קו התפר בין מספרים לבין מציאות

פעם דברים היו פשוטים: אבותינו הקדומים עסקו בסחר חליפין. אחר כך הומצא הכסף – כלי תיווך יעיל מאוד ששכלל והרחיב לאין ערוך את אפשרויות המסחר. אחר כך הומצאו הסטטיסטיקות הכספיות – מושגים כמו תמ"ג, פריון, אינפלציה. בשלב מסוים הגולם קם על יוצרו. במקום לשרת את בני האדם, כל ביורוקרטיית החישובים והחשבונות הפכה לאדון האנושות. אנחנו מצויים כיום בעידן שפע מדהים בתולדות העולם המפותח, וברכותיו מחלחלות במהירות אפילו לעולם השלישי למוד הסבל. ואף על פי כן מחשבי החשבונות, עבדי הגולם שקם על יוצרו, מנסים להמעיט בערך ההישג הזה בשם המספרים הדמיוניים שהחליפו את האלים כמושא סגידה.

הימין הכלכלי דורש שנשתעבד לסגירת הגרעון, כאילו אימת הגרעון היא איזה הוריקן או רעידת אדמה ממשמשת לבוא ולא פיקציה של רואי חשבון. אפשר לראות בקלות את האבסורד שבכך: בנקים מדפיסים כסף יש מאין באמצעות מתן הלוואות. אם אנשים לוקחים פחות הלוואות, אזי הבנקים מדפיסים פחות כסף ואז הממשלה מטבע הדברים מקבלת פחות מסים.  האם הגיוני שבמצב זה הממשלה תפחית הוצאותיה בשם איזון הגרעון? ההיפך – מכיוון שאנשים במצב רוח כלכלי רע ומתרבים המובטלים, יש יותר משאבים פנויים להשתמש בהם, ועל הממשלה ללא ספק להרחיב את הוצאותיה כדי לנצלם.

השמאל הכלכלי נמצא בקצה השני. הוא נחרד מאי השוויון שמשתקף לו מהמספרים. לכן הוא נחוש בדעתו להחליש את התמריצים הקפיטליסטיים שלדעתו יוצרים את אי השוויון המזעזע הזה, אף שלמעשה הם אלו שהובילו אותנו לעולם השפע המופלא שבו אנו חיים. אם השמאלן ייצא מקיבעון המספרים המטופש ויירד לעולם המציאות יגלה שכל בן עניים מחזיק בסמרטפון שדרכו נגיש לו כל טוב הידע האנושי והרשתות החברתיות וכל זה בחינם או בכלום כסף. האם היה כדבר הזה לפני עשרים או שלושים שנה? המנגנונים החברתיים שדואגים שהדברים החשובים באמת, כמו תרופות, ביטחון מפשיעה, חינוך אקדמי, אוויר נקי, תחבורה ציבורית וכלים לרכישת זוגיות וחברים יגיעו גם לעניים, רק התחזקו בצורה דרמטית בעשורים האחרונים.
ומצד שני, מה משמעות העובדה שמישהו מיליונר? האם יכול לאכול  עשרים ארוחות ביום? האם הוא מאושר פי עשרים ממי שמרוויח פי עשרים פחות ממנו? המספרים מגזימים מאוד בתיאור רווחת העשיר לעומת רווחת העני וממעיטים מאוד בעליה שחוו העניים באיכות חייהם.

על איזה מספרים אם כן אפשר לסמוך? אלו מדדים צריכים להיות דומיננטיים בדיון הציבורי? ראשית כל כמובן – המדדים הקונקרטיים המתארים מציאות כהווייתה. תוחלת חיים, שיעור נפגעים בתאונות דרכים או נפגעי פשיעה, טרור ומלחמות, אחוז הבתים עם מחשב או מכונת כביסה, תפוצת הסמרטפונים, מטרים רבועים של מגורים לנפש. גם בפרשנותם של נתונים כאלו צריך לנקוט משנה זהירות כמובן, אבל אלו מספרים שבוודאי משקפים מציאות.

בין המדדים הכלכליים המורכבים אני חושב שהמדדים החשובים ביותר הם האינפלציה והריבית. האינפלציה היא מדד שאמנם כולל מורכבויות סטטיסטיות לא מעטות, אבל בגרעינו הוא קשור בצורה מהודקת לחוויית הצריכה, השפע והמחסור. אם אתה מגיע לחנות ומגלה שכל המוצרים התייקרו לך, אזי אתה חווה חוויה של מחסור, וזו חוויה שאפשר וחשוב לכמת על ידי מדידת שיעור ההתייקרות. באינטרנט אפשר למצוא הרבה ביקורת על שיטות סטטיסטיות שנעשה בהן שימוש במדידת האינפלציה, אבל זה לא כל כך חשוב. השינויים שנובעים מהחלטה סטטיסטית כזו או אחרת הם בדרך כלל שברירי אחוזים ואינם משנים התמונה.

הריבית אמנם אינה משקפת מציאות כשלעצמה. היא נקבעת על ידי החלטות הבנק המרכזי. אבל הבנק המרכזי מחליט עליה בהתאם לאינפלציה שהיא כאמור קשורה בקשר מהודק למציאות, וכך גם הריבית נקשרת למציאות. ריבית נמוכה משקפת עודף חיסכון ואילו ריבית גבוהה – עודף צריכה.

ומה עם המדד המורכב הנפוץ כל כך למדוד עושר מדינות – התמ"ג? זה כבר מדד מלא בעיות. אי אפשר להגיד שאינו משקף דבר – הוא בוודאי משקף משהו, אך הוא משקף גם הרבה מלאכותיות סטטיסטית וראייתו כחזות הכול מטופשת. אקדיש את אחד הפוסטים הבאים לבחינתו לעומק.

מודעות פרסומת

37 תגובות על ״קו התפר בין מספרים לבין מציאות״

 1. מסכים עם קו התפר בין מספרים לבין מציאות וחוזר עליו במילים אחרות ומזכיר ש"המפה אינה הטרטוריה".
  מאחר ובעת האחרונה מרוב ריבוי הידע ומיעוט האנשים המוכשרים להביט מבט
  מעין הציפור על התופעות נותנים למהנדסים לנהל את העניינים (הם כמובן בזים בד"כ לרוח האנושית באימרות כגון "מדעי הדשא" על המקצועות ההומנים והפחות יצרניים) הם (המהנדסים) מתבלבלים בין המפה לטרטוריה ובין התפריט לארוחה
  ומלמדים את כולם להעדיף את המפה ולאכול את התפריט.
  כל זה כמובן לא אומר שהאנושות אינה זקוקה למהנדסים ,מפות ותפריטים מעולים
  אבל אומר שקשה לבנות מכונית שהיא גם צוללת , גם מטוס וגם מכונית.

  אהבתי

 2. עמית , הפוסט שהפנית אליו מעולה וגם התגובות.

  בחזרה לנושא המהנדסים.הם קיצוניים. לא יעזור אפילו ללכת לקראתם עד אמצע הדרך ולהתחנף. אחד מהם כינה פה אפילו את החוג לתעשיה וניהול כחוג ל"מעשיה ותיעול" ותהליכי אופטימיזציה כתהליכי אופטי-מעשׂהס (אידיש).

  אהבתי

 3. הפוסט שעמית הפנה אליו מתיש. הוא נאחז במשהו שולי וחופר וחופר עד בלי די.
  כמובן שהתמ"ג לא כלי מדוייק ב 100 אחוז אבל הוא נותן קנה מידה למצב בעבר, מטרה לעתיד והשוואה למדינות אחרות. זה שבמדינות אחרות אוהבים דברים אחרים ואין מלחמה…כל זה צריך להכנס לשכלול. זה כמו להשוות איכות מסעדות.
  בנוגע לחוסר השוויון הצמח וגודל. צריך אולי לתת הקלות במס בתחומים שנותנים עבודה לציבור ומפתחים לעתיד ומועילים לאנושות אבל לא לשרותים. אין סיבה שעורכי דין ישתכרו שכר גבוה, אין סיבה שכל אנשי השרותים בתחומים הפיננסים יקבלו נתח כה גדול מגילגול כספים של אחרים.
  מהנדסים אולי קיצוניים אבל הם יוצרים משהו מועיל ומקדם.
  זה ששחקן כדורסל מקבל 60 מליון לשנה כיוון שהקבוצה שלו עושה רווח טוב ממכירת זכויות שידור לחברת טלויזיה שגובה שני מליון דולר ל 30 שניות פרסומת מחברה שמיצרת כדורים נגד דכאון שעלותם גבוהה להחריד כי מחירם כולל את הפרסומות ואת אנשי יחסי הציבור והשכר של מנגב הזיעה של ג'ימס לברון, זה מדכא אותי. זו גם תופעת הלואי להתפתחות התיקשורת. תמריץ טוען כל הזמן שאנחנו מקבלים בחצי חינם את האינטרנט והטלפוניה הזו שלא נותנת לי לישון בלילה כי הואטסאפ מצלצל כל דקה ,אבל אנחנו כן משלמים בצורה עקיפה דרך התוספת עלות למוצרים שאנחנו קונים כי החברות האלו עושות רווח מפירסום,
  למרות שלפעמים נראה לי שחלק גדול מאד מהחברות האלו עושות רווח פשוט ממכירה שלהם מיד ליד בכסף מודפס וממניות. עסקי אוויר.
  מישהו זוכר ספר בשם בפונדקו של ירמיהו של בנימין תמוז?

  אהבתי

 4. אורי, אתה עוין מדי לכותבי הבלוגים בעברית. נס שעד עתה הצלחתי לחמוק מביקורתך.

  המשפט האחרון שלך מזכיר את מה שכונה בימי בועת הדוטקום עסקאות כלבים וחתולים. לי יש כלב ואני מחליט ששווה מאה מיליון דולר. לך יש חתול ואתה מחליט ששווה חמישים מיליון דולר. אנחנו מחליטים להקים חברה ביחד והעיתון מכריז על עסקת מיזוג בשווי מאה וחמישים מיליון דולר. אולי הלמ"ס גם מכניסה את זה לתמ"ג.

  עורכי דין הם כמו הטרגדיה של נחלת הכלל. כולם רוצים שיהיו להם עורכי הדין הכי טובים כדי שיגברו בתחכומם על היריב, אבל אם כולם מצטיידים בעורכי הדין הכי טובים – אלו מנטרלים את אלו, והצדדים נשארים עם כיס מרוקן בגלל דמי הטרחה העצומים.

  אהבתי

 5. אורי , נראה לי שהקו של הבלוג שם הוא לצאת נגד האנרכיסטים הפופליסטים הכופרים בדיספלינת הכלכלה מרדדים אותה והאומרים שהכל שם אינטרסים,מיסטיקה ובסופו של דבר אידאולוגיה.

  מאחר והאנרכיסטים הפופליסטים טוענים טענות פסבדו-מתוחכמות נדרשת חפירה מתישה סביב הפסבדו-יסודות שהם מנסים להניח.

  בסופו של דבר טוענים שם שמלבד השאלות האידאולוגיות של טעם וריח רצוי
  להשתמש במחקר הכלכלי האמפירי על מנת לקבוע מהם האמצעים הטובים ביותר שיובילו ליושמה המוצלח ביותר של אידאולוגיה כלכלית כזו או אחרת.

  מצאתי את זה בקשר ל"פונדקו של ירמיהו של בנימין תמוז?"

  מאמר מעולה(ארוך וקצת מתיש , אורי עזוב את מחברו לרגע וקרא אותו עד סופו) – אומרים שהיה פה שמח לפני שנולדתי.
  http://www.haaretz.co.il/literature/1.1468097

  בקשר למהנדסים : בעיה מוכרת , לא רק אני שמתי לב לכך –>

  https://nerdguru.wordpress.com/2007/09/27/why-i-have-lovehate-relationships-with/

  תמריץ : לייק לגבי "עורכי דין הם כמו הטרגדיה של נחלת הכלל."

  אהבתי

 6. אורי , דבר נוסף.
  לגבי " תמריץ טוען כל הזמן שאנחנו מקבלים בחצי חינם את האינטרנט והטלפוניה"

  היה זה באפט שאמר פעם , אם אני לא טועה.
  Look Around the Poker Table; If You Can’t See the Sucker, You’re It
  להלן הגירסא השיווקית המוכרת.

  http://www.forbes.com/sites/marketshare/2012/03/05/if-youre-not-paying-for-it-you-become-the-product/

  אהבתי

 7. הלינק על המהנדסים מהנה ומדויק. אלו החיים האמיתיים. זה לא עדיף על מדעי הרוח?
  הכתבה של אורי אבנרי, קראתי עד הסוף וכהרגלו כשהוא כותב על מישהו הוא לא יכול בלי לדבר על עצמו.

  לגבי הבלוג ההוא, מה זה חשוב שתאונות מכוניות מוסיפות לתמ"ג וקטנוני להסביר את זה כל כך הרבה שוב ושוב. נזקים קטנים זה חלק מהחיים ויש תמיד ונזקים גדולים כמו מלחמות או צונמי שהם יוצאי דופן ויש להצביע עליהם ככאלו. ולהפך אם זכיתי בלוטו וההכנסה שלי השנה קפצה בחדות לא ניתן להסיק שהתיעלתי.

  בפונדקו של ירמיהו יש הגדרה נהדרת על מקצועות פילוסופים שבעליהם יושבים כמלחכי פינחה על שולחנות גבירים ומתקיימים מזיבולי שכל. רק הביטוי שלו כל כך טוב והזכרון שלי כל כך רע.

  אהבתי

 8. לדעתי בחיים עדיף גם וגם , הנדסת רוח.

  "מקצועות פילוסופים שבעליהם יושבים כמלחכי פינחה על שולחנות גבירים ומתקיימים מזיבולי שכל …." שתמצא את התיאור אנא שתף.
  האמת זה די מה שאני עושה בשנה האחרונה אבל אני גם מציין זאת תכופות בעיני הגביר וזה כנראה לא מפריע לו אז בטח שלי זה לא מציק בנתיים.
  לפחות עד שתמריץ יעסיק אותנו כטוקבקיסטים בתשלום.

  בכל נקרה , להגיע לרמת זיבולים שכל טובים זה מפעל חיים.
  http://www.davidairey.com/picasso-and-pricing-your-work/

  אהבתי

 9. הנטייה של הימין לעבור שמאלה למרכז נובעת ממציאות. אנשים משנים את דעתם הפוליטית כי אין ברירה. אם בג"ץ יכול לקבוע שאסור לחלק קצבאות ילדים רק למי ששרת בצבא, כשברור שהוא מתנגד לכך שרק יהודים יקבלו את מענק עדוד הילודה, אז מחר גם המונח "מדינת היהודים" ישמע לא כשר, בעצם למה מחר, כבר כיום זה נשמע מכוער. אנחנו משמידים את עצמנו לדעת. הערכים שהיו לנו פעם לא מתאימים למציאות של העולם המערבי.

  גם בתחום הכלכלי בנושא הפוסט הזה, הדפסת הכספים נעשתה מחוסר ברירה, מתוך לקחים שהופקו אחרי המפולת של 29, בינתיים כנראה שהלקחים הופקו נכונה כי לא נכנסנו למיתון גדול ולא לאינפלציה.
  מה יהיה צריך לעשות כשהכלכלה תתאזן? להפסיק להדפיס כספים ולחזור לחסוך או להמשיך בשיטה החדשה של חובות ללא הגבלה כל זמן שאפשר לווסת את שער המטבע.
  תמיד מדינות חיו על חובות וזה הביא אותן לפשיטת רגל, אבל הקשר הקרוב בין מדינות כיום יכול לצמצם את התופעה. אני משוכנע שאם יוון היתה מראה שהיא עושה צעדי התיעלות היא יכלה להמשיך לקבל כספים יש מאין ולא היתה פושטת רגל. אולי הדפסה בלתי פוסקת תוך רגולציה חזקה היא הפתרון. אבל אני לא רואה שהכספים מגיעים לעסקים קטנים. חברות גדולות יכולות ללות וזה מקשה על צמיחת בעלי רעיונות בחברות פרטיות קטנות.
  כל הכספים האלו שיושבים בבנקים ולא יוצאים לשוק כי זה ייצור אינפלציה נותנים הרגשת ביטחון מעושה, כי כשיהיה צריך להוציא אותם הם יאבדו ערך. זה דומה לסיפור של אפרים קישון בתקופה שהיה מחסור בסוכר, הוא קונה גבס לתיקון חורים בקירות ואשתו חושבת שזה סוכר ומחביאה את זה ומיד מרשה לו להשתמש ביותר סוכר בתה שלו כי יש עכשיו חסכון, והוא ממשיך לקנות גבס והיא מאכסנת כי הגיעה למסקנה שזה לא חשוב אם זה סוכר או גבס במילא רק שומרים אותו למקרה חרום.

  אהבתי

 10. גיא, הצחקת אותי עם מפעל החיים.
  אורי, השימוש שלך בקטע של קישון ענק. פתאום אני מצטער שאף פעם לא התחברתי להומור שלו.

  אהבתי

 11. גיא אהבתי את התגובה שלך בקשר למהנדסים…
  "הם (המהנדסים )מתבלבלים בין המפה לטרטוריה בין התפריט לארוחה ומלמדים את כולם להעדיף את המפה ולאכול את התפריט…"
  אם מדובר במהנדסים פיננסיים אני בהחלט מסכים אתך "גאונים" מטורפים ותאבי בצע סוג של משרתים לאדונים שכל עיסוקם היום יומי לממש פנטזיות ולסחוב כסף ציבורי אשר נחסך בעמל רב וכל זה לחשבונות הפרטיים שלהם ושל האדונים שלהם..העולם התפתח עיני האנשים נפתחו האינטרנט פתח לרבים את האופקים והתחילו לשאול שאלות נכונות את הנבחרים ואת הביורוקרטים למיניהם אשר הפכו ל"ברי סמכה" בכל מיני נושאים שבהם נבחרי ציבור פחדו לגעת בגלל חוסר ידע ולשם כך שכרו פרופסורים ודוקטורים חסרי היגיון אבל עם תאבון אדיר..
  אני למען האמת מופתע כל יום מחדש איזו חכמה הייתה ליהודים פשוטים כמו לוי אשכול פנחס ספיר בן גוריון גאון אמתי והם עשו עבודה מדהימה בלי מפות וציורים ובלי מדדים מגוונים אפרופו ספיר למד ארבע שנים בחדר ושנתיים בגימנסיה רחוק מאוד מכל המהנדסים במלוא מובן המילה..כמובן שיש עוד הרבה מאוד אנשים מדהימים בין מנהיגי העם שלנו כמו משה דיין ז"ל אריק שרון ז"ל גןלדה מאיר ז"ל מנחם בגין ז"ל מבין המשכילים בהנהגת ישראל דור של ענקים..
  בקשר לפוסט הזה של תמריץ אשתדל להגיב יותר מאוחר הוא בהחלט פוסט חיובי
  ומעורר הרבה מחשבות להרבה כיוונים..

  אהבתי

 12. האינטרנט פתח להרבה אנשים את האופקים ומרוב אופקים לא רואים את המציאות. כל מאות המליונים שמשתמשים באינטרנט באירופה באמת משקיעים זמן ללמוד את האיסלם? את ההסטוריה של אלו שקוראים לעצמם פלאסטינים? כלכלה? הסטוריה? הם טובעים בים של מידע שהם בקושי מגרדים ועסוקים בלהשמיע את עצמם בכל הזדמנות ככה שאנחנו יכולים לראות יותר בברור שאנחנו מוקפים שוטים. רוב האנשים רק עושים קניות באינטרנט ומשמיעים את השטויות אחד לשני. אלו שקראו ספרים לפני יקראו יותר, אבל גם אלו שצרכו סמים יקבלו גישה ליותר.

  אהבתי

 13. אורי האינטרנט כמערכת מידע כלל עולמית משדרת לכולם לטובים לרעים וכל אחד יכול להגיע למידע שקודם הופעת האינטרנט היה קשה להגיע אליו אפילו לאנשים מלומדים כמוך..
  בקשר לפוסט הזה אני בהחלט מסכים עם תמריץ שנכון לעכשיו יש שני מדדים חשובים בניהול מדיניות מוניטרית של המדינה מדד האינפלציה ומדד הריבית..
  לא ניתן לקיים כלכלה משגשגת או מצליחה ללא יוזמה פרטנית של יחידים וקבוצות מאורגנות במסגרת תאגידים או אחר כאשר התמריץ שלהם לפעול כעסק נובע משאיפתם לשפר את מצבם הכלכלי דהיינו להרוויח יותר כסף ואולי אפילו הרבה יותר ממה שהיה באפשרותם לעשות זאת לפני כן ומעל לכל להיות פחות תלויים באחרים….אבל הם לא היחידים שעשויים להרוויח מיוזמתם זו יש הרבה מוטבים בדרך לרבות עובדים שכירים בנקים האוצר ועוד.. ככה בונים כלכלה מתקדמת ומצליחה ובתנאי שהתנאים הבסיסיים משדרים על תמיכה חיובית מצד בעלי השררה קרי ממשלה ועושי דברם עובדי מדינה קטנים כגדולים בעלי כושר החלטה וביצוע ומעל לכל ביושר והגינות ..מה שהרס את יוון במשך כל השנים במיוחד מאז הדחת שלטון הקולונלים זאת השחיתות הציבורית ופוליטית מבית יוצריה של מפלגת "פסוק" הסוציאל דמוקרטית ושותפיה בצד המרכזי של המפה הפוליטית קרי החלק הליברלי ביוון… משבר פיננסי של שנות העשרים והשלושים באמריקה ובהמשך באירופה השאיר רושם אדיר על האנושות בכלל ועל המערב בפרט הכשלים נלמדו היטב בכל המערכות והיום מתמודדים אם משברים מן הסוג הזה יותר בקלות תוך הרחבה מוניטרית חסרת תקדים..עד כאן הכל טוב ויפה העולם שרד את המשבר של "הסאב פריים" בארה"ב משבר פיננסי קשה אשר איים למוטט את כלכלת המערב.. עובדתית 70% מכלל העובדים אשר פוטרו במהלך השנים האחרונות באמריקה עדיין מתקשים להסתגל למצב החדש ולא חוזרים למעגל העבודה חלקם שורפים חסכונות וחלקם מתדרדרים לעוני קשה ואכזרי הנזק במקרה זה הוא אדיר ועוד נחוש אותו בהמשך..כהערת ביניים המשבר הגדול הזה של שנת 2008 היה משבר מוזמן ומתוכנן היטב לא ארחיב על זה במעמד זה מדוע אני חושב כך..?
  ככל שאנחנו מתרחקים מאותה סיפרה חיובית מבחינתיתו 9 קרי 2009 התחלת החילוץ הכלכלי ונזכרים בספרה אחרת 9 של שנת 1929 אנחנו רואים את ההבדל הגדול והמאוד משכנעה שאכן האנושות הסיקה מסקנות נכונות..אולם ככל שעובר הזמן נוצר הרושם שאנחנו חיים בעולם של מציאות מדומה ואותה ספרה שלילית 9 עשויה להופיע שנית ובעוצמה אף יותר גדולה מבחינת הנזק הכלכלי חברתי אם קובעי המדיניות בעיקר באמריקה לא ידעו איך יוצאים מזה בזמן הנכון ובדרך הטובה ככל האפשר..אני סבור לתומי שאם לא ירסקו חלק גדול מפירמידת החובות הכלל עולמיים על ידי שחיקת הכסף דהיינו פיחות אדיר ומהיר וזה בדיוק הזמן לעשות את הדבר היות ומחירי הנכסים עברו את גבול השפיות והשפל במחיר הזהב מרמז לכולנו שזה הכיוון הרצוי אין דרך אחרת..דעתי בלבד ולא המלצה לאף אחד….!!!!

  אהבתי

 14. מה ההבדל בין אז להיום. גם היום אני מניח שיש הרבה מאד עסקי אויר מסוכנים שעלולים ליפול. אולי כדאי לבקש מתמריץ לכתוב סיקור על המצב הכלכלי העולמי ביחוד בהשוואה ל 2007
  הזהב לדעתי מוחזק בשער נמוך על ידי הרבה מאד התחיבויות לא מגובות. כותבים שקרנות הגידור פעילות לא פחות משבעבר. מה ימנע מפולת מאותן סיבות?

  מחירי הנכסים לא עברו בכל מקום את גבול השפיות. באירופה המחירים סבירים במדינות שהכלכלה בהן יציבה ונמוכים במקומות שהכלכלה גרועה.

  בארה"ב (לא בדקתי לעומק) המחירים עלו חזרה למחירים של קודם ל 2007 אבל הם בהשג יד ויש מיבחר וגיוון. בארה"ב יש תופעה מקובלת מאד של מימוש הרווח על הבית על ידי לקיחת הלוואה מחודשת כך שכל הזמן המשכנתאות לא קטנות.
  באוסטרליה וקנדה מחירי הבתים אמנם עלו לשיאים מוגזמים.

  אהבתי

 15. אורי כאשר אני מדבר על נכסים זה לא רק נדל"ן יש בנוסף הרבה נכסים אחרים והם אף גדולים וחזקים מנד"לן כמו מניות של חברות מובחרות אג"ח מדינה סחורות מכל הסוגים החל ממזון אנרגיה מתכות וכ"ו..לא התכוונתי לכך שהמשבר ב2008 הוא מהלך של קונספירציה לא ולא זה היה משבר צפוי אולי לא בהיקפו אבל צפוי לאור הפתיחות הרבה של השווקים הגלובלים אשר פעלו כמו כלים שלובים ככל שהם התפתחו יותר מהר..נוצר מצב לא סביר מפעלים בשיקגו יצרו מטאטא במחיר פי 10 ויותר ממחירו בסין חברת וול מארט ביטלה הזמנות ועברה לעבוד עם ספקים בסין כמעט בכל המוצרים שאותם היא מכרה לאמריקאים כמו וול מארט עשו גם האחרים ..מפעלים מכל העולם נהרו לסין הכסף הרב להשקעות הגיע מאותם בנקים אשר חלקם גיסו אותו בכמויות גדולות דרך אגרות מבושלות עם הרבה משכנתאות ואג"ח של תאגידים מכל הסוגים במילים אחרות"סאב פריים". מחלקות המחקר המיעצות לממשל עסקו בבדיקה לעומק וחיפוש אלטרנטיבי לתעסוקה עבור אותם עובדים אשר נפלטים מתעשיות מסורתיות ושמו את הדגש על ענפי ההייטק ושרותים פיננסיים ועוד.. הפתיחות והרצון לקדם את התוכנית במהירות אפשרית יצרו עיוותים פיננסיים ללא פיקוח עצמי מתוך רצון ברור של הגדלת סיכונים במטרה להגדיל את הרווח המצטבר …תאבת בצע מצד העוסקים בענפי השרותים והפיננסיים גדלה מיום ליום ואת הסיכונים נטרלו כביכול מהנדסים פיננסיים אשר בסופו של יום התגלו בהם באגים איומים..מחלקות המחקר בתאגידים גדולים ידעו על המתרחש ולא התריעו בזמן כנגד הסכנות מתוך אינטרסים פנימיים לנצל את המשבר הצפוי לעשית רווחים נוספים ע"ח הקופה הציבורית..כל היתר זאת היסטוריה ויש עוד הרבה מה לכתוב על זה אני מאחר לפגישה חייב לרוץ פעם אחרת..!!

  אהבתי

 16. קצת על ויאטנם מזוית שונה
  אגב הנכסים בויאטנם זולים והויאטנמיות הן האורינטליות היפות ביותר. הן אוהבות גברים מבוגרים מהן ב 30 שנה ואין דבר כזה שהגבר מחליף חיתולים בלילה
  כל הכוונה שלי לומר שמה שהמידיה מלמדת אותנו והופך להסטוריה הוא לא תמיד ההסטוריה האמיתית

  http://tinyurl.com/oryjnle

  אהבתי

 17. אורי יותר מדי ברברת במדיה סביב מחירו של הזהב הערכה שלי שהזהב יחזור לעלות ודי בעצמה מכמה סיבות.. ראשית אין סיכוי שהפד יעלה השנה את הריבית ואולי גם בשנה הבאה זה מה שהבנתי מדבריה של גברת ילין אין לה פשוט את הביצים של אלן גרינספיין נגיד היסטורי בהחלט חיסרון וגם התנאים בשטח לא מאפשרים לה לבצע מהלך כזה במידי..
  השוק הוא זה שיחליט מתי ובכמה תעלה הריבית והוא זה שיכתיב את המדיניות בסוגיה זו הכל כמובן כפוף להתפתחויות בתחום האינפלציה לעת עתה יש סימנים הפוכים או לפחות אין סימנים ללחצים אינפלציוניים אבל זה יגיע אני סומך על פוליטיקאים והם יעשו את העבודה בהתאם..גם הדולר יקבל את המנה שלו ויתחיל לרדת ביחס לאחרים וכאן תהיה בעיה ליפנים סינים ואירופיים ..
  אני עדיין בודק את הסצנריו הזה שווה מעקב צמוד למרות הכל מחירי הנכסים הסחירים יחטפו מכה דעתי בלבד לא המלצה..הפחד וחוסר וודאות זה האויב הגדול ביותר של כלכלה אשר מנסה לשרוד ולצמוח במיוחד אחרי משבר פיננסי קשה ומתסכל…

  אהבתי

 18. אורי. זה נכון. אני הכרתי רק את המיתוסים על וייטנאם משום שאף פעם לא התעמקתי. אולי אם הייתי נשוי לויטנאמית הייתי יכול לקרוא על כך במקום להחליף חיתולים באמצע הלילה.(*)

  (*) מי שהאמין שאני קם באמצע הלילה להחליף חיתולים הוא פתי גדול
  שכנראה היה גם מאמין שקלינטון אדם מאד נחמד.

  אהבתי

 19. יעקב, הם יעלו את הריבית מסיבות של אמינות. זה אולי יהיה מקור משיכה לכספים לשווקים בארה"ב וימנע את הפיחות בדולר.

  אהבתי

 20. אורי הריבית תעלה או לא אין לדבר הזה כבר חשיבות כרגע הפור נפל הפד התגלה בפני המשקיעים כגוף חלש חסר עמוד שדרה ומעל לכל אין לו תכנית יציאה מנצחת זאת הבעיה..נאמר כבר רבות על כך שהעולם למד את כל הלקחים המתבקשים מאותו משבר כלכלי מפחיד אשר החל ב1929 ומאז כבר יש תרופות מתאימות למחלה אלא שבדיעבד התברר במיוחד לאחרונה שהתרופות הללו הופכות את החולה לחולה כרוני ולא מרפאות אותו..אין היום מודל כלכלי חברתי מנצח וכל מי שמסתכל על המפה הפוליטית בארץ ובעולם מבין שזה המצב..השמאל הרדיקלי ביוון הולך לההפך לימין מרכז ואולי גם זה לא אלא סתם טכנוקרטים של הטרויקה האירופית ביוון שום דבר מיוחד לא יקרה השמש תמשיך לזרוח על איי יוון תיירים ישתו אוזו והחובות ימשיכו לגדול והעוני רק יגבר ויעמיק..
  בישראל אנשים לא מבחינים בין שמאל לימין לפופוליזם לאומי ולסתם חסידי גור של הרב ליצמן מאגודת ישראל…בוז'י מגדיר את מפלגת העבודה כמרכז נטו ואין לו בכלל בעיה להתחבר לליכוד לליברמן והבית היהודי הם היו אתם קודם לאורך שנים ולא קרה דבר איש לא מת..השמאל היהודי היחיד שעוד נותר בשטח מרצ מנסה להתאבד ולהתחבר למפלגה ערבית מאוחדת האנטי ציונית ח"כ זהבה גלאון התעיפה ורוצה לפרוש…אין לי טענות אלך אתה עקבי בהשקפתך האולטרה ימנית פונדמנטליסטית בהשפעת השקפה דתית משיחית היום הכל הולך ואולי השקפתך היא זו שתנצח בסופו של יום …מי יודע..?
  קראתי לאחרונה ש7.4 מיליון אזרחים אמריקאים בעלי דירות שיש להם חובות משכנתה לא מצליחים להחזיר את חובם מאז פרוץ המשבר ב2008 אבל הבנקים לא מפנים אותם אלא מסתפקים בהסדרי תשלום נמוכים וכל זה על מנת לא למוטט את תכנית החילוץ של הפד והכל תודות למעורבות הממשל הנוכחי..
  למעלה מ15 מיליון מובטלים לא רשומים חיים באמריקה ומתקשים לשרוד רובם נפגעי המשבר הרלוונטי עבורם שום דבר חיובי לא קרה רק עזרה ממלכתית מצליחה להחזיק את חלקם מעל פני המים אבל רק את חלקם..כ70% ממדינות באמריקה לא חזרו לפעילות כלכלית ברמה שהייתה נהוגה בעבר לפני המשבר הכלכלי -פיננסי נוכחי..אג"ח עירוני בהרבה מדינות הגיע לתשואות אשר משדרות מצוקה כלכלית וחדלות פירעון אפשרי סימן מובהק ואות אזהרה לתפוח הגדול שדבר רע מתקרב לשווקים..אם כן מה נותר עוד לעשות על מנת להביא להתחלה טובה..? את מי חילצו ולאן הדבר הזה מוביל..?

  אהבתי

 21. מתוך הבלוג "היקום שלי אלי אשד" שנמצא ברשימת המומלצים של אורי.
  ——————————————————————————–
  "בחודש שעבר השתתפתי בסדנת "המלחמה הבאה " של ההיסטוריון הצבאי אורי מילשטיין שעוסקת בניסיונות לחזות את מלחמות העתיד ,כיצד אפשר להתמודד עם מתקפה גרעינית על ישראל ונושאים מעוררי מחשבה מסוג זה.

  אני נתתי הרצאה על הנסיונות והכשלונות לחזות את המלחמה הבאה בספרות ומעבר לה."
  http://tinyurl.com/ne7s2xn
  ——————————————————————————–
  נראה לי שהרבה מהקוראים יהנו מההרצאה המוסרטת.
  מומלץ גם להישאר ולהאזין להרצאה של אורי מילשטיין בסוף.

  אהבתי

 22. גיא בכור טוען כבר זמן מה שמדינות ערב ינסו להתקרב אלינו ויזנחו את האינטרס הפלסטיני לאור השינויים במזרח התיכון.
  למעשה הטענה של אלי אשד לא לגמרי מדוייקת היות וגיא בכור נבא כבר לפני שנים רבות את הארועים בעולם הערבי. ניתן למצוא תאור עתידני מדויק בעדות שנתן לועדת הכנסת על חקירת ארועי סברא ושתילה כמדומני, אלא שלא לקחו אותו ברצינות.
  הבעיה בניבוא עתידות היא למצוא את הנביא הנכון מתוך רבים.

  http://tinyurl.com/ng5aqju

  החיים פשוט שונים קצת ממה שהתרגלנו, העולם השתנה קלות. זה לא אומר שהוא ימשיך להשתנות באותו כיוון. הנה חוק מור כבר לא עומד בלוח הזמנים כ 3 שנים. פריצות הדרך שניבאו בתחום הקואנטום לא ארעו.

  אבל הנבואות שלפנינו ל10 השנים הקרובות נראות די ברורות, ביחוד בתחום התחבורה, מכוניות ללא נהג, למרצדס יש כבר משאית שנוסעת די לבד, יותר נתוחים מתבצעים עם רובוטים למרות שכרגע אחוז הטעויות שלהם דומה לזה של בני אדם זה ישתפר.
  השיפור של תוספת 50 שנה לתוחלת החיים תוך 150 שנה מבורך ואפשר לקוות שהוא ימשיך בקצב דומה למרות שאני מסופק אם זה יקרה.
  שמעתי ששבוע שעבר היה חג ביון והמסעדות והגנים היו מלאים ולא נראה שהם סובלים ממחסור.

  אהבתי

 23. המפולת הכלכלית נגרמה בשל ספקולציות, יש להבדיל בין ספקולציות שאינן מיצרות הרבה לבין השקעות שיש שכר ותמורה של קידום האנושות.
  כיום כשהעולם קטן הכלכלה משפיעה מקדמת את האנושות לא רק מדינה או אזור.
  כל זמן שאנחנו משקיעים כספים שאין לנו אנחנו מיצרים ומתרחבים וממציאים ומקדמים . אם מדי פעם יש מפולת, זה חלק מהסיכון ובאופן כללי זה היה עדיף לאין ערוך על חסכון וסגירת חובות אובססיבית ודריכה במקום. כל זמן שאפשר ללות כספים ולסגור חור של הלואה זה בסדר כשזה מלווה בצמיחה.

  אם יאסרו על מתן תמריצים לבנקאים ויפקחו מאד על קרנות גידור שונות ושורטים לא מגובים וצעדים שדוחפים עושי שוק לעשות אתו מה שטוב רק לחשבון הבנק שלהם הסיכון יקטן מבלי להזיק לצמיחה.

  אהבתי

 24. איפה גיא בכור נתן עדות בעניין סברא ושתילא?
  אני חושב שניבוייו לטווח הרחוק לא רעים. במיוחד התרשמתי מכך שהאמין שמהפכת האחים המוסלמים לא בת קיימא וצדק.

  הראיון עם מנהיג מפלגת האומה מעניין מאוד, לא שמעתי עליו בכלל. אמריקה הייתה מיטיבה לעשות אם הייתה מכתירה אותו כדיקטטור.

  אהבתי

 25. אוופס, כמובן לא סברא ושתילא לפני 20 שנים אלא ועדת וינוגרד רק 10 שנים, עדותו אליה הגעתי לאחר שהפנת אתה לנושא לפני כ שלושה חודשים. לצערי אני לא מוצא כרגע את העדות שלו שהייתה מענינת בעיקר מבחינת מה יהיה.
  להעריך ב 2005 2006 את המצב כיום אינו נבואה אבל זו היתה קריאת המצב בצורה מרשימה. הוא טען אם זכרוני לו בוגד בי שאנחנו נמצאים בתחילת גל שעובר על המזרח התיכון כל 50 שנים לערך, ומשנה את המצב הקיים בצורה קיצונית. קצת טכני לטעמי.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s