הימין, השמאל והסביבה

אני מאוד מתעניין באמריקה ובאמריקנים ובתרבות הפוליטית של הידידה הגדולה שמעבר לים. לפעמים פורח מראשי שארצות הברית אינה חזות הכול ושמה שמתרחש בה אינו בהכרח תקף לכל מדינה מערבית.

שמתי לב לכך בעקבות הפוסט הקודם שבו דיברתי כמובן מאליו על הדאגה לאיכות הסביבה, על רקע החשש להתחממות הכדור, כעניין שיש בו מחלוקת ימין ושמאל. זהו המצב באמריקה, אבל המגיבים התרעמו עליי ובצדק – כי עבור מי שחי בישראל, זה די מוזר להציג את איכות הסביבה כאחד מנושאי המחלוקת בין הגושים הפוליטיים. יוסי שריד היה שר איכות סביבה מסור, אך כך גם גלעד ארדן, ודווקא חבר הכנסת החרדי משה גפני נחשב לפעלתן במיוחד בנושאי הגנת הסביבה.  מה שקורה בעניין זה באמריקה נשאר באמריקה (וגם באתר מידה – שגרירות השמרנות האמריקנית בישראל).
באירופה מפלגות הימין, כמו זו של אנגלה מרקל ושל דיוויד קמארון, מביעות מחויבות להגנת הכדור. מרקל אף מנצחת על מאמץ מונומנטלי להסב את משק האנרגיה הגרמני למבוסס אנרגיה סולארית. סממנים אמריקניים אפשר למצוא אצל הימין החדש באירופה, המבטא עמדות ימניות יותר אותנטיות וצעקניות מאלו של מפלגות הימין המרכזיות ומגולם בידי דמויות כמו נייג'ל פאראג' בבריטניה וחירט וילדרס בהולנד. אלו מביעים בפומבי זלזול בחששות להתחממות גלובאלית. אולי עבורם זהו גם רפלקס לחשוד בכל השקפה המגיעה מהאליטות.

אפשר בכלל לטעון שהגנת הסביבה היא עניין שמרני. מה יותר שמרני מלשמור על הטבע העתיק. ועדיין, אני חושב שיש משהו אוניברסלי בנטייה של השמאל דווקא להגן על הסביבה. פשוט כי לרוב זו הגנה שמקדמת את השוויון. את המחיר על הגנת הסביבה יצטרכו לשלם החזקים והעשירים, האחראים לתעשייה המזהמת. ואילו את המחיר על זיהומה ישלמו החלשים. אמנם לפחות אצלנו ענייני סביבה לא תפסו נפח מרכזי אצל השמאל במקרים שבהם היה ברור שעמדותיו יחוללו נזק סביבתי, כמו בתמיכתו בהחזרת הגולן לסוריה הנטולת כל מודעות אקולוגית.

מה הסיבה לכך שבארץ איכות הסביבה אינה נושא שנוי במחלוקת? אולי בגלל שאיננו נדרשים להקריב למענה קורבנות גדולים. המאבק על כביש חוצה ישראל אמנם היה סיפור גדול בזמנו, אך מאז לא היה כדבר הזה. סיבה אפשרית נוספת היא שהימין בארץ כלל אינו ימין כלכלי. לפעמים נדמה שכולם בכנסת, פרט לביבי, סוציאליסטים. הימניות בישראל מבוססת בעיקר על לאום ודת, ולאלו אין דבר נגד כדור הארץ.

מודעות פרסומת

76 תגובות על ״הימין, השמאל והסביבה״

 1. מוזר שבישראל זיהום האויר אינו נושא מרכזי. לאחרונה מצאתי בטבלאות שבתל אביב זיהום האויר איננו נופל מזה בחיפה. ישראלים מזכירים מייד את זיהום האויר בחיפה כסיבה עיקרית לא לגור בה.

  משעשע הרעיון שאין להחזיר את רמת הגולן לסורים מאחר והם לא יקפידו על איכות הסביבה.

  יש מדינות בהן הממשלה מחייבת את חברות החשמל לפתח ולהשקיע ביצור חשמל לא מזהם. זה לא כלכלי, עדיף לנקות אחריך מלייצר חשמל סולארי או תחנות רוח, אבל זהו מס שפתיים. להראות לציבור שעושים משהו בנידון
  האם מעשי האדם אחראים להתחממות או שזו דרך הטבע. זו דוגמה לחילוקי דעות בין המדענים. האם המדע באמת לא יכול לפצח את המספרים או שזה האינטרסים?

  בארה"ב כמדומני רוב העשירים הישנים הם ימנים בעלי מפעלים ששולטים בתחומי תעשיה כבדים מזה דורות, לכן הנטיה שלהם היא לא לקבל את הטענה שזיהום האוויר גורם להתחממות. העשירים בתחום הבנקאות או התוכנה לא מזהמים.

  בהונג קונג לאחרונה ניתנה הוראה לחייב לקוחות בתשלום של חצי דולר לכל שקית נילון כדי לצמצם שימוש ולהראות לקבוצות הירוקים שהממשלה מתחשבת בהם. זה לא עולה לעשירים כלום, בעלי החנויות מצאו מקור הכנסה נוסף ולצרכן אין לובי שיגן עליו והוא נשאר עם העגבניות ביד. המטרד גדול, התועלת נמוכה אבל "עשינו משהו" אנחנו סובלים עבור המטרה הנעלה. גם זו דת.

  אם העולם מתחמם ממילא בשל מחזוריות הטבע הרי השקעת כספים כדי לקזז את מעורבות האדם שהיא שולית תהיה על חשבון ההתפתחות. מה רע בכך אם יקימו ערים חדשות לחלוטין במקומות קרים יותר? זוהי צורה של להרוס את הישן בשביל חדש יעיל יותר. עדיף אם נחפש פתרונות על מניעה. מיזוג אויר זו המצאה חדשה יחסית שהגיעה לידי הציבור לפני כ60 שנה.

  מה צריך ללמוד מההצלחה של דונאלד טראמפ

  http://tinyurl.com/nrzs38m

  אהבתי

 2. תמריץ, אני חושש שהמציאות מורכבת יותר מכפי שהצגת:

  יער של שבשבות מפלצתיות קוטלות ציפורים = הגנת הסביבה.

  פנלים סולריים שייצורם כרוך בכריה וזיהום, ומעניין מה יקרה כשיתחילו להתבלות = הגנת הסביבה.

  כביש שמקרב את הפריפריה למרכז וכמעט שטורפד = הגנת הסביבה דואגת לחלשים.

  רגולציה שמכבידה על התעשיה וגורמת להעברת משרות לחו"ל ולייקור מוצרים = הגנת הסביבה דואגת לחלשים.

  פנלים סולריים מסובסדים שמייקרים את חשבון החשמל = הגנת הסביבה דואגת לחלשים.

  ————————————————-
  מסקנה אפשרית: מגיני הסביבה ומגיני החלשים אינם עוסקים בהגנה על הסביבה והחלשים אלא במירוק מצפון. לשם כך די בכוונות טהורות, והתוצאות פחות חשובות.

  ————————————————-
  בנוגע למרקל ודומיה: אולי אפשר להסביר את הסביבתנות שלהם כריצוי המצביעים ופשרה פוליטית? אולי כתאוות ניהול וסמכויות? אולי כטראומה מההרס הסביבתי הסובייטי?

  אהבתי

 3. "מה רע בכך אם יקימו ערים חדשות לחלוטין במקומות קרים יותר?"

  למה להקים ערים חדשות במקומות קרים אם אלו הקיימות מתרוקנות מעצמן ?
  ———————————————————————-
  "יש ככר מספר ערים בסכסוניה בברנדנבורג ופומראניה שתושביהן מהרהרים בתוכניות לנטוש , ולבסוף לסגור את הערים , כמו שקרה בדיטרויט."
  מתוך –>
  http://www.gplanet.co.il/prodetailsamewin.asp?pro_id=3171
  ———————————————————————-
  גרמניה הופכת בנתיים לlebensraum של המזרח התיכון ואפריקה.

  עוד נקודות חשובות לשם אליהן לב במאמר.
  1.) השקעה בנדל"ן בגרמניה לטווח הארוך , נראית אפעס , לא משהו.
  2.) התוצר לנפש עלה בגרמניה שבשנים האחרונות אך הוא צפוי לרדת בכ10 % בשנים הקרובות. ירידה של האוכלוסיה [מעלה באופן מלאכותי] את התל"ג לנפש
  אך אחרי כמה שנים מגיעה הנחיתה עם אובדן ההון האנושי ויצירתיות.
  ——————————————————————–
  א.) מזה ניתן להסיק שעליה באוכלוסיה(בעיקר עקב ילודה) [מורידה באופן מלאכותי] את התוצר לנפש , כפי שיש השפעות אצילנו ואף אחד לא מזכיר זאת.
  ב.) התוצר מושפע מגודל האוכלוסיה אך בעיקר מההון האנושי(רמת ההשכלה)
  ויצרתיות ( רמת המחקר) = Modern Growth Theory.

  אהבתי

 4. גיא, אפשר להסתכל על מה שקרה בדרום תל אביב. תושבי האזורים הטרופיים של כדור הארץ עלו צפונה.

  מסכים איתך לגבי הכשלים במדידת התמ"ג שהבטחתי לעשות לגביהם פוסט בקרוב.

  אהבתי

 5. מבקר, כמעט בכל דבר יש שני צדדים לתמונה. אבל אפשר באמצעות בחינה שיטתית מבוססת נתונים לבחון את הנזק של גזי החממה מול הנזק של תהליכי היצור והאחסון של מחוללי חשמל מאנרגיה ירוקה. אני חושב שיש קונצנזוס בקרב המומחים שאנרגיה ירוקה שווה את הנזק. פעם קראתי ספר פנטסטי שמסכם את הנושא של אנרגיה מתחדשת בצורה מעמיקה ומפורטת. הוא חופשי באינטרנט – http://www.withouthotair.com/download.html

  אהבתי

 6. אורי, מחלוקת שבה עומדים מצד אחד כמעט כל המדענים מול קומץ אחרים אינה יכולה להיחשב לחילוקי דעות בין מדענים.

  אהבתי

 7. לגבי המאמר על הצלחת דונלד טרמפ, הצלחתו מלמדת על עוד דבר שהכותב לא מעז לכתוב – בסיס המצביעים של המפלגה הרפובליקנית מורכב מאנשים ברמה מאוד נמוכה, מה שמכונה ווייט טראש.

  אהבתי

 8. תמריץ, אתה מניח שמחוללי החשמל הנ"ל הם תחליף, במציאות הם תוספת, כי תפוקתם לא יציבה ולא נשלטת, ואין מנגנון אגירה מוצלח.

  כמו כן, התעלמת מהקונפליקט בין הגנת הסביבה לעזרה לחלשים, כפי שבולט למשל בהתנגדות לכביש 6.

  איך אתה משקלל בין מטרות קולקטיביסטיות סותרות וקובע מה עדיף? אקסל? אינטואיציה?

  אהבתי

 9. בעיית היציבות של אנרגיה מרוח ומשמש היא בעיה, אך לא מהווה טיעון שמחסל את תועלתם. להשתמש בתחנת כוח מבוססת גז טבעי כגיבוי עדיף על להשתמש בה כמקור ראשי.

  http://tinyurl.com/pp8d4rb

  For example, on the 23rd of January, 2009, Spain encountered unexpectedly high winds that caused much of their wind production to go into automatic shutdown mode. This is because most wind power systems have a maximum wind speed that they can safely operate at. During the January 23rd incident, Spain had to turn on a lot of dispatchable pumped hydro power as well as coal and gas turbines. They had enough flexibility in their grid to handle even this exceptionally bad circumstance. They had been expecting a lot of wind power that day because of high wind speeds. What they did not expect was winds so fast that many of their wind turbines turned off.

  אהבתי

 10. תמריץ , כשאין כמעט מחלוקת בין מדענים ניתן לומר שיש בסיס של ידע שהוא תקף
  ועומד בפני הפרכה. כל עוד לא הופרך זהו ידע ולא אמונה ולכן לא מדובר בדת.
  אורי , עניין השקיות הוא טכס ו/או פולחן המבוסס על מדע שניתן להפרכה ולא על ציווי עליון.
  טקסים ופולחנים משרים כנראה אווירת סדר וביטחון ושדברים תהליכים מתבצעים בצורה קבועה. פעמים רבות משתנה הדת (מערכת אמונות והשקפות עולם) בעוד הטקסים והפולחנים נשארים במקומם.
  דוגמא מפורסמת –>
  http://www.askwhy.co.uk/christianity/0300Christmas.php
  עוד דוגמא לא פחות מפורסמת על כוחם של טכסים –>

  http://www.irrelevant.org.il/2003/11/08/165

  אהבתי

 11. דרשה בכנסיית הפחמן (לקרוא בפאתוס!):

  "מעגל החיים חייב להימשך. חומר אורגני מת חייב להתפרק ולחזור לשימוש. המוות חייב לחזור ולהפוך לחיים. אלהים ברא את האדם כדי שיעזור לפחמן להתגלגל בעולם. כדי שישחרר את הפחמן הקבור באדמה, כדי שיגאל את הפחם, את הנפט, ואת הגז, ויחזיר אותם לחיים. אלהים ברא את האדם כדי שיוציא את הפחמן המאובן וישרוף אותו לחיים וישחרר אותו לאוויר העולם. כל עוד קבור פחמן מת באדמה המחזור לא שלם והמסילה הכבדה חסומה והשטן מושל במאגרים".

  אהבתי

 12. 🙂
  אבל בשביל דת תיקנית חסרים פה כמה סיפורי חטא קדמון , שעיר לעזאזל, מקדשים, חוטאים , כופרים , מאמינים, צדיקים ,פירוט מנגנון השכר והעונש
  ותיאור המשטרות הארציות (מסדר הגרפיט) והשמימיות (מעגל היהלום)שאחראיות על חלוקת הצדק.

  אהבתי

 13. היחס של הימין להגנת הסביבה מורכב מכמה צדדים:
  1. לאום/אתניות/ממלכתיות – המעדיפה את הפיתוח היהודי גם על חשבון הסביבה.
  2. דת – מכילה ערכים של שימור הבריאה, כלומר לטובת הגנה על הסביבה.
  3. ארץ ישראל – גם כאן שימור הסביבה והארץ.
  4. בוז לשמאל – זלזול בהגנת הסביבה כי זה הפך לאייקון שמאלי.

  והסך הזה מייצר תגובה הרבה יותר מורכבת ועניינית מאשר התגובה הפבלולית של השמאל בכל הנוגע להגנת הסביבה.

  אהבתי

 14. גיא,

  חטא קדמון – עצם קיומו של האדם פוגע בסביבה ובשלמות. "אומרים שהיה פה שמח לפני שהגעתי"

  שעיר לעזאזל – מטייקוני הגז ומפעלים מזהמים ועד אוכלי בשר וצרכני חד-פעמי

  חוטאים – היה ונשאר האדם החוטא, עכשיו כמובן האדם המזהם

  מאמינים – כל מי שבצד שלנו

  כופרים – כל מי שלא בצד שלנו

  צדיקים – אל-גור, אובמה ……

  אהבתי

 15. גם את אובמה לא לקחו ברצינות בשלבים הראשונים של המרוץ של הדמוקרטים, והוא נבחר ברוב מוחלט של כושים שבדרך כלל לא מצביעים, בבחירות הבאות הצביעו עבורו מיעוטים חסרי השכלה מקסיקנים ופורטוריקנים. כלל לא בטוח שהמצביעים הדמוקרטים איכותיים יותר מהרפובליקנים.
  אם אובמה אינו בדיחה ואשתו של קלינטון אינה בדיחה כלל לא בטוח שטראמפ הוא בדיחה. אנחנו מתבוננים על זה בעיניים של ישראלים.
  בינתיים הוא מפגר בסקרים בגדול מאד אחרי קלינטון.

  אהבתי

 16. אגב באמצע יולי אמרו שהוא בשיא הפופולריות שלו כי הצליח לרכב על פסגות כמה גלים של המידיה והביקורת שלו נגד מקיין שהרשה לעצמו להתפס לשבי על ידי הויאטנמים היא תחילת הסוף, ובינתיים הפופולריות שלו בסקרים רק עולה.

  אהבתי

 17. אורי, אובמה כפי שכתבתי הוא לא רק אדם מוכשר ביותר, אלא גם אחד הנשיאים הגדולים של ארה"ב. העובדה שהוא מנהיג מטעם המפלגה הדמוקרטית היא תעודת כבוד לה. לעומת זאת, טראמפ הוא ממש חרפה לבוחריו אם יהיו כאלו.

  לגבי הטענה שגם את אובמה לא לקחו ברצינות, לא מזמן שקעתי בקריאת מאמרים מ-2006. ועוד איך לקחו אותו ברצינות. הוא היה נראה אז מנהיג מהאגדות ודמות מעוררת השראה. כרגע נראה שכהונתו עמדה בציפיות, אף שהוא כמובן נתון למבחן ההיסטוריה.
  כך כתבו עליו ב-2006:
  http://www.washingtonian.com/articles/people/the-legend-of-barack-obama/

  אהבתי

 18. על אף הפסימיות של אבי יששכרוף, אני לא רואה איך יהיה רוב בישראל למהלך כזה של סיפוח. ציפי חוטובלי עוד לא ראש ממשלה.

  אהבתי

 19. אני מאמין שכבר בתוך מעט שנים יישמט לחלוטין הבסיס הבינלאומי להמשך מפעל ההתנחלויות בשל בית הדין בהאג והחרפת הסנקציות האירופאיות.

  אהבתי

 20. לא ניתן לפנות כמאה אלף מתנחלים במציאות של היום. הרעיון הזה אבוד וצריך להשלים איתו.
  עברנו את נקודת האל חזור.
  הנקמה הכי גדולה של השמאל האירופאי והאמריקאים יהיה להסכים לזה ולעבור לדרישה לאזרחות ישראלית לפלסטינים. מדינה אחת לשני עמים.
  אז באמת ביבי יילחץ

  אהבתי

 21. קראתי כתבות די משכנעות על התחממות כדור הארץ והנזקים העתידיים.
  http://www.haaretz.co.il/news/science/1.2017316
  אך לעומת זאת בצד הדרומי של כדור הארץ חלה התקררות והקרח בקוטב הדרומי הוא במידות שלא נמדדו כדוגמתן.
  אין לי ספק שהאדם אחראי להתחממות כדור הארץ אבל השאלה באיזו מידה ומה הגישה הנכונה לטפל בנושא. אני יותר מודאג מהתמותה הגבוהה מזהומי דרכי הנשימה. נושא שלא מדובר בו הרבה משום מה.

  אם נעביר את הפלסטינים שגרים בין דרך הכרמים לקו הירוק לסכסוניה בברנדנבורג ופומראניה נהרוג כמה צפורים במכה. נוכל להציע את גיא כמתאם פעולות ההעברה וכך הוא יצא מהמשרד ולא יפגוש במהנדסים.

  אהבתי

 22. אורי, ההסכם הזה הוא done deal. אי אפשר לשנות אותו.
  זה יהיה בלאגן ענק אם הקונגרס ידחה אותו לבסוף בזמן ששאר המעצמות יכבדו אותו. בנוסף, איך ייראה מעתה והלאה מוסד הנשיאות האמריקאי במידה וזה יקרה? כל נושא ונותן בעתיד מול הנשןא האמריקאי ידרוש שמנהיגי הקונגרס ישתתפו במו"מ. אף נשיא לא יסכים לזה, אם הוא רפובליקאי או דמוקרטי.

  אהבתי

 23. אין סיכוי שההסכם יפול בקונגרס כי צריך רוב שני שלישים, אבל חשוב שלפחות יהיה רוב רגיל נגדו כדי שלנשיאים הבאים יהיה יותר קל להתנער ממנו אם יראו שסולל לאירן הדרך לגרעין.

  אהבתי

 24. לימין ולשמאל בארץ אין קשר לימין ולשמאל העולמי. בעולם זה ויכוח בין קפיטליזם לסוציליזם או קומוניזם בארץ זה ענין של השטחים בלבד. שמאלני בארץ יכול להיות גם קפיטליסט וימני בארץ יכול להיות גם סוציליסט.

  אהבתי

 25. גלגל, עובדה שתמיד מפלגת העבודה מקדמת רעיונות סוציאליסטיים. זה לגמרי לא במקרה. התשוקה לשוויון אינה מסתיימת בסכסוך עם הפלסטינים. העובדה שקהל הבוחרים של העבודה אמיד רק מדגישה כמה זה מעניין.

  אהבתי

 26. תמריץ,
  לא צריך רוב בישראל לשם סיפוח, כמו שלא היה רוב בישראל להסכם אוסלו. בשביל לעשות משהו מספיק מיעוט שסגור על עצמו ורוצה לעשות זאת. זה נכון לכל דבר, גם לפולטיקה בקנה מידה לאומי. וגם אם לא יערך סיפוח רשמי, אם המציאות תוביל לשם זה מה שיקרה תחת שם אחר.

  גם אם יישמט הבסיס המשפטי הבינלאומי להמשך מפעל ההתנחלויות, כפי שד כתב, לא ניתן לפנות מעל מאה אלף מתנחלים. ואת זה מבין השמאל טוב יותר מן הימין. גם היום התביעה היא להפסיק את הבנייה ולא לפנות את המתנחלים. אתה תופס את העניין המשפטי כחזות הכל כאשר משפט הוא אמצעי בלבד ולא עומד בפני עצמו.

  אני מציע לך להסתכל על העניין כמו שאתה מסתכל על כלכלה. אתה תמיד מציע לנו לא להסתכל על אחוזי גרעון או יחס חוב/תמ"ג אלא להסתכל על המכלול: אם כלכלה עובדת נכון, נותנת תמריצים נכונים, היא מספיק חופשית ופתוחה, יודעת גם לטפל באי-שיויון, משקיעה בחינוך, מרחיבה את התחבורה וכו' … אז הגירעון יסגר בסופו של דבר (וגם אם לא אז סו וואט?). אם הכלכלה לא עובדת נכון אז שום קיצוץ רוחבי או אורכי לא יעזור, וגם לא חלוקת תלושי מזון או מע"מ אפס.

  כך בדומה למצבנו המדיני/לאומי – תן לדברים להתגלגל. אם אנחנו ננהל חיינו נכונה בכל האספקטים – כלכלה, חינוך, תחבורה, תרבות, תעשייה, זהות יהודית, ריבוי דמוגרפי, וכמובן גם נגן על עצמנו מטרור פלסטיני (וגם על הפלסטינים מפני טרור יהודי) – אז העניינים יתיישרו מעצמם, והשם הרשמי או ההגדרה המשפטית הם לא העיקר. [למשל כבר היום בקעת הירדן שייכת משפטית לממלכת ירדן ולא ראיתי שמישהו תופס זאת ברצינות].

  יששכרוף טוען (בדומה לאהוד יערי) שהפלסטינים לא מעוניינים במדינה משלהם, והם רוצים להסתפח אלינו. לפי דעתי מה שגרם לפלסטינים לשנות את דעתם זה אנחנו. כי הכי מרגיז זה שאתה מפציץ מישהו והוא בנה חומה שקופה בינך לבינו ואתה רואה את הטילים שלך מתפוצצים על החומה השקופה, ורסיסי ההדף חוזרים אליך.
  החומה השקופה הזאת אינה בהכרח פיסית. היא ההבדל בין כפר פלסטיני עלוב לישוב יהודי עם וילות לידו, היא ההבדל בין משפחה שמרגישה רדופה על-ידי המשטרה הפלסטינית כשלמקבילה היהודית שלה יש הגנה של בית המשפט העליון, והחומה הזאת גם מתפרטת למאות ואלפי דברים יומיומיים נוספים. הם מבינים היטב שלידם יש מדינה יהודית משגשגת, ומה שמה שגורם לשגשוג הזה זאת ה"יהודיות" שלה. בטח לא מיקומה במזרח התיכון הערבי.

  אהבתי

 27. יאיר, יש שני סוגי מציאות – האחת היא זו שבה ישראל שולטת בפועל ביו"ש, מקימה התנחלויות, אבל נמנעת מניהול חיי הפלסטינים. המציאות השנייה היא מצב שבו שני מיליון פלסטינים חיים לפי חוק ישראלי, סכסוכיהם נדונים בידי רשויות החוק בישראל, יש קלפיות שבהן הם מצביעים לכנסת והם מקבלים קצבאות ביטוח לאומי.

  ההבדל בין שני הדברים הוא ענק, ורק הכרעה משפטית וחוקית חדה יכולה להעבירנו ממצב אחד לשני. קשה לי להעלות על הדעת מצב שבו לרוב היהודי בישראל יהיה תמריץ להכריע כך.

  אהבתי

 28. אני מחזק את דבריו של יאיר אין היום הרבה סיכויים לפנות אפילו אלף מתנחלים מבתיהם ביהודה ושומרון היות והחברה בישראל התפכחה ..ניסיון העבר קרי פינוי ישובים בגוש קטיף ומקומות אחרים השאיר טעם רע גם אצל מפונים וגם ובעיקר אצל עמכך ישראל במיוחד בעוטף עזה אבל גם עוטף תל אביב כי הגרדים הגיעו לכל מרכזי הערים בישראל. בימינו קם דור חדש של יהודים ילידי הארץ הזאת אשר לא הכירו את "יוסף" הם מבינים את המצב החדש מול הגויים-פלסטינאים-אפילו טוב יותר מזקני דור הביניים כי הם דיברו עם שכנינו בשפתם הם כוח מול כוח שלום מול שלום ואין שלום..אין יותר סליחה ומחילה אנחנו היהודים מעולם לא קיבלנו את תורתו של ישוע הנוצרי לא נושיט את הלחי השניה..באלפיים שנות גלות בשיא חולשתינו כעם יהודים רבים העדיפו להישרף על מוקד האינקוויזיציה ולעבור עינויי תופת ובלבד שלא לנטוש את המסורת עתיקת הימים של בני עמינו..מיליוני יהודים באירופה הושפלו נשדדו ונרצחו והעולם עמד מנגד אדיש מול מעשי הזוועה… אבל היהודים הם עם קשה עורף תחת הנהגתו של דוד בן גוריון ז"ל נעמד על רגליו האחוריות ואחרי כל האסונות פרץ קדימה לתדהמתם של הגויים בעולם וזכה.." אשרינו"..אני זוכר את משה דיין ז"ל כאשר נשאל על נושאי ביטחון בחו"ל מול כל העולם המערבי באמצעות המדיה על נושאים שונים שעמדו על הפרק בכל הקשור להסדרים עם שכנינו הערבים ובין התשובות הרבות הוא ידע להדגיש שבסופו של דבר יציע לממשלת ישראל לפעול על פי הקוו המנחה אותו לאורך שנים "האם זה טוב ליהודים"? רק זה היה השיקול שלו בכל הנושאים השנויים במחלוקת והוא היה מצביא צבאי דגול וכהגדרתו איש לייבור ישראלי..אני מתנגד למדינה דו לאומית זה לא יקום ולא יהיה ואל לנו היהודים לפנות ישובים נוספים יש דרכים לעקוף את הדבר הזה וזה אפשרי..

  אהבתי

 29. גם אני מעדיף את האופציה הראשונה, אבל אני לא בטוח שניתן לשמר מצב שכזה לאורך זמן. בסה"כ זאת גם הבחירה של רוב הציבור כיום כי זה מתאפשר. אבל בעתיד הדברים יכולים להתפתח אחרת ואז הציבור יצטרך לקבל החלטה. ובמצב כזה אני לא בטוח שהאופציה השנייה תיפסל. להפך.

  אני מבחינתי מבין שכל הסדר נוכחי/עתידי צריך לכלול את הרכיבים הבאים:
  1. ניהול עצמי של הפלסטינים את חייהם.
  2. ביטחון למדינת ישראל ולאזרחיה (כזה שמבוסס עלינו ולא רק על המנגנונים הפלסטינים).
  3. יכולת ליהודים להתגורר ולחיות בביטחה בשטחי יו"ש.

  כל השאר נתון לויכוח ולשיקולים בעד ובנגד, ואלו עניינים משפטיים יותר. אמנם משמעותיים (כמו ביטוח לאומי והצבעה לכנסת), אבל הם יהפכו לשוליים לעומת נושאי ביטחון ושמירה על חיי אדם.

  אהבתי

 30. התגובה האחרונה כמובן מיועדת לתמריץ, והיא נכתבה לפני שראיתי את תגובת מירון.
  מזדהה לחלוטין עם דברי מירון שההפחדות על מדינה דו-לאומית אינן במקומן ואין צורך לפנות יהודים מבתיהם.
  להיפך, אפילו שזאת קלישאה שחוקה – ההתנחלויות הן השכפ"ץ של מדינת ישראל, וחבל שיושבי עיר הקודש תל-אביב אינם מבינים זאת. אני כתושב בצפון שגר בצמידות לערבים מבין זאת היטב.

  אהבתי

 31. בעולם הישן שבו חיים הימניים ההתנחלויות הן שכפ"ץ. בעולם החדש שבו חיים השמאלנים, ההתנחלויות הן סכנה כי יוצרות מציאות אפרטהייד שלא תתקבל על דעת האליטות במערב. מדינת ישראל קיימת גיאוגרפית בין דעאש לבין האיחוד האירופי, בין העולם הישן לבין העולם החדש, ולכן יש אמת בשתי זוויות הראייה, והשאלה האם אפשר למצוא ביניהן איזושהי פשרה.

  אהבתי

 32. תמריץ,
  עולם ישן וחדש יש רק בענייני תרבות משפט וטכנולוגיה. כשמדובר בחיי אדם ושרידות העם היהודי יש רק עולם ישן. שם כל הדיבורים על עולם חדש אינם מחזיקים מים.

  ולכן הוא שאמרתי:
  לגבי ביטחון וחיי יהודים (כולל ביו"ש) – אנחנו מדברים על עולם ישן ואין להתפשר על כך.
  לגבי ביטוח לאומי, הצבעה לכנסת ודומיהם – נתון לויכוח וה"עולם החדש" יכול לתת את דברו (וטוב שכך).
  וזאת הפשרה.

  אהבתי

 33. יאיר, רשמת "ביטחון למדינת ישראל ולאזרחיה", מהן הגבולות שלדעתך צריכים להיות של המדינה ? מהירדן ועד הים?

  אהבתי

 34. מאוד הייתי רוצה שהגבולות הריבוניים שלנו יהיו מן הירדן ועד הים, אבל רצונות לחוד ומציאות לחוד.
  אם ניתן להגיע לגבולות אלו – מצוין. אם לא אני מוכן לוותר על חלום ה"ריבונות" הציוני ולהתמקד ברעיון המקורי והבסיסי של היהדות – שיהודים יוכלו לחיות בארץ ישראל (גם ללא ריבונות). במצב שכזה אסתפק בריבונות על ה"קו הירוק" ובחיים יהודיים מן הירדן ועד היום.

  כך גם בנוגע לביטחון:
  אני חושב שהגבולות היותר בטוחים הם מן הירדן ועד הים, ואלו גם הגבולות הטבעיים (גיאוגרפית), אבל רצונות לחוד ומציאות לחוד.
  אם ניתן להגיע לגבולות אלו – מצוין. אם לא אז נוותר על גבולות אלו כגבולות הרשמיים של מדינת ישראל אבל לא נוותר על הביטחון שלנו באמצעים אחרים שהם לאו דווקא גבולות רשמיים ומוכרים בינלאומית.

  אהבתי

 35. יאיר, מקווה שההיסטוריה תצייר דרכים להשגת היעד שאתה מתאר. אולי באמצעות שינוי חשיבה בירדן.

  מעניין לעניין באותו עניין – העימות הרפובליקני ועוד הזדמנות לתהות על פשר האובססיה החיובית שלהם איתנו (להבדיל מהאובססיה השלילית של שאר העולם).

  אהבתי

 36. אלא אם עצם ההחזקה של עוד תחנות כוח (עד כמה שידוע לי בחלק מהתחנות שמבוססות על דלקים פוסילים צריך לשרוף משהו 24/7 כדי להחזיק את התחנה בחיים, לא מבין בזה הרבה) גורמת יותר נזק מהתועלת בשימוש החלקי באנרגיה מתחדשת

  אהבתי

 37. יאיר, זה נשמע לי עמו חלומות באספמיה אבל לך תדע….
  זה יכול לקרות רק אם ירדן תסכים לזה בקונסטלציה מסויימת.
  אבל גם אם היא תסכים לזה (הכוונה שתוותר על הגדה המערבית לגמרי ושתכריז שלא אכפת לה יותר מהפלסטינים שם) אז אתה בעצם מציע לתת אזרחות מלאה לכל הפלסטינים בגדה המערבית.

  אם זו מדינת ישראל שאתה שואף אליה אז אין כמעט הבדל בינך לבין חד"ש והשמאל היותר קיצוני. גם להם אין שום בעיה עם זה כל עוד המדינה תעניק אזרחות מלאה ושוויון בפני החוק לכולם.

  אהבתי

 38. "הכור האטומי הושמד, איננו עוד! לא יהיו כורים אחרים בעתיד! בני ישראל יחיו! והם יבנו להם בתים, ועם ישראל יחיה בארץ ישראל דורות על גבי דורות, ולא יהיה עוד פחד. אלה היו פעולות הצלה, למען עמנו, וחשוב ביותר, למען ילדינו…" עידן חדש החל, אמר בגין. "שינינו את השיטות שבהן אנו מתגוננים. בימי ממשלות העבודה היה תגמול. איננו מזלזלים בו. אנחנו שינינו את השיטה. אין תגמול. יש יוזמה מונעת. אנחנו יוצאים לקראתם, חודרים אל בסיסיהם ועושים בהם שפטים. איננו מחכים עוד שיבואו אלינו".

  העיקרון הזה כונה לימים "דוקטרינת בגין", והוא התקיים עוד זמן רב אחרי שבגין עצמו יצא מן הזירה הפוליטית, ולפיו ישראל לא תניח לאף אחד מאויביה המובהקים לפתח נשק גרעיני. העיקרון הזה שב ונקבע ב-2007, כשראש הממשלה אהוד אולמרט השמיד כור גרעיני שנבנה והלך בסוריה סמוך לנהר פרת, ושלושים שנה אחרי שהשמיד בגין את אוסיראק הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו שאם לא יבלום העולם את איראן מלהיעשות גרעינית, תעשה זאת ישראל בכוחות עצמה.

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4684557,00.html

  אהבתי

 39. בגין, הרטוריקן המופלא….. הוא המציא בעצמו את ה"יוזמה המונעת". וואו…
  כאילו שמבצע "חומה ומגדל" (ועוד מבצעים רבים בימי טרום המדינה, מלחמת קדש, מלחמת ששת הימים (שנפתחה ביוזמה ישראלית במבצע אווירי מזהיר) ועוד רבות לא היו יוזמות אלא רק "תגמול" כדבריו.

  ביבי הוא תלמידו הכי מוצלח מבחינת יכולת רטורית חזקה מאוד, כזו שדואגת לגמד ולבטל את העבר ואפילו את עברו שלו.

  לפי בגין, הליכוד "ירש" ב-1977 מדינת שממה כמעט… ללא שום הישגים. ממש מדינה מוכית, כנועה ומובסת מכל הבחינות.

  בואו לא נשכח את ה"יוזמה המונעת" שלו במלחמת לבנון הראשונה. המלחמה הראשונה והיחידה שהליכוד יזם ואת תוצאותיה הטראגיות והקשות שהרגשנו אותם עד כ-20 שנים לאחר מכן. אהה, כן, גם המלחמה הזו הייתה בעצם תגמול על הקטיושות וההתנקשות בשגריר שלנו בחו"ל.
  ושלא אתחיל בכלל לדבר פה על מדיניותו הכלכלית הכושלת ביותר בתולדות ישראל שהביאה לאינפלציה אדירה וקריסת הבנקים ואי השליטה שלו על אריק שרון.
  זה שהוא הורה על מבצע אוירי היסטורי מוצלח אחד לא הופך אותו להצלחה ביטחונית כוללת.

  גם אובמה הורה על פעולות מוצלחות צבאיות, ביניהם גולת הכותרת של חיסול אוסמה בן לאדן על אדמת מדינה זרה. אבל אתה מזלזל לגמרי בדוקטרינה הביטחונית שלו.

  אהבתי

 40. ד.
  גם תרנגולת שחורה מטילה לפעמים ביצים לבנות.

  העולם מתחיל להתלכד תחת הרעיון שיש לההפטר מדעאש. אולי יש לתת לאובמה קרדיט על שהוא מצליח כנראה לדחוף אחרים להלחם בדעאש ולא שולח כוחות לשם.

  http://www.memri.org.il/cgi-webaxy/sal/sal.pl?lang=he&ID=875141_memri&act=show&dbid=articles&dataid=3934

  אהבתי

 41. אין ספק. גם שעון מקולקל צודק פעמיים ביום….
  רק ההיסטוריה תראה אם האסטרטגיה שלו נגד דעא"ש תהיה אפקטיבית. אבל בכל מקרה, רק מדינות ערב והמוסלמים עצמם יהיו אחראים למה שיקרה עם דעא"ש.
  זוהי המצאה מוסלמית והאיסלאם המודרני (בן זמננו) עומד בפני אתגר עצום כיום.
  דעא"ש בעצם הביא את האיסלאם לצומת T, האם האיסלאם רוצה להתקדם לכיוון המאה ה-21 או לחזור למאה השביעית לספירה…

  אהבתי

 42. אני חושב שצריך לנסות כיום להעריך את הצעד של האמריקאים לפני שזה הופך להיות הסטוריה ובדיעבד הפכנו כולנו חכמים.
  גם אם ההימור יכשל, האם הוא הגיוני ושווה לקחת אותו? מה הסיכון?

  דעאש הוא נמר קטן מאד ואירן תפטר ממנו בקלות מכיון שהם יוכלו להשתמש בשיטות אלימות שצבא מערבי לא יוכל לנקוט בהם. זה יצריך אותם להשתלט על שטחים גדולים מעירק ובסופו של דבר הם יכבשו את עירק בחסות המערב, יתנו גב לאסאד, יתנו יד לפוטין ואולי יפחידו מאד את סעודיה ומצרים. תסריט שרק מזרחן מומחה יכול להבין בו. האירןנים יוצאיו את הערמונים מהאש אבל גם יאכלו אותם.
  אנחנו גם לא יודעים מה הסעיפים הסודיים בהסכם עם אירן, מה באמת מתכוון אובמה האם הוא נאיבי או מחביא קלף בשרוול.
  לי יש הרגשה שיש הרבה דברים שמסתירים מהציבור, יתכן שלאירן יש כבר נשק אטומי.

  אהבתי

 43. אורי, אתה מאוד מזלזל בדעא"ש ואני לא מבין למה.
  קח לדוגמא את שלוחת דעא"ש בסיני. אתה לא יכול להגיד שהמצרים נוקטים כלפיהם כבר חודשים ארוכים בפעולות מערביות רכות. המצרים מאוד אכזריים כלפיהם בסיני ובכל זאת דעא"ש שם לא נעלמים כ"כ מהר.
  והאזור שדעא"ש פועל בו בסיני הרבה יותר קטן מאשר בעירק וסוריה וגם הרבה פחות לוחמים מאשר בעיראק וסוריה.

  אהבתי

 44. גיא שבת שלום…
  היה לי מעט זמן פנוי ועברתי שנית על התגובה שלך בכל הקשור לתולדות הנצרות והנוצרים לפחות בתחילת דרכם שעליה כתבתי בתמצית בתגובה לפניה ולא הבנתי בעצם על מה אנחנו חלוקים..? בכל מקרה הנצרות תולדותיה והתפתחותה בהמשך ענינו אותי מאז במיוחד לאחר שנחשפתי במקרה לקבוצת מטבעות מתקפתו של ישוע מנצרת מטבעות של פילטוס ודינר של טיבריוס.קיסר מטבע מיוחד ונדיר
  אני אוסף מטבעות בעיקר מתקופת הקמת בית שני-יהד- ועד בר ככבא..
  אני מוכרח להסביר את עצמי מעט יותר ובהרחבה ראשית אין לי דבר נגד הנוצרים איך אמר סטלין "שאלוהים ישפוט" די הופתעתי מבולשביק הזה שבועידת יאלטה אמר את הדבר הזה ובעוצמה רבה היות וזה נרשם בפרוטוקול האם הוא האמין באלוהים..?
  בכל מקרה אנחנו חיים בתקופת רנסנס ביחסים בנינו לבין הוותיקן בטח לא ארצה לקלקל את החגיגה לאף אחד..תיקון קל את מה שאמר סטלין המוזכר לעיל זה לא קרה ביאלטה אלא במפגש בינו לבין צ'רצ'יל במוסקבה בתחילת 1942 מיד לאחר חדיפת הגרמנים מגבולותיה של מוסקבה ומדובר בניצחון ראשון של הצבא האדום על צבא גרמניה הנאצית אבל אולי הניצחון החשוב ביותר במלחמת העולם השניה.. אני זוכר היטב את היום בו ביקר האפיפיור יוחנן פאולוס השני באושוויץ בשנת 1978 הוא כרע ברך התפלל וביקש בקול רם שהעולם כולו ישמע ובשם הנוצרים בכל הזמנים.. הוא ביקש "סליחה ומחילה מהעם היהודי על העוול הנוראי שנעשה לו על ידי הנוצרים במהלך אלפיים שנות גלות ומאז הקמת הנצרות ומות ישוע מנצרת".."שאלוהים ישפוט"
  מאז אפשר לומר שנמתח קוו הפרדה בין העבר לבין ההווה והעתיד יוחנן פאלוס השני היה חסיד אומות העולם ידיד אמת של העם היהודי ממשיך את דרכו האפיפיור הנוכחי פרצ'יסק ובכבוד רב.. כידוע לך בתחילת דרכה של הדת הנוצרית מייסדיה ומאמיניה היו יהודים בחלקם תלמידי ישוע מנצרת וחלקם סופרים ופרושים אשר התרשמו עמוקות מאישיותו של ישוע והיו גם מלומדים יהודים מתבוללים כמו לוקאס סאן סטפנו ואחרים..הם ניסו לגייס יהודים בפזורות השונות בגולה מרומא דרך ערים מרכזיות באסיה הקטנה אפסוס אנטיוכיה סלוניקי ואפילו בקפריסין רודוס ומלטה אבל ללא הצלחה יתרה..

  אהבתי

 45. לגיא המשך…
  לא ברור עד עתה מדוע ישוע מנצרת בחר להכריז על עצמו כמשיח ישראל..? אולי היה זה בלחץ תלמידיו בזכות העובדה שכל כך הרבה אנשים שמעו עליו והעריצו אותו..? מי היה ישוע מנצרת ומנין לו כל הידע על המסורה והלכות החיים..?אכן השאיר לעולם הרבה חידות אבל עובדה אחת לא ניתן לשנות האיש יהודי תמים גאון נצלב בירושלים כמורד במלכות של רומי ובצוו הנציב ביהודה פילטוס איש אכזר וידוע לשמצה….בביקורו של יוחנן פאולוס השני בירושלים הדגיש האפיפיור בגלוי ובפני כולם שאיש לא מאשים את היהודים בשום דבר וראה ביהודים את האח הבכור של הנוצרים מאז לידתו של משיחם קרי ישוע מנצרת.."אשרינו.." נזכרתי לאחרונה שבסמוך למותו זעק ישוע בקול רם מעל הצלב "אלי אלי למה עזבתני.." האם הוא התחרט על מעשיו אשר הביאו אותו לניסיון עגום כואב וטרגי ..? לא ברור…אני אוהב במיוחד את ספר הבשורה על שם מתי ולומד ממנו הרבה על הלכי הרוח בחברה יהודית באותם ימים ויש הרבה מידע באופן יחסי שניתן ללקט אבל הסיום שלו מאוד לא אמתי ומאכזב בכל הנוגע למשפטו של ישוע מנצרת אצל הנציב פילטוס ..האם בדבר הזה הייתה יד נעלמה אשר התערבה בכתיבת חלק מהבשורה ובמיוחד בסיום שלה קרוב ככל האפשר לקנוניזציה של ספרי הבשורה ועל השליחים..?

  אהבתי

 46. בוקר טוב מירון,
  אני חשבתי שאנו חלוקים על העניין שהקבלתי את בוא הנצרות ל"הרס יצירתי" או
  מהפכה שהפכה ערכים על ראשם הן ביהדות והן באימפריה הרומית.
  עם זאת איני יודע תחת איזו הגדרה נופלת מחלוקת זו , אם לשם שמיים או לא לשם שמיים 🙂
  אני חושב שאוסף המטבעות שלך מרתק. התקופה של האוסף עצמה מרתקת.
  יש לי הרבה שאלות. ראשית , כיצד מתחילים לאסוף מטבעות כאלו?
  יש לך אתרים מומלצים ללמוד על מטבעות התקופה? האם ניתן להבחין בשינוי המשקל של מטבע מתקופת טיבריוס ל מטבעות הקיסריים שהונפקו מאה שנה אחריו (פיחות במשקל debasement)? מה בערך ערכם של מטבעות מהתקופה? ( ראיתי בערוץ ההיסטוריה בתוכנית המשכון שערכו של דינר כסף במצב מעולה של קליגולה שהונפק ב24 הימים האחרונים לחייו שווה יותר מ 10000 דולר)?
  (מצאתי פה את זה אקרא עליו מאוחר יותר http://mushecht.haifa.ac.il/archeology/coins.aspx
  אקרא מאוחר יותר )

  אני כאמור רק חובב אך מהידע הלא רב שברשותי אני מסכים איתך לגבי האפיפיור יוחנן פאולוס. לא קארתי את ספרי הבשורה אלא רק עליהם אבל אני יודע שיש לא מעט מחלוקות עליהם –> http://tinyurl.com/ngo3jsx .
  אני זוכר שקראתי שעד ועידת ניקאה ששם "הסבירו" נציגי קונסטנטינוס מהי הנצרות התיקנית היו הרבה סוגי נצרות וסוגי יהדות נצרות (קהילה יהודית גדולה בסוריה של היום ששמרה על כל תרי"ג מצוות וגם האמינה בישוע)
  היו גם כתות נוצריות גנוסטיות (תערובת של נצרות אפיקורסית, פילוסופיה יוונית ושל דתות המזרח) שגילוי ספריית נגע חמאדי (http://tinyurl.com/nk32f8a) שפך אור עליהם וקרל יונג (זה מהפסיכולוגיה) חקר אותם.

  אהבתי

 47. ד. מה האסטרטגיה של המצרים בסיני? שיתוף הפעולה של עזה עם דעאש מקילה על דעאש. עדיין זו מלחמת פרטיזנים בסיני ולא שליטה על אזורים. סיני ברובה לא מיושבת ואין שם מצב שדעאש עומד כנגד הצבא המצרי.לא תתכן מדינת דעאש בסיני. רק פעולות חבלה. הם לא יכולים להחזיק כלי רכב או משורינים.
  אם המצרים יאפשרו לעזתים להקים ערים לאורך הים בסיני זה יגביל את דעאש ויועיל למצרים ולפלסטינים.

  אין לדעאש בני ברית, אין מדינות שיספקו לה נשק או כסף או מסחר. הם לא יכולים להציג התנגדות צבאית ממשית לכוח פולש. אין להם אפשרות לתחזק אלקטרוניקה מתקדמת או לרכוש חלקי חילוף. באמצעים הטכנולוגים של היום אפשר לפורר אותם עם מטוסים ללא טיס מהמשרד לפני שמכניסים צבא.
  אם אירן תכבוש חלקים עירק וסוריה היא תסבול תקופה ארוכה מטרור אך להם אבדות בכוח אדם מציקות פחות מאשר לישראלים.

  עבור אירן זה החלום הישן של להשתלט על עירק והפעם עם ברכת המערב. הזמן עבד לטובתם, האמריקאים סילקו את היריב הגדול שלהם ומגישים להם את עירק על מגש. אם אירן לא תכנס לחלל מישהו אחר יכנס ויתבסס. אירן לא תחמיץ הזדמנות. ברגע שההסכמים אתה יחתמו והסנקציות ירדו היא תפתח במערכה. עד אז היא תתן לדעאש הזדמנות להחליש את הצבא העירקי ולהתקרב לבגדד.
  מתעוררת כבר התנגדות נרחבת לדעאש- רוסיה, תורכיה, סעודיה. בשלב זה אף אחד לא רוצה להכנס לשם אבל גם הצבא העירקי לא קיים. אם הצבא העירקי יצליח להגיע לעמדה שהוא יכול להביס את דעאש זו תהיה החמצה אדירה לאירן.
  ארה"ב תנטר את הלחימה האירנית ותאסוף מודיעין על הצבא האירני. אם הכוונה של אובמה היא לקבל שנה שנתיים של דחיה בפיתוח האטום ורק לאחר מכן מנהיג אמריקאי אחר יקבל את האחריות לתקיפה תמריץ להוסיף נדבך לטענה שאובמה מנהיג מוצלח, אלא שהאירנים לא טיפשים ומכירים את הפוליטיקה האזורית טוב יותר מהאמריקאים.

  מירון, בתקופתו של ישו היו הרבה מאד משיחים, במקום מסויים קראתי שיש עדויות על כ 30 ישועים בפרק זמן שקדם לו ועל מתוסים מקובלים של חזרה לתחיה לאחר המוות. ללא ספק הסיפורים עליו נצבעו בכל כך הרבה שכבות שאין לדעת מה הוא אמר. הוא היה יהודי וגם אלו שהמשיכו דרכו בראשות אחיו היו יהודים והתנגדו לפאולוס ולהצגה המעוותת שלו את דברי ישו.
  האם ניתן להאמין שבשורת יוחנן תלמידו או תלמיד תלמידו בגיל 90 היה צלול לכתוב ספר שיסביר מה ומי היה ישו? בתקופה ההיא אורך החיים הממוצע היה פחות מ 30. ושלושת הבשורות יש להניח שתואמו בינהן במרוצת מאות השנים שקדמו לקנוניזציה של הברית החדשה בערך בשנת 400. הבשורה על פי תומס והבשורה על פי יהודה איש קריות הן דוגמה לכך שהכל היה יכול להיות אולי אחרת ואולי גם היה.

  ההסטוריה של המחר ספרו של הררי, הוא הדת החדשה שמקבלת הכרה, לא רק ישו יקום לתחיה אלא כולנו נקבל את האופציה אם יש לנו מספיק כסף.בשנות השישים זה היה מדע דמיוני אבל זו כבר תיקווה על גבול מציאות. שומעים על כך יותר ויותר במידיה ויש כבר כתות שונות שמאמינות בכנסית הגנטיקה ואחרות בכנסית התודעה. מישהו קרא את הספר? כמדומני יאיר דיבר עליו.
  אולי נקרא במשותף? אם אעלה אותו האם נוכל לארגן חוג ספרותי?

  אהבתי

 48. אורי, הניתוח שלך את דעאש ויכולותיו המוגבלות נשמע הגיוני. בכל אופן כושר העמידה שלהם עד עכשיו הם מפתיעים בכוחם.

  בשל זכויות יוצרים אי אפשר סתם להעלות טקסטים מספרו של הררי לפה.

  אהבתי

 49. דעאש לא עמד כנגד צבא מסודר עד כה. האם נתקלת בכתבה הבאה ממידה:
  http://tinyurl.com/q2safbl

  הצבא העירקי חסר מוטיבציה.
  גם הצבא הסורי התחלק למספר רב של חלקים כך שלא יכול היה להלחם במורדים כצבא מאורגן

  לגבי הררי, אפשר למצוא ולהפנות למקומות אחרים בהם עולים טקסטים של הררי ללא פגיעה בזכויות יוצרים. השאלה היא שאלה אתית לא טכנית.

  אהבתי

 50. הספר יושב לי ליד המיטה ואני קורא אותו בקצב איטי.
  בכיף אקרא אותו במשותף. בכיף בעד חוג ספרותי.

  לפני זה אפשר לקרוא כמה ביקורות על קיצור תולדות האנשות: http://tinyurl.com/nvwvjre
  (ינשוף – עם כמה מגיבים מוכרים)
  כאן : הסטוריה של המחר
  http://tomerpersico.com/2015/05/10/harari_critique/
  עם תגובה של יובל הררי. (עוד לא סיימתי לקרוא)
  וכאן שוב על קיצור תולדות האנשות :
  http://tomerpersico.com/2012/11/26/harari_brief_history/
  תומר פרסיקו בא לבקר ויצא מבוקר וקיבל את הביקורת.

  אהבתי

 51. הספר ההסטוריה של המחר מגיע בתקופה שיש ביקוש לנושא ויהיה הצלחה גדולה מקודמו.

  למרות שאני לא מסכים עם הרבה מהדברים של הררי בקיצור תולדות האנושות , הנטיה שלו לרבע את המעגל ולכפות על ההסטוריה להתאים את עצמה לאידיולוגיה שלו, אני מתקשה להבין את תומר פריסקו, שקצת מתיש בהסברים מורכבים מדי, אבל התגובות לכתבה שלו היו מענינות ומאלפות.

  מישהו נותן לו פלגטין לפוטנוטס שאולי יעניין את תמריץ
  https://wordpress.org/plugins/fd-footnotes/

  בביקורת של פריסקו על ההסטוריה של המחר הוא כל כך לא משכנע, שלמעשה דוחף להאמין להררי מאשר לו.
  הדוגמה שהוא נותן שטקסי זכרון לדעת הררי הם בטוי רצון לחיי אלמוות ולדעתו של פריסקו הם סימן להיות חלק מהכלל, אינן סותרות אחת את השניה, לטעמי האדם רוצה להיות בן אלמוות ואינדבידואל, בתוך חברה שהמגע שלו אתה יוסיף טעם לחייו.
  זה ששניהם בודהיסטים גורם להם לפצל שערות. הרבה מההבנה של הררי של דברים נובעת מהיותו בודהיסט והוא נזהר שלא לחצות את הגבול ולהבליט את הנושא.
  תומר פריסקו פשוט שמרן ומתקשה לקבל את השינויים שהעולם עובר ועומד לעבור. הוא מתקשה לקבל את העובדה שתודעה היא סתם פונקציה של אלגוריתמים ביולוגים ושאין בה יותר מזה.

  "כאשר נוכל לשלוט בצורה טכנית בתודעה שלנו ננתב את הקיום האנושי בכיוון אחד מוגדר וסופי. מתוך האפשרות לשנות את המציאות, ואף את עצמנו, כדי שיתאימו לאידיאל מסויים נימצא מנציחים את תפיסת העצמי שלנו כפי שהוא כיום, ואת התפיסה הנוכחית של מה טוב ומה רע. בדרך זו נביא להפחתת האפשרויות הפתוחות בפנינו ובפני ילדינו, נקטין את היכולת שלנו ושלהם לבחור באורחות חיים חלופיים ונקבע את התקן האחיד לכל קיום אנושי עתידי. נהיה משועבדים לכוח שגילינו."

  ספק אם זה כך, ואם כן, אז מה?

  אהבתי

 52. בוקר טוב גיא…יש אתר בשם WILDWINDS או coin-art.com תמצא בהם הרבה מידע בקשר למטבעות מכל התקופות העתיקות רומא אתונה ויהודה..
  לגבי מטבעות היהודים חשוב להיעזר בספרו של פרופסור יעקב משורר איש מקצוע בר סמכא בינלאומי בתחום ספרו "אוצר מטבעות היהודים"ניתן להזמין אצל סטימצקי או לפנות ליד בן צבי בירושלים ולהם מידע רב בכל הנושאים הקשורים להיסטוריה היהודית בכלל לרבות הבית השני ומרד בר כוכבא הם גם אלה אשר הוציאו לשוק את ספרו של יעקב המשורר..
  בקשר לבשורה על פי תומא מאותה ספריה ידוע שהזכרת אין בבשורה זו שם דבר מיוחד וחדשני ההפך אלה אמרות שמיוחסים לישוע מנצרת אבל כתובים רע מאוד ואין חדש תחת השמש… בדיוק כמו הבשורה על פי יהודה אשר נכתבה מאוחר מאוד על ידי אלמונים שלא היו עדים למתרחש בדיוק כמו עדותו של תומא -תומס אשר לכאורה היה תלמידו של ישוע אבל לא הוא זה שכתב את הבשורה או לפחות נתן עדות שנכתבה בהשראתו לא ולא..בקשר לקהילות יהודיות בעיקר בסוריה אשר אימצו את ישוע כמשיחם אולם במקביל שמרו על תרייג המצוות אכן היו כאלה אלה נקראו לרוב יהודים משיחיים ככל הידוע הם לא שרדו הרבה זמן רבים מהם חזרו ליהדות ואילו האחרים התפזרו בקהילות נוצריות בדמשק ובכלל..עד מחצית המאה השניה רבים מיהודים משיחיים התפללו בבתי כנסת עם יהודים אולם בהמשך חל איסור על התופעה הזאת לכן רבים מהם חזרו ליהדות או נעלמו..
  צריך לשבח את המלומדים הנוצריים הראשונים במאה השניה השלישית וגם הרבעית אשר שמרו את כל הספרים החיצוניים של בני עמינו ובהם ספרי יוסף בן מתתיהו המכונה יוסף פלוויוס ועוד ספרים כמו זה של אריסטיאס ספר טוביה וספרים חיצוניים נוספים…הרבה תודה מגיע להם על עבודתם זו אחרת מי יודע אם ספרי יוספוס היו שורדים..ממליץ לך לקרוא את הבשורה על שם מתי המוכס תלמידו של ישוע מנצרת ספר במקורו נכתב על ידי סופר יהודי מוכשר ביותר בתקופה של טרום חורבן הבית והיו בידיו עדויות אמינות על תקופתו של ישוע מנצרת.. אל תהיה נוצרי אבל חשוב להכיר את ההיסטוריה שלנו ולפחות את המייסדים של דת הנוצרית לרבות על ישוע מנצרת כולם היו יהודים כשרים למהדרין והם בשר מבשרינו..עובדתית מי שקיבל על עצמו את ישו כמשיח ישראל פרש מיהדות ולא חשוב איך הוא קורא לעצמו הוא בהכרח כבר לא יהודי זאת ההלכה והיא מקובלת עלי מאוד אבל כבני תרבות צריך לגלות סובלנות כלפי כולם..מקור חשוב שלי לאספקת מטבעות הנו סוחר מוסלמי אשר חיי בירושלים בנו ממשיך את דרכו האיש הוא ידען גדול בהיסטוריה מלומד ואיש מצוין הלוואי והיו לנו הרבה יהודים ברמה ערכית דומה.. בכלל קיימתי בעברי קשרים קרובים עם הרבה ערבים מוסלמים בירושלים ברפיח ועוד השתתפתי בחפלות ושתיתי אתם תה שחור היו ימים..ידיד שלי עורך דין במקצוע הוא בן למשפחה חברונית עתיקה יהודי טוב מבית טוב סיפר לי שאת אביו סבו וסבתו הציל שכן ערבי מוסלי ביום שנערך פוגרום בשנות השלושים וידוע על עוד הרבה ערבים שעשו כמוהו והצילו יהודים רבים..

  אהבתי

 53. הבנתנו את הבעיה הפסיכופיזית כה קלושה כיום, שזו יומרה גדולה מדי לנסות לנבא פתרון אפשרי שלה ומשמעויותיו. בעניין הזה אני די לייבוצ'יאני. לייבוביץ' האמין שזו בעיה חסרת פתרון מטבעה.

  אהבתי

 54. מירון , מרתק. מבחינתי אתה כמובן מוזמן לשבץ את הסיפורים הללו בתגובות להבא. אני התכוונתי בעתיד לקרוא את ספרי בשורה אבל לא יודע מתי העתיד הזה יגיע שכן מטלות הקריאה בבלוג הזה לבדו נהיות גדולות על מידותיי 🙂

  אורי , חלק מהתגובות והביקורות בבלוג של פריסקו טובות ועם החלק האחר אני מרגיש שאם אתה לא יודע להחזיק את כוס התה עם הזרת אין לך מקום ששם.
  כנראה שפילפול היתר הזה הוא הסיבה שלא הלכתי ללמוד בעבר פילוספיה ברמה המקצועית. זה מרגיש שלפילוסופיה כזו צריך להלביש את חלוק המעבדה הלבן ולהתייצב במעבדת הפילוסופיה משמונה עד חמש.
  ייתכן בהחלט שאני נעדר את הכשרון אבל זה מרגיש לי כמו עבודה ולא כמו שירה.
  שירה טובה זה לומר במילים את מה שאי אפשר לומר בהן. בכל אופן זה [מרגיש]
  לי שהם מנסים ל[תפוס] את העולם באמצעות המילים והוא כל הזמן בורח להם כי
  הוא רוצה להרגיש ( 🙂 ). הקטע הזה של לנסות לתפוס את העולם הוא גם אקט של חוסר אמונה בו וניסיון מתמיד רק לשלוט בו ולא להרגיש אותו. המילים במובן הזה מסתירות את המציאות ומכסות עליה , במובן הזה הן גם משמשות כפסל ומסכה
  להסתתר מאחריה…..

  הזוי קצת?
  ייתכן שאולי 🙂

  בכל מקרה השילוב של הפסיכו(מתבטא ברגש) והפיזי (מבוטא בשכל) הוא
  בכלל לא בעיה (או יותר נכון בעיה רק במערב) אלא הוא –>

  The unity is said to be the mystery
  Mystery of mysteries, the door to all wonders

  תודה.

  אהבתי

 55. ולמי שחשב שאני מחרטט (לא שיש משהו לא בסדר עם זה)
  בבן גוריון שמו שעון בשני מקומות בו-זמנית.
  ————————————————————-
  http://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3666439,00.html?ref=ynet

  בלשון מדעית , במקום לומר שגוף כלשהו(שעון במקרה זה)
  היה במספר מקומות בו זמנית , נהוג לומר שהגוף נמצא בסופרפוזיציה קוונטית במרחב.
  בניסוח מעט שונה , ניתן לומר כי השעון נמצא במצב שבו הוא [חש](*) את המתרחש בשני מקומות בו-זמנית.

  (*) היקום [מרגיש] 🙂 את עצמו … ראו תגובה לעיל.

  אהבתי

 56. אורי, מאמר מעניין על חוסר האפקטיביות של כוח אווירי. עם זאת היישום שלו למלחמות מול חיזבאללה וחמאס לא רלוונטי. המטרה אינה למגרם באמצעות חיל אוויר אלא להרתיע מעוצמת ההרס שתיגרם. דעאש זה סיפור אחר ונראה שהכותב צודק שלא ניתן להדבירו באמצעות חיל אוויר לבדו, אבל ניתן לעזור לכוחות קרקע להילחם בו.

  אהבתי

 57. הכוונה שלי במאמר היתה להצביע על החולשה של הצבא העירקי.
  אפשר למגר את החמס וחיזבאלה תוך שימוש במטוסים בלבד אם מאפשרים להם יד חופשית לאורך זמן מה שאין באפשרות ישראל לעשות אבל במלחמה נגד דעאש יהיה אפשרי.

  אהבתי

 58. עכשיו בסקרים באמריקה בעקבות העימות הרפובליקני מזנקת קרלי פיורינה. מה היא תעשה ביומה הראשון בתפקיד?

  Fiorina has vowed that on her first day as president, she would call Netanyahu to show that the United States is a true ally to Israel.

  אהבתי

 59. חחחחח
  מה זה אומר בדיוק? היא תבטל את ההסכם עם אירן?
  פשוט הצהרה כללית ללא תוכן ממשי. כאילו שבשיחות של אובמה עם נתניהו הוא אמר לו שארה"ב היא אויב של ישראל….
  What a joke

  אהבתי

 60. תמריץ. מעניין אם היא יודעת שהיא בכנסת בזכות הקול שלי ? ( השכנוע שלך)
  אז עכשיו אולי אוכל לישון בשקט, ללא יסורי מצפון , שהצבעתי ליכוד .

  אהבתי

 61. היא וגם אמיר אוחנה שנמצא אחריה ואולי גם ייכנס בשל החוק הנורווגי נראים כמיטב הליכוד, להבדיל ממי שקודם להם ברשימה.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s