מה ישתנה, מה לא ישתנה ומה אולי ישתנה

כשרואים בטלוויזיה טרור במימדים שידעה צרפת אתמול, מפתה לחשוב בלהט הרגע שאנו צופים בנקודת מפנה היסטורית, שממנה והלאה שום דבר לא יהיה אותו הדבר. אבל ניסיון העבר טופח על פנינו. אירופה ידעה כבר התקפות טרור גדולות: הטבח ברכבת במדריד ב-2004, הפיגועים ברכבת התחתית בלונדון ב-2007, הפיגוע במערכת שרלי הבדו בתחילת 2015. קשה לומר שהן שינו את היחס לאיסלאם הקיצוני מהקצה אל הקצה. כשמתבוננים על השורה התחתונה בעת הזאת – נכונות לקלוט מיליוני פליטים מוסלמים, אפשר לומר שאירופה עדיין אוחזת בגישה מאוד נאיבית כלפי האיסלאם.

האם הפיגועים הנוכחיים בצרפת יהיו שונים? ייתכן. בעוד שהמלחמה בעירק שהביאה לפיגועים במדריד ובלונדון הייתה שנויה במחלוקת, המלחמה בדאעש שמבטא ללא בושה ברבריות שנראית לקוחה מימי הביניים, היא כבר יותר בקונצנזוס.  בשל כך הפיגועים לא ייתפסו כאילו הם נובעים מהחלטה אומללה להתערב במלחמת שווא. גם לא קדמה לפיגועים התגרות בוטה בדת האיסלאם, כמו זו שהביאה לפיגועים בשרלי הבדו.

הימין יתחזק

במזרח אירופה, במדינות כמו הונגריה, צ'כיה ופולין, מפלגות בעלות עמדות אנטי מוסלמיות בוטות כבר אוחזות בשלטון. המגמה הזו מתחילה להדביק גם את מערב היבשת, שם יש הרבה יותר מוסלמים, ושם הוויכוח על האיסלאם יותר רלוונטי. אם מארין לה פן תזכה בבחירות לנשיאות בצרפת, אפשרות שעדיין נראית רחוקה, זו תהיה נקודת מפנה במעמדו של האיסלאם ביבשת. זו אינה אפשרות מופרכת לחלוטין. במערב אירופה משתחזר אותו תהליך שקרה כבר בארצות הברית. המעמד הנמוך הלבן שבעבר היה מחובר למפלגת השמאל, נוטש אותה בשל הברית שלה עם קבוצות אתניות שהוא סולד מהן. הדמוקרטים בארצות הברית העדיפו את האינטרסים של השחורים וההיספנים על פני האינטרסים של המעמד הלבן הנמוך. כתוצאה מכך היום אם רואים בארצות הברית גבר לבן גדל מימדים מקועקע שכל חזותו מעידה עליו שהוא בן המעמד הנמוך, כמעט בטוח שהוא מצביע בבחירות למועמד רפובליקני. המפנה האלקטורלי שעבר על המדינה הלבנה הענייה בארצות הברית, מערב וירג'יניה הוא דוגמה לכך. בעבר הצביעה לביל קלינטון ברוב גורף, וכיום אין ספק שתתלכד מאחורי המועמד הרפובליקני, יהיה אשר יהיה.

בבריטניה קורה אותו דבר. ההמונים הלבנים העניים לבטח יעדיפו את נייג'ל פאראג' על פי ג'רמי קורבין, מנהיג הלייבור, שאפילו רוצה ליטול מהם את משוש לבם, בית המלוכה, ויליאם וקייט. כך גם במדינות אחרות כמו הולנד ודנמרק – הימין לוכד את לב ההמונים. השמאל ימשיך להתבסס על שותפות בין ליברלים חילוניים המאמינים בערכים שוויוניים, ירוקים ופמיניסטיים לבין המונים מוסלמים, אבל יהיה קשה לזכות בבחירות עם כזה אלקטורט. עדיין אין כל כך הרבה מוסלמים במערב אירופה שהולכים להצביע.

תגבר ההתנגדות לגל ההגירה

פוליטיקאים מהימין, כמו המועמד הרפובליקני האמריקני דונאלד טראמפ, הזהירו ללא הרף שגל ההגירה מביא איתו תאים רדומים של דאעש. הם נשמעו מפחידנים וגזענים. אבל עתה התמונה משתנה. הרבה תלוי בפרטים המדויקים שייצאו מחקירת הפיגוע. אבל על פי הדיווחים הראשונים לפחות מחבל אחד אכן הגיע מסוריה. זו מכה קשה לאנגלה מרקל ולמדיניות הדלתות הפתוחות שלה ונשק למתנגדים להגירה.  בכל מקרה ההגירה מגיעה עתה למימדים בלתי אפשריים. אבל גם עצירת המהגרים אינה פשוטה. אפילו אם ישכנעו את ארדואן לחסום בפניהם את היציאה מטורקיה, יהיה קשה יותר לנעול את שערי הים התיכון.

פעילי השמאל ברשתות החברתיות במערב כבר החלו בקמפיין מונע. הפליטים מסוריה, הם אומרים, בורחים בדיוק מאותם אנשים שחוללו את הפיגועים בפריז. זו אמת, אבל רק חצי אמת. הפליטים בורחים מדאעש, אך לפחות חלק מהם מביאים איתם את אותה תרבות שתצמיח על אדמת אירופה עוד דורות של פעילי דאעש – קיצוניות דתית וניכור לערכים מערביים. זו בעצם הטרגדיה של רבים מהפליטים האלו – הם בורחים ממה שהם ומביאים איתם את מה שהם נמלטים ממנו.

היחס לישראל לא ישתנה

אירופה אינה מקשרת בין דאעש לבין הטרור הפלסטיני, למורת רוחם של הטוקבקיסטים, אבל בצדק רב. הטרור הפלסטיני לא בהכרח מבוסס על איסלאם קיצוני מהסוג של דאעש. אפילו החמאס אינו קיצוני כדאעש ואינו בעל אותה אג'נדה. אירופה עדיין תסלוד ממפעל ההתנחלויות, וגם מבחינתנו עצמנו יהיה קשה למצוא הצדקה לרעיון האווילי להתנחל בכל פינה ביהודה ושומרון, בתוך אוכלוסיה ערבית צפופה, עם הפיצוצים בפריז כמו גם בלעדיהם. גם ההתגרות הכרוכה בעלייה הפגנתית להר הבית תיראה מטופשת וחסרת אחריות אחרי הפיגועים בפריז כפי שנראתה קודם לכן.

העלייה מצרפת

עד עתה הטרור נגד יהודי צרפת הציב אותם בעמדת בדידות נוראית. הם מהווים בסך הכול מיעוט קטן במדינה, אך שימשו כמטרה עיקרית לטרור האיסלאמי. ייתכן שעתה ישראל תיראה מפתה עוד יותר עבורם, אך ייתכן גם שירגישו שנטל הבדידות ירד מעליהם. הפעם המוסלמים לא הסתפקו בשעיר לעזאזל הרגיל שלהם. האש לא כוונה כלפי היהודים בלבד. עתה כל הצרפתים מהווים מטרה. אמנם אם בעוד שנה ושנתיים תהיה תחושה שדבר לא השתנה ולא השתפר, וצרפת תמשיך לשוט בפסיביות לעבר החיזיון שהתווה לה מישל וולבק ב"כניעה", אולי אז יפול האסימון ליהודי צרפת. בניגוד לבני מדינתם הנוצרים, להם יש מדינה אחרת שבה הם יכולים להרגיש בבית.

מדינת האח הגדול

נראה בלתי נמנע שהאח הגדול יתחזק במערב. יותר תקציבים יופנו להאזנה לשיחות, ניתוח תכתובות, פיצוח צפנים, סינון בנמלי תעופה ואפילו לחיטוט בתיקים לפני כניסה לאירוע המוני. צרפת ומדינות אירופיות אחרות לבטח יתגברו את שירותי הביטחון שלהן וישקיעו הרבה יותר תקציבים בהשגת מודיעין טכנולוגי ואנושי. מבחינתן זה שווה את הכסף, ולו רק בשל הנזק התיירותי העצום שמסב הטרור. זו נראית גם הזדמנות עסקית מעולה לחברות ישראליות בתחום.

31 תגובות על ״מה ישתנה, מה לא ישתנה ומה אולי ישתנה״

 1. תודה על הפוסט תמריץ . טוב , תקצר היריעה מסיבוכים באמת פסיכיים , אבל בכל זאת , שני פרספציות מוטעות לחלוטין העולות מן הפוסט :

  1) המוסלמים בצרפת , הם לא ככל המוסלמים באירופה !! מדוע ? צרפת קיבלה אותם , בחום , בשיוויון , וראתה בהם , חלק מן המירקם התרבותי הצרפתי ( מה שמעלה ל – לה פן כמובן , את החאלסטרה לראש ) ולמה בעצם ? אם כך , לא רק הכיבוש הצרפתי של צפון אפריקה , לא רק השפה הצרפתית השגורה בפיהם של הרבה מן המהגרים , לא רק החוב הפסאדו מוסרי בעיני הצרפתים על עוולות הכיבוש , אלא גם : היהודים בצרפת , בשר מבשרה של התרבות הצרפתית , והרי רובם , צפון אפריקנים . וזה מהווה הבדל מהותי , בין מוסלמים בצרפת , לשאר היבשת . כך למשל נניח בעיניני אוכל : הקוסקוס הינו כמעט מאכל לאומי צרפתי , ועוד רבים המימשקים התרבותיים .

  2) אם הפלסטינאים נבדלים מטרור ג'יהדיסטי ( לעת הזו , להבדיל מתקופת אינתיפאדת " אל אקצא " ) זה הרי בעיקר בזכות אבו מאזן בעיקר ( אבו מאזן , וחלק מ – " דור הסעידים " ) . וכתבתי על כך באופן נרחב יחסית בפוסט קודם שלך . הטקטיקה שלו , הייתה לטפח בינלאומית , תדמית קורבן פלסטיני , ומנגד : קלגס ישראלי . שלב זאת עם מדיניות ההתנחלויות ( שההתנגדות לה באירופה ובעולם , הינה ללא פשרות כמעט ) ותבין : שהפלסטינאים נתפסים שונה ,בעיקר מסיבה זו !!

  להתראות

  אהבתי

 2. 1)אבל האם בסופו של דבר הייתה אינטגרציה מוצלחת בצרפת? לא נראה כך.
  2) נכון. אבו מאזן מנהיג פלסטיני חכם אבל טקטיקת מאבק כמו שלו דורשת הרבה סבלנות ומשמעת פנימית ואין לפלסטינים כל כך מזה.

  אהבתי

 3. תמריץ , לגבי אינטגרציה , אז זה תלוי בדור !! ברור שדור " פראי האביב " לא ישתלב קרוב לוודאי בסופו של חשבון , בניגוד לסביהם למשל .

  לגבי אבו מאזן , אני בכוונה מייחד אותו כאינדיבידואל !! וכאן אתה צודק , ושוב : ענין לנו בדור חדש , דור " פראי האביב " והם לחלוטין מרדנים ואלימים בקשר להתנגדות לכיבוש או לישראל , לכן נחיה ונראה !!

  רק תוספת חשובה מאוד ברשותך לתגובה הראשונה בקשר לתדמית הפלסטינאים ולמה :

  לא רק אבו מאזן ו – " דור הסעידים " אלא : דו"ח גולדסטון ,אשר היווה נקודת מפנה אכזרית ביותר ( יחד עם נתניהו וההתנחלויות ) ביחס של העולם למדינת ישראל , והכל בקשר לסכסוך הישראלי פלסטיני . וזה הועצם כמובן עם : " עמוד ענן " ו – " צוק איתן " כל כך , שאם יהא עוד סיבוב כמו " צוק איתן " אזי סופו מי ישורנו .

  להתראות

  אהבתי

 4. האם ה CIA עומד מאחורי המתקפה כדי לצרף את אירופה למלחמה בדעאש?
  :)))) :)))
  האם המוסד וה CIA כדי להביא לתמיכה של האירופאים האנטישמיים בנו?

  כידוע השב"כ הקים ותמך בחמאס, עד שהגולם קם על יוצרו
  ואמריקע בדעאש

  שלכם
  קונספירציות בעמ
  בחסות – אין עשן בלי אש והכתובת על הקיר בע"מ
  חברת בת של "בכל הזיה יש גרעין אמת הפקות"

  אהבתי

 5. אבל איך הטרור עלול למוטט ת כלכלה?
  אליבא דה בלוג
  מלחמה טובה לכלכלה, יצור נשק, תחמושת, גיוס חיילים, אספקה לחיילים, משרות חדשות, הדפסת כסף וכו וכו
  עע 1929 וכו

  אהבתי

 6. איך זה שגם אחרי כישלון אוסלו וההתנתקות, 1,500 נרצחים, אלפי טילים והתדרדרות במצבה הבינלאומי של ישראל מאז פרוץ "תהליך השלום", ממשיך השמאל הישראלי להאמין שמדובר בסכסוך פתיר, ושהאחריות להגעה לפתרון מוטלת שווה בשווה על שני הצדדים או חמור מכך לפתחו של "הכובש" הישראלי? איך זה שגם אחרי 9/11, הפיגועים בלונדון, במדריד, בפריז, אחרי רציחות עם וסרטוני סנאף של הוצאות להורג, השמאל העולמי מסרב להכיר באופי האויב? איך זה שהאליטות המנהיגות את המערב מסרבות לראות את הקו הישר העובר בין ההשתוללות הרצחנית וחוצת היבשות שמתחוללת בניגריה, בלוב, בתימן, בלבנון, בסוריה, בעירק, באפגניסטן, באיראן, בארץ ישראל, ברחובות לונדון, פריס ומדריד או במטוסים בשמי ארה"ב? איך זה שבמשך שבע שנים מסרב מנהיג העולם החופשי להוציא מפיו את צמד המילים טרור אסלאמי?

  http://mida.org.il/2015/11/15/%D7%93%D7%90%D7%A2%D7%A9-%D7%91%D7%90%D7%99%D7%A8%D7%95%D7%A4%D7%94-%D7%94%D7%90%D7%9D-%D7%94%D7%9E%D7%A2%D7%A8%D7%91-%D7%99%D7%A4%D7%A7%D7%97-%D7%90%D7%AA-%D7%A2%D7%99%D7%A0%D7%99%D7%95/

  אהבתי

 7. יהיה מה לראות בחדשות. יהיה על מה לדבר, ספקולציות. האמריקנים יוכלו להתאמן ואחר כך יהיה להם למי לתת מענקי פיתוח. זה הדרך היחידה שהמוסלמים יצאו מהקונכיה ויהפכו לצרכנים כמו היפנים אחרי מלחמת העולם השניה.
  האופציה האחרת היא לשבת בשקט ולבלוע ארועים כאלו.

  אהבתי

 8. אורי , כמו שאמר ראש עיריית לונדון , השמאל העולמי הוא חבורה של לובשי מכנסי קורדרוי , לא שיש משהו לא בסדר עם מכנסי קורדרוי.

  שמעון , אהבתי התגובה. עליתי מולך במשני.

  אהבתי

 9. תמריץ , לא צריך כמובן להכריז מלחמה על מיליארד מוסלמים אבל יש כמה דרכים באמצע בין אפולוגטיקה על האיסלם של חלק מהשמאל ובין לקרוא לטרוריסטים המוסלמים "התוקפים" במקום "טרוריסטים מוסלמים" כמו שאפילו כבר קראו להם בגרמניה.

  אהבתי

 10. מעבר בין סלידה אירופאית-צרפתית ממפעל ההתנחלויות לבין תמיכה בנו וגינוי הטרור הפלסטיני אינה בגדר המצוי, גם לא בעקבות הטרור בצרפת.
  אבל אפשר להסתפק בשקט תעשייתי מצד צרפת וחברותיה בכל הקשור למתרחש אצלנו בתמורה לסיפוק ידע וטכנולוגיות למלחמה בטרור מצידנו.

  אהבתי

 11. תמריץ, לא ניתן לקבוע בוודאות שהאינטגרציה נכשלה.
  כ-1,200 צרפתים מוסלמים הלכו להילחם עם דעאש. גם אם נניח שיש 6000 דעאשיסטים בין המוסלמים הצרפתים אז אנו מדברים על כ-0.1% מהמוסלמים הצרפתים שהם כ-6 מיליון.

  אז בגלל כמה מאות או אלפים בודדים מתוך מיליונים אז האינטגרציה נכשלה?

  אם שירותי הביטחון הצרפתיים יתפכחו והשב"כ הצרפתי יהיה הרבה יותר יעיל אז הם יוכלו אולי להשתלט על התופעה הזו. וכך גם שאר מדינות אירופה.

  דעא"ש ואל-קעאידה הם מצבים חדשים בהיסטוריה המודרנית והעתיקה. אין אפשרות להכריז מלחמה נגד אויב מוגדר כמו מדינות שהיה ניתן בעבר.

  האם המערב הנוצרי צריך להסתבך בתוך הביצה האיסלאמית בסוריה ועיראק רק בגלל כמה פיגועים….? הדבר הזה יגרור בהכרח סוג של מלחמת דת כמו הצלבנים נגד המוסלמים בימי הביניים וזה בדיוק מה שדעא"ש ואל-קעאידה רוצים.

  כל עוד קורים פיגועים פעם בשנה או יותר אז אירופה לאת עשה מעשה.

  עם כל הכבוד, הפיגועים ביום שישי האחרון עדיין אינם אירועים שוברי שיוויון.

  הימין צפוי אכן להתחזק אך גם קשה לי להאמין שהימין האירופאי ישלח אלפי חיילים להילחם בדעא"ש במזרח התיכון.

  אהבתי

 12. ד, אני לא חושב שהגיוני לשלוח חיל רגלים להילחם בדאעש. שהחיזבאללה יעשו זאת.

  גרמניה קולטת היום מיליוני פליטים מוסלמים. אם אחד לאלף מהם יהפוך לטרוריסט בשנים הקרובות, לא יהיה שם שבוע אחד בלי טבח. במה שקשור להתמודדות עם טרור, אינטגרציה צריכה להגיע לסף גבוה מאוד כדי להיחשב מוצלחת. ויש לנו דווקא דוגמה מפתיעה לטובה – ישראל ריסנה בצורה מדהימה את ערביי הקו הירוק ומעורבותם בטרור נמוכה מאוד לאורך השנים. גם לא אחד לאלף או אפילו לרבבה פתחו במסע רציחות.

  אהבתי

 13. תמריץ ו- ד' :

  לפעמים מספרים וסטטיסטיקות אפקטביות , ולפעמים הרבה פחות . בתגובתי לעי"ל , הבעתי המחשבה ש :

  למרות שהצרפתים , ללא שום סייג כמעט , קיבלו בשיויון מלא , ובחום את המוסלמים , אזי :

  הסכין בגב , מעצימה הסנטימנט הנגדי , זה העויין ,כמעשה בגידה בלתי נסלח , בלתי נתפס !!

  כי אז , האיכות , ולא הכמות , יכולים להכריע !! מעבר לכך , יש להבין :

  יש זיקה ברורה בעיני המתבונן , בין מוסלמים , להיות מוסלמים , איסלאם , לבין הטרור דנן .

  קשה מאוד יהיה אם כך להתגבר על כך !! על כל זה :

  צרפת מדינה גדולה , אין לה רישות אלקטרוני ואנושי כמו לשב"כ פה על הפלסטינאים וערביי ישראל ובכלל . אין לה לצרפת , המרחב או ציר הזמן שהיה לשב"כ פה . זמן ההסתגלות , יהיה מאוד קריטי להערכתי .

  ימים יגידו ….. להתראות

  אהבתי

 14. לפני פתיחת ה"דיבייט" הדמוקרטי אתמול המתמודדים עמדו דקה דומיה לזכר הארועים והנרצחים בפריס. מה זה אומר? מה זה נותן למישהו? למה הם עושים את זה? במשחקי הכדורסל בארה"ב ניגנו את ההמנון הצרפתי, וכמובן אחד השחקנים גילח את ראשו ככרזת פרסומת בציור "אני אוהב את פריז", או משהו דומה. אנשים מסתובבים בתהלוכות בפריז עם שלטים כולנו פריזאים. אז מה? מה זה אומר? מועדון הטניס של הונג קונג שלח לי הודעה שהוא מארגן מפגן הזדהות עם צרפת. מה יוצא למישהו מכל הסיפור הזה פרט להרגשה שצריך פסיכולוג שיסביר. זוהי איזו תגובה של אבל והבעת אשמה? אני בן אדם יותר טוב כי הזדהתי בצערי עמך.
  אני לא סובל צרפתים, בביקורים שלי בצרפת מצאתי שהם אנטיפאטים אגואיסטים ויהירים באנשים. אני לא משכיר דירות לצרפתים היו לי רק בעיות אתם. זבל של אנשים. ובעצם שיאכלו קצת מרורים מהמוסלמים שלהם, זה אומנם לא ילמד אותם להתיחס אלינו בהבנה אבל מגיע להם שיסבלו כאחד האדם.
  ההפצצות שלהם בסוריה ועירק הם רק מס שפתיים לציבור, לא יועיל בכלום. הירדנים אחרי ששרפו להם את הטייס הגיבו בצורה דומה אולם לאחר מכן הפסיקו להפציץ לחלוטין.
  אך תגידו שאי אפשר לעשות כלום נגד דעאש, הנה אנחנו הדלקנו נר ושרנו את המרסאליאזה מחזיקים פרחים. אחר כך הלכנו הביתה בהרגשה שעשינו את שלנו. אם כולם היו כמונו העולם היה טוב יותר ודעאש היה מתבייש לו

  אהבתי

 15. אורי,
  "פרחים בכיכר" יחד עם הפצצות בסוריה הן הדחקה צרפתית. זאת צורה לומר "זה הגיע משם, מסוריה. אצלנו הכל בסדר".

  אהבתי

 16. 10 דקות מוצלחות, לא הכרתי אותו קודם לכן
  מי מהווה מכשול גדול יותר לשלום ישראל או החמס

  אהבתי

 17. אורי , יאיר , אני לא מחובבי הצפרדעים "יושבי בתי-הקפה עם עשן סיגריות הגולואז המתאבך" אבל בוא , בוא (כמו שאומר פואד) נהייה יותר אובייקטיבים
  הם בכל זאת עשו/עושים קצת יותר מאשר לשיר המרסאליאזה ולהחזיק פרחים –>
  http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001080959#fromelement=hp_deot
  ———————————————————————-
  אה, הצרפתים, מתי יבינו שהם צריכים להילחם בטרור בצורה רצינית, לא רק לשבת בבתי-הקפה עם עשן סיגריות הגולואז המתאבך מעל הגדה השמאלית? אבל הם עושים זאת. המעשה הראשון של נשיא צרפת הסוציאליסט, נזכיר, היה לשלוח כוחות צרפתיים, מגפיים על הקרקע, להילחם בטרור האסלאמי בצפון אפריקה. כוחות צרפתיים פועלים נגד דאע"ש, אל-קאעידה ושלוחותיהם במדינות שאיש לא מתעניין בהן, אבל הסרטן הממאיר הזה מתפשט בהן. צרפת שולחת טייסים מדי יום להפציץ את דאע"ש בסוריה – לא בריטניה, למשל. צרפת הודיעה, לפני הפיגועים, שהיא מתגברת את כוחותיה במזרח הים התיכון על-ידי שליחת נושאת-המטוסים שארל דה-גול.
  ———————————————————————-

  ובל זאת ,אי אפשר בוואדי בלי פיל עומד באמצע החדר כאשר מדובר בצרפתים.
  —ו——————————————————————-
  אתמול, איש ממנהיגי צרפת הרשמית, איש מהמגנים בעולם, לא אמר בקול רם בשום שלב בשום גינוי את המילה אסלאם. הפיל עמד במרכז החדר, וכולם מתעלמים. אפילו לא אמרו את צירוף המילים האסלאם הוא דת של שלום, שהקנאים האלה מעוותים, או משהו בדומה.
  ———————————————————————-

  אהבתי

 18. ציטוטים מתוך ניתוח (מעמיק לדעתי) של דני רשף:

  "וועידת יאלטה של בנות הברית … קבעה סדר עולמי חדש, לימים הוא כונה "מסך הברזל", שיעצב את הפוליטיקה העולמית שלאחר המלחמה. מלחמת העולם השניה לא הסתיימה בוואקום פוליטי (הראשונה במידה רבה כן) אלא בסדר פוליטי שהחזיק עשרות בשנים …
  דאע"ש הוא לא תוצר של העמקה באסלאם, של חזון חברתי ושל אהבת אדם אלא של וואקום פוליטי. מי שרוצה לחסל את דאע"ש הגדול, הרע והמאיים ואין לו מראש !!! הכוונה ממש מראש !! הסכמה על סדר פוליטי חדש למזה"ת שמוסכם על סונים ושיעים, על תורכים, איראנים וכורדים ועל שאר המרכיבים רק יחליף אנרכיה באנרכיה, זוועה גדולה בהרבה זוועות קטנות ….
  מרוב שאנחנו ממוקדים בדאע"ש שכחנו שבסוריה ועיראק נלחמות באכזריות נוראה ששפע של קבוצות, כולן רצחניות, אחת בשניה. היום למשל חוסל בסחאם אל גולן עלי אל-בארידי, מפקד "שוהאדא אל גולן" הנאמן לדאע"ש בפיגוע התאבדות שביצע לוחם מ"שוהדא אל-ירמוק" המסונף לאל קאעידה בסוריה המכונה גם ג'בהת אל נוסרה. שני פלגי השוהדא מהגולן ומהירמוק נלחמים אחד בשני בחירוף נפש כמה חודשים – לא באסאד ולא באיראנים והמחבל המתאבד הפך לחסר ערך וזול מפגז – פעם שלחו מתאבדים להרוג ביהודים בשם אללה. אחר כך בכלל הכופרים הלא מוסלמים, גם בשם אללה, אחר כך בשיעה הכופרת בעקרונות הסונה, גם בשם אללה ועכשיו המתאבדים בעשרותיהם !!! הורגים אחד את השני – רובם מוסלמים סונים טובים. לתופעת ההתאבדות צריך משבר חברתי עמוק…

  מי שרוצה להציע מתכון למלחמה בדאע"ש צריך לאחוז בשור בקרניו ולהציע "וועידת יאלטה" שתעצב סדר מדיני וחברתי חדש למזה"ת, כולל עיצוב גבולות מחדש, כפי שהיה באירופה ב-1945, שמאחורי אותה 'וועידת יאלטה' יעמוד כוח ביצועי צבאי שביכולתו גם לחסל את הנאצים החדשים "דאע"ש" וגם לאכוף סדר עולמי חדש – אחרת אנחנו מציעים, בניגוד לעקרונות המלחמה, מלחמה ללא מטרה מדינית שהיא מעבר להשמדת דאע"ש עצמו אלא רק עוד וואקום הרסני."

  http://danireshef.blogspot.co.uk/2015/11/2.html

  —————————————————————
  זה פוסט מעניין שטוען שאם יהיה סדר פוליטי חדש במזה"ת הוא בהכרח יכלול מדינה כורדית ריבונית. ההתעלמות האמריקאית מהכורדים היא חלק ממסכת של אי הבנה אסטרטגית מתמשכת את האזור.

  אני לכשעצמי לא יודע אם בכלל ניתן לשרטט מפת גבולות חדשה לאזור (כפי שדני רשף טוען), כי גבול בהגדרתו הוא שרטוט ישות מדינית – דבר שהוא חדש לאזור שלנו (מאז סייקס-פיקו) והוא כנראה לא נקלט ונדחה לבסוף. שרטוט הגבולות באזורנו החל לפני כמאה שנה, מאז שהמעצמות מצאו עניין כאן באזור, והן קבעו גבולות בשביל לחלק את אזורי ההשפעה. אבל כיום העניין הזה הופך מנכס לנטל, והנפט כבר לא "שווה בנזק המלך". כשהמעצמות יעזבו – איתן יעזוב רעיון הגבולות המדיניים.

  נ.ב.
  כל מי שטוען שאנחנו (מדינת ישראל) חיים "ללא גבולות" מתעלם מכך שזאת משאלת לב אירופאית שכלל אינה מתחברת למקום שאנחנו נמצאים בו. גבול הוא קו בין שני צדדים ואם הצד השני בכלל לא מבין מה זה גבול – מי אמור לערוב ללגיטימיות שלו?
  קביעת גבולות באזורנו אינה פרי של הסכם דיפלומטי בין מעצמות או מדינות שכנות או החלטה של מועצת הבטחון. בן-גוריון הבין זאת, כל תומכי "הציונות המעשית" הבינו זאת, ראשי תנועת העבודה הקלאסיים הבינו זאת, אלון ותלמידיו (רבין) הבינו זאת, תנועת הקיבוצים והמושבים הבינה זאת, תומכי "קיר הברזל" של ז'בוטינסקי ותלמידיו הבינו ומבינים זאת. רק האליטות הנוכחיות מסרבות להכיר בכך. הן מסרבות להכיר בכך שאריאל ומעלה אדומים ויצהר ואלון מורה וישובי גוש עציון וישובי הבקעה הן הגבול שמגן על תל-אביב. כל-כך אינטואטיבי וברור עבור מי שלומד את ההיסטוריה של המקום ואת הגיאוגרפיה שלו, ועם זאת כל-כך בזוי ושנוא בעיני האליטות.

  אהבתי

 19. יאיר, מאוד מסכים עם מה שציטטת מרשף. אפשר לעשות סדר חדש במזרח התיכון לדעתי עם נחישות וכוח צבאי ונכונות לאבד חיילים ונכונות לעוד דבר אחד – נכונות להשתתף בטיהור אתני עצום, שבו אזורים שלמים יימסרו לכוחות סוניים וכל השיעים והעלאווים יברחו מהם, ואזורים אחרים יימסרו לשיעים וכל הסונים יסתלקו מהם. אין למערב אינטרס לשקוע כל כך עמוק בביצה הזו, עם אובדן חיילים וכוויות מוסריות. מה עוד שהבעיה שהתגלתה בפריז אינה באמת דאעש שבסוריה, אלא ההגירה שבתוך צרפת ובלגיה, ופתרון הבעיה הסורית ייתן בנושא זה רק רווח עקיף אחרי מאמץ וסיבוכים רבים.

  לגבי השאלה האם יצהר ואלון מורה (בפרט הן, שמחוץ לגושי ההתיישבות) מגנות על תל אביב – הייתי ממשיל זאת לחלקיק מתורת הקוואנטים שיש לו שתי פוזיציות מנוגדות. בעולם של האליטות והנורמות המערביות ההתנחלויות ההן מסכנות את תל אביב, בעולם של הברברים המזרח תיכוניים הן מגנות על תל אביב. והרי אנחנו חיים גם וגם בשני העולמות במקביל.

  אהבתי

 20. לא אירופה ולא ארה"ב יעשו כאן סדר. זה בניגוד לערכים שלהם (למשל טיהור אתני) והן לא מוסגלות למחירים גבוהים ובוודאי שזה גם לא יתרום להן כי כבר אין להן מה לחפש בסוריה או בעיראק. הן פשוט ינטשו את העמדות ויאמצו עמדה מתעלמת כלפי האיסלאם והערבים.

  לגבי משל החלקיק – דעתי כדעתך אבל אני מכיר במורכבות ובוחר בצד מסוים (הגיאוגרפי), בעוד שהאליטות אפילו לא מכירות במורכבות.

  אהבתי

 21. לגבי האינטגרציה בצרפת, יש להם תושבים מאלגיריה וטוניסיה מאז שנות ה 60, והם חיו עם זה. זה שינה את האופי של המדינה ואינטגרציה לא היתה ממש אבל הם חיו אחד ליד השני כמו שאנחנו חיינו עם הערבים הישראלים
  לגבי הערכים של הצרפתים לעשות סדר, הם שונים משאר אירופה, היה להם נסיון רב בצפון אפריקה. ההכרזה של הנשיא שהם במלחמה עם דעאש שונה באופי שלה מהמדיניות של אובמה.
  עדיין להכניס צבא לקרקע ולכבוש שטחים ענקיים זה מבצע יקר והציבור לא יקבל עשרות אלפי הרוגים.
  העיר מוסול שאותה מחזיק דעאש היתה במקור עיר של 2 וחצי מליון איש. יש מעט ערים בעולם בגודל שכזה. לחימה שם תביא להרג אזרחים המוני. בשנות ה 60 זה היה אפשרי לא כיום.
  יש במידה כתבה על השתלטות דעאש על סיני ואזלת היד של הצבא המצרי. כנראה שבקרוב מאד ישראל תצטרך להתמודד במדבר סיני בשטח גדול פי 6 ממדינת ישראל עם בדויים חמושים עד הצוואר במיטב הנשק ממחסני הצבא הלובי

  אהבתי

 22. הממשלה הכריזה על הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית כלא חוקית.
  מה השתנה בימים האחרונים? מידע חדש? פיגוע נוסף?
  לא.
  עד עכשיו היה חשש מתגובה אירופאית למעשה כזה, אבל הפיגועים בצרפת הבטיחו את השתיקה האירופאית.
  הצרפתים/אירופאים מתחילים לשלם את המחיר ולשתוק.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s