אל פאסו נגד דונלד טראמפ

המועמד הרפובליקני מטעם עצמו לנשיאות ארה"ב, המיליונר הצבעוני דונלד טראמפ, עורר אתמול מהומה גדולה כאשר במהלך ראיון לרשת סי אן אן, האשים את המהגרים ממקסיקו במעשי אונס ורצח. הדמוקרטים חגגו על דבריו, שיכולים להגדיל את הניכור בין המפלגה הרפובליקנית לבין קהל הבוחרים ההיספאני שבמילא לא שש להצביע לה. דבריו של טראמפ הם כמובן דברים שלא אומרים בעידן התקינות הפוליטית, אבל האמת היא שמהגרים מהעולם השלישי נוטים להופיע באופן לא פרופורציונלי בסטטיסטיקות הפשיעה, כפי שיודעים גם תושבי דרום תל אביב.

עם זאת תמונת המצב לגבי הפשיעה ההיספנית, זו של המהגרים מדרום וממרכז אמריקה ושל צאצאיהם, יותר מורכבת. אפשר היה לצפות שההיספנים יובילו את הפשיעה בארה"ב בשל המצב המצער של מדינות המוצא שלהן. בטבלת הרצח העולמית מרכז ודרום אמריקה מככבות. בהונדורס, המובילה העולמית, יש פי שלושה רציחות ביחס לנפש מאשר בדרום אפריקה הידועה לשמצה. גם בונצואלה, בגואטמלה ובאל סלוודור יש יותר מעשי רצח ביחס לנפש מאשר בדרום אפריקה. במקסיקו נרצחים יותר אנשים מאשר בניגריה או בקונגו.

אולם הנתונים על פני השטח בארה"ב נראים שונים: הפשיעה ההיספנית אינה קטסטרופלית. ממחישה זאת עובדה אחת: אל פאסו, עיר היספנית ענייה בטקסס הקרובה למקסיקו, שבה החלו להחתים עצומה להדיח את טראמפ מרצועת הטלוויזיה שלו ברשת אן בי סי בעקבות דבריו, היא למרבה הפלא אחת הערים הבטוחות בארה"ב. אחד ממכוני המחקר בארה"ב דירג אותה במשך ארבע שנים ברצף כעיר הגדולה האמריקנית הבטוחה ביותר.

יש כמה הסברים לתופעה. ראשית, ההיספנים הם מהגרים זה מקרוב באו ברובם, ואילו הפשיעה נוטה לאפיין יותר את דורות ההמשך להגירה, ולא את המהגרים עצמם, שעדיין עסוקים בהתאקלמות ולא צברו מספיק ביטחון עצמי לעסוק בפשיעה. שנית, כשמשווים סטטיסטיקות של פשיעה ושל כליאה, השיעור העצום של כליאת השחורים ממסך את זה של כל קבוצה אתנית אחרת. שחורים נכלאים ביחס גבוה פי שישה מלבנים ופי שלושה מהיספנים. כלומר ההיספנים נכלאים יותר מהלבנים, אך בסטטיסטיקות דבר זה נדמה כזניח לעומת שיעור הכליאה של שחורים. כפי שנכתב בהאפינגטון פוסט, יותר שחורים כלואים בארצות הברית מאשר אוכלוסיית הכלא בהודו, בארגנטינה, בקנדה, בלבנון, ביפן, בגרמניה, בפינלנד, בישראל ובאנגליה גם יחד. כלומר מתוך אוכלוסיה של 19 מיליון גברים שחורים בארה"ב, יותר אנשים מגיעים לכלא מאשר מספר אלו שמגיעים לכלא מתוך אוכלוסיה של 1.6 מיליארד במדינות שהוזכרו.

ובכל אופן, אם היספנים בסיכון גבוה למאסר מהאמריקני הממוצע, כיצד אל פאסו היא עיר כל כך בטוחה?  לשאלה זו הוצע כבר לפני שנים רבות הסבר מרתק שלמיטב ידיעתי לא הופרך מאז. באל פאסו יש שיעור גבוה של ליתיום במי המעיינות. ליתיום הוא חומר שידוע ביכולתו להרגיע נפש סוערת, וניתן גם כתרופה פסיכיאטרית לחולי מאניה, כך שאולי הוא משקיט גם את נפשם של הפושעים הפוטנציאליים של אל פאסו, שאינם מתנהגים כמו שדונאלד טראמפ היה מצפה מהם.

מודעות פרסומת

16 תגובות על ״אל פאסו נגד דונלד טראמפ״

 1. אוכלוסית הגברים השחורים היא 18.5. כלל האוכלוסיה השחורה בארה"ב הוא בין 42-45 מליון

  אם זה היה ככה כבר היו מוסיפים ליתיום במקום הפלואור , זה גם מגן על השינים.

  השוואת הפשיעה בין ארהב למקסיקו,

  אהבתי

 2. היתי פעם באלפאסו, מקום נחמד וכלל לא רע לגור בו, העיר ה 19 בגודלה בארה"ב. צורת המגורים כנראה משפיעה על הפשיעה. יש מרחב ושרותי העיריה טובים אז כשחיים טובים אין פשע.

  מכיון שהבלוג הזה לא רק כלכלי הנה נושא חדש
  התענינתי לאחרונה בשעונים חכמים ומצאתי את הדבר הזה

  http://www.dx.com/p/rq-05-bluetooth-bracelet-watch-answer-call-w-vibration-mic-speaker-time-cell-phone-golden-312685#.VZXaDhuqqko

  פחות מ 100 ש"ח כולל משלוח, איך אפשר לטעות, אפשר לענות ישר מהשעון
  כשמגיעה שיחה הוא רוטט, אני אף פעם לא שומע את הטלפון כשאני ברחוב
  זה מעט יקר יותר ומגיע גם בצבעים

  http://www.dx.com/p/l12s-smart-bluetooth-v3-0-bracelet-watch-music-player-answer-call-w-stand-black-white-334452#.VZXaHRuqqko

  הזמנתי מספר פעמים מהחברה הזו טלפונים ואביזרים והשרות היה מצויין.

  אהבתי

 3. לגבי הליתיום, המינונים צריכים להיות מדויקים מאד ודי אישים כדי להיות אפקטיבים וללא תופעות לוואי, אבל אי אפשר לדעת אולי זה יותר מסתם קוריוז.

  אהבתי

 4. הי,
  "האמת היא שמהגרים מהעולם השלישי נוטים להופיע באופן לא פרופורציונלי בסטטיסטיקות הפשיעה, כפי שיודעים גם תושבי דרום תל אביב." – האם האמירה הזו מגובה בנתונים?

  אהבתי

 5. תודה על התגובה המהירה. מקריאת המאמר של אישתון, לא ברור לי איך הגעת למשפט שציטטתי בשאלתי. המאמר דווקא מראה שבאופן כללי (כולל, למשל, עבירות תעבורה), שיעור הפשיעה נמוך מבקרב ישראלים. בעבירות אלימות, שיעור הפשיעה לפי הנתונים של אישתון גבוה יותר, אבל כמו שאמרת וכמו שהוא מדגיש, זוהי פשיעה תוך- קהילתית, אשר תושבי דרום תל אביב (ואני ביניהם) לאו דווקא יודעים עליה. בכל מקרה, אולי לא הבהרתי את כוונתי בהערה המקורית וזאת טעות שלי, אבל רק רציתי להעיר שהמשפט צרם לי באוזן (בעין?).
  אגב, מעניין אולי לבדוק סטטיסטיקות פשיעה של מהגרים מול מקומיים משכבות סוציו-אקונומיות שונות – האם יש יותר פשע בקרב עניים באופן כללי, ואולי המצב הפוך ודווקא העשירים נוטים לעבור על החוק, ואז באמת פשיעת המהגרים היא אנומליה שלא מוסברת דרך הפריזמה של מצבם הכלכלי בלבד.
  בלי קשר אני נהנה לקרוא את הבלוג שלך

  אהבתי

 6. תודה, גלעד. סטטיסטיקות הפשיעה כוללות גם פשיעה בין קהילתית. העובדה שרוב הפשיעה של קבוצות סוציו-אקונומיות נמוכות היא פנימית היא ידועה היטב וכתבתי עליה בעבר בהקשר של המגזר הערבי – http://tinyurl.com/nlhbx9g . אני חושב שחלק גדול ממה שמפריע לתושבי דרום תל אביב זה גם הפשיעה הפנימית שמתבטאת לפי הדיווחים בקטטות שיכורים וכו'. אם אתה נחשף לקטטה כזו, תחושת הביטחון שלך יורדת גם אם אתה לא מעורב.

  פשיעת תחבורה או צווארון לבן פחות רלוונטית כי הרי המסתננים נוסעים בתחבורה ציבורית ואינם משולבים במקומות שבהם אפשר לפשוע פשיעת צווארון לבן.

  אהבתי

 7. היי. כתבה מעולה ומעניינת.
  כבר במהלך הקריאה הימרתי במקביל את כל מה שאתה כותב לחלק מהמחשבות שלי על אנגליה שם אני חיה עכשיו, ככה שהאינסטינקטים שלך (וגם שלי מסתבר) טובים. יהיה מענין לקרוא עוד באתר אבל יותר מדי פוליטיקה עושה אותי קצת חולה אז זה יהיה לאט לאט p:

  אהבתי

 8. תודה עתליה. מקווה שתהני לקרוא. אשמח לשמוע מה המשמעות הבריטית של הדברים.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s