אירן – העתיד יאמר דברו

את הדיל עם אירן שנחתם היום תשפוט ההיסטוריה. האם יתגלה כהסכם מינכן שני, האם ישחזר את כישלון הסכם הגרעין שנחתם עם צפון קוריאה או לחילופין האם יפתח את אירן למערב ויגשים את התקוות שתולה בו ממשל אובמה.

ההקבלות עם הסכם מינכן ועם ההסכם שחתם ממשל קלינטון עם צפון קוריאה מתבקשות אבל לא משכנעות.

היטלר יכול היה להרשות לעצמו את התנהלותו אחרי הסכם מינכן כי הייתה לו סיבה להאמין שינצח מלחמת עולם. הוא חתם על הסכם עם בריטניה וצרפת ומעט אחר כך פתח עמן במלחמה. אירן אינה יריבה שוות כוחות לארצות הברית אפילו אם תצבור כמה פצצות אטום במחסנה. כוח האש שיכולה להפעיל ארצות הברית בעימות מלא עם אירן הוא במימדים שלא ישאירו הרבה מהרפובליקה האיסלאמית. ישראל אמנם מאוימת איום קיומי בידי אירן, אך ארצות הברית לא, כך שמבחינת האמריקנים זהו בוודאי לא הסכם מינכן. אם ארה"ב תפרוש חסותה בצורה חד משמעית על ישראל, אזי נראה שגם אנחנו מוגנים.

אירן אינה מבודדת כמו צפון קוריאה, ואני מפקפק אם האופי הלאומי של האירנים שאינם קוריאנים צייתנים, יאפשר לרפובליקה האירנית להפוך לדמוית קוריאה. צפצוף בוטה וגלוי על העולם בנושא הגרעיני הוביל את צפון קוריאה לבידוד מוחלט. אירן אינה מבודדת עד כדי כך. אזרחיה לא יסבלו קיום כלכלה המנותקת לחלוטין מהעולם החיצון.

כל זה אינו אומר שאנחנו יכולים להיות רגועים. צלה של הפצצה האטומית מאירן ימשיך לרחף כתזכורת ששואה שנייה אינה בלתי אפשרית. צריך כמובן יהיה לנצל את העיכוב בתוכנית הגרעין האירנית כדי להתחמש בנשק התקפי והגנתי לקדם את הרעה.

אם צודקות התחזיות שהבאתי בפוסטים קודמים לגבי מהפכת המכונית ללא נהג, המועד שבו יפוג תוקף ההסכם, לקראת שנת 2030, יכול למצוא את כלכלת אירן בשבר גדול. כלכלתה מבוססת על יצוא נפט, והסקטור צפוי לקבל השקעות ניכרות מגורמים זרים בעקבות הסרת הסנקציות. אבל נפט לא יהיה רכיב קריטי במערכת תחבורה עולמית שמתבססת על מכונית ללא נהג ושמן הסתם רוב כלי הרכב שיפעלו בה יהיו קטנים וחשמליים. לא בטוח שזה טוב לנו – מדינות במצוקה כלכלית לעתים מתנהגות בצורה נואשת ופרועה, אבל זו נקודה שמעניין לחשוב עליה. אירן אולי תהיה אותה אירן, בניגוד לתקוותיו של אובמה, אבל הנפט לא יהיה אותו הנפט.

מודעות פרסומת

24 תגובות על ״אירן – העתיד יאמר דברו״

 1. כאשר הסנקציות על אירן יוסרו וכל החברות המערביות יכנסו לאירן וינסו למכור לה על מה שניתן. יהיה לארן מה להפסיד והיא תהפך להיות ילדה טובה. זו הגישה של אובמה והיא דומה לגישה של שמעון פרס כלפי הפלסטינים בהסכמי אוסלו.
  זו גם הגישה שהיתה לאמריקאים כלפי מצריים.
  היחיד שהסכים ועמד בהסכם היה קדאפי. איפה הוא היום ובשביל מה סילקו אותו? האירנים זוכרים את סופו וסופו של סדאם חוסין. יש מעט אמון בהבטחות של האמריקאים. קשה להאמין שאובמה לא מודע לכך. כשמאלני הוא באמת חושב שהוא עושה את הדבר הנכון.
  אירן מעורבת בארועי האיזור ומטרתה די דומה למטרת דעאש, להשליט את הענף המוסלמי של הדת שלה ככל שניתן. היא תעשה את זה בצעדים קטנים יותר לאור ההסכמים. נשק אטומי היא חייבת להחזיק בהקדם כי זה הדבר היחיד שיאפשר את קיום המשטר. ואם היא תחזיק בו והמשטר שלה יהיה מאויים על ידי המערב, כשיהיה לה נשק אטומי המערב יגיד: טוב כבר יש לה אז אין מה לעשות. לא יעבירו אותה למצב של צפון קוריאה היות ויהיו אז אינטרסים כלכלים להרבה מדינות. ביחוד אם היא תהיה מצויידת אז בנשק אמריקאי. ישראל היא המטרה הכמעט יחידה שהיא יכולה להשתמש בנשק אטומי נגדה.
  מעניין אם נראה בקרוב עליה בביקוש של ישראלים לדרכונים זרים.

  אהבתי

 2. אורי, מסכים איתך במאה אחוז.
  מדובר בהסכם גרוע ביותר. במיוחד נושא הפיקוח ו-"ביקורות פתע" עם התראה של 24 יום….. ממש בדיחה. ואי מניעה של פיתוח טילים בליסטיים…
  התקפלות כל כך מבישה של ארה"ב בזמן שיש למערב כ"כ הרבה מקלות נגדם (ירידת מחירי הנפט, עליית דעא"ש ואיום במתקפה צבאית עליהם).
  עכשיו גם יהיה מירוץ חימוש כללי במזרח התיכון.

  מדיניות החוץ של אובמה הינה אחת הגרועות בהיסטוריה אך הטובה ביותר עבור התעשיות הביטחוניות שלה.

  אהבתי

 3. אורי, העולם מספיק חכם להבין שאם לאירן יהיה נשק גרעיני, יפתח בכל המזרח התיכון מרוץ חימוש. וכולם כבר יודעים שדברים רעים מהמזרח התיכון מגיעים בסוף לכל העולם.

  אהבתי

 4. אובמה החל להתמקח מעמדה שבה ברור שיתקשה מאוד להורות על פעולה צבאית, כך שהפך לסחיט. כמו בסיפור היווני שם חוסר מוכנותם של היוונים לממש את אפשרות הקיצון ולצאת מהאירו הפכם סחיטים.

  עם זאת, בכל מקרה מאוד קשה למנוע ממעצמה אזורית שרוצה בכך לפתח יכולת גרעינית. הרי אנחנו עשינו זאת כמדינה זעירה ומרוששת בשנות השישים.

  הלוואי שהנשיא בוש היה כובש את אירן במקום את עירק, אבל ההזדמנות פוספסה.

  אהבתי

 5. אני חושב שלאירן יש כבר פצצת אטום זמן רב. קשה לי להאמין שאם כל ההזדמנויות שהיו להם עם נפילת הגוש הקומוניסטי הם לא רכשו אחת או אחדות או לא בנו. את הפצצה האטומית הישראלית ממנו לצורכי הסוואה מתקציב שיפוץ בית הנשיא, כך שמעתי. אז אירן לא תוכל לבנות פצצה 50 שנה לאחר מכן עם הטכנולוגיות של היום?

  אהבתי

 6. עולה בי מחשבה שאולי המעצמות פספסו לגמרי. מה שהיה צריך לעשות כדי להכניע את אירן לחלוטין זה לצרפה לאירו.

  אהבתי

 7. התפיסה של אובמה שאם אירן תיפתח איום הגרעין יוסר מעצמו היא אותה תפיסה של תום פרידמן שבכל מקום שיש מקדלונדס אין מלחמות.

  עם זאת, מלבד נושא ההתראה לפני ביקורת, ההסכם לא כל-כך גרוע והוא יכל להיות גרוע הרבה יותר. מראש, ברגע שאתה נכנס למו"מ אתה חייב גם לתת וגם לקבל, ונקודת הפתיחה של ארה"ב הייתה נמוכה (כמו שתמריץ כתב). גם קציבת זמן לכל סעיף היא הגיונית. אף הסכם אינו לנצח. להיפך, הסכם קצוב הוא יותר חזק. לכן בהינתן כל אלו – ההסכם יכל להיות גרוע הרבה יותר.

  לדעתי עיקר הבעיה אינה ההסכם, אלא ארה"ב. זה כמו מקום עבודה עם ועד עובדים והסכם קיבוצי. גם אם יש לך הסכם מצוין אבל הוועד לא מתפקד ומגן על העובדים – אז ההסכם הופך לפארסה, ורק כובל אותך מלייצר "מאזן אימה" מול המעסיק. עדיף ועד חזק בלי הסכם (ועם אוסף הבנות מתמשכות במהלך השנים שחתומות חד-צדדית ע"י המעסיק בהודעות ממחלקת משאבי אנוש) מאשר הסכם טוב עם ועד חלש.
  וזה המצב כאן. ארה"ב משדרת חולשה וחוסר עניין, והצד השני קורא זאת. כשאירן חותמת על הסכם רע מצידה, זה בגלל שהחולשה הזאת מתומחרת והיא שמאפשרת לה לחתום על "ויתורים מפליגים".
  גיא בכור טוען שארה"ב בחרה בצד השיעי בסכסוך הסוני-שיעי באזור, כלומר היא בחרה באיראן. ואם זה נכון אז איראן יודעת שבעלי ברית לא מדקדקים בקיום הסכמים והם מוכנים להאריך אף ולתת הארכות והקלות במקרה של הפרות חוזה. וזה מה שמדאיג, שאיראן קיבלה אור ירוק לפעול באזור. אני פחות מודאג מפיתוח נשק גרעיני איראני בעוד כעשור. אני מודאג מהכסף האירני שיופשר בקרוב ויתחיל לזרום כאן לארגוני הטרור והחירות. זה יותר מפחיד אותי.

  אהבתי

 8. אני לא מצליח להבין מה מאחורי האינטרס של ארה"ב. שתילחם עבורה בסונים? שתיקנה ממנה?
  מדוע נקודת הפתיחה של אירן היתה נמוכה? היא יכלה לעמוד מאחורי ישראל, היא יכלה לעשות שרירים ולאים בפתרון צבאי. מה יצא לה מההסכם? היא יכלה להפציץ נקודתית.

  אהבתי

 9. תמריץ חושב שהאינטרס של ארה"ב זה לעשות את המינימום כי זאת לא בעיה שלהם והמחיר בהתערבות אמריקאית נהיה יקר מפעם לפעם.

  אני חושב שאם האינטרס של ארה"ב שעוצב במשך שנים רבות נתפס כבעל ברית לישראל, סעודיה ושאר המדינות הסוניות ה"מתונות", אז המפתח להסבר לא נמצא בשיטת תמריץ אלא במי שהגדיר מחדש את האינטרס – אובמה.
  הוא המפתח, ותפיסת העולם שלו היא המפתח.
  וכנשיא המעצמה הגדולה בעולם הוא הצליח לשנות את כל הכיוון העולמי.

  אהבתי

 10. זוהי מדיניות שהיתה מקובלת בעבר בארה"ב על ידי נשיאים שונים רובם דמוקרטים כמדומני. מלחמת העולם הראשונה בעיקר וכן השניה הן דוגמה.

  In December 2013, the Pew Research Center reported that their newest poll, "American's Place in the World 2013," had revealed that 52 percent of respondents in the national poll said that the United States "should mind its own business internationally and let other countries get along the best they can on their own."[4] This was the most people to answer that question this way in the history of the question, one which pollsters began asking in 1964.[5] Only about a third of respondents felt this way a decade ago.[5]

  אהבתי

 11. יאיר, כפי שכתבתי באחד הפוסטים – (http://tinyurl.com/naea2ut)
  "בסוגיות הגורליות של המזרח התיכון יש אם כך דווקא לצד השיעי את הסחורה שאובמה מעוניין בה – הפיתרון הפחות כוחני, ולפיכך אין פלא שאחריו הוא מחזר".

  אהבתי

 12. אובמה מותיר מורשת של אסון למזרח התיכון היות שהוא מעניק למברך הראשון על ההסכם עם איראן, בשאר אל-אסד, הזדמנות להפיק תועלת רבה מכספי איראן ומהסיוע הצבאי לחזבאללה כדי להמשיך לרצוח ולגרש. גם החות'ים ייהנו מהסיוע האיראני כדי להגביר את הלחימה בתימן. הקרע בעיראק יתרחב בשל רווחי איראן מההסכם… כספיה לא יגיעו לעם הצמא לו אלא להרפתקאות מחוץ לאיראן ולהזנת ערעור היציבות במזה"ת."

  תוצאה בלתי נמנעת להסכם תהיה הצטלבות האינטרסים של ישראל עם [אלה] של כמה ממדינות ערב שיראו ב'איראן הגרעינית' את הסכנה הגדולה ביותר על השפעתן ואולי גם על קיומן. לפיכך, תיווצר 'ברית מכורח הנסיבות' בין שני הצדדים. היות שכמה מדינות ערב אחרות יתמקדו במלחמה נגד ארגוני הטרור המאיימים למוטט אותן, כפי שאמר לאחרונה נשיא תוניסיה, הרי שלמשקיפים אין ברירה אלא להעריך כי צפויה נסיגה גדולה עוד יותר ב[טיפול] בנושא הפלסטיני…

  http://www.memri.org.il/cgi-webaxy/sal/sal.pl?lang=he&ID=107345_memri&act=show&dbid=articles&dataid=3915

  אהבתי

 13. כתבה על ההסכם עם אירן מאת מי שהיה ראש המכללה לביטחון לאומי. תחום ההתמחות שלו היא הערכות מסוג זה ואני ממליץ לקרוא. תמציתי וברור.
  (פגשתי אותו מספר פעמים אישית ושמעתי אותו מביע דעות בפומבי ובמסגרת מצומצמת והוא משכמו ומעלה)

  http://www.israelhayom.co.il/article/298773

  נאום נשיא אירן לאומה האירנית, כך הם רואים את זה.

  http://www.memri.org.il/cgi-webaxy/sal/sal.pl?lang=he&ID=107345_memri&act=show&dbid=articles&dataid=3916

  אהבתי

 14. תקרא בתשומת לב את שתי הכתבות, של ווקס ושל עמידרור.
  הן לא חופפות. עמידרור מתאר בצורה בהירה בקווים כללים את האופציות בלי להכנס למה יהיה אם הם יגידו ומה אנחנו נגיד. הוא מכסה את שלושת האפשרויות ובאופן כללי מה האפשרויות.
  הכתבה בווקס לעומת זאת למרות שהיא מתחילה במילים הדוקטור הממוחה המנוסה היהודי הזה מאד אוביקטיבי…היא מגמתית ולא ברורה. וגם לא משכנעת למרות שזו בדיוק רק כל הכוונה שלה לשכנע ולא להציג את התמונה. הוא טוען שם שכל גרם של אורניום שהם יוציאו מהמיכרות אפשר לבדוק, באמת? ומה עם מיכרות אחרים? ומה אם הם יקנו ממקורות אחרים? וכבר נאמר שהם מפתחים כיוונים שונים מאורניום גם פלאטוניום. יש 6000 אלפים צינטרפוגות באמת אפשר לבדוק כל כמות שמסתובבת בהם?
  עמידרור אומר במילים פשוטות: כולם הודו שזה למטרות צבאיות, הם לא הפסיקו ולא צמצמו על פי ההסכם, וגם אם הם יעמדו בכל ההסכמים ולא יסטו הם יעמדו בעוד 8-10 שנים עם פצצה וטילים שיכולים להגיע לארה"ב…

  אהבתי

 15. עמידרור אדם רציני ביותר.
  השבת קראתי את "חלוקת הארץ" של ארי שביט שנכתב ב-2005 זמן קצר לפני ההתנתקות. בספר מעל 30 מאמרים של קשת מומחים בתחומם. אני לא מומחה אבל יש לי יתרון עליהם – אני קורא את הספר בשנת 2015 עשור לאחר כתיבתו, כך שאני יכול לשפוט מי צדק וצי לא.
  רוב הכותבים פיספסו לחלוטין בתחזיות שלהם. עמידרור דייק. הוא אפילו צפה שני דברים שהתקיימו: הראשון המנהרות שנחפרו. הוא צופה זאת ב-2005 (!!) והשני – הוא לא מדבר מפורשות על מלחמת לבנון השנייה, אבל הוא מדבר על התעצמות הדוקטרינה של נסראללה לעומת דוקטרינת סאדאת בעקבות ההתנתקות.
  מתוך מעל 30 מומחים, עמידרור בהחלט משכמו ומעלה.

  אהבתי

 16. אם כבר מזכירים את מלחמת לבנון השנייה, אז עמידרור טען שעלינו לשלוח את צה"ל לשוטט שנה ברחבי לבנון כדי לנקות אותה מחיזבאללה. דווקא בימי צוק איתן הפגין עמדה יותר שקולה.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s