזר החרדי לא יצליחו להתחרות אפילו בתלמידי כיתה ד'). מצד שני, מי הוכיח שלימודי משפטים (שהם למעשה לימודי הגמרא) אינם מפתחים את מוח התלמידים יותר מלימודי מתמטיקה? רמת אנגלית, מאידך, מקשה ביותר על השתלבות החרדים בעולם העבודה המודרני.

  ב. רמת אי השוויון בישראל מהגבוהות בעולם – הן בהכנסות והן ברמת החינוך. מצד שני, אם ההיי-טק הוא הקטר של הכלכלה הישראלית, אין צורך בהמוני נהגי קטרים. יתכן, ומנקודת מבט כלכלית טהורה, שעדיף לישראל חמישה- עשרה אחוז בוגרים ברמה מאוד גבוהה, מאשר שוויוניות גדולה יותר של המוני בינוניים פלוס. אבל, ישנם כמובן גם שיקולים לא כלכליים. לכך יש לחבר את התהייה כיצד מערכת החינוך המופלאה, והמאוד שיוויונית, של פינלנד אינה משתקפת בהישגיה הכלכליים, הלא ממש מופלאים, של מדינה זו.

  ג. הנתונים אינם מביאים בחשבון את השפעת השירות הצבאי, שלמעשה מחריף את רמת אי השוויון אבל מעלה את רמת הכישורים. מיעוט מובחר, בעיקר בוגרי 5 יחידות במתמטיקה ופיסיקה, לומדים רבות גם במהלך שירותם הצבאי. למעשה, חלק ניכר מתעשיית ההי-טק הישראלי נוסד ע'י צעירים אלו. לקבוצה זו יש להוסיף בוגרי קורסים צבאיים ארוכים, שרק הצבא הצליח להכריחם ללמוד משהו ברצינות ולדחות סיפוקים. כישורים שיקחו איתם להמשך חייהם אחרי הצבא. אלו כישורי חיים ש 12 שנים במערכת החינוך המאוד פרמסיבית ווותרנית שלנו, המכוונת למקסם את שביעות הרצון של התלמידים והוריהם וההימנעות מעימותים עמם של המורים, לא יכלו להביא. ברור שכל השפעת הצבא אינה נכללת בהשוואות הבינ'ל.

  ד. יש לאחרונה פריצה קדימה ברמת החינוך במגזר הדרוזי והצ'רכסי. יתכן והתוצאות יתבטאו בנתוני 2015 – אך גם הם, כמו הערבים הנוצרים, מהווים רק מיעוט קטן במגזר הערבי.
  הישגי הערבים – נוצרים גבוהים משמעותית מהישגי היהודים בישראל. הם למעשה נמצאים בעמדה של היהודים בחו'ל – מיעוט שיודע שהוא חייב להצטיין בכדי שלא להירמס. משפחות הדוחפות את בניהם ובנותיהם להצטיין בלימודים ולרכוש מקצוע אקדמי מכובד ומכניס. בתי הספר הנוצרים הפרטיים, בהם לומדים גם בני האליטה הערבית- מוסלמית, מצטיינים בהישגיהם הלימודיים.

  ה. שיא אי התקינות הפוליטית: המשך העלייה של עוד ועוד בני פלאשמורה מוריד עוד ועוד את הישגי בתי הספר הממלכתים – דתיים. יש נתונים שהישגי ילדי מהגרים לאירופה דומים להישגי מדינות המקור של ההורים, יותר מאשר להישגי המדינה בה הם לומדים. השוואות מדהימות על פערי הישגים בין ילדי אירופאים וותיקים, ילדי מהגרים מסין וילדי מהגרים מטורקיה. מכאן, בישראל נהיננו תקופה מהישגי ילדי העולים מהגוש המזרחי במתמטיקה ומדעים, וכיום עלינו לבחון את הישגי מערכת החינוך באתיופיה.

  אהבתי

 13. קמיליה, הערות על דברייך:
  א. לא מדויק, אכתוב על זה יותר כנראה באחד הפוסטים הבאים. חצי מהציבור החרדי כן משתתף – הבנות.
  ג. אהבתי.
  ד. אני באמת שובר את הראש איך מתיישבים 0% אחוזי ההצטיינות אצל הערבים עם הערבים הנוצרים. הם בערך עשירית מהמגזר, מה עוד שערביי מזרח ירושלים המוסלמים לא כלולים.
  ה. הפלשמורה הם מקרה מעניין של קליטת עלייה, האופייני אולי רק לחברה הישראלית. מצד השתלבותם הם צפויים להיות דומים למיעוטים מהעולם השלישי בכל המערב שנתקלים בבעיות קשות של אינטגרציה. מצד תחושת השייכות שלהם, הם ירגישו שייכים לקבוצת הרוב ויצביעו למפלגות שמייצגות אותה. אחד הדברים המוזרים שקראתי לאחרונה הוא שח"כ גפני גם הצטרף ללחצים על האוצר להעלותם. אם החרדים האשכנזים מוכנים לקבלם בכלל ישראל, אז יש קונצנזוס בעדם.

  אהבתי

 14. לגבי כך שבארץ יש תעשיית היי טק גדולה ואילו בפינלנד לא –
  קודם כל, הייתה שם תעשיית היי טק גדולה שהובילה אותה נוקיה, שהתמוטטה/ התאבדה באופן די מדהים, על ידי חבירה למיקרוסופט למרות שמיקרוסופט היתה ועדיין מאחור בכל הקשרו לסמארטפונים.

  דבר שני, יש קשר קלוש בין הישגים כלכליים להישגי מערכת החינוך.
  תעשיית ההי טק בארץ פיתחה תשתית שלמה שתומכת בה -עובדים מנוסים, חברות בינלאומיות עם מרכזי פיתוח, אוניברסיטאות מובילות, משקיעים וכן הלאה.
  זה לא דבר שפשוט לשכפל, וגם אם מדינה תגיע להישגים גבוהים מאוד בחינוך זה לא גורם לכך שתהיה לה תעשיית היי טק.

  אהבתי

 15. לתמריץ,

  אינני חושבת שיש קונצנזוס לגבי העובדה שמידי כמה שנים מכריזים חגיגית שהסתיימה עליית הפלשמורה, ואז מגלים עוד כמה אלפים "אחרונים" הממתינים לתורם. אפילו בתוך העדה האתיופית הדעות חלוקות. ורבים חוששים לבטא בציבור את עמדתם על הנושא. ראה דיון בתרומת הפוליטיקלי קורקט ליכולת ההתמודדות עם בעיות.

  אם בידך הדו'ח המלא של מבחני פיזה: בדוק האם בתי הספר הנוצרים הפרטים, שלא מכינים את תלמידיהם לבגרות הישראלית אלא לאנגלית, הוכללו במחקר. ניחוש שלי: הם הוחרגו, כפי שנעשה לגבי החינוך החרדי העצמאי.

  אהבתי

 16. יואב, אישית תמיד חשבתי שהמודל שלפיו יש לך מורה טוב בשיעור מולדת בגיל 10 ולכן תכתוב תוכנה שתהמם את העולם בגיל 32 – הוא מפוקפק מאוד.

  קמיליה, אני לא בעד העלאת הפלשמורה אחרי שהכריזו שהסתיימה כבר העלייה, אבל אני לא רואה התמרמרות נגד בציבור. לא הצלחתי למצוא נתונים לגבי הנוצרים בדו"ח מבחני פיזה.

  אהבתי

 17. ליואב,
  ההסתמכות של פינלנד רק על חברה ענקית אחת (נוקיה) הייתה טעות אסטרטגית. היא דומה להסתמכות דטרויט וסביבותיה רק על ענף המכוניות וספקיו. כיום, יש בעייה דומה אם כי פחות חמורה, של אי פיזור הביצים להרבה סלים, גם בדרום קוריאה.

  לתמריץ,
  לא תשמע התנגדות ציבורית לעליית הפלשמורה כיון שכולם מפחדים שמי שיעז למחות בקול רם יואשם בגזענות. אל תזלזל בכוח התקינות הפוליטית וחברותיה לסתום פיות. אין לנו, כרגע לפחות, טראמפ חליפי.

  אהבתי

 18. קראתי את המאמר שהביאה קמיליה בתגובות לפוסט הקודם על שואת הארמנים. יש לי בעיה עם ניסיון לתאר את האיסלאם כאסון האנושות מראשית הימים ועד היום, ולו רק כי יש לי מספיק תודעה היסטורית יהודית לזכור כי הנוצרים היו הכי גרועים (או כפי שמצטט דניאל מנדלסון ב"האבודים" – האוקראינים היו הכי גרועים).

  אבל זה נכון שבנקודת הזמן הזו בהיסטוריה האיסלאם בשיא אלימותו, ואילו הנצרות במצב פתאטי. האפיפיור מטיף לקבל כמה שיותר פליטים באירופה, מה שעוד יהפוך חיי נאמניו שלו ביבשת לבלתי נסבלים. בקשר לאזכורי האשכנזים והמזרחיים שהיו פה, אין ספק שחיסרון בולט של האשכנזיות הוא המשיכה להתנהגות מתחסדת נטולת שיקול דעת מהסוג שרואים היום במערב אירופה הנוצרית.

  אהבתי

 19. לתמריץ,
  כללית, אני מאמינה לדברי המזרחן ברנרד לואיס (ציטוט מהזכרון) :מעולם לא היה ליהודים כל כך טוב תחת שלטון איסלמי כפי שהיה להם בתקופות הנאורות של הנצרות, ומעולם לא היה להם כל כך רע כפי שהיה להם בתקופות אחרות של הנצרות.
  אבל נראה שבעת האחרונה המוסלמים מנסים להתעלות על הנוצרים גם בהיבט זה של יחס למיעוטים דתיים. רק לפני כמה ימים משרד החוץ האמריקאי הוציא הודעה רשמית שמתבצעת עכשיו השמדת עם של יזידים, נוצרים ומוסלמים שיעים. ולכך חייבים להוסיף את הרצח השיטתי של הנוצרים בניגריה ובמדינות אפריקאיות נוספות.

  אבל, הסיבה שבשלה הבאתי את המאמר הוא הצבעה על כשל ההבנה של פרשנים מערביים חילוניים את מה שמתחולל בציוויליזציה אחרת.
  בדילוג אלינו: האם השמאל הישראלי החילוני מסוגל בכלל להבין את חשיבות המניעים הדתיים במאבק הערבי / מוסלמי / פלסטינאי במדינה היהודית? בהשפעת הטענה "אל אקצא בסכנה" על המוני מוסלמים, כולל כאלו שאינם מקפידים על קיום מצוות הדת?

  אהבתי

 20. קמיליה , גם אם השמאל מבין , לא מבין , היה מבין ,לא היה מבין , בשביל השמאל , זה מעט רלבנטי בכלל . את פשוט לא ממש מבינה מהו שמאל . השמאל , לא גורס שאין סכנה בג'יהאד איסלאמי , אלא , ש :

  אין קשר בין כך , לבין מה שמדינת ישראל עושה וצריכה לעשות , זאת מחמת כמה סיבות , העיקריות :

  יש הרבה יותר מדי , ערבים , או פלסטינאים , שהם חפים מפשע , וחפצים לחיות בשלום , ואם כפי שהסברתי , האדם הינו התכלית מבחינת השמאל , אזי : הם , בתורת חפים מפשע , לא יכולים להיות אמצעי , וקורבנות למצב . זה בראיה החיצונית .

  בראיה הפנימית , דווקא מצבי סכנה ביטחונית , מחייבים , הידוק הפיקוח או הבקרה על הממשלה ושלטון החוק . מדוע זה ?

  אם כך , את צריכה לדמות מערכות שלטון , לספים ( סף ) של אדם . ככל שאדם מתרגל נניח , לספוג אלימות , הוא מגיב באלימות , הוא פורק אלימות , וככל שהוא פורק יותר , הוא נעשה אינסטינקטיבי יותר , להיות אלים !!

  כך מערכות שלטון , מתוך שיקולים ביטחוניים , ואפילו כנים , כאשר אין בקרה ופיקוח וכיבוד פרוטוקולים ושלטון החוק , אזי :

  הספים של המערכות ונושאי המשרה , יורדים ויורדים , והם נעשים יותר אינסטינקטיבים , ויותר רשלניים ולא ממושמעים בכל הנוגע לכיבוד אושיות שלטון החוק , התוצאה :

  נוער הגבעות , שמתלונן על עינויים של השב"כ . הרבה יותר תלונות במח"ש על שוטרים , כלומר :

  זה מחלחל פנימה , ופוגע ישירות , באזרחים או בלאום , שעל ביטחונו הם כה שוקדים , כל זה לגבי דידם , משחית מערכות , ללא הכר ממש !!

  להתראות

  אהבתי

 21. לאל רום,
  "האדם הוא התכלית מבחינת השמאל … " – האם היהודים הישראלים אינם נחשבים לבני אדם, שגם להם זכות לחיים? אם כן: כיצד הסכנה לחייהם מהג'יהאד האיסלמי יכולה להפוך לשיקול לא רלוונטי?
  בהנחה שכיבוש עם שאינו רוצה בשלטונך אכן משחית, כמו שבעצם גם מלחמה היא משחיתה – האם הסכנה לחיים לא גוברת על הסכנה בהשחתת הנפש ומערכות החוק? מהי ההיררכיה בין ערכים אלו, אם הם הנמצאים בקונפליקט?

  הטיעון שהבאת למעשה גורס שאם ברצוננו לשמור על טהרת נפשנו ואי השחתת המערכות שלנו – עלינו להסכים להרצח או לעזוב הכל ולברוח מהמזרח התיכון.

  אהבתי

 22. קמיליה ,

  תחילה ,מתודולוגית , זה לא אני אישית , או בהכרח דעתי האישית , אלא תיאור מיכניזמי ואובייקטיבי של השמאל .

  יש אכן קונפליקט בין ביטחון לבין שלטון החוק , יש אבל גם איזונים , יש שיטות ואסטרטגיות שמאזנות בינהם , צריך ללמוד מימשל ומשפט , ולהתנסות , שנים על גבי שנים , בשביל להבין , איך מיישבים את כל זה .

  כך זה בכל העולם אגב , בישראל , המצב אכזרי במיוחד, לכן השופטים פה ומערכת המשפט , בין המעולות והמשוכללות בעולם .

  להתראות

  אהבתי

 23. תמריץ, לייק לתגובה משלשום:

  1. "יש לי בעיה עם ניסיון לתאר את האיסלאם כאסון האנושות מראשית הימים ועד היום"

  2. "יש לי מספיק תודעה היסטורית יהודית לזכור כי הנוצרים היו הכי גרועים"

  3. "בנקודת הזמן הזו בהיסטוריה האיסלאם בשיא אלימותו, ואילו הנצרות במצב פתאטי" (ואני אוסיף קטטוני)

  4. "חיסרון בולט של האשכנזיות הוא המשיכה להתנהגות מתחסדת נטולת שיקול דעת מהסוג שרואים היום במערב אירופה הנוצרית"

  אהבתי

 24. ליאיר,
  גם אני מצטרפת ללייק לתגובת תמריץ. לפחות לגבי סעיפים 1 – 3.
  את סעיף 4 , המבחין בין האשכנזים לספרדים, אני מודה שאיני כל כך מבינה.

  אהבתי

 25. 1. "יש לי בעיה עם ניסיון לתאר את האיסלאם כאסון האנושות מראשית הימים ועד היום"

  הבה נתיחס לבעיה, אולי הבעייה קשורה במקצת לסעיף 4? ממש כמו שלי היה קשה להפנים שימניים פחות משכילים ויותר שמרנים לא טובים בחידושים ומעקבים את הקידמה, לתמריץ קשה להפנים שדת מסויימת יכולה להיות מוגדרת כרע מיסודה.
  מדוע לא היו כמעט יהודים בישראל עד 1850? מכיון שהאותומאנים אסרו על כל מי שאיננו מוסלמי להיות תושב ולפניהם הממלוכים והאמפריה המוסלמית. כל מי שאיננו מוסלמי נכפה עליו להיות או לעזוב או לשלם מס במקרים מועטים. מצריים היתה מדינה נוצרית ברובה כ 90 אחוז מהתושבים, במשך כ 1300 שנים הם אולצו להמיר דתם, כיום 10 אחוז. כל המזרח התיכון מוסלמי. מי קיבל אפשרות להיות לא מוסלמי? לולי הם הובסו בסביבות 700 בצרפת ובסביבות 1300 בוינה כל אירופה היתה מוסלמית, לא היתה המהפכה התעשיתית כל העולם היה נראה כמו עירק וסוריה או טורקיה.
  המזרח התיכון היה נראה שונה לחלוטין לולי נוצר האיסלם, היה מקבל את התרבות המערבית, דמוקרטיה. אומנם היו תקופות שהנוצרים לא היו פחות גרועים אבל התקופות האלו הסתיימו לפני 500-400 שנים. האיסלם לא בשיא אלימותו הוא היה תמיד כעת זה המערב והנצרות שנהיו יותר מתקדמות האיסלם נשאר מה שהיה במאה ה7.

  אהבתי

 26. "היקים אף פעם לא יללו. הם עשו, ולקחו. מרוקאים מייללים ומקבלים, ועוד יותר מייללים אחרי זה. ככה גם המוסיקה שלהם"

  בזה הוא צדק, 🙂 והשפה של שולמית אלונית לפנתאון. התוכן למטחנת הזבל

  הסיבה היחידה שהמוסלמים לא היו גרועים מהנוצרים היא שפשוט לא ניתנה להם ההזדמנות. עד כמה אפשר להגיד שהאינקביזיציה היתה איומה ונוראה והאוקריינים- לעומתם המוסלמים ילדים זכים והצלבנים רצחו יהודים…היתה תקופה נוצרית שכזו אבל אצל המוסלמים זה די ברצף ועקביות. אז פה ושם היו איים לא מוסלמים שנשארו לאורך זמן, נוצרים בסוריה, יהודים בעירק, אבל בגדול אחרי 1400 שנים של מוסלמים אין נוצרים או יהודים במדינות מוסלמיות וגם לא ברשות הפלסטינית ויש אין ספור מינראטים באנגליה וליד ככר הואתיקן ובתי דין של השאריה באנגליה וערים צרפתיות על טהרת המוסלמים והשם הנפוץ ביותר לילוד בשבדיה זה מוחמד.
  בנקודת הזמן הזו בהיסטוריה האיסלאם בשיא אלימותו, ואילו הנצרות במצב פתאטי.
  נראה כמה אולטרה מודרני יהיה העולם כשאירופה תקבל שני מליון מוסלמים בשנה.
  ובסקר הקרוב אחרי ארועי בריסל טראמפ יקפוץ בעוד כמה אחוזים

  אהבתי

 27. וגם אין כמעט יהודים ונוצרים במלאזיה אינדונזיה פקיסטן אפגניסטן חצי האי ערב עירק מרוקו תוניסיה אלגיריה מצריים, לוב ובקרוב גם בתורכיה ,

  ואגב עוד קודם לגרוש ספרד כבר היו במרוקו גטאות ליהודים ופרעות שהשמידו אלפים מהם כמעט עד האחרון

  כנסיה מלזית תבעה את הממשלה בעקבות הוראה האוסרת על ייבוא של ספרות נוצרית וספרי תנ"ך בהם מופיעה המילה "אללה".

  פסק הלכה אסלאמי של המופתי הגדול של ערב הסעודית, הקובע כי אין לבנות כנסיות במדינות המפרץ ויש להרוס את אלה הקיימות, הכניס את עולם האסלאם לסחרור.

  אהבתי

 28. אני לא יודע מה היה קורה אילולי האיסלאם לא היה נוצר, וקשה לי להסיק. לומר שהמזרח התיכון היה הופך לדמוקרטיה מלבבת זאת אקסטרפולציה היסטורית.
  ככל הנראה, אם לא היינו מאבדים את ריבונותנו ולא היינו יוצאים לגלות, יתכן וגם אנחנו היינו מבצעים פשעים דומים לפשעים שביצעו אימפריות ודתות כאן באזור ובמקומות אחרים.

  גם תמריץ יסכים עם אורי, כי ללא הסתכלות היסטורית (אנושית ויהודית) אלא קבלת החלטה לפי המצב הנוכחי, האיסלאם בהחלט מהווה סכנה. אבל מכאן ועד לתאר את האיסלאם כאסון האנושות זה מוטעה. היסטורית זה לא נכון.
  אורי אל תשכח שאת ההיסטוריה (הישנה, לא "היסטוריונים חדשים") כותבים המנצחים, ולכן פשעי הנצרות הודחקו, הושמטו וצומצמו. אתה יודע כמה מיליונים נהרגו ב"כיבוש אמריקה"?

  Liked by 1 person

 29. לאורי היפו,

  "היו תקופות שהנוצרים לא היו פחות גרועים (מהמוסלמים) אבל התקופות האלו הסתיימו לפני 400 – 500 שנה. "

  האומנם? מתי ארעו הרציחות ההמוניות של ילידי יבשת אמריקה ע'י הפולשים הנוצרים מאנגליה, צרפת, ספרד ופורטוגל? מתי, בפעם האחרונה, השתתפו רובן המכריע של מדינות אירופה בטבח המוני של מליוני יהודים וצוענים?

  הרצון לתאר נכוחה את האיום המוסלמי על כל הלא מוסלמים אינו מחייב הענקת תעודת כשרות לנוצרים. כל אחת משתי הדתות המונותאיסטיות הנ"ל אחראית לרצח מאות מיליוני אנשים ודיכוי רבים אף יותר. וזאת בשם אמונתם הדתית.
  ניתן רק לתהות איך היו מתנהגים היהודים, לו היה גם להם את הכוח לרצוח ולדכא עמים אחרים. אך זו תהיה רק ספקולציה היסטורית, שאינה ניתנת להפרכה או אימות.

  אהבתי

 30. הרציחות ההמוניות היו במאה ה15 ולא על רקע נוצרי גם לא השואה. מדובר בדת שהיא אסון לאנושות מטיבה. הנושא הוא לא תעודת הכשרה לנצרות אלא תעודת טרפה, אם אביע את זה על אותו משקל, לאיסלם. חופש דת זה דבר מובן מאליו, זה בניגוד לחינוך שלנו שיש קשר ישיר בין דת לרוע. אנחנו מחפשים תרוצים שיסבירו ויתנו מפלט. אז נקרא לאיסלם קלט ולא דת זה יקל עלינו. לו ניתן ליהודים היא לא ספקולציה, יש לנו כעת את התמונה, אנחנו שולטים בפלסטינים אספסוף שרוצה לרצוח אותנו ואנחנו יוצאים מגדרנו לתת להם זכויות אזרח שוות ויצוג בפרלמנט לא נשמע כדבר הזה. אנחנו אוספים גוססים מקבוצות איסלמיות קיצוניות בסוריה ונותנים להם שרות רפואי ומעמידים לדין בחומרה רבה קיצונים ימניים שירדו מהפסים אחרי שרצחו להם את הילדים והנשים והגיבו. נו באמת תפסיקו להיות פילוסופים בגרוש.
  המשטרה עוצרת לחקירה אדם שנשא ברווז בצוואר על התעללות בבעלי חיים, העולם ירד מהפסים.

  אהבתי

 31. אורי, העלית נקודה יפה, ויתכן מאוד שנכונה, אבל נותר בי ספק, כי אנחנו מדינה קטנה ונתונה ללחצים חזקים מבחוץ, וזה לא בדיוק אותו מצב כמו מעצמה עולמית שיכולה לעשות מה שבא לה ורק הרצון להיות מוסרית הוא שעוצר אותה.

  אהבתי

 32. מבקר, גם אנחנו בני אדם, וכל בני אדם יכולים לעשות דברים קיצוניים שלא יאומנו. בכל זאת אני מאמין שאנחנו עם נבחר והמוסר שלנו איננו נופל משל האמריקאים. בחרנו בתרבות המערבית וגם בדת שלנו הסובלנות והחסד משחקים תפקיד חשוב. בפוליטיקה הפנימית המדינה סוציאלית ואין מלחמות בין קבוצות מרקע שונה. ספק תמיד יהיה וטוב שיהיה.

  אהבתי

 33. מאוד קשור לנושא הפוסט. ראו מה כתב ריצ'ארד לין (מהויקיפדיה):
  Lynn argued that natural selection in pre-industrial societies favored traits such as intelligence and character but no longer does so in modern societie

  ותקראו את הכתבה הזו על הבדואים בנגב:
  http://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3684239,00.html?dcRef=ynetCube

  זה לא נראה שהמגמות שם תומכות בתוצאות עתידיות שונות בפיזה..

  אהבתי

 34. שמתי לב לעניין הזה עם דנה וייס רק היום.
  לא ראיתי שדיברתם על זה פה בימים האחרונים
  ואני רואה שמתי גולן סיכם את זה כרגיל לטעמי

  http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001112848#fromelement=hp_deot

  אולי מלבד העניין שלדעתי המילה יאכנע היתה דווקא מאוד
  מוצלחת בהקשר של תיאור ההתנהגות של דנה וייס בנושא אם כי
  לא שיא הנימוס אבל לטעמי ,זכות הציבור לדעת (מהי יאכנע )יותר חשובה מזכות הציבור לנימוס.

  אהבתי

 35. לתמריץ,
  הכתבה על האליטה הבדווית העוברת למקומות יישוב יהודים אכן מעניינת. ומאוד קריאה.
  אך המסקנה היא שנשות אליטה זו יתקשו מאוד למצוא "חתן בדווי נאור' וימנעו מלהביא ילדים לעולם. תופעה שקיימת גם בקרב בוגרות האוניברסיטה מהמגזר הדרוזי הנותרות רווקות.
  נראה שעד שמדינת ישראל לא תצא למלחמת חורמה בפוליגמיה הבדווית (40%?) מצב הבדווים לא ישתנה מהותית.

  לגיא,
  אחד המגיבים למתי גולן ביקש הסבר, בעברית קלה, למילה 'יאכנע'. מצאתי שקשה לי להגדיר, ולו לעצמי, את הכוונה. מהי הגדרתך?

  אהבתי

 36. קמיליה , ב- יאכנע , הכוונה לאחת שעסוקה בחיטוט בעסקיהם של אחרים , רכילאית וכו…. לא מובן רק , למה הוא קרא לה כך , מה הקשר בין מה שהיא אמרה ( בטעות אם לאיו ) לבין יאכנע . ואם כבר , אזי , זוהי השלכה סטיגמטית ( אם לאיו ) כלפי נשים ( שנחשבות מכללא רכילאיות מטבען או כדומה …. ) כך , שאם כך קרה , מוטב היה לו ( לאהוד יערי ) ליטול צימר מבין עיניו , לפני שיטול קורה או שבב מעין זולתו . לא מובן פשוט , אין לי זמן רק כרגע ממש להעמיק בכך ….. להתראות

  אהבתי

 37. קמיליה , יאכנע זה בעיקר מסוג הדברים שרק כשרואים אז יודעים.
  אם אנסה להתקרב להגדרה אז יאמרו המהדרין שמדובר במשהו כמו קשקשנית סכסכנית על גבול המרשעת ,מלאה ברוח וצילצולים ומעט תוכן.
  הלא מקפידין יכנו יאכנע כבעלת אחת או יותר מהתכונות הנזכרות לעיל.

  אהבתי

 38. במקרה זה הכוונה: את סתם מקשקשת בקומקום, בלי ערך לדבריה. והיא עשתה את זה בהחלט בסגנון נשי, העלתה תאוריות ללא ביסוס בביטחון רב וידענות ומתיחסת להם כעובדה ולכן ההגדרה הנשית במקום. קמיליה נוטה לסגנון זה שהוא נשי. אפשר לצפות מפרשנית בטלויזיה בפנל מומחים שתבין שנותנים משקל לדבריה ולא תשלוף ללא בדיקה. אני עוקב אחרי אהוד יערי עשרות שנים והוא מומחה, אם הוא קורא לה יכאנע אז זה מה שהיא.

  אהבתי

 39. לאורי היפו,
  אני מסיקה ש"סגנון גברי" הוא בעייניך מחמאה ו"סגנון נשי" הוא בעינייך תיאור גנאי. לא הייתי רוצה לשלול מגברים אומללים, הנאלצים להסתפק בפיאור המין אליו נולדו והכפשת המין אליו לא נולדו, את שרידי גאוותם.
  לפיכך, לא אציין שניתן לייחס לשני הסגנונות הנ'ל גם ערכים אחרים.

  לאחר שהשתמשת בי כדוגמא להגדרת המושג "יאכנה" – הגעתי למסקנה שמילת גנאי זו הרבה פחות שלילית מכפי שסברתי בטעות קודם.

  אהבתי

 40. אתמול סוף סוף יצאה השמש והשכנות שלי יצאו להשתזף על הגג בביקיני. הן פרסו שמיכה ומרחו אחת את השניה בקרם והתמתחו, בסגנון נשי 🙂 אחת מהן עשתה יוגה וכו וכו.
  על סמך אותו קו הסקה שלך הייתי מעדיף לראות את אל רום משתזף בביקיני, ואת מבקר עומד על הראש,

  סגנון נשי זה סגנון נשי, וחמוץ זה חמוץ, ולפעמים סיגר זה רק סיגר. אולי את רגישה מעט לנושא. נשים הן נשים, שחורים הם שחורים ואני יהודי אז אם אני מרגיש הרגשת אי נוחיות כשקוראים לי יהודי זו רגישות יתר. אני מניח שזה גם תלוי מי אומר. כשאני יושב עם השכנים אני היחיד שספר בדיחות על יהודים והיחיד שצוחק זה השכן ההומו.

  לנשים יש סגנון נשי ולגברים יש סגנון גברי, גם בכתיבה ובדרך מחשבה בתחומים מסוימים וזו המציאות.
  מעט מאד נשים מתענינות בתחומים שאת מתעניינת ומביעות דעות דעות מורכבות כמו שלך וטורחות להשקיע מחשבה, זה אופיני לגברים ואינני ואמר זאת כדי להעליב אותך.

  אהבתי

 41. אורי , יעני לגבי דידך , מחשבות מורכבות ,מאפיינות גברים ? ובדי עמל , אולי נסיק שמחשבות לא מורכבות מאפיינות נשים ? זאת אומרת :

  שכל הזוועות של מלחמות המין האנושי, היו ברובם פרקטיקה גברית , וזה היה מתוך מחשבה מורכבת ? או אולי אינסטינקט שימפנזי אלים ?

  המחשבות אורי , היותר מורכבות ,מאפיינות נשים , ולא גברים , הגברים הרבה יותר מחוברים לאינסטינקטים , ואלימים , הכל מאשר נשים ( אם אתה מתעקש ) .

  בכלא למשל , הסטטיסטיקה היא פשוטה : מעל 98 אחוזים גברים ,כאשר הפילוח המשווה , ביחס לחומרת הפשעים , מדהימה ממש !!

  אני תוהה אורי , אם חופש הביטוי , חל על כסילות כזו ? מגוחך עד כדי אימה! אלא שאם יש מינימום של אחיזה במציאות למשהו מדבריך , זה רק הענין , שבגלל דיכוי מדעת אם לאיו , קונסטרוקטיבי אם לאיו , נשים וחוכמתן , לא יכולות ממש לבוא לידי ביטוי .

  להתראות

  אהבתי

 42. אתה מזכיר לי שהיו שתיארו את גולדה מאיר כ"היחידה בממשלה שיש לה ביצים". בכך התכוונו להחמיא לאומץ שלה, ובמקביל להכפיש את רובו המכריע של המין שהאנטומיה שלו אינה כוללת ביצים.

  ברור שיש 'סגנון נשי' ו'סגנון גברי'. השאלה הפתוחה היא האם אחד מהם נעלה על מישנהו, ואם כן: מיהו?

  נ.ב. מנין לך שמבקר לא נוהג לבצע עמידות ראש?

  אהבתי

 43. את המבקר מעמידים על הראש רק כשהוא צריך לשלם מס.
  (רק ככה אפשר להוציא ממנו את המס) 🙂

  אהבתי

 44. אלרום, התגובה שלך מ 16:08 זה שטויות במיץ עגבניות ותקצר היריעה.

  קמיליה, המשפט הזה התכוון להכפיש את הגברים בממשלה, לא את הנשים.

  לא, זו לא שאלה פתוחה מי מהשניים סגנון נשי או גברי נעלים, אני אפילו לא יכול לחשוב על דוגמה אחת שזה עלול לעלות כשאלה מענינית בעלת ערך.

  כמה אנרגיה את מבזבזת על השטויות האלו? אם היית מצליחה להתגבר על הפינס אנבי שלך היית אחלה גבר.

  אהבתי

 45. אורי , תקצר היריעה ? היריעה שאתה מסתיר , לא תכסה אפילו את האשך השמאלי שלך , פיסת בד בלויה , ותו לאיו . מגוחך :

  אתה רוצה להתחיל ? זה כל מה שיש לך לכתוב , עוד לא נולד מומחה אולטימטיבי לנושא כמוני , בוא תפריך בשמץ , רק בשמץ מה שכתבתי שם , בוא נראה אותך !!

  האמת היא , שגברים אלימים , מכאן גם פוטנציאל הטיפשות שלהם . האלימות היא דרכם האחרונה של חסרי היכולת , ואכן :

  האלימות ניכרת בתגובה שלך , וכתוצאה של חוסר יכולת , אז אתה כותב , לא כלום , אלא :

  תקצר היריעה ,שטויות במיץ , ואפילו לא שמץ של דבר !!

  אתה רואה , עשית שירות לקוראים , והם הבינו מהתגבבות ביננו , מי ומה יש לו שמץ של אחיזה והבנה בדבר , וצודק בדבר !!

  להתראות

  אהבתי

 46. רק למען ההגינות, אני לא מוציא עצמי מכלל הגברים , בלי שום הנחות לעצמי …להתראות

  אהבתי

 47. לאורי היפו,

  הרעיון שהגברים בממשלה אמורים להתבייש בכך שהם מתנהגים כמו נשים (במקום להתגאות בכך) שקול לרעיון שהנשים אמורות להתבייש בכך שהן נשים.
  אני, לדוגמא, מעדיפה להיות "אחלה אישה" על "אחלה גבר".

  אני מניחה שמצאת את התאוריה שניתן להסביר התנהגות נשים ב"קנאת הפין", במרתף בו גנזו גם את ה"תאוריות המדעיות" ש:
  – המערכת המוסרית של הנשים אינה מפותחת
  – הומוסקסואליות היא הפרעה פסיכיאטרית
  – הסיבה לאוטיזם היא אמהות קרות
  – אוננות מזיקה לבריאות
  – גלים אלקטרומגנטים מתפשטים ב'אתר'
  – לא יתכן שאולקוס בקיבה נגרם מחיידקים. …
  כדאי אולי שתעלה לגג לנשום אוויר צח, במקום לחטט במרתפים מעופשים שלא אווררו כבר עשרות שנים.

  אהבתי

 48. לתמריץ,
  לא פלא שהצלחתו של טראמפ בקרב גברים גבוהה משמעותית מהצלחתו בקרב נשים. נקודת תורפה משמעותית אם יגיע למאבק בהילרי קלינטון.

  אבל בעיני מגיע לגברים בני דורו לקבל הנחת גיל. הסיכוי להוציא שוביניזם שהתקבע 70 שנה – שקול לסיכוי להוציא מבגד כתמים בני 70 יום. חבל על הטרחה לנסות.
  אני מניחה, למרות שאין לי כמובן כל מידע, שאורי היפו צעיר ממנו. אז עדיין לא הכרזתי עליו כחסר כל תקנה.

  אהבתי

 49. קמיליה,
  מצטער לראות את רמת התגובות. תמריץ ניסה לשנות נושא אבל זה לא הצליח.
  בכל מקרה, אם אשתמש בהגדרות שלך, אז דנה ויס השתמשה בסגנון מחשבה "תקוותי", קרי היא משליכה את רצונותיה הטובים (איך העולם צריך להיות בנוי) על הסבר המציאות. בעוד שאהוד יערי השתמש בסגנון מחשבה שלא מנסה ליפות את המציאות וקורא לילד בשמו.

  נ.ב.
  אורי הוא שוביניסט חסר תקנה. חבל לך על הטרחה. אני מזהה מכתיבתו שהוא מאוד מעריך אותך.

  אהבתי

 50. חדשות מהמירוץ הרפובליקני. טראמפ מוביל, אבל קרוז ופול ריאן נתפסים כמועמדים ריאליים. התמונה בפרדיקט-איט:

  אהבתי

 51. אבל מה המחזור?
  יש פה חישוב הגיוני, אם טראמפ לא יצליח להגיע לניצחון בסיבוב הראשון וזה כרגע בערך 50% סכוי, אז מי כבר יכול להיות בסיבוב שני? קרוז לא יקבל את המינוי כי לא יקחו מישהו שהציבור לא בחר ולא סובלים אותו ממילא, אז נשארו רומני שאמר שהוא לא רוצה ופול ריאן.

  http://danireshef.blogspot.hk/

  אהבתי

 52. ממה שהבנתי לועידה בקליבלנד מגיעים כל מיני פעילי שטח מסורים ולהבנתי קרוז מאוד חזק בתוכם.

  אהבתי

 53. שימו לב שהערכות המהמרים הן שסיכויי טראמפ גדולים פי 3 מסיכויי קרוז, ופי 6 מסיכויי הבא אחריו. שינוי משמעותי מההערכות הקודמות, עם קו מגמה ברור. הם הולכים ומתרגלים לרעיון שטראמפ יהיה המועמד הרפובליקאי. נראה לי שהמהמרים למעשה כבר החליטו שזה יהיה טראמפ – אלא אם יתחוללו בהמשך הפתעות בלתי צפויות.

  אהבתי

 54. לתמריץ – אכן.
  אולי הושפעתי מדי מהתהליך אותו אני עצמי עברתי ביחסי לטראמפ.
  עברתי מ'לא יכול להיות שהבריון הדוחה הזה יהיה נשיא ארה'ב' אל 'רוב המועמדים האחרים עוד יותר גרועים ממנו'.

  אגב, ראיתי איפשהו את הערכתך שקלינטון פחות גרועה מקרוז.
  לו הייתי אמריקאית, המוטרדת בעיקר מנושאי פנים, כמו יחס להפלות ויחס להומוסקסואלים, הייתי כנראה מעריכה כמוך. בהסתייגות שעדין לא למדתי את משנותיהם הכלכליות.
  אבל כישראלית, המוטרדת מנושאי חוץ בכלל ומהיחס לישראל בפרט, ודי אדישה לנושאים פנים אמריקאים שאינם קשורים לכלכלה הגלובלית, אני מעדיפה את קרוז על הילארי קלינטון.

  אהבתי

 55. אני לא מתלהב מהאגף הימני של הבית היהודי בארץ וגם לא אתלהב אם אחד מאנשיו ייבחר לנשיא ארה"ב…

  אהבתי

 56. אני משום מה ממקמת את קרוז קרוב יותר ליהדות התורה, אבל אני מוכנה גם להסכים להגדרתו כחרד'לי.
  לא מדובר על התלהבות, שאין לי שמץ ממנה, אלא על הבחירה ברע במיעוטו.
  קלינטון נתפסת בעיני כקרובה לחד'ש, שהיא אמנם מפלגה חילונית אך בעלת עמדות פוליטיות וכלכליות בעייתיות ביותר + מושחתת ברמות מטורפות.
  אם אלו שתי אפשרויות הבחירה היחידות : אתמוך, ללא טיפת התלהבות, ביהדות התורה או בחרד'ל.

  אהבתי

 57. סאנדרס הוא דב חנין אמריקני מושלם אבל הילארי במרכז שמאל. נשיאותו של בעלה נסובה סביב הבאת המפלגה הדמוקרטית למרכז המפה האמריקנית. היא נסחפה אחר סאנדרס בגלל התזוזה החזקה של הדמוקרטים באמריקה שמאלה, אבל מן הסתם תשבור ימינה אחרי שתבטיח המועמדות.

  אהבתי

 58. קמיליה , אין משהו פנימי אמריקני בעיקרון , שלא קשור לכלכלה הגלובלית . כל תזוזה בכלכלה האמריקנית , יכולה ובפועל , מעיפה שווקים . הדולר / יורו , הוא הצמד הכי נסחר וגלובלית כך , וה – אס אן פי 500 הוא המדד הכי גלובלי בעיקרון (בורסה אמריקנית ) .

  אבל , איך את מיישבת , את עמדותייך הימניות משהו ( ימין חדש ) עם דאגה מרכזית כפי דברייך , ליחס לישראל בעולם ? יוצא שאת דואגת ממשהו מאוד , ובפועל , את נוקטת עמדה , שהיא מעצימה את מושא הדאגה , ולא מכרסמת או " מרגיעה " , אלא : מעצימה כאמור .

  לא שזה לא ניתן ליישוב , אבל , איך ? תסבירי לנו ….( אם יש לך הסבר או אסטרטגיה ) .

  להתראות

  אהבתי

 59. מאוד מתחברת לדמיון בין סנדרס לדב חנין.

  מסכימה גם שעמדותיה הכלכליות האמיתיות של הילארי קלינטון הם מרכז שמאל, אפופים במעטה עבה של שחיתות. טובתה האישית חשובה בעיניה ממה שהיא תופסת כטובת המדינה (להבדיל מברני סנדרס ודב חנין שיפעלו על פי תפיסתם, המוטעית, את טובת הכלל).
  אבל, וזה אבל גדול בעיני, הילארי היא יותר פרו פלסטינאית מאשר פרו ישראלית. למרות טענותיה באיפאק שההפך הוא הנכון.

  צרפתי לך תזכורת קצרצרה על התבטאויותיה במהלך צוק איתן.
  ואלו עוד היו מתונות מאוד בהשוואה לעמדותיה במהלך האינתיפאדה השניה. כשחיבקה את סוהא עראפאת שהאשימה את ישראל בהרעלת המים והאוויר של עזה. אני ממש לא רוצה אותה כנשיאת ארה'ב כשיפרוץ העימות הבא.

  http://news.walla.co.il/item/2770598

  אהבתי

 60. קמיליה , עם כל הכבוד , את קצת מקבלת רושם שטוח וערטיאלי מאמירות של מנהיגים , הנה אותה קלינטון , תראי איך איימה על האיראנים , אם יעזו להתעסק עם ישראל , על הסיפתח , לא תביני אם היא חרדלי"ת ב – אבו רבו , או איזה נערת גבעות , קראי ממש , על הסיפתח :

  http://www.reuters.com/article/us-usa-politics-iran-idUSN2224332720080422

  העסק קצת יותר עמוק וסבוך מזה , בוש ( ג'וניור ) היה מס' 1 , והוא לחץ על " מפת הדרכים " , זה לא כזה פשוט קמיליה ….

  להתראות

  אהבתי

 61. לאל רום,

  בנושאי כלכלה – ברור שכל נזלת קלה בארה'ב יוצרת דלקת ריאות חמורה בשאר העולם.
  אבל, יש נושאים פנים אמריקאים שאין להם השלכות על העולם. במונחים ישראליים – בעיקר נושאי דת ומדינה. העולם לא באמת יושפע אם יוחמרו חוקי הפלות בארה'ב, יאסרו נישואים הומוסקסואלים וכדומה. כנ'ל חוקי אחזקת נשק. לו הייתי אמריקאית – הייתי מאוד מודאגת מעמדות קרוז לגביהם. אבל אני לא.

  לא באמת הבנתי את שאלתך על הסתירה, או הסתירה לכאורה, בין עמדות ימניות לבין דאגה ליחס לישראל. אנא הסבר.

  אהבתי

 62. קמיליה , פשוט : ניסיון החיים מוכיח , שאם מישהו מודאג , ובאופן משמעותי ( כמוך אם הבנתי נכון ) מענין כלשהוא , אזי :

  הוא טורח עליו , מאמץ השקפה או גישה , שתפתור הענין ( פסיכולוגית ירגיע אותו , או : פרקטית , יחתור לפתרון הבעיה ) .

  עושה רושם , שאת מה שנקרא , באופן קלאסי : בימין החדש !! זה מחד , מאידך , את מודאגת מן היחס לישראל . אז , איך את מיישבת , או , איך היית מיישבת הדבר .

  שהרי עמדה קלאסית של ימין חדש , הינה זו : על הזנגר של פפו העולם , ממילא יתעמרו בנו באופן שרירותי ומוטה , נעשה מה שטוב ליהודים , וחסל !!

  אם את מודאגת , אזי : או שאת חיה בדיכוטומיה , או : שיש לך איזה כיוון אסטרטגי שמיישב הדיכוטומיה .

  אז , האם את חיה בדיכוטומיה , ותו לאיו , או , שאת מהרהרת על אסטרטגיה שמיישבת : ימין חדש , ויחס העולם לישראל .

  להתראות

  אהבתי

 63. לאל רום,
  אתה צודק שצריך להתייחס בזהירות רבה לאמירותיהם של מנהיגים. עדיף תמיד להתבונן במעשיהם.
  על אחת כמה וכמה כשהם נמצאים במסע בחירות.
  ועל אחת כמה וכמה וכמה כשמדובר במנהיגים החשודים מראש כמאוד לא אמינים כמו הילארי קלינטון.
  אפילו בכתבה שהבאת מרויטרס, במהלך אותו מסע בחירות, היא נתנה שתי הצהרות, שונות זו מזו, על תגובת ארה'ב אם איראן תתקוף את ישראל.

  חשוב לי להוסיף שהייתי מעדיפה שתציין איך תמנע מאיראן לתקוף את ישראל, ולא איך תגיב (או לא תגיב) אחרי שישראל כבר תותקף.
  גם לו הייתי מאמינה שארה'ב תהווה את התחליף ל"מכה השנייה" של ישראל (ואני לא מאמינה בכך לרגע) – אנו זקוקים בעיקר לכוח שימנע התקפה, לא לתוספת לכוח שאולי יתן את המכה שניה.

  בקיצור, בנושאי ביטחון ישראל, אני סומכת יותר על קרוז מאשר על הילארי קלינטון.

  אהבתי

 64. קמיליה , טוב , בסיפור האיראני , כבר כתבתי לך פעם , ממעיטים בשנאה , ומפריזים בסכנה הגרעינית . לא רק שלאיראנים , אין כוונות לתקוף עם גרעין את ישראל ( אם כי , יש להם כוונות פוטנציאליות , בעליל להשמיד את מדינת ישראל , אבל , לא בגרעין , והצהרתית , דיפלומטית , לבצע רה קונסטיטוציה של מדינת ישראל ) אלא אפילו כך :

  טכנית , הטרמינולוגיה של " מכה שניה " מאוד בעייתית :

  יש פה את החץ ( החוץ אטמוספירי ) יש פה את האורן הירוק ( המכ"ם של החץ ) ואת הרנטגן ( מכ"ם , לא הרב ( צוחק ….) ) של האמריקאים בבקעה . חישוב פשוט מעלה , התראה כמעט מיידית , ועוד לפני , אם היה רלבנטי , ישראל משגרת טילים , לא רק מדולפינים במפרץ הפרסי ( צוללות ) אלא פשוט מן המאגר שלה , פה ממש .

  כל הנושא , מטאפורי , פתלוגי , לוקה בניתוק מן המציאות, זה סיפור סיפור קמיליה …

  להתראות

  אהבתי

 65. קמיליה, רק הבהרה , יוצא מכאן , שעוד לפני , שהמכה נופלת פה ( תיאורטית ) כבר יש תגובת נגד , אזי , עסקינן לא ב – " מכה שניה " אלא : "מכה באויר " בואי נגיד ככה בקטנה , באילתור משהו …. להתראות

  אהבתי

 66. לא חושב שהילארי התכוונה להשמיץ ישראל בהתבטאותה. סתם התפלק לה. אפילו אם בלבה לא סובלת אותנו לדעתי היא אופורטוניסטית ומחוברת לתורמיה היהודים מכדי שאי פעם תנהג בצורה רעה כלפינו.

  אהבתי

 67. לאל רום,
  מצטערת אבל אני עדין לא מבינה את השאלה. אולי גם כי לא ברורה לי הכוונה במונח 'ימין חדש'. איני מכירה אותו.

  אנסה לענות למרות אי הבהירות: ברור שאני רוצה שנעשה "מה שיהיה טוב ליהודים". אני מניחה שזהו דבר המשותף לרובם המכריע של הישראלים.
  כיון שהיהודים אינם חיים, ואינם רוצים לחיות, על אי מבודד מהעולם, והם מושפעים ממנו – חלק ממה שיהיה טוב ליהודים הוא להצליח להסתדר עם העולם. אבל, אם התנאי של העולם ליחסים טובים אתנו הוא שישראל תתאבד או תסכן את עצמה בצורה בלתי סבירה – אנחנו בבעייה קיומית קשה. היא דורשת הרבה מאמצי תימרון / הליכה בין הטיפות על חבלים דקים / נסיונות לפצל את עמדות העולם וכדומה.
  כלומר, אין לי יכולת, או רצון, להרגיע את עצמי באמצעות אשליות או אמונות שווא בפתרונות פשוטים כלשהם.

  אהבתי

 68. תמונת היונה יפהפיה עד שאתה תוהה האם היא באמת אותנטית.
  לגבי לייהי, אני תוהה מה יש לורמונט שמוציאה מתוכה סנאטורים עוכרי ישראל.

  אהבתי

 69. אוקיי קמיליה , נניח לדיון סבוך כזה , לפעם אחרת . המונח " ימין חדש " מגלם , את התזוזה של המיין סטרים לימין ( לא חזק לימין , אבל לימין ) . פעם אפשר היה לפלח מגיבים , לימין שמאל , בפרמטרים של סטטוס , מגורים , גיל , עדה / מוצא, דת וכו…. היום :

  יש ימין פרגמטי , חילוני , לא מפולח בצורה קוהרנטית , שמה שמאפיין אותו :

  זה לא ימין טבוע ( נניח לאומנים דתיים ) אלא , ימין חילוני , שהוא פשוט , גיאו פוליטית , מאוד סקפטי לגבי האופקים המדיניים של האזור , והטבע המוסלמי ערבי כפי שנתגלם סביבנו . זה הימין החדש !!

  נניח תמריץ ואת , לא בימין לגמרי ( הטבוע ) אבל : ימין חדש ( מבחינה גיאו פולטית לפחות ) . פעם ימין היה ניתן לתיאור קוהרנטי וסטיגמטי , היום , תמצאי פרמטרים צולבים לכך .

  להתראות

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: