שבחי ירושלים

מדי פעם שולחים לי למייל של הבלוג כל מיני הצעות לקידום מוצרים פיננסיים ושאר טובין, עם או בלי תמורה נאה. תגובתי היא תמיד סירוב. לשמור על התום של הבלוג ולא לערב בטקסט שלי שיקולים כלכליים. אני כותב זאת כדי להקדים תרופה לחשד – אף אחד לא משלם לי ליחצ"ן את בנק ירושלים. גם איני מחזיק במניותיו. ובכל אופן אני רוצה לכתוב כמה מילים בשבחו, ובפרט בשבח חטיבת הברוקראז' שלו, שנקנתה מחברת כלל ושולבה בבנק. על הדרך אולי אתמוך בהגברת התחרות הבנקאית בישראל על ידי כך שאספר שבחי הקטן בבנקים.

זה לא שמערכות המסחר של בנק ירושלים כאלו מהממות כשלעצמן. ממש לא. אבל במסחר בחו"ל בנק ירושלים מסתמך על המערכת של אינטרקטיב ברוקרס והיא מעולה. אין פלא שאינטרקטיב מספקת את הסחורה. זו חברה ששווי השוק שלה גדול מזה של פועלים ולאומי יחד, והאתר שלה נראה בהתאם. העמלות של אינטרקטיב נמוכות בהרבה מהעמלות של בנקים ישראלים וגם כשבנק ירושלים חותך את ליטרת הבשר שלו, התוצאה עדיין נוחה מאוד ביחס.
הכי רווח לי לגלות שהמערכת של אינטרקטיב מאפשרת להיפטר מהעמלה הבזויה ביותר שגובים הבנקים בישראל – ההפרש העצום בין שערי הקנייה והמכירה של מט"ח שהם מצטטים. זו עמלה נסתרת. הבנקים אינם מציגים זאת כעמלה, אלא כאחת מתופעות השוק הרגילות, הפרש בין ציטוטי הקנייה והמכירה. הבנקים עובדים אפילו על עצמם. כשמנהל סניף הבנק שלך יסתכל בדו"ח העמלות כמה הוספת לשורה התחתונה שלו, הוא לא יידע על ההון שהוצאת על קניית מט"ח בשערים המופרכים שבדו מחשבי הבנק. במערכת של אינטרקטיב אפשר לקנות מט"ח ואילו ההפרשים מוצגים כפי שהם באמת בשוק מסחר המטבעות העולמי, ממש מזעריים.

ניתן לסחור ישירות דרך אינטרקטיב שבארצות הברית בלי התיווך הירושלמי, אבל התנהלות כזו תעורר בעיות מיסוי קשות. מאחר שבבנק ירושלים לא כאלו חמדנים בעמלותיהם, בפרט ביחס למאבקים האינסופיים שצריך לנהל בנושא עם בנקים אחרים, אני יכול לומר שאני לקוח מרוצה.

26 תגובות על ״שבחי ירושלים״

 1. הבהרה לפוסט: כל מה שכתבתי נוגע לשימוש במערכת של אינטרקטיב דרך הבנק. לעבודה ישירה מול הבנק איני מתייחס. גם שערי ההמרה שהם נותנים בשירות הלקוחות של הבנק אינם טובים לדעתי.

  אהבתי

 2. תמריץ , האם לא היית מעונין להוריד תוכנת מסחר לפי סי שלך , וללמוד לסחור ישירות מן הגרף , עם כל האינדיקטורים , על הרבה מאוד נכסים , עם זרימה של מידע חם / און ליין מכל העולם . זה אמנם לא פשוט להגיע למקצועיות , אבל אתה יכול לקחת קורס , ועם הזמן להשתכלל . אתה הרי כבר מסכן כספך , למה לא בדרך הכי מקצועית אם יורשה לי לשאול ? להתראות

  אהבתי

 3. אל רום, אני לא מאמין כל כך במסחר. וגם אם הייתי מאמין, זה ממש מקצוע ויש לי כבר מקצוע אחר שגוזל שעות העבודה שלי. אני משקיע לא הרפתקן במניות ובמדדים לטווח הארוך (לאחרונה גם קניתי קצת דולר קנדי שנראה לי שנפל מעבר לכל פרופורציה) ועושה יחסית מעט פעולות.
  אבל כעיקרון עם תוכנת המסחר של אינטרקטיב אפשר לעשות מה שאתה מתאר.

  אהבתי

 4. תמריץ , אכן , בדיקה מהירה , מעלה שמדובר במערכת מסחר מקצועית וכנראה כמובן לפי סי . לגבי מסחר :

  אי אפשר להאמין או לא להאמין במסחר !! המסחר הוא עובדה נתונה שכל אדם מתמודד איתה . אם אתה מחזיק שקלים , הערך שלהם יירד או יעלה ביחס לדולר או אינפלציה , כך או כך הדבר !! המסחר , מעצמו נעשה , אדם לא יכול לבחור לא לסחור ( פילוסופית ופרקטית , אלא כמובן המינון שונה ) .

  ולמה אתה חושב שאתה צריך זמן לסחור ? זה זמן ללמוד ולתרגל באמת , אבל לסחור ? ממש לא :

  אתה מן הבית , פותח פוזיציה , במירב הנוחות , בכמה שניות ממש , ושוכח ממנה , אתה פשוט שם :

  take profit , stop loss והולך לים , הולך לעיסוקיך ( אתה גם יכול לפתוח פוזיציות קרות , פוזיציות מותנות , אבל לא ניכנס לזה ) .

  אין שום קשר בהכרח לעיסוקים שלך ולמקצוע שלך . אם אתה כבר סוחר , אזי , גוזל יותר זמן : בנקאי , טלפון , הליכה לבנק וכו….. אלא , שזה לוקח זמן ללמוד :

  אבל , יש לך גם דמו ( מסחר שמדמה ממש מסחר חי , רק בלי כסף של ממש , אבל הדמי של 100 אחוזים ממש ) , על זה מינופים פנטסטיים .

  אבל , מה שכן , מסוכן אימים בסכומים גדולים .רק מסחר בתדר גבוה , ובמיומנות אכזרית , מביא את זה באמת !! אבל , אם כבר אתה בפנים , אז כדאי לך לשקול שיהא מקצועי יותר הדבר , אבל זמן ? לא יגזול ממך ממש , נהפוך הוא !

  להתראות

  אהבתי

 5. אנסח בזהירות את עניין האמונה שאיני שותף לה – אמונה בכך שאפשר להרוויח משמעותית מאסטרטגיה שמבוססת על מסחר לטווח הקצר, כשלוקחים בחשבון הקדשת זמן ועמלות.

  אהבתי

 6. אלרום, אתה מתאר את המסחר הפננסי כ"כ בפשטות. עושה רושם שקל מאוד להרוויח…לעניות דעתי, רה הסוחרים לא ממש מרוויחים, ולראייה מחזורי המסחר בישראל ובארהב קטנו משמעותית (מחשבים ואלגוריתמים ממוחשבים נכנסו).

  אהבתי

 7. תמריץ , אתה ממילא הרי טוען שאתה סוחר במט"ח , אז אם כך , מה שכתבתי לך , זה שאתה יכול , לשרבב פרמטרים מקצועיים , למיקסום או אופטימיזציה של קבלת החלטות .

  ומבחינת זמן , הסברתי לך , לוקח זמן ללמוד ולתרגל ולהבין , אחר כך , אתה חוסך בזמן במסחר תכל"ס , באופן משמעותי , אתה גם יכול לסחור מן האייפון בכל מקום , בכל מצב , לשכלל ולשפר הפוזיציה .

  יש סוחרים שסוחרים לטווח רחב או ארוך , יש לטווח קצר , יש טווחים מידיים , ויש תדר גבוה . בכל מקרה ( כמעט ) :

  אתה מהמר , האם הנכס יעלה , או יירד . אז מה ההבדל ? הסברתי פה לא פעם , אמנם על רגל אחת , אולי בהמשך שוב .

  להתראות

  אהבתי

 8. ג'וש , התיאור פשוט , כי אני מבין בדבר !! זה לא אומר שהמסחר פשוט , נהפוך הוא , תקרא טוב מה כתבתי , מצטט :

  " שזה לוקח זמן ללמוד …"

  " אבל , מה שכן , מסוכן אימים בסכומים גדולים .רק מסחר בתדר גבוה , ובמיומנות אכזרית , מביא את זה באמת !!"

  זה נכון אכן , שרוב הסוחרים לא מרוויחים , אבל , פעולת המסחר עצמה , אחרי לימוד לא פשוט , הינה מאוד פשוטה , זריזה ונגישה ( אינטרנטית/ דיגיטלית פשוט ) .

  הסיכויים להצלחה במסחר הם של אילו שסוחרים בתדר גבוה , ואילו שיש להם חמצן פיננסי לנסיעה ארוכה , או לריצת מרתון .

  אלא שתמריץ , כך או כך סוחר , ולכן שאלתי אותו בדבר …..

  אבל בעיקרון , העסק כלל וכלל לא מומלץ , למי שאין כסף עודף ומיומנויות אכזריות ביותר .

  אני גם דאגתי , להביא המחשות , בפוסט קודם , כיצד קלי דעת , מפסידים התחתונים במסחר נמהר , הנה שוב לינק , לפסק דין חלקי , ירושה של מעל מאה גדולים ( אלפים ) שהלכה בין לילה :

  http://www.psakdin.co.il/Court/%D7%90%D7%91%D7%99%D7%A1%D7%93%D7%A8%D7%99%D7%A1-%D7%A0'-%D7%9E%D7%98%22%D7%97-24-%D7%91%D7%A2%22%D7%9E

  אני פה לא ממש מעודד אנשים לסחור, נהפוך הוא , אלא תוהה קלות לגבי תמריץ , שהוא כבר ממילא מבצע פעולות מסחר באולד פשן .

  להתראות

  אהבתי

 9. איני סוחר כעיקרון אלא משקיע במניות. גם את העובדה שקניתי דולר קנדי אני רואה כהשקעה ארוכת טווח בכלכלת קנדה. מטבעות יכולים להיות לדעתי גם השקעת ערך אם השתכנעת שהסיכון הרגיל של האינפלציה פחות משמעותי לעומת הסיכויים בעליית הערך ארוכת הטווח. עדו מרוז מספר בבלוגו על כך שעושה שורטים במטבעות מנופחים וגם זו השקעת ערך.

  אהבתי

 10. תמריץ , המטרה במסחר , הינה בפשטות :

  עשיית כסף , מתנודות או הפרשי פוטנציאלים של נכסים שונים , בשוקי הון .יש כאלו העושים את זה למחייתם , ויש כאילו , שפשוט מנסים לשרוד ולשמור על ערך נכסיהם , כעיסוק משני , או כורח חיים . כך שהשקעת ערך , הינה ביטוי יותר מתודולוגי , שמתאר אולי , טווח זמן יותר רחב .

  הקנדי באמת בשפל אל מול הדולר , וקורלטיבי לנפילה של הנפט . האם אתה צופה שהנפט יעלה אז ? או שצמיחה גלובלית או סנטימנט גלובלי יפרוץ ויאחז בשווקים ?

  כאשר אתה מחזיק במטבע , לא תמיד , יש קורלציה בין המטבע לבין הכלכלה . במניות למשל : יש בעיקרון מיתאם בין מצבה העסקי של החברה , לבין המניה ( בסופו של חשבון ) במטבעות , זה יותר בעייתי :

  זה לא כלכלה חזקה , אז מטבע חזק , או כלכלה חלשה ומטבע חלש . מטבע יכול להיות חלש , לטובת יצואנים , והכלכלה עצמה חזקה , לכן :

  במט"ח , הקריאה הטכנית , מאוד מאוד חשובה ….. מה גם , שהתנודות במט"ח , מאוד חזקות , או יותר נכון לעומת מניות , הרי :

  אורכי הגל קצרים יחסית , והמשרעות קצרות יחסית ,טוב , אולי אסביר אחר כך …

  להתראות

  אהבתי

 11. אני מאמין שיש סיכוי שהנפט יתייקר וגם אם לא קנדה תפתח ענפי יצוא אחרים. היא לא ונצואלה שלא מסוגלת לצאת מהתלות בנפט.

  אהבתי

 12. טוב תמריץ , מה שאתה מתאר , זה תמחור מאוד ערטילאי של העתיד , ומאוד אופייני לסוחרים לא מקצועיים . מה שהסברתי לך , וגרסתי זה ש :

  אתה יכול לשרבב גם פרמטרים טכניים לתוך שיקולי המסחר שלך ( או תכל"ס פעולות קניה ומכירה , אם אתה נרתע מן התיבה : מסחר או סוחר …..) והפרמטרים הטכניים הללו , יכולים להיות מאוד חשובים , אם כבר , ממילא אתה איכשהוא מתעסק בדבר .

  אבל , בסוף הרי , כולנו בני אדם , ומה שאדם לא מרגיש נוח איתו , אין לו צורך להיכנס אליו ,הכל אם לא חייב. האופציה האחרת , הינה להיות :

  מנהל , לנהל רגשות ופסיכולוגיה ( mood management ) ולהתגבר על עכבויות בהדרגה ובשכל .

  אבל , הכי חשוב שתהיה מרוצה …. להתראות

  אהבתי

 13. מניות קנדיות ספציפיות זה דורש בחינה מעמיקה יותר והמדד הכללי שלהם קשור מדי לנפט ואנרגיה. אולי בנקים קנדים יכולים להיות אופציה אבל מרתיע אותי שיש שמדברים על בועת נדל"ן שם.
  מה שבינתיים עשיתי הוא לקנות s&p500 בדולר קנדי כמו שתיארתי כאן: http://tinyurl.com/nrz5zsa

  אהבתי

 14. שמתכוונים סוחר מתכוונים הולך לפי המגמה או ניתוח טכני או ספקולנט או

  מנסה לחזות את העתיד.

  הוא הולך לפי ניתוח כלכלי שלו.

  כאן אפשר לתהות עד כמה הניתוח שלו טוב אבל זה כבר נושא אחר.

  אני חייב לציין שברמה האינטואיטיבית אתה צודק הוא קנה את הקנדי

  כי חשב שהנפט יעלה(וכי קנדה כלכלה חזקה בלי סיכוי להיפר אינפלציה).

  עכשיו עד כמה שאני יודע אין ניתוח כלכלי ממשי למחיר הנפט ובטח לא

  ברמה הכלכלית של תמריץ.

  קרוב לוודאי שהוא חשב שהנפט יעלה כי היתה לו הרגשה וכי הנפט היה נמוך מאוד

  ז"א שהסיבות שהוא קנה הן יותר סיבות של סוחר מאשר של משקיע ערך.

  אהבתי

 15. כתבתי שני פוסטים סותרים על כיוונו הצפוי של הנפט – למעלה או למטה. כלומר אין לי עמדה חד משמעית. אבל גם אם התרחיש השלילי יקרום עור וגידים, קנדה תפתח תעשיית יצוא שתפצה על כך. אני משוכנע בכך. המצב שבו ונקובר וטורונטו זולות כל כך לעומת סיאטל וניו יורק לא נראה לי סביר. גם לא המצב שבו התמ"ג לנפש בישראל ובקנדה כמעט זהה נומינלית. קנדה היא אולי המדינה עם המצב הדמוגרפי הטוב ביותר בעולם. מובטח לה גידול דמוגרפי מתמיד בסיוע האליטות המצוינות של העולם הראשון, השני והשלישי שמחפשות בה בית.
  גם אוסטרליה צנחה במטבע אבל עדיין יוקר המחיה בה גבוה יחסית. בקנדה כבר ממש לא.

  אהבתי

 16. לתמריץ ( ולמגיב שמעליו , פשוט חסר שם , פסאדו אם לאיו ) :

  הסברתי לא פעם תמריץ , הבעיה אינה רק מה יקרה עם הנפט :

  אלא , מה יקרה בדרך עם מה שיקרה עם הנפט . זה ענין לחישוב פיננסי ממש , וחישוב טכני . מכיוון שאם התנודות בדרך יהיו חזקות מדי , תכופות מדי , זה לא משנה , אם תיאורטית , הפוזיציה שלך תגיע בסוף ליעד אם לאיו . זה ההבדל הסברתי כבר , בין וורן באפט , לבין משקיע מקצועי באמת :

  וורן באפט , יש לו כסף לשרוד כל צונאמי בדרך , סוחר מקצועי ומיומן באמת , בין אם יש לו כסף , בין אם לאיו , דואג להימנע מצונאמי , מזהה אותו , קורא אותו , צופה אותו , לפחות לוקח אותו בחשבון , והכי חשוב :

  מתמרן , מתמרן ללא הרף , למקסם ההשקעה , בכל נקודת זמן נתונה , ולא בבחינת : " שגר ושכח " כי כסף , נדבק לכסף !!

  אגב תמריץ , אם לא שמת לב , הנפט קיבל נקודת מפנה , והקנדי , בקורלציה איתו , אם תחפוץ , אעלה לך הגרף הממחיש זאת .

  ולמגיב חסר השם ,

  קודם כל , אם אתה לראשונה כאן , ברוך בואך . ותכל"ס :

  כאשר מתכוונים לסוחר , מתכוונים , לאדם , בעל מקצוע , שמנסה לחזות את כיוון השווקים , מנסה לחזות את התנודות הצפויות , ולהרוויח כסף מכך ( מתמחור עתידי של שוקי הון ) . לצורך הענין , שני דיסיפלינות בגדול :

  ניתוח פונדמנטליסטי , וניתוח טכני . הניתוח הפונדמנטליסטי , מנתח את נתוני המקרו כלכלה והשפעתן על השוק ( אינפלציה , ריבית , תל"ג , מכירות בתים וכו…. ) ואילו הטכני :

  מנתח באמצעות אינדיקטורים שונים ומשונים , את הגרף עצמו , הנכס עצמו , מתוך האינדיקציות הפנימיות של התנועה והיקפה וכיוונה .

  ברמה הפרקטית , הסוחרים , מערבים או משכללים ניתוח פונדמנטליסטי עם טכני , ומחליטים על הפעולה או המסחר , וכאן זה מתחלק או מאופיין ב :

  סוחרים לטווח ארוך , בינוני , קצר , מיידי , ותדר גבוה ( high frequency trade ) ולא אלאה אותך עכשיו על ההבדלים בינהם .

  מה שעשה תמריץ , זוהי פשוט פעולה של סוחר הדיוט , שמשקיע כסף , במעין השקעת ערך , עתידית כללית וערטילאית , משל אדם מן היישוב , היה שם על מניית טבע , כי הוא מאמין שהיא תצמח באופן קונסיסטנטי בעתיד ( בלי קשר ,הוא יכול להרוויח כמובן ) .

  להתראות

  להתראות

  אהבתי

 17. נעסוק קצת במעגליות (כדאי לקרוא את הספר הנפלא "אני לולאה מוזרה")
  הפנו אל הפוסט הזה מהסולידית ואני מפנה אליו חזרה:
  http://tinyurl.com/hsxcca6

  הטענות שם שלא מקבלים דיבידנדים על מניות מחו"ל שנסחרות דרך אינטרקטיב הן כמובן הבלים גמורים. אם זה היה נכון, היה אפשר להגיש נגד בנק ירושלים תביעה ייצוגית שהייתה מחסלת אותו. אני מקבל דיבידנדים על בסיס קבוע.

  לגבי השאלה האם החשבון שלך באינטרקטיב הוא נפרד, הוא אכן נפרד, ונכנסים אליו מהמערכות של אינטרקטיב, לא דרך בנק ירושלים. לעתים נדירות אינטרקטיב ממש יוצרת איתך קשר. אני הופתעתי לגלות לפני כמה שנים בתיבת הדואר שלי כרטיס עם כל מיני צירופי תווים שהגיע ישירות מאמריקה. זה נועד לשמש ככלי לזיהוי כפול להגברת האבטחה על כניסה לאתר (עוד דוגמה לרמה הגבוהה של אינטרקטיב כפלטפורמה).

  אני מתייחס לפעילות מסחר רגילה ולא לפעילות ב-IRA שזהו נושא שאין לי היכרות איתו.

  אהבתי

 18. תמריציוס , הן אומרות שכל החיים הם סבל או משהו כזה.
  בתור פולני לא הבנתי למה הייתי צריך ללמוד כ"כ הרבה בשביל ללמוד את המובן מאליו.

  אהבתי

 19. בניגוד למה שכתוב פה ביררתי ואי אפשר להמיר בין שקלים למט"ח דרך אינטרקטיב.

  אהבתי

 20. נכון, אבל אפשר להמיר בין מט"ח למט"ח דרך אינטרקטיב בבנק ירושלים לצרכי מסחר במניות בכל העולם, ואילו דרך הבנקים האחרים זה עולה הון עתק.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: