עיתונאי גלובס – המנהלים העליונים של חיינו

נראה שלאתר גלובס יש יומרות חדשות. הוא לא מסתפק בדיווח ובפרשנות בנושאים כלכליים, אלא מתיימר להיות מדריך ומחנך עליון לחיינו. כאילו היו כותביו מורי זן חרושי קמטים או לחילופין רבנים בישיבה ליטאית בבני ברק. בכתבה מהיום דן גלובס בדירות קטנות במיוחד שמוצעות להשכרה בתל אביב, לפעמים עם מטבח משותף לשתי דירות ומסכם:

השוק החופשי מצליח להניב שלל פתרונות יצירתיים מצד בעלי דירות, והביקוש הגדול לשכירות מוביל להשכרת נכסים שעל פי תזכיר החוק שפורסם בשנה שעברה היו מוגדרים כדירות שאינן ראויות למגורים. תמיד תישמע הטענה שיש מי שרוצה לשכור את הדירות הללו וזה המחיר שהוא מוכן לשלם בעבור קורת גג, בעיקר אם מדובר בעיר גדולה, אבל טענה שכזו אסור שתתקבל. המדינה חייבת לקבוע רף מסוים של סטנדרטים שלא יאפשרו לכל בעל דירה בעל דמיון מפותח להשכיר נכסים לפי ראות עיניהם, גם אם יש אנשים שמוכנים לשלם בעבורן אלפי שקלים בחודש

בטקסט הזה גלובס מחליט עבור אנשים שמוכנים לשלם הרבה כסף כדי לגור בדירה שכורה קטנטנה שעיתונאיו יודעים עבורם מה טוב להם. לא משנה אם אתם צעירים, שחלומם הגדול הוא לגור לבד בעיר הגדולה ולא עם אבא ואמא או עם שותפים, ומוכנים להסתפק במעט מאוד מטרים רבועים. אם הדירה לא מספיק מרווחת, היא לצנינים בעיני גלובס. אתכם ואת בעל הדירה שמשכיר לכם, צריך לדווח למשטרה כדין פורעי חוק. כי מי ישמש לנו כפוסק עליון בשאלה איך ראוי לחיות והיכן יש להתגורר, אם לא אתר גלובס.

מודעות פרסומת

8 תגובות על ״עיתונאי גלובס – המנהלים העליונים של חיינו״

 1. אני לא מבין מה הקשר בין שוק חופשי לבין השכרת נכסים למגורים שמראש לא נועדו למגורים אלא למטרות אחרות כמו חדר הסקה עם דוד סולר מסריח כמו מרתפים ללא חלונות ועם סכנה להרעלה מגז רדון ומחסנים בקומת הקרקע כל אלה מראש לא נועדו למגורים ואסור על פי החוק להשכיר אותם למגורים..בתל אביב יש למעלה מאלף "דירות" כאלה אשר מושכרות בניגוד לחוק ויש מאות דירות נוספות גדולות אשר חולקו באופן לא חוקי לדירות חדר האם מדובר בשוק חופשי או בשוק של פורעי חוק..? לעירית תל אביב יש בבעלות קרקע לעשרות אלפי יחידות דיור אולי גם מעל למאה אלף מדינת ישראל מחזיקה בבעלותה 95% מקרקעות זמינות לבניה לכל מטרה כל אלה הם מונופולים אשר דואגים לשחרר קרקעות טיפין טיפין ובדרך זו ליצור מחסור מכוון ולזה קוראים משטר קפיטליסטי עם שוק חופשי..?

  אהבתי

 2. הפטרונות מגיעה מכל מקום.
  המדינה מתנהגת בצורה פטרונית ואז כל מי שיש לו אמירה מתנהג גם כך כי
  הוא מחקה את המוביל. התנהגות פסיכולוגית מקובלת.

  למשל אני שומע את הרדיו הבין תחומי ואיזה שדרן שם אמר "תהיו טובים".
  זה פטרונות בדומה ל"אל תהיו רעים" של גוגל שזה שוב קריצה לפטרונות.

  אהבתי

 3. מירון הוא לא ילכלך על ביבי כי יהיה לו דיסוננס קוגנטיבי.

  הוא לא יכול גם להגן על ביבי וגם לתקוף אותו בעת ובעונה אחת.

  אהבתי

 4. מירון, אם יש מפגע בטיחותי ברור זה עניין אחר. כאן אני תומך בגישה פטרנליסטית כי יש קושי לשקלל ולהבין עניין זה. אבל בוודאי שאיני חושב שבמקרים רגילים המדינה צריכה להכתיב לאנשים איך כדאי להם לגור.

  אהבתי

 5. בוא ננסה רגע להסתכל על הנושא בצורה אוביקטיבית.
  את הדברים על פני השטח כבר מיפינו:
  תמריץ כועס שגלובס מנסה להשפיע על הממשלה לעשות חוק סוציאלי כי הוא
  מאמין בשוק חופשי. אבל כיון שאין בפועל שוק חופשי ואפילו לא דומה לזה אז הוא מסתפק בפירורים של לא לעשות חוקים נגד מ"ר מינימילי לדירה.

  עכשיו מה קורה מתחת לפני השטח?
  האם זה שוב המאבק בין ימין ושמאל – לשמאל יש הרגשה שהוא מקפח זכויותיו של מישהו ובשביל לנקות את ידיו הוא רוצה להוציא את החוק.

  האם פשוט הממשלה לא רוצה אנדרטה לחוסר רצונה לבנות דירות חדר בת"א – פסיכולוגית ככה זה נראה שיש יותר עניים, אם גרים בדירות כ"כ קטנות.

  או אולי זה פשוט הרצון "לעשות משהו".
  אנחנו יודעים שמשהו לא בסדר,לא יודעים/לא יכולים לפתור אותו משורשו ואז מסתפקים בחוק כזה או אחר.

  אהבתי

 6. כידוע בשוק חופשי מהתערבות ממשלתית יש הרבה כשלים. למשל מפעלים יכולים לזהם, כדוגמת המפעלים של האחים עופר בארץ לעומת נניח מפעליהם בהולנד שמזהמים הרבה פחות כי הממשל שם מכריח אותם.

  כשל אחר בשוק חופשי הוא הווצרות של מונופולים. ללא רגולטור שיטפל בבעיה מונופול יפגע ברמת החיים של כל אזרח.

  במקרה דנן מצב קיצון שיכול להווצר הוא ש*כל* הדירות להשכרה יהיו דירות חדר קטנות ללא תנאים מינימאליים. לא מתאים לך? אל תשכור. זה שוק חופשי. לך תקנה דירה. אין לך אפשרות לרכוש דירה? לא בעיה שלי.

  לפעמים, ולדעתי בדרך כלל, הרגולטור צריך להתערב בשוק כדי למנוע את הכשלים ששוק 'חופשי' לחלוטין יכול ליפול אליהם. אם ניקח את שוק הסלולאר כדוגמה קלאסית, לפני התערבות הרגולטור היה אוליגופול ושילמנו אחוז גבוה יחסית מההכנסה תמורת הזכות להשתמש בסלולר. לאחר הרפורמות שביצע הרגולטור נכנסה תחרות אמיתית וישראל הפכה לאחת המדינות הזולות מבחינת הוצאה על סלולר.

  באותו אופן, בהחלט ראוי וצודק להיאבק בפיצול דירות שבוצע ללא אפשור תנאים מינימליים גם לשוכר וגם לכלל האוכלוסיה מבחינת העומס על התשתיות.

  יריב

  אהבתי

 7. הקייס נגד פיצול דירות חלש מאוד לדעתי. אני מבין למה שכנים מאוד לא מרוצים מזה, אבל מראיית האינטרס הציבורי הכולל אין ספק שפיצול דירות זה דבר נפלא.
  אנחנו רחוקים מאוד ממצב שבו כל השוק יכלול דירות חדר קטנות ללא תנאים מינימליים. כיום בבירור החוק נוטה לכיוון השני וההפוך – עודף בדירות גדולות מדי.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s