שבעים השנים הטובות

באופן מוזר התאריך שחל היום לא זכה להבלטה בתקשורת, אבל זהו תאריך היסטורי. היום לפני שבעים שנה הודיע קיסר יפן לעמו על כניעת ארצם וכך הביא לסיומה את מלחמת העולם השנייה. ההודעה הייתה לצנינים בעיני הקצונה של צבא יפן, שניסתה לפשוט על הארמון ולהשמיד את ההקלטה בטרם תועבר לידי הרדיו, אבל, כך מספרת הוויקיפדיה, אנשי הקיסר הצליחו להבריחה בסל של תחתוני נשים ולהשמיעה לאומה מוכת הלם.

כשמסתכלים בפרספקטיבה היסטורית על שבעים השנים שחלפו מאז, אפשר לומר שעל אף אינספור מעשי האכזריות והזוועה שבוצעו במהלכן בידי בני אדם כלפי בני אדם אחרים, עדיין היו אלו שבעים שנים טובות, או לפחות טובות בהרבה משניתן היה לצפות.   ההפתעה החיובית הגדולה ביותר היא שהעולם הצליח לנעול בחזרה את תיבת הפנדורה שנפתחה עם הטלת שתי פצצות האטום שהביאו לכניעת יפן – בהירושימה ובנגסקי. באוגוסט 1945 רק אופטימיסט מושבע היה מנבא שעל אף התפשטותו של הידע האטומי נציין שבעים שנה ללא התקפה אטומית נוספת.

מה שקרה לשלוש מעצמות הציר הוא הפתעה מרעישה נוספת. גרמניה, יפן ואיטליה קמו מהתבוסה והפכו להיות מדינות דמוקרטיות ושוחרות שלום, שאיש אינו מעלה על דעתו שייזמו מלחמה תוקפנית גדולה.

כמובן, גם העם היהודי, שנפגע מהמלחמה יותר מכל עם אחר, יכול להיות מרוצה. מספר היהודים בעולם שב להיות כמספרם לפני השואה. היהודים הצליחו לשוב מאלפיים שנות גלות ולהקים מדינה חזקה ועשירה. אגב, אם יש משהו שמאחד היום את גרמניה, יפן ואיטליה, שלוש מדינות הציר ההן, הוא שיחסיהן עם ישראל כיום טובים ומוצקים מאי פעם.

איש אינו יודע כיצד יראו שבעים השנים הבאות, והרי לא חסרות סיבות לפסימיות – הדמוגרפיה המצטמקת של המערב, דעאש ועליית האיסלאם הקיצוני, התחממות כדור הארץ, סכנת מירוץ החימוש הגרעיני.  הלקח שניתן להסיק משבעים השנים שחלפו הוא כפול. ראשית, השינויים שעוד יתחוללו עשויים להיות בהיקף שנראה כרגע דמיוני. העולם של שנת 2085 יכול להיות כל כך שונה מהעולם שבו אנו חיים עכשיו. שנית, בהחלט יכול להיות שנופתע לטובה.

מודעות פרסומת

17 תגובות על ״שבעים השנים הטובות״

 1. תודה על הפוסט תמריץ . אלא שיש הרבה יותר מדי , שמקשרים בין השבעים שנה הארוכות מאוד , וזיכרונות שנשתכחו , דורות חדשים שלא ידעו את יוסף , לבין :

  מגמות לאומניות בכל העולם , ועוד אי אילו זוועות. הצצה חטופה לאירופה של ההגירה , מיד מייצרת פלאשבק לעבר קודר זה . תודה

  אהבתי

 2. שבעים שנים טובות ועדיין מספר היהודים בעולם לא חזר להיות מה שהיה ערב מלחמת העולם השניה. אפשר להשליך מכך איך היה נראה העולם לולי עשרות מליוני ההרוגים במלחמת העולם השניה וההרס.

  אהבתי

 3. עבדאללה אל-הדלק, בעל טור ביומון הכוויתי הממסדי אל-וטן, פרסם מאמר שכותרתו "אויב נבון עדיף על פני אויב שאינו שקול בדעתו", בו טען כי האויב האמיתי של מדינות המפרץ היא איראן, ולא ישראל אותה כינה "מדינה ידידה". לדבריו, שלטון חכם ההלכה הנהוג באיראן הוא משטר פשיסטי, שאם יהיה ברשותו נשק גרעיני הוא לא יהסס להשתמש בו נגד מדינות המפרץ, זאת בעוד ישראל המחזיקה בנשק גרעיני לא חשבה להשתמש בו במלחמותיה עם הערבים. אל-הדלק אף קרא למדינות המפרץ לנתק לחלוטין את יחסיהן עם איראן, לכונן ברית ידידות עם ישראל ולחזק את הקשרים עמה במישור המדיני, המסחרי ואף הצבאי.

  צוין שדוברים איראנים בכירים הדגישו לאחרונה שטהראן רק תגביר את תמיכתה בבני חסותה באזור בעקבות עסקת הגרעין. בכנס בטהראן במוסד היומון אטלעאת ב-9 באוגוסט אמר שה"ח זריף: "אנו הודענו שנמשיך את היכולת ההגנתית שלנו ונמשיך גם את הסיוע המזוין לבעלי בריתנו.
  הסוגיה הבאה היא העומק האסטרטגי של איראן ושלהם. הם לא רוצים שיהיה לאיראן עומק אסטרטגי בתימן ושלא תהיה לה השפעה רוחנית שם, בלבנון, בעזה, בבחרין ובסוריה. אם נרצה לוותר על העומק האסטרטגי הזה, יהא עלינו לוותר על כל מה שהשגנו. הם הגיעו אל שולחן המו"מ בגלל עוצמה האזורית של איראן והעומק האסטרטגי שלה. העומק האסטרטגי הוא גורם קריטי עבור איראן ואם נרצה לוותר עליו, אנו נהיה מבודדים.

  אהבתי

 4. http://www.kurzweilai.net/the-daily-conversation-future-of-driverless-cars

  הערכות לגבי מכונית עצמאית נטולת נהג. כרגע נראה ש 2030 זה התאריך.
  קצת רחוק.
  האם יהיו דגמים של מכונית אוטומטית שיצאו עם תיבת הילוכים ידנית?

  בימים אלו התפרסם שאפל נמצאת בשלב מתקדם של ניסויים על מכונית אוטונומית עם מערכת הפעלה משלה.
  האם בכל פעם שנעדכן את מערכת ההפעלה המכונית תיסע לאט יותר.

  http://www.kurzweilai.net/optical-chip-allows-for-reprogramming-quantum-computer-in-seconds

  וזה לדעתי חלק מפריצת הדרך שתתן לנו עת העתיד

  אהבתי

 5. אורי , האם גם לדעתך האישית , באם איראן תחזיק בנשק גרעיני ,היא תשתמש בו כנגד ישראל , או מדינות המפרץ . ואם כן ,לאיזה תכלית סובייקטיבית אם יורשה לי לשאול ? תודה

  אהבתי

 6. אל רום, הסכוי שתשתמש קיים. האם אתה מוכן להשתתף ברולטה רוסית?

  אירן תשתמש בו רק אם תגיע למצב שהמשטר ירגיש שהוא עומד לאבד את רסן השילטון. מכיון שהמערב יחשוש לבצע צעדים מלחמתיים לא יהיה לה צורך להשתמש בפצצת אטום.
  זהו נשק הגנתי, הרצון של המשטר הוא לא לסיים כמו עירק או לוב.

  אבל יכולות להיות הרבה התפתחויות שיובילו לחוסר שליטה. ישראל נזהרת מלומר: אם ירו עלינו פצצת אטום אנחנו נירה 20 עליהם ואיזו השפעה תהיה לזה על העולם ולאן מצב כזה יתפתח?
  האם במלחמת יום כפור לא היה "זול" יותר לישראל להשליך פצצת אטום על דמשק? כמה הינו רחוקים מזה? אם הסורים היו מגיעים לטבריה מה אז?

  אם אירן תסייע לחיזבלה או לחמס והנזק לישראל יהיה רב, כיצד ישראל תתגונן? האם היא לא תדחף למלחמה עם אירן? האם במלחמה עם אירן צד שיפגע קשות לא ישתמש בנשק יום הדין?
  לא מזמן ישראל ירתה ברכב ובו קצינים לבנונים ואירנים, בתגובה החיזבלה ירה והרג שני חילי צהל ברכב סיור בגבול לבנון. ישראל לא הגיבה כי אבדה את יכולת ההרתעה.
  מה יקרה אם האמריקאים יחליטו בעוד X שנים להטיל סנקציות כלכליות על אירן היות ומכונית תופת הרגה הרבה חילים או אזרחים באיזה מקום ברחבי העולם ואירן אחראית וזה יוביל למצב כלכלי קשה והמימשל באירן יהיה תחת לחצים מבית והאמריקאים יתמכו בהחלפת השילטון שיעשה תמות נפשי עם פלישתים.
  ועוד יותר סביר:
  מה יקרה עם ערב הסעודית שלה נשק מתקדם משוכלל תנהל מלחמה נגד אירן כפי שעירק ניהלה נגד אותו משטר? והשתמשו אז בנשק לא קונבנציונלי, מדוע שאירן לא תשמש בנשק לא קונבנציונילי נגד סעודיה? זה הגיון דומה להגיון של אסירים בבתי כלא. נשק כימי נשק אטומי מי יותר גרוע. המדינות באיזור בעל צורת השקפה ומוסר שונה מהמערב. הם עוד לא הגיעו לראיה של "רק לא עוד מלחמה"

  הנה כתבה המשווה את המסוי בישראל לזו בהונג קונג. הוא מדייק לפי כל הידוע לי.
  http://tinyurl.com/polp9va

  אהבתי

 7. לרום יקירי, אני לא סיני, יש לי אומנם תעודת זהות הונקית, אבל עיניים עגולות מדי. החוק שונה לגבי הונקים ממוצא סינים כפי שהלינק שלך אומר. הם יכולים להכנס לסין אפילו בלי דרכון. זו אולי נשמעת גיזענות אבל זה כמו חוק השבות שלנו

  אהבתי

 8. החוק לגבי הונג קונג כמו לגבי סין הוא שרק סינים יכולים לקבל אזרחות והאחרים רק תושבות, גם אם נולדת בהונג קונג. רק מקרים יוצאי דופן לגופם יכולים לקבל דרכון. יש מקרים נדירים בהם מי שאינו ממוצא סיני ומוכיח שהוא איננו יכול לקבל דרכון ממדינת הוריו כי הוא פליט, או שהוא נבחר לתפקיד ממשלתי או לתפקיד יצוגי, כל מקרה לגופו, שמאפשרים.
  אני מניח שאם אבחר לנשיא דיסנילנד-הונג קונג הם יציעו לתת לי דרכון.
  מי שממוצא סיני ונולד או הפך תושב מקבל אוטומטית אזרחות. אני מכיר בריטים שנולדו פה לפני יותר מ 30 שנה ואין להם דרכון, דור שני ושלישי. אבל אני גם מכיר פקיסטני שנולד פה ויש לו דרכון.
  אגב תושב קבע שאינו ממוצע סיני איננו יכול שלא להעדר מהמדינה יותר משנתיים רצופות, הוא מאבד את הקבע. אזרח יכול להעדר.
  בנוסף, החוק קובע שכל בן לאזרח הונג קונגי שנולד בחו"ל זכאי לאזרחות אלא אם כן הוא נולד בסין. פשוט הסתבר שיש כמליון ילדים מאשה שניה ושלישית לגברים הונקים וזה קצת יותר מדי.
  לא נותנים לנשים סיניות בהריון להכנס להונג קונג כי באיזה שלב בתי החולים ליולדות נהיו מוצפים סיניות.
  האם כל מי שנולד על אדמת ישראל זכאי לאזרחות?

  אהבתי

 9. אוקיי אורי , אבל עסקינן בויזות , לא דרכונים או אזרחות . מה פתאום אזרח הונג קונג צריך ויזה לסין , זה נשמע אבסורד בכל המובנים ממש . אז הנה לישראל איש עסקים סיני לא יצטרך ויזה ,והונג קונגי יצטרך לסין ?

  מאוד מוזר …

  ברור שלידה בישראל , לא מקנה זכות לאזרחות , אבל כך זה בכל העולם בעיקרון . תודה

  אהבתי

 10. אזרח הונג קונגי צריך ויזה ודרכון לסין כמו כל זר, וסיני צריך להונג קונג.
  אזרח הונג קונגי יכול לבקש בקשה מיוחדת ותמורת תשלום של כ 400 ש"ח הוא יקבל תעודת מעבר סינית או ויזה לשנתיים שתאפשר לו לעבור את הגבול כרצונו.
  תושב הונג קונגי יכול להכנס רק עם תעודת זהות למקאו. שתיהן נחשבות לאזור סיני עם אדמיניסטרציה מיוחדת. גם שם יש ביקורת דרכונים.
  אזרח סיני איננו יכול לבוא להונג קונג אלא עם בקשה מיוחדת לויזה או בקבוצה מאורגנת. על פי רוב הוא צריך לקבל אישור מקבוצת העבודה שלו ולהראות שיש לו כסף בחשבון בנק או הזמנה של קרוב בהונג קונג. לאחרונה מאפשרים להם לקבל בגבול ויזה מוגבלת למספר ימים.
  הגבול זה נחל עמוק עם גשר מעליו וגדרות תייל ומחסומים ומצלמות משני הצדדים ושטח מפורז של כמו בין מזרח ומערב גרמניה בימים הטובים.
  לכפרים ההונג קונגים לאורך הגבול הסיני מותרת הגישה רק לתושבים או עם בקשה מיוחדת. לא כמו במטולה.

  בארה"ב כמדומני אתה זכאי אוטומטית לאזרחות אם נולדת במדינה.

  אהבתי

 11. אכן אורי , כך התיקון ה-14 לחוקה האמריקנית :

  Amendment XIV

  All persons born or naturalized in the United States and subject to the jurisdiction thereof, are citizens of the United States and of the State wherein they reside. No State shall make or enforce any law which shall abridge the privileges or immunities of citizens of the United States; nor shall any State deprive any person of life, liberty, or property, without due process of law; nor deny to any person within its jurisdiction the equal protection of the laws.

  שים לב לעוד המחשה ל – due process אם אתה זוכר , שאלת אותי על מעצר מינהלי בזמנו . להתראות

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s