אימת הבהמיות

הדברים שנשא עודד קוטלר על הבהמיות של מצביעי הליכוד עוררו רעש גדול אבל נראה לי שמעט מאוד נאמר על שאלה עקרונית שעולה מהדברים: מה בעצם רע כל כך להיות בהמה? בהמה מלחכת עשב בשלווה. היא לא חיית טרף אכזרית וגם לא חולדה או ג'וק מאוסים.

חשבתי שניתן להסביר זאת באמצעות אחת התיאוריות המעניינות והמוצלחות ביותר של הפסיכולוגיה המודרנית: תיאוריית ניהול האימה. לפי התיאוריה הזו מה שמניע את האדם בחייו הוא ההתמודדות עם האימה שמתעוררת בו כשהוא חושב על עובדת מותו הבלתי נמנע. כאשר אדם מושווה לבעלי חיים ובפרט לבהמות שיש לנו מודעות רבה לחייהן בני החלוף (הרי אנו בני האדם ממיתים אותן וסועדים בהן את לבנו), הוא נזכר שגם הוא בעצם חיה כמוהן וגם לו יש גורל אחד בלתי נמנע והוא המוות.

לבני האדם יש אסטרטגיות להתמודד עם הידיעה המחרידה הזו. ובהכללה גסה מאוד אך לא שקרית, אפשר לומר שיש הבדל מהותי בין האסטרטגיות שאנשים דתיים או לא משכילים, דהיינו רבים מאוד ממצביעי הימין, נוקטים בהן להתמודדות עם המוות, לעומת אלו שנוקטים בהן מצביעי שמאל ובפרט האליטיסטיים שבהם.

מצביעי הימין נוטים להשתמש באחת או יותר מהטקטיקות הבאות כדי לנצח את המוות:

 • לעשות דברים ולבטא אמונות שמצביעים על שייכותם לעמם – זהו ניצחון על המוות כי העם קיים לאורך דורות ויתקיים גם אחרי מותם.
 • להוליד הרבה ילדים וכך ליצור המשכיות.
 • לנסות להבטיח חיים אחרי המוות לפי חוקי הדת. למשל הדרוזים שאותם הזכרתי בפוסט הקודם ממעיטים במשמעות המוות לאור אמונת גלגול הנשמות שלהם. בקרב היהודים אין ספק שרוב מאמיני גלגול הנשמות מצביעים לימין (בפרט לש"ס).
 • מצביעי ימין גם מחויבים יותר לצניעות מינית, והרי חסמים על מיניות חופשית הם אסטרטגיה עתיקה להימנע מלחוש כמו בהמה. אני לא בטוח שבפועל מצביעי ימין ומפלגות דתיות באמת נוהגים בפחות מתירנות מינית. ייתכן פער בין הרטוריקה למעשה.

מצביעי השמאל, או לפחות אלו מהם ששייכים לאליטות של השמאל, נוקטים, שוב בהכללה גסה, באסטרטגיות אחרות. מה שמונע מהם תחושת בהמיות זו התרבות הגבוהה. איני חושב שמי שהולך להופעה של אייל גולן או לסרט בורקס מצפה שהתגמול יהיה שלא יחוש כמו בהמה, אבל נראה לי שזו אחת התמורות שזוכה להן מי שהולך לקונצרט של הפילהרמונית או לתערוכת אמנות מופשטת. כך בוודאי חש מי שעוסק במקצוע מדעי, יצירתי ואינטלקטואלי וכמו שכבר הזכרתי פעם, בארה"ב רק אחוז אפסי מהמדענים מצביע לימין. לא סתם עודד קוטלר הזכיר את דבריו בדיוק בהקשר הזה – בעיניו התרבות הגבוהה היא מה שמגן עליו מהבהמיות. אליה לדעתו ממשלת הליכוד מתנכלת.
גם מצביעי שמאל חשים צורך לפעמים ברכיב רוחני מיסטי בחייהם כהגנה מפני בהמיות ואימת מוות, אבל בדרך כלל הוא לובש אופי שונה מזה שמאפיין את מצביעי הימין. הוא פחות מסורתי ובא עם דגשים יותר אוניברסליים ושוויוניים. בנוסף נראה לי שמצביעי שמאל משקיעים מעט יותר באסטרטגיה הפשוטה ביותר לעכב את גורל המוות המשותף לנו ולבהמות – לנהל אורח חיים בריא, ואכן ליברלים בארצות הברית מאריכים ימים יותר משמרנים, אבל כאן דרוש מחקר נוסף לפני שאפשר יהיה להגיד דברים החלטיים כי ישנם גם ממצאים סותרים.

בעיתונות החרדית משווים לעתים חיים חילוניים לבהמיות ומבטאים בכך בוז מוחלט לכלים שמשתמשים בהם החילונים לגבור על אימת המוות. כנראה שמכיוון אחר, זה גם מה שעודד קוטלר עשה, וזו הסיבה שפגע כל כך. הוא השווה את מצביעי הליכוד לבהמות ובכך ביטל במחי משפט את ציפור הנפש שלהם שהיא ציפור הנפש של כל אדם – השיטות שבאמצעותן האדם מוכיח לעצמו שהוא אינו ככל החיות וגורלו ייטב מגורלן.

17 תגובות על ״אימת הבהמיות״

 1. כן , חלילה שנכנה אדם בהמה , ג'וק , קוף , חזיר , שרץ , בן יענה , כלב ואצטרה …
  אבל משפחת החתולים תופסת חזק … נסו פנתר , נמר , אריה … אף אחד לא יתנגד …. מעניין אם יש תרבויות שכינויים ממשפחת החתולים נחשבים מעליבים?

  אשר למוות …
  אומרים שהפילוסוף מתאמן כל חייו לקבל את המוות.

  אגב , נראה לי שהרבה אליטיסטיים מתמודדים עם המוות ע"י זה שהם מכחשים את הצד ה"בהמי" שלהם ע"י זה זורקים אותו לצל ומטילים אותו על האחר.

  אהבתי

 2. ימין אמריקאי שונה מזה הישראלי.

  השמאל נוטה ללמוד באקדמיה מקצועות הומניים -רוחניים (מדעי הרוח החברה והמדינה), הימין נוטה ללמוד מתמטיים -לוגיים (רב בעלי התאריים המדוייקים הגבוהיים הינם ימניים). לא מסתדר עם הניסיון שלך "להנדס" חשיבה ודרך חיים.

  אהבתי

 3. ג'וש, אני די בטוח שגם במדעים המדויקים הרוב אינו ימני. אפשר להסתכל בדפוסי הצבעה בקרב עובדי חברות הייטק.

  אהבתי

 4. כן, צריך להקדיש זמן…. מומלץ מהדקה השנייה לגבי כיצד ילדים חווים את העולם.

  אהבתי

 5. תמריץ פוסט טוב שני – כל הכבוד!

  הכוונה בבהמה זה כמובן גסות,פשטות,כבדות,טיפשות.

  בעוד אצל הטורפים האסוציאציות יותר חיוביות – ערמומיות,מהירות ועוד

  עכברים/חולדות "אי אפשר להגיד" – זה כבר היטלר השתמש.

  עופות – יש גם צדדים חיוביים כמו מעוף,קלילות,גמישות,מהירות.

  חרקים – פחות דומה לאדם טכנית ולו מבחינת הגודל.

  נחש – טוב… שחוק ומתאים לאסוציאציות ספציפיות יותר.

  אהבתי

 6. אבל זה ממש מהוקטב השני. החיים, ההמשכיות וחשוב ביותר הפליאה מהם
  וכיווני המחשבה ונקודות המבט השונות על העולם הם העיקר! למעשה הגישה זאת
  הקטבים של החיים והמוות הולכים ביחד. בוודאי תסכים שזה שונה מגישות של פולחן החיים או גרוע מכך פולחן המוות של בני דודנו.

  אהבתי

 7. אני מציע שלא נהיה תמימים "בהמיות" זה סוג של התנהגות אגואיסטית אלימה או יותר נכון מאימת על הסביבה אנשים שלא בוחלים בשום אמצעי בשביל לספק את הצרכים שלהם..התנהגות מן הסוג הזה חוצה את כל המפלגות והזרמים במדינת ישראל לרבות אנשי שמאל ימין דתיים דרוזים ערביי ישראל אצל כולם יש כאלה ויש כאלה ..התכונה הזאת תפסה תאוצה בחברה ישראלית מיד אחרי מלחמת ששת הימים ובהמשך עד ימינו אנו "אנחנו העליונים האמיצים ומגיע לנו יותר מאשר לאחרים" ואילו האחרים הם אפסים שצריך להזיז אותם הצידה.. בקרב עולי צפון אפריקה אשר סבלו בעבר מאפליה חברתית תרבותית יש כבר רבים שהתכונה הזאת של בהמיות השתרשה גם אצלם אבל הם לא היו המקור שהפיץ את המחלה…אני נפגשתי בעבר הלא רחוק עם ציבור של משכילים בעלי תוארים מרצים באקדמיה וסתם אנשים מן הישוב אותם משכילים עם תוארים מתבוננים על הסביבה האנושית הקרובה במבט יהיר כאילו מדובר במלצרים עלובים שכל יעודם בחיים זה לשרת אותם את הדוקטורים שופטים חמורי סבר פרופסורים שיודעים הכל וחס וחלילה אם מי מאנשים הרגילים מבקר אותם או את מעשיהם או את השכר הגבוהה שהם מקבלים בזכות או בחסד לא ברור לי..אכן מדובר בסוג של בהמיות אינטלקטואלית אגב לא כולם הם אנשי שמאל יש ויש..אני מתעודד מדבר אחד יש בקרב צעירים בישראל הרבה מאוד כשרנות ואלה באים לידי ביטוי בחברות סטאר טאפ בחברות הייטק מבוססות במדעי החיים ביוטכנולוגיה ועוד יש בניהם הרבה מאוד מולטי מיליונרים אבל מרביתם שומרים על צניעות והתנהגות לבבית ומתחשבת ראיתי רבים מהם ברמת החייל.. מדובר בדור המשך מעולה ומעל לכל בריא רחוק מכל הסממנים הבהמיים שמאפיינים את מרכז ההוויה הישראלית אוהדי "האח הגדול" כאלה שסוגדים לראשי משפחות הפשע ולצערי יש הרבה מאוד אנשים כאלה בחברה ישראלית במקרה זה רובם ככולם ימניים ..דור ההייטק והביוטכנולוגיה חיילים וקצינים בצה"ל בכל היחידות במיוחד במובחרות שבניהם כל אלה הם הצד החיובי של ישראל הם העתיד הם העם, עם ישראל..

  אהבתי

 8. יעקב אופטימי, אני די מזדהה אתו בהשקפה על הבהמיות האינטלקטואלית. זה הפרדוקס של השמאל האינטלקטואלי הליברלי בכל העולם.

  אהבתי

 9. כשלעצמי אני חושב שמר קוטלר התכוון בסך הכול להגיד, כי אופקיה הצרים להפליא של שרת התרבות הם הזמנה לקונפורמיוּת; ששום תרבות אינה יכולה להתקדם, אם היא שואבת את החמצן מן המרחב, שבו מתנהלים אקספרימנטים בלתי פוסקים, באמנות, בחברה, בפוליטיקה.
  קונפורמיות אינה מיטיבה עם שום חברה; למען האמת, נובעת ממנה סכנת-נפשות.

  הוא, מר קוטלר, השתמש במטאפורה רעה מאוד. אין לי כל ידיעה על נבכי נפשו, אבל אני משער שהוא לא התכוון לפיזיולוגיה של “הבהמות”, אלא למצעדן, להרגליהן העֶדריים, לסיום העצוב של חייהן בבית המטבחיים. אילו רק אמר ״עדר״ במקום ״בהמות״, אולי לא היתה צונחת בהלה על חשבונות הטוויטר של מצויני המחנה הציוני.

  http://yoavkarny.com/2015/06/21/%D7%A2%D7%9C-%D7%91%D7%94%D7%9E%D7%95%D7%AA-%D7%95%D7%A2%D7%9C-%D7%90%D7%91%D7%A7-%D7%90%D7%93%D7%9D/?utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed%3A+yoavkarny%2Ffeed+%28%D7%A7%D7%95+%D7%94%D7%9E%D7%A9%D7%95%D7%95%D7%94%2F%D7%99%D7%95%D7%90%D7%91+%D7%A7%D7%A8%D7%A0%D7%99+%D7%91%D7%A0%D7%99%D7%95+%D7%93%D7%9C%D7%94%D7%99%29

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: