עשירים מיפן, בתיקו עם צרפת

השקל חזק מאי פעם. אם מודדים את השקל מול מטבעות העולם, שחלקם צנח בחדות, כמו האירו, הין היפני, הדולר הקנדי, הדולר האוסטרלי, רואים כמה התחזק השקל. אמנם מול הדולר האמריקני הוא אינו בשיאו, אבל מול כמעט כל מטבע אחר הוא איתן מאוד.

התוצר הישראלי לנפש נקוב בשקלים, ועם התחזקות השקל מתברר כמה אנחנו עשירים. במצב הנוכחי של השקל מול האירו, ישראל עשירה כמו צרפת. במצב הנוכחי של השקל מול הין, ישראל עשירה מיפן. אותה יפן שלפני דור כולם היו בטוחים שעומדת להשתלט על הכלכלה העולמית ולדרוס את כל היתר. זו בהחלט סיבה לגאווה לאומית ולטפיחה על השכם. אלא מה – אליה וקוץ בה. כאשר השקל מתחזק יוקר המחיה המקומי עולה איתו (במונחי דולר או אירו), ולכן ישראל נעשית יקרה יותר. יוצא שישראל עשירה על הנייר, אבל אין הרבה שיפור בתחושת איכות החיים של מי שצריכתו אינה מבוססת על דברים מיובאים מאירופה או מיפן או על חופשות שם.

מה שגרוע אף יותר, התיסוף בערך השקל מקשה על היצואנים, פוגע בתעשיה ועלול להוביל לדפלציה, כל אלו דברים רעים למשק. אפשר לסכם ולומר שאמנם כל אחד שמחזיק באמתחתו שקלים נעשה עשיר יותר, אבל כמו שאומרים מקורותינו – מרבה נכסים, מרבה דאגה.

מודעות פרסומת

9 תגובות על ״עשירים מיפן, בתיקו עם צרפת״

 1. עושה רשום שזה בדיוק הזמן לשקול , כפי שכתבת בתגובה בפוסט הקודם, את ההצעה הצרפתית לשמעון פרס לקנות בשקלים איזה אי באפריקה .

  ניתן לראות בכתבה מלפני 5 שנים שלמרות הכל(למיטב ידעתי) יוון לא מכרה את האיים שלה.בכל מקרה , אין חובה להגביל את עצמנו לים התיכון או לאפריקה.
  http://www.mako.co.il/travel-world/magazine/Article-3e39274ab4f7921006.htm

  אהבתי

 2. ישראל נעשית יקרה יותר ליפנים ולצרפתים וחופשות שם נהיות זולות יותר. החומוס עולה אותו דבר אבל מחיר הפאטה והפרייה והדלק והמכוניות והבגדים נהיה זול יותר.
  לכל אלו שהיה להן פיחות נהיה יקר מאד ולא נעים לחיות

  אהבתי

 3. כיון שתמריץ מינה אותי כאחראי על הפיריון והדמוגרפיה בבלוג שלו, אוסיף הערה קצרה:
  המדידה כאן היא תמ"ג לנפש, כלומר מספר הנפשות בישראל נמצא במכנה.
  בהינתן גידול חיובי ונאה באוכלוסייה שלנו (נאה במונחים מערביים) וגידול שלילי ביפן וצרפת, הרי שהתוצאה שתמריץ מציג מקבלת משנה משמעות. כלומר גם תחת גידול אוכלוסין התמ"ג לנפש עולה, כאשר ביפן וצרפת הוא בירידה.

  מצטרף לצער על כך שהאזרחים לא מרגישים את העלייה הזאת בתמ"ג לנפש והיא לא מתרגמת מספיק לאיכות החיים שלנו.

  אהבתי

 4. השקל חזק תודות להזרמה גדולה של מט"ח למשק ישראלי משמעותית יותר מאשר הצריכה המקומית של מט"ח לצורכי יבוא ותיירות יוצאת במילים אחרות המאזן המסחרי ובכלל נוטה לטובת ישראל..האם לאור המצב הזה אנחנו יכולים להסיק שהמשק בישראל צומח חזק ורמת החיים בעליה מתמדת..?התשובה היא כן חלקית מדובר על שניים שלושה עשירונים מאוכלוסיה שנהנים מהכן הזה לעומתם האחרים נהנים הרבה פחות ויש כאלה שבכלל מחוץ לחגיגה והם רבים מאוד..
  בכל מקרה צריך לברך על מספר אירועים אשר שינו את הכלכלה והחברה בישראל מכירה גורפת של חברות הייטק למשקיעים בעולם מדובר בסכומים גדולים בקנה מידה עולמיים ורכישת נדל"ן בישראל על ידי יהודים מחו"ל ובעיקר יהודים מצרפת אשר רבים מהם עשו חייל בהשקעות בנכסי נדל"ן בישראל..חשוב לציין שמזלם של יהודי צרפת שיחק להם בגדול רובם הביאו לכאן מט"ח בעיקר יורו כאשר זה היה בסביבות שישה שקלים ליורו ורכשו בשפלת החוף בעיקר בתל אביב נתניה אשדוד עשרות אלפי דירות כאשר המחירים היו נמוכים יחסית להיום מדובר ברווחים של עשרות אחוזים לדירה ואפילו מאות אחוזים ועוד רווח גדול שקל -יורו שעומד היום על 4.13 ש"ח ליורו..
  האם המצב הזה מזמין ארביטרז' של מכירת דירות בישראל ורכישת דירות באירופה לרבות פריז..? ימים יגידו אבל הנטיה ברורה רבים מאותם משקיעים ברי מזל מחו"ל מחכים להזדמנות ולאות משמים כי השמים הם הגבול…….

  אהבתי

 5. אגב, אחד הדברים המעניינים בלמ"ס שהממונה על הדמוגרפיה הוא ערבי.
  בצרפת דווקא יש גידול באוכלוסיה ואפילו יפה. יש הגירה מוסלמית וגם שיעור הילודה הוא גבוה יחסית לאירופה. ביפן יש באמת הידלדלות.

  אהבתי

 6. יאיר, אם האוכלוסיה לא גדלה ומזדקנת סביר שהתמ"ג לנפש ירד. יתכן שיש פה איזו אי בהירות מסויימת לגבי המצב מכיוון שיתכן שהיפני בגיל הבינים מייצר וחי היטב שעה שהפנסיונר לא מיצר ולא צורך הרבה.
  בצרפת הגידול באוכלוסיה הוא של מהגרים מוסלמים והם לא בעלי אמצעים ולא מיצרים הרבה.
  צריך מדד שונה, איפה נוח יותר לחיות. וכמו ישעקב אמר איפה חלוקת העוגה שווה יותר.
  איפה השכר קונה יותר, איפה הממשלה מציקה יותר, איפה הבנקים נוחים יותר. שרותי הבריאות טובים ונגישים.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s