ההגירה לאן?

התפתחויות מרתקות אירעו בימים האחרונים ביחס העולם המערבי להגירה בלתי חוקית.
ההתפתחות הראשונה היא שטורקיה והאיחוד האירופי חתמו על הסכם לפיו מהגרים שיגיעו מטורקיה יוחזרו אליה. כך יכול לבוא לקיצו שיטפון הפליטים הגדול באירופה. זו המקבילה של ההחזרה למדינה שלישית שגם פה בארץ מנסים לקדם. גם פה וגם באירופה הניסיון נתקל בהתנגדות חריפה מצד משפטנים וארגוני זכויות אדם שטוענים שהמדינה השלישית לא תעניק לפליטים יחס הוגן. מי ינצח בקרב בין האליטות הליברליות לבין הפוליטיקאים שמחויבים לשמוע להמונים? נחיה ונראה.

האירופים התחייבו שעבור כל מבקש מקלט שיוחזר לטורקיה, הם יסכימו לקלוט אצלם פליט שנמצא כבר בטורקיה וקיבל בה מעמד חוקי. זה לכאורה ויתור ענק, שמרגיז את הימין ביבשת. אבל למעשה זה כנראה לא ויתור גדול כל כך. מבקשי מקלט לא ימשיכו להגיע לאירופה אם יוחזרו לטורקיה. אין להם עניין לכלות פרוטותיהם על מסע חסר סיכוי רק כדי שהאירופים יקלטו משפחת פליטים אחרת מטורקיה בתמורה להחזרתם שלהם. מה עוד שמבחינה מעשית יתקשו האירופים לממש את הבטחת הקליטה שנתנו כי המדינות החברות באיחוד לא נלהבות לתת חלקן.

ההתפתחות השנייה בעניין ההגירה במערב היא שבמהלך העימות הדמוקרטי בפלורידה הלילה הביעו שני המועמדים עמדות ידידותיות בצורה קיצונית להגירה בלתי חוקית. במאמץ להתחנף לבוחרים ולמנוע נדידת קולות ליריבה הסנטור מורמונט ביטאה הילארי בעצם השקפה שלפיה לכל מהגר בלתי חוקי זכות להתיישב באמריקה. עמדה רדיקלית כזו, שאינה סבירה כלל בטווח הארוך בפרט מצד מי שרוצה לשמר את ארה"ב כמדינת רווחה, יכולה להוביל לתגובת נגד מצד הבוחרים וכך לסכן את סיכויי הילארי לנצח מול טראמפ או קרוז בבחירות הכלליות. אולם אם הילארי בכל אופן תנצח היא תוכל למנות שופטים עליונים ידידותיים להגירה שיקבעו את הטון בנושא במשך שנות דור.

אירופה וארה"ב נמצאות שתיהן בשלב שבו סימן שאלה גדול מרחף על צביונן הדמוגרפי העתידי. השאלה שניצבת לגבי אירופה קריטית יותר מכיוון שהשוני בין האיסלאם לבין התרבות האירופית גדול יותר מאשר השוני בין התרבות המקסיקנית לאמריקנית. אבל אמריקה חשובה יותר לעולם מאשר אירופה, השינוי בה יהדהד עוד יותר ברחבי הגלובוס וכנראה הוא יקרה אף מהר יותר.

מודעות פרסומת

17 תגובות על ״ההגירה לאן?״

 1. תמריץ , תודה על הפוסט . רק שפה מעורבים גם 3 מיליארד דולר . ומשא ומתן על הצטרפות טורקיה לאיחוד . טורקיה של ארדואן יורדת חזק על המדיה ובכלל בכל הנוגע לזכויות אדם . תיתכן גם לזה משמעות .

  אתה יכול לקרוא פה גם ( אדחוף לך בהמשך עוד לינקים ) :

  http://www.bloombergview.com/articles/2016-03-08/eu-s-refugee-deal-gets-tough-on-immigration

  להתראות

  אהבתי

 2. מאמר על הקשר בין גלובליזציה לבין עליית תנועות פופוליסטיות. הגלובליזציה שלפני מלהע הראשונה – ועליית הפשיזם והקומוניזם.
  הגלובליזציה בימנו – ועליית טראמפ וסנדרס.
  נכתב ע'י אקדמאי ולא עיתונאי, ולכן לטעמי חסר למאמר מעט פופוליזם בריא. אבל חשוב.
  חלק מהתגובות על המאמר מעניינות

  https://www.project-syndicate.org/commentary/the-politics-of-anger-by-dani-rodrik-2016-03

  אהבתי

 3. מספר הערות

  א. קיים אלמנט חשוב נוסף (לגודל הפער התרבותי בין האוכלוסייה הקולטת לנקלטת) בהשוואה בין אירופה וארה'ב : הצפי להמשך.
  במקסיקו וברוב מדינות דרום אמריקה יש ירידה בילודה. יצוא האנשים מהם צפוי לרדת, ובעתיד אף להעצר.
  קצב גידול האוכלוסיה באפריקה ובחלק ממדינות המזה'ת + התחזית להמשך המלחמות מסמן שאירופה ניצבת לפני חבית ללא תחתית. יותר מכך, ככל שתקלוט יותר מהגרים – כך המוטיבציה של מדינות אפריקה להמשיך לגדל אנשים לייצוא רק תלך ותתגבר.

  ב. קלינטון תומכת באיזרוח המסתננים הלא חוקיים לא רק בשל התחרות עם סנדרס ובשל שאיפתה לתת זכות הצבעה למיעוט שכנאה יתמוך במפלגתה. היא חלק מהאליטות הנהנות מירידת שכר העבודה בארה'ב + אינן נמצאות במגע ישיר עם המהגרים ולכן גם לא סובלות מהעלייה בפשיעה והירידה באיכות השירותים הציבוריים.

  ג. ההסכם עם טורקיה יאפשר לאירופים לבחור בין המהגרים הפוטנציאליים את אלו ש'לטעמם'. סביר שאירופה תעדיף נוצרים על מוסלמים, בגילאי עבודה על קשישים ונכים, בעלי מקצועות מבוקשים בתחומי רפואה וטכנולוגיה על חסרי כל הכשרה מקצועית וכדומה. בשורה טובה לאירופים ובשורה גרועה למדינות המזה'ת. האחרונות תאבדנה את האנשים הנחוצים ביותר להתאוששותן העתידית.

  אהבתי

 4. קמיליה, ההערות שכתבת נבונות מאוד. אם האירופים באמת יבצעו בהצלחה ברירת פליטים כמו שכתבת סעיף ג', אז הם יוכלו לחקות את קנדה – מתהדרת בגיוון אתני על ידי שאיבת האליטות של העולם השלישי.

  אהבתי

 5. מאמר על הקשר בין גלובליזציה לבין עליית תנועות פופוליסטיות.
  כמו שנאמר בתגובה שם, השימוש במילה פופוליזם פסול והוא לא שונה מהשימוש במילה פשיזם. במקום להשתמש במילה פופוליזם אפשר להשתמש בצניעות במילה מאנור.
  וכמו שנאמר בתגובה אחרת, זו בחירה של המצביע בין הממסד שהביא לנו את החולאים הנוכחים לבין אלו שמתכוונים לפרק את וול סטריט ואת השיטה.

  מהם החולאים הנוכחים? הם השבבים שעפו כשבנו בחיי הדור שגדל מאז מלחמת העולם השניה תרבות וכלכלה מפותחת, חינוך, מדע, תקשורת, רפואה. לא היה קסם שכזה מאז בריאת העולם וזה הכל ב 70 שנים, הרף עיין בהסטוריה.
  אני חושב שהממסד הוכיח את עצמו היטב.
  המצב נוכחי לא היה, ולא דומה לזה בתקופת המשבר הגדול ולא ערב מלחמת העולם השניה. הצעדים שנעשו כנראה מנעו משבר כלכלי והצילו חיי אנשים רבים מספור.
  מה שלא מזכירים כשמדברים על פאשיזם זה שארה"ב לא עברה את התהליך שעברה אירופה ויתכן שהיא לא מחוסנת.
  בניגוד לתמריץ אני חושב שהאיחוד האירופאי הוא צעד גדול לאנושות

  אהבתי

 6. אין מה להשוות בין תפיסת עולם אירופאית חובקת כל לבין אמירות של פוליטיקאים לפני בחירות. אמירות שניתן בקלות לדחות את ביצוען עד להודעה חדשה.

  הרעיון שאירופה תבחור את האליטות של העולם השלישי אינו תואם את התפישה האירופאית והוא גם לא מתאים לאופי הבירוקרטי של האיחוד. זה פשוט לא יעבוד. אם זה היה מתאים להם הם היו עושים זאת בעבר.

  אהבתי

 7. חשבתי שהרעיון דווקא הולם את האופי הבירוקרטי למרות שאת התפיסה האירופאית הוא לא. אולי זה מקרה יוצא דופן שהבירוקרטיה תועיל לאיחוד.

  אהבתי

 8. בהמשך לקו של קמיליה – יש הבדל משמעותי בגדול האוכלוסייה.
  בכל מרכז אמריקה ומקסיקו יש 170 מיליון איש.לעומת320 מיליון אמריקאיים.
  בעולם הערבי, לעומת זאת 270 מיליון איש, לעומת כ 500 מיליון באיחוד האירופי. וזה בלי לכלול מהגרים אחרים לאירופה, כמו אפגניסטן ואפריקה שמדרום לסהרה.

  זה הבדל בין 50% לבין 73% מהאוכלוסייה (למרות שכמובן לא ריאלי שכל האוכלוסייה תעבור).

  אהבתי

 9. תובנה מקורית של גיא בכור: למה שגם אנחנו כמו הטורקים לא נסחוט את אירופה ונשלח את תושבי עזה לחפש שם מזלם.

  אהבתי

 10. ליואב,
  הבעייה העיקרית של אירופה, בטווח הארוך, תגיע מאפריקה. ובשוליים גם מפקיסטן ומאפגניסטן. לא מהמזרח התיכון. (הילודה במזרח התיכון מצטמצמת + המלחמות במזה'ת עתידות להשמיד חלק משמעותי מהאוכלוסייה הצעירה המועמדת להגירה).

  הכלכלה האפריקאית (והפקיסטנית – אפגניסטנית) אינה מסוגלת לשאת אוכלוסייה שקצב הריבוי הטבעי שלה מטאורי. מדי שנה בשנה – המיליונים העודפים יחתרו להגיע לאירופה. לרווחתם, לרווחת בני משפחותיהם ולרווחת מדינותיהם.
  ככל שאירופה תקלוט יותר אפריקאים – כך מדינות אפריקה לא רק שלא יונעו לנסות לצמצם את הילודה, יתכן ואפילו ההפך. יונעו להגבירה.

  לארה'ב אין בעייה הולכת וגדלה שכזו, כיון שקצב הילודה ברוב מדינות מרכז ודרום אמריקה הולך ומצטמצם.

  אהבתי

 11. טענה שמרקל מונעת מאשמה ודחף התאבדות לאומי, בעקבות מעשי גרמניה במלחמת העולם השניה. רצון להשמיד את התרבות הגרמנית. וטענה שסיכויי הקליטה המוצלחת של המהגרים דומה לסיכוי להחזיר למוטב חברי כנופיות בלוס אנגלס.
  מעניין שכל המגיבים, רובם אמריקאים, מתנגדים להגירה. יותר מכך, יש רמזים לפגיעה אפשרית בתיירות לאירופה. חלק ממדינות אירופה, כמו צרפת ואיטליה, מתבססות גם על ענף התיירות.
  די מעניין

  https://pjmedia.com/michaelledeen/2016/03/20/guilt-and-the-immigrants/

  אהבתי

 12. תמיד חיבבתי את הדנים.
  יתכן וההתנסות המוקדמת שלהם עם המהומות שהתעוררו בשל חופש הביטוי של הקריקטוריסטים שלהם, גרמה להם להבין שעירוב התרבויות הוא הרה אסון.
  שאר מדינות אירופה לא הפנימו את הלקח שלמדו הדנים. מה שמוכיח שמדינות לומדות רק מהניסיון שלהן ולא מניסיונן של מדינות שכנות.

  נ.ב. בהפניות – אשמח אם תציין האם מדובר בעברית או אנגלית, מאמר ארוך או קצר וכדומה. יעזור לי להחליט האם לפתוח את ההפנייה.

  אהבתי

 13. לא הכרתי את הקטע שבו דונלד טראמפ מקריא את משל הנחש הארסי שמכניסים אותו פנימה בהקשר המהגרים. מעניין שבעמדה כזו שנשמעת כל כך קיצונית יתמכו לפחות 45 אחוזים מהאמריקנים בסתיו.
  http://tinyurl.com/h6w3pzu

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s