חיסכון מגוחך עדיף מתמריץ רע

משבר קצבאות הילדים נפתר. במקום לממן את ילדי ישראל כאן ועכשיו, יחסוך עבורם משרד האוצר כסף והם יוכלו להשתמש בו בעוד 21 שנה. כחלון והחרדים הראו שיש להם תפיסת עתיד בוגרת יותר מזו של הנשיא אובמה. בעוד שבשביל אובמה חמש עשרה שנות ההסכם עם אירן הן כנצח ואחריו המבול, החרדים וכחלון מתמקחים עכשיו על מה שיקרה בעוד 21 שנה. החרדים יודעים שלאורך העתיד הנראה לעין חלקם של ילדיהם באוכלוסיה יהיה גדול וטוב להם לצ'פר את הילדים.

מבחינה כלכלית הרעיון כולו אבסורד מוחלט ובעבר הרחבתי על כך בבלוג. אי אפשר לחסוך באופן קולקטיבי עבור העתיד. שום כסף שתשים המדינה בצד בשנת 2015 לא יאפשר לה לפנות משאבים עבור הצעירים שייצאו לעולם הגדול בשנת 2036. זו פיקציית אקסל מגוחכת.

אבל מבחינת התמריצים יש כאן שיפור גדול ויש לברך על כך. העלאת הקצבאות עוררה חשש שבסקטורים מסוימים ישתמשו בהולדה כדרך פרנסה. במקום לרכוש השכלה וללמוד מקצוע פשוט יחליטו לעשות ילדים. אבל הפניית הכסף לחיסכון עבור הרך הנולד אינה יוצרת תמריץ מעוות כזה. ההחלטה להוליד ילד לבטח לא קשורה לטיב המענק שאותו ילד יקבל עבור עצמו בגיל 21.

הקשר בין קצבאות לילודה מוגברת אינו מנותק מהמציאות. החל מתחילת המאה חלה ירידה תלולה להדהים בילודה המוסלמית, בד בבד עם הקיצוצים בקצבאות הילדים. אין למדינה שום אינטרס להשיב את הגלגל לאחור. הידד לכחלון על כך שפעל בחוכמה בעניין זה.

4 תגובות על ״חיסכון מגוחך עדיף מתמריץ רע״

 1. מה המטרה של החסכון לילד?
  האם כעת לא תהיה יותר קצבת ילדים?
  בגיל 21 הבוגר יכול להתפרנס ולהתקיים ללא עזרת ההורים. בשנים הראשונות לחייו הוא הוצאה כספית ניכרת. איזו סיבה יש שלא לתת את הכספים כיום?
  נראה שכל הרעיון הוא לצמצם את תקציב המדינה היום על חשבון המחר.

  ומדוע שהתקציבים לא יממומנו לעשית ילדים? לא יזיק לעודד גידול באוכלוסיה, בעולם שאוכלוסיתו מצטמצמת זו השקעה טובה למדינה קטנה לעתיד לא ברור. אולי אפילו כדאי לתת קצבת ילדים ללומדי תורה.

  כדי שרק האוכלוסיה היהודית תצמח אפשר אולי להציע שרק הורים לילד שהלך לצבא יקבלו את הקיצבאות במלואן,
  לצערנו הרב לא ניתן להתנות את מתן הקיצבאות ליהודים בלבד. מאחר וחלקו של המגזר הערבי במיסים קטן גם קצבת הילדים לערבים ממומנת על ידי המסים של היהודים.

  מענק בגיל 21 יצטרף למענק השיחרור ויבוזבז, ישתמשו בו כדי ללכת לקורס בארמנים. יצמח ענף שמטרתו לנצל ולשאוב את הכספים האלו. יחתימו את הילדים בגיל 18 שהם מקבלים היום כספים על חשבון שיעבוד המענק בגיל 21, יצמח שוק אפור לניצול המענק.

  העצה שלך שישפרו בו את המשכורות בצבא עדיפה ומועילה יותר לכל הצדדים.

  אם המענק בגיל 21 יהיה לצורכי לימודים בלבד אבל לאוכלוסיה הערבית יהיה מותר להשתמש בו רק באוניברסיטאות בחו"ל אולי זה יעודד ירידה שלהם.

  אהבתי

 2. אורי, בג"ץ פסל בזמנו התניית קצבאות ילדים בשירות צבאי. זה מסוג הדברים שלא יכולים לעבור היום משפטית.
  קצבת ילדים תשאר, אבל עוד כסף שהחרדים דרשו בתחילה שייתווסף לקצבה, יעבור עכשיו לחסכון.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: