תרגיל חשיבה לגבי הגירה ועושר באירופה

אני לא כל כך אוהב להשתמש במניפולציות על חישובי תמ"ג כדרך להסיק מסקנות, כי יש בכך התעללות במושג שהוא כבר ככה מסובך להפליא. ובכל אופן, משהו אפשר ללמוד גם מתרגילים כאלו. הבה נניח שאוכלוסיית אירופה באמת בדרך להשתנות כליל, ובקרוב מהגרים יהוו 40% מהאוכלוסייה במדינות היבשת העשירות. הבה נניח שלמהגרים תהיה תרומה לתוצר הזהה לתוצר לנפש במדינות עניות כמו ירדן או מצרים. מה יהיה התוצר לנפש החדש של אותן מדינות? לשם השוואה, לישראל ולספרד תוצר לנפש העומד כיום במונחי כוח קניה על 32 אלף דולר, לצ'כיה תוצר לנפש העומד על 30 אלף דולר ולהונגריה וליוון תוצר לנפש העומד 25 אלף דולר.

ובכן, אם נותיר את האוכלוסייה הקיימת עם אותה יכולת ליצירת תמ"ג, ונניח שמהגרים ממדינות עניות ירכיבו 40% מהאוכלוסייה, נקבל תמ"ג לנפש חדש כדלקמן:

שוויץ – 39 אלף דולר (במקום 58 אלף דולר)

הולנד – 33 אלף דולר (במקום 47 אלף דולר)

גרמניה, אוסטריה ושוודיה – 32 אלף דולר (במקום 45 אלף דולר)

אם אפשר להסיק משהו מהתרגיל החשבוני הפשוט הזה, הרי שברור ממנו שגם אם האוכלוסייה במדינות מערב אירופה העשירות תעבור טלטלה כבירה ואחוז המהגרים מהעולם השלישי בהן יגיע ל-40% (דבר שעל פי קצב גידול דמוגרפי רגיל אינו צפוי כרגע לקרות לפחות עד החצי הראשון של המאה ה-22), הן תישארנה מדינות עשירות, בערך באותה רמה שבה ישראל וספרד עשירות כיום. הן יהיו עדיין אטרקטיביות יותר, לפחות על הנייר, מהמדינות היותר מזרחיות כמו צ'כיה והונגריה וממדינה דרומית כמו יוון.

גם אם כל אוכלוסיית סוריה ואריתראה כולה תתחלק בין גרמניה ושוודיה, (נאמר למשל 22 מיליון לגרמניה ו-4 מיליון לשוודיה), בטבלאות העושר הגרמנים והשוודים עדיין יעקפו אותנו ואת הספרדים ואת הצ'כים ואת ההונגרים. מה שנראה לי שניתן לומר אם כך הוא שהתקווה של הגרמנים והשוודים שכל מדינות האיחוד האירופי יתחלקו איתן שווה בשווה בנטל היא לא כל כך הגיונית. אפילו אם ההגירה תציף את גרמניה ושוודיה כליל, הן עדיין יישארו אטרקטיביות מבחינה כלכלית לעומת מדינות הדרום והמזרח.

מודעות פרסומת

75 תגובות על ״תרגיל חשיבה לגבי הגירה ועושר באירופה״

 1. תמריץ , אני אפילו לא הייתי טורח על התרגיל , כל הרבה משתנים בלתי נתפסים ונעלמים , שזה פשוט בלתי מתקבל על הדעת :

  שמעת פעם תמריץ , על חולי סוציאלי ?? הגירה או בני מהגרים , יש להם מקום נכבד מאוד בהעצמת החולי הסוציאלי במדינה כלשהיא . כאשר , מדינה , שופעת פשע , אלימות , האמן לי :

  מערכות מידרדרות , זה חולי שמחלחל באופן מערכתי . זה רק המחשה קלילה ביותר .

  אז לקחת את צד ההכנסות , ולא לקחת את צד ההוצאות , אילו הציבוריות ?? ואין להן השפעה לדעתך ? כל הכבוד תמריץ !!

  להתראות

  אהבתי

 2. בנוסף לדברים שאל רום אמר: כשהחולי הסוציאלי יגבר, תהיה הגירה של אירופאים איכותיים לארצות הברית, קנדה ולאוסטרליה וירידה בתמ"ג. מי ירצה לעבוד בשביל פליטים. הגרמנים והשוודים ירצו שהילדים שלהם ילכו לבתי ספר טובים ובאוירה טובה בחו"ל, לא לאוניברסיטה שנראת כמו אוניברסיטת חיפה.
  השויצרים הצביעו לפני מספר שנים נגד הקמת מגדלי מסגדים, נשמע מצחיק כיום.

  המיסים יעלו כדי לממן את העניים החדשים כך שגם אם התמ"ג לא יקטן, הכסף הפנוי כן. יותר הוצאות של המשטרה לממן מלחמה בסמים ואלימות משפחתית וסיורים ברחובות ומצלמות ביטחון בכל פינה. פגועי טרור איסלמי ברכבות ובקונצרטים עומס על מערכת הבריאות.
  אבל אנגליה עדיין מתפקדת יפה וכך גם צרפת כך שאולי האוירה במדינות תשנה אבל לא התפקוד של המדינות.
  אם המלחמה תתפשט תהיה הגירה של פליטים מתימן וירדן וסעודיה.

  אהבתי

 3. הניסיון מראה שמדינות שחצויות בין עולם ראשון לשלישי מספקות רמת חיים מאוד טובה לתושבים שלהם בעלי מנטליות עולם ראשון. ראה ברזיל, דרום אפריקה (מצד שני יש את הדוגמה של ונצואלה). נכון, פשיעה וטרור יהיו בעיה.
  אני מניח שמדינת הרווחה תצטמצם ושכר המינימום יירד בחדות.

  אהבתי

 4. בדרום אפריקה רמת החיים גבוהה, אבל כשאתה שואל מישהו אם הוא נידקר פעם הוא עונה: נו כמובן שכבר נדקרתי שלוש פעמים אבל זה חלק מהחיים. זו התשובה שקיבלתי שם בקהילה היהודית. הבתים מוקפים גדרות חשמלייות, בערב אי אפשר לצאת מהבית כי הזומבים יוצאים לצוד, גם ביום אתה יכול לצפות שיעצור אותך מישהו ויוריד לך את הנעלים, לכל חנות יש דלתות כפולות שנפתחות מבפנים וכשאשה נאנסת היא עוברת לסדר היום. פרט לזה זו מדינה עם רמת חיים שאפילו מייצרת יינות טובים עם כוח עבודה זול.
  אבל המצב לא כל כך דרמטי, צרפת קיבלה הגירה גדולה מאד במשך שנים מהמושבות שלה וכך גם אנגליה
  גם גרמניה קיבלה את מזרח גרמניה והתגברה על הפער הכלכלי אחרי מספר שנים,
  והמצב באמת לא סוף העולם, מצד שני הוא היה יכול להיות הרבה יותר טוב כלכלית ותרבותית לולי המהגרים.

  אהבתי

 5. התרגיל בפוסט והניסיון היו אולי יותר רלוונטים לטווח הארוך אם היה מדובר
  על שילוב בין עולם ראשון לשלישי והגירה של פליטים ויטנאמים
  או אפילו בהגירת תושבי הפואבלות של ריו דה ז'נרו וסאו פאולו לאירופה.

  הטרגדיה הדואליסטית הגדולה, אין דרך באמת לדעת
  סינדרום הג'יהד הפתאומי

  אהבתי

 6. באנגליה אחוז המוסלמים קטן. בצרפת הוא גם פחות מ-10%. בגרמניה עד עתה המוסלמים היו טורקים שאין בהם את אותה הקצנה שיש בערבים. גם גל הפליטים הנוכחי מונה הרבה כורדים שדומים לטורקים מבחינה זו.
  על חיי לבנים בדרום אפריקה שאחרי האפרטהייד – אפשר לשגשג אבל אוי ללבנים מהמעמד הנמוך.
  http://www.bbc.com/news/magazine-22554709?

  אהבתי

 7. דיבורים בעלמא
  תשאל את תושבי דר ת"א מהו המחיר… וזה יתפשט משם גם לשכונות פחות עניות.

  כמובן שלצפונבון זה לא ממש מזיז

  אהבתי

 8. לגיא בכור יש כתבה בנושא רק נראה לי שהוא די חד צדדי ולא אוביקטיבי. כבר זמן רב הוא אומר שהאירופאים ירדו מאתנו כשתחמיר אצלם בעית המהגרים, אבל אני לא מוצא סיבה שזה יקרה. להפך, אני נראה לי הגיונית שהם יחמירו עם הדרישות שלהם כלפי ישראל והיו סובלנים פחות.

  אהבתי

 9. Islam has 31 Million people in Europe and they are going to do to European Civilization what Francisco Pizzaro did to King Atahualpa and his Incas.

  זו אחת התגובות מהכתבה שגיא הפנה אליה.

  האופי של המדינות ישתנה בצורה רבה, אבל עדיין אנחנו לא רואים את צרפת ואנגליה נהיות מדינות מוסלמיות. הם משתנות, אבל זה לא אומר שמה שארע בפקיסטן יחזור על עצמו.

  אהבתי

 10. נכון שזה לא אומר אבל אני מעריך שהיקלטות הפליטים באירופה תהיה מוצלחת
  בדיוק כמו שהאביב בא למזרח התיכון. ראית הגרפים של מדינות יותר קרובות לאירופה כמו קוסובו , לבנון.
  —————————————————————
  אומנם , כנראה שרובנו לא ירגיש ממש בתהליך אך …
  "אבות אכלו בוסר ושיני בנים תקהינה."
  —————————————————————
  למה מדינות המפרץ , מרוקו , אינדונזיה ואצטרה לא מציעות לקלוט הפליטים?

  בניגוד למשה שלום החוזה התחזקות האירו ( בטווח הארוך כי הוא מדבר על החזרת [משכנתאות] צמודות אירו) , גיא בכור ממליץ להיפטר מהר מנדלן באירופה.

  אהבתי

 11. לאליטה לבנה קטנה יש כוח עצום גם כאשר הדמוגרפיה משתנה. תראו איך עיתון הארץ משפיע על המדינה באמצעות השפעתו על בית המשפט העליון והמערכת המשפטית. גם בתרחיש של שינוי דמוגרפי קיצוני, האופי הבסיסי של המדינה לא ימהר להשתנות.

  אהבתי

 12. אני חייב להודות שלא הבנתי את הפוסט הזה.
  מלבד המספרים, מה הוא מנסה לומר בעצם?
  אשמח להבהרה.

  אהבתי

 13. גיא, אני מקבל הביקורת שלך על הייחודיות של האיסלאם. זה לא רק עוני אלא גם אידיאולוגיה של ג'יהאד. מצד שני במדינות ערב עצמן האיסלאם הפוליטי דוכא בהצלחה ברוב המקומות.

  אהבתי

 14. אנשים רואים את התמונות בטלוויזיה וחושבים שאם המון מוסלמים מגיעים לאירופה, זה סוף החלום האירופי. בפועל גרמניה שתקבל מוסלמים כארבעים אחוז מאוכלוסייתה (דבר שעדיין מאוד מאוד רחוק) בסך הכול תשתווה בנתוני תמ"ג לנפש לאלו של ישראל כיום.

  אהבתי

 15. תמריץ
  את מלרלר על תמג ואופי האליטות
  ושוכח שבינתיים ה עמך נכתש עי מהגרי העוני האלה
  כמו שקורה ב דר ת"א.
  מעניין להם ת תחת התמג ועיתון הארץ.

  אבל גם מעניין למדינה ת תחת ה עמך האלה..

  אהבתי

 16. אם הרעיון של הפוסט זה ש:
  "הורדת התמ"ג ב-30% באירופה המערבית בגלל המון מוסלמים שמגיעים לאירופה, זה לא סוף החלום האירופי"
  אז הפוסט בהחלט לא מובן.
  כל הרעיון של מדינות הרווחה שלהם – זאת הרווחה. כלכלית, תרבותית ונפשית.
  למה האירופאים הפכו ליפי נפש? בגלל שזה תורם לרווחה הנפשית שלהם ולהרגשת הטוב שבהם.
  ברגע שהתמ"ג יפגע ב-30% (ועוד הרבה לפני זה), וברגע שהתרבות שלהם תשתנה – אז זה בהחלט סוף החלום האירופי.

  אהבתי

 17. שמשון, אני לא שוכח. אבל צריך להציג את הבעיה כמו שהיא – בעיה לפשוטי העם, לא למעמד הבינוני גבוה. אלא אם תהיה התפרצות ג'יהדיסטית עצומה שזה דבר שסיכוייו קטנים לדעתי.

  אהבתי

 18. יאיר, מקבל הביקורת. זה לא סוף ליכולת לחיות בעושר ובקדמה טכנולוגית באירופה אבל זה יהיה צמצום ברוטלי במדינת הרווחה וזה דבר גדול. זה משתלב יפה עם החזון של הררי על מעמד גבוה שמשביח עצמו ומתנתק מההמונים.

  אהבתי

 19. איך (הכיצד) זה משתלב יפה?
  אם אינני טועה , קידמה טכנולוגית רבה ויציבות רב שנתית לא התרחשה בחברות שהינן באותה נשימה גם לא מונוליטיות מבחינת תפישת עולם , דת , לאום וגם בעלות חוסר שוויון הזדמנויות קיצוני. האליטות יהיו עסוקות בשרידות ובקניית השפעה במפלגות פופליסטיות שיפרחו באביב.

  אהבתי

 20. לא בטוח תמריץ
  כשהבטחון האישי נפגע אז זה מתגלגל גם למעמד הבינוני גבוה
  שאל את תושבי המושבים בשרון שסובלים ממכת גניבות.
  כנל מתחיל להתגלגל ליד אליהו (כן, תתפלא, יש שם יותר ויותר בינוני-גבוה שנהדפים ממרכז ת"א עקב המחיר), ואוטוטו זה ישפיע גם על שכונות ביצרון, פלורנטין, נווה צדק והלאה והלאה.. גם אם האפריקאים לא גרים שם גופא.

  פערים חברתיים קשים תמיד יחזרו כבומרנג למעמד הגבוה.
  כנל בברזיל ודראפ שם הבטחון האישי ברחוב נורא, גם ברחובות ראשיים מחוץ לפאבלס) כולל חטיפות מזדמנות (בעוונותי יש לי משפ בברזיל).

  אהבתי

 21. http://www.danielpipes.org/16073/sweden-populist-surge
  תמריץ , הזכרת אומנם את המפלגה השבדית-דקומרטית (כנראה בפוסט אחר)
  הנה , כמה נתונים ותובנות נוספות בעניין
  ———————————————————————————–

  According to the most recent poll, the innocuously-named but ferociously anti-establishment Sweden Democrats (Sverigedemokraterna or SD) has the largest support of any political party in Sweden
  ———————————————————————————–
  Despite being ostracized, the SD increasingly connects with Swedes (including some immigrants), giving it substantial electoral gains, roughly doubling its parliamentary vote every four years: from 0.4 percent in 1998 to 1.3 percent in 2002, 2.9 percent in 2006, 5.7 percent in 2010, and 12.9 percent in September 2014. And now, less than a year later, a YouGov poll shows it having nearly doubled again, to 25.2 percent, meaning that it leads the governing Social Democrats (who have only 23.4 percent support) and the major (nominally) right-wing party, the Moderates (with 21 percent).
  ———————————————————————————–
  No less important, I learned in Stockholm, the intellectual and political climate has shifted. Journalists, policy specialists, and politicians all noted that ideas outside the mainstream just a year ago now receive a hearing..
  ———————————————————————————–

  In all, it appears that denial and censorship can only continue for so long before the instinct of self-preservation kicks in. The Western country most prone to national suicide is possibly waking up from its stupor. If this change can take place in Sweden, the "North Korea of Scandinavia," it can, and likely will, occur elsewhere in Europe.
  ———————————————————————————–

  אהבתי

 22. מבקר הטוקבקים תותח.
  יאיר , ההפניה לעיל מתקשרת גם לכתבת ה"אתרוגים בקמפוס" שלא מזמן הבאת.
  אני מתעקש שתאזין , שווה את זה.
  אם לא שווה – תמריץ יחזיר כספך.

  אהבתי

 23. גיא,
  ההרצאה של דניאל פיפס רק מגבירה את הקושיה:
  כיצד אנשים שעסוקים בלזהות "מיקרו-אגרסיות" לא מסוגלים לזהות את המאקרו-אגרסיות שבאיסלאם הקיצוני?

  לגבי "הברית ירוקה-אדומה" שאתה מזכיר, ובהמשך לסביבתנות שתמריץ מעריץ, גם אני רואה קווים מחברים בין הירוק לאדום.
  [לא שאני נגד סביבה. ממש לא. אלא שהפעילים האדומים רק החליפו חולצות]

  אהבתי

 24. לפי דניאל פיפס האויב הראשי שלהם , האובססיה העתיקה שלהם ,הוא הקפטליזם והם מוכנים לחתום על כל ברית לא קדושה בשביל להרסו , לעיתים אף אם זה מגיע לממדי הרס עצמי (*). הברית ירוקה-האדומה היא הברית של האיסלם עם השמאל הקיצוני ….
  לפי פייפס לברית שורשים אף יותר חזקים מברית חומה(נאצים) – אדומה
  שהייתה בזמנו …. ( ברית לא קדושה בגירסתה הקודמת).

  תזכורת מעיקרי ושורשי הקטכיזם הקומוניסטי הרלוונטים
  ———————————————————————————-
  self-destruction as a fundamental principle of revolution! (*)
  ———————————————————————————-
  When a comrade is in danger and the question arises whether he should be saved or not saved, the decision must not be arrived at on the basis of sentiment, but solely in the interests of the revolutionary cause. Therefore, it is necessary to weigh carefully the usefulness of the comrade against the expenditure of the revolutionary forces necessary to save him, and the decision must be made accordingly.
  ———————————————————————————-

  אהבתי

 25. http://tinyurl.com/qhrkeav

  האם נתניהו שגה במאבק על עסקת הגרעין?

  האם מאבקו של ראש הממשלה נגד עסקת הגרעין מסתכם בספירת הקולות בקונגרס? • בעקבות הקמפיין הנגדי ההסכם איבד את הלגיטימיציה בדעת הקהל האמריקנית, סביר להניח כי יהודקו דרישות הפיקוח וייתכן שאף יורחבו הסנקציות • אליוט אברמס, מומחה לביטחון לאומי ולשעבר בכיר בממשל האמריקני, מסביר הכל במאמר ממגזין 'הוויקלי

  אהבתי

 26. אף אחד מאתנו לא הלך לבדוק לעומק והציג את ההשפעות שהיו למהגרים מוסלמים על מדינות אחרות כלכלית וחברתית. כך שבפועל כמו שיאיר אומר הפוסט הזה רק אומר שההשפעה לא תהיה רצינית אבל לא מגבה

  אהבתי

 27. שמשון, עובדה שלבנים אינם בורחים מברזיל. הסיכוי להירצח אינו כזה גדול. רוב הרציחות זה חברי כנופיות שרוצחים אלו את אלו.

  אורי, יש לנו מדינה עם 20% ערבים. גרמניה תצטרך להתאמץ מאוד בשנים הקרובות כדי להשתוות לכך. ובכל אופן יש לנו מדינה מתפקדת היטב ברוך השם.

  אהבתי

 28. נכון . אבל אפילו אם עתיד אירופה יהיה זהה
  אז במשך לדברי יאיר לא רק שיהיה מדובר בהחלט סוף החלום האירופי
  אלא בסגרגציה\אפרטהייד שהם הסיוט האירופי.
  בנוסף מהידע המועט שלי האוכלוסיה הלבנה בדרא"פ הייתה הרבה יותר מגובשת
  ומונוליטית (אפריקאנרים) בתפישת עולמה לעומת האוכלוסיה של האיחוד האירופי היום. קשה לי לראות כיצד הקפטליזם והמחקר המדעי ממשיכים לשגשג (בטח במתכונתם הנוכחית) בסביבת הברית הלא קדושה שדניאל פיפס מתאר.

  אהבתי

 29. תמריץ, אתה מתעלם מעניין חשוב:
  אנחנו חיים במדינה עם 20% ערבים, אבל זאת עדיין מדינת היהודים. הסמלים יהודים, החגים יהודים, ימי השבתון יהודים, כל הילדים היהודים לומדים במסגרות חינוך יהודיות (ציבוריות או סמי-ציבוריות), לוח השנה של מערכת החינוך הוא יהודי, הצבא בעל אתוס יהודי, ימי הזכרון מבוססים על ההיסטוריה היהודית, ועוד ….
  מן העבר השני, נמצאים 20% ערבים שאינם משולבים במדינה, שאינם מזדהים עם סמליה, שחיים בין שני עולמות (היהודי והערבי), ושאין להם יומרות (על-אף המלל המרומם של נציגהם) לנהל את סדר היום פה. וכל אלו יחד שומרים על מדינה זאת כמדינת היהודים כי הרוב היהודי בהחלט דומיננטי והוא שקובע את סדר היום והוא לא יתן למדינה הזאת להפוך ללא יהודית (לא דה-פקטו ולא דה-יורה), והבחירות האחרונות הוכיחו זאת.

  בגרמניה כ-6% מוסלמים, אבל זאת מדינה שכבר אינה נוצרית, וכבר אינה בעלת אתוס גרמני כבעבר. זאת מדינה שהבסיס שלה הוא "דת העבודה" ושאימצה את "דת ההכלה והקבלה". ואלו לא מספיקים בשביל למלא בתוכן – קרי בשביל לשמור על עצמך כמדינת הלאום של הגרמנים, בעיקר כאשר מנגד, 5% המוסלמים שם משתייכים לקהילת מאמינים מאוד נאמנה.

  זה לא שאני חושב שהגרמנים יתערבבו עם מוסלמים. לדעתי הם יתנגדו לכך וזה יגרור מהומות רבות.

  אהבתי

 30. יאיר, אני מכיר בהבדל שאתה מציין אבל אני חושב שההשפעה החשובה ביותר על דמותה של מדינה היא זו של האליטות. ארה"ב היא יודו-נוצרית כי היהודים הם אחוז קטן מהאוכלוסיה אך אחוז ענק מהאליטה. האליטות בגרמניה יישארו לבנות בהירות מן הסתם גם עוד מאה שנה. יש מדינות שמתערערות עד כדי כך שהאליטות מאבדות כוחן והמדינה קורסת לתהומות העולם השלישי. כך אירע בונצואלה של צ'אבז ומדורו. גם אם הצפת אירופה בפליטים היא כאן ועכשיו, התרחיש של קריסת האליטות והפיכת המדינה לבעלת ערכים של עולם שלישי, זה שכל הטוקבקיסטים רואים אותו מתרחש במיידי, בוודאי לא יקרה בימי חיינו. אבל יכול להיות שתחושת האימה מפניו תעלה כבר בדור הקרוב, לא כאזהרה של קיצוני ימין, אלא כחשש שנמצא בקונצנזוס ציבורי כמו החשש בישראל ממדינה דו לאומית.

  אהבתי

 31. תמריץ,
  "שלטון אליטות" הוא משטר המתאים ל"ימי שלום". הוא מתאים למדינה ענקית כמו ארה"ב המוגנת בידי שני אוקיאנוסיים ענקיים. הוא גם מתאים לגרמניה (ולמדינות מערב אירופה נוספות) שלאחר מלחמת העולם ה-2, ששלומן מובטח בידי נאט"ו וארה"ב. הוא מתאים לאימפריה העות'מנית כשהייתה בשיא עוצמתה (כל זמן שמעצמות אירופה לא לטשו עין לשטחיה) ולאימפריה הבריטית כל עוד לא הייתה צריכה להגן על שטחיה.

  אבל משטר אליטות אינו מתאים ל"ימי משבר". בימי משבר האליטות צריכות את תמיכת ההמון. כך היה בהקמת הבית היהודי שלנו, ובמובנים רבים זה ממשיך גם היום. להבדיל, גם גרמניה הנאצית התבססה על ההמון ולא על האליטות. כל הסיפור של המאה ה-20 הוא הביטוי הפוליטי-תרבותי של עליית מעמד הביניים שהחלה עם המודרניות. גם עליית הלאומיות קשורה קשר הדוק לכך, כי לאליטות מספיקה השליטה לכשלעצמה ושקט ושלווה, אבל המונים צריכים לאומיות (או כדורגל). לא לחינם האימפריה העות'מנית התפרקה אחרי מלחמת העולם ה-1, והבריטית אחרי ה-2, והן התכנסו לתוך עצמן, כי לא ניתן להגן על שטחים עצומים ללא תמיכת ההמון.

  (ראה ספרו של הפילוסוף הספרדי חוסה אורטגה די גאסט "מרד ההמונים" בו הוא מנתח את עליית ההמון. בספר הוא גם קורא להקמת אירופה מאוחדת. שווה קריאה בשביל להבין את הראש של האליטות האירופאיות).

  במידה והצפת אירופה בפליטים תהפוך למעשה שבשגרה ולא רק לעניין תקשורתי חד-פעמי, האליטות ימהרו לבקש את הסכמת ההמון. ואם הם לא יבקשו את הסכמת ההמון, אז ההמון יצביע בידים וברגלים.

  אהבתי

 32. תמריץ , הטוקבקיסטים לא רואים אותו(התהליך) מתרחש במיידי ובימי חיינו.
  הם אפילו הביאו גרפים שהראו שמדינות כמו אירופאיות כמו קוסובו ולבנון לקח לתהליך מאה שנה להבשיל.
  —————————————————————————-
  נקודות חשובות לתשומת לב אירופה(תזכורת – הנסיכה הפינקית שנחטפת במיתולוגיה ע"י רוחות המזרח(או משהו כזה) )
  —————————————————————————-

  Let us look at one last feature of these curves. Once it starts, it never reverses. Islam never retreats. Slowly, year by year, century by century, the native Kafir civilization vanishes and is never able to fight back, never reverses Islam’s gains.

  There is one exception to this law—force and the acceptance of war. Twice in history Islam has been driven out in Spain and Eastern Europe.
  —————————————————————————-

  אהבתי

 33. תמריץ
  לבנים לא בורחים מברזיל
  אך אם נהפוך לברזיל אז זה אומר הדרדרות קשה באיכות החיים של רוב שכבות העם. כולל מעמד בינוני גבוה.

  נניח ואני ברלינאי התומך בפליטים
  כארגיש פיזית את הדרדרות הבטחון האישי
  ייפי הנפש שלי עשוי להשתנות

  אהבתי

 34. בלבנון זה לא עבד. ולהגיד שזה היה מצב שונה עדיין זה לא מבטל את העובדה שהם לא מצאו פתרון הגיוני.
  המיעוט תמיד רוצה שויון וכשהוא מקבל יתרון וכוח הוא דואג שהשליט הקודם ישלם באותן דרכים ושיטות. זה אפילו מתבטא ביחס של הלסבים וההומואים לנישואין, או לאלו שהתנגדו להם. ומאחר ומישהו יזכיר פה את דרום אפריקה, אז אומנם בדרום אפריקה לא נוצר פיצוץ אבל יש התדרדרות עמוקה שעוד לא הסתימה.
  מוסלמים לא משתלבים ברקע, אפשר לראות את זה היטב באנגליה. הם נשארים כיסים שאפילו מקצינים דתית כדי לשמור על היחודיות, ביחוד כדי שהדור הצעיר לא "יתקלקל", והסיבה שיש הרבה בריטים בדעאש היא בדיוק פה, הלחץ שנוצר מהקוטביות שהם חווים בבית באנגליה.

  האם האירופאים יצביעו ברגלים? זה לא מאוחר מדי? נראה שהמנהיגי האילית שלהם עושים כרצונם בלי להתחשב בהמון, המשבר הכלכלי נתן להם את הגושפנקה. אני מתקשה לראות תפנית של 180 מעלות או גרוש פליטים.
  בשם ההומניזם לא נורא לרדת קצת ברמת החיים.
  עדיין קשה לי לראות את המצב שונה מאשר הוא בישראל, למרות שכל הדברים שיאיר אמר על ההבדל בין ישראל לאירופה מדויקים.

  אם תהיה קיימת מדינה מוסלמית קיצונית במזרח התיכון היא תעודד את המיעוטים באירופה למרוד, אם לא תהיה קיימת מדינה מוסלמית מיסיונרית הם ישתלבו בסופו של דבר, יש אינטגרציה גם בג'ורג'יה וגם בבאר שבע וגם בהונג קונג.

  אהבתי

 35. כותרת ראשית בYNET
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4698534,00.html

  עוד ועוד מדינות באירופה זונחות בימים האחרונים את מדיניות הפוליטיקלי-קורקט האירופית המפורסמת, ומודות בפה מלא: הן מוכנות לקלוט רק מהגרים נוצרים, לא מוסלמים.
  ——————————————————————

  מדינות באירופה: נקבל נוצרים, לא מוסלמים
  קפריסין הצטרפה לסלובקיה וצ'כיה, והודיעה שתסכים לקבל מאות פליטים – אבל רוצה שהם יהיו נוצרים. רק בשבוע שעבר הזהירו סלובקיה והונגריה: "נתעורר עם 100 אלף ערבים, זו סכנה לאירופה הנוצרית". במדינות ערב תוקפים: "אירופה כמו תמיד – גזענית וצלבנית. נותנים למוסלמים לטבוע רק כי 'לא ישתלבו'"
  ——————————————————————

  אהבתי

 36. רציתי לדעת למה יש סתירה כל כך גדולה בין התל"ג לנפש לבין ההכנסות החודשיות שלנו? 32 אלף דולר לשנה זה 128 אלף ש"ח לשנה. נכפיל את זה במספר הנפשות הממוצע למשפחה (בערך 3.3 נפשות למשפחה) נקבל 420 אלף ש"ח לשנה למשפחה או 35 אלף ש"ח למשפחה לחודש. זו צריכה להיות ההכנסה החודשית הממוצעת נטו למשפחה אם באמת היה לנו תל"ג כזה כי כל מה שאנו מייצרים צריך להיכנס לכיסנו. אבל ההכנסה הממוצעת למשפחה היא רק בין 12 ל-15 אלף ש"ח. איך יש סתירה כזו?

  אהבתי

 37. galgal 581 , מדובר בחלוקה חשבונאית , לא ריאלית , זוהי המשמעות של אי שיויון בין היתר , משמע :

  נניח שהיו מחלקים פר קפיטה ( לראש ) ולא שבפועל מחלקים כמובן .

  תודה

  אהבתי

 38. גלגל
  ככה זה כשקבוצות לחץ ופרזיטים יונקים הרבה יותר משנותנים.
  אי צדק חלוקתי.
  שומנים אדירים במגזר הציבורי והבטחוני, חברת חשמל, נמלים ועוד ועוד
  הכנסות עצומות במאיונים העליונים
  מי שנמצא בעשירון 9 ומטה, לא נהנה מזה.
  אפילו תחתית העשירון העליון לא עשיר כלל.
  וכמובן שזה תלוי אם יש לו דירה בבעלות ללא משכנתא, או לא.. ילדים קטנים, ילדים גדולים

  אהבתי

 39. גלגל, גם הכנסה של חברות עסקיות שהולכת ליצוא ולא מגיעה לכיסי האזרח כלולה בתמ"ג. אבל הרכיב החשוב ביותר שהשמטת הוא הממשלה. גם סלילת כבישים ובניית טנקים כלולה בתמ"ג אף שאיננו צריכים לשלם עליה אישית.

  אהבתי

 40. הנה כתבה יפה של מישהו שמציג קצת לעומק יותר נושא שדנו בו

  אירופה, שבשנת 1950, התגוררו בה 22% מאוכלוסיית העולם, מאכלסת כיום רק 12% ממנה, ובשנת 2050 צפויה להצטמק לכדי 6% בלבד. הדעיכה איננה רק יחסית; במספרים מוחלטים אירופה תצטמק מ-742 מיליון נפשות ל-709 מיליון.

  המהגרים החדשים מהווים חלק משמעותי יותר ככל שמדובר בקבוצות גיל צעירות יותר. למשל, בקרב גילאי 15-25 בצרפת חלקם של המהגרים המוסלמים מגיע עד ל-40 אחוז. אם כן, אירופה הישנה מזדקנת ומוחלפת באירופה חדשה, שתורכב ממהגרים שחלקם הגדול מוסלמי.

  http://mida.org.il/2015/09/08/%D7%94%D7%91%D7%A2%D7%99%D7%94-%D7%94%D7%92%D7%93%D7%95%D7%9C%D7%94-%D7%99%D7%95%D7%AA%D7%A8-%D7%A9%D7%9C-%D7%90%D7%99%D7%A8%D7%95%D7%A4%D7%94/

  אהבתי

 41. גם בדרום אפריקה – האליטה הלבנה עדיין שולטת
  http://www.haaretz.co.il/news/world/africa/.premium-1.2728481

  אולי דרום אפריקה תהפוך לוונצואלה או לזימבבואה ותשמיד את עצמה בשנאתה לאליטה שלה, ואולי זה יקרה גם לאירופה אחרי ההשתלטות המוסלמית במהלך המאה ה-22, אבל זה לא חייב לקרות.

  אהבתי

 42. מפתיע שזה לא קרה בדרום אפריקה עד כה. התיקווה היא שהמיעווט השחור המשכיל שנמצא בתפקידי מפתח לא ירצה להפסיד את מה שיש לו.
  באירופה זה לא חייב לקרות אבל אם הילודה תמשיך להצטמצם בהדרגה המוסלמים יקבלו השפעה, לא חייבת להיות מהפיכה.
  גם האימפריה הרומית גססה מאות שנים, אלא שאירופה לא הספיקה לחזור ולהיות אמפריה. המפולת של 2008 אחראית לזה.
  מה שאנחנו רואים כעת הוא רמז לבאות. אם הציפיות הם שלניגריה תהיה עוד 50 שנה אוכלוסיה של בליון איש אז איך יעצרו אותם מלהגר לאירופה מכיון שלאפריקה לא תהיה היכולת לכלכל בליון איש.
  לכן אולי המספרים שלך לא נכונים מכיון שקצב ההגירה יגבר מאד במאה ה 22 וקודם לכן.
  הדבר הנכון ביותר היה ועודנו לעצור את ההגירה לחלוטין ולאפשר רק למספר קטן של פליטים לחזור. או להשתתף בהכרעה של מצב הלחימה בסוריה ועירק ולהחזיר לשם את הפליטים.

  אהבתי

 43. אורי, אם הייתי קובע מדיניות באירופה הייתי חושב כמוך. באופן שבו מתנהגים האירופים כיום, אין שום סיבה להניח שהמיליארדים שאפריקה תוציא מתוכה בדורות הקרובים לא יבואו גם הם למערב אירופה, לחלוק את עושרה.
  יכול להיות שבצחוק ההיסטוריה – הקומוניזם בסוף יתברר כטוב מבחינת המדינות הקומוניסטיות לשעבר. הוא הפך אותן לעניות וכך לפחות אטרקטיביות למהגרים, וגם המורשת של הקומוניזם הותירה אחריה עמים שפחות מכורים לתקינות הפוליטית ומסוגלים להגיד "לא" לכל מיני רעיונות ליברליים כמו קליטה אינסופית של מוסלמים.

  אהבתי

 44. אורי , תמריץ …. לייק מאד לתגובות.
  אם אשלב בינהם בינהן ואעשה להן intertwine ( מונח בעברית בעל אותה משמעות חזקה יתקבל בברכה) אז אולי אם תקרוס שוב האימפריה הרומית המערבית תשאר המזרחית לעוד 1000 שנה… (למרות שכמובן רב השונה על הדומה)

  ואם כבר הזכרנו פה את האיפריה המערבית בגסיסתה
  אז גם בתקופתה היו שהציעו הצעות בכלל לא רעות שנראות גם מאוד
  מתיאימות לאירופה של ימינו – vis pacem para bellum –
  הרוצה בשלום יכון למלחמה.

  https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%95%D7%92%D7%98%D7%99%D7%95%D7%A1

  אהבתי

 45. תודה , אלרום. אני חושב שהמונח סינכרון הוא מונח טוב מאוד אבל לא מצויין.
  נראה לי שהמונח [נשזרים] זה בזה יותר מתאים …
  למרות שהמונח האנגלי גם מרמז ענפים שנשזרים זה בזה ולכן
  מרמז על שילוב יותר טבעי…. המונח נשזר מזכיר לי יותר חוטים(מעשה ידי אדם)
  שנשזרים זה בזה ולכן נשמע פחות טבעי.

  אהבתי

 46. אורי , סינכרון , ברור שהמקור לא עברי , אבל הדיסטריבוציה והשימוש , לחלוטין נפוצים , כאילו מילה בעברית , ויש הרבה מאוד כאילו :

  נניח הגרעין האיראני :

  הרבה מומחים נהגו להתבטא כך , שהשעונים של ארה"ב וישראל , לא מסוכרנים לגבי הערכת מימד הזמן לגבי הסיכון של גרעין איראני .

  כך , שרק פוריסט מטורף , ימנע מסיבות אידיאולוגיות, משימוש דנן ,בעולם כה גלובלי וטכנולוגי ,מגוחך !!

  הנה המחשות :

  גש ללינק להלן , ותראה את חיל האויר , מגדיר סינכרון של שעונים , חפש הטקסט הבא :

  " באחרונה השלים חיל האוויר את פרויקט השעונים הגדול. שעונים דיגיטליים שמסונכרנים זה עם זה בדיוק מקסימלי הותקנו בכל חדרי הדיונים של החיל."

  בלינק :

  http://news.walla.co.il/item/2748999

  או חפש ממש מגיב , תגובה אחרונה , סינכרון עם שעון עולמי , הנה :

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4565024,00.html

  להתראות

  אהבתי

 47. כן אבל חיל האוויר הישראלי בפרט וצה"ל בכלל הוא לא בדיוק בעל סמכות בעניני עברית. גם דיגיטלים זה לא בעברית וגם מקסימלי זה לא בעברית.
  אני לא חושב שאינטרוין זה שזירה, זו יותר הפסקה של פעולה שעומדת להתרחש. זה להכנס באמצע וזה שיש שם ויין זה לא מתכוון לשזירה. באטומים שזורים על פי תורת הקואנטומים יש קשר בין אחד לשני והפרעה על אחת תשפיע על השני.
  אז אולי זה לא אינטרווין אלא סתם מיזוג או סבתא סורגת

  מִי הָאִישׁ הֶחָכָם וְיָבֵן אֶת זֹאת וַאֲשֶׁר דִּבֶּר פִּי יְהוָה אֵלָיו וְיַגִּדָהּ, עַל מָה אָבְדָה הָאָרֶץ נִצְּתָה כַמִּדְבָּר מִבְּלִי עֹבֵר. (ירמיהו, פרק ט, פסוק יא)

  אהבתי

 48. גיא , אם עברתי לגביך את ה- " טוב מאוד " או הגעתי עדי כך , נו , גם זה משהו . אבל זה באמת ענין של טעם אישי , או גישה אישית , יש כאלו שאוהבים השאלות סמנטיות מתחום הטכנולוגיה , יש כאלו מתחום הסקס , יש כאלו מתחום תורת הנפש , כל אחד – " מתחבר " למטענים אחרים . יש פה באתר כלכלנים / מהנדסים מורעלים , חשבתי שאולי באמת עשוי לקלוע יותר, ואכן …. אבל , אם תתעקש , רק תגדיר תחום כמקור השראה , ונמצא מיד , אין פה ביג דיל .

  אורי ,

  תגיד לי , יש מצב שאתה בהכרה ? מה זה בר סמכא בעברית ? אין דבר כזה , אילו דברים שבאופן ספונטני נבנים , נניח , אומר לך אדם , או שף :

  " עפתי על המנה …." משל היה הארי פוטר על מטאטא , אז זה לא עברית ? לא בר סמכא ?

  או : טוקבקיסט , או : טוקבק ….. או : פוטש …… כפי שאהרון ברק הגדיר ההאשמות כלפי מערכת המשפט .

  אתה בקריז אורי ? אני רציני !!! להתראות

  אהבתי

 49. אל רום, אני זוכר איך רפול היה מדבר, כמו איזה פלח, הסגנון שלו קלקל את כל מפקדי צהל. עד היום כשהם מדברים הם נשמעים כמו מישהו שהיה יותר מדי בלי קסדה. משגע אותי כשהם מערבבים עבר והווה: אתמול ב5 אני רואה תנועה חשודה בשטח…. זה עושה אותך יותר גברי וסמכותי לדבר בשגיאות ? אני לא מקבל שאלו כמו אצל שף דברים שניבנים לפי הטעם.
  עפתי על המנה זה צ'יחצ'וח ממש כמו שאני יגיד לך, זו טעות תורמת ותביא לי קולה.
  לא צריך להכנע לשוורצע

  אהבתי

 50. האם הריבוי הטבעי באפריקה יישאר כפי שהוא בעתיד? לדעתי דווקא יקטן.

  כשהמודרניזציה מגיעה, אז בהתחלה זה מתבטא בתוספת מזון, יחד עם שלל חיסונים, אח"כ מגיעים אינסטלציה וביוב שמשפרים היגיינה, ורק בסוף מתחולל שינוי גישה כלפי ילודה.

  כל השלבים פרט לאחרון דוחפים בכיוון של הגדלת האוכלוסיה, ורק האחרון דוחף להקטנתה.

  זה יגיע גם לאפריקה, ואולי אפריקה תקפוץ על שלבים, כפי שקפצה עם הטלפונים הסלולריים.

  אני שוטה מספיק כדי להתנבא, אך זהיר מספיק כדי לא לציין תאריך יעד. 😉

  אהבתי

 51. אתה יודע מה אורי , מזכיר לי באמת :

  לסורים יש יעדים מבוצרים שמתכנים :

  " פיתה סורית " . זה משהו , הסיכוי שלך להישאר בחיים , קטן עד כדי גיחוך , כאשר צריך לקחת יעד כזה , אזי , בעצם , זוהי הוצאה להורג , וודאית ! ( מנקודת ראות של חי"ר לא כל שכן ) .

  איך הוטבע המינוח ? אז אפרופו רפול , מספרים שהוא השקיף על היעד וגרס או הפטיר :

  נראה כמו פיתה הדבר הזה …. ( היעד נראה כמו פיתה , במובן , שיש מעין סוללות עפר אדירות היקפיות ליעד , ונוצרת מעין דיסקה עם שני משטחים מעגליים , תחתון ועליון , משל היה פיתה הדבר ) .

  מאז , בצבא זהו מונח שגור ומוטבע : " פיתה סורית " !! אז עכשיו , לך תחפור , חסר טעם פשוט !!

  אולי אתה צריך לעבור לצרפת , זוהי מדינת הפוריסטים , טהרנים על השפה , זה מחלה אצלם ( לפחות דורות יותר קדומניים ) .

  להתראות

  אהבתי

 52. מה כל כך רע במלה סינכרון? יש דרך יותר יפה או קולעת לומר סינכרון?

  מונחים לועזיים וסלנג הם דיונים נפרדים בעיני, למרות ששניהם מעלים את חמתם של טהרנים לשוניים.

  אהבתי

 53. רק תשימו נא לב שהתגובות שלכם כבר לא כ"כ נשזרות\מסתנכרות\משתלבות\מתאיינטרטוינדות זו עם זו.
  רק אומר. חלילה לא מתלונן.

  אהבתי

 54. אל רום ברור לי שהרחוב משפיע על השפה ואני לא דוחה כל מילה וביטוי שמגיע מהשפה, הוא יכול להוסיף צבע, וכמו שמבקר ט. אומר יש מונחים לועזיים ויש סלנג.
  אלא שיש הרבה מאד עיברית קלוקלת שמגיעה מהרחוב ואני מוצא שהיא מכוערת ומיותרת. היא בבועה של ההתדרדרות של המוסיקה, החינוך בארץ, של הערכים, של המוסר. זו שפה של בטלנים יושבי קרנות רחוב נצלנים. אני בטוח שגם בבתי מידרש ממציאים מילים אבל זה מתוך עומק והשכלה לא מתוך בורות.
  ההתדרדרות של השפה הגיעה כאשר האשכנזים התחילו להכנע לספרדים

  צ'ופצ'יקו של הקומקום ניקרא זרבובית.

  אהבתי

 55. מבקר, בהודו אין את כל המותרות שהזכרת והילודה מצטמצמת בקצב מהיר.

  עד שיגיע המועד ההוא שהאפריקאים יתחילו להפסיק לעשות ילדים הם ימשיכו להגר לאירופה ויהיה מאוחר מדי. רק אוסטרליה אני אומר לכם, וקנדה.

  גיא, מסתרגות? משתלבות נשמע טוב כי זה מזכיר לי תזמורת מנגנת יצירות קלאסיות והכלים משתלבים

  אהבתי

 56. מסתרגות , אהבתי, מצויין.
  אומנם זו עדיין פעולת מלאכה ופחות פעולה מן הטבע אך זו פעולה הרבה יותר שובבה ,סקסית ומפתה עם רמיזה מהאחרות שהוצעו.
  אני מאמצה ומקווה , בלי נדר ,שהיא תסתרג היטב בתגובותי.

  אהבתי

 57. אורי, יפה שהזכרת את הודו. לא חשבתי עליה.

  הניסוח שלי היה חלקי וגרוע. התכוונתי לטעון שהגורמים ש*מגבירים* שרידת צאצאים (מזון זמין, מים זורמים, מערכת ביוב, חיסונים) מגיעים בד"כ *לפני* הגורמים שמפחיתים ילודה (אמצעי מניעה ואולי גם השכלה מסויימת שעוזרת להשתמש בהם כהלכה… ואולי גם גישה אינדיבידואליסטית). כתוצאה, המודרנה יוצרת גל של ריבוי אוכלוסין כשהיא מתפשטת, אך בהמשך הגל נבלם בגלל הגורמים מהסוג השני, שהשפעתם גוברת.

  לא יודע מה התהליך או המצב בהודו.

  אהבתי

 58. בחירות 2016 נכון ליום שישי: קלינטון נחלשת, לראשונה פחות מ 10 אחוז פער בינה לבין סאנדרס. היהיה לנו מועמד יהודי גריאטרי? השטות היא שהיא נחלשת בשל הסיפור של הדואר האלקטרוני הפרטי שלה שנופח מכל פרופורציות. אם יתגלה שיש לה מאהב אולי זה יתן לה רוח גבית.

  טרמפ מוביל ב10 אחוז ויותר על בוש וקארסון אצל הדמוקרטים.

  עם זאת טראמפ גם מוביל באחוז הרפובליקנים שאמרו שבשום אופן לא יצביעו עבורו
  אין ערך רב למספרים כיוון שתוך זמן קצר אנשים משנים דעות ויש עוד כ 4 חודשים לפני שהבחירות תתחלנה.

  אהבתי

 59. משבר הפליטים שפוקד את אירופה בשנתיים האחרונות והגיע הקיץ לשיאים חדשים, אינו רק גדול יותר מגלי הגירה שהתרחשו בעשורים האחרונים, הוא גם יותר מורכב מהם. במרכזו עומד שילוב בין שני המנועים המסורתיים להגירה – היעדר יציבות ביטחונית והיעדר יציבות כלכלית – לבין מנוע חדש, שהיקף השפעתו עדיין אינו ברור, אך מרכזיותו בתהליכים הדמוגרפיים, כך על פי כל התחזיות, רק תלך ותגבר לאורך המאה ה-21
  30% מהקרקעות ברחבי הגלובוס, ובכלל זה 70% מהקרקעות באזורים סף מדבריים (500 מ"מ ומטה) – מושפעים מבצורות גוברות והולכות. הצמחייה הולכת ופוחתת, נהרות מתייבשים ובתי הגידול הטבעיים של בעלי חיים מצטמצמים

  הנה כתבות על הגירה והגיון

  http://www.haaretz.co.il/magazine/zifferland/.premium-1.2729635

  http://www.haaretz.co.il/news/world/africa/.premium-1.2730451

  אהבתי

 60. קצת על יוון

  דיפלציה
  The Greek economy remained in deflation conditions in August, with the consumer price index falling by 1.5 pct after a 2.2 pct decline in July and a 0.3 pct fall in August 2014, Hellenic Statistical Authority said on Wednesday.

  נשמע רציני, אחוז וחצי שניים לחודש ? אבל במספרים הקטנים:

  On an annual basis, price increases were recorded in bread/cereals (3.2 pct), meat (1.9 pct), dairy/eggs (0.4 pct), sugar/chocolate/ice cream (5.0 pct), fresh potatoes (19.5 pct), fresh fruit (19.3 pct), fresh vegetables (8.8 pct), other food (5.7 pct), coffee/tea (10 pct), cigarettes (3.1 pct), electricity (0.7 pct), hospital (6.1 pct), combined passenger transport (10.6 pct), road transport (6.1 pct), air travel (7.7 pct), sea transport (6.9 pct), restaurant (1.7 pct) and hotels (2.3 pct).

  On the other hand, price declines were recorded in bottled water/beverage (3 pct), clothing/footwear (6.8 pct), house rent (4.7 pct), heating oil (24 pct), natural gas (8.6 pct), textile products (10 pct), pharmaceuticals (6.2 pct), petrol (10.6 pct), theater (27.3 pct), newspaper/books (1.6 pct) and car insurance (11.8 pct).”

  זאת אומרת רוב הדפלציה נובעת מירידת מחירי הדלק שהיא כלל עולמית פרט לישראל, ואינה קשורה למדינה. טקסטיל שהוא תופעה עולמית בחלקה בשל ירידת ערך המטבע הסיני,
  תיאטרון ירידה של 27 אחוז? כשאין כסף אין מותרות,

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s