חוק הגיוס – כפיים לחוקר הרע

אתמול עבר בכנסת חוק הגיוס הפוטר את החרדים משירות צבאי במשך שלוש שנים נוספות. זהו חוק טוב, מאחר שאין שום טעם להיכנס למלחמת עולם עם החרדים בסוגיית הגיוס כאשר הנתונים מראים שמספר החרדים המתגייסים רק עולה מדי שנה ובקצב משמעותי. מפתיע לראות את הפרגמטיות של המפלגות החרדיות כאשר הן עומדות עם הגב לקיר. הפעם הן היו מוכנות לחוק שישתמע ממנו שהחל משנת 2020 שר הביטחון לא יוכל לתת פטור לחרדים מעבר למכסה. בימים עברו זה היה דמיוני שמפלגה חרדית תתמוך בעמדה כזו, ואכן כדי להגיע למצב הנוכחי נדרש קרע גדול בחברה החרדית, בין תומכי הרב שטיינמן לתומכי הרב אויערבך הקיצוני.

לכאורה החוק החדש הוא סטירת לחי ליאיר לפיד, אבי חוק הגיוס הקודם, או לשופטי בג"ץ שפסלו את חוק טל, מאחר שבמקום להביא לשוויון, המצב החוקי החדש מאפשר לסחוב עוד זמן עד השגת השוויון המיוחל. אבל בהתבוננות מפוכחת יותר התהליכים שקורים עכשיו מצדיקים דווקא את לפיד ואת בג"ץ.  תמיד היו כאלו שאיימו שכל לחץ לפיתרון כוחני של בעיית הגיוס רק ירחיק חרדים מהצבא. השופטת ארבל ביטאה עמדה זו בהתנגדותה בדעת מיעוט לפסילת חוק טל:

אני סבורה שכפיה במקרה זה הינה חסרת סיכוי ולא תשיג דבר. ביטול החוק אולי יצור תחושה שהנה הושג השוויון המיוחל, אך ההפך הוא הנכון. להערכתי, ביטול החוק יביא למבוכה ויצור כעסים ויקטע את ההישגים ההתחלתיים שכבר הושגו, אשר אין לבטלם באבחת החלטה. הוא יגדע את הענף האחרון המחבר את שני הקטבים.

זו לדעתי התבוננות קצרת רואי. הרי בחקירת משטרה תמיד ישנם "החוקר הטוב" ו"החוקר הרע". יכול להיות מצב שבו החוקר הרע רק מעורר כעס והתנגדות, ואז יש להוציאו מהחדר ולדבר עם הנחקר בדברי חלקות. אבל עצם קיומו של החוקר הרע והידיעה שהוא בהחלט עלול לחזור מעצבים את מערכת התמריצים, גם בשעה שהוא אינו בחדר.

כך גם בענייננו – בטווח הארוך מי שהיה תובעני יותר בדרישה לגיוס החרדים, סייע בסופו של דבר ליצירת לחץ על המפלגות החרדיות ולתהליכים שיובילו לגיוס חרדים בהסכמה וליציאתם לעבודה. תהליכים אלו קיבלו זריקת מרץ משמעותית אתמול כאשר המפלגות החרדיות עצמן נעשו חתומות על חוק המוביל לכך.

11 תגובות על ״חוק הגיוס – כפיים לחוקר הרע״

 1. צריך גם להביא בחשבון את ההשפעה שיש לפטור ולהתחמקות על כלל המתגיסים שמרגישים מרומים ועל היחס של הציבור לחרדים

  אהבתי

 2. כבר שבעים שנים שהחרדים חומקים וצה"ל שורד. ואין ספק שבשנים האחרונות בכל אופן יש אי אילו חרדים שמתגייסים.

  אהבתי

 3. תמריץ , ולמה לדעתך בשנים האחרונות חלה תופעה דנן ? אם יורשה לי לשאול …..להתראות

  אהבתי

 4. תמריץ, עד השנים האחרונות לא היה לחרדים משקל גדול באוכלוסייה. היום הם כבר כ-10% וזה רק יילך ויגדל ולא נוכל רק אנו, הלא חרדים, לשאת בלעדית בנטל.
  הבעיה היחידה עם לפיד הייתה שגם הצבא לא היה מעוניין בגיוס מלא לחרדים ולכן לא היה לזה סיכוי להמדיך ולהתקיים. אם הצבא היה בעד אז הסיפור היה אחר לגמרי.
  ושוב, אין פה איזה הישג גדול לדעתי במה שהחרדים הסכימו לו כי כשנגיע ל-2020 או 2023 הם שוב יעשו תיקון לפי שיקול דעתם הבלעדי כי בלעדיהם אין ממשלה.

  אהבתי

 5. חוק טל תקף בפועל בערך שמונה שנים. אמנם נחקק קודם אבל היה אות מתה ללא חקיקת משנה שתתפעלו. בשמונה שנים הייתה התקדמות נאה מאוד.
  אבישי בן חיים מרבה לומר שעבור חרדים זה לא באמת צבא ומי שעושה באמת צבא אלו לא חרדים אלא מי שנשרו מהחברה החרדית ועדיין רשומים כחרדים.
  אבל כל האוכלוסיות האלו לפני שמונה שנים לא עשו כלום.

  ד, יש בג"ץ. אם יהיה ברור לכולם שהכול זה תרמית, הוא יתערב. כדי לעקוף את בג"ץ צריך לשנות חוק יסוד ויהיו שיאמרו שגם זה לא יעזור (ראה דעת מיעוט של מישאל חשין ז"ל בעשור הקודם). זה כבר סיפור מסובך יותר שבינתיים ביבי והחרדים לא מעזים להתעסק איתו.

  אהבתי

 6. חדש על המדפים: בעלי חיים תוצרת סין
  המפעל הראשון לשיבוט חיות צפוי להיפתח בסין בשנה הבאה. על אף שהמטרה המרכזית תהיה שיבוט פרות עקב הביקוש הגובר לבשר, מוביל הפרויקט משוכנע כי המיזם יסייע גם להצלת מינים נכחדים/
  למה זה יכול להוביל?

  http://www.haaretz.co.il/news/world/asia/.premium-1.2784268?from=start.co.il

  אהבתי

 7. Passive-Aggressive Social Statistics, או בקיצור: PASS –

  סילופי סטטיסטיקה מקובלים ומשכנעים בחיי היום היום.

  הרבה מאד הפניות לחובבי הגיון סטטיסטי. אני ממליץ לקרוא את המאמר עד סופו מכיוון שלקראת הסוף יש יותר התיחסויות לפרסומים "רשמיים" לכאורה. מחקרים קבעו ש93% ממי שקרא את המאמר עד סופו השתכנע.

  http://tinyurl.com/ojbsf7h

  אהבתי

 8. קצת בעיניני צמיחה כלכלית, הטבלאות של גולדמן זקס

  משה שלום:צמיחה גלובלית? הצחקתם אתם יודעים את מי. ולמרות הכול, כאשר אנו מסתכלים על תחזיות לגבי מה ש"צריך" לקרות, יש בתחזיות הרשמיות עוד סיכוי לצמיחה של מעל 3%, גלובלית. הנה החלוקה על פי מדינות, וזאת מבית מדרשם של גולדמן-סאקס:

  http://tinyurl.com/py7asvj

  אהבתי

 9. שאלה לגבי הגיוס: האם החרדים באמת מתגייסים? לפי מה ששמעתי הם מתגייסים בגיל 22-24 ועד אז יש להם 3-4 ילדים. אם זה נכון אז הם כנראה הולכים לצבא בשעה 800 ומסיימים בשעה 1600 והם מקבלים כמה אלפי שקלים לפרנסת משפחותיהם. כלומר זה לא צבא אלא סתם מקום עבודה.

  אהבתי

 10. גלגל, סליחה על התגובה המאוחרת. נכון, חלק גדול מהחרדים שמתגייסים עושים זאת בתנאי דה לוקס. אבל עדיף מכלום. ויש גם אי אלו קרביים, בעיקר נושרים מהחברה החרדית.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: