ניירות ערך זרים ומוזרויות המיסוי

כולם יודעים שההשקעה המומלצת בידי וורן באפט ויודעי דבר אחרים היא השקעה פסיבית במדד s&p 500 לאורך שנים. בלי התחכמויות, פשוט להשקיע ולשכוח. השקעה כזו נראית עדיפה על השקעה במדד מקומי, בפרט אצלנו במדינה. זאת מאחר ששוק המניות בישראל ריכוזי, אינו מפוזר היטב בין סקטורים וחברות ונתון למניפולציות. אבל יש בעיה – חוקי המס מפלים לרעה השקעה במדדים זרים. בעוד שרווח של מניות ותעודות סל ישראליות ממוסה בניכוי אינפלציה, האינפלציה אינה מנוכה מרווח שהצטבר על ניירות ערך זרים. במקום זאת מנכים לצורכי מס את שינוי המטבע שבו נסחר נייר הערך.
בדבר זה יש שתי בעיות – ראשית, בטווח הארוך מסתבר שמדד המחירים לצרכן ישתנה יותר משישתנה שער המטבע הזר לעומת השקל. אם כך עדיף היה למשקיע אם היו נותנים לו לנכות את מדד המחירים. שנית, ניכוי עליית המט"ח הוא מסובך ועלול ליצור תוצאות אבסורדיות.

קרנות מחקות של מדד ה-s&p 500 נסחרות כידוע בכל הבורסות הגדולות בעולם ובמטבעות מגוונים. ברור שאם משקיע קונה קרן עוקבת s&p 500 שנקובה בדולר קנדי, בלירה שטרלינג בריטית או באירו הוא עושה בדיוק את אותה עסקה שעושה המשקיע שיקנה קרן דולרית שעוקבת אחרי המדד (שימו לב, אני מדבר על קרנות שאינן עורכות ניטרול תנודות מטבע. לקרנות שכן עורכות זאת התייחסתי בפוסט אחר.).
אבל מבחינת גובה המס הישראלי ההבדל עלול להיות משמעותי ביותר – מי שקונה קרן עוקבת במטבע האירו יוכל לנכות לצרכי מס את שינוי מטבע האירו, ואילו מי שקונה קרן עוקבת בדולר קנדי יוכל לנכות לצרכי מס את שינוי המטבע הקנדי וכך לכל מטבע ומטבע. לפעמים נוצרים באופן זה הבדלים גדולים בין גדלי הניכוי המותרים.

הכנתי עמוד אינטרנט כדי ללמד על הפערים שעלולים להיווצר. הדף מראה מה היה קורה אם מישהו היה קונה תעודת סל על ה-s&p500 בדיוק לפני שנתיים, באמצע דצמבר 2013, בסכום כולל של מיליון שקלים, ורוצה למכור אותה היום. הוא היה מרוויח בשנתיים שחלפו רבע מיליון שקלים, אבל אז איש המס היה בא ותובע את חלקו – רבע מהרווחים בניכוי תנועת המטבע. חלק זה היה משתנה באופן שרירותי בשל ההבדל בתנועת המטבעות. אם תעודת הסל הייתה נקובה באירו או בפאונד היה צריך לשלם יותר מס מאשר עבור תעודת סל שנקובה בדולר. כמובן, אם העניינים היו מתגלגלים אחרת, הדולר היה צונח מאז ואילו האירו והפאונד היו דואים, היו היוצרות מתהפכות, ומי שקנה את תעודת הסל שנקובה במטבעות אלו היה יוצא וידו על העליונה וחובת המס שלו נמוכה יותר.

אפשר לשחק עם כל המספרים בעמוד האינטרנט שיצרתי, ולהבין כך טוב יותר את האופן שבו ממוסים ניירות ערך זרים בישראל. מובן שאני מצרף דיסקליימר: הכנתי את הדף לפי הבנתי, אבל איני מומחה למיסוי וייתכן ששגיתי. אם מישהו סבור ששגיתי, אשמח אם יעמיד אותי על טעותי. מאמר ארוך על תסבוכות מיסוי ניירות הערך הזרים מהשנה האחרונה אפשר לקרוא בכתב העת מיסים.

7 תגובות על ״ניירות ערך זרים ומוזרויות המיסוי״

 1. ואפשר גם לפתוח חשבון חברה בהונג קונג ואז המסוי נמוך יותר וזה גם חוקי, אבל זה כמובן לא תורם לנושא

  אהבתי

 2. אני חושב שהחוק בישראל אינו מכיר בתכנון מס שבו יש לאדם חברה בחו"ל שמעניקה לו רק הכנסות פסיביות. אם יש לך חברה יזמית בחו"ל שבין השאר גם משקיעה פסיבית – אולי זה שונה.

  אהבתי

 3. בתי ההשקעות והבנקים בישראל ממסים במקור בהתאם לשיטה שהמאמר ב"מיסים" קורא עליה תיגר כלא צודקת.

  מאד מוזר בעיני שפעולה יחסית בסיסית כמיסוי עסקת מכירת ניע"ז תהיה כל כך קונטרוברסלית/מעוררת התנגדות/לא בהירה/נתונה לפרשנות/נתונה ל"מסחרה" של רו"ח ועו"ד/תעסיק בתי משפט/תצריך פסקי דין וכו'.

  תעודת עניות של השיטה.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: