ערביי ישראל ניצחו את המוות

קדחת של מוות משתוללת לא רחוק מאיתנו. לאחרונה דווח שמספר ההרוגים במלחמת האזרחים הסורית הגיע לכמעט חצי מיליון. קרוב כל כך לשדות המערכה בסוריה חיים ערבים מוסלמים שגורלם שפר יותר. הרבה יותר. המוסלמים בישראל אוחזים בהישג סטטיסטי שצריך להכניס אותם לספר השיאים של גינס. אין לי מושג למה לא מדברים עליו יותר, כי הוא די מעורר השתוממות – שיעור התמותה בקרב ערביי ישראל המוסלמים נמוך יותר מאשר שיעור התמותה בכל מדינה שהיא. שיעור זה עומד על 2.7 ל-10,000 נפש. משמעותו: מדי יום מתים בישראל רק עשרה מוסלמים, שיעור נמוך להדהים עבור אוכלוסיה שגודלה מגיע לכ-1.5 מיליון נפש.

המוסלמים בישראל בולטים יחסית בסטטיסטיקות של אסונות. הם מעורבים יותר בתאונות, למשל כשאביהם נוסע ברוורס. הם נרצחים בשיעור גבוה יותר, שיעור תמותת התינוקות בקרבם גבוה יותר. באופן כללי תוחלת החיים שלהם נמוכה יותר. אף על פי כן דברים אלו מתגמדים לאור העובדה שבסך הכול יש בישראל מעט תאונות ומעט מקרי רצח, שתמותת התינוקות נמוכה ושתוחלת החיים הכללית גבוהה.  בעיקר כל זה מתגמד נוכח העובדה שהמוסלמים בישראל הולידו המון ילדים בעשורים האחרונים ולפיכך אוכלוסייתם צעירה. השילוב של ילודה במימדים של אוכלוסיה נחשלת וגישה למערכת בריאות של מדינה מערבית מוביל לשיעורי תמותה נמוכים שלא ייאמנו. אין לי פילוח של שיעורי תמותה בקרב חרדים, אבל יש להניח שמסיבות דומות וביתר שאת, נתוני התמותה שם נמוכים עוד יותר ומהווים שיא עולמי בקרב כל מדינה וקבוצה אתנית שהיא.

צריך לציין שהתמותה היחסית נמוכה מאוד גם בגדה המערבית ואפילו ברצועת עזה. בעזה – כמובן רק בשנים שבהם לא מתחוללת מערכה נוסח צוק איתן. הילודה בשטחים הייתה גבוהה במשך עשורים והותירה אוכלוסיה צעירה וגם שם ישראל הניחה יסודות למערכת בריאות מתפקדת היטב.

מי שמסתכל בטבלאות התמותה בויקיפדיה יחשוב לרגע שלא דייקתי. לפי הטבלאות האלו שיעורי התמותה הנמוכים ביותר נמצאים אצל ערבים אחרים, באיחוד האמירויות ובקטאר, והם נמוכים אפילו מבקרב המוסלמים בישראל. אבל זו אשליה סטטיסטית. כפי שציינתי פעם בהקשר אחר, התושבים המאכלסים את נסיכויות הנפט האלו הם ברובם הודים, נפאלים ופקיסטנים. הם עובדים זרים שאינם נשארים לעת זקנה, ויופיעו בסופו של דבר בסטטיסטיקות המוות של ארצות המקור שלהם, ולא של הנסיכויות שבהן בילו את שנות העבודה של חייהם. זה לא אומר שתוחלת החיים שלהם ארוכה במיוחד. אדרבה לאור תנאי העבודה האיומים שבהם מעסיקים אותם, יותר מדי מהם ימותו בדמי ימיהם.

מודעות פרסומת

29 תגובות על ״ערביי ישראל ניצחו את המוות״

 1. תמריץ , לא בטוח שהצלחתי להבין הפוסט כל כך , אבל אם אתה משתומם על הטיות , אז בוא אספר לך משהו :

  ישנם פשעי מלחמה מכללא , ביחוד באפריקה , דברים שלא יתוארו פשוט , תקצר כאן היריעה , אתה תאבד כל שמץ של תמימות ואמונה במין האנושי . אלא מאיי :

  הצבא הישראלי , נודע אמנם בברוטליות שלו , ברוטליות לכאורית , שיסודה בהפעלה של כוח אש עצום , על ריכוזי אוכלוסין או אזורים אורבנים , בעיני רבים בעולם , זה בלתי נתפס . אבל ( אבל גדול ) :

  אין זוועות קמאיות כמעט שמבוצעות על ידי הצבא הישראלי , לא קיים כמעט . למשל , לא תמצא טיעונים , שחיילים ישראלים אונסים לך , פלסטינאיות , ומבצעים מעשים בוא נקרא להם :

  שימפנזיים , קרימינליים , אבולוציונים ….. אתה יודע איך מסבירים זאת לא פעם ( עוכרי ישראל , או השמאל ) זה פשוט :

  הואיל ואנו מחשיבים עצמנו כעם סגולה , עליון , גזען וכו… זוהי השפלה לאנוס גזע נחות כמו פלסטינאים / יות ולהוליד כמובן נניח יצורי כלאיים נחותים .

  אז אתה מתפלא על סטטיסטיקה ערטילאית של מיתה ?

  להתראות

  אהבתי

 2. גם אורי אבנרי כתב:"האמת היא שבכל המלחמה לא שמעתי אפילו על מקרה אחד של אונס… זה נראה בלתי אפשרי. לאו דווקא מטעמי מוסר אלא מטעמים של בוז גזעני. הגברים והנשים בכפרים הערביים נחשבו מלוכלכים".

  אהבתי

 3. תמריץ, כמובן שהבנתי הכתוב בפוסט , לא הבנתי אבל הפאנצ' ליין , התימה עצמה , לא הייתי בטוח שאני מבין . אותי מענין אגב , איך היית מסביר העדר פשעי מלחמה קמאיים בקרב הצבא הישראלי , יש לך תיאוריה או הסבר לדבר זה ? שאין עליו כמעט חולקין ….. להתראות

  אהבתי

 4. תמריץ , קודם כל, הלינק מאוד מענין , גם הבלוג עצמו עושה רושם . מבחינת פואנטה , פשוט עירבת : תאונות דרכים , מלחמה בסוריה , מחלות , הכל בערבוביה , חסר עידון סטטיסטי ופילוח ממשי .כך שלא לגמרי הצלחתי להבין הפאנצ' ליין . אז אם קבלת על העדר התיחסות לנתונים דנן , המעידים על מצבם השפיר של ערביי ישראל והשטחים , אזי :

  בתגובתי העלתי האפשרות הסבירה ביותר , הטיות ושנאה !! ומה יש להתפלא , הרי אונס ערביות זוהי רק המחשה אחת מיני , יש בשמאל ובעוכרי ישראל , הטוענים , לרצח עם של ממש ( בדרכים עקיפות לפחות , אז נתוני מיתה ? זה מגוחך פשוט !! ) .

  להתראות

  אהבתי

 5. אל רום, לא חושב שהרעיון הכללי של הפוסט כל כך מסובך ונפתל. בקצרה: למרות שיש כמה דברים שמעלים את התמותה בקרב ערביי ישראל, הדמוגרפיה הצעירה שלהם בשילוב עם הישגי מערכות הבריאות הישראלית מובילים אותם לשיא עולמי ביחס תמותה נמוך. נתון סטטיסטי בולט ומעניין במזרח תיכון מלא בקטל.

  אבל כמובן אם משהו מפריע לך בפוסט זה זכותך וטעמך.

  אהבתי

 6. יואב קרני כתב על המסע להרס הדמוקרטיה הישראלית.
  אני לא מסכים עם מסקנות הסופית
  http://m.globes.co.il/news/m/article.aspx?did=1001102049
  אבל זו לא הנקודה. הוא כותב=>
  עזמי בשארה הכריז פעם, ברגע של אמת, "קחו את הדמוקרטיה שלכם ותחזירו לנו את פלסטין'

  על אותו משקל בטח היה אומר קחו את ההישג הסטטיסטי שלכם וגו'

  אהבתי

 7. אוקיי תמריץ , שום דבר לא מפריע לי בפוסט , סתם אי הבנה , אין לך מה לחפש בק מיינד . תמותה כתוצאה ממלחמות זה דבר אחד , כתוצאה מאיכות מערכות ציבוריות , זה דבר אחר , פשוט הכנסת הכל לסל אחד , כך שלא ממש קלטתי הענין . להתראות

  אהבתי

 8. מעניין הציטוט של בשארה והפוסט. לבשארה אין עתיד כמובן כנוצרי במזרח התיכון ונראה לי שהנוצרים הערבים מבינים זאת. רובם ככולם יהגרו למערב ויתבוללו שם בהצלחה עצומה כי זו קבוצה אתנית בעלת הישגים גדולים.

  על אף דבריו של בשארה ההתחלחלות של הערבים מהרעיון של ליברמן לספח המשולש לפלסטין מעידה כאלף עדים שהם יודעים היכן מרוחה החמאה.

  אהבתי

 9. המסקנה מהפוסט צריכה להיות שזאת טעות להשוות בין נתוני התמותה של אוכלוסיות בעלות חתך גילים שונה: יש לפלח את נתוני התמותה לפי קבוצות גיל, ולערוך את ההשוואה בנפרד עבור כל קבוצת גיל.

  * הסתייגות: אם ההשוואה נעשית על מנת להחליט באיזו ארץ כדאי לפתוח עסק שמעניק שירותי קבורה, אז אולי השוואת נתוני התמותה כפי שהם היא דווקא כן רעיון סביר. 😉

  אהבתי

 10. לא צריך ללכת רחוק. יש מדד שנקרא תוחלת חיים והוא הכלי הרגיל למדוד זאת. זה נכון שלא הייתי מקדיש לסטטיסטיקת שיעור התמותה פוסט באופן רגיל כי תוחלת החיים יותר מעניינת, אבל שיא עולם זה שיא עולם.

  אהבתי

 11. תוחלת חיים אכן פותרת את הבעיה, אם כי בנסיבות מסויימות גם היא מטעה, למשל בגלל הבדלים בתמותת תינוקות, ולכן הצעתי פילוח לפי קבוצות גיל.

  אהבתי

 12. תמריץ
  שבוע טוב וישועות רכות
  בנושא אחר
  האם תוכל להאיר את עיני
  איך קורה שהמשק שרוי בהאטה ודיפלציה אך גביית המיסים מזנקת שוב ושוב?

  בברכת
  שנזכה לנרות

  אהבתי

 13. הערה: ספק אם ראוי לייחס את שיעורי התמותה הנמוכים רק למערכת הבריאות (למרות שגם לה מגיע כמובן חלק מהקרדיט).

  שיעורי תמותת התינוקות והילדים בלונדון צללו בחדות לאחר התקנת מערכת ביוב מודרנית והספקת מים ראויים לשתייה לאוכלוסיה, ובשוליים גם שיפור מערכת תובלת המזון לתוככי העיר – הרבה לפני ההתפתחויות הגדולות ברפואה המודרנית (גילוי חיסונים למגפות העבר וכד'). אני מניחה שזה תקף גם לגבי ערביי ישראל.

  אהבתי

 14. שמעון,
  קראתי מישהו שטוען שהעליה היא בגלל הורדת המע"מ שהגבירה את הצמיחה. לא יודע אם זה נכון.
  מה שכן נראה לי זה שירידת מחירי האנרגיה הגדילה את רווחי החברות אשר לא הורידו במקביל את מחירי המוצרים ומהרווח הזה גדלה גביית המיסים.

  אהבתי

 15. אני לא כל-כך מבין מה קרני ניסה לומר בטור שלו.
  שבל"ד מנסים להרוס את הדמוקרטיה הישראלית? מה בדיוק הוא טוען?

  אהבתי

 16. יאיר , זו מסוג המאמרים שאם היית מצביע לשמאל היית יכול להבין.
  הוא אומר שבענינים הללו יש לחשוב עם המוח(כמו השמאל) ולא עם המעיים ( כמו הימין). בל'ד רוצים להיות קדושים מעונים וחשיבה עם המעיים תתן להם את מבוקשם. אני טוען שייתכן שאם היינו מסוגלים לחשוב עם המוח היינו מבינים זאת או לפחות את הצורך בלשחק אותה כאילו אנו מבינים זאת 🙂 … מאחר ואנו לא מסוגלים להבין ולהסכים או לשחק אותה בכאילו אנו לא מצביעים לשמאל.

  אהבתי

 17. למיטב זכרוני "העובדה" שהשמאל חושב מהמוח והימין מהמעיים, הומצאה ע'י יוסי שריד לאחר כישלון בבחירות. הרי אם עובדה זו נכונה השמאל חייב להתגאות במיעוט מצביעיו בקרב המזרחיים / עיירות הפיתוח / הפריפריה, ויכול להתנחם בכך שהם אמנם קטנים אבל איכותיים.

  זה מתכתב עם סלוגן הארץ 'עיתון לאנשים חושבים'. יש כאן רמז דק שכל מי שאינו קורא הארץ שייך להמון חמומי מוח שאינו מסוגל לחשוב בצורה אנליטית קרה.

  נראה לי שיואב קרני, היוצא מנקודת מבט זו, תוהה האם בל'ד שייכת לשמאל או לימין.
  זו חלק מהתהייה הכללית האם נכון לשייך את המפלגה הערבית המשותפת, הכוללת את חרדי האיסלמית ולאומני בל'ד, לשמאל (למרות המכנה המשותף של התנגדות לימין כאויב משותף).

  אהבתי

 18. יש לי עמדה דומה לשריד ז"ל אך לא זהה. השמאל מרוכז בהתמודדות עם בעיות חדשות מבחינת החשיבה האנושית והימין מרוכז בהתמודדות עם בעיות ישנות. בהכללה ניתן לומר שאנשים בעלי חשיבה חדשנית נמשכים יותר לשמאלנות.

  אהבתי

 19. קמיליה,
  הויכוח על שמאל כחדשן וימין כשמרן מתנהל בדפי הבלוג הזה לאורך חודשים רבים. אני חלוק על תמריץ אבל כבר אין מה לחדש בעניין.
  לפחות אנחנו מסכימים שכולם (ימין ושמאל) מעכלים מהמעיים 🙂

  אהבתי

 20. לא בהכללה ניתן לומר ש מי שטוען שהימין חושב עם המעיים כנראה לא הכיר את המבקר …. 🙂 😉 🙂
  אני באמת ניסתי לא להגיב את זה … אבל זה בא לי מהמעיים.

  אהבתי

 21. 🙂
  המבקר חושב שצריך לשים לילד גבולות. אפשר לדחות את החיכוך עם הילד אבל לא למנוע. בסופו של דבר הילד מקצין את התנהגותו עד שנתקל בגבולות. עדיף שהגבולות יוצבו מראש במקום סביר ולא לפי גבול ההתאפקות הספונטני או ליתר דיוק גבול ההתפרצות הבלתי נשלטת של המבוגר.

  חנין זועבי בודקת גבולות. לדעתי היא עברה את הגבול.

  גיא, ההגדרה של ימין ושמאל היא פישוט יתר של המפה הפוליטית. אני מעדיף מפה של שני צירים: חופש אישי וחופש כלכלי. האנשים שתומכים בשניהם (כמוני) לא כל כך מתאימים לאפיונים השגורים של ימין ושמאל.

  אגב, אני כופר בטענה שהימין רגשי והשמאל שכלתני. בהזדהות של השמאל עם מסכנים מכל הסוגים יש מרכיב רגשי: רחמים ואשמה. ברצון של השמאל להגיע להסכם מדיני יש מרכיב של פחד. בסגידה של השמאל למשפט הבין לאומי יש מרכיב של בושה. השמאל רגשני מאוד. פשוט לא רגש של השתייכות לאומית, אלא רגשות אחרים.

  אה, כן, ובהתמרמרות על פערים יש מרכיב של קנאה.

  אגב (2), אם התנסחתי באופן קר על הצבת גבולות, זה לא אומר שהעניין לא הרגיז אותי. אז אולי במקום לדבר על אנשים רגשיים יותר ופחות, צריך גם לדבר על אנשים שמביעים רגש לעומת אנשים שמצניעים אותו. הימין מכיר בטבע האדם, מכיר בכך שיש לנו מגרעות ורגשות, ופחות מתבייש בהם. השמאל מסתיר אותם, מתיימר לדבר בשם שכל צרוף. שהרי אין זה יאה למלך-פילוסוף להודות שרגשות הם אלה שמניעים אותו. 🙂

  אהבתי

 22. מסכים. אכן כיוונתי שבהזדהות עם חלשים יש מרכיב רגשי.
  אני חושב שברמת האליטות של השמאל והימין אין הבדלים בחשיבה שכלתנית.

  לגבי הצירים הזכרת לי שיעקב פיסקר שעל ספרו ממליצה הסולידית הגדיר זאת יפה :
  Libertarians (believing in low economic control, low social control) have a similar problem
  When dealing with left wing(believing in high economic control, low social control) people or …right wing(believing in low economic control, high social control)people.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s