מזל שיש חברת חשמל

חברת החשמל מושמצת על התנהלותה – עריצות ועדי עובדים, נפוטיזם, חוסר יעילות, משכורות מופרזות וחובות עצומים. אבל עתה כשסוף הקיץ מגיע ואפשר לתת מעט מנוחה למזגנים, אפשר להגיד עליה גם דברים טובים – ראשית, כבר שנים שאספקת החשמל סדירה ואמינה, גם בשיא השרב וגם בימי סופה וסער. צרכנים שאוצרים רשמים מימים של הפסקות חשמל תדירות בעבר הרחוק מבינים שאין זה מובן מאליו. שנית, חשבון החשמל פה נמוך. הצרכן הגרמני למשל משלם חשבון חשמל גבוה פי שלושה מזה שמשלם הישראלי. זה משהו שלא מספרים לכם כשמונים בהתלהבות את המחירים הזולים בברלין.

ברמה המקרו-כלכלית, כשחושבים על הצימוד הזה – חשבון נמוך וחובות גבוהים, מבינים שחברת החשמל מתנהלת פשוט מעולה. חשבון חשמל הוא למעשה מס צריכה לכל דבר. כל אחד חייב להשתמש בחשמל בחיי היומיום, וחשבון גבוה על חשמל מותיר פחות כסף לדברים אחרים. כשחברת החשמל גובה מחירים נמוכים מהצרכן היא עושה פעולה השקולה להורדת מס. כשהיא נקלעת לחובות עתק, הרי שהיא מממנת את הורדת המס באמצעות חוב. זה בדיוק מה שהממשלה הייתה אמורה לעשות בימים אלו של ריביות אפס, ולא עושה בגלל היסטריית הגרעון האווילית. במקום שאין אנשים היה איש. במקום שאין בו מקרו כלכלנים ראויים, היה חברת חשמל ישראלית.

כמובן לא הכול דבש. אם חברת החשמל לקחה לעצמה את הזכות להדפיס כסף כדי לממן לכולנו חשבון נמוך על צריכת אנרגיה, כדאי היה שתעשה עוד מאמץ להיפטר מתרבות העדפת מקורבים מושחתת ומחוסר יעילות, ותפחית את החשבונות עוד יותר.
בנוסף מעמדם המדויק של חובות חברת החשמל לוט בערפל. אין ביטחון מוחלט שהמדינה תעמוד מאחוריהם בשעת משבר, אך גם סביר שלא תסתכן בצו עיקול על "אורות רבין" או על רידינג. הספק וחוסר הוודאות משתקפים בריבית גבוהה מדי על אג"ח חברת חשמל. כך שבמידת מה חברת החשמל מפספסת את עיקר הסיבה שבגללה כל כך נכון בעידן הזה לצבור עוד ועוד חובות ולממן בהם הקלות מס – ריבית האפס לחובות ממשלתיים.

אבל גם כך ברור לחלוטין שהמצב הנוכחי עדיף לעומת האלטרנטיבה שבה חברת החשמל הייתה פועלת בשיא הרצינות והאחריות ולא מעמיסה על עצמה חובות, אך מעלה מחירים לצרכן. הרצינות והאחריות האלו היו בזבוז נורא של עידן הכסף הקל שבו אנו חיים. מבחינה זו טוב אם כך שבחברת החשמל מתנהלים כפי שמתנהלים. מזל שיש חברת חשמל.

40 תגובות על ״מזל שיש חברת חשמל״

 1. תודה על הפוסט תמריץ . יש באמת לשים לב :

  1) בארה"ב למשל , יש חברות חשמל פרטיות , בשנים האחרונות , פשטו שם רגל , קשיים כלכליים וכו… אין לתאר כמובן הסבל והנזק שנגרמו לצרכנים . זהו מקרה , שמעיד שיש גם יתרונות לחברות ממשלתיות , מגובות היטב במשאבים של מדינה . שהרי חשמל הינו מצרך אסטרטגי ביותר . אגב , " אורמת " , חברה ישראלית מצליחה בעולם , מפיקה חשמל גיאותרמי , הצליחה לא רע בארה"ב , בין היתר " הודות " לפרטיות החשמל שם , וכמובן לתנאים גיאוגרפים מתאימים במערב ( מדבר וכו… ) .

  2) אתה לא יכול תמריץ , בכובע אחד , לתאר הדיכוטומיה , בין ההצלחה או היעילות היחסית לפחות , של חב' החשמל , לבין : התדמית הקלוקלת שלה , ובכובע שני : לתאר את היסטריית הגירעון כאווילית . שהרי , זה מוכיח לך שוב , עד כמה סנטימנט פסיכולוגי משחק תפקיד מכריע או חשוב לפחות ( מחד הם יעילים , מאידך , לא נתפסים ככאילו ) . והסברתי לך כבר זאת : כלכלה נכונה , בגין בעיית המחסור הנצחית , צריכה תמיד להתנהל באוירה של יעילות וצמצום ( במקרו ובמיקרו ) . גירעון , שלא מלווה בסנטימנט נכון , יכול לשדר פריצת גבולות , וכל דאלים גבר , חטוף ואכול , או כסף זול .

  להתראות

  אהבתי

 2. אם הבנתי נכון זו המדינה שקובעת את מחירי החשמל ומאלצת את חברת החשמל להדפיס כספים. לפני 6 שנים יכולתי לקנות בסינגפור אג"ח של חברת החשמל הישראלית בריבית של 9 אחוז ואז עוד כולם חשבו שהמדינה תגבה את האג"ח האלו. כיום זה לא כל כך בטוח

  "לא הרוסים גירשו את האמריקנים מהמזה"ת – אובמה עשה זאת בעצמו"

  http://mida.org.il/2015/09/29/%D7%9C%D7%90-%D7%94%D7%A8%D7%95%D7%A1%D7%99%D7%9D-%D7%92%D7%99%D7%A8%D7%A9%D7%95-%D7%90%D7%AA-%D7%90%D7%95%D7%91%D7%9E%D7%94-%D7%9E%D7%94%D7%9E%D7%96%D7%94%D7%AA/

  אהבתי

 3. אורי, זה נכון שהייתי צריך לכתוב בנפרד על חברת החשמל ועל רשות החשמל, אבל בשם הפשטות הסתכלתי עליהן כגוף אחד ומכיוון שכל מה שרשות החשמל עושה זה לפקח על חברת החשמל ומכיוון ששני הגופים של המדינה – לא נראה לי שזה כל כך משנה.

  לגבי מידה, שנאת אובמה שלהם מעט אובססיבית. אם מישהו חושב שרוסיה רק תלקט שושנים בשל מעורבותה במלחמה בסוריה – לדעתי בקרוב יתבדה. כשערבים נלחמים בערבים זה עסק נבזי ואוי למתערבים מבחוץ. למדנו זאת במלחמת לבנון הראשונה שלנו. בתמונה האסטרטגית הגדולה אני לא בטוח שגם רע לנו שהרוסים באים. עם סוריה בגבולנו בראשות אסד ובגיבוי רוסי נחיה די טוב. עם דעאש לא.

  אל רום, אני שוב חוזר אל אותו הפרדוקס. הלוואי שכל גוף כלכלי יחסוך ויתייעל, אבל כשכולם עושים זאת יחד ויש חסכון כללי עודף – לא טוב.

  אהבתי

 4. אייקן נגד הפד: "אנחנו יודעים איך זה נגמר בעבר – קטסטרופה"
  המשקיע המיליארדר אמר כי "אם שיעורי ריבית נמוכים היו תרופה לכל תחלואי המשק האמריקאי – לעולם לא היו חווים מיתון, משברים ופאניקה"

  אייקן, שהודיע השבוע על תמיכתו בדונלד טראמפ כמועמד המפלגה הרפובליקאית לנשיאות, אמר כי "אני אוהב את המדינה הזאת – אבל לעזאזל, אני לא אוהב הרבה מהפוליטיקאים ומהמנכ"לים".

  אהבתי

 5. סוכנות המחקר המתקדמת של הפנטגון (דארפ"א) עוסקת בפיתוח שבבים שניתן יהיה להשתיל במוחות של חיילים – כך סיפרה היום (רביעי) העיתונאית והסופרת אנני ג'ייקובסן לתחנת הרדיו הציבורית של ארה"ב (NPR). מטרת המחקר היא לסייע לחיילים שסובלים מטראומה מוחית להחלים. בפנטגון אישרו את הדיווח והסבירו לאתר Fusion כי שבבים מהסוג עליו מדברת ג'ייקובסן טרם הושתלו. עם זאת, לפי ההודעה, צבא ארה"ב כבר החל בניסויים בקרב מתנדבים שעברו ניתוחי מוח מסיבות אחרות.
  מאמר שפרסמו בוול סטריט ג'ורנל בשנה שעברה ציינו החוקרים גרי מרקוס וכריסטוף קוך, כי שבבים מוחיים נמצאים בערך באותה נקודה שניתוחי לייזר לעיניים נמצאו לפני כמה עשורים. הם מציינים שכבר היום אלפי חולי פרקינסון ברחבי העולם נעזרים בשתל שמחבר אלקטרודה זעירה למוח, ובעזרת זרם חשמלי זעיר מסייע להפחית או אפילו להעלים את הרעידות שנגרמות בשל המחלה

  אהבתי

 6. ימי הולדת עגולים מזוהים בעיקר עם חגיגות גדולות, אך המשמעות הפסיכולוגית שלהם עמוקה יותר ממה שנוטים לחשוב. מחקרים מצאו כי ביום ההולדת ה-30, 40, 50 וכן הלאה לאנשים יש נטייה לבצע "ספירת מלאי" – לראות מה השיגו עד הלום בכל תחומי החיים. סוציולוגים אמריקאים שמצאו במחקריהם תימוכין לכך שאירועים בעלי משמעות משפיעים על תמותה, והוציאו לאור ב-1991 ספר בשם "פרספקטיבה של התאבדות לאורך החיים" (Life Span Perspectives of Suicide), שיערו שסביב ימי הולדת עגולים חלה עלייה בשיעור ההתאבדויות בגלל תשומת לב מוגברת למטרות ארוכות טווח ולעתיד הצפוי. העובדה שההתאבדויות אלו מתרחשות במשך אותה השנה מעידה כי מדובר בשינוי תפיסתי: האדם מתבונן הן אחורה אל מה שכבר השיג, והן קדימה – אל הצפוי לו בעתיד. ההסתכלות הזו מעבר למיידי יכולה לעורר דיכאון וחוסר תקווה ולהסיט את המחשבה מהפרטים שכן מסבים אושר וגורמים לסיפוק.

  אהבתי

 7. הי,
  קודם כל, כמו שכבר העירו לך פה – רשות החשמל קובעת את מחירי החשמל.
  דבר שני, חברת החשמל עושה עבודה מצוינת – אין הפסקות חשמל, התחזוקה של הרשת טובה ויש מענה מהיר לפניות.
  דבר שלישי, חברת החשמל היא חברה עתירת הון. רוב ההוצאות של חברת החשמל הן על דלק, ועוד הרבה מאוד על תשתיות וציוד.
  בערך רק 10% מההוצאות של חברת החשמל הן על כוח אדם. זאת אומרת שגם אם כל עובדי חברת חשמל היו עובדים בחינם, לא היית מסוגל לחסוך ביותר מ 10% מההוצאות.

  התדמית השלילית של חברת החשמל נוצרה על ידי טייקונים שמעוניינים בהפרטה של חברת החשמל.
  לחברה פרטית זה רישיון להדפיס כסף, כי ברגע שיהיו הפסקות חשמל, היא פשוט תדרוש להעלות מחירים ותגיד שאחרת אין לה אפשרות להמשיך.

  אהבתי

 8. יש לי בן דוד שהוא ראש אגף הרכש, הוא אחראי לכל הרכישות של חברת החשמל. תפקיד בכיר ביותר. הוא טען שעד לפני שנים ספורות כל הקניות שלהם היו איכותיות, של חברות אירופאיות ובשנים האחרונות בשל אילוצי תקציב הוא נאלץ לרכוש מוצרים סינים זולים ככל הניתן דבר שמעלה את דרישות התחזוקה

  אהבתי

 9. יואב
  רשות החשמל היא ממשלתית וחבריה ממונים על ידי הממשלה למשך זמן קצוב כמדומני.

  211. תשובה אמיתית ופשוטה ל-191 – כנס וקרא.
  לא רק מחיר החשמל עלה , גם השרותים הנלווים. (02.02.06)
  חברת החשמל לא קובעת, לא את מחיר החשמל ולא את מחיר השרותים הנלווים (ביקורת חשמל, מעבר ל-3 פאזות וכולי). את כל התעריף, כולו – קובעת הממשלה. בהתחלה, נתניהו כשר אוצר, חשב להפריט את כל חברת החשמל והוא פנה לסמי עופר ולעוד כמה מיליארדרים. אבל העסק "התפוצץ" כאשר התברר, שהמיליונרים לא יוכלו לעמוד במחיר החשמל הנמוך ולממן דירקטוריון וחברי הנהלה נוספים, דיבידנדים לבעלי מניות וכיו"ב נושאים הכרחיים לניהול חברה פרטית – אז הם דרשו להעלות את מחיר החשמל. ביבי ניסה להעלות אותו ואז רווחי חח"י עלו ב-2-3 מיליארד. היה ברור שאי אפשר להמשיך כך, אבל עופר דרש להעלות עוד את המחיר, לפחות ל-60 אג' לקוט"ש. ביבי סרב ופה נסתם הגולל על הפרטת החברה עצמה. אח"כ, עלה רעיון חדש: אם אי אפשר להפריט כי המחיר באמת נמוך ואי אפשר להעלות אותו עוד, בלי ביקורת ציבורית נוקבת ומוצדקת, אז למה שלא נשאיר רק את החברה עצמה ממשלתית, אבל נפריט רק את השרותים הנלווים? נאמר, כשתרצה תיקונים – תצטרך להזמין חברה פרטית שאמנם תיקח על זה תעריף שמן, אבל ככה אנשי החברה הפרטית לא יקבלו משכורת מתוך תעריף החשמל ועל הנייר תעריף החשמל ירד. הרעיון הזה "התפוצץ", כשהתברר שמחירי השרותים הנלווים שחברת חשמל לוקחת אפסיים. למשל, התקנת מונה – עלתה רק 300 ש"ח כאשר המונה עצמו עולה 240 ש"ח. אז ניסו להעלות אותם. כיום התקנת מונה עולה פי 2 ממה שהיא עלתה לפני שנתיים. ועדיין, חברות פרטיות לא מתעניינות, כי גם מונה ב-600 ש"ח זה לא מספיק רווח מ-240, שיצדיק להגיע למקום עם רכב ועובדים. ביחוד לא מפני שצריך רק שניים-שלושה מונים, פעם ביום בעיר שלמה, ביום טוב – ואי אפשר לנהל עסק פרטי על בסיס רעוע כל כך. בנתיים, התחילו באוצר לחשוב (אמנם לאט, אבל זאת התחלה) והם הבינו סוף סוף, שבעצם, אין שום סיבה להשאיר את תעריפי החשמל מנופחים, עכשיו, כאשר ברור שההפרטה לא תהיה כי השוק קטן וכי לא זה לא באמת כדאי: בשוק החשמל, הרווחים בד"כ נמוכים מדי. משקיעים פרטיים לא יכנסו ממילא. אז, לפני חודש הורידו את מחיר החשמל ב-6%. באופן תיאורטי, אפשר גם להוריד את מחיר החשמל בחזרה לרמה המקורית של בין 30 ל-35 אג' לקוט"ש וגם את מחיר השרותים הנלווים ועדיין, חברת החשמל תהיה רווחית. אבל זה כסף שהולך לממשלה. אז נראה לך שהממשלה תרצה לא להרוויח אותו? בקיצור, יש כאן שחיתות ברמה – אבל לא בחברת החשמל, שבאמת מסוגלת לתת לך את החשמל בזול ועדיין להרוויח – השחיתות נמצאית בממשלה שרוצה להרוויח מה שיותר, ממש כמו חברה פרטית. מכל מקום, כרגע מי שמרוויח מהסיפור חוץ מהממשלה (לא הרבה – רק 3.5% תוספת ל-7 שנים) אלו עובדי החברה. אבל, כפי שכבר כתבתי – אין שום מניעה לחזור לרמת המחירים הקודמת, שהיתה נהוגה לפני שנתיים ועדיין חברת החשמל תהיה רווחית. הצרה היא שאלו הם בדיוק אותם הפקידים במשרד האוצר שצריכים להזיז את הישבן ולערוך את החישובים ההכרחיים – כדי לחסוך לציבור קצת כסף. ולא עושה רושם שיש להם אינטרס בזה… ודרך אגב, אפילו אחרי כל ההעלאות, עדיין מחיר החשמל אצלנו זול, יחסית לתעריפים המקובלים בשאר העולם המערבי. זהו. רצית את האמת? קיבלת.

  אהבתי

 10. כמה הערות:

  -שנאת אובמה של מידה ? אולי אהבתך הביזארית אותו (אני באמת לא מכיר ,אפילו לא סטיוארט הקומיקאי, מישהו בעולם עם סגידה כזו כלפיו)

  -ריבית גבוהה על אגח חשמל? ממש לא. רבע אחוז בלבד יותר מאח מדינה.
  ולמה זה? בדיוק בגלל ההנחה של המשקיעים שהמדינה לא תיתן לה לפשוט רגל בשום מצב.
  היא למעשה חברה שמנוהלת גרוע ביותר (הפסדי עתק בכל אחת מהשנים 2011/2/3 .הרווח בשנים האחרונות נובע ברובו מעליית ה$ ), ואילולא המדינה היא הייתה פושטת רגל 623 פעם. יותר נכון לא מנוהלת.

  אהבתי

 11. ג'וש, תמריץ משתדל להיות אוביקטיבי לגבי אובמה ולהאיר את הנקודות החיוביות.
  אנחנו משוחדים לגביו. בתור מנהיג מפלגה דמוקרטית בעת משבר כלכלי הוא נוקט במדיניות של אי התערבות שמקובלת על ידי דמוקרטים. אבל במשך 35 שנה האמריקאים, גם רפובליקאים, לא נכנסו לעימותים צבאיים עם האירנים (פרט לארוע קצר ב 88 כאשר מוקש אירני פגע בספינת מלחמה בגולף הפרסי. ) הוא מתרכז באירועים פנימים אמריקאים ולא מעונין לקחת חלק בפתרון בעיות העולם. זו מדיניות. מה התמריץ שלו להתערב? מכיוון שפוליטיקה כמו כלכלה זה לא מדע מדוייק אי אפשר לדעת לאן זה יוביל וגם בעתיד לא יהיה ברור מה היו האלטרנטיבות. הרצון שלו לא להיות מעורב בבעיות המוסלמיות, ולהניח להם לתקן את הבעיות לבד זו גם מדיניות. אם זה מפחיד אותנו כישראלים זו בעיה שלנו, אם אנחנו חושבים שאמריקה תשלם מחיר גבוה על כך בעתיד זו בעיה לא שלנו.

  כל תחנות הטלויזיה בעולם, כולל בסין, מדברות על כך שהרוסים הכניסו לסוריה נשק שאיננו הולם מלחמה בדעאש. אין צורך במטוסי קרב ואין צורך בטילים משוכללים נגד מטוסים. זו הכרזה פוליטית. הרוסים החלו להפציץ ודווקא בחרו בקבוצות מתנגדות לשלטון שנתמכות על ידי האמריקאים. הרוסים פותחים חזית מערכה נוספת אחרי חצי האי קרים. החשש שלנו צריך להיות האם אובמה יחליט שהוא איננו מעוניין להתנגש ישירות עם הרוסים ו"יעודד" את ישראל להסתבך אתם. האירנים יעודדו את חיזבאלה לחמם את הגבול עם ישראל. אולי הינו צריכים להכנס ולכבוש את איזור הר הדרוזים ורצועת ביטחון ויתכן שנצטרך לכבוש את הגולן הסורי.
  אם אירן תלחם בדעאש כפי שארה"ב מצפה אירן לא תתן את עירק על מגש כסף חזרה לבעליה, וכך גם רוסיה. הן תשארנה שם וגם יחליפו את אסעד בבובה שיותר מקובלת על ידי הצדדים המקומיים.
  בהחלט יתכן שההסכמים עם אירן יסתברו כצעד נבון. הם יוציאו את הערמונים מהאש למערב. עוד נשמע את ביבי מתנצל לאובמה.

  אהבתי

 12. מה שמדעי החברה יודעים, ומה שלא…..

  בכתבה יש השוואה בין כלכלנים בכירים החלוקים בדעותיהם לגבי השיטה הכלכלית,- ובין מדענים החלוקים בדעותיהם לגבי הטיסה לירח, אם אפשרית או לא.
  להציג את זה בצורה שכזו כדי להבהיר לכאורה שכלכלה אינו מדע, מטעה ומעוות. אם ספינת חלל תגיע למאדים וחזרה זה יחשב ניצחון המדע אבל אם שיטה כלכלית תצליח זה לא יהיה נצחון המדע? שניהם אינם נצחון של המדע.

  לדעתי אין אפשרות של אדם להגיע למאדים, לא בימי חיי וספק אם אי פעם באיזה גוף אנושי. אתם יודעים מה הסכוי של גבר בגילכם למות מסרטן? 1 מתוך 5. מה יקרה כשאסטרונאוט יטוס שנה שלמה חשוף לקרינה? ובשביל מה בכלל צריך לשלוח לשם אדם כשהטכנולוגיה תאפשר בקרוב לשלוח לשם רובוט מתקדם. אגבאגב, נשים רגישות כפליים לקרינה מגברים אולי עדיף ישר לשלוח למאדים סקס רובוט
  אתן יודעים שהאסטרונאוטים של אפולו סובלים מקטרקט באחוז גבוהה בשל חשיפה לקרינה, וזה ממספר ימי טיסה בחלל כשברובם הם היו מוגנים על ידי הארץ או הירח ולא ממש בחלל חיצון.
  אין כמעט כלים כיום לבנות ספינת חלל בחלל כפי שהיה כשהמעבורת היתה קיימת, אין אפשרות לשלוח מספיק מזון ומיים וחמצן. ובשביל מה ממש צריך את זה? רק כדי לממן לכמה משוגעים את החוייה? ההחלטות שקשורות לנושא אינן מדע, והן עוד פחות מדע מההחלטות שעומדות בפני כלכלנים שמיעצים, ולאלו לפחות יש קרקע לעשות נסיונות ולנתח אותם

  אהבתי

 13. אסד ואסעד הם שני שמות שונים, ששניהם קיימים בערבית. שם המשפחה של חאפז ובשאר הוא אסד.

  אהבתי

 14. תמריץ
  ד"ר בכור נהיה משיחי יותר ויותר.
  עסקת הגרעין היא האשמה בגל המהגרים.

  כרגיל , משיחיות במיטבה. כל דבר או הסכם שהוא כביכול לרעת ישראל , אז הוא כמובן גם רעה נוראה לעולם כולו.
  טובת עם הסגולה מניעה את טובת העולם כולו.

  ומצד שני כל תהליך הוא יתאר כטוב ביותר עבורנו.

  http://m.gplanet.co.il/prodetailsamewin.asp?pro_id=3234

  אהבתי

 15. אפשר ללעוג לגיא בכור, אבל די ברור שהתפוררות העולם הערבי הוציאה מהמשחק אויב רב עוצמה של צה"ל, צבא סוריה. כילתה משאביו של אויב אחר חיזבאללה, וממיטה סכנה עתידית גדולה על אירופה בשל גל ההגירה.

  אהבתי

 16. מבחן(*) MMT לא מתומצת בכלל.
  קיבלתי 100.

  http://bilbo.economicoutlook.net/blog/?p=31947

  אורי ,אסטרונאוט יטוס שנה שלמה חשוף לקרינה?
  נו פרובלמה . תמיד היו אנשים שהיו מוכנים להיות גלדיטורים ולהיכנס לזירה.
  היה אפילו חבר סנאט שבחר בכך. תמיד ימצאו אסטרונאטים שיהיו מוכנים
  לחזור ממסע של שנה שלמה עם ציפורניים כמו של פלורנס גריפית' ג'וינר.

  (*) הוא קורא לדבר הארוך הזה Quiz!
  מעכשיו אני עושה את הקורס רק אצל תמריץ!

  אהבתי

 17. אכן כן גיא בכור קטטוני לאחרונה, משיחי זו הגדרה טובה. תמיד אפשר לעבור למרדכי קידר, יש לו היום כתבה במידה,

  אם נעצור לרגע אולי הוא צודק במידת מה, הפליטים הבינו שאין מה לסמוך על אמריקה, אבל מה רע עבורם אם אירן תכנס ותמחוק את דעאש ותיצב את האיזור? אולי הם יודעים משהו שאנחנו לא יודעים?

  אהבתי

 18. אורי
  הם לא יודעים משהו שאנו לא
  פשוט בכור מנסה לצייר הכל כ מה שרע לנו רע לעולם באותות ובמופתים. וכל השאר טוב לנו.
  הבאתי מאמר שלו לאחרונה
  בו הוא מסביר שמלחמת יוהכ היתה אבן דרך חשובה בבניין כוחנו.
  זו גישה משיחית נפוצה. מזכיר לי מישו מהעבודה שאמר שאסור היה להחזער את סיני.

  גל הפליטים יביא לעליית הימין הקיצוני באירופה מה שיהיה רע ליהודים שם , חלקם יעלו לארץ חלקם לארהב וחלקם , לא מן הנמנע , יסבלו מפוגרומים ששרלי האבדו יחוויר לידם.

  אהבתי

 19. תיקון
  הם בוודאי יודעים משו שאנחנו לא
  וזה שנמאס להם לחיות באזור מוכה קרבות ושבאירופה העציד נראה טוב יותר.
  שאר הקישורים להסכם הגרעין הם ממוחו הקודח של הכותב

  אהבתי

 20. אותי מעניין יותר מה יקרה בצפון שלנו, ואיך זה ישפיע עלינו, לאחר שהרוסים החליטו לשתף כוחות עם האירנים בסוריה ולמה אף פרשן לא חזה את הכניסה של הרוסים. סוריה זה לא אפגניסטן שאפשר לטבוע בה. אם הרוסים יחליטו להיות רציניים הם ישתלטו על סוריה לפחות ברצינות.
  חיזבלה חוזר לדרום לבנון עם 75 טנקים ותוך שנים ספורות ימלא את השורות וישתלט על לבנון. יש לו עדיין את כל הטילים שלו והוא יקבל זריקת עידוד כשאירן תתחיל להפעיל כוחות קרקע.
  רוסיה תשקיע את עצמה רק בסוריה ולא בעירק ותחזיר את הגבולות שנמחקו, חצי מהצבא הרוסי הוא מוסלמי ממילא לא יהיה להם קשה למצוא מתנדבים. הרוסים קודם יבססו את עצמם בשלבים ולא סתם יעשו את העבודה השחורה לאירופאים ויחזרו הביתה.
  כבר יצא לחיל האויר ישראלי לנהל קרב אוירי אחד לפחות מול חיל האויר הרוסי בעבר.
  ספק אם דעאש יריב אמיתי לצבא סדיר רציני שלא מקבל ביקורת מהבית על שהוא פוגע בנשים וילדים.

  הפליטים באירופה זה תהליך איטי, יקח שנים עד שיהיו שינויים, הימין הקיצוני אם יעלה יהיה עסוק במי שנראה כמו צועני ופחות ביהודים. אבל לא נראה שהימין הקיצוני מתחזק מספיק כדי לעלות לשלטון, האירופאים כבר רגילים למוסלמים.

  אהבתי

 21. אורי , תקצר היריעה לגבי הצפון וכאלו …. אבל , שמתי לב , שזה פעם שניה , שאתה מתרגש מן החטיבת טנקים הזו , מאסד לחיזבאללה .

  מדובר בשבעים טנקים , מיושנים , טי 72 , טי 55 לא רק שהם נו מטש למרכבה סימן 4 , לא רק ל – " מעיל הרוח " ( רקטות אקטיביות המגנות על הטנק בירי של נ"ט ) אלא :

  שזה עוזר למעשה לצה"ל . הבעיה בלחימה מול הטרור , הינה האמורפיות שבלחימה ( בין היתר ) . כאשר טרור נעשה צבאי , מאורגן , מבוסס , עבה , אזי , לא רק , שהטרור משקיע משאבים שמכרסמים ביכולתו המהותית או ביתרונו המהותי כארגון טרור , אלא ש :

  הוא ליטרלי , על הכוונת של המטוס , של הטנק , יש מטרות עבות לפיצוח וכתישה , ואת זה :

  צה"ל יודע לעשות היטב , שם היתרון הגדול שלו . כך שיעף אחד , של קוברה , אפאצ'י , אף 16 , של יחידות מיוחדות ללוחמה בשריון , מפצחות בזריזות מטרות דנן.

  זה מה שצה"ל לא צפה מול העזתים , שהם יהפכו להיות יותר ויותר אמורפים , ויקשו על צה"ל יותר ויותר להתמודד איתם , והכל בגין יתרונו המהותי , ברזלי , טכנולוגי , ניטורי .

  להתראות

  אהבתי

 22. אל רום, יפה כתבת בנושא הטנקים. מדברים הרבה על כמה חיזבאללה מתחשל בסוריה, אבל כל מה שמתאים לו במלחמה במורדים הוא ההיפך ממה שיעזור לו במלחמה בישראל.

  אהבתי

 23. תודה תמריץ , ורק עוד הבהרה :

  אנו אחרי הסדר רצועת הביטחון וסילוקו של חיזבאללה מדרום לבנון , כך שזה בטח ובטח …… להתראות

  אהבתי

 24. מדוע אומות נכשלות?
  למה סין תתקשה לחזור לצמוח? האם למדינות ערב אין תקומה פוליטית? ולמה מדינות אפריקאיות שזכו לעצמאות לא מצליחות לפרוץ? פרופ' דרון אסמוגלו, מהכלכלנים המשפיעים בעולם ומחבר "מדוע אומות נכשלות", הספר ששינה את השיח הכלכלי, מסביר בראיון למוסף כלכליסט למה התנאי החשוב ביותר לשגשוג הוא משטר ומוסדות שפועלים למען הכלל ולא למען האליטה השלטת. כמה פשוט, ככה קשה ליישום

  http://m.calcalist.co.il/Article.aspx?guid=3670039

  אהבתי

 25. תמריץ,
  חובותיה של חברת החשמל הן מצב גרוע שאיני מבין מדוע אתה מהלל אותו. אפשר אולי להסכים איתך כאשר מדובר במדינה שמנפיקה חוב במטבע שלך, אבל חברה ממשלתית שמנפיקה חוב (ויקר מאוד) [שלזכרוני חלקו נקוב בדולרים] – על מה בדיוק ההלל?
  על חוב סמי-ממשלתי בריבית פרטית?
  על חוב פרטי שיגולגל על הציבור בסופו של דבר?
  על חברה ממשלתית שאינה כפופה לממשלה ריבונית?
  על מה ההלל?

  מחיר החשמל נקבע ע"י רשות ציבורית שלוקחת בחשבון רק את ה"עלות האמיתית" של ייצור החשמל, והיא אינה הנחה שרירותית הניתנת לאזרחים [כמו הנחה במיסים שראוי לעשותה (בעיקר בימות מיתון)]. כך שהחוב מקורו בגרעון בין המציאות הכלכלית לבין התנהלות חברת החשמל.

  תפיסתך הנכונה אודות האויליות שבמעקב אחר אחוזי חוב לכשעצמם מתרגמת כאן בפוסט לתמיכה בחוב גרוע ביותר – כזה שמאפשר לחברת החשמל להמשיך ולהתנהל ללא אחריות. הזהו חוב ראוי בעיניך?

  אני בעד חשמל זול כי זה ממריץ פעילות כלכלית, אבל צריך להשיג אותו בעזרת טכנולוגיה טובה, מקור אנרגטי זול (גז??), ניהול נכון של משק החשמל, צמצום עלויות כ"א ועוד. אבל חשמל זול בגלל חוב רע לא נכנס לקטגוריה הזאת. אם החוב היה נלקח לשם השקעה בטכנולוגיה טובה, לשם הובלה חכמה יותר ועוד … ועוד .. אז בסדר. אבל חוב שבא לממן את הפער בין המציאות לבין רצונותיה הפרטיים של עובדי ומנהלי חברת החשמל (במימון ציבורי כמובן) – זה חוב רע ביותר.

  העלויות של כח אדם מנופח ונפוטיסטי אינם מתמצים בעלויות כח אדם בלבד אלא במנגנון שנגוע בניגוד עניינים, וכזה שאינו מנהל נכונה את ההון ואת הקצאתו.
  זה שיש חברה ממשלתית שאינה כפופה לממשלת ישראל זה לכשעצמו פגם דמוקרטי עצום שהנחה במחיר החשמל לא תפצה עליו. מוזר לי שאבירי שלטון החוק תמיד עסוקים בהאשמת חלקים מסוימים בחברה הישראלית בפגיעה בשלטון החוק, אולם כשמגיע הדבר לחברת החשמל ממלאים פיהם מים.

  אהבתי

 26. יאיר, מה שרציתי להגיד זה שבפועל חברת חשמל עושה למשק טוב בהתנהלות מבוססת חוב. דבר שנראה לרוב האנשים חסר אחריות והרה אסון.

  בדרך אחרת אפשר להסתכל על מה שכתבתי כמו על מה שאמר פול קרוגמן בשיא המיתון – שצריך להכריז מלחמה על מאדים וכך לצאת מהמיתון. זה לא באמת תמיכה בקונספט של מלחמה נגד מאדים, אלא הדגמה כמה אבסורדית המדיניות הנוכחית שאפילו רעיון אבסורדי, כמו במקרה כאן שקיעה בחובות למען התנהלות רקובה, עדיף עליו.

  אהבתי

 27. בעצם אני חושב שהבלוג שלך הוא תשובה הולמת מראש לכל המקטרגים. התרגלו שחברת החשמל פותרת את כל הבעיות במטה של קסם. יש לי קרוב משפחה שממונה על תחזוקה בחברת החשמל שכשיש סערה הוא לא ישן ימים ולילות בדיוק כמו בזמן מלחמה.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: