מנהיגת העולם החופשי

בשנת 2012, כאשר קנדה סגרה שגרירותה בטהרן, שיבחו עיתונים ישראלים ופרו ישראלים את המהלך, שבלט על רקע הססנותו של ממשל אובמה, וכינו את קנדה "מנהיגת העולם החופשי".

הלילה הפסיד בבחירות ראש הממשלה שהנהיג את קנדה אז ובמהלך העשור האחרון, סטיבן הארפר, ידיד ישראל במידה נדירה. המנצח שיחליפו, מנהיג הליברלים הצעיר ויפה התואר, ג'סטין טרודו, אינו קנאי כל כך לגבי תמיכתו בנו ואין לצפות ממנו שיקח את כתר מנהיג העולם החופשי בחזית זאת.

בחזית אחרת, רלוונטית יותר מבחינת רוב הקנדים, טרודו ומפלגתו נקטו עמדת מנהיגות עולמית אמיצה, והבוחר בחוכמתו זיכה אותם בניצחון בתמורה. קנדה מתמודדת כיום עם סוף מחזור ההתייקרות של הסחורות, ובפרט הנפט. הביקוש הסיני העצום הוביל בעבר הלא רחוק להאמרת מחירי הנפט וחומרי גלם אחרים. קנדה נהנתה מהדיבידנד הסיני, אבל כשסין במיתון וכשהטכנולוגיה המתקדמת מניבה עודף בחומרי גלם, קנדה סובלת. לקנדה יש מטבע גמיש משלה – את רוב ההדף ספג הדולר הקנדי שצנח בחדות לעומת הדולר. גמישות המטבע הקלה מאוד על ייסורי קנדה, שאחרת עלולה הייתה להפוך לדמוית ספרד.

בנוסף השליטה במטבע איפשרה לקנדה עוד נתיב לנצח בו את המיתון: הדפסת כסף, כלומר כניסה לגרעונות. ברם, ראש הממשלה הארפר וכן מנהיג הסוציאליסטים הכריזו על התנגדותם לכניסה לגרעונות והציגו אותה כחוסר אחריות. רק טרודו ביטא השקפה שונה והבטיח שיממן הוצאות ציבוריות על ידי גרעון. שלא כמו בארצות דמוקרטיות אחרות שבהן נשטף מוח הציבור עם פוביית הגרעון, הקנדים הוכיחו שהם מבינים טוב יותר ובחרו בו.

אם נאמין לקרנית פלוג ולאחרים מהסוג שמכנה פול קרוגמן בלעג "אנשים רציניים מאוד", הגדלת גרעון עלולה לסכן עתיד מדינה ולהביא לזינוק בריבית על חובותיה. אפשר לצפות אם כך לקריסת האג"ח הממשלתיות הקנדיות הבוקר. הרי ניצחונו של טרודו מפתיע בחד משמעיותו. אבל אל תעצרו נשימתכם. קריסה אינה באופק. הגדלת הגרעון תסייע לקנדה. החשש הרציני היחיד הוא שטרודו, כמו מנהיגי כלכלות אחרות בעולם, יסתפק בגרעון צנוע, יראה צורך בהעלאות מס ולא ינצל את מלוא עוצמתה של המדפסת.

35 תגובות על ״מנהיגת העולם החופשי״

 1. תיאור יותר הולם היה "הצעיר, חסר הנסיון".
  טרודו עצמו הופיע בכנס של ה-Canadian Arab Foundation שמומן ע"י אירגונים שנותנים סיוע פיננסי לחמאס.
  אחיו אלכסנדר, תומך נלהב של אירן ושונא גדול של ישראל ואמריקה.
  בחירתו לתפקיד מוכיחה שיש הרבה טיפשים בקנדה שהולכים שבי אחרי הבטחות ללא כיסוי עליהן ישלמו הקנדים בריבית דרבית בעוד כמה שנים.

  אהבתי

 2. תמריץ , תודה על הפוסט . טוב , בסין אין לגמרי מיתון . הנתון האחרון של הצמיחה 6.9 אחוזים , אמנם הנמוך מאז המשבר , אבל לא מעיד על מיתון . הנפט גם לא צנח לגמרי בגלל סין , היו כמה וכמה גורמים . הכלכלה הסינית היא גדולה מדי , דינמית מדי , נסיונית מדי , בשביל אבחנות כל כך קיצוניות וחפוזות .

  אבל תמריץ , שוב : אפשר גירעון , אבל מלווה ב : סנטימנט , סנטימנט , סנטימנט …. הכלכלה , מונחית על ידי ווקטורים פסיכולוגיים , יותר מאשר רציונלים אמפיריים . אין מה לעשות !!

  להתראות

  אהבתי

 3. קיומה של המדינה כגורם שמייצר נזילות ונוסך ביטחון הוא הפקטור הפסיכולוגי מספר אחת!

  לגבי סין הדעה הכללית היא שיש שם האטה חריפה, והנתונים הרשמיים משקרים.

  אהבתי

 4. האם כל מדינה יכולה להדפיס כספים להכנס לגרעונות במטבע שלה ולא לשלם מחיר? אירופה וארה"ב יכולות כי יש אמון במטבע. ערך המטבע היפני נשחק ביותר.
  ערך המטבע הקנדי ירד ב 30 אחוז בשנתיים האחרונות רק עם הנפט יעלה חדות (כפי שמנבא משה שלום) הכלכלה הקנדית תתחזק.

  אהבתי

 5. אורי, מדינה שיכולה להיכנס לגרעון היא לדעתי מדינה עם ריבית אפס או קרוב לכך. מדינה שמשלמת ריבית גבוהה על החובות – זו תהיה טעות חמורה מצידה להדפיס כסף למטרת הרחבת גרעונות. הריבית הגבוהה חונקת את המשק. קודם צריך להפחית אותה. כנ"ל למדינה שסובלת מאינפלציה.
  רוסיה היא דוגמה כיום למדינה שלא יכולה לפתור את צרותיה בשום פנים עם הדפסת כסף. האינפלציה שם 15%, והריבית 12%.

  אהבתי

 6. אובמה דורס את החוקה האמריקנית
  אין היום ממשלה בעולם שזוכה לתמיכה כל כך גורפת של האליטות האינטלקטואליות באקדמיה ובתקשורת כמו ממשל אובמה. אובמה עצמו יודע שמלחמה מחוץ תסכן את המהפכה שהוא מוביל בתוך הבית.

  במהפכה כמו זו של אובמה אויבי הפנים חשובים הרבה יותר מהאויב בשער. הרפובליקנים האומללים מסוכנים יותר מהאיראנים והרוסים; ישראל מסוכנת יותר מדאע"ש.

  http://mida.org.il/2015/10/20/%D7%90%D7%95%D7%91%D7%9E%D7%94-%D7%93%D7%95%D7%A8%D7%A1-%D7%90%D7%AA-%D7%94%D7%97%D7%95%D7%A7%D7%94-%D7%94%D7%90%D7%9E%D7%A8%D7%99%D7%A7%D7%90%D7%99%D7%AA/

  אהבתי

 7. שמה תמריץ יפתח נושא בשם בחירות ארה"ב 2016 שישאר פעיל שנה?

  דמוקרטים:
  קלינטון נראתה טוב יותר מסאנדרס בויכוח ובכל זאת התרומות לא הפסיקו לזרום אליו , 2 מליון דולר נאספו עבורו בשעת הויכוח. קלינטון 45% סנדרס 29%, סגן הנשיא מתלבט. אם בידן לא יצטרף כנראה קלינטון תקבל את המנוי. מפתיע שמועמד יהודי בן 74 שאיננו דמוקרט מאיים על קלינטון. כבר היתה תמונה דומה ב 2008.
  למי ביבי ימליץ להצביע? סנדרס טוב יותר עבורנו, לא נותן אמון בפלסטינים.

  מצביעי הרפובליקנים, נכון ל20.10 לפי הסדר:
  טראמפ, קארסון, רוביו, בוש.

  מקום ראשון: ביליונר תמהוני שאינו רפובליקן ללא נסיון פוליטי, ולו בת שהתגירה ואומרת שמאז שגילתה את מוזס חייה השתפרו.
  מקום שני , אצל הרפובליקנים, כושי, לא אחד שהגיע בזכות הנסיון הפוליטי והכשרון. מהיכן הוא הגיע?
  במקום שלישי קובני, לפחות לו יש נסיון פוליטי. בן מהגרים , מועמד אידיאלי, אבל של הרפובליקנים?
  רק במקום הרביעי לבן אופיני לסטראו טיפ רפובליקני.
  האשה בחבורה ירדה ממקום שלישי לשמיני כנראה לתמיד.

  ב 1 לפברואר יתחילו הבחירות המוקדמות עד ה7 ליוני לא נדע כנראה מי המועמדים

  אהבתי

 8. תמריץ,
  את המנטרה של ההדפסה אנחנו שומעים ממך השכם וערב.
  איך אתה מסביר שכל ההדפסות האלה עוד לא הצליחו במשך שבע שנים כמעט להביא את הכלכלה האמריקנית לצמיחה משמעותית?
  איפה כל הכסף? האם אין בועות נכסים? האין הן עלולות להתפוצץ?
  למה אתה חושב שהבנק המרכזי יוכל אם תתחיל אינפלציה לספוג את כל הנזילות הזו?
  למה בכלל לתת כוח כל כך חזק למתכנן (בנק) מרכזי?

  אהבתי

 9. מאיפה תבוא אינפלציה אם המשכורות לא יעלו? ואני מאמין שאנחנו רחוקים מאוד ממצב שבו יש לועדי עובדים כוח להעלות משכורות בלי שליטה. אינפלציה היא יותר מדי כסף שמופנה כלפי פחות מדי מוצרים, ואנחנו בעולם שבו הבעיה הפוכה – יש כוחות עצומים שיוצרים עודף שפע, יותר מדי מוצרים. דמוגרפיה שלילית במערב ובסין, התפתחויות טכנולוגיות מדהימות בחזית של אנרגיה ומיחשוב, פיצוץ הבועה הסינית ועוד.

  למה לתת כוח? זה כמו לשאול למה לתת כוח לצבא. יש דברים שלא סביר לפזר. יש צבא אחד, אבל אני לחלוטין בעד מנגנון הדפסת כסף אוטומטי. כל רבעון שבו לא הושג יעד האינפלציה, מחשב אוטומטי יקבע שיעור מע"מ מופחת, או משהו כזה.

  לגבי מה שקרה בשנים שחלפו, בסך הכול הכלכלה האמריקנית התאוששה. אם זוכרים את 1929, שמים לב לכך שמה שקרה הפעם היה הרבה יותר חלק. הייתה תקופה די קצרה של פאניקה מוחלטת, שבאמת נעצרה על ידי פעולות דרסטיות של הבנק המרכזי.

  הרפובליקנים שמו גלגלים לאפשרות של תמרוץ תקציבי, ותמרוץ דרך הבנק המרכזי בריבית אפס הוא דבר קשה.

  אהבתי

 10. תמריץ , האטה היא לא מיתון כידוע לך ( שני רבעונים רצופים של צמיחה שלילית ) . והרי עסקינן ב – 6.9 אחוז . גם אם היית חושב שנתונים משקרים , אזי : הקורלציה , לא משקרת ! הנתונים יורדים או עולים , על פי פעילות כלכלית באופן כללי , קשה לכחד בדבר , לא הגיוני לכחד בדבר !!

  נכון שסין היא מדינה של צמיחה מואצת , ולא דומה צמיחה מערבית זוחלת ,לצמיחה מואצת כאמור , אבל בכל זאת : משמעות הדבר , פעילות כלכלית בעוצמות אדירות . אלא שצריך לקזז בין מחזוריות בפעילות כלכלית ( רוויה במחירי נכסים ובפעילות כלכלית , ותיקון ) לבין האטה ומיתון , אילו שלש תוצאות לחלוטין שונות , עם משמעות אסטרטגית שונה לחלוטין .

  מעבר לזה , אז אתה מסכים עם החשיבות העצומה של הווקטורים הפסיכולוגיים בכלכלה ,ככה או ככה .

  רק יוער בשולי הדברים : הדולר הקנדי , לא ירד בהכרח בגלל הנפט . הנפט או ירידת מחירו , שוליים לגמרי . הדולר התחזק לאחרונה ( בטווחים רחבים של זמן , היום האינדקס של הדולר הינו ב- 94.82 מזה תקופה שהוא עולה ועולה ומתקן למעשה בטווחים רחבים , רק לאחרונה הוא קצת מדשדש , בגלל דחיית העלאות הריבית בארה"ב ) .

  הדולר הקנדי הגיע ב – 2011 ל שפל או נקודת תמיכה אסטרטגית מ – 2007 ( 0.94 דולר ) ובדיוק ב- " רצפת הזכוכית הזו " התחיל לעלות באופן עקבי יחסית . הנפט , לא ממש הגורם המרכזי , אלא : הגורם הטכני של הפרש הפוטנציאלים .

  להתראות

  אהבתי

 11. רק תיקון טעות : הדולר האמריקני , כנגד הקנדי , הגיע ל – 0.944 ולא ההיפך . בכל מקרה , הקנדי ירד ( או עלה הדולר האמריקני ) לא בגלל נפט בעיקר , אלא בגלל תיקון ארוך מאוד . להתראות

  אהבתי

 12. האם זה זמן טוב להכנס למטעבע אוסטרלי או לקנדי? שניהם במצב דומה. נראה לי שאצל שניהם המצב יחמיר לפני שישתפר. חבל שמירון לא פה הוא טוב בדברים האלו.

  אהבתי

 13. ראשית שנות ה-2000 העלה קידר את רעיון "שמונה האמירויות הפלסטיניות"' שהיא לדעתו הפתרון היחיד לבעיה הפלסטינית. עיקרו של רעיון זה הוא פירוק הרשות הפלסטינית והקמת שמונה אמירויות בערים הראשיות ביהודה, שומרון ועזה, על בסיס המשפחות המקומיות. על פי תוכניתו, ישראל חייבת להישאר לתמיד בשטח הכפרי של יהודה ושומרון כדי למנוע הקמת מדינה ערבית עם רצף טריטוריאלי שתהפוך למדינת טרור.

  http://www.palestinianemirates.com/

  אהבתי

 14. אני לא כלכלן. קשה לי לקרוא המלצות להגדלת הגרעון וכניסה לחובות.
  האם יש דוגמאות היסטוריות שכניסה לגרעון ממשלתי הצעידה את הכלכלה קדימה?

  אהבתי

 15. השפל הגדול הסתיים סופית כשארה"ב התחילה לבזבז הון עתק על מלחמת העולם השנייה. בגרמניה זה קרה עוד קודם מאותה סיבה.

  הראיתי בפוסט אחר שככל שהחובות גדולים יותר, כך הריביות דווקא נמוכות יותר. http://tinyurl.com/qehzfxf

  אהבתי

 16. אורי , אני לא מבין , איזה מן שאלה זו , האם זה זמן טוב להיכנס לאוסטרלי או לקנדי ?

  אתה מצפה שמישהו יתן לך תשובה , וכך תפעל ? אתה צריך לחשוב בעצמך , לא לשמוע לאף אחד !!

  תעשה דבר פשוט :

  דמיין תסריט אופטימי ביותר , שבו היית נכנס לאוסטרלי או לקנדי ( קונה אחד מהם ) . מהו התסריט האידיאלי , שבו אתה נכנס וקונה ? כי אם אין לך אפשרות לשרטט לי תסריט אופטימלי אפילו , אזי , חסרים לך יסודות או מושכלות יסוד בדבר . כי אז , אסור לך , כלל וכלל להתעסק עם זה !! עד אשר תלמד פשוט .

  בוא תסביר לי ….. להתראות

  אהבתי

 17. אני רואה ששני המטבעות חלשים ומצפה שמישהו יסתור את דרך המחשבה שלי או יעלה רעיון שלא חשבתי עליו
  אני חושב שאצל הקנדי כרגע זה רק תיקון. בכל הסנריו שאני יכול לנחש שתי המטבעות ימשיכו להחלש הקנדי עשוי לתקן מעט אם מחיר הדלק יעלה.
  בשתיהן מחירי הדיור אדירים אבל אני לא רואה איך זה פוגע בשער המטבע. זה רק אומר שימשיכו להחזיק ריבית נמוכה.
  הדולר האמריקאי יתחזק כיוון שיש בחירות בפתח והם חזקים מהאחרים.
  אני לא יכול לתאר תסריט אופטימי היות ואני לא רואה את הכלכלה העולמית משתפרת או את כלכלת ארה"ב מתפרקת.

  אהבתי

 18. אורי , אז שים לב :

  המחשבה הראשונה שלך צריכה להיות :

  באיזה טווח של זמן מדובר , הכל , כאשר אתה גורס מטבע חלש או מטבע חזק , הכל יחסית לענין של טווח הזמן , טווחי זמן יכולים להיות :

  טיק ( מידי ) , דקה , 5 דקות , חצי שעה , שעה , 4 שעות , יום , שבוע , חודש , שנה וכו….

  בכל זמן וטווח שלא תפתח , אתה עשוי לגלות , משהו אחר לגמרי , בנוגע לחלש וחזק .

  דבר שני ממילא :

  אתה בודק או מעלה נקודות הנוגעות למה שנקרא : ניתוח פנדמנטליסטי , כלומר , השפעת נתוני המקרו על המטבעות , אבל :

  אתה צריך להתחיל , או לגעת גם , או לסנכרן זאת , עם הניתוח הטכני , של מצב המטבע . וכאן שוב אנו חוזרים לזמנים :

  אתה צריך להחליט , האם אתה סוחר בקונפיגורציה של טווחי זמן קצרים , או בינוניים , או ארוכים , כי אז :

  טכנית , אתה צריך לחפש : הפרש פוטצניאלים …. הפרש הפוטנציאלים , מוגדר , כהפרש שבין : יקר / זול , לגבי טווח זמן נתון שבו אותו בודק את הנכס או המטבע .

  ככל שהפרש הפוטנציאלים יותר טוב , יותר חזק , יש סיכוי יותר גדול , לצפיה של התנועה בכיוון של סגירת ההפרש , הכל מתוך עיקרון פשוט :

  סוחרים קונים בזול , ומוכרים ביוקר . משמע :

  בטווח זמן נתון , הסיכוי הטוב ביותר ( לכאורה ) הינו זה שבו :

  סוחרים יקנו בזול , או , ימכרו ביוקר . וככל שההפרש פוטנציאלים יותר גדול , יותר סיכוי שהם :

  יבצעו את פעולת הקניה והמימוש , וכך השוק ינוע ויסגור ההפרש . הכל :

  כאשר , הנתון הפנדמנטליסטי כאמור , מהווה הטריגר .

  אז ,תוריד תוכנה , תפתח גרף , תלמד לעבוד עם גרפים , עם נירות יפנים , תבדוק אינטרוול של זמן , וחפש סינכרון בין :

  הפרש פוטנציאלים ( זול / יקר ) לבין : טריגר או מצב פנדמנטליסט ( נתוני מקרו , ריביות , סחורות וכו…. ) .

  זה על קצה המזלג כמובן , אבל , לפחות כלים או דיסיפלינה , מה לחפש …

  אם אתה צריך עזרה כלשהיא , אל תהסס . להתראות

  אהבתי

 19. אורי , רק הבהרה :

  אל תטעה לחשוב , שמה שכתבתי זה תכל"ס מסחר , כי זה רחוק , כרחוק שמים מארץ , מזרח ממערב :

  אלא , מושכלות יסוד באסטרטגיה של מסחר , הקדמה הזויה למבוא ….. אבל , מתחילים עם זה ….

  להתראות

  אהבתי

 20. אורי , קח המחשה :

  גש ללינק להלן , גרף שמתאר את הדולר האמריקני נ' הקנדי ( USD / CAD ) .

  טווח הזמן הינו חודש .

  כל ניר יפני מגלם משמע – חודש שלם . כל צילינדר שם , אדום או לבן , עם שלוחות ( אנטנה / רגל ) הוא נר אחד , ומגלם כאמור חודש .

  שים לב , הקו הסגול התחתון , מביע , את נקודת התמיכה , בה , הדולר האמריקני הפך להיות זול מאוד ( בטווח של גרף חודשי ) .

  וכתוצאה מזה לכאורה , הוא עלה ( הדולר האמריקני ) מהתחתית השפל של הזול , עד היום ( בגדול ) .

  זה קלאסיקו של הקדמה ככה פילוסופית בגדול .

  לינק :

  https://app.box.com/s/esoj2oio20ku84mg68kdjitjrqr10rlv

  להתראות

  אהבתי

 21. אל רום, טכנית קל יותר, השאלה אם אני צריך להתחשב לטווח ארוך גם בארועים העולמיים. אני חושב על טווח של שנה לפחות. האוסטרלי חלש יותר מהקנדי יחסית לאמריקאי. אבל שוב הם שניהם יכולים לשבור שיאים חדשים של ירידה. זה ששניהם היו חזקים מהאמריקאים לפני כ 5 שנים היה זמן שהאמריקאי היה חלש מאד. הכוונה שלי מלכתחילה היתה להתעניין בשני המטבעות האלו כי הם חלשים קיצונית אבל אין סיבה שהם יתחזקו. אני מתבונן בגרפים.
  ככל הנראה מניות ימשיכו לעשות טוב יותר מכל השקעה אחרת.

  אהבתי

 22. אורי ,

  הטווח של הגרף , לא מביע בהכרח את טווח המסחר שאתה רוצה לסחור בו .

  אלא , שחזק / חלש , תמיד תמיד , צריך להיבדק ולהימדד , ביחס לטווח הזמן של הגרף , לא של המסחר בהכרח ( מכאן למעשה , שאין חיה כזו , מטבע חלש , או חזק במסחר ) .

  ייתכן שתפתח גרף של 4 שעות , ומטבע יהא מאוד חזק , ביחס למטבע אחר , אבל :

  תפתח גרף של חודש :

  התצורה ההפוכה בדיוק תשלוט . אין לי זמן להמחיש לך , יותר מאוחר .

  בכל מקרה , הסינכרון הנכון , הסברתי לך הינו :

  נעילה על המפה הטכנית , ובחינה של נתונים כלכליים , כמסובבים , כטריגר . נניח :

  יש הפרש פוטנציאלים בין היורו לבין הדולר , בטווח זמן מסויים . אזי :

  אם תעלה הריבית , וברגע ההעלאה ( ממש בטווח של שניות והלאה ) היורו יתחזק כנגד הדולר .

  משמע : טכנית הפרש , יורו חלש כנגד הדולר . ומסובב :

  הכרזה של מריו דרגי נניח , על העלאת הריבית ( נתון כלכלי פונדמנטליסטי ) והתחזקות היורו . אם הלכת לונג על היורו , כך הרווחת .

  להתראות

  אהבתי

 23. ארצות-הברית צומחת פחות עכשיו, וחלק מהסיפור הוא הירידה בדירוג החירות הכלכלית. ישנם עשרות מחקרים אקונומטריים שמראים שפחות חירות כלכלית מובילה לפחות עושר ופחות צמיחה. הערך של הפרויקט הוא בפריסה הרחבה שלו ובעושר הנתונים, שמובילים ליכולת לטעון טענות כלליות – למרות שבוודאי במקרים ספציפיים ניתן למצוא אנומליות.

  http://mida.org.il/2015/10/21/%D7%91%D7%9C%D7%99-%D7%97%D7%99%D7%A8%D7%95%D7%AA-%D7%90%D7%99%D7%9F-%D7%A9%D7%92%D7%A9%D7%95%D7%92-%D7%A8%D7%90%D7%99%D7%95%D7%9F-%D7%A2%D7%9D-%D7%A8%D7%95%D7%91%D7%A8%D7%98-%D7%9C%D7%90%D7%95%D7%A1/

  אהבתי

 24. ראיתי כרגע את south park' עונה 19 פרק 2
  הם מתיחסים בין השאר לראש ממשלת קנדה הנוכחי. רומזים שהוא מטורלל.

  סאוט פארק זו תוכנית מעניינת, 19 שנה היא מציגה את החולשות והסטיראוטיפים של האמריקאים בצורה מגוחכת והם נהנים ממנה, כנראה כהודאה באמת, ובכל זאת לא מפריע להם שהם כאלו לא מציאותיים, או כמו שגיא הגדיר: "אני לא מציאותי גאה"
  אחד מהגיבורים שר שיר עם: "43 נשיאים אמריקאים העמידו אותנו אמריקאים נשכמנו ומעלה גאים וכושי אחד דפק את הכל". כבר אי אפשר להגיד מהגרים לא חוקיים כי זה גזעני אלא "מהגרים ללא ניירת". undocumented
  קאטלין ג'אנר היא גיבורה ומי שיעז לצייץ אחרת נדפוק לו את הצורה. מישהו מכם ראה את התוכניות של הקארדשיין? מעולם לא היה לי דחף ללמוד את הנושא, אם אלוהים היה רואה את זה הוא היה מוריד מבול חדש. לאף אחד אין אומץ לומר שברוס גאנר גיבור הספורט הלאומי הוא חולה מוח או פסיכופט שצריך פסיכולוג, הוא גיבור אמריקה. ושהקארדשיין שנכנסות למיטה עם כל כושי מסומם הן הכוהנות החדשות של התרבות. האם יתכן שאני עדיין באוניברסיטה בפעם ההיא שהתנסתי עם מריחואנה ותכף אתעורר בן 24 על הדשא והעולם הזה היה רק חלום? לא יתכן שהוא מציאותי.

  אהבתי

 25. לא זכור לי שאמרתי "אני לא מציאותי גאה" – אפשר רפרנס?
  בוודאות כנראה אמרתי שאני בינוני גאה וזו כנראה הייתה תגובת נגד
  לתרבות המצויינות והצטיינות ללא לאות ,הסיזיפית והמורעלת תיאולוגית הפושה במקומותינו.

  אהבתי

 26. זה היה כשאלרום אמר למבקר שהוא לא מציאותי ומבקר האשים אותו בשיימינג ועשה סקנדל, אבל אל רום לא ידע מה זה שימינג. זכור לי שהגבת בהומור. יתכן שלא השתמשת בביטוי הזה בדיוק אבל זה מה שקפץ לראשי. אני חושב שלא מציאותי גאה די מתאים למציאות שאנחנו חיים בה.
  הבוקר עלה בדעתי שמרדכי קידר הפרשן לעניני ערבים שם משפחתו קידר, קידר משמעותו ערבי, בני קידר. שם בנו השני של ישמעאל. מיקרי או לא?

  אהבתי

 27. אורי , אתה בקריז ? מתי המבקר האשים אותי בשיימינג ,ואני לא ידעתי מה זה שיימינג . לא היה כדבר הזה !! שהרי , ידעתי ויודע אני מה זה שיימינג , ולפי תגובתך ,הרי ,חזקה שהמבקר השתמש במילה : שיימינג …. אתה יכול להפנות אותי ,ככה מבעד לענני האופיום הסיניים שאתה שרוי בהם ,לצאת מן הקריז רגע ……. להתראות

  נ.ב. : אולי אתה מתכוון לאיש קש , שהמבקר תהה על משמעותו … והתבלבלת ככה בין : שיימינג , לבין איש רש ….

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: