ההולכים להיעשק מברכים אותך יועץ ההשקעות

יש אנשים שכל החברים שלהם מצביעים למרצ, ומופתעים כל פעם מחדש לגלות שבספירת הקולות המפלגה בקושי חוצה את אחוז החסימה. סביבתי דווקא מגוונת פוליטית, אבל רגע ההפתעה שלי, הרגע שבו אני מגלה שמושגים שנראים לי מובנים מאליהם ונחלת הכול ולאו דווקא אליטיסטיים, זרים לחלוטין לעולמה של רוב האוכלוסיה, הוא כשאני שומע מחברים ומקרובי משפחה שזה עתה שבו מיועץ ההשקעות ומבקשים אישור וסקנד אופיניין.

קורים שם בחלל הקטן בבנק מול היועץ דברים אבסורדיים לחלוטין. מי ששב משם מחזיק בידו למשל רשימה של קרנות מניות חו"ל מומלצות עם דמי ניהול שנעים בין 2% ל-3%, כשאין שום סיבה רציונלית להניח שאת אחת מהקרנות האלו מנהל איזה עילוי פיננסי שיצדיק זאת.  על קרנות המשקיעות במניות יתר בארץ לפעמים מוצדק לשלם דמי ניהול גבוהים, בשל הסחירות הנמוכה וחוסר היעילות, אבל על קרן שבה ברנש מקומי כלשהו מתחרה בטובי המשקיעים בחברות הגדולות של אמריקה ואירופה? למה לא לקנות פשוט תעודת סל או קרן מחקה שגובות דמי ניהול אפסיים ושעוקבות אחרי מדד ה-s&p 500 או אחרי מדד ארצי או עולמי מרכזי אחר?

מי שחי מפיו של היועץ גם לבטח לא ילך להתמקח על דמי ניהול ניירות הערך השערורייתיים שגובה הבנק, צאצאי דמי השמירה מהתקופה שבה איפסנו תעודות מניה בכספות. שילוב של קרן גזלנית ודמי ניהול שלא נעשה סחר סוסים לגביהם, יותירו את הלקוח עם מינוס 3% בשנה עוד בתחילת המשחק. איזה סיכוי לתשואה נותר אחרי שוד ראשוני כזה?

בתקופת הריבית הנמוכה שבה אנו מצויים קרנות האג"ח הן סיפור בפני עצמו. כבר הסברתי פעם למה ההשקעה באג"ח לאור תשואות העבר היא טרגדיה. תשואת העבר לא מוכיחה שתהיה תשואה בעתיד, להיפך – היא מבטאת את הקניבליזם של תשואות העתיד בידי העבר. היום התשואה נטו על אג"ח ממשלתית לעשר שנים היא רק קצת יותר מאחוז.  תורידו יותר מאחוז על דמי ניהול של קרן נאמנות בתוספת דמי השמירה של הבנק, ומה יישאר? רק הפסד בטוח. השקעה בקרנות של אג"ח קונצרני אולי נותנת אופציה לרווח מזערי כלשהו, אבל כמובן גם הסיכון עולה משמעותית.

במקום שיחה עם יועץ ההשקעות מהבנק אפשר לחפש בגוגל את דבריו של יועץ ההשקעות מספר אחת של הדורות האחרונים, וורן באפט.

כך אמר ללברון ג'יימס:

לפעמים מציעים לספורטאים להשקיע במסעדות או בנדל"ן, אבל עדיף להשקיע בקרן צמודה למדד המניות עם דמי ניהול נמוכים, ולהחזיק בצד מספיק מזומן במידה שתיתן לך תחושת ביטחון.

הערת סיום: קרן צמודה למדד המניות האמריקני כמו שממליץ עליה באפט תבוא בארץ בשתי גרסאות. האחת מנוטרלת מטבע, והשניה אינה מנוטרלת מטבע. בניגוד למה שאולי נדמה, דווקא הקרן מנוטרלת המטבע היא היותר ספקולטיבית, מאחר שהיא מכניסה אלמנט בלתי צפוי של משחקי מטבע בין השקל לדולר. אם יהיה פיחות משמעותי או תהיה אינפלציה משמעותית בערך השקל, המשקיע בקרן מנוטרלת מטבע ייפגע.

 

 

מודעות פרסומת

27 תגובות על ״ההולכים להיעשק מברכים אותך יועץ ההשקעות״

 1. תמריץ , אני לא מבין , בכובע אחד , אתה תוהה על חדלון האישים של אנשים שלא מבינים בדבר , ומבזבזים זמנם על תרופות אליל ושמאנים בדמותם של יועצי השקעות חדלי אישים לכאורה , בכובע שני :

  אתה מצטט את וורן באפט , כגדול המשקיעים או כעילוי , ומה כבר יש בציטוט : איזה הארה ? איזה חוכמה עילאית ? לא מבין , הרי בפוסט שלך כתבת דברים , לא פחות " מבריקים " מאילו של וורן באפט ( שכבודו במקומו מונח כמובן ) ממש לא הצלחתי להבין …..

  להתראות

  אהבתי

 2. וורן באפט לא הוכיח היותו עילוי בציטוט שלקחתי ממנו. הוא הוכיח זאת בתשואותיו לאורך השנים. זה מה שנותן תוקף לציטוט.

  אהבתי

 3. בהקשר לרגעי ההפתעה שציינת והגלוי שמושגים שנראים לך מובנים מאליהם ונחלת הכול ולאו דווקא אליטיסטיים, זרים לחלוטין לעולמה של רוב האוכלוסיה אני רוצה לציין את הכשל הלוגי החביב עלי ,אפקט הקונצנזוס השגוי.
  אפקט השגוי זה הוא הנטייה של אנשים להשליך את דרך החשיבה שלהם על אנשים אחרים.במילים אחרות, הם משערים כי כל אדם אחר חושב באותו אופן כמותם. מי שעקב אף בתשומת לב מועטה אחר תגובותיי בבלוג יכול להבין לאילו תהומות עלול כשל לוגי זה להובילי.

  בברכה.

  אהבתי

 4. אתה בסדר, גיא. אלו שבאמת מובילים לתהומות בגלל "אפקט הקונצנזוס השגוי" הם השמאלנים כידוע, שמחילים אורח חשיבתם על הערבים.

  אהבתי

 5. תודה. שאלה לגבי מה שכתבת בפסקה האחרונה – "בניגוד למה שאולי נדמה, דווקא הקרן מנוטרלת המטבע היא היותר ספקולטיבית, מאחר שהיא מכניסה אלמנט בלתי צפוי של משחקי מטבע בין השקל לדולר. אם יהיה פיחות משמעותי או תהיה אינפלציה משמעותית בערך השקל, המשקיע בקרן מנוטרלת מטבע ייפגע."

  אני כנראה מהצד של האולי נדמה 🙂 איך דווקא הקרן המנוטרלת מטבע היא היותר ספקולטיבית? הרי אם יהיה פיחות משמעותי או תהיה אינפלציה משמעותית בערך השקל, זה ישפיע על הקרן הצמודה למטבע, ולא להפך!

  או שלא…

  אשמח להסבר.

  אהבתי

 6. תמריץ , עדיין , הציטוט לא מקשר או מוכיח , כיצד דוקטרינית , היו לו ( לוורן באפט ) תשואות כאילו . תביא לנו ציטוטים , שיוכיחו , שדוקטרינית ( לא מזל , לא כסף שנדבק לכסף ) הוא הרוויח תשואות , על ידי :

  דוקטרינה שלו , שהיא : סיסטמטית , מאורגנת , מוכחת , ניתנת להצגה ככזו , ולבקרת ביצועים .

  כי מה שציטטת , כל מי שמבין בדבר , כל מי שמתעסק בדבר , יכול לטעון ולהציג , כפי שאתה עצמך אכן כתבת אכן בפוסט .

  להתראות

  אהבתי

 7. וורן באפט הצליח להוכיח תשואה עודפת במשך עשורים. גם לפני 20 שנה היה ידוע כמשקיע על ומאז ועד היום שוב הצליח להכות המדד.

  אהבתי

 8. בדקתי וההגינות מחייבת לציין שמניות ברקשייר היכו את המדד רק בחצי אחוז לשנה בעשרים השנים האחרונות, שזה פחות משציפיתי.

  אהבתי

 9. טרהלהלה איש הקעקועים, זה פשוט. נניח שמדד ה-s&p 500 ירד ב-2%, אבל הדולר עלה לעומת השקל ב-100% בגלל איזה קטסטרופה במדינה או סחרור אינפלציוני, הקרן הרגילה תעלה ב-98% בערך בגלל עליית הדולר. הקרן מנוטרלת המטבע תיתן בדיוק את התשואה של ה-s&p500, רק בשקלים – כלומר מינוס 2%.

  אהבתי

 10. מסכים איתך תמריץ. בסביבת ריבית כמו היום אין שום הגיון להשקיע בקרן שלוקחת לך 2% דמי ניהול או יותר

  אהבתי

 11. תודה ד. לא ראיתי את המאמר, אבל הוא מהדהד בדיוק את טענותיי. אני מוסיף אמנם הסתייגות – ככל שהמגמה הפסיבית תלך ותתפשט, יכול להיות שמשקיעים אקטיביים פתאום יגלו שקל להכות את המדד כי הכלים הפסיביים יוצרים עיוותים.

  לגבי מה שמציעים בשוויץ, אלו בדיוק הרעיונות של בלוג הכלכלה האמיתית ומעולם לא מצאתי בהם ערך רב.

  אהבתי

 12. כן, אני גם חושב שההצעה בשוויץ מרחיקת לכת. אימוץ הצעה שכזו יפיל את כמות האשראי באופן חד וישפיע מהותית על הצריכה העולמית ועל הצמיחה העולמית(במידה ויאומץ בשאר העולם תיאורטית). שלא לדבר שזה יגביר את הלחצים הדפלציוניים בעולם ויביא את הריבית אל מתחת לאפס.

  אהבתי

 13. לכאורה זה דווקא יצמצם את האשראי – מה שיגרום למחיר של האשראי (הריבית) לעלות
  או שהבנתי משהו לא נכון?

  אהבתי

 14. אם מעלים בהדרגה את יחס הרזרבה על פני מספר שנים ובמקביל מבצעים הרחבה כמותית שמונעת מהיצע הכסף להתכווץ, לא אמור להיווצר לחץ דפלציוני או מחנק אשראי.

  אני דווקא בעד.

  בסוף התהליך מקבלים משק שהיצע הכסף בו לא תלוי בכמות ההלוואות הבנקאיות או בכמות המזומן שנמשך מהבנקים.

  במשק כזה יהיו כמובן הלוואות, גם בנקאיות וגם חוץ-בנקאיות, רק לא יהיו הלוואות ברזרבה חלקית.

  אהבתי

 15. גיא קרא לי לבוא, אז באתי.
  אחלה פוסט + בלוג, הצטרפתי לרשימת העוקבים.
  אגב, לגבי המשפט הזה: "נניח שמדד ה-s&p 500 ירד ב-2%, אבל הדולר עלה לעומת השקל ב-100% בגלל איזה קטסטרופה במדינה או סחרור אינפלציוני, הקרן הרגילה תעלה ב-98% בערך בגלל עליית הדולר. הקרן מנוטרלת המטבע תיתן בדיוק את התשואה של ה-s&p500, רק בשקלים – כלומר מינוס 2%."
  האם הוא אינו נכון לשני הכיוונים?
  להבנתי נחיתות הגידור נובעת מעלויות הגידור שמגולגלות בעקיפין או במישרין לפתחו של המשקיע, הלא כן?

  אהבתי

 16. תודה גיא על הלינק ועל האורח שהזמנת. הנושא באמת נידון בקישור לעיל.
  קפבלנקה, לגבי מה שאתה שואל האם זה נכון לשני הכיוונים? במובן מסוים כן, אך במובן עמוק יותר לא. אפשר לדמיין מצב שבו שוק המניות האמריקני ממשיך לאורך שנים בקצב הרגיל שלו – 7% עליה דולרית ריאלית בשנה, אבל בגלל תהפוכות מטבע (בלי קשר לעלויות גידור), המשקיע לא מרוויח את הכסף הזה, אלא הרבה פחות או בכלל לא. זה לא יכול לקרות כאשר משקיעים בקרן רגילה, שבה אינך חשוף לתהפוכות המטבע.

  זה נכון שיהיו מצבים שבהם אפשר להרוויח אפילו יותר מהעליה הרגילה בעזרת הגידור (אם ערך השקל יעלה לעומת הדולר) ולטווח הרחוק נראה שגם המיסוי יותר ידידותי כלפי קרן מחקה מגודרת.

  אהבתי

 17. הצד האפל של קונפוציוס
  כתבה טובה מאד, ומדויקת לדעתי

  כשאנשי העסקים הישראלים החלו לעשות עסקים במעצמה הסינית, הם הצטיידו בשלל עצות: לקבל את כרטיס הביקור בשתי ידיים, להכיר את התרבות ולרסן את שפת הגוף. אולם אנשי העסקים שכבר קפצו לבריכה האדומה למדו על בשרם שיעורים שונים לגמרי, ולא פעם כואבים. הנה כמה מהלקחים המרתקים ביותר שלהם

  http://www.calcalist.co.il/articles/0,7340,L-3676990,00.html

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s